cky neobsahuje častice.
Dospelí:Anestézia
Odporúčaná začiatočná dávka je 0,2 mg podaná intravenózne v priebehu 15 sekúnd. Ak sa nedosiahne požadovaná úroveň vedomia počas 60 sekúnd, môže sa podať ďalšia dávka 0,1 mg a opakovať v 60-sekundových intervaloch, až do maximálnej dávky 1,0 mg. Zvyčajne je požadovaná dávka v rozpätí medzi 0,3 a 0,6 mg, ale môže sa líšiť v závislosti od charakteristiky pacienta a použitého benzodiazepínu.
Intenzívna starostlivosť
Odporúčaná začiatočná dávka je 0,2 mg podaná intravenózne v priebehu15 sekúnd. Ak sa nedosiahne požadovaná úroveň vedomia počas 60 sekúnd, môže sa podať ďalšia dávka 0,1 mg a opakovať v 60-sekundových intervaloch, až do celkovej dávky 2,0 mg alebo až do prebudenia pacienta.
Ak sa opäť objaví spavosť, môže byť prospešná intravenózna infúzia 0,1-0,4 mg/h.
Rýchlosť infúzie sa má prispôsobiť individuálne, aby sa dosiahla želaná úroveň vedomia.
Ak sa nedosiahne jasný účinok na bdelosť a dýchanie po opakovanom podávaní, musí sa zvážiť, že intoxikácia nie je spôsobená benzodiazepínmi.
Infúzia sa má prerušiť každých 6 hodín, aby sa zistilo, či znova dochádza k sedácii.
Aby sa predišlo abstinenčným symptómom u pacientov s dlhodobou liečbou vysokými dávkami benzodiazepínov na jednotke intenzívnej starostlivosti, dávkovanie flumazenilu sa musí titrovať individuálne a injekcia sa musí podať pomaly (pozri časť 4.4).
Starší pacienti
V dôsledku chýbania údajov o používaní flumazenilu u starších pacientov je potrebné upozorniť, že táto populácia je zvyčajne citlivejšia na účinky liekov a má byť liečená s opatrnosťou.
Deti a mladiství (od 1 do 17 rokov):Na obnovenie vedomia po sedácii vyvolanej benzodiazepínmi u detí starších ako 1 rok sa odporúča začiatočná dávka 0,01 mg/kg (až do 0,2 mg), podávaná intravenózne počas 15 sekúnd. Ak sa po čakaní v trvaní 45 sekúnd nedosiahne požadovaná úroveň vedomia, môže sa podať ďalšia injekcia 0,01 mg/kg (až do 0,2 mg) a ak je to potrebné, môže sa opakovať v 60-sekundových intervaloch (maximálne 4-krát) do maximálnej dávky 0,05 mg/kg alebo 1 mg, v závislosti od toho, aká je najnižšia dávka. Dávka sa má prispôsobiť reakcii pacienta. V prípade opakovania sedácie nie sú u detí dostupné žiadne údaje o bezpečnosti a účinnosti opakovaného podania flumazenilu.
Deti mladšie ako 1 rok:Nie sú dostatočné údaje o používaní flumazenilu u detí mladších ako 1 rok. Preto sa má flumazenil podávať u detí mladších ako 1 rok len ak potenciálny úžitok pre pacienta preváži možné riziko.
Pacienti s poškodením funkcie obličiek alebo pečene:U pacientov s poškodením funkcie pečene môže byť eliminácia flumazenilu predĺžená (pozri časť 5.2), a preto sa odporúča starostlivé titrovanie dávky. U pacientov s poškodením funkcie obličiek sa nevyžaduje žiadna úprava dávky.
4.3 Kontraindikácie- Precitlivenosť na flumazenil alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok.
- Pacienti liečení benzodiazepínmi na kontrolu potenciálne život ohrozujúceho stavu (t.j. kontrolu intrakraniálneho tlaku a status epilepticus).
- Pri zmiešaných intoxikáciách benzodiazepínmi a tricyklickými a/alebo tetracyklickými antidepresívami môže byť toxicita antidepresív maskovaná ochrannými účinkami benzodiazepínov.
