FLOSIN 0,4 MG cps mdd 100x0,4 mg (liek.HDPE)

anamnéze).
Závažná hepatálna insuficiencia.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Používanie tamsulozínu môže znižovať krvný tlak, čo môže v zriedkavých prípadoch spôsobiť mdloby. Ak sa začnú prejavovať začiatočné príznaky ortostatickej hypotenzie (závrat, slabosť), pacient si má sadnúť alebo ľahnúť, kým príznaky nevymiznú.

Pred začiatkom liečby tamsulozínom má byť pacient vyšetrený, aby sa vylúčila prítomnosť iných stavov, ktoré môžu vyvolať podobné príznaky, ako má BHP. Prostata sa má vyšetriť per rectum a v prípade potreby stanoviť hodnotu PSA pred začiatkom liečby a neskôr opakovať v pravidelných intervaloch.

K liečbe pacientov so závažným poškodením funkcie obličiek (klírens kreatinínu <10 ml/min) sa má pristupovať s opatrnosťou, pretože u týchto pacientov sa nevykonali žiadne štúdie.

Po použití tamsulozínu sa zriedkavo hlásil angioedém. Liečba sa má okamžite prerušiť, pacient má byť sledovaný až do vymiznutia edému a tamsulozín sa nesmie znovu podávať.

U niektorých pacientov teraz alebo v minulosti liečených tamsulozínom sa počas operácie sivého zákalu pozoroval peroperačný syndróm vlajúcej dúhovky (Intraoperative Floppy Iris Syndrome, IFIS, variant syndrómu úzkej zrenice). IFIS môže viesť k zvýšeným procedurálnym komplikáciám počas operácie sivého zákalu. Neodporúča sa začínať liečbu tamsulozínom u pacientov, u ktorých je naplánovaná operácia sivého zákalu.

Prerušenie užívania tamsulozínu 1-2 týždne pred operáciou sivého zákalu sa v zásade považuje za prospešné, no prínos a dĺžka požadovaného ukončenia liečby pred operáciou sivého zákalu sa dosiaľ nestanovili.

Počas predoperačného vyšetrenia majú oftalmochirurgovia a operačné tímy stanoviť, či pacienti určení na operáciu sivého zákalu sú alebo boli liečení tamsulozínom, aby sa zabezpečili príslušné opatrenia, ktoré budú vhodné na manažment IFIS počas operácie.

4.5 Liekové a iné interakcie

Nepozorovali sa nijaké interakcie pri podávaní tamsulozínu súbežne s atenololom, enalaprilom, nifedipínom alebo teofylínom. Súbežne podávaný cimetidín zvyšuje a súbežne podávaný furosemid znižuje plazmatické koncentrácie tamsulozínu, no keďže koncentrácia tamsulozínu zotrváva v normálnom rozmedzí, nie je potrebné upravovať dávkovanie.

Nezistilo sa, že by tamsulozín vzájomne pôsobil s amitritylínom, salbutamolom, glibenklamidom alebo finasteridom počas in vitro štúdií s pečeňovými mikrozómovými frakciami (reprezentujúcimi metabolizujúci enzýmový systém súvisiaci s cytochrómom P450). Diklofenak a warfarín môžu zvyšovať mieru vylučovania tamsulozínu.

Súbežné podávanie s inými antagonistami α1-adrenergných receptorov môže znižovať krvný tlak.

4.6 Gravidita a laktácia

Tamsulozín je určený iba pre mužov.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Neuskutočnili sa žiadne štúdie o účinkoch na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
Pacienti si však majú uvedomiť skutočnosť, že sa môže objaviť závrat.

4.8 Nežiaduce účinky



Časté
(>1/100,
<1/10)

Menej časté
(>1/1000,
<1/100)

Zriedkavé
(>1/10 000,
<1/1000)

Veľmi zriedkavé (<1/10 000)
Poruchy nervového systému
Závrat
Bolesť hlavy
Synkopa

Poruchy srdca

Tachykardia


Cievne poruchy

Ortostatická hypotenzia


Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína

Rinitída


Gastrointestinálne poruchy

Zápcha, hnačka, nauzea, vracanie


Poruchy kože a podkožného tkaniva

Vyrážka, svrbenie, urtikária
Angioedém

Poruchy reprodukčného systému
a prsníkov

Abnormálna ejakulácia

Priapizmus
Celkové poruchy
a reakcie v mieste podania

Asténia



Počas operácie sivého zákalu sa syndróm úzkej zrenice známy ako peroperačný
syndróm vlajúcej dúhovky (IFIS) v postmarketingovom sledovaní spájal s liečbou tamsulozínom (pozri tiež časť 4.4).

4.9 Predávkovanie

Neboli hlásené žiadne prípady akútneho predávkovania. Teoreticky sa však po predávkovaní môže vyskytnúť akútna hypotenzia, v takomto prípade sa má
poskytnúť podpora kardiovaskulárnym funkciám. Krvný tlak možno upraviť a srdcovú frekvenciu vrátiť do normálu po uložení pacienta. Ak to nepomôže, možno použiť lieky na zväčšenie intravazálneho objemu a, ak je to nutné, možno nasadiť vazopresory. Má sa sledovať renálna funkcia a zaviesť celkové podporné opatrenia. Dialýza pravdepodobne nepomôže, pretože tamsulozín sa vo vysokej miere viaže na plazmatické proteíny.

Po požití veľkých dávok lieku možno vykonať výplach žalúdka a podať aktívne uhlie a osmotické laxatívum, ako je síran sodný.



5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina

Tamsulozín je antagonista α1A-adrenergných receptorov. Liek sa používa iba na liečbu ochorení prostaty.
ATC kód: G04C A02

Mechanizmus účinku

Tamsulozín sa selektívne a kompetitívne viaže na postsynaptické α1A- adrenoreceptory, čím zabraňuje kontrakcii hladkého svalu, čo vedie k uvoľneniu hladkého svalstva prostaty a uretry.

Farmakodynamické účinky

Tamsulozín zvyšuje maximálny prietok moču uvoľnením hladkého svalstva prostaty a uretry, a tým zmierňuje obštrukciu.

Liek tiež zlepšuje príznaky iritácie a obštrukcie, pri ktorých zohráva významnú úlohu kontrakcia hladkých svalov dolných močových ciest.

Alfablokátory môžu znižovať krvný tlak znižovaním periférnej rezistencie. Počas štúdií s tamsulozínom sa u normotenzných pacientov nepozorovalo žiadne klinicky významné zníženie krvného tlaku.

Účinky lieku na plniace a vyprázdňovacie symptómy tiež pretrvávajú počas dlhodobej terapie, čoho výsledkom je signifikantné oddialenie nutnosti chirurgickej liečby.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia

Tamsulozín sa rýchlo vstrebáva z čriev a jeho biologická dostupnosť je takmer úplná. Absorpcia je znížená, ak sa pred užitím lieku požije jedlo. Uniformitu vstrebávania tamsulozínu možno dosiahnuť užívaním tamsulozínu vždy po raňajkách.'
Tamsulozín vykazuje lineárnu kinetiku.

Maximálne plazmatické hladiny sa dosahujú približne šesť hodín po jednorazovej dávke tamsulozínu užitej po hlavnom jedle. Pri opakovanom podávaní sa rovnovážny stav dosiahne na 5. deň, keď je Cmax u pacientov približne o dve tretiny vyššia než koncentrácia dosiahnutá po jednorazovej dávke. Toto sa však pozorovalo iba u starších pacientov, no rovnaký výsledok sa očakáva aj u mladších pacientov.
Medzi pacientmi je obrovská variabilita plazmatických hladín tamsulozínu tak po jednorazovom, ako i po viacnásobnom podávaní.

Distribúcia

U ľudí sa viac ako 99% tamsulozínu viaže na plazmatické bielkoviny a distribučný objem je nízky (približne 0,2 l/kg).

Biotransformácia

Tamsulozín má malý účinok ”first-pass" metabolizmu. Väčšina tamsulozínu sa v plazme zistila v nezmenenej forme. Liečivo sa metabolizuje v pečeni.

V štúdiách na potkanoch sa zistilo, že tamzulosín spôsobuje iba miernu indukciu mikrozómových pečeňových enzýmov.

Metabolity nie sú také účinné a toxické ako samotný účinný liek.

Exkrécia

Tamsulozín i jeho metabolity sa vylučujú prevažne močom a približne 9% dávky je prítomných v nezmenenej forme.

Polčas vylučovania tamzulosínu u pacientov je približne 10 hodín (keď sa užíva po jedle) a 13 hodín v rovnovážnom stave.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Toxicita po jednorazovej dávke a viacnásobnom dávkovaní sa skúmala u myší, potkanov a psov. Reprodukčná toxicita sa tiež skúmala u potkanov, karcinogenita u myší a potkanov a genotoxicita in vivo a in vitro.

Celkový toxický profil zistený pri veľkých dávkach tamzulosínu zodpovedá farmakologickému účinku súvisiacemu s alfa-adrenergnými antagonistami.

Pri veľmi vysokých dávkach sa u psov pozorovali zmeny v EKG. Predpokladá sa však, že to nemá žiaden klinický význam. Nezistilo sa, že by mal tamsulozín nejaké významné genotoxické vlastnosti.

Po podaní tamsulozínu samiciam potkanov a myší sa odhalil zvýšený výskyt proliferatívnych zmien na mliečnych žľazách. Tieto nálezy, ktoré sa pravdepodobne nepriamo spájali so zvýšenými hladinami prolaktínu a vyskytli sa iba ako následok po užívaní vysokých dávkach, sa nepovažujú za klinicky významné.



6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Obsah kapsuly Mikrokryštalická celulóza Kopolymér MA/EA 1:1
Polysorbát 80
Nátriumlaurylsulfát Trietylcitrát Mastenec

Telo kapsuly Želatína Indigokarmín (E132)
Oxid titaničitý (E171) Žltý oxid železitý (E172) Červený oxid železitý (E172) Čierny oxid železitý (E172)

Atrament
Šelak
Čierny oxid železitý (E172) Propylénglykol

6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3 Čas použiteľnosti

36 mesiacov.

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Blistrové balenia: Uchovávajte v pôvodnom obale.
Obaly na tablety: Obal udržiavajte dôkladne uzatvorený.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

PVC/PE/PVDC/hliníkové blistrové balenia v papierových škatuľkách a HDPE obaly na tablety s PP uzávermi bezpečnými pre deti obsahujúce 10, 14, 20, 28, 30, 50, 56,
60, 90 100 alebo 200 kapsúl s riadeným uvoľňovaním. Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené do obehu.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Žiadne zvláštne požiadavky.



7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Menarini International Operations Luxembourg S.A.
1, Avenue de la Gare L-1611 Luxemburg Luxembursko



8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

77/0440/05-S



9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

16.12.2005



10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

Február 2007
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Naposledy ste si pozerali
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.