GAVISCON DUO EFEKT VRECKÁ sus poc 1x12 (vre.polyester/Al/PE/polyester/PE)

SPC
Efekt Vrecká
3. Ako užívať Gaviscon Duo Efekt Vrecká
4. Možné vedľajšie účinky
5. Ako uchovávať Gaviscon Duo Efekt Vrecká
6. Obsah balenia a ďalšie informácie


1. Čo je Gaviscon Duo Efekt Vrecká a na čo sa používa

Gaviscon Duo Efekt Vrecká je kombináciou dvoch antacíd (uhličitanu vápenatého a hydrogenuhličitanu sodného) a alginátu, ktorý pôsobí dvoma spôsobmi:
1. neutralizuje nadmerné množstvo žalúdočnej kyseliny, a tým vyvoláva úľavu od bolesti a tráviacich ťažkostí;
2. vytvára ochrannú vrstvu na povrchu obsahu žalúdka, a tým upokojuje pálivú bolesť na hrudi, čo môže trvať až po dobu 4 hodín.

Tento liek sa používa na liečbu príznakov súvisiacich so žalúdočnou kyselinou pri gastroezofageálnom refluxe, ako je návrat kyseliny zo žalúdka do pažeráka a ústnej dutiny, pálenie záhy a poruchy trávenia, ktoré sa môžu vyskytnúť napríklad po jedle alebo počas tehotenstva.


2. Čo potrebujete vedieť predtým, ako užijeteGaviscon Duo Efekt Vrecká

Neužívajte Gaviscon Duo Efekt Vrecká
§ ak ste alergický na nátriumalginát, hydrogenuhličitan sodný, uhličitan vápenatý alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto lieku (uvedených v časti 6).

Upozornenia a opatrenia
Predtým, ako začnete užívať Gaviscon Duo Efekt Vrecká, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika:
§ ak máte závažnú poruchu funkcie obličiek;
§ ak máte poruchu rovnováhy elektrolytov spôsobujúcu nízku hladinu fosfátov v krvi (hypofosfatémiu);
§ ak máte alebo ste niekedy mali závažné ochorenie obličiek alebo srdcové ochorenie, pretože niektoré soli môžu tieto ochorenia ovplyvňovať (poraďte sa so svojím lekárom o obsahu týchto solí);
§ ak viete, že máte znížené množstvo žalúdočnej kyseliny,pretože tým môže byť účinok tohto lieku znížený.

Tak ako iné antacidá, aj užívanie lieku Gaviscon Duo Efekt Vrecká môže maskovať príznaky iných závažnejších základných ochorení.

Ak príznaky pretrvávajú aj po 7 dňoch, poraďte sa so svojím lekárom.

Deti
Nepodávajte tento liek deťom mladším ako 12 rokov bez odporúčania lekára.
Existuje riziko zvýšenej hladiny sodíka v krvi (hypernatriémia) u detí, ktoré majú problémy s obličkami alebo, ktoré majú zápal žalúdka alebo čriev (gastroenteritída).

Iné lieky a Gaviscon Duo Efekt Vrecká
Ak teraz užívate alebo ste v poslednom čase užívali, či práve budete užívať ďalšie lieky, vrátane liekov dostupných bez lekárskeho predpisu, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

Neužívajte tento liek v priebehu dvoch hodín po užití iných liekov perorálne (ústami), pretože to môže ovplyvniť ich účinok.

Tehotenstvo, dojčenie a plodnosť
Ak ste tehotná alebo dojčíte, ak si myslíte, že ste tehotná alebo ak plánujete otehotnieť, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom predtým, ako začnete užívať tento liek.
Tento liek môžete užívať v tehotenstve, počas dojčenia alebo ak plánujete otehotnieť. Tak ako u všetkých liekov, dĺžka liečby má byť čo najkratšia.

Dôležité informácie o niektorých zložkách lieku Gaviscon Duo Efekt Vrecká
Tento liek obsahuje metylparabén (E218) a propylparabén (E216), ktoré môžu vyvolať alergické reakcie (možno oneskorené).

