GIOTRIF je liek, ktorý obsahuje liečivo afatinib. Pôsobí tak, že blokuje činnosť skupiny bielkovín nazývaných ErbB rodina (vrátane EGFR [receptor pre epidermálny rastový faktor alebo ErbB1], HER2 [ErbB2], ErbB3 a ErbB4).
Tieto bielkoviny sú zapojené do rastu a šírenia nádorových buniek a môžu byť ovplyvnené zmenami (mutáciami) génov, ktoré ich produkujú. Blokovaním činnosti týchto bielkovín môže tento liek potláčať rast a šírenie nádorových buniek.
Tento liek sa používa samostatne na liečbu dospelých pacientov so špecifickým typom nádoru pľúc (nemalobunkového karcinómu pľúc) s identifikovanou zmenou (mutáciou) v géne pre EGFR. GIOTRIF vám môžu predpísať ako vašu prvú liečbu alebo ak bola nedostatočná predchádzajúca liečba chemoterapiou.
Tento liek je predmetom ďalšieho monitorovania.
- Hnačka (veľmi časté, môžu postihovať viac ako 1 z 10 osôb).
Hnačka trvajúca dlhšie než 2 dni alebo závažnejšia hnačka môžu mať za následok stratu tekutín (časté, môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb), nízku hladinu draslíka v krvi (časté) a zhoršenie funkcie obličiek (časté). Hnačku možno liečiť. Pri prvých znakoch hnačky pite veľa tekutín. Okamžite kontaktujte svojho lekára a čo najrýchlejšie začnite vhodnú liečbu hnačky. Predtým, ako začnete užívať GIOTRIF, máte mať k dispozícii liek na liečbu hnačky.
- Kožná vyrážka (veľmi časté).
Skorá liečba vyrážky je dôležitá. Ak u vás začne vyrážka, povedzte to svojmu lekárovi. Ak nie je liečba vyrážky účinná a vyrážka sa stáva závažnejšou (napríklad máte olupovanie kože alebo sa vám na koži tvoria pľuzgiere), musíte okamžite informovať svojho lekára, pretože váš lekár môže rozhodnúť o ukončení vašej liečby GIOTRIFOM. Vyrážka sa môže vyskytnúť alebo zhoršiť
v oblastiach vystavených slnku. Odporúča sa ochrana pred slnkom s ochranným oblečením a krémom na opaľovanie.
- Zápal pľúc (menej časté, môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb) nazývaný „intersticiálne ochorenie pľúc“.
- Podráždenie alebo zápal očí
Môže sa vyskytnúť podráždenie alebo zápal očí (zápal spojoviek/zápal spojoviek a rohoviek sa vyskytuje často a zápal rohovky sa vyskytuje menej často).
Ak sa u vás vyskytne ktorýkoľvek z vyššie uvedených príznakov, čo najrýchlejšie kontaktujte svojho lekára. Hlásili sa aj nasledovné ďalšie vedľajšie účinky:
Veľmi časté vedľajšie účinky (môžu postihovať viac ako 1 z 10 osôb):
- Vriedky v ústach a zápal
- Infekcia nechtov
- Znížená chuť do jedla
- Krvácanie z nosa
Časté vedľajšie účinky (môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb):
- Bolesť, červený opuch alebo olupovanie kože na vašich rukách a nohách
- Zvýšené hladiny pečeňových enzýmov (aspartátaminotransferáza a alanínaminotransferáza) v krvných vyšetreniach
- Zápal výstelky močového mechúra s pocitom pálenia počas močenia a časté, náhle nutkanie na močenie (cystitída)
- Abnormálne pociťovanie chuti (dysgeúzia)
- Bolesť žalúdka, porucha trávenia, pálenie záhy
- Zápal pier
- Zníženie telesnej hmotnosti
- Nádcha
- Svalové kŕče
- Horúčka