Na čo sa GLUCOSE/SODIUM CHLORID... používa?
Glucose/Sodium Chloride je roztok s obsahom glukózy a chloridu sodného, je zbavený choroboplodných zárodkov (sterilný) a látok spôsobujúcich horúčku (nepyrogénny). Roztok je izoosmotický (má rovnaký osmotický tlak ako krv) a hypoiónový (má nízky obsah elektrolytov). Neobsahuje žiadne látky pôsobiace proti mikroorganizmom, látky brániace rastu mikroorganizmov ani stabilizujúce prísady. Roztok sa používa na vyrovnanie strát sodíka a vody v organizme za súbežného prísunu glukózy.
Glucose/Sodium Chloride sa používa v nasledujúcich prípadoch:
- potreba zväčšenia objemu mimobunkovej tekutiny (expanzie extracelulárnej tekutiny), hlavne ak je strata chloridov väčšia, alebo rovnaká ako strata sodíka a potreba dodania cukrov ako zdroja energie;
- odvodnenie organizmu (dehydratácia) pri nadmernom potení a vracaní, v prípadoch keď sa dá očakávať veľká strata kyseliny chlorovodíkovej s následným zvýšením koncentrácie zásaditých látok v organizme (metabolická alkalóza);
- ako náhrada strát izotonickej tekutiny (tekutiny s rovnakým osmotickým tlakom) v priebehu operácie, alebo po nej;
- pri hypertonickej dehydratácii (nedostatok tekutín v organizme, pričom strata tekutín je väčšia než strata sodíka).
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...
Nežiaduce účinky
V súvislosti s podávaním Glucose/Sodium Chloride môže dôjsť k výskytu vedľajších účinkov, ktorých frekvencia výskytu je neznáma (častosť výskytu sa nedá odhadnúť z dostupných údajov).
Patrí sem bolesť hlavy, nevoľnosť, vracanie, závraty a malátnosť. Môže to byť spôsobené nízkou hladinou sodíka v krvi. Ak sa hladiny sodíka v krvi veľmi znížia, dochádza k prenikaniu vody do mozgových buniek, čo spôsobí ich zväčšovanie. Výsledkom je opuch mozgu. Ide o hyponatriemickú encefalopatiu (ochorenie mozgu vyvolané nedostatkom sodíka).
Medzi vedľajšie účinky, ktoré môžu súvisieť so spôsobom podávania lieku alebo s liekom samotným patrí horúčka, infekcia v mieste vpichu ihly, zápal žíl alebo zápal žíl spojený s tvorbou krvných zrazenín šíriaci sa od miesta vpichu ihly, zvýšenie celkového objemu krvi alebo mimožilové podanie lieku.