Tento liek obsahuje 127,88 mg (5,56 mmol) sodíka (hlavnej zložky kuchynskej soli) v dávke 10 ml (1 vrecko). Maximálna odporúčaná denná dávka tohto lieku (8 vreciek) obsahuje 1023 mg sodíka. To sa rovná 51,15 % odporúčaného maximálneho denného príjmu sodíka v potrave pre dospelých. Obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika, ak potrebujete užívať Gaviscon Duo Efekt denne počas predĺženého obdobia, obzvlášť ak vám bola odporúčaná diéta s nízkym obsahom soli (sodíka).

Tento liek obsahuje 130 mg (3,25 mmol) vápnika v dávke 10 ml (1 vrecko). Ak máte obličkové kamene alebo vysokú hladinu vápnika v krvi, pred užitím tohto lieku sa poraďte so svojím lekárom.


3. Ako užívať Gaviscon Duo Efekt Vrecká

Vždy užívajte tento liek presne tak, ako je to uvedené v tejto písomnej informácii alebo ako vám povedal váš lekár alebo lekárnik. Ak si nie ste niečím istý, overte si to u svojho lekára alebo lekárnika.

Dospelí vrátane starších pacientov a deti vo veku 12 rokov a viac: 10 – 20 ml (jedno až dve vrecká) po jedle a pred spaním, až štyrikrát za deň.

Deti vo veku do 12 rokov: Užívať len na základe odporúčania lekára.

Ak užijete viac lieku Gaviscon Duo Efekt Vrecká, ako máte
Ak užijete príliš veľa tohto lieku, je nepravdepodobné, že vám to uškodí. Môžete sa však cítiť nafúknutý. Ak príznaky neustupujú, poraďte sa so svojím lekárom.

Ak zabudnete užiť Gaviscon Duo Efekt Vrecká
Neužívajte dvojnásobnú dávku, aby ste nahradili vynechanú dávku. Pokračujte v užívaní tak, ako predtým.

Ak máte akékoľvek ďalšie otázky týkajúce sa použitia tohto lieku, opýtajte sa svojho lekára alebo lekárnika.


4. Možné vedľajšie účinky

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Ak sa u vás objavia nasledujúce vedľajšie účinky, prestaňte liek užívať a poraďte sa so svojím lekárom. Veľmi zriedkavo (u menej ako 1 z 10 000 osôb) sa môže objaviť alergická reakcia na zložky lieku. Príznakmi môžu byť bolesť brucha, hnačka, nevoľnosť, vracanie, kožná vyrážka, svrbenie, závrat, opuch tváre, pier, jazyka alebo hrdla a ťažkosti s dýchaním.

Užitie veľkého množstva uhličitanu vápenatého môže spôsobiť zvýšenie pH v krvi (alkalózu), príliš veľké množstvo vápnika v krvi (hyperkalciémiu), nadmerné vylučovanie žalúdočnej kyseliny a zápchu. Tieto účinky sa zvyčajne vyskytujú po užití väčších dávok, ako sú odporúčané.

Hlásenie vedľajších účinkov
Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii. Vedľajšie účinky môžete hlásiť aj priamo na národné centrum hlásenia uvedené v Prílohe V. Hlásením vedľajších účinkov môžete prispieť k získaniu ďalších informácií o bezpečnosti tohto lieku.


5. Ako uchovávať Gaviscon Duo Efekt Vrecká

Tento liek uchovávajte mimo dohľadu a dosahu detí.

Neužívajte tento liek po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na škatuľke a vrecku po EXP. Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v danom mesiaci.

Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 30 °C. Neuchovávajte v chladničke alebo v mrazničke.

Nelikvidujte lieky odpadovou vodou alebo domovým odpadom. Nepoužitý liek vráťte do lekárne. Tieto opatrenia pomôžu chrániť životné prostredie.