Ak sú prítomné autonómne (anticholinergné), neurologické (motorické abnormality) alebo kardiovaskulárne symptómy ťažkej intoxikácie tricyklickými/tetracyklickými antidepresívami, Flumazenil sa nesmie použiť na reverziu účinku benzodiazepínov.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní- Pacient má byť monitorovaný primeraný čas (EKG, pulz, oximetria, bdelosť pacienta a iné vitálne funkcie, ako je srdcová frekvencia, frekvencia dýchania a tlak krvi).
- Flumazenil špecificky ruší účinok benzodiazepínov. Preto, ak sa pacient neprebudí, má sa zvážiť iná etiológia.
- Ak sa používa v anesteziológii na konci chirurgického výkonu, flumazenil sa nemá podať pokiaľ úplne neodznejú účinky periférnych myorelaxancií.
- Keďže je účinok flumazenilu zvyčajne kratší ako účinok benzodiazepínov a môže sa opäť vyskytnúť sedácia, pacient má zostať prísne sledovaný, prednostne na jednotke intenzívnej starostlivosti, až pokiaľ účinok benzodiazepínov pravdepodobne nevymizne.
- U pacientov so zvýšeným rizikom sa majú zvážiť výhody sedácie vyvolané benzodiazepínmi oproti nevýhodám náhleho prebudenia. U pacientov (napr. so srdcovými ťažkosťami) môže byť zachovanie určitého stupňa sedácie vhodnejšie, ako úplné prebudenie.
- U pacientov, ktorí dostávajú dlhodobú liečbu benzodiazepínmi je potrebné predísť rýchlej injekcii s vysokými dávkami (viac ako 1 mg) flumazenilu, keďže to môže spôsobiť abstinenčné symptómy.
- U pacientov s predoperačnou úzkosťou alebo s anamnézou chronickej alebo záchvatovej úzkosti sa má dávkovanie flumazenilu starostlivo upraviť.
- Musí sa vziať do úvahy pooperačná bolesť. Tento účinok sa môže dostaviť, keď si pacienti uvedomia svoju bolesť po tom, ako je sedácia flumazenilom antagonizovaná.
- U pacientov dlhodobo liečených vysokými dávkami benzodiazepínov sa majú zvážiť výhody použitia flumazenilu oproti riziku abstinenčných symptómov. Ak sa abstinenčné symptómy vyskytnú napriek opatrnému dávkovaniu, má sa podať pomalou intravenóznou injekciou individuálne titrovaná dávka 5 mg diazepamu alebo 5 mg midazolamu.
- Vzhľadom na možný výskyt opätovnej sedácie a oslabenia dýchania sa majú deti, ktoré boli sedované midazolamom monitorovať najmenej 2 hodiny po podaní flumazenilu. V prípade iných sedatívnych benzodiazepínov sa musí čas monitorovania prispôsobiť ich očakávanému trvaniu účinku.
- Kým nebudú dostupné dostatočné údaje, flumazenil sa nemá používať u detí vo veku 1 roka alebo mladších, pokiaľ riziko pre pacienta (najmä v prípade náhodného predávkovania) nepreváži výhody liečby.
- Keďže nie sú dostupné kontrolované štúdie, u detí sa neodporúča použitie pri iných indikáciách, ako je reverzia sedácie pri vedomí. To isté sa týka aj detí mladších ako 1 rok.
- U pacientov s epilepsiou, ktorí boli dlhší čas liečení benzodiazepínmi sa použitie antagonistov neodporúča. I napriek tomu, že má flumazenil niektoré vnútorné antiepileptické účinky, môže u pacientov s epilepsiou náhly antagonistický účinok spôsobiť vznik kŕčov.
- U pacientov s ťažkým poškodením mozgu (a/alebo nestabilným intrakraniálnym tlakom), ktorí užívajú flumazenil - na reverziu účinkov benzodiazepínov - sa môže vyvinúť zvýšenie intrakraniálneho tlaku.
- Flumazenil sa neodporúča na liečbu závislosti od benzodiazepínov alebo na liečbu dlhodobých benzodiazepínových abstinenčných syndrómov.
