FERRO-FOLGAMMA cps 100 (blis.PVC/PVDC/Al)

br />Fe
ľahká
3 x 1 kapsula denne
3-4 týždne
stredná
3 x 1 kapsula denne
8-12 týždňov
ťažká
3 x 2 kapsuly denne
16 týždňov a viac
Megaloblastová anémia
-pri sprue
-pri črevných parazitoch
-pri pernicióznej anémii
-pri pernicióznej anémii počas tehotenstva


Liečba liekom Ferro-Folgamma® v závislosti od stupňa ochorenia, ako napr. hemoragická anémia (pozri vyššie), najmä v prípade pernicióznej anémie ako prevencia prechodu do hypochrómnej anémie
Syndróm nedostatočnosti krvotvorby pri


alkoholizme
3 x 1 kapsula denne

infekcii
3 x 1-2 kapsuly denne

anacidite, hypoacidite, po gastrointestinálnej operácii, coeliakii

3 x 1-2 kapsuly denne

laktácii
3 x 1 kapsula denne
Pri nedostatočnej prevencii
(pozri vyššie) počas tehotenstva
3 x 2 kapsuly denne,
menštruácii
3 x 1 kapsula denne

latentnom deficite železa, rekovalescencii
3 x 1 kapsula denne

darcovstve krvi
4 x 1 kapsula denne
10-30 dní

Počas tehotenstva
Prevencia
- pri anémii
- pri nedostatku kyseliny listovej
- pri nedostatku železa
3 x 1 kapsula denne
2.+ 3. trimester po pôrode počas dojčenia
Terapia komplikácií ako napr. trombocytopénia megaloblastóza

3 x 1-2 kapsuly denne


Spôsob podávania
Odporúča sa kapsuly prehltnúť po jedle a zapiť malým množstvom tekutiny.

4.3. Kontraindikácie
Ferro-Folgamma® sa nesmie užívať v prípade kumulácie železa (hemochromatóza, chronická hemolýza) a poruche utilizácie železa (sideroachrestická anémia, anémia z otravy olovom, thalassémia).
Absolútnou kontraindikáciou je megaloblastová anémia spôsobená len nedostatkom vitamínu B12 (napr. v dôsledku chýbania intrinsic faktora) alebo len nedostatkom kyseliny listovej (tie vyžadujú vyššie dávky týchto liekov).
Liek nie je vhodný pre deti mladšie ako 12 rokov.

4.4. Špeciálne upozornenia
Nie sú opísané.

4.5. Liekové a iné interakcie
Súbežné podanie zlúčenín železa a tetracyklínových antibiotík môže vyvolať potlačenie resorbcie tetracyklínových antibiotík. Užívanie antacíd s obsahom hliníka, horčíka alebo vápnika alebo cholestyramínu môže tvorbou nerozpustných komplexov znižiť resorbciu železa. Resorbcia kyseliny listovej sa zníži ak sa súbežne podáva primidón, difenylhydantoín, fenobarbital, karbamazepín, valproát, sulfasalazín, hormonálne kontraceptíva a antagonisty kyseliny listovej napr. metotrexát, trimetoprín, pyrimetamín a triamterén.

Organické kyseliny, soli vápnika, fosfáty a fytáty narušujú resobciu železa tým, že so železom tvoria nerozpustné komplexy. Rovnakým spôsobom znižujú resorbciu železa aj lieky obsahujúce pankreatické enzýmy.

Inhibičný účinok antagonistov kyseliny listovej na syntézu nukleových kyselín, ako napr. aminopterín,
6-merkaptopurín a metotrexát, sa využíva pri chemoterapii leukémie a nádorov. Podobný inhibičný účinok majú antiinfekčné látky, napr. trimetoprín. Naproti tomu inhibičný účinok antikonvulzív, napr. difenylhydantoínu nie je žiadúci, pretože sa počas terapie objavia príznaky nedostatku. Počas tehotenstva a pri podávaní inhibítorov ovulácie sa pozoroval pokles hladiny kyseliny listovej v sére a v celej krvi. Deficit kyseliny listovej a antagonisty kyseliny listovej výrazne obmedzujú resorbciu tiamínu v čreve a blokujú syntézu DNA.

4.6. Používanie v gravidite a počas laktácie
Liek sa môže počas tehotenstva a laktácie používať bez obmedzenia.

4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje
Liek neovplyvňuje psychický ani fyzický stav.

4.8. Nežiaduce účinky
Železo:
Zlúčeniny železa majú lokálny dráždivý účinok, a preto môžu spôsobiť zažívacie ťažkosti alebo zápchu.
V zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť alergia na železo.
Poznámka: Tmavé sfarbenie stolice je neškodné. Benzidínový test je pozitívny.

Kyselina listová:
Vysoké dávky zriedako spôsobujú zažívacie ťažkosti, poruchy spánku, podráždenosť alebo depresiu.

Vitamín B12:
V zriedkavých prípadoch alebo počas parenterálnej aplikácie sa vyskytli akné, ekzém, žihľavka, ako aj
anafylaktický šok alebo anafylaktoidná reakcia.

4.9. Predávkovanie
Príznaky predávkovania sú nepravdepodobné, okrem výskytu u detí alebo v prípade užitia nadmerne vysokých dávok, pretože resorbcia železa je riadená fyziologickým kontrolným mechanizmom.

Príznaky predávkovania:
Predávkovanie (najmä u detí) môže spôsobiť hemoragickú gastroenteritídu a prípadne smrť následkom šoku. Po približne 2-20 hodinách nastáva vazomotorický kolaps a vznik respiračnej acidózy. Môže dôjsť ku klamlivej remisii a hepatopatii, ako aj ku kŕčom. V najhoršom prípade nastane kóma a zastavenie dýchania.

Liečba predávkovania
Podpora cirkulácie okamžitým (ak je to nevyhnutné aj cestou v. femoralis alebo v. brachiocephalica) doplnením krvného objemu plazmou alebo jej náhradami, ktoré sa podajú intravenózne. V prípade pretrvávajúceho kolapsu je podpora vazokonstrikcie vhodná. Ak je objem zväčšený, ďalšie podávanie vazokonštrikčných látok sa musí dôkladne zvážiť a indikuje sa v zriedkavých prípadoch. Vazokonstrikčne účinné látky sú kontraindikované v prípade centralizácie krvného obehu (malá amplitúda krvného tlaku s normálnou alebo stúpajúcou hodnotou diastolického tlaku, niekedy hmatateľné, ale nie pulzujúce cievy, bledá pokožka a studené končatiny).

Antidóta
Na odstránenie lieku sa odporúča vykonať výplach žalúdka s 1-3 % bikarbonátom sodným. Následne sa podáva 5-10 g lieku Desferal® inj. (deťom sa podáva do 5 g).
Iba ak je v anamnéze uvedený šok príp. kóma po užití železa, alebo ak hladina železa v krvi prekročí
3 mg/l príp. väzobnú kapacitu železa, podáva sa intravenózna infúzia 1-2 g lieku Desferal® v levulóze
(maximálne 16 mg/kg/hod). Celá procedúra sa zopakuje nasledujúci deň.
Podáva sa vitamín E vo vysokých dávkach a kontroluje sa eliminácia železa pod RTG. Doporučuje sa opakovaná kontrola sérovej hladiny železa a ďalších sérových ukazovateľov.
Špecifická náhrada: DTPA = Ca-dietylén triamín pentaacetát (Ditripentate-Heyl®). V prípade anúrie sa vykoná hemodialýza.

5. Farmakologické vlastnosti: Farmakoterapeutická skupina: Antianemiká ATC-kód: B03AE01
5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Medzi kyselinou listovou a vitamínom B12 je úzky vzájomný vzťah. Vitamín B12 je nevyhnutný pre normálnu tvorbu kyseliny tetrahydrolistovej z kyseliny N-metyltetrahydrolistovej. V prípade jeho nedostatku môže nastať porucha novotvorby erytrocytov a nedostatočná tvorba myelínových pošiev. Vitamín B12 je dôležitý pre syntézu nových buniek a maturáciu červených krviniek.

5.2. Farmakokinetické vlastnosti
Resorbcia železa nastáva v hornom úseku tenkého čreva a je kontrolovaná organizmom v závislosti od jeho požiadaviek. V prípade Ferro-Folgamma® sú aktívne látky uzavreté v špeciálnom neutrálnom médiu, ktoré zaručujú ich prechod priamo do čreva. Preto je Ferro-Folgamma® žalúdkom dobre znášaná.

Železo z hemoglobínu alebo z iných hemoproteínov sa resorbuje ako intaktná molekula. Všetky ostatné zlúčeniny železa prijaté organizmom musia byť najprv premenené na dvojmocný ión železa, ktorý je potom absorbovaný z črevného lúmenu prostredníctvom apoferitínu – feritínu v črevnej sliznici. V plazme sa železo viaže na transferín, ktorý ho transportuje na miesta, kde dochádza k jeho utilizácii. Po perorálnom užití sa resorbuje 30-50% železa. V mnohých prípadoch sa aktivita transferínu sleduje na základe zníženia radioaktivity železa v plazme.

Fyziologický obrat železa je 25-40 mg/deň. Rýchle vymiznutie značeného železa pozorujeme pri asideróze a stavoch zahrňujúcich vzostup erytropoézy, pri spomalenej erytropoéze pozorujeme oneskorenú stratu značeného železa.

Kyselina listová je vo forme pteroylmonoglutámovej kyseliny resorbovaná rýchlo a takmer úplne (až'
15 mg). Súčasné podávanie kyseliny listovej zvyšuje resorbciu železa dvoj- až trojnásobne.

K resorbcii kyseliny listovej dochádza najmä v proximálnom úseku tenkého čreva. Vo väčšine potravín sa vyskytuje vo forme polyglutamátu, ktorý sa neresorbuje, ale najprv sa musia odštiepiť glutamátové radikály. V organizme sa kyselina listová premiena na aktívny koenzým kyseliny tetrahydrolistovej, ktorá je donorom a nosičom jednoduchých uhlíkových skupín a má dôležitú úlohu v syntéze nukleových kyselín a pri tvorbe štruktúr nových buniek.
Pri normálnej výžive, ktorá obsahuje 600 µg kyseliny listovej denne sa zásoby pohybujú medzi 6 - 10
mg. Ak je príjem znížený, vyčerpanie zásob sa dostaví za 3-4 mesiace.

Vitamín B12 uvoľnený počas zažívania z potravy sa viaže na vnútorný faktor (VF). VF je glykoproteín tvorený parietálnymi bunkami fundu a tela žalúdka. Komplex vitamín B12 - VF je rezistentný voči proteolytickým enzýmom, dostáva sa až do terminálneho ilea, kde sa sa viaže na špecifické receptory epitelových buniek a dochádza k jeho resorbcii. Vitamín B12 sa transportuje mukózou ku kapiláram krvného obehu, kde sa viaže na transportný proteín transkobalamín. Tento komplex sa rýchle vychytáva pečeňou, kostnou dreňou a inými proliferujúcimi bunkami.
Resorbcia je porušená u pacientom s chýbajúcim vnútorným faktorom, u pacientov s malabsorbciou alebo s ochoreniami resp. zmenami čriev, po gastrektómii alebo s výskytom tvorby autoimunitných
protilátok. Z potravy sa zvyčajne resorbuje len 1,5 - 3,5 µg vitamínu B12.
Vitamín B12 sa vylučuje žlčou a vstupuje do enterohepatálneho obehu. Prechádza taktiež placentou.

Biologická dostupnosť
Najväčšia časť železa (približne 3g) je viazaná na hemoglobín. V myoglobíne je 0,5 - 0,6 g železa. Železa viazaného na transferín je len niekoľko mg. Feritín a hemosiderín sú dve formy depotného (zásobného) železa, ich množstvo v organizme je asi 1 g.

Hladina železa v sére u dospelých mužov je 120 µg/100 ml a u žien o 20-30 µg/100 ml menej. Polčas rozpadu železa v plazme je 60-120 minút.

Hladina kyseliny listovej u zdravých jedincov v sére je medzi 6-21 ng/ml, v celej krvi 16 - 80 ng/ml a v erytrocytoch medzi 6 a 20 ng/ml. Pri jeho nedostatku je koncentrácia v erytrocytoch a plazme znížená. Súčasne dochádza k zvýšenej eliminácii kyseliny formiminoglutamovej (FIGLU) močom.

Fyziologická plazmatická hladina vitamínu B12 200-900 ng/l, alebo menej ako 200 ng/l v prípade jeho deficitu. Len 0,1 % celkového množstva vitamínu B12 sa nachádza v cirkulácii. Denná potreba vitamínu B12 je približne 1 µg. Necirkulujúci vitamín B12 je deponovaný najmä v pečeni. Zásoby vitamínu sú 3-5 mg, 50-90 % sa nachádza v pečeni. Resorbcia vitamínu B12 je inhibovaná kolchicínom, etanolom a neomycínom (v tomto prípade je indikovaná parenterálny spôsob podania). Perorálne antidiabetiká biguanidínového typu a kyselina p-aminosalicylová, ako aj chloramfenikol a vitamín C inhibujú resorbciu vitamínu B12 . Biologický polčas rozpadu kyanokobalamínu v plazme je
123 hodín.

5.3. Preklinické údaje o bezpečnosti
Najnovšie dostupné informácie uvádzajú, že železo, kyselina listová a kyanokobalamín nemajú kancerogénny ani teratogénny účinok. Pokusy na zvieratách dokázali určitý ochranný vplyv kyseliny listovej voči teratogénnym látkam.

6. Farmaceutické informácie
6.1. Zoznam pomocných látok
adeps solidus, rapae oleum raffinatum, sojae lecithinum, acidum ascorbicum, gelatinum, sorbitoli solutio 70%, glycerolum 85%, ferri oxidum rubrum (E 172), ferri oxidum nigrum (E 172), homovanillinum

6.2. Inkompatibility
Vitamín B12 je inkompatibilný s látkami spôsobujúcimi oxidáciu alebo redukciu a so soľami ťažkých kovov. V roztokoch s obsahom tiamínu je vitamín B12 podobne ako ďalšie zložky B-komplexu rýchlo rozložený produktmi odbúravania tiamínu (nízka hladina ionizovaného železa môžu tomuto odbúravaniu zabrániť). Riboflavín ma tiež deštrukčný účinok, obzvlášť pri súčasnom pôsobení svetla. Nikotínamid urýchľuje fotolýzu, antioxidanty ju spomaľujú.

6.3. Čas použiteľnosti
Čas použiteľnosti je 60 mesiacov od dátumu výroby.

6.4. Upozornenie na podmienky a spôsob skladovania
Liek uchovávajte na suchom mieste pri teplote 15-25 °C v neporušenom obale. Uschovávať mimo dosahu detí.

6.5. Vlastnosti a zloženie obalu, veľkosť balenia
PVC/PVDC-Al blister, papierová skladačka, písomná informácia pre používateľa.
20, 50, 100 kapsúl
Klinické balenie po 500 a 2500 kapsúl.


7. Držiteľ rozhodnutia o registrácií:
Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, Böblingen, Nemecko

8. Registračné číslo 12/0874/96-S
9. Predĺženie registrácie do:
10. Dátum poslednej revízie textu
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.