vyčajnom čase.
Ak sa užitie tablety oneskorí o
viac ako 12 hodín, antikoncepčná ochrana nemôže byť naďalej celkom zaručená. Čím viac sa vynechanie užitia blíži k pravidelnému intervalu bez užívania tabliet, tým vyššie je riziko gravidity.
Ak žena vynechala tablety a v intervale bez užívania tabliet sa krvácanie z vysadenia nedostaví, má sa zvážiť možnosť gravidity pred začiatkom užívania tabliet z ďalšieho blistra.
Postup pri vynechaní tabliet sa môže riadiť nasledujúcimi dvomi základnými pravidlami:
1. užívanie tabliet sa nikdy nesmie prerušiť na dobu dlhšiu ako 7 dní.
2. na dosiahnutie dostatočnej supresie osi hypotalamus – hypofýza – ováriá sa vyžaduje neprerušené najmenej 7‑dňové užívanie tabliet.
V súlade s tým sa v každodennej praxi môžu poskytnúť nasledujúce odporúčania:
1. týždeňŽena má užiť poslednú vynechanú tabletu hneď, ako si spomenie, aj keby to znamenalo užitie dvoch tabliet v ten istý deň. Potom pokračuje v užívaní tabliet vo zvyčajnom čase. Počas nasledujúcich 7 dní je navyše potrebné používať nehormonálnu bariérovú metódu antikoncepcie. Ak došlo v predchádzajúcich 7 dňoch k pohlavnému styku, má sa zvážiť možnosť gravidity.
2. týždeňŽena má užiť poslednú vynechanú tabletu hneď, ako si spomenie, aj keby to znamenalo užitie dvoch tabliet v ten istý deň. Potom pokračuje v užívaní tabliet vo zvyčajnom čase. Ak žena užívala tablety počas 7 dní pred prvou vynechanou tabletou správne, ďalšie antikoncepčné opatrenia nie sú potrebné. Ak to tak však nebolo alebo ak vynechala viac ako 1 tabletu, má sa jej odporučiť použitie ďalšieho antikoncepčného opatrenia počas 7 dní.
3. týždeňVzhľadom na blížiaci sa 7‑dňový interval bez užívania tabliet, antikoncepčná ochrana nemôže byť naďalej celkom zaručená. Upravením schémy užívania tabliet možno aj napriek tomu predísť zníženiu antikoncepčnej ochrany. Pri dodržaní niektorého z dvoch nasledujúcich postupov nie je potrebné používať ďalšie antikoncepčné opatrenia za predpokladu, že počas 7 dní pred vynechaním prvej tablety žena užila všetky tablety správne. Ak to tak nie je, žena má postupovať podľa prvej z týchto dvoch možností a počas nasledujúcich 7 dní navyše použiť ďalšie antikoncepčné opatrenia.
1. Žena má užiť poslednú vynechanú tabletu hneď, ako si spomenie, aj keby to znamenalo užitie dvoch tabliet súčasne. Potom pokračuje v užívaní tabliet vo zvyčajnom čase. Nasledujúce blistrové balenie musí začať užívať okamžite po využívaní súčasného blistrového balenia, t. j. medzi baleniami nemá byť žiadna prestávka. Žena pravdepodobne nebude mať krvácanie z vysadenia až do doužívania druhého balenia, ale počas užívania tabliet môže nastať špinenie alebo medzimenštruačné krvácanie.
2. Žene možno tiež poradiť, aby prerušila užívanie tabliet zo súčasného blistrového balenia. Potom má nasledovať interval bez užívania tabliet trvajúci najviac 7 dní, vrátane dní, kedy vynechala tablety, a následne má pokračovať v užívaní ďalšieho blistrového balenia.
Ak žena vynechala viac ako jednu tabletu má používať ďalšie nehormonálne metódy antikoncepcie až do objavenia sa nasledujúceho krvácania z vysadenia.
Odporúčanie v prípade vracania alebo silnej hnačkyV prípade vracania alebo silnej hnačky počas prvých 4 hodín po užití SEEGEE 2 mg/0,03 mg, vstrebávanie liečiva nemusí byť úplné. V tomto prípade sa musia použiť ďalšie antikoncepčné opatrenia. Použiteľné sú rovnaké odporúčania ako pri vynechaní tablety (pozri postupy popísané v prípade vynechaných tabliet uvedené v časti 4.2. „Postup pri vynechaní tabliet“). Ak žena nechce zmeniť zvyčajnú schému užívania tabliet, musí užiť dodatočnú náhradnú tabletu z ďalšieho blistrového balenia. Pokiaľ gastrointestinálne poruchy pretrvávajú alebo sa znovu objavia, mali by byť použité ďalšie nehormonálne metódy antikoncepcie a lekár by mal byť o tom informovaný.
Posunutiekrvácaniaz vysadeniaPosunúť menštruačné krvácanie po dokončení jedného blistrového balenia SEEGEE 2 mg/0,03 mg možno tak, že sa okamžite pokračuje v užívaní ďalšieho blistru, s vynechaním intervalu bez užívania tabliet. Oddialiť menštruáciu je možné na taký dlhý čas, ako si žena želá, až do doužívania tabliet z druhého balenia. Počas tohto obdobia oddialenia menštruácie sa u ženy môže častejšie objaviť medzimenštruačné krvácanie alebo špinenie. Po následnom pravidelnom 7‑dňovom intervale bez užívania tabliet sa môže pokračovať v užívaní lieku SEEGEE 2 mg/0,03 mg ako zvyčajne.
