FLUDARABIN SANDOZ 25 MG/ ML INJEKČNÝ ALEBO INFÚZNY KONCENTRÁT con ijf 10x2 ml/50 mg (liek.inj.skl.)

SPC
iť. Pozri tiež časť 4.4.

• Pacienti s poškodením funkcie obličiek
Celkový klírens hlavného plazmatického metabolitu 2F-ara-A koreluje s klírensom kreatinínu, čo poukazuje na dôležitosť renálnej cesty vylučovania pri eliminácii liečiva. U pacientov so zníženou funkciou obličiek sa dokázala zvýšená celková expozícia (AUC 2F-ara-A).
U pacientov s poškodením funkcie obličiek (klírens kreatinínu menej ako 70 ml/min) sú
k dispozícii obmedzené klinické údaje. Preto ak je klinicky suspektné poškodenie funkcie obličiek alebo je pacient starší ako 70 rokov, potrebné je merať klírens kreatinínu. Ak je klírens kreatinínu medzi 30 a 70 ml/min, dávka sa musí znížiť o 50% a starostlivo monitorovať hematologické parametre, aby sa mohla zistiť toxicita. Liečba Fludarabinom Ebewe je kontraindikovaná, ak je klírens kreatinínu nižší ako 30 ml/min.

Deti a mladiství
Fludarabin Ebewe sa neodporúča používať u detí a mladistvých v dôsledku chýbajúcich údajov o bezpečnosti a/alebo účinnosti.

Starší pacienti
U starších pacientov (> 75 rokov) sú k dispozícii iba obmedzené údaje ohľadom používania fludarabíniumfosfátu. Opatrnosť je potrebná ak sa fludarabíniumfosfát používa u týchto pacientov (pozri 4.4).

4.3. Kontraindikácie

Fludarabíniumfosfát je kontraindikovaný u pacientov, ktorí sú precitlivení na liečivo alebo na niektorú z pomocných látok,
- u pacientov s poškodením funkcie obličiek a klírensom kreatinínu nižším ako 30 ml/min,
- u pacientov s dekompenzovanou hemolytickou anémiou,
- počas gravidity a laktácie.

4.4. Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Neurotoxicita
V štúdiách zameraných na stanovenie dávkovania fludarabíniumfosfátu u pacientov s akútnou leukémiou sa podávanie fludarabínu vo vysokých dávkach spájalo s ťažkými neurologickými účinkami vrátane oslepnutia, kómy a smrti. Táto silná toxicita na centrálny nervový systém sa pozorovala u 36% pacientov liečených intravenózne dávkami približne štvornásobne vyššími (96
mg/m2/deň počas 5-7 dní), ako sú dávky odporúčané na liečbu CLL. U pacientov liečených dávkami v rozmedzí odporúčaných na liečbu CLL sa tieto ťažké príznaky toxicity na centrálny nervový systém
vyskytli vzácne (kóma, kŕče a agitovanosť) alebo menej často (zmätenosť). Pacientov treba starostlivo sledovať z hľadiska znakov neurologických nežiaducich účinkov.
Vplyvy dlhodobého podávania fludarabíniumfosfátu na centrálny nervový systém nie sú známe. Pacienti v niektorých štúdiách však znášali odporúčanú dávku relatívne dlho, takže mohli podstúpiť až
26 liečebných cyklov.

Celkový zlý zdravotný stav
Pacientom s celkovým zlým zdravotným stavom sa musí fludarabíniumfosfát podávať s opatrnosťou a po starostlivom zvážení prínosu liečby a jej rizík. Platí to najmä u pacientov s ťažkou poruchou
funkcie kostnej drene (trombocytopénia, anémia a/alebo granulocytopénia), imunodeficientných
pacientov alebo pacientov s oportúnnou infekciou v anamnéze.

