n masť sa aplikuje na postihnuté miesta na koži 2-3-krát denne, zvyčajne počas 7 dní. Môže sa používať s obväzom alebo bez neho.
4.3 KontraindikáciePrecitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaníPri topickom používaní Fucidinu bola hlásená bakteriálna rezistencia na
Staphylococcus aureus. Rovnako ako pri iných antibiotikách nadmerné alebo opakované používanie kyseliny fusidovej môže zvýšiť riziko vzniku rezistencie na antibiotiká.
Fucidin masť obsahuje cetylalkohol a vosk z ovčej vlny (lanolín) s obsahom vody. Tieto pomocné látky môžu vyvolať lokálne kožné reakcie (napr. kontaktnú dermatitídu). Fucidin masť obsahuje butylhydroxytoluén (E321), ktorý môže vyvolať lokálne kožné reakcie (napr. kontaktnú dermatitídu) alebo podráždenie očí a slizníc.
Ak sa Fucidin masť používa na tvár, má sa dbať na to, aby sa masť nenaniesla do očí, pretože pomocné látky nachádzajúce sa v masti môžu vyvolať podráždenie očných spojoviek.
4.5 Liekové a iné interakcieNeuskutočnili sa žiadne interakčné štúdie. Interakcie so systémovo podávanými liekmi sa považujú za minimálne; rovnako aj systémová absorpcia lokálne používanej Fucidin masti je zanedbateľná.
4.6 Fertilita, gravidita a laktáciaGraviditaPočas gravidity sa neočakávajú žiadne nežiaduce účinky, keďže systémová expozícia Fucidin masti po lokálnej aplikácii je zanedbateľná
. Fucidin masť na lokálne použitie sa môže používať počas gravidity.LaktáciaNeočakáva sa žiaden účinok u dojčených novorodencov/dojčiat, keďže systémová expozícia kyseline fusidovej po topickej aplikácii na malé plochy kože u dojčiacich žien je zanedbateľná. Fucidin masť sa môže používať počas laktácie, ale neodporúča sa aplikovať na prsníky.
.
FertilitaK dispozícii nie sú žiadne klinické štúdie s Fucidin masťou používanou lokálne vo vzťahu k fertilite
.4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať strojeFucidin masť aplikovaná lokálne nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinkyOdhad frekvencie nežiaducich účinkov je založený na spoločnej analýze údajov získaných z klinických štúdií a spontánnych hlásení.
Najčastejšie hlásené nežiaduce reakcie počas liečby sú rôzne kožné reakcie, ako sú pruritus a vyrážka, ďalej reakcie v mieste aplikácie, ako sú, bolesť a podráždenie, ktoré sa vyskytli u menej ako 1 % pacientov.
Hlásené boli hypersenzitivita a angioedém.
Nežiaduce účinky sú uvedené podľa klasifikácie tried orgánových systémov MedDRA a jednotlivé nežiaduce účinky sú uvedené počínajúc najčastejšie hlásenými. V rámci jednotlivých skupín frekvencií sú nežiaduce účinky usporiadané v poradí klesajúcej závažnosti.
Veľmi časté ≥1/10
Časté ≥1/100 and <1/10
Menej časté ≥1/1 000 and <1/100
Zriedkavé ≥1/10 000 and <1/1 000
Veľmi zriedkavé <1/10 000
Poruchy imunitného systému
|
Zriedkavé
| Hypersenzitivita
|
Poruchy oka
|
Zriedkavé
| Konjuktivitída
|
Poruchy kože a podkožného tkaniva
|
Menej časté
| Dermatitída (vrátane kontaktnej dermatitídy, ekzém) Vyrážka* Pruritus Erytém
|
Zriedkavé
| Angioedém Urtikária Pľuzgier
|
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
|
Menej časté
| Bolesť v mieste podania (vrátane pocitu pálenia kože) Podráždenie v mieste podania
|
*Hlásili sa rôzne typy reakcií ako sú vyrážka erytematózna, pustulózna, vezikulárna, makulopapulárna a papulárna. Vyskytla sa aj generalizovaná vyrážka.
Pediatrická populáciaU detí sa očakáva podobný bezpečnostný profil ako u dospelých.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcieHlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v
Prílohe V.
4.9 PredávkovaniePredávkovanie je nepravdepodobné.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: Antibiotiká a chemoterapeutiká používané v dermatológii, antibiotiká na lokálne použitie, ATC kód: D06AX01'
Antibakteriálny účinok kyseliny fusidovej a jej solí je založený na inhibícii syntézy bakteriálnych proteínov, čo vedie k deštrukcii bakteriálnej bunkovej steny.
Sodná soľ fusidovej kyseliny je účinná proti množstvu grampozitívnych baktérií a niektorým gramnegatívnym kokom. Nie je účinná proti väčšine gramnegatívnych baktérií a proti hubám.
Časté kožné patogény ako
Staphylococcus aureus a
Corynebacterium sp. sú veľmi citlivé. Väčšina kmeňov
S. epidermidis, ako aj
Clostridium sp., je taktiež veľmi citlivá. Priemerne citlivé sú streptokoky.
Skrížená rezistencia medzi sodnou soľou kyseliny fusidovej a inými klinicky používanými antibiotikami nebola pozorovaná.
5.2 Farmakokinetické vlastnostiŠtúdie
in vitro ukázali, že sodná soľ kyseliny fusidovej penetruje cez intaktnú kožu. Stupeň penetrácie je závislý čiastočne od expozície a čiastočne od stavu kože. Sodná soľ kyseliny fusidovej je vylučovaná hlavne formou žlče, len malé množstvo sa vylučuje močom.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnostiNie sú dostupné žiadne ďaľšie údaje potrebné pre predpisujúceho lekára, s výnimkou tých, ktoré už boli uvedené v iných častiach.
6. FARMCEUTICKÉ ÚDAJE6.1 Zoznam pomocných látokLanolín (vosk z ovčej vlny)
Cetylalkohol
Tekutý parafín
Biela vazelína
Butylhydroxytoluén (E321)
Alfa-tokoferol
6.2 InkompatibilityV súčasnosti nie sú známe žiadne inkompatibility.
6.3 Čas použiteľnosti3 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanieUchovávajte pri teplote do 25 °C.
6.5 Druh obalu a obsah baleniaLakovaná hliníková tuba s polyetylénovým uzáverom so závitom, papierová škatuľka
Veľkosť balenia: 5 g, 15 g alebo 30 g
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciuazaobchádzania s liekomŽiadne zvláštne požiadavky.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCIILEO Pharma A/S
Industriparken 55
DK-2750 Ballerup
Dánsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO46/0077/03-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIEDátum prvej registrácie: 23. marec 2003
Dátum predĺženia registrácie: 07. marec 2008
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU12/2014