4.3 KontraindikáciePrecitlivenosť na liečivá, sóju, arašidy alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
Kombinovaná perorálna antikoncepcia (COC) je kontraindikovaná v nasledujúcich prípadoch:
· venózna trombóza, prítomná alebo v anamnéze (hlboká žilová trombóza, pulmonálna embólia),
· arteriálna trombóza, prítomná alebo v anamnéze (napr. infarkt myokardu) alebo jej prodrómy (napr. prechodný ischemický záchvat, angína pektoris),
· vrodená alebo získaná predispozícia na venóznu alebo arteriálnu trombózu, ako je napríklad APC‑rezistencia (rezistencia na aktivovaný proteín C), deficit antitrombínu III, deficit proteínu C, deficit proteínu S alebo iná trombogénna koagulopatia, trombogénna valvulopatia alebo trombogénna srdcová arytmia,
· cerebrovaskulárna príhoda, prítomná alebo v anamnéze,
· fajčenie (pozri časť 4.4),
· nekontrolovaná hypertenzia,
· diabetes mellitus s cievnymi zmenami,
· migréna s fokálnymi neurologickými symptómami, prítomná alebo v anamnéze,
· pankreatitída, prítomná alebo v anamnéze, ak je spojená so závažnou hypertriglyceridémiou.
· závažné ochorenie pečene, prítomné alebo v anamnéze, až do návratu pečeňových funkcií na normálne hodnoty (vrátane Dubin-Johnsonovho a Rotorovho syndrómu).
· nádory pečene, prítomné alebo v anamnéze.
· diagnostikované malignity závislé od pohlavných steroidov alebo podozrenie na ne (napr. endometria alebo prsníka).
· vaginálne krvácanie s nediagnostikovanou príčinou.
· amenorea s nediagnostikovanou príčinou.
Prítomnosť závažných alebo viacpočetných rizikových faktorov pre vznik venóznej alebo arteriálnej trombózy môže tiež predstavovať kontraindikáciu, v závislosti od ich typu a závažnosti (pozri časť 4.4).
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaníDôvody na okamžité prerušenie užívania SEEGEE 2 mg/0,03 mg (okrem bodov uvedených v časti 4.3):· gravidita alebo podozrenie na ňu,
· prvé náznaky flebitídy alebo znaky možnej trombózy (vrátane trombózy sietnice), embólia alebo infarkt myokardu (pozri „Tromboembolické a cievne ochorenia“).
· trvalo zvýšený krvný tlak nad hodnoty 140/90 mmHg. O podaní COC možno opäť uvažovať, akonáhle sa hodnoty krvného tlaku normalizujú antihypertenzívnou liečbou.
· plánovaná operácia (najmenej 4 týždne vopred) a/alebo dlhodobá imobilizácia (napr. po úraze). Odporúča sa obnoviť užívanie SEEGEE 2 mg/0,03 mg najskôr 2 týždne po kompletnom obnovení mobility.
· objavenie sa alebo zhoršenie migrény,
· ak sa bolesti hlavy vyskytujú nezvyčajne často, pretrvávajú alebo sú neobvykle silné alebo ak sa fokálne neurologické príznaky vyskytnú náhle (možný prvý znak mozgovej mŕtvice).
· silná bolesť v nadbrušku, hepatomegália alebo znaky vnútrobrušného krvácania (možný príznak nádoru pečene, pozri „Nádorové ochorenia"),
· výskyt ikteru, hepatitídy, celkového pruritu, cholestázy alebo abnormálne hodnoty testu pečeňových funkcií. Metabolizmus steroidných hormónov sa znižuje v prípade poruchy funkcie pečene.
· akútna dekompenzácia diabetes mellitus,
· nová alebo opakujúca sa porfýria.
Ochorenia/rizikovéfaktory, ktoré si vyžadujú zvlášť starostlivý lekárskydohľad:· srdcové a obličkové ochorenia, keďže liečivo etinylestradiol môže viesť k zadržiavaniu tekutín.
· povrchová flebitída, silný sklon ku kŕčovým žilám, poruchy periférneho obehu krvi, ktoré môžu byť spojené s rozvojom trombóz.
· hypertenzia (vyššia ako 140/90 mmHg),
· porucha metabolizmu lipidov. U žien s poruchou lipidového metabolizmu, etinylestradiol, estrogénova zložka SEEGEE 2 mg/0,03 mg, môže viesť k závažnému zvýšeniu triglyceridov v plazme s následnou pankreatitídou a ďalšími komplikáciami (pozri časť 4.3).
· kosáčikovitá anémia,
· ochorenie pečene v anamnéze,
· ochorenie žlčníka,
· migréna,
· depresia. Je potrebné overiť, či depresia súvisí s používaním SEEGEE 2 mg/0,03 mg. Iné, nehormonálne metódy antikoncepcie môžu byť indikované.
· zníženie glukózovej tolerancie/diabetes mellitus. Keďže kombinované perorálne antikoncepcie môžu mať vplyv na periférnu inzulínovú rezistenciu a na glukózovú toleranciu, môže byť zmenená požadovaná dávka inzulínu alebo iných antidiabetík.
· fajčenie (pozri "Závažné nežiaduce účinky kombinovanej perorálnej antikoncepcie"),
· epilepsia. Ak sa zvyšuje počet epileptických záchvatov pri používaní SEEGEE 2 mg/0,03 mg, má sa zvážiť použitie iných metód antikoncepcie.
· chorea minor (Sydenham),
· chronické zápalové ochorenie čriev (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída),
· hemolyticko-uremický syndróm,
· maternicové myomatózy,
· otoskleróza,
· dlhšia imobilizácia (pozri tiež "Dôvody na okamžité prerušenie užívania SEEGEE 2 mg/0,03 mg"),
· obezita,
· systémový lupus erythematosus,
· ženy vo veku 40 rokov a viac.
Závažné nežiaduceúčinkykombinovanej perorálnejantikoncepcieUžívanie kombinovanej perorálnej antikoncepcie je spojené so zvýšeným rizikom rôznych, závažných ochorení, ako je infarkt myokardu, tromboembolizmus, mozgová mŕtvica a hepatálna neoplázia. Riziko morbidity alebo mortality sa ďalej zvyšuje v prítomnosti ďalších rizikových faktorov ako je hypertenzia, hyperlipidémia, nadváha a diabetes.
Fajčenie zvyšuje riziko kardiovaskulárnych nežiaducich účinkov hormonálnej antikoncepcie, ktoré môžu byť v niektorých prípadoch závažné. Toto riziko sa zvyšuje s vekom a spotrebou cigariet. Ženy nad 30 rokov by preto nemali fajčiť, ak užívajú hormonálnu antikoncepciu. Ak fajčenie nie je prerušené, majú sa používať iné metódy antikoncepcie (pozri časť 4.3).
Tromboembolické a cievne ochoreniaInfarkt myokarduUžívanie perorálnych kontraceptív bolo spojené so zvýšeným rizikom infarktu myokardu. Toto riziko sa týka najmä žien s ďalšími rizikovými faktormi pre vznik kardiovaskulárnych ochorení.
Cerebrovaskulárne ochoreniaKombinovaná perorálna antikoncepcia zvyšuje ako relatívne, tak aj absolútne riziko cerebrovaskulárnych príhod (ischemických a hemoragických cievnych mozgových príhod). Toto riziko je najväčšie u žien nad 35 rokov s hypertenziou, ktoré navyše fajčia.
Medzi rizikové faktory arteriálnych tromboembolických komplikácií patrí:
· fajčenie,
· zvyšujúci sa vek,
· poruchy metabolizmu lipidov,
· obezita,
· hypertenzia,
· diabetes mellitus,
· ochorenie srdcovej chlopne,
· fibrilácia predsiení,
· niektoré druhy dedičnej alebo získanej trombofílie (rodinná predispozícia, napr. ak súrodenci alebo rodičia mali arteriálne trombózy v pomerne mladom veku).
· migréna, najmä migréna s fokálnymi neurologickými symptómami.
Ak sú prítomné rizikové faktory pre kardiovaskulárne alebo cerebrovaskulárne ochorenia, kombinované perorálne antikoncepcie sa majú užívať s opatrnosťou (pozri tiež "Dôvody na okamžité prerušenie užívania SEEGEE 2 mg/0,03 mg" a "Ochorenia/rizikové faktory, ktoré si vyžadujú zvlášť starostlivý lekársky dohľad").
Žilové trombózy a tromboembolizmus (VTE)Užívanie kombinovanej perorálnej antikoncepcie v porovnaní s neužívaním je spojené so zvýšeným rizikom vzniku venóznych tromboembolických príhod (venous thromboembolic events VTEs). Zvýšené riziko VTE je najvyššie počas prvého roku prvého užívania kombinovanej perorálnej antikoncepcie. Toto zvýšené riziko pri užívaní kombinovanej perorálnej antikoncepcie je menšie ako riziko VTE počas tehotenstva, ktoré sa odhaduje na 60 prípadov zo 100 000 tehotenstiev. VTE vedie k smrti v 1 – 2 % prípadov.
Absolútne celkové riziko VTE (incidencia) ako výsledok užívania kombinovanej perorálnej antikoncepcie obsahujúcej levonorgestrel s obsahom 30 mikrogramov etinylestradiolu je približne 20 prípadov na 100 000 pacientok, ktoré užívajú antikoncepčné tablety 1 rok.
Výsledky observačných štúdií nepreukázali žiadne údaje o odlišnom riziku pri užívaní SEEGEE 2 mg/0,03 mg v porovnaní s užívaním kombinovaných perorálnych antikoncepcií s obsahom levonorgestrelu.
Bolo hlásené dvoj-až štvornásobné zvýšenie relatívneho rizika pooperačných tromboembolických komplikácií v prípade používania perorálnej antikoncepcie. Relatívne riziko žilovej trombózy u predisponovaných žien je dvakrát vyššie než u žien bez predispozície. Ak je to možné, užívanie perorálnej antikoncepcie sa má prerušiť najmenej 4 týždne pred plánovanou operáciu alebo pred dlhších obdobím imobilizácie a má byť obnovené najskôr 2 týždne po kompletnej obnove mobility (pozri tiež "Dôvody na okamžité prerušenie užívania SEEGEE 2 mg/0,03 mg"). Ak nebolo užívanie tabliet prerušené včas, má sa zvážiť možnosť prevencie trombózy.
Riziko venóznych tromboembolických komplikácií u užívateliek kombinovanej perorálnej antikoncepcie sa zvyšuje s
· narastajúcim vekom,
· niektorými druhmi dedičnej alebo získanej trombofílie (rodinná predispozícia, napr. ak súrodenci alebo rodičia mali VTE v pomerne mladom veku),
· obezitou (index telesnej hmotnosti (body mass index) ³ 30 kg/m
2),
· v prvých 3 - 4 týždňoch po pôrode alebo po potrate v druhom trimestri (pozri tiež časť 4.2).
Nedospelo sa k jednotnému názoru vzhľadom na možný význam kŕčových žíl a povrchovej flebitídy v prípade prvého výskytu alebo progresie žilovej trombózy.
Ďalšie choroby, pri ktorých môžu nastať cievne komplikácie, sú okrem iného, systémový lupus erythematosus, hemolyticko-uremický syndróm a chronické zápalové ochorenie čriev (Crohnova choroba a ulcerózna kolitída).
Je potrebné vziať do úvahy zvýšené riziko výskytu tromboembolických príhod počas šestonedelia.
Symptómy venóznej alebo arteriálnej trombózy môžu byť:
· nezvyčajná bolesť alebo opuch nohy,
· náhla silná bolesť na hrudníku, prípadne vystreľujúca von do ľavej ruky,
· náhla dýchavičnosť,
· náhly kašeľ,
· nezvyčajne silné alebo pretrvávajúce bolesti hlavy,
· náhla čiastočná alebo úplná strata videnia,
· diplopia,
· nezrozumiteľná reč alebo afázia,
· vertigo,
· kolaps s fokálnym záchvatom alebo bez neho,
· náhla slabosť alebo výrazný pocit znecitlivenia na jednej strane tela alebo časti tela,
· poruchy motorických funkcií,
· "akútne" brucho.
Nádorové ochoreniaRakovina prsníkaMetaanalýza zahŕňajúca 54 epidemiologických štúdií uvádza, že sa mierne zvýšilo relatívne riziko (RR = 1,24) rakoviny prsníka u žien počas užívania kombinovanej perorálnej antikoncepcie. Zvýšené riziko postupne klesá v priebehu 10 rokov po ukončení užívania COC. Pretože výskyt rakoviny prsníka je u žien do 40 rokov zriedkavý, zvýšený počet prípadov diagnostikovanej rakoviny prsníka u žien, ktoré užívali alebo užívajú COC, je v pomere k celkovému riziku rakoviny prsníka malý.
Rakovina krčka materniceV niektorých epidemiologických štúdiách bolo hlásené, že dlhodobé užívanie kombinovanej perorálnej antikoncepcie u žien infikovaných ľudským papilomavírusom (HPV) súvisí so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny krčka maternice. Avšak, ešte nebolo objasnené, do akej miery tento výsledok je ovplyvnený ďalšími faktormi (napr. rozdiely v počte sexuálnych partnerov alebo používanie mechanických antikoncepčných metód) (pozri tiež "Lekárske prehliadky/poradenstvo").
Rakovina pečeneU užívateliek kombinovanej perorálnej antikoncepcie boli veľmi zriedkavo hlásené prípady benígnych pečeňových adenómov. V ojedinelých prípadoch sa tieto nádory pretrhli a spôsobili život ohrozujúce intraabdominálne krvácanie. V prípade výskytu závažných bolestí v abdominálnej oblasti, zväčšenia pečene alebo príznakov intraabdominálneho krvácania u žien užívajúcich COC, sa má v diferenciálnej diagnóze uvažovať o nádore pečene.
Štúdie uvádzali zvýšené riziko vývinu hepatocelulárneho karcinómu pri dlhodobom užívaní COC, tento typ rakoviny je však veľmi zriedkavý.
Iné ochoreniaHypertenziaU žien, užívajúcich COC bolo hlásené zvýšenie krvného tlaku, a to najmä u starších žien alebo po dlhšom užívaní. Štúdie ukázali, že výskyt vysokého krvného tlaku sa zvyšuje s rastúcim obsahom gestagénu. Ženám s ochorením, ktoré je spôsobené hypertenziou alebo určitým ochorením obličiek v anamnéze, sa má odporučiť použitie inej metódy antikoncepcie (pozri časť 4.3 a "Dôvody na okamžité prerušenie užívania SEEGEE 2 mg/0,03 mg", "Ochorenia/rizikové faktory, ktoré si vyžadujú zvlášť starostlivý lekársky dohľad").
ChloazmaPočas užívania COC sa môže objaviť chloazma, a to najmä u žien s chloazma gravidarum v anamnéze. Ženy s predispozíciou na chloazmu sa preto majú počas užívania COC vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu alebo ultrafialovému žiareniu.
Dedičný angioedémU žien s dedičným angioedémom, môžu podávané estrogény vyvolať alebo zhoršiť symptómy angioedému.
Nepravidelné krvácanieU užívateliek COC bolo pozorované medzimenštruačné krvácanie alebo špinenie, a to najmä v prvých mesiacoch užívania. Diagnostické skúmanie týchto intracyklických krvácaní má preto význam až po približne trojmesačnom užívaní. V tejto súvislosti môže byť dôležitá povaha a dávka gestagénu. Ak nepravidelné krvácanie pretrváva alebo sa objaví po predchádzajúcich pravidelných cykloch, treba zvážiť nehormonálne príčiny krvácania, a rovnako ako u akéhokoľvek iného nezvyčajného vaginálneho krvácania, majú byť prijaté vhodné diagnostické postupy, na vylúčenie malignity alebo gravidity. Ak tieto dve možné príčiny sú vylúčené, v užívaní antikoncepcie SEEGEE 2 mg/0,03 mg sa môže pokračovať, alebo môže žena prejsť na iný druh hormonálnej antikoncepcie. Medzimenštruačné krvácanie môže byť znakom zníženej účinnosti antikoncepcie (pozri časť 4.2 a 4.5).
Je možné, že niektoré užívateľky nebudú mať krvácanie z vysadenia v období bez užívania tabliet. Pred ďalším užívaním COC je potrebné rozhodne vylúčiť tehotenstvo, ak nebola SEEGEE 2 mg/0,03 mg užívaná v súlade s pokynmi uvedenými v časti 4.2 pred prvým vynechaním krvácania z vynechania, alebo ak krvácanie z vysadenia chýba v dvoch po sebe nasledujúcich cykloch.
Po vysadení hormonálnej antikoncepcie, môže trvať dlhú dobu, než sa obnoví normálny menštruačný cyklus.
Znížená účinnosťAntikoncepčná účinnosť SEEGEE 2 mg/0,03 mg môže byť znížená:
· pri vynechaní tabliet (pozri časť 4.2),
· v prípade vracania alebo výskytu silnej hnačky (pozri časť 4.2),
· pri súbežnom užívaní niektorých iných liekov (pozri časť 4.5).
Ak COC sú užívané súbežne s rastlinnými prípravkami s obsahom ľubovníka bodkovaného odporúča sa použiť ďalšia, nehormonálna metóda antikoncepcie (pozri časť 4.5).
