h obštrukčných ochorení dýchacích ciest
s reverzibilnou zložkou:
Zvyčajná udržiavacia dávka je 1 inhalačná kapsula dvakrát denne.
Profylaxia bronchospazmu vyvolaného námahou alebo nevyhnutným vystavením sa známemu alergénu:
Obsah 1 inhalačnej kapsuly sa inhaluje 15 minút vopred.
Liek sa nemá používať u detí vo veku do 5 rokov.
Treba zabezpečiť, aby pacienti dostali od lekára alebo lekárnika inštrukcie, ako majú inhalátor používať.
Je dôležité, aby pacient vedel, že želatínová kapsula sa môže rozpadnúť na menšie časti a malé čiastočky želatíny sa môžu počas inhalácie dostať do úst a krku. Toto riziko možno minimalizovať tak, že sa kapsula neprepichne viac ako jedenkrát.
Kapsuly majú byť v blistrovom obale až do použitia.
4.3 Kontraindikácie
- hypersenzitivita na liečivo alebo beta-2 agonisty vo všeobecnosti alebo na akúkoľvek pomocnú látku lieku
- srdcové arytmie (zvlášť AV blokáda III. stupňa)
- idiopatická subvalvulárna aortálna stenóza
- hypertrofická obštrukčná kardiomyopatia
- tyreotoxikóza
- hypokaliémia
- potvrdené alebo suspektné predĺženie QT-intervalu. Formoterol sa nemá používať u pacientov s QTc > 0,44 s (pozri časť 4.5 Liekové a iné interakcie).
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Opatrnosť je potrebná u pacientov s nasledujúcimi ochoreniami, pričom pozornosť je potrebné venovať najmä dávkovaniu:
• ischemická choroba srdca,
• závažná srdcová dekompenzácia.
V dôsledku hyperglykemického účinku beta-2 agonistov sa má u diabetických pacientov častejšie kontrolovať hladina glukózy v krvi.
Hypokaliémia:
Liečba beta-2 agonistami môže viesť k potenciálne závažnej hypokaliémii. Zvýšená opatrnosť je potrebná pri akútnej ťažkej astme, pretože riziko hypoxie zvyšuje riziko hypokaliémie.
Hypokaliemický účinok môže byť potenciovaný súčasnou liečbou inými liekmi (pozri časť 4.5 Liekové a iné interakcie). Preto sa v takýchto situáciách majú sledovať sérové hladiny draslíka.
Paradoxný bronchospazmus:
Tak ako pri inej inhalačnej terapii aj tu existuje riziko paradoxného bronchospazmu. Ak vznikne, liečba formoterolom sa má ihneď prerušiť a nahradiť alternatívnou terapiou.
Protizápalová liečba:
U pacientov s astmou, ktorí vyžadujú pravidelnú liečbu beta-2 agonistami, sa má liečba doplniť o inhalačné protizápalové lieky (napr. kortikosteroidy a/alebo kromoglykát sodný u detí) alebo o perorálne kortikosteroidy. Vždy na začiatku liečby formoterolom sa má u pacientov posúdiť vhodnosť protizápalovej liečby, ktorú pacienti dostávajú. Pacienti by mali byť poučení, že v protizápalovej liečbe majú pokračovať ďalej, pričom po nasadení formoterolu nemajú meniť dávku protizápalových liekov, a to ani v prípade zlepšenia príznakov.
Ak nenastane zlepšenie príznakov alebo ak počet dávok formoterolu potrebných na zvládnutie príznakov stúpa, znamená to zvyčajne zhoršenie základného ochorenia. Pacient by mal byť poučený, že v takomto prípade má kontaktovať lekára, ktorý astmu a jej liečbu prehodnotí.
Inhalačný prášok formoterol sa nemá terapeuticky užívať v prípadoch predčasného pôrodu alebo hroziaceho potratu.
Ako ostatné beta-2 agonisty, môže formoterol obmedziť pôrodné bolesti relaxáciou hladkej svaloviny maternice.
4.5 Liekové a iné interakcie
Beta-adrenergné látky:
Účinky a vedľajšie účinky sa môžu potenciovať súčasným podaním iných sympatomimetík.
Anticholínergiká:
Anticholínergiká môžu zvyšovať účinok formoterolu.
Betablokátory:
Liečivá blokujúce beta-adrenergné receptory, najmä neselektívne betablokátory (vrátane očných kvapiek), môžu celkovo alebo čiastočne zvrátiť účinok formoterolu. Preto by sa formoterol nemal podávať súčasne s beta-adrenergnými blokátormi.
Inhibítory monoaminooxidázy:
Formoterol môže interagovať s inhibítormi monoaminooxidázy, a preto sa nemá podávať pacientom, ktorí sa liečia inhibítormi monoaminooxidázy, alebo počas 14 dní po ukončení takejto terapie.
Antidepresíva:
U pacientov súčasne liečených tricyklickými antidepresívami sa môže zvýšiť riziko arytmií.
Kardioglykozidy:
U pacientov, ktorým sa súčasne podávajú kardioglykozidy, môže formoterolom vyvolaná hypokaliémia zvýšiť riziko arytmií.
Kortikosteroidy:
Kortikosteroidy môžu spôsobiť pokles sérovej hladiny draslíka. Takúto hypokaliémiu môže prehĺbiť súčasné podávanie formoterolu. Pri súčasnom podávaní formoterolu a kortikosteroidov sa môže zvýšiť hyperglykemický účinok. Bronchodilatačný účinok formoterolu sa môže kortikosteroidmi zosilniť.
Diuretiká:
Hypokaliémia, ktorá môže byť vyvolaná formoterolom, sa môže prehĺbiť pri súčasnom užívaní diuretík, ktoré nemajú kálium šetriace vlastnosti. Arytmogénny potenciál takejto súbežnej liečby môže byť zvlášť významný u pacientov s ischemickou chorobou srdca.
Xantínové deriváty:
Zvýraznený hypokaliemizujúci účinok možno sledovať pri súčasnom užívaní formoterolu s aminofylínom, teofylínom a ďalšími xantínmi. Xantínové deriváty môžu zvýšiť bronchodilatačný účinok formoterolu.
Iné liečivá:
Lieky ako chinidín, disopyramid, prokaínamid, fenotiazíny, antihistaminiká a tricyklické antidepresíva, môžu súvisieť s predĺžením QT-intervalu a zvýšením rizika komorových arytmií (pozri časť 4.4
Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní).
4.6 Gravidita a laktácia
Gravidita
Formovent sa má užívať počas gravidity iba v nevyhnutných prípadoch, keď neexistuje bezpečnejšia možnosť liečby. Nie sú k dispozícii dostatočné údaje o použití formoterolu u gravidných žien.
Laktácia
Nie sú dostatočné skúsenosti.
Formoterol sa nemá užívať v období dojčenia.
Nedá sa vylúčiť možnosť, že sa formoterol vylučuje do materského mlieka. Formoterol sa zistil v mlieku experimentálnych zvierat (potkany).
U dojčených detí nemožno vylúčiť nežiaduce účinky, ako sú podráždenosť a tachykardia.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať strojeNepozorovali sa nijaké.
Výskyt vedľajších účinkov, ako sú tremor a nervozita, môže ovplyvniť schopnosť viesť vozidlo a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinkyU 1 až 10 % liečených pacientov možno očakávať výskyt nežiaducich účinkov. Najčastejšími nežiaducimi účinkami sú bolesti hlavy, palpitácie a tremor. Tremor a palpitácie sú často prechodné a pri pravidelnej liečbe sa znižujú.
Poruchy imunitného systému Zriedkavé (> 1/10 000 a < 1/1 000) Veľmi zriedkavé (< 1/10 000, zahrňujúce jednotlivé hlásenia)
| Reakcie z precitlivenosti: závažná hypotenzia, angioedém periférny edém
|
Poruchy metabolizmu a výživy Veľmi zriedkavé (< 1/10 000, zahrňujúce jednotlivé hlásenia)
| hypokaliémia/ hyperkaliémia, hyperglykémia
|
Poruchy centrálneho a periférneho nervového systému Časté (> 1/100 a < 1/10) Menej časté (> 1/1 000 a < 1/100) Zriedkavé (> 1/10 000 a < 1/1 000)
|
bolesť hlavy agitovanosť, závraty, úzkosť, nervozita, nespavosť nepokoj
|
Poruchy myo-, endo-, perikardu a chlopní Časté (> 1/100 a < 1/10) Menej časté (> 1/1 000 a < 1/100) Veľmi zriedkavé (< 1/10 000, zahrňujúce jednotlivé hlásenia)
|
palpitácie tachykardia angina pectoris
|
Cievne (extrakardiálne) poruchy Veľmi zriedkavé (< 1/10 000, zahrňujúce jednotlivé hlásenia)
| kolísavý krvný tlak
|
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína Menej časté (> 1/1 000 a < 1/100) Veľmi zriedkavé (< 1/10 000, zahrňujúce jednotlivé hlásenia)
|
zhoršenie bronchospazmu paradoxný bronchospazmus
|
Gastrointestinálne poruchy Zriedkavé (> 1/10 000 a < 1/1 000)
| nauzea, poruchy chuti, podráždenie orofaryngu
|
Dermatologické poruchy Zriedkavé (> 1/10 000 a < 1/1 000)
| urtikária, svrbenie, exantém
|
Poruchy kostrového svalstva, spojivových tkanív a kostí Časté (> 1/100 a < 1/10) Menej časté (> 1/1 000 a < 1/100)
|
tremor svalové kŕče, myalgia
|
4.9 PredávkovanieSymptómyPredávkovanie bude pravdepodobne viesť k príznakom typickým pre beta-2 agonisty. Môže sa vyskytnúť nauzea, vracanie, tachykardia, tremor, bolesti hlavy, somnolencia, palpitácie, komorové
arytmie, metabolická acidóza, hypotenzia, hypokaliémia a hyperglykémia. Beta-2 agonisty môžu vyprovokovať ischemické ochorenie srdca znížením diastolického tlaku krvi alebo vyvolaním arytmií.
Liečba
Symptomatická.
V závažných prípadoch má byť pacient prijatý do nemocnice.
Kardioselektívne betablokátory sa majú užívať s mimoriadnou opatrnosťou, pretože môžu vyvolať
bronchospazmus.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: liečivá na obštrukčné ochorenia dýchacích ciest, adrenergiká, inhalanciá, selektívne agonisty beta-2 adrenergných receptorov.
ATC kód: R 03 AC 13.
Formoterol je silný selektívny agonista beta-2 adrenergných receptorov. Formoterol preukazuje bronchodilatačný účinok u pacientov s reverzibilnou obštrukciou dýchacích ciest. Účinok nastupuje rýchlo (počas 1 – 3 minút) a je signifikantný ešte 12 hodín po inhalácii. Pri terapeutických dávkach je kardiovaskulárny účinok malý a prejavuje sa iba príležitostne.
Formoterol inhibuje uvoľňovanie histamínu a leukotriénov z pasívne senzitizovaných ľudských pľúc. V pokusoch na zvieratách sa pozorovali určité protizápalové vlastnosti, ako napríklad potlačenie edému a akumulácie zápalových buniek.
U ľudí sa formoterol ukázal účinný v prevencii bronchospazmov indukovaných inhalačnými alergénmi, fyzickou aktivitou, chladným vzduchom, histamínom a metacholínom.
U pacientov so stabilizovaným chronickým obštrukčným ochorením pľúc s reverzibilnou zložkou, sa dokázalo, že formoterol podaný pomocou inhalátora Aerolizer v dávkach 12 a 24 mikrogramov dvakrát denne má bronchodilatačný účinok s náhlym začiatkom, ktorý trvá minimálne 12 hodín. Navyše liečba viedla k subjektívnemu zlepšeniu kvality života, ktorá sa hodnotila pomocou dotazníka „Saint George´s Respiratory Questionnaire“.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia
Možno predpokladať, že až 90 % formoterolu podaného inhalátorom pacient prehltne a potom sa resorbuje z gastrointestinálneho traktu. To znamená, že farmakokinetické vlastnosti perorálnej formy sa vo veľkej miere uplatňujú aj pri inhalačnom prášku.'
Perorálne dávky formoteroliumfumarátu do 300 mikrogramov sa z gastrointestinálneho traktu rýchlo resorbujú. Maximálne plazmatické koncentrácie nezmeneného formoterolu sa dosiahnu za 0,5 – 1 hodinu po podaní. Pri perorálnej dávke 80 mikrogramov sa resorbuje 65 % a viac.
Farmakokinetika formoterolu je lineárna v sledovanom rozsahu perorálnych dávok (20 – 300 mikrogramov). Opakované perorálne podávanie 40 – 160 mikrogramov denne nevedie k významnej akumulácii liečiva.
Po inhalácii terapeutických dávok sa plazmatické hladiny formoterolu nedajú dokázať v súčasnosti používanými analytickými metódami. Analýzy rýchlosti vylučovania močom naznačujú, že absorpcia inhalovaného formoterolu je rýchla. Maximálna rýchlosť vylučovania po podaní 12 – 96 mikrogramov sa dosahuje v priebehu 1 – 2 hodín po inhalácii. Pri podaní vyššej dávky ako je terapeutická (jednorazová dávka 120 mikrogramov) sa maximálna plazmatická koncentrácia (266 pikomolov/l) pozorovala 5 minút po inhalácii. U pacientov s chronickým obštrukčným ochorením pľúc s reverzibilnou zložkou, ktorí sa liečili 12 týždňov formoteroliumfumarátom v dávkach 12 alebo 24 mikrogramov dvakrát denne, sa plazmatické koncentrácie formoterolu pohybovali 10 minút po
inhalácii medzi 11,5 a 25,7 pmol/l, 2 hodiny po inhalácii medzi 11,5 a 23,3 pmol/l a 6 hodín po inhalácii medzi 11,5 a 50,3 pmol/l.
Kumulatívne vylučovanie formoterolu močom po podaní inhalačného prášku (12-24 mikrogramov) a dvoch rôznych aerosolových foriem (12-96 mikrogramov) ukázalo, že množstvo formoterolu dostupné v krvnom obehu sa zvyšuje úmerne s dávkou.
Distribúcia
Väzba formoterolu na plazmatické bielkoviny je 61 – 64 % (34 % primárne na albumín).
V rozsahu koncentrácií, ktoré sa dosahujú pri terapeutických dávkach, nedochádza k nasýteniu väzbových miest.
Biotransformácia
Formoterol sa eliminuje primárne glukuronidáciou. Značná časť sa metabolizuje O-demetyláciou, po ktorej nasleduje glukuronidácia.
Eliminácia
Zdá sa, že eliminácia formoterolu je polyfázická, pričom zdanlivý polčas závisí od sledovaného časového intervalu. Na základe koncentrácií v plazme alebo v krvi po 6, 8 alebo 12 hodinách po perorálnom podaní sa stanovil polčas eliminácie približne 2 – 3 hodiny. Na základe rýchlostí vylučovania močom medzi 3 a 16 hodinami po inhalácii sa vypočítal polčas približne 5 hodín.
Formoterol a jeho metabolity sa z ľudského organizmu úplne vylúčia: asi 2/3 perorálnej dávky sa vylúčia močom a 1/3 stolicou. Po inhalácii sa priemerne asi 6 - 9% dávky vylučuje v nezmenenej forme močom. Renálny klírens formoterolu je 150 ml/min.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Mutagenita
Pokusy skúmajúce mutagenitu zahŕňali široký rozsah experimentálnych stanovení. V nijakom z uskutočnených pokusov in vitro alebo in vivo sa nezaznamenali genotoxické účinky.
Karcinogenita
Skúšania na potkanoch a myšiach trvajúce 2 roky nepreukázali nijaký karcinogénny potenciál.
U myších samcov, ktorým sa podávali veľmi vysoké dávky formoterolu, sa pozoroval mierne zvýšený výskyt benígnych subkapsulárnych nádorov adrenálnych buniek, ktoré sa považujú za odraz zmien počas fyziologického procesu starnutia.
Dve skúšania na potkanoch, ktoré zahŕňali dve rôzne dávkovania, ukázali zvýšenie výskytu mezovariálneho leiomyómu. Tieto benígne nádory typicky súviseli s dlhodobým podávaním vysokých koncentrácií beta-2 adrenergických liečiv potkanom. Pozoroval sa aj zvýšený výskyt ovariálnych cýst a benígnych granulómov alebo tumorov tekálnych buniek. Je známe, že beta-agonisty postihujú ováriá potkanov, čo je veľmi pravdepodobne špecifické pre hlodavce. Pri užívaní vyšších dávok sa zaznamenalo aj niekoľko iných typov nádorov, ale ich frekvencia bola taká istá ako frekvencia v kontrolnej populácii z minulosti. Takéto nádory sa nezaznamenali v experimentoch pri užívaní nízkych dávok.
Výskyt žiadneho z nádorov sa štatisticky významne nezvýšil pri najnižšej dávke, pri ktorej bol systémový účinok 10-krát vyšší, ako sa očakáva pri najvyššej odporúčanej dávke formoterolu.
Na základe týchto zistení ako aj neprítomnosti mutagénneho potenciálu možno predpokladať, že použitie formoterolu v terapeutických dávkach nepredstavuje karcinogénne riziko.
Reprodukčná toxicita
Experimenty na zvieratách neukázali teratogénne účinky. Po perorálnom podaní sa formoterol vylučuje do mlieka dojčiacich potkanov.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Monohydrát laktózy, želatína.
6.2 Inkompatibility
Nie sú známe.
6.3 Čas použiteľnosti
24 mesiacov.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 25 °C. Uchovávajte v pôvodnom obale.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
PVC/PVDC blistrové balenie. Veľkosti balení
1 inhalátor + 10, 20, 30, 50, 56, 60, 100, 120, 180 alebo 200 kapsúl.
2 inhalátory + 100 kapsúl.
4 inhalátory + 200 kapsúl.
50 inhalátorov + 500 kapsúl.
50 alebo 60 kapsúl bez inhalátora.
Nie všetky veľkosti balení musia byť uvedené do obehu.
6.6 Pokyny na použitie a zaobchádzanie s liekom
Pre správne podávanie lieku treba zabezpečiť, aby lekár alebo lekárnik pacientovi ukázal, ako sa inhalátor používa.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Italchimici SpA
Pomezia (Rím), Taliansko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
14 / 0071 / 05 – S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/DÁTUM PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
23.03.2005
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU10.05.2005