6. Obsah balenia a ďalšie informácie

Čo Gaviscon Duo Efekt Vrecká obsahuje
- Liečivá sú nátriumalginát, hydrogenuhličitan sodný a uhličitan vápenatý. Každé vrecko (10 ml suspenzie) obsahuje 500 mg nátriumalginátu, 213 mg hydrogenuhličitanu sodného a 325 mg uhličitanu vápenatého.'

- Ďalšie zložky sú karbomér 974P, metylparabén (E218) a propylparabén (E216), sodná soľ sacharínu, mentolová príchuť, hydroxid sodný a čistená voda.

Ako vyzerá Gaviscon Duo Efekt Vrecká a obsah balenia
Gaviscon Duo Efekt Vrecká je sivobiela až krémová suspenzia s mentolovou vôňou a príchuťou.

Gaviscon Duo Efekt Vrecká je dostupný v škatuľkách obsahujúcich 4, 12, 24, 48 vreciek a v multibaleniach obsahujúcich 48 (2 x 24) vreciek.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

Držiteľ rozhodnutia o registrácii
Reckitt Benckiser (Czech Republic), spol. s r.o., Vinohradská 2828/151, Praha 3, 130 00, Česká republika

Výrobca
Reckitt Benckiser Healthcare (UK) Limited, Danson Lane, Hull, HU8 7DS, Veľká Británia
RB NL Brands B.V., Schiphol Boulevard 207, 1118 BH Schiphol, Holandsko

Liek je schválený v členských štátoch Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) pod nasledovnými názvami:

Belgicko
Gaviscon Antizuur-Antireflux Unidose, suspensie voor oraal gebruik
Cyprus
Gaviscon Double Action Πόσιμο Εναιώρημα (Liquid Sachets)
Česká republika
Gaviscon Duo Efekt
Dánsko
Galieve Forte, Oral suspension i brev
Fínsko
Galieve 500 mg/213 mg/325 mg, Oraalisuspensio, Annospussissa
Grécko
Gaviscon Double Action Πόσιμο Εναιώρημα (Liquid Sachets)
Holandsko
Gaviscon Duo Pepermunt suspensie sachets
Island
Galieve Forte 500 mg/213 mg/325 mg, Mixtura, dreifa
Írsko
Gaviscon Extra Liquid Sachets Peppermint Flavour sodium alginate 500mg/10ml, sodium bicarbonate 213mg/10ml, calcium carbonate 325mg/10ml
Luxembursko
Gaviscon Antiacide-Antireflux Unidose, suspension buvable
Maďarsko
Gaviscon Duo Aktiv borsmenta iz bels leges szuszpenzio tasakban
Nemecko
Gaviscon Double Action Sachet 500 mg / 213 mg / 325 mg Suspension zum Einnehmen
Nórsko
Galieve Forte, Mikstur, suspensjon, Dosepose
Poľsko
Gaviscon Duo
Portugalsko
Gaviscon Duefet
Slovenská republika
Gaviscon Duo Efekt vrecká
Švédsko
Galieve, 500 mg/213 mg/325 mg, oral suspension i dospåse
Taliansko
Gaviscon Double Action
Veľká Británia
Gaviscon Double Action Liquid Sachets Peppermint Flavour

Táto písomná informácia bola naposledy aktualizovaná v auguste 2020.

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Názov lieku V Pacient
GAVISCON DUO EFEKT VRECKÁ sus poc 1x4 (vre.polyester/Al/PE/polyester/PE) Vp n/a
GAVISCON DUO EFEKT VRECKÁ sus poc 1x24 (vre.polyester/Al/PE/polyester/PE) Vp n/a
GAVISCON DUO EFEKT VRECKÁ sus poc 1x48 (vre.polyester/Al/PE/polyester/PE) Vp n/a
GAVISCON DUO EFEKT VRECKÁ sus poc 1x48 (2x24) (vre.polyester/Al/PE/polyester/PE - multibalenie) Vp n/a
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.