Lekárske vyšetrenie/poradenstvoPred prvým predpísaním COC alebo pred jej použitím sa odporúča zistiť od pacientky kompletnú lekársku anamnézu (vrátane rodinnej anamnézy), a tiež treba vykonať kompletné a dôkladné lekárske vyšetrenie, s ohľadom na kontraindikácie (pozri časť 4.3) a upozornenia (pozri časť 4.4). Vyšetrenie je potrebné opakovať v pravidelných intervaloch počas používania COC. Rozsah a frekvencia týchto kontrol majú byť prispôsobené individuálne každej žene. Predovšetkým by mali byť vykonané nasledujúce vyšetrenia: meranie krvného tlaku, vyšetrenie prsníkov, brucha a panvových orgánov vrátane cervikálnej cytológie a stanovenia príslušných laboratórnych parametrov.
Pre užívateľky je potrebné zdôrazniť, že tento liek neposkytuje ochranu pred infekciou HIV ani pred inými sexuálne prenosnými chorobami.
Pacientky so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, lapónskeho deficitu laktázy alebo glukózo-galaktózovej malabsorpcie, nemajú tento liek užívať.
4.5 Liekové a iné interakcieInterakcie medzi etinylestradiolom a dienogestom, účinnými látkami obsiahnutými v SEEGEE 2 mg/0,03 mg, a inými liekmi môže viesť k zníženiu alebo zvýšeniu sérových koncentrácií týchto dvoch pohlavných hormónov.
Znížené sérové koncentrácie etinylestradiolu/dienogestu môžu spôsobiť zvýšené medzimenštruačné krvácanie a nepravideľnosti cyklu a zníženie antikoncepčnej účinnosti SEEGEE 2 mg/0,03 mg. Zvýšené sérové hladiny etinylestradiolu/dienogestu môžu viesť k častejším nežiaducim účinkom väčšej závažnosti.
Nasledujúce liečivá môžu znížiť sérovú koncentráciu pohlavných hormónov obsiahnutých v SEEGEE 2 mg/0,03 mg· všetky látky, ktoré zvyšujú gastrointestinálnu motilitu, napr. metoklopramid
· liečivá, ktoré indukujú mikrozomálne enzýmy v pečeni ako je rifampicín, rifabutín, barbituráty, antiepileptiká (napr. barbexaklon, karbamazepín, oxkarbazepín, fenytoín, primidón, topiramát a felbamát), grizeofulvín, modafinil a rastlinné prípravky obsahujúce ľubovník bodkovaný (
Hypericum perforatum). Bolo hlásené, že oba inhibítory HIV proteázy (napr. ritonavir) a inhibítory nenukleozidovej reverznej transkriptázy (napr. nevirapin) a kombinácia týchto dvoch látok, môže ovplyvniť pečeňový metabolizmus
· niektoré antibiotiká (napr. ampicilín, tetracyklín) u niektorých žien, možno v dôsledku inhibície enterohepatálnej cirkulácie estrogénov
Ak sú tieto liečivá používané súbežne so SEEGEE 2 mg/0,03 mg, majú sa použiť ďalšie, nehormonálne metódy antikoncepcie počas liečby a počas prvých 7 dní po skončení súbežnej liečby.
Pri liečbe liečivami, ktoré znižujú sérové koncentrácie pohlavných hormónov indukciou mikrozomálnych pečeňových enzýmov, majú sa použiť okrem COC naviac aj nehormonálne metódy antikoncepcie po dobu až 28 dní po ukončení užívania týchto liečiv.
Ak sa užila posledná tableta v blistri pri súbežnom úžívaní liekov s týmito liečivami, ďalší blister sa má začať užívať okamžite bez zvyčajného intervalu bez užívania tabliet.
Pri dlhodobej liečbe týmito liečivami je lepšie sa spoľahnúť úplne na nehormonálne antikoncepčné metódy.
Nasledujúce liečivá môžu zvýšiť sérovú koncentráciu pohlavných hormónov obsiahnutých v SEEGEE 2 mg/0,03 mg· liečivá, ktoré inhibujú sulfatáciu etinylestradiolu v GIT, napr. kyselina askorbová alebo paracetamol
· atorvastatín (zvyšuje AUC etinylestradiolu o 20 %)
· liečivá, ktoré inhibujú mikrozomálne enzýmy v pečeni, ako imidazolové antimykotiká (napr. flukonazol), indinavir a troleandomycín.
Pohlavné hormóny obsiahnuté v SEEGEE 2 mg/0,03 mgmôžu ovplyvniť metabolizmus iných liečiv· prostredníctvom inhibície pečeňových mikrozomálnych enzýmov, ktorá vedie k zvýšeniu sérovej koncentrácie liečiv ako je diazepam (a niekoľko ďalších benzodiazepínov), cyklosporín, teofylín a glukokortikoidy
· prostredníctvom indukcie hepatálnej glukuronidácie, ktorá vedie k zníženiu sérovej koncentrácie liečiv ako je napr. klofibrát, paracetamol, morfín, lorazepam (a niekoľko ďalších benzodiazepínov) a lamotrigín.
In vitro štúdie ukázali, že dienogest vo významných koncentráciách neinhibuje enzýmy cytochrómu P450, takže žiadne liekové interakcie sa neočakávajú.
Súhrn charakteristických vlastností predpísaných liekov sa má v každom prípade kontrolovať z dôvodu potenciálnych interakcií so SEEGEE 2 mg/0,03 mg.
V dôsledku vplyvu na glukózovú toleranciu môže byť zmenená potreba inzulínu alebo perorálnych antidiabetík.
Interakcie s laboratórnymi testamiUžívanie COC môže ovplyvniť výsledky niektorých laboratórnych testov, vrátane tých, ktoré sa používajú na stanovenie funkcie pečene, nadobličiek, obličiek a štítnej žľazy, a tiež pri zisťovaní plazmatických koncentrácií transportných proteínovov (napr. globulínu viažuceho pohlavné hormóny SHBG (sex hormone binding globulin), lipoproteínov), parametrov metabolizmu sacharidov, a parametrov koagulácie a fibrinolýzy. V niektorých prípadoch, povaha a rozsah týchto účinkov závisia od dávky užívaného hormónu.