Poškodenie funkcie pečene
U pacientov s poruchou pečene sa má použiť fludarabíniumfosfát s opatrnosťou, pretože môže spôsobiť hepatálnu toxicitu. Fludarabíniumfosfát sa má podať len ak potenciálny prínos prevyšuje akékoľvek potenciálne riziko. Títo pacienti musia byť starostlivo sledovaní pre nadmernú toxicitu a dávkovanie sa musí upraviť alebo liečba liekom primerane prerušiť. Pozri tiež časť 4.2

Supresia kostnej drene
U pacientov liečených fludarabíniumfosfátom sa hlásil ťažký útlm kostnej drene, výrazná anémia, trombocytopénia a neutropénia. V štúdii fázy I. u pacientov so solídnymi tumormi bol medián času do dosiahnutia minimálnych hodnôt počtu granulocytov 13 dní (rozsah: 3-25 dní) a počtu krvných
doštičiek 16 dní (rozsah: 2-32 dní). U väčšiny pacientov však bola hematologická porucha prítomná už na začiatku v dôsledku základnej choroby alebo následkom predchádzajúcej myelosupresívnej liečby.
Možno pozorovať kumulatívnu myelosupresiu. Aj keď chemoterapiou indukovaná myelosupresia je
často reverzibilná, podávanie fludarabíniumfosfátu si vyžaduje starostlivé hematologické monitorovanie.
Fludarabíniumfosfát je silná antineoplastická látka s potenciálne signifikantnými nežiaducimi toxickými účinkami. Pacienti podstupujúci liečbu musia byť starostlivo sledovaní so zameraním na hematologické aj nehematologické prejavy toxicity. Odporúča sa pravidelne sledovať periférny krvný obraz, aby sa včas zachytil vznik anémie, neutropénie a trombocytopénie.
Tak ako pri iných cytotoxických liekoch, pri fludarabíniumfosfáte je potrebná opatrnosť, ak sa robí odber kmeňových buniek.

Reakcia štepu proti hostiteľovi spojená s transfúziou
Reakcia štepu proti hostiteľovi spojená s transfúziou (reakcia vyvolaná transfúziou imunokompetentných lymfocytov voči hostiteľovi) sa pozorovala u pacientov liečených fludarabíniufosfátom, ktorí dostali transfúziu neožiarenej krvi. Ako následok tohto ochorenia sa hlásila vysoká frekvencia úmrtí. Je preto nutné, aby pacienti, u ktorých prebieha alebo práve prebehla liečba fludarabínom, a ktorí potrebujú transfúziu krvi, dostali iba ožiarenú krv.

Rakovina kože
U niektorých pacientov došlo počas liečby alebo po liečbe fludarabíniumfostátom k reverzibilnému zhoršeniu alebo prepuknutiu už existujúcich kožných kanceróznych lézií.

Syndróm spojený s príznakmi rozpadu nádoru
Syndróm spojený s príznakmi rozpadu nádoru (tumor lysis syndrom) sa počas liečby fludarabíniumfosfátom popísal u pacientov s CLL s veľkými nádorovými masami. Vzhľadom na to, že počas liečby fludarabíniumfosfátom je možné očakávať odpoveď už počas prvého týždňa, je u pacientov s rizikom tejto komplikácie nutná opatrnosť.

Autoimunitné prejavy
Počas liečby alebo po liečbe fludarabíniumfostátom sa popísali život ohrozujúce, niekedy fatálne autoimunitné prejavy (napr. autoimunitná hemolytická anémia, autoimunitná trombocytopénia, trombocytopenická purpura, pemfigus, Evansov syndróm), a to bez ohľadu na predchádzajúcu anamnézu autoimunitných procesov alebo na hodnoty Coombsovho testu. U väčšiny pacientov, u ktorých sa rozvinula hemolytická anémia, a ktorí znovu podstúpili liečbu fludarabíniumfosfátom , sa
hemolytický proces opakoval. Pacienti liečení fludarabíniumfosfátom musia byť starostlivo sledovaní
pre hemolýzu.
Pacienti liečení fludarabíniumfosfátom sa musia starostlivo sledovať z hľadiska znakov autoimunitnej hemolytickej anémie (pokles hemoglobínu spojený s hemolýzou a pozitívnym Coombsovým testom). V prípade hemolýzy, sa odporúča liečbu fludarabíniumfosfátom prerušiť. Najbežnejším liečebným opatrením pri autoimunitnej hemolytickej anémii je transfúzia krvi (ožiarenej, pozri vyššie) a adrenokortikoidné lieky.

Starší pacienti

Pretože sú údaje o používaní fludarabíniumfosfátu u starších osôb (> 75 rokov) iba obmedzené, u týchto pacientov sa pri podávaní fludarabíniumfosfátu odporúča opatrnosť.
Deti a mladiství
Nie sú k dispozícii dostupné údaje týkajúce sa použitia fludarabíniumfosfátu u detí a mladistvých. Preto sa liečba fludarabíniumfosfátom u detí a mladistvých neodporúča.

Ženy v plodnom veku/Kontracepcia
Sexuálne aktívni muži aj ženy musia používať účinné metódy antikoncepcie počas liečby (a 6
mesiacov po ukončení) (pozri časť 4.6).

Očkovanie
Počas liečby a po liečbe fludarabíniumfosfátom je potrebné vyhnúť sa očkovaniu živými vakcínami.
Po úvodnej liečbe Fludarou sa nesmie prejsť na liečbu chlorambucilom u pacientov, ktorí neodpovedali na liečbu Fludarou, keďže sa zistila u väčšiny pacientov rezistentných na Fludaru rezistencia aj na chlorambucil.

4.5. Liekové a iné interakcie

V klinickom hodnotení kombinácie fludarabíniumfosfátu s pentostatínom (deoxykoformycínom) na liečbu refraktérnej chronickej lymfocytovej leukémie (CLL) bola neprijateľne vysoká incidencia fatálnej pulmonálnej toxicity. Preto sa použitie fludarabíniumfosfátu v kombinácii s pentostatínom neodporúča.
Terapeutickú účinnosť fludarabíniumfosfátu môže znižovať dipyridamol a iné inhibítory absorpcie adenozínu.

Farmakokinetická lieková interakcia sa pozorovala u CLL a AML (akútna myeloidná leukémia) pacientov počas kombinovanej liečby fludarabíniumfosfátom a Ara-C. Klinické štúdie a in vitro experimenty
s kultúrami rakovinných buniek dokázali zvýšené intracelulárne hladiny Ara-CTP v leukemických bunkách s ohľadom na maximálne intracelulárne koncentrácie, ako aj intracelulárnu hodnotu AUC v kombinovanej liečbe fludarabíniumfosfátom a následne Ara-C. Plazmatické koncentrácie Ara-C a rýchlosť eliminácie Ara-CTP neboli ovplyvnené.

4.6. Gravidita a laktácia

Gravidita
Fludarabín je kontraindikovaný (pozri 4.3) počas gravidity.
Nie sú dostatočné údaje o používaní fludarabíniumfosfátu u gravidných žien. Štúdie na zvieratách preukazujú reprodukčnú toxicitu (pozri časť 5.3). Na základe jeho farmakodynamických vlastností, fludarabín môže spôsobiť ťažké vrodené defekty, ak sa podáva počas gravidity. Fludarabín sa počas gravidity nesmie podávať.

Laktácia
Nie je známe, či sa fludarabín vylučuje do materského mlieka. Dojčenie je kontraindikované počas liečby fludarabínom pre potenciálne závažné nežiaduce reakcie u dojčiat (pozri časť 4.3.).

Fertilita
Nie sú žiadne údaje o účinku fludarabínu na fertilitu u ľudí. U zvierat má fludarabín nežiaduci vplyv na reprodukčný systém samcov (pozri časť 5.3.)

4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Neboli vykonané žiadne štúdie na zistenie vplyvov na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

4.8. Nežiaduce účinky

Frekvencie sú definované použitím nasledovnej konvencie:

Veľmi časté: (>1/10)
Časté: (>1/100, <1/10) Menej časté: (>1/1 000, <1/100) Zriedkavé: (>1/10 000, <1/1 000)
Veľmi zriedkavé: (<1/10 000), neznáme (z dostupných údajov)

Ochorenia srdca a poruchy srdcovej činnosti
Zriedkavé: u pacientov liečených fludarabíniumfosfátom sa hlásila srdcová insuficiencia a arytmia.

Ochorenia krvi a lymfatického systému
Veľmi časté: Hematologické prejavy (neutropénia, trombocytopénia a anémia) sa hlásili u väčšiny pacientov liečených fludarabíniumfosfátom. Myelosupresia môže byť závažná a kumulatívna. Dlhodobé zníženie počtu T-lymfocytov spôsobené fludarabíniumfosfátom, môže viesť k zvýšeniu rizika oportúnnych infekcií, vrátane infekcií spôsobených reaktiváciou latentnej vírusovej infekcie, napr. herpes zoster, Epsteinovej-Barrovej Virus (EBV) alebo progresívna multifokálna leukoencefalopatia (pozri časť 4.4). Progresia infekcie/reaktivácie EBV do s EBV spojených lymfoproliferatívnych porúch sa pozorovala u imunodeficientných pacientov.

Menej časté: klinicky významné autoimúnne reakcie (napr. autoimunitná hemolytická anémia, autoimunitná trombocytopénia, trombocytopenická purpura, pemfigus, Evansov syndróm).

Zriedkavé: u pacientov liečených fludarabíniumfosfátom sa popísal výskyt myelodysplastického syndrómu (MDS). Väčšina z týchto pacientov tiež predtým, súbežne alebo následne užívala alkylačné lieky alebo sa podrobila ožarovaniu. Monoterapia fludarabíniumfosfátom sa nespájala so zvýšeným rizikom rozvoja MDS.

Poruchy nervového systému
Často: Pozorovala sa periférna neuropatia.

Menej často: Možno pozorovať zmätenosť. Zriedkavo: Vyskytla sa kóma, agitácia a záchvaty.
Ochorenia oka
Často: u pacientov liečených fludarabíniumfosfátom sa hlásili vizuálne poruchy. Zriedkavo: Vyskytla sa optická neuritída, optická neuropatia a slepota.
Ochorenia dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Menej časté: Vyskytli sa pľúcne hypersenzitívne reakcie na fludarabíniumfosfát (pľúcne infiltráty/pneumonitída/fibróza) spojené s dyspnoe a kašľom.

Poruchy a ochorenia gastrointestinálneho traktu
Časté: gastrointestinálne poruchy, ako je nauzea a vracanie, hnačka, stomatitída a strata chuti. Menej časté: U pacientov liečených fludarabíniumfosfátom sa hlásilo gastrointestinálne krvácanie, ktorého príčinou bola prevažne trombocytopénia. Zmeny hladín pankreatických enzýmov.

Poruchy obličiek a močovej sústavy
Zriedkavo: hlásili sa prípady hemoragickej cystitídy.

Poruchy kože a podkožného tkaniva
Časté: Kožné vyrážky sa často hlásili u pacientov liečených fludarabíniumfosfátom.

Menej časté: pemfigus.
Zriedkavé: Môže sa rozvinúť Stevensov-Johnsonov syndróm alebo toxická epidermálna nekrolýza
(Lyellov syndróm).

Poruchy metabolizmu a výživy
Časté: edém.

Menej časté: U pacientov liečených fludarabíniumfosfátom sa hlásil syndróm z rozpadu nádorovej hmoty (tumor lysis syndrom). K tejto komplikácii môže patriť hyperurikémia, hyperfosfatémia, hypokalciémia, metabolická acidóza, hyperkaliémia, hematúria, urátová kryštalúria a renálne zlyhanie. Nástup tohto syndrómu sa môže ohlásiť bolesťami v bedrách a hematúriou.

Infekcie a nákazy
Časté: Liečba fludarabíniumfosfátom sa spájala s infekciami a pneumóniou.

Celkové ochorenia a reakcie v mieste podania
Časté: hlásila sa horúčka, únava, slabosť, malátnosť a triaška.

Ochorenia pečene a žlčových ciest
Menej časté: Zmeny hladín pečeňových enzýmov.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patrí myelosupresia (neutropénia, trombocytopénia a anémia), infekcie vrátane pneumónie, horúčky, nauzey, vracania a hnačky. K ostatným často uvádzaným nežiaducim účinkom patrí únava, slabosť, stomatitída, malátnosť, anorexia, edém, triaška, periférna neuropatia, poruchy videnia a kožné vyrážky. U pacientov liečených fludarabíniumfosfátom sa vyskytli závažné oportúnne infekcie. Hlásili sa fatálne prípady ako dôsledok závažných nežiaducich reakcií.

4.9. Predávkovanie

Podávanie vysokých dávok fludarabíniumfosfátu je spojené s ireverzibilným poškodením centrálneho nervového systému, ktoré sa prejavuje neskorším oslepnutím, kómou a smrťou. Liečba vysokými dávkami sa tiež spája so závažnou trombocytopéniou a neutropéniou v dôsledku útlmu kostnej drene. Špecifické antidotum pri predávkovaní fludarabíniumfosfátom nie je známe. Liečba spočíva vo vysadení lieku a podpornej terapii.



5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1. Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antineoplastiká, ATC kód: L01B B05

Fludarabín obsahuje fludarabíniumfosfát (2F-Ara-AMP), vo vode rozpustný fluorovaný analóg nukleotidu antivírového preparátu vidarabínu (Ara-A, 9-β-D-arabinofuranozyladenínu), ktorý je relatívne rezistentný voči deaminácii adenozíndeaminázou.

Fludarabíniumfosfát sa rýchlo defosforyluje na 2-F-ara-A, ktorý je vychytávaný bunkami a potom je fosforylovaný intracelulárne deoxycytidínkinázou na aktívny trifosfát, 2F-ara-ATP. Tento metabolit inhibuje ribonukleotidreduktázu, DNA polymerázu α/β a ε, DNA primázu a DNA ligázu, a tým inhibuje syntézu DNA. Okrem toho dochádza k čiastočnej inhibícii RNA polymerázy II a následnému zníženiu syntézy proteínov.

Aj keď niektoré aspekty mechanizmu účinku 2F-ara-ATP nie sú ešte jasné, predpokladá sa, že vplyv na syntézu DNA, RNA a proteínov súhrnne prispieva k inhibícii bunkového rastu, dominujúcim

momentom je pritom inhibícia syntézy DNA. Naviac in vitro štúdie preukázali, že pôsobením 2F-ara- A na lymfocyty CLL sa vyvolá apoptóza s rozsiahlou fragmentáciou DNA.

V štúdii fázy III, v ktorej boli zaradení pacienti s predtým neliečenou CLL typu B bolo 195 pacientov liečených fludarabínom a 199 pacientov chlorambucilom (40 mg/m2, opakovane každé 4 týždne).

Po liečbe fludarabínom v prvej línii bola štatisticky významne vyššia celková remisia a úplná remisia v porovnaní s chlorambucilom (61,1% verzus 37,6% a 19% verzus 3,4%, v tomto poradí). Trvania remisie (19 mesiacov verzus 12,2 mesiaca) a čas do progresie (17 mesiacov verzus 13,2 mesiacov)
boli štatisticky významne dlhšie po liečbe fludarabínom než chlorambucilom. Medián prežívania bol 56,1
mesiaca po fludarabíniumfosfáte a 55,1 mesiaca po chlorambucile, nevýznamný rozdiel sa tiež potvrdil pri celkovom zdravotnom stave. Incidencia toxicity bola porovnateľná (89,7% po fludarabíne, 89,9% po chlorambucile). Celkový výskyt hematologickej toxicity bol s rovnakou frekvenciou, no významne nižší počet leukocytov a lymfocytov bol častejší po fludarabíne než po chlorambucile (p = 0,0054 a p =
0,0240, v tomto poradí). Nauzea, vracanie a hnačka sa vyskytli významne menej často po fludarabíniumfosfáte než po chlorambucile (p< 0,0001, p< 0,0001, p=0,0489, v tomto poradí).

Toxicita pečene sa tiež hlásila významne menej (p=0,0487) u pacientov v ramene s fludarabíniumfosfátom než v ramene s chlorambucilom.

Pacienti, ktorí na na začiatku odpovedajú na fludarabíniumfosfát, majú dobrú šancu odpovedať znova na monoterapiu fludarabíniumfosfátom.

Randomizovaná štúdia porovnávajúca fludarabíniumfosfát s kombináciou cyklofosfamid plus adriamycín a prednizolónom (CAP) u 208 pacientov s CLL (štádium B alebo C podľa Bineta), ukázala nasledovné výsledky v podskupine 103 predliečených pacientov: celkový počet odpovedí a počet kompletných remisií bol vyšší pre fludarabíniumfosfát ako pre CAP (45 % verzus 26 % a 13 % verzus'
6 %, v tomto poradí), trvanie odpovede a celkové prežívanie boli pri podávaní fludarabíniumfosfátu a CAP podobné. V priebehu stanovenej 6 mesačnej liečby bol počet prípadov úmrtia 9 pri fludarabíniumfosfáte a 4 pri použití CAP.

Post-hoc analýzy, ktoré využívali iba údaje z liečby do 6 mesiacov od jej začiatku, ukázali
v podskupine predliečených pacientov Binetovho štádia C rozdiel medzi krivkami prežívania pre fludarabíniumfosfát a CAP, a to v prospech CAP.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Farmakokinetika fludarabínu (2F-ara-A) v plazme a v moči

Farmakokinetické vlastnosti fludarabíniumfosfátu sa študovali po intravenóznom podaní rýchlej bolusovej injekcie, po krátkodobej a dlhodobej infúzii fludarabíniumfosfátu (2F-ara-A) u pacientov s malígnym ochorením.

2F-ara-AMP je vo vode rozpustný prekurzor, ktorý sa v ľudskom organizme rýchlo a kvantitatívne defosforyluje na nukleozid fludarabínu (2F-ara-A). Po jednorazovej infúzii 25 mg 2F-ara-AMP na m2 telesného povrchu pacientom s nádorovým ochorením počas 30 minút dosiahne 2F-ara-A na konci infúzie priemernú maximálnu koncentráciu v plazme 3,5-3,7 µmol. Zodpovedajúce hladiny 2F-ara-A po piatej dávke poukazujú na miernu akumuláciu s priemernými maximálnymi hladinami 4,4 - 4,8
µmol na konci infúzie. Počas 5-dňového liečebného cyklu spodné plazmatické hladiny 2F-ara-A stúpnu asi dvojnásobne. Akumuláciu 2F-ara-A počas niekoľkých liečebných cyklov možno vylúčiť. Postmaximálne hladiny 2F-ara-A klesajú v troch fázach, iniciálny polčas je približne 5 minút, stredný polčas je 1-2 hodiny a terminálny polčas približne 20 hodín.

Porovnanie výsledkov farmakokinetiky 2F-ara-A v rôznych štúdiách preukázalo priemerný celkový plazmatický klírens (CL) 79 ± 40 ml/min/m2 (2,2 ± 1,2 ml/min/kg) a priemerný distribučný objem

(Vss) 83 ± 55 l/m2 (2,4 ± 1,6 l/kg). Údaje svedčia o vysokej interindividuálnej variabilite. Plazmatické hladiny 2F-ara-A a plochy pod časovou krivkou plazmatických hladín sa zvyšujú lineárne s dávkou, kým polčasy, plazmatický klírens a distribučné objemy zostávajú konštantné, nezávislé od dávky, čo ukazuje na lineárnu závislosť vzhľadom na dávku.

Výskyt neutropénie a zmeny hematokritu poukazujú na to, že cytotoxicita fludarabíniumfosfátu znižuje hematopoézu dávkovo závislým spôsobom.

Eliminácia 2F-ara-A sa uskutočňuje hlavne obličkami. 40 – 60 % intravenózne podanej dávky sa vylúči močom. Štúdie na laboratórnych zvieratách s 3H-2F-ara-AMP ukázali úplné vylúčenie rádioaktívne označenej látky močom. Iný metabolit 2F-ara-hypoxantín, čo je hlavný metabolit u psov, sa u ľudí našiel len v malom množstve. Keďže pacienti s poškodenou funkciou obličiek majú znížený celkový telesný klírens 2F-ara-AMP, v týchto prípadoch je potrebná redukcia dávky. Štúdie in vitro
s ľudskými plazmatickými proteínmi neukázali žiadnu výraznú tendenciu 2F-ara-A viazať sa na
bielkoviny.

Farmakokinetika fludarabíniumtrifosfátu v bunke

2F-ara-A sa aktívne absorbuje do leukemických buniek, kde sa potom refosforyluje na mono a difosfát a následne na trifosfát. Fludarabíniumtrifosfát, 2F-ara-ATP, je hlavný vnútrobunkový metabolit
a jediný metabolit so známou cytotoxickou aktivitou. Maximálne hladiny 2F-ara-ATP v leukemických lymfocytoch pacientov s CLL sa pozorovali asi 4 hodiny po podaní a vykazovali značnú variabilitu,
s mediánom vrcholovej koncentrácie približne 20 μmol. Hodnoty 2F-ara-ATP v leukemických bunkách boli vždy výrazne vyššie ako maximálne hladiny 2F-ara-ATP v plazme, čo nasvedčuje akumulácii látky v cieľových bunkách. Inkubácia leukemických lymfocytov in vitro preukázala lineárny vzťah medzi extracelulárnou expozíciou 2F-ara-A (súčin koncentrácie 2F-ara-A a času inkubácie) a intracelulárnym zmnožením 2F-ara-ATP. Eliminácia 2F-ara-ATP z cieľových buniek má medián hodnoty polčasu 15 a 23 hodín.

Jednoznačná súvislosť medzi farmakokinetikou 2F-ara-A a účinnosťou liečby u pacientov s rakovinou sa nezistila.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Štúdie na zvieratách zamerané na akútnu toxicitu a toxicitu po opakovanom podávaní preukázali, že kostná dreň, lymfoidné orgány, gastrointestinálna sliznica, obličky a mužské reprodukčné orgány sú primárnymi cieľovými orgánmi toxicity. Neurotoxicita bola pozorovaná pri vysokých dávkach.

Fludarabíniumfosfát bol teratogénny u zvierat a zapríčinil skeletálne malformácie a vonkajšie deformácie pri dávkach, ktoré sú viac menej podobné terapeutickej dávke.

Štúdie genotoxicity preukázali, že fludarabíniumfosfát bol negatívny v testoch génových mutácií a v teste dominantnej letality u samcov myší, ale indukoval klastogénne účinky pri analýze neaktivovaných chromozomálych aberácii v bunkách CHO (Chinese Hamster Ovary) a in vivo mikronukleovom teste u myší.

Vzhľadom na mechanizmus účinku a výsledky testov mutagenity sa však u fludarabíniumtrifosfátu predpokladá tumorogénny potenciál.

Štúdie karcinogenicity sa nevykonali.



6 FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Dihydrát hydrogénfosforečnanu sodného hydroxid sodný,
voda na injekciu.

6.2 Inkompatibility

Tento liek sa nesmie miešať s inými liekmi okrem tých, ktoré sú uvedené v časti 6.6.

6.3. Čas použiteľnosti

Balenie na predaj:
3 roky

Čas použiteľnosti po nariedení:
Chemická a fyzikálna stabilita infúznych roztokov detailne uvedených v časti 6.6 je minimálne 28 dní ak sa uchovávajú v chladničke (2 až 8 °C) chránené pred svetlom a pri izbovej teplote (20°C-25 °C) chránené aj nechránené pred svetlom.

Z mikrobiologického hľadiska sa má liek použiť ihneď. Ak sa nepoužije okamžite, zodpovednosť preberá používateľ pri stanovení času uchovávania a podmienok pred použitím, ktoré zvyčajne nesmú byť dlhšie ako 24 hodín pri 2°C až 8 °C, ak došlo k nariedeniu pri kontrolovaných a validovaných aseptických podmienkach.

6.4. Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Balenie na predaj:
Uchovávajte v chladničke pri teplote (2°C – 8 °C). Podmienky uchovávania nariedeného lieku, pozri časť 6.3.

6.5. Druh obalu a obsah balenia

Injekčná liekovka z číreho skla typu I so sivým fluóropolymérom obaľujúcim chlórbutylovú gumenú zátku s alebo bez ochranného plastového obalu (ONKO-SAFE).

Veľkosť balenia: 1 injekčná liekovka, 5 injekčných liekoviek, 10 injekčných liekoviek. Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené do obehu.
6.6. Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Riedenie
Fludarabíniumfosfát sa musí pripraviť na parenterálne podanie pri aseptických podmienkach pridaním sterilnej vody na injekciu.

Potrebná dávka (vypočítaná na základe telesného povrchu pacienta) sa natiahne do injekčnej striekačky.

Na intravenóznu bolusovú injekciu sa táto dávka ďalej riedi 10 ml injekčného roztoku chloridu sodného 9 mg/ml (0,9%). Alternatívne na infúziu sa požadovaná dávka môže nariediť 100 ml injekčného roztoku chloridu sodného 9 mg/ml (0,9%) a podať približne počas 30 minút.

Kontrola pred použitím
Použiť sa môže len číry a bezfarebný roztok bez častíc. Liek sa nesmie použiť v prípade poškodeného obalu.

Manipulácia s liekom a zneškodnenie
S fludarabíniumfosfátom nesmú manipulovať gravidné ženy. Nariadenia ohľadom správnej manipulácie a zneškodnenia sa musia dodržať so zohľadnením pokynov na správnu manipuláciu a zneškodnenie cytotoxických liekov. Všetok vyliaty alebo nepoužitý materiál sa musí odstrániť spálením.

Pri príprave roztoku fludarabíniumfosfátu a počas manipulácie je potrebná opatrnosť. Na zamedzenie kontaktu s liekom, v prípade rozbitia injekčnej liekovky alebo inom náhodnom rozliatí sa odporúča použitie gumových rukavíc a ochranných okuliarov. Ak dôjde ku kontaktu roztoku s kožou alebo sliznicou, musí sa postihnutá oblasť starostlivo umyť mydlom a vodou.



7 DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

EBEWE Pharma Ges.m.b.H. Nfg. KG Mondseestr. 11
4866 Unterach
RAKÚSKO
Tel. +43/7665/8123-0
Fax +43/7665/8123-11
E-Mail office@ebewe.com



8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

44/0418/08-S



9. DÁTUM PREVEJ REGISTRÁCIE /PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE



10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.