FELODIPIN-RATIOPHARM 5 MG tbl plg 250x5 mg

rší pacienti
Pre starších pacientov treba odporúčanú začiatočnú dávku upraviť. Dávku treba zvyšovať veľmi opatrne.

Poruchy renálnych funkcií
Mierna porucha obličiek málo ovplyvňuje farmakokinetiku felodipínu. Ak je porucha obličiek vážna, treba pri dávkovaní postupovať opatrne.

Poruchy hepatálnych funkcií
U pacientov s miernou až stredne ťažkou hepatálnou poruchou sa má začiatočná dávka znížiť na minimálnu, terapeuticky ešte účinnú dávku felodipínu. Pri zvyšovaní dávok treba starostlivo posúdiť pomer prínosu a rizika. Pacientom s ťažkým poškodením pečene sa felodipín nesmie podávať.

Deti
Pre túto vekovú skupinu sa nestanovila účinnosť a bezpečnosť felodipínu, preto sa felodipín nemá podávať deťom.

Spôsob podávania
Tablety felodipínu s predĺženým uvoľňovaním účinnej látky sa majú užívať ráno a zapiť dostatočným množstvom tekutín (napr. jedným pohárom vody), ale nesmie sa podávať spolu s grepovou šťavou
(pozri časť 4.5)! Tablety treba prehltnúť celé, nerozhryznuté, ani nie rozdrobené. Liek sa môže užívať
nalačno alebo s nemastným jedlom.

4. 3. Kontraindikácie
Felodipín je kontraindikovaný u pacientov:
– s alergiou na felodipín a iné dihydropyridíny alebo na ktorúkoľvek pomocnú látku v lieku,
– s kardiogénnym šokom,
– s ťažkou aortálnou alebo mitrálnou stenózou,
– s hypertrofickou obštruktívnou kardiomyopatiou,
– s nestabilnou anginou pectoris,
– s dekompenzovaným zlyhaním srdca,
– s akútnym infarktom myokardu (do 4 – 8 týždňov po infarkte),
– s vážnym poškodením pečene,
– v gravidite.

4. 4. Špeciálne upozornenia
Felodipín sa môže použiť len veľmi opatrne:
– pri poruchách vedenia vzruchu v srdci,
– pri kompenzovanom zlyhávaní srdca, pri tachykardii, stenóze aorty alebo mitrálnej chlopne,
– pri miernom až stredne ťažkom poškodení pečene, pretože sa antihypertenzívny účinok môže zvýšiť, treba uvažovať o zmene dávkovania,
– pri vážnej poruche obličiek, keď je glomerulálna filtrácia menšia ako 30 ml/min, kreatinín je viac ako 1,8 mg/dl,
– pri AV bloku druhého alebo tretieho stupňa.
Hypertenzívna kríza hrozí, keď sa terapia felodipínom preruší náhle. Felodipín môže vazodilatáciou vyvolať značný pokles krvného tlaku s následnou tachykardiou, ktorá môže spôsobiť ischémiu. Pacientom s touto poruchou hrozí infarkt myokardu ( pozri časť 5.1).
Dihydropyridíny môžu vyvolať akútnu hypotenziu s rizikom hypoperfúzie sprevádzanej reflexnou tachykardiou. Felodipín sa metabolizuje enzýmami CYP3A4. Nemá sa preto kombinovať s liekmi, ktoré inhibujú alebo indukujú enzýmové systémy. Z toho istého dôvodu sa liek nesmie zapíjať grepovým džúsom.

4. 5. Liekové a iné interakcie
Felodipín je substrátom CYP3A4. Lieky, ktoré inhibujú alebo indukujú CYP3A4, výrazne ovplyvňujú koncentráciu felodipínu. Antihypertenzívny účinok felodipínu sa môže zvýšiť pridaním ďalšieho
antihypertenzíva alebo súčasným užívaním tricyklických antidepresív.
Kombinácia felodipínu s liekmi, ktoré inhibujú izoenzým 3A4 cytochrómu P450 v pečeni, napr. cimetidín, azolové antimykotiká (itrakonazol, ketokonazol), makrolidové antibiotiká (erytromycín) alebo inhibítory HIV proteázy, zvyšujú hladinu felodipínu v plazme (viď časť 4.4. Špeciálne upozornenia). Grepová šťava zvyšuje maximálne plazmatické hladiny a biologickú dostupnosť felodipínu, pravdepodobne interakciou s flavonoidmi, ktoré grepová šťava obsahuje. Preto sa grepový džús nesmie podávať spolu s felodipínom. Súčasné užívanie felodipínu s niektorými liekmi, napr. s karbamazepínom, fenytoínom, barbiturátmi alebo rifampicínom, znižuje plazmatické hladiny felodipínu indukciou hepatálnych enzýmov (systém cytochrómu P 450). Preto môže byť potrebné dávku felodipínu zvýšiť. Hydrochlorotiazid môže zvýšiť antihypertenzívny účinok felodipínu. Felodipín môže zvýšiť Cmax cyklosporínu. Cyklosporín navyše tlmí metabolizovanie felodipínu, čím môže vzniknúť riziko toxicity felodipínu. Keď sa užíva súčasne digoxín s felodipínom, môže sa zvýšiť koncentrácia digoxínu v plazme, preto treba dávky digoxínu pri tejto kombinácii liekov znížiť.

4. 6. Používanie v gravidite a počas laktácie
Felodipín je kontraindikovaný počas celej gravidity. V pokusoch so zvieratami sa dokázalo poškodenie plodov (pozri časť 5.3). Pred začatím terapie felodipínom sa musí vylúčiť gravidita. Felodipín sa
vylučuje do materského mlieka. Keď dojčiaca matka užíva terapeutické dávky felodipínu, dojča
rezorbuje len veľmi malé množstvo aktívnej látky. O tom, aké riziko hrozí novorodencom, nie sú informácie ani skúsenosti, preto počas felodipínovej liečby treba z opatrnosti prerušiť dojčenie.

4. 7. Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje
Terapia si vyžaduje pravidelnú lekársku kontrolu a dohľad. Felodipín môže ovplyvniť rýchlosť reakcií natoľko, že schopnosť viesť motorové vozidlo alebo pracovať so strojmi sa môže zhoršiť. Býva to najmä na začiatku liečby, pri zvýšení dávok, pri zmene terapie a po súčasnom požití alkoholu.

4. 8. Nežiaduce účinky
Medzi veľmi časté nežiaduce účinky (viac ako 10 %) patria:
– začervenanie kože, bolesti hlavy, hučanie v ušiach, ktoré sa vyskytujú najmä na začiatku liečby, pri zvýšení dávky alebo pri užívaní vysokých dávok. Tieto príznaky zaniknú pri pokračovaní v
liečbe.
Časté nežiaduce účinky (viac ako 1 %, a menej ako 10 %):
– periférny opuch (rozsah opuchu členka je úmerný dávke), záchvaty anginy pectoris alebo zvýšenie frekvencie záchvatov, ich intenzity a trvania, ak pacient mal už predtým anginu pectoris.
Menej časté nežiaduce účinky (viac ako 0,1 % a menej ako 1 %):
– závraty, únava, pokles krvného tlaku, mdloba, palpitácie, tachykardia, dušnosť, nepokoj, parestézie, tras, bolesti svalov, bolesti kĺbov, gastrointestinálne ťažkosti (nauzea, vracanie, hnačka, zápcha),
priberanie na telesnej hmotnosti, potenie, polakisúria, kožná alergia (pruritus, urtikária, exantém,
fotosenzitivita), hyperplázia ďasien a gingivitída.
Zriedkavo sa vyskytujúce nežiaduce účinky (viac ako 0,01 % a menej ako 0,1 %):
– leukocytoblastický zápal ciev.
Veľmi zriedkavé nežiaduce účinky, vrátane izolovaných prípadov:
– poruchy funkcie pečene (zvýšené hladiny transamináz), exfoliatívna dermatitída , horúčka, poruchy erekcie, infarkt myokardu, gynekomastia, menorágia.

4. 9. Predávkovanie
Symptómy
Predávkovanie vyvoláva nadmernú periférnu vazodilatáciu s výrazným poklesom krvného tlaku a zriedkavo s tachykardiou.
Opatrenia pri predávkovaní
Terapeutický postup by mal pozostávať z vylúčenia aktívnej látky a sledovania vitálnych funkcií. Hypotenziu treba liečiť symptomaticky: pacienta uložiť do polohy na chrbte so zdvihnutými nohami. Pri
súčasnej bradykardii je potrebné i. v. podať atropín (0,5 – 1,0 mg), opatrne podať i. v. infúziu a
sledovať krvný obeh, aby sa predišlo preťaženiu srdca. Možno pridať sympatomimetiká s dominantným alfaadrenergickým účinkom (dobutamín, dopamín, noradrenalín, resp. adrenalín). Felodipín je len minimálne dialyzovateľný (asi 9 %).

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5. 1. Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina
Vazodilatanciá, antihypertenzívum, antagonista kalcia.

ATC kód: C08CA02

Felodipín je dihydropyridínový kalciový antagonista – blokátor vápnikových kanálov. Kalcioví antagonisti ovplyvňujú kalciové kanály v membráne buniek hladkého svalu. Znižujú prítok vápnikových iónov do buniek hladkého svalstva, vyvolávajúc tým vazodilatáciu. Felodipín má väčšiu selektivitu pre hladké svalstvo ciev ako myokardu. Selektívne rozširuje arterioly bez ovplyvnenia vén. V závislosti od dávky znižuje krvný tlak vazodilatáciou a následným poklesom periférneho cievneho odporu. Znižuje diastolický aj systolický tlak. Hemodynamické účinky felodipínu sprevádza reflexná tachykardia sprostredkovaná cez baroreceptory.
V terapeutických dávkach neovplyvňuje kontraktivitu ani vodivosť myokardu. Felodipín znižuje aj renálnu cievnu rezistenciu, glomerulárna filtrácia ostáva nezmenená. Felodipín má slabý diuretický a natriuretický účinok a nevedie k retencii tekutín. Felodipín sa môže použiť v monoterapii, ale aj v kombinácii s betablokátormi, diuretikami a antihypertenzívami inhibujúcimi enzým konvertujúci angiotenzín.'


5. 2. Farmakokinetické vlastnosti
Rezorpcia
Po perorálnom podaní sa felodipín kompletne rezorbuje. Pri užívaní liekovej formy s predĺženým uvoľňovaním sa vrchol plazmatickej hladiny dosiahne po 3 až 5 hodinách a rovnovážne hladiny
felodipínu v plazme sú v 24-hodinovom terapeutickom rozpätí. Rovnovážny stav sa dosiahne približne

tri dni po začatí terapie. Pre vysoký účinok prvého prechodu cez pečeň sa do systémového obehu dostane len približne 15 % z podanej dávky.
Distribúcia
Felodipín sa viaže na plazmatické bielkoviny viac ako 99 %. Pri rovnovážnom stave je distribučný objem približne 10 l/kg, to znamená, že prienik felodipínu do tkanív je veľký. Pri dlhodobej liečbe nie
je akumulácia felodipínu signifikantná.
Metabolizmus
Felodipín sa v značnej miere metabolizuje CYP3A4 v pečeni. Všetky identifikované metabolity sú neúčinné.
Vylučovanie
V moči sa nenachádza nijaká nezmenená substancia. Priemerný polčas felodipínu v poslednej fáze je
25 hodín. Neaktívne hydrofilné metabolity, ktoré vznikajú metabolizovaním felodipínu v pečeni, sa vylučujú najmä obličkami (približne do 70 %) a zvyšok sa vylúči stolicou. Priemerný plazmatický klírens je 1 100 ml/l a závisí od prietoku krvi pečeňou.
Starší pacienti
U starších pacientov namerali zvýšené plazmatické koncentrácie.
Poruchy renálnych funkcií
Porucha obličiek neovplyvňuje farmakokinetiku felodipínu, avšak pri zlyhaní obličiek dochádza k akumulácii inaktívnych matabolitov.
Poruchy hepatálnych funkcií
U pacientov s poškodením pečene sa zvyčajne namerajú zvýšené koncentrácie felodipínu v plazme
(až 100 %).
Vplyv potravy
Pri užívaní felodipínu ovplyvňuje mastný pokrm rýchlosť, ale nie veľkosť rezorpcie. Cmax je 2 až 2,5- krát vyššie po konzumovaní mastného jedla v porovnaní s hodnotami resorpcie nalačno.

5. 3. Predklinické údaje o bezpečnosti

Predklinické údaje na základe obvyklých štúdií farmakologickej bezpečnosti, toxicity po opakovanom podaní, genotoxicity, karcinogénneho potencionálu neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí. V štúdiách vplyvu vedľajších účinkov na reprodukciu na zvieratách zistili pri potkanoch predĺženie trvania gravidity a ťažký pôrod, pri králikoch poruchu vývoja distálnych falangov, ktorú pravdepodobne spôsobilo zníženie uteroplacentárneho prietoku krvi. Nenašiel sa dôkaz priameho teratogénneho účinku, ale poukazuje to na sekundárne dôsledky farmakodynamického účinku. Pri opiciach našli abnormálnu polohu distálnych falangov. Význam týchto sledovaní pre ľudí nie je známy.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6. 1. Zoznam pomocných látok
Lactosum monohydricum, cellulosum microcrystallinum, hypromellosum, povidonum, propylis galas, silica colloidalis anhydrica, magnesii stearas.
Obal:
Hypromellosum, ferri oxidum rubrum, ferri oxidum flavum, titanii dioxidum, talcum, propylenglycolum.

6. 2. Inkompatibility
Neaplikovateľné.

6. 3. Čas použiteľnosti
3 roky.

6. 4. Upozornenie na podmienky a spôsob uskladňovania
Uskladňovať do 25 °C.


6. 5. Vlastnosti a zloženie obalu, veľkosť balenia
PVC/PE/PVDC /Al blister, papierová skladačka, písomná informácia pre užívateľa.

Originálne balenie obsahuje 20, 28, 30, 30 x 1, 50, 50 x 1, 98, 100, 100 x 1 a 250 filmom obalených tabliet s predĺženým uvoľňovaním.

6. 6. Upozornenia na spôsob zaobchádzania s liekom
Nie sú potrebné žiadne špeciálne upozornenia.

7. DRŽITEĽ REGISTRAČNÉHO ROZHODNUTIA
ratiopharm GmbH Graf-Arco-Str. 3
89079 Ulm, SRN

8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

9. DÁTUM REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

10. DÁTUM POSLEDNEJ REVÍZIE TEXTU

JANUÁR 2004

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Názov lieku V Pacient
FELODIPIN-RATIOPHARM 10 MG tbl plg 20x10 mg Rp n/a
FELODIPIN-RATIOPHARM 10 MG tbl plg 28x10 mg Rp n/a
FELODIPIN-RATIOPHARM 10 MG tbl plg 30x10 mg Rp 0,73
FELODIPIN-RATIOPHARM 10 MG tbl plg 30x1x10 mg Rp n/a
FELODIPIN-RATIOPHARM 10 MG tbl plg 50x10 mg Rp n/a
FELODIPIN-RATIOPHARM 10 MG tbl plg 50x1x10 mg Rp n/a
FELODIPIN-RATIOPHARM 10 MG tbl plg 60x10 mg Rp n/a
FELODIPIN-RATIOPHARM 10 MG tbl plg 98x10 mg Rp n/a
FELODIPIN-RATIOPHARM 10 MG tbl plg 100x10 mg Rp n/a
FELODIPIN-RATIOPHARM 10 MG tbl plg 100x1x10 mg Rp n/a
FELODIPIN-RATIOPHARM 10 MG tbl plg 250x10 mg Rp n/a
FELODIPIN-RATIOPHARM 5 MG tbl plg 20x5 mg Rp n/a
FELODIPIN-RATIOPHARM 5 MG tbl plg 28x5 mg Rp n/a
FELODIPIN-RATIOPHARM 5 MG tbl plg 30x5 mg Rp 0,35
FELODIPIN-RATIOPHARM 5 MG tbl plg 30x1x5 mg Rp n/a
FELODIPIN-RATIOPHARM 5 MG tbl plg 50x5 mg Rp n/a
FELODIPIN-RATIOPHARM 5 MG tbl plg 50x1x5 mg Rp n/a
FELODIPIN-RATIOPHARM 5 MG tbl plg 60x5 mg Rp n/a
FELODIPIN-RATIOPHARM 5 MG tbl plg 98x5 mg Rp n/a
FELODIPIN-RATIOPHARM 5 MG tbl plg 100x5 mg Rp n/a
FELODIPIN-RATIOPHARM 5 MG tbl plg 100x1x5 mg Rp n/a
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.