4.6 Fertilita, gravidita a laktáciaGravidita
SEEGEE 2 mg/0,03 mg sa nesmie užívať počas gravidity.
Pred začiatkom užívania lieku sa má vylúčiť gravidita. Ak dôjde k otehotneniu počas užívania SEEGEE 2 mg/0,03 mg, musí sa liek okamžite vysadiť.
Rozsiahle epidemiologické štúdie neodhalili žiadne zvýšené riziko malformácií u detí, ktorých matky užívali COC pred graviditou, a do dnešného dňa, väčšina epidemiologických štúdií neuvádza žiadne teratogénne účinky v prípadoch náhodného užitia COC na začiatku gravidity. Tieto štúdie neboli vykonané so SEEGEE 2 mg/0,03 mg.
Je iba obmedzené množstvo údajov o použití SEEGEE 2 mg/0,03 mg u gravidných žien na to, aby sme mohli vysloviť záver o negatívnych účinkoch Segee na graviditu a zdravie plodu alebo novorodenca. K dnešnému dňu nie sú k dispozícii žiadne relevantné epidemiologické údaje.
Štúdie na zvieratách preukázali nežiaduce účinky počas obdobia gravidity a laktácie (pozri časť 5.3). Na základe týchto výsledkov u zvierat, nemožno nežiaduce hormonálne pôsobenie liečiv vylúčiť. Avšak všeobecné skúsenosti s užívaním COC počas gravidity nepreukázali u ľudí žiadne nežiaduce účinky.
Laktácia
SEEGEE 2 mg/0,03 mg sa nemá používať počas laktácie, pretože môže byť znížená tvorba mlieka a malé množstvo liečiv sa môže vylučovať do materského mlieka. Pokiaľ je to možné, nemajú sa používať hormonálne metódy antikoncepcie, až kým matka úplne neprestane dieťa dojčiť.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať strojeSEEGEE 2 mg/0,03 mg nemá žiadny vplyv na schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinkyPri závažných nežiaducich účinkoch u užívateliek, pozri časť 4.4.
Frekvencie nežiaducich účinkov etinylestradiolu/dienogestu v indikáciách perorálna antikoncepcia a liečba miernej formy akné v klinických štúdiách (n = 4,942) sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.
Informácie o frekvencii nežiaducich účinkov vychádzajú z nasledujúcich kategórií:
Veľmi časté (³ 1/10)
Časté (³ 1/100 až < 1/10)
Menej časté (³ 1/1 000 až < 1/100)
Zriedkavé (³ 1/10 000 až < 1/1 000)
Veľmi zriedkavé (< 1/10 000)
Neznáme (nedajú sa stanoviť z dostupných údajov)
V každej skupine frekvencií sú nežiaduce účinky usporiadané v poradí klesajúcej závažnosti.
Trieda orgánových systémov (MedDra verzia 12.0)
| Časté
| Menej časté
| Zriedkavé
| Neznáme
|
Infekcie a nákazy
|
| vaginálna infekcia/vulvovaginitída, vaginálna kandidóza alebo vulvovaginálne plesňové infekcie
| salpingooforitída, infekcia močových ciest, cystitída, mastitída, cervicitída, plesňové infekcie, kandidóza, herpes labialis, chrípka, bronchitída, sinusitída, infekcie horných dýchacích ciest, vírusová infekcia
|
|
Benígne a malígne nádory, vrátane nešpecifických novotvarov (cysty a polypy)
|
|
| maternicové leiomyómy, lipóm na prsníku
|
|
Poruchy krvi a lymfatického systému
|
|
| anémia
|
|
Poruchy imunitného systému
|
|
| hypersensitivita
|
|
Poruchy endokrinného systému
|
|
| virilizmus
|
|
Poruchy metabolizmu a výživy
|
| zvýšená chuť do jedla
| anorexia
|
|
Psychické poruchy
|
| depresívna nálada
| depresia, mentálne poruchy, insomnia, porucha spánku, agresivita
| zmeny nálady, znížené libido, zvýšené libido
|
Poruchy nervového systému'
| bolesť hlavy
| závrat, migréna
| mŕtvica, mozgovocievne ochorenie, dystónia
|
|
Poruchy oka
|
|
| suchosť oka, podráždenie oka, oscilopsia, poškodenie videnia
| neznášanlivosť kontaktných šošoviek
|
Poruchy ucha a labyrintu
|
|
| náhla strata sluchu, tinnitus, vertigo, poškodenie sluchu
|
|
Poruchy srdca a srdcovej činnosti
|
|
| kardiovaskulárne ochorenia zachykardia1
|
|
Poruchy ciev
|
| hypertenzia, hypotenzia
| trombóza/pulmonálna embólia, tromboflebitída, diastolická hypertenzia, ortostatická porucha cirkulácie, návaly tepla, varikózne žily, porucha žíl, bolesť žíl
|
|
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
|
|
| astma, hyperventilácia
|
|
Poruchy gastrointestinálneho traktu
|
| bolesť brucha2, nauzea vracanie, hnačka
| gastritída, enteritída, dyspepsia
|
|
Poruchy kože a podkožného tkaniva
|
| akné, alopécia, vyrážka3, svrbenie4
| alergická dermatitída, atopická dermatitída/neurodermatitída, ekzém, psoriáza, hyperhidróza, chloazma, porucha pigmentácie/hyperpigmentácia, seborea, tvorba lupín, hirsutizmus, zmeny na koži kožná reakcia, celulitída, pavúčikovitý névus
| žihľavka, nodózny, erytém, multiformný erytém
|
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
|
|
| bolesť chrbta, bolesť svalov a kostí, myalgia, bolesť v končatine
|
|
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov
| bolesť prsníkov5
| abnormálne krvácanie z vysadenia6, medzimenštruačné krvácanie7, zväčšenie prsníka8, opuch prsníka, dysmenorea, vaginálny výtok, ovariálne cysty, bolesť panvy
| cervikálna dysplázia, cysta na vajíčkovode alebo vaječníku, bolesť vajíčkovodu alebo vaječníka, cysty v prsníkoch, fibrocystové ochorenie prsníkovej žľazy, dyspareunia, galaktorea, poruchy menštruácie
| výtok z prsníka
|
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
|
| únava9
| bolesť na hrudníku, periférny edém, ochorenie podobné chrípke, zápal, horúčka, podráždenosť
| zadržiavanie tekutín
|
Laboratórne a funkčné vyšetrenia
|
| zmeny telesnej hmotnosti10
| zvýšené krvné triglyceridy, hypercholesterolémia
|
|
Vrodené, familiárne a genetické poruchy
|
|
| prejav asymptomatického prídavného prsníka
|
|
1 vrátane zvýšenej tepovej frekvencie
2 vrátane bolesti v nadbrušku a podbrušku, nepríjemnému pocitu v bruchu, plynatosti brucha
3 vrátane makulárnej vyrážky
4 vrátane generalizovaného pruritu
5 vrátane miernej bolesti v prsníkoch a citlivosti prsníkov
6 vrátane menorágie, hypomenorey, oligomenorey a amenorey
7 pozostávajúci z krvácania z pošvy a metrorágie
8 vrátane navretia prsníkov a opuchu prsníkov
9 vrátane asténie a pocitu ťažoby
10 vrátane zvýšenia, zníženia a kolísania telesnej hmotnosti
Na popis určitej reakcie je uvedený najvhodnejší pojem podľa terminológie MedDRA (verzia 12.0). Synonymá a súvisiace stavy nie sú uvedené, no musia sa taktiež zohľadniť.
Nasledovné závažné nežiaduce účinky, ktoré sa hlásili u žien užívajúcich COCs, sú analyzované v časti 4.4:
- Venózne trombembolické poruchy
- Arteriálne trombembolické poruchy
- Cievne mozgové príhody
- Hypertenzia
- Hypertriglyceridémia
- Zmeny glukózovej tolerancie alebo účinok na periférnu inzulínovú rezistenciu
- Nádory pečene (benígne a malígne)
- Poruchy funkcie pečene
- Chloazma
- U žien s hereditárnym angioedémom môže podávanie exogénnych estrogénov vyvolať alebo zhoršiť symptómy angioedému.
- Výskyt alebo zhoršenie stavov, u ktorých súvislosť s užívaním COC nie je rozhodujúca: žltačka a/alebo svrbenie súvisiace s cholestázou, tvorba žlčových kameňov, porfýria, systémový lupus erythematosus; hemolyticko-uremický syndróm; Sydenhamova chorea; herpes gestationis; strata sluchu spôsobená otosklerózou, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, rakovina krčka maternice.
U užívateliek COC je veľmi mierne zvýšená frekvencia diagnostikovania rakoviny prsníka. Pretože výskyt rakoviny prsníka je u žien do 40 rokov zriedkavý, zvýšenie počtu prípadov je v pomere k celkovému riziku rakoviny prsníka malé. Kauzalita s užívaním COC nie je známa. Ďalšie informácie pozri v častiach 4.3 a 4.4.
4.9 PredávkovaniePri predávkovaní kombinovanou perorálnou antikoncepciou sa môžu u dospelých a detí vyskytnúť tieto príznaky: nevoľnosť, vracanie, napätie v prsiach, ospalosť, bolesti brucha, ospalosť/únava, u mladých žien a mladých dievčat môže nastať vaginálne krvácanie. Neexistuje žiadne špecifické antidotum. Liečba má byť symptomatická.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: Gestagény a estrogény, fixné kombinácie
ATC kód: G03AA
SEEGEE 2 mg/0,03 mg je kombinovaná perorálna antikoncepcia s antiandrogénnym účinkom, pozostáva z estrogénnej zložky etinylestradiolu a gestagénnej zložky dienogestu.
Antikoncepčný účinok SEEGEE 2 mg/0,03 mg je založený na kombinácii rôznych faktorov, za najdôležitejšie sú považované inhibícia ovulácie a zmena cervikálneho hlienu.
Antiandrogénny účinok kombinácie etinylestradiolu a dienogestu je, okrem iného, založený na redukcii koncentrácie androgénov v sére. V multicentrickej štúdii so SEEGEE 2 mg/0,03 mg bolo preukázané výrazné zlepšenie symptómov miernej až stredne závažnej formy akné a priaznivý vplyv na seborea.
EtinylestradiolEtinylestradiol je syntetický estrogén so silnými účinkami pri perorálnom podávaní. Etinylestradiol má proliferačné účinky na epitel ženských pohlavných orgánov rovnako ako prírodný estradiol. Stimuluje tvorbu cervikálneho hlienu, znižuje jeho viskozitu a zvyšuje jeho spinabilitu. Etinylestradiol podporuje rast
ductuslactiferi a inhibuje laktáciu. Etinylestradiol stimuluje retenciu extracelulárnej tekutiny. Etinylestradiol ovplyvňuje parametre metabolizmu lipidov a sacharidov, hemostázu, systém renín-angiotenzín-aldosterón a hladinu väzbových proteínov v sére.
DienogestDienogest je derivát 19-nortestosterónu.
In vitro sa viaže na progesterónové receptory s 10 až 30-krát nižšou afinitou ako iné syntetické gestagény.
Invivo údaje u zvierat ukázali silný gestagénny účinok a antiandrogénny účinok.
Invivo nemá dienogest žiadne signifikantné androgénne, mineralokortikoidné alebo glukokortikoidné účinky.
Dienogest sám o sebe inhibuje ovuláciu pri dávke 1 mg/deň.
5.2 Farmakokinetické vlastnostiEtinylestradiolAbsorpciaPerorálne podaný etinylestradiol sa absorbuje rýchlo a úplne. Maximálne sérové koncentrácie, približne 67 pg/ml, sa dosiahnu za 1,5 ‑ 4 hodiny po podaní tabliet SEEGEE 2 mg/0,03 mg. V priebehu absorpcie a prvého priechodu pečeňou sa etinylestradiol v značnej miere metabolizuje, v dôsledku čoho je priemerná perorálna biologická dostupnosť asi 44 %.
DistribúciaEtinylestradiol sa vysoko, ale nešpecificky viaže na sérový albumín (približne 98 %) a indukuje zvýšenie sérovej koncentrácie globulínu viažuceho pohlavné hormóny SHBG. Celkový distribučný objem je asi 2,8 – 8,6 l/kg.
MetabolizmusEtinylestradiol podlieha presystémovej konjugácii v sliznici tenkého čreva a v pečeni. Etinylestradiol sa metabolizuje najmä aromatickou hydroxyláciou, ale vzniká široké spektrum hydroxylovaných a metylovaných metabolitov, ktoré sú prítomné v sére ako voľné metabolity alebo ako glukurónové a sulfátové konjugáty. Etinylestradiol prechádza enterohepatálnou cirkuláciou.
ElimináciaSérové hladiny etinylestradiolu klesajú v dvoch dispozičných fázach, charakterizovaných polčasmi približne 1 hodina a 10 – 20 hodín, v uvedenom poradí. Etinylestradiol sa v nezmenenej forme nevylučuje, metabolity etinylestradiolu sa vylučujú močom a žlčou v pomere 4:6.
DienogestAbsorpciaPo perorálnom podaní sa dienogest absorbuje rýchlo a takmer úplne. Maximálna koncentrácia v sére 51 ng/ml sa dosiahne asi za 2,5 hodiny po jednorazovom podaní SEEGEE 2 mg/0,03 mg. V kombinácii s etinylestradiolom je jeho biologická dostupnosť asi 96 %.
DistribúciaDienogest sa viaže na sérový albumín a neviaže sa na globulín viažuci pohlavné hormóny (SHBG) ani na globulín viažuci kortikosteroidy (CBG). Asi 10 % celkovej koncentrácie liečiva v sére je prítomné ako voľný steroid, 90 % sa nešpecificky viaže na albumín. Zdanlivý distribučný objem dienogestu je v rozmedzí 37 až 45 l.
MetabolizmusDienogest sa metabolizuje hlavne hydroxyláciou a konjugáciou za tvorby endokrinologicky prevažne inaktívnych metabolitov. Tieto metabolity sú veľmi rýchlo z plazmy eliminované, takže okrem nezmeneného dienogestu nie je možné v ľudskej plazme detekovať žiadne významné množstvo metabolitov. Celkový klírens (Cl/F) po jednorazovej dávke je 3,6 l/h.
ElimináciaHladiny dienogestu v sére klesajú s polčasom približne 9 hodín. Iba nepatrné množstvá dienogestu sa renálne vylučujú v nezmenenej forme. Po perorálnom podaní 0,1 mg/kg bol pomer vylučovania obličkami a stolicou 3:2. Po perorálnej dávke sa 86 % dávky vylúči do 6 dní. Z toho veľká časť (42 %) sa vylúči počas prvých 24 hodín, najmä močom.
Rovnovážny stavFarmakokinetika dienogestu nie je ovplyvňovaná hladinami SHBG. Po každodennom podávaní sérové hladiny liečiva stúpnu asi 1,5 krát a rovnovážny stav sa dosiahne po 4 dňoch podávania.
5.3 Preklinické údaje o bezpečnostiProfil toxicity etinylestradiolu je dobre známy.
Vzhľadom na veľké rozdiely, ktoré možno vidieť u rôznych druhov zvierat, výsledky štúdií na zvieratách s estrogénmi majú len obmedzenú prediktívnu hodnotu pre ich použitie u ľudí.
Etinylestradiol vykazuje smrteľné účinky pre embryo v relatívne nízkych dávkach u pokusných zvierat, boli tiež pozorované malformácie urogenitálneho traktu a feminizácia plodov mužského pohlavia.
Štúdie reprodukčnej toxicity s dienogestom preukázali typické gestagénne účinky napr. zvýšenie abnormalít v pre- a postimplantačnej fáze, predĺženie gravidity a zvýšenie úmrtnosti novorodených mláďat. Ak sa zvieratám podáva vysoká dávka dienogestu v neskorých štádiách gravidity a počas laktácie, je možné sledovať zníženú plodnosť potomkov.
Predklinické údaje získané konvenčnými štúdiami zamerané na toxicitu po opakovanom podaní, genotoxicitu a karcinogenitu, nepreukázali žiadne osobitné riziko pre ľudí, na rozdiel od informácií, ktoré už boli uvedené v iných častiach tohto súhrnu charakteristických vlastností lieku a ktoré platia všeobecne pre užívanie kombinovanej perorálnej antikoncepcie.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE6.1 Zoznam pomocných látokJadro tablety:Monohydrát laktózy
Kukuričný škrob
Povidón K-3
Mastenec
Magnéziustearát
Filmová vrstva: Sodná soľ kroskarmelózy
Maltodextrín
Monohydrát glukózy
Sójový lecitín
Trinátriumcitrát
6.2 InkompatibilityNeaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti3 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanieTento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.
6.5 Druh obalu a obsah baleniaPVC/PVDC - hliníkový blister obsahujúci 1 x 21, 3 x 21, 6 x 21 filmom obalených tabliet
Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené na trh.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekomŽiadne zvláštne požiadavky.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCIISandoz Pharmaceuticals d.d.
Verovškova 57
1000 Ľubľana
Slovinsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO 17/0473/12-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU