FABRAZYME 5 MG PRÁŠOK NA KONCENTRÁT NA INFÚZNY ROZTOK plc ifc 1x5 mg (liek.inj.skl.)

SPC
ia oka --- zvýšené slzenie svrbenie očí, očná hyperémia
Ochorenia ucha a labyrintu
--- hučanie v ušiach, vertigo
opuch ucha, bolesť
ucha


Ochorenia srdca
a poruchy srdcovej
činnosti
--- tachykardia,
palpitácia, bradykardia
sínusová
bradykardia
Cievne poruchy --- sčervenanie, hypertenzia, bledosť, hypotenzia, návaly horúčavy
periférne pociťovanie chladu
---
Ochorenia dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
--- dyspnoe, prekrvenie nosovej sliznice, stiahnutie hrdla, kašeľ, sipot, zhoršené dyspnoe
bronchospazmus, faryngolaryngeálna bolesť, rinorea, tachypnoe, prekrvenie horných dýchacích ciest
---
Poruchy
a ochorenia gastrointestinálneho traktu
nauzea, vracanie
bolesť brucha, bolesť v hornej časti brucha, abdominálny diskomfort, žalúdočný diskomfort, orálna hypoestézia, hnačka
dyspepsia, dysfágia ---
Poruchy kože a podkožného tkaniva



Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
--- pruritus, urtikária, vyrážka, erytém, systémový pruritus, angioneurotický edém, makulárno-
papulózna vyrážka, opuch tváre
--- bolesť v končatinách, myalgia, artralgia, bolesť chrbta, svalové kŕče, napnutie svalov, muskuloskeletárna
livedo reticularis, erytematózna vyrážka, svrbiaca vyrážka, škvrny na pokožke, kožný diskomfort



muskuloskeletárna bolesť
leukocytoklastická vaskulitída



---
stuhnutosť



Celkové ochorenia
a reakcie v mieste podania
triaška,
pyrexia, pocit chladu
únava, diskomfort
na hrudníku, pocit horúčavy, periférny edém, bolesť, asténia, bolesť na hrudníku, opuch tváre, hypertermia
pocit horúčavy a
chladu, ochorenie podobné chrípke, bolesť v mieste infúzie, reakcia v mieste infúzie, trombóza v mieste infúzie, nevoľnosť, edém
---
Pre účely tejto tabuľky sa ≥1% definuje ako udalosti vyskytujúce sa u 2 a viac pacientov.
Terminológia nežiaducich účinkov je vytvorená na základe Medical Dictionary for Regulatory Activities
(MedDRA).


Reakcie spojené s infúziou pozostávajú najčastejšie z horúčky a triašky. Ďalšie príznaky tvorili mierna
alebo stredne ťažká dyspnoe, pocit tlaku v hrdle, mierna bolesť na hrudníku, sčervenanie, pruritus, urtikária, edém tváre, angioneurotický edém, nádcha, bronchospazmus, tachypnoe, dýchavica, hypertenzia, hypotenzia, tachykardia, palpitácie, bolesti brucha, nauzea, vracanie, bolesti súvisiace s infúziou vrátane bolestí končatín, myalgia a bolesti hlavy.

Reakcie spojené s infúziou boli zvládnuté znížením rýchlosti infúzie spolu s podaním nesteroidných antiflogistík, antihistaminík a/alebo kortikosteroidov. U 67% pacientov sa vyskytla minimálne jedna reakcia spojená s infúziou. Frekvencia týchto reakcií s časom klesala. Väčšina týchto reakcií sa dá prisudzovať tvorbe protilátok IgG a aktivácii komplementu. U obmedzeného počtu pacientov boli nájdené IgE protilátky (pozri časť 4.4).

Pediatrickí pacienti
Na základe obmedzených informácií sa predpokladá, že bezpečnostný profil liečby liekom Fabrazyme u pediatrických pacientov (nad 7 rokov) nie je odlišný od bezpečnostného profilu u dospelých.

4.9 Predávkovanie

Neboli hlásené žiadne prípady predávkovania. V klinických štúdiách sa použili dávky až do 3 mg/kg telesnej hmotnosti.



5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: produkty zažívacieho systému a metabolizmu – enzýmy. ATC kód: A16AB04 betaagalzidáza.

Fabryho choroba je dedičné heterogénne a multisystémové progresívne ochorenie, postihujúca mužov aj ženy. Je charakterizovaná deficitom α-galakozidázy. Znížená alebo chýbajúca aktivita α- galaktozidázy má za následok hromadenie globotriaosylceramidu (GL-3) v lyzozómoch
viacerých typoch buniek, vrátane buniek endotelu a parenchýmu, čo môže v konečnom štádiu viesť
k život ohrozujúcim klinickým stavom v dôsledku obličkových, srdcových alebo cerebrovaskulárnych komplikácií. Odôvodnenie pre enzýmovú substitučnú liečbu spočíva v obnovení úrovne enzymatickej aktivity, dostatočnej na hydrolýzu akumulovaného substrátu, čím sa predchádza, stabilizuje, alebo odvracia progresívne zhoršovanie funkcií týchto orgánov skôr, ako sa objavia ireverzibilné poškodenia.
Po intravenóznej infúzii sa betaagalzidáza rýchlo odstraňuje z obehu a je vychytávaná cievnym endotelom a bunkami parenchýmu do lyzozómov, pravdepodobne pomocou manózo-6-fosfátu, manózy a receptormi pre asialoglykoproteín.

Účinnosť a bezpečnosť Fabrazyme bola stanovená v jednej štúdii s deťmi, v jednej štúdii zameranej na určenie dávky, v dvoch dvojito slepých, placebom kontrolovaných štúdiách a jednej otvorenej rozšírujúcej štúdie u pacientov mužského aj ženského pohlavia. V štúdii na určenie dávky boli vyhodnocované účinky dávok 0,3; 1,0 a 3,0 mg/kg podávané raz každé dva týždne a dávky 1,0 a 3,0 mg/kg podávané raz každé dva dni. Pri všetkých dávkach bolo v obličkách, srdci, pokožke a plazme pozorované v zníženie GL-3. Odstraňovanie plazmového GL-3 bolo uskutočnené v závislosti na
dávke; pri dávke 0,3 mg/kg bolo odstraňovanie menej konzistentné. Okrem toho záviseli od dávky aj reakcie spojené s infúziou.

V prvej placebom kontrolovanej klinickej štúdii bol Fabrazyme účinný pri odstraňovaní GL-3
z vaskulárneho endotelu obličiek po liečbe trvajúcej 20 týždňov. Tento klírens sa dosiahol u 69% (20/29) pacientov liečených liekom Fabrazyme, avšak nebol pozorovaný v placebo skupine (p<0,001). Tento nález bol podporený štatisticky signifikantným kombinovaným poklesom inklúzií GL-3
v obličkách, srdci a koži a v jednotlivých orgánoch u pacientov liečených betaagalzidázou v porovnaní s pacientami, ktorí dostávali placebo (p<0,001). Trvalý klírens GL-3 z cievneho endotelu obličiek po
liečbe betaagalzidázou bol do väčších detailov preukázaný v otvorenej rozširujúcej štúdii. Toto bolo
preukázané u 47 zo 49 patientov (96%) s dostupnými údajmi v 6. mesiaci a u 8 z 8 patientov (100%)
s dostupnými údajmi na konci štúdie (celkovo až 5 rokov liečby). Klírens GL-3 bol taktiež preukázaný v niektorých ďalších typoch buniek obličiek. Plazmatické hladiny GL-3 sa počas liečby rýchle normalizovali a zostali normálne počas 5 rokov.

Funkcia obličiek, meraná glomerulárnou filtráciou a hladinou kreatinínu v sére ako aj proteinúriou zostala stabilná u väčšiny pacientov. Avšak, účinok liečby liekom Fabrazyme na funkciu obličiek bol obmedzený u niektorých pacientov s pokročilým ochorením obličiek.

Aj keď nebola prevedená žiadna špecifická štúdia na určenie účinkov na neurologické príznaky a symptómy, výsledky taktiež naznačujú, že sa u pacientov môže dosiahnuť zmenšenie bolesti
a zvýšenie kvality života po substitučnej liečbe náhradou enzýmu.

V ďalšej dvojito slepej, placebom kontrolovanej štúdii vykonanej s 82 pacientmi sa hodnotilo, či
Fabrazyme znižuje výskyt obličkových, srdcových alebo cerebrovaskulárnych ochorení a úmrtí
z týchto príčin. U pacientov liečených Fabrazyme bol počet klinických zásahov významne nižší ako
u pacientov užívajúcich placebo (zníženie rizika = 53% cieľová populácia (p=0,0577), zníženie rizika
= 61% protokolárna populácia (p=0,0341). Tieto výsledky boli rovnaké medzi jednotlivými skupinami obličkových, srdcových alebo cerebrovaskulárnych ochorení.

Výsledky týchto štúdií potvrdzujú, že Fabrazyme 1 mg/kg, podávaný každý druhý týždeň, je prospešný u hlavných klinických príznakoch u pacientov s Fabryho chorobou v skorých a pokročilých štádiách. Pretože toto ochorenie je pomaly progresívne, skorá detekcia a liečba môžu mať rozhodujúcu úlohu pre dosiahnutie najlepších klinických výsledkov.

V otvorenej rozširujúcej pediatrickej štúdii, bolo šestnásť pacientov s Fabryho chorobou (8-16 rokov,
14 chlapcov a 2 dievčatá) liečených po dobu jedného roka. Klírens GL-3 v povrchovom cievnom endotele bol preukázaný u všetkých pacientov, u ktorých bola pozorovaná akumulácia GL-3 pri základnom meraní. U 2 dievčat bola pozorovaná nízka alebo žiadna akumulácia GL-3 v povrchovom cievnom endotele pri základnom meraní. Z tohto dôvodu je možné tento záver vzťahovať len na pacientov mužského pohlavia.

Do ďalšej štúdie bolo zahrnutých 21 pacientov mužského pohlavia za účelom sledovania klírensu GL-
3 v obličkách a pokožke v alternatívnej dávkovacej schéme. Po podávaní dávky 1 mg/kg každý druhý týždeň po dobu 24 týždňov udržiavala u väčšiny pacientov dávkovacia schéma 0,3 mg/kg každé dva týždne po dobu 18 mesiacov v kapilárnom endotele obličky, iných typoch bunky obličky a pokožky (povrchový kapilárny endotel pokožky) klírens bunkového GL-3. Pri nižšej dávke však môžu
u niektorých pacientov protilátky IgG zohrávať určitú rolu s ohľadom na klírens GL-3. Obmedzenia návrhu tejto štúdie (malý počet pacientov) neumožňujú prijať definitívne závery týkajúce sa udržiavania dávkovacej schémy, ale tieto zistenia naznačujú, že po počiatočnej dávke 1,0 mg/kg každé dva týždne by mohla byť dávka 0,3 mg/kg každé dva týždne u niektorých pacientov postačujúca na udržanie klírensu GL-3.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Po intravenóznom podaní betaagalzidázy dospelým pacientom v dávkach 0,3 mg; 1 mg a 3 mg/kg telesnej hmotnosti sa zvýšili hodnoty plochy pod krivkou (AUC) viac ako proporcionálne podanej dávke, vzhľadom na pokles klírensu, čo ukazuje na saturovaný klírens. Polčas