- U pacientov s anamnézou panickej poruchy sa hlásili záchvaty paniky po použití flumazenilu.
- Z dôvodu zvýšenej frekvencie znášanlivosti a závislosti od benzodiazepínov u pacientov s alkoholizmom a inými liekovými závislosťami sa má flumazenil v tejto populácii používať opatrne.
- Tento liek obsahuje približne 3,6 mg sodíka v 1 ml injekčného roztoku flumazenilu. Toto sa musí zohľadniť u pacientov s diétou s kontrolovaným prísunom sodíka.
4.5 Liekové a iné interakcieFlumazenil potláča centrálne účinky benzodiazepínov kompetitívnou interakciou na úrovni receptora: účinky nebenzodiazepínových agonistov, ktoré pôsobia prostredníctvom benzodiazepínového receptora, ako je zopiklón, triazolopyridazín a iné, sú taktiež antagonizované flumazenilom. Avšak, flumazenil neblokuje účinok liekov, ktoré nepôsobia touto cestou. Interakcie s inými liekmi s tlmivým účinkom na centrálny nervový systém sa nepozorovali. Osobitná opatrnosť je potrebná ak sa flumazenil používa v prípadoch náhodného predávkovania, keďže sa toxické účinky iných psychotropných liekov (najmä tricyklických antidepresív) užitých súbežne môžu zvýšiť s ústupom účinku benzodiazepínov.
Nepozorovali sa žiadne zmeny vo farmakokinetike flumazenilu v kombinácii s benzodiazepínmi midazolamom, flunitrazepamom a lormetazepamom. Flumazenil neovplyvňuje farmakokinetiku týchto benzodiazepínov.
4.6 Gravidita a laktáciaHoci štúdie na zvieratách nepreukázali prítomnosť toxicity na embryo alebo teratogenitu, možné riziko spôsobené flumazenilom nebolo pre ľudí počas gravidity stanovené (pozri časť 5.3). Preto sa v gravidite má flumazenil používať len ak možný prospech pre pacienta preváži možné riziká pre plod.
Nie je známe, či sa flumazenil vylučuje do materského mlieka. Z tohto dôvodu, sa má dojčenie na 24 hodín prerušiť, ak sa flumazenil používa počas laktácie. Núdzové použitie flumazenilu počas gravidity a laktácie nie je kontraindikované.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať strojePacientov, ktorí dostali flumazenil na reverziu účinkov sedácie vyvolanej benzodiazepínmi je potrebné upozorniť, že nemajú viesť vozidlá, obsluhovať stroje alebo sa zapájať do iných činností náročných na fyzické alebo psychické úsilie najmenej 24 hodín, pretože účinok benzodiazepínov sa môže obnoviť.
4.8 Nežiaduce účinkyVeľmi časté (≥1/10)
Časté (≥1/100 až <1/10)
Menej časté (≥1/1,000 až <1/100)
Zriedkavé (≥1/10,000 až <1/1,000)
Veľmi zriedkavé (<1/10,000), neznáme (z dostupných údajov)
Poruchy imunitného systému
| Alergické reakcie.
| Časté
|
Psychické poruchy
| Úzkosť*, emočná labilita, insomnia, somnolencia.
| Časté
|
Poruchy nervového systému
| Vertigo, bolesť hlavy, nepokoj*, tras, suchosť v ústach, hyperventilácia, porucha reči, parestézia.
| Časté
|
| Kŕče (u pacientov s epilepsiou alebo ťažkou insuficienciou pečene, najmä po dlhodobej liečbe benzodiazepínmi alebo pri závislosti od viacerých liekov).
| Menej časté
|
Poruchy oka
| Diplopia, strabizmus, zvýšené slzenie.
| Časté
|
Poruchy ucha a labyrintu
| Abnormálny sluch.
| Menej časté
|
Poruchy srdca a srdcovej činnosti
| Palpitácie*.
| Časté
|
Tachykardia alebo bradykardia, extrasystola.
| Menej časté
|
Poruchy ciev
| Sčervenenie, hypotenzia, ortostatická hypotenzia, prechodne zvýšený tlak krvi (pri prebúdzaní).
| Časté
|
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
| Dyspnoe, kašeľ, prekrvenie nosa, bolesť v hrudníku.
| Menej časté
|
Poruchy gastrointestinálneho traktu
| Nevoľnosť (počas anestézie).
| Veľmi časté
|
Vracanie (počas anestézie), štikútanie.
| Časté
|
Poruchy kože a podkožného tkaniva
| Potenie.
| Časté
|
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
| Únava, bolesť v mieste podania injekcie.
| Časté
|
Chvenie.
| Menej časté
|
*: po rýchlej injekcii, nevyžaduje liečbu
U pacientov dlhodobo liečených benzodiazepínmi môže flumazenil spôsobiť abstinenčné symptómy. Symptómy sú: napätie, nepokoj, úzkosť, zmätenosť, halucinácie, tras a kŕče.
Profil nežiaducich účinkov u detí sa všeobecne veľmi nelíši od dospelých. Po použití flumazenilu na reverziu sedácie pri vedomí sa hlásil abnormálny plač, nepokoj a agresívne reakcie.
4.9 PredávkovanieAni po intravenóznom podaní dávok 100 mg sa nepozorovali žiadne symptómy predávkovania pripisované flumazenilu.'
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: Antidotá.
ATC kód: V03A B25
Flumazenil, imidazobenzodiazepín, je antagonista benzodiazepínu, ktorý kompetitívnou interakciou blokuje účinky látok pôsobiacich prostredníctvom benzodiazepínového receptora. Hlásila sa neutralizácia paradoxných reakcií benzodiazepínov.
Podľa pokusov na zvieratách sa účinky látok, ktoré nepôsobia prostredníctvom benzodiazepínového receptora (ako sú barbituráty, GABA-mimetiká a agonisty adenozínového receptora) neblokujú flumazenilom. Nebenzodiazepínové agonisty, ako sú cyklopyrolóny (zopiklón) a triazolopyridazíny, sú blokované flumazenilom. Hynoticko-sedatívne účinky benzodiazepínov sú po intravenóznom podaní rýchlo blokované (v priebehu 1-2 minút). V závislosti od rozdielu v čase eliminácie medzi agonistom a antagonistom sa môže účinok obnoviť po niekoľkých hodinách. Flumazenil má možný nepatrný agonistický, antikonvulzívny účinok. U zvierat dostávajúcich dlhodobú liečbu flumazenilom, flumazenil vyvolala abstinenčné symptómy vrátane kŕčov.
5.2 Farmakokinetické vlastnostiDistribúcia
Flumazenil je slabá lipofilná zásada. Flumazenil sa viaže približne na 50% na plazmatické bielkoviny, z čoho dve tretiny sú viazané na albumín. Flumazenil sa vo veľkej miere distribuuje do extravaskulárneho priestoru. Počas distribučnej fázy klesá plazmatická hladina flumazenilu s polčasom 4-15 minút. Distribučný objem v rovnovážnom stave (Vss) je 0,9-1,1 l/kg.
Metabolizmus
Flumazenil sa v prevažnej miere eliminuje prostredníctvom pečeňového metabolizmu. Metabolit kyseliny karboxylovej, ktorý sa pozoroval v plazme (vo voľnej forme) a v moči (vo voľnej a konjugovanej forme), je jeho najdôležitejším metabolitom.
Vo farmakologických testoch sa tento metabolit ukázal ako neaktívny benzodiazepínový agonista alebo antagonista.
ElimináciaV prevažnej miere sa žiaden nezmenený flumazenil nevylučuje do moča. Toto naznačuje úplný metabolický rozklad liečiva v tele. Rádioaktívne označený liek sa úplne vylúči počas 72 hodín, pričom 90 až 95% rádioaktivity sa objaví v moči a 5 až 10% v stolici. Vylučovanie je rýchle, čo potvrdil krátky polčas 40 až 80 minút. Celkový plazmatický klírens flumazenilu je 0,8 až 1,0 l/h/kg a môže byť takmer úplne pripísaný metabolizácii v pečeni.
Farmakokinetika flumazenilu je závislá od dávky v rozsahu terapeutického dávkovania a až do 100 mg.
Príjem potravy počas intravenóznej infúzie flumazenilu vedie k vzostupu klírensu o 50% pravdepodobne v dôsledku postprandiálneho vzostupu pečeňovej perfúzie.
Farmakokinetika špeciálnych skupín pacientovStarší pacienti
Farmakokinetika flumazenilu u starších pacientov nie je odlišná od farmakokinetiky dospelých.
Pacienti s poškodenou funkciou pečene
U pacientov so stredne ťažkým až ťažkým poškodením funkcie pečene je polčas flumazenilu zvýšený (zvýšenie o 70 – 210%) a celkový klírens je nižší (medzi 57 a 74%) v porovnaní s normálnymi zdravými dobrovoľníkmi.
Pacienti s poškodenou funkciou obličiek
Farmakokinetika flumazenilu u pacientov s poškodenou funkciou obličiek alebo u pacientov na hemodialýze nie je odlišná v porovnaní s normálnymi zdravými dobrovoľníkmi.
Deti
Polčas flumazenilu u detí starších ako jeden rok je trochu kratší a kolíše viac ako u dospelých a činí v priemere 40 minút (všeobecne kolíše od 20 do 75 minút). Klírens a distribučný objem, korigované k telesnej hmotnosti, sú rovnaké ako u dospelých.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnostiNeskorá prenatálne ako aj per- a postnatálne vystavenie účinku flumazenilu indukovalo poruchy správania aj zvýšenie denzity hipokampálnych benzodiazepínových receptorov u potomstva potkanov. Vplyv týchto zistení sa nepovažuje za relevantný, ak sa liek používa len veľmi krátky čas podľa pokynov.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE6.1 Zoznam pomocných látokDinátriumedetát
1% kyselina octová
Chlorid sodný
1% roztok hydroxidu sodného
Voda na injekciu
6.2 InkompatibilityTento liek sa nesmie miešať s inými liekmi okrem tých, ktoré sú uvedené v časti 6.6.
6.3 Čas použiteľnosti4 roky.
Čas použiteľnosti po prvom otvorení:
Po prvom otvorení sa má liek ihneď použiť.
Čas použiteľnosti po zriedení:
Chemická a fyzikálna stabilita na použitie sa dokázala počas 24 hodín pri 25
oC.
Z mikrobiologického hľadiska sa má liek ihneď použiť. Ak sa hneď nepoužije, čas uchovávania a podmienky pred použitím sú v zodpovednosti používateľa a zvyčajne to nemá byť viac ako 24 hodín pri teplote 2 °C až 8 °C, pokiaľ sa zriedenie neuskutoční na mieste s kontrolovanými a validovanými aseptickými podmienkami.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanieUchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 25
oC.
6.5 Druh obalu a obsah baleniaPapierové škatuľky s 5 alebo 10 ampulkami (bezfarebné sklo typ I, OPC (miesto zlomu na ampulke) ampulky s modrou bodkou) obsahujúce 5 ml/10 ml injekčného roztoku/infúzneho koncentrátu.
Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené na trh.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekomAkýkoľvek nepoužitý roztok sa má zlikvidovať.
Ak sa flumazenil použije na infúziu, musí sa pred infúziou zriediť. Flumazenil sa má riediť len s roztokom chloridu sodného 9 mg/ml (0,9 %), roztokom glukózy 50 mg/ml (5 %) alebo Ringerovým roztokom (8,6 g NaCl, 0,3 g KCl a 0,33 g CaCl
2/l).
Kompatibilita medzi flumazenilom a inými injekčnými roztokmi nebola stanovená.
Infúzne intravenózne roztoky sa majú zlikvidovať po 24 hodinách.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCIIPharmaselect International Beteiligungs GmbH
Ernst-Melchior-Gasse 20, 1020 Viedeň, Rakúsko
Tel: + 431- 7860386-0
Fax: + 431- 7860386-20
E-mail:
medical@pharmaselect.com8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO19/0540/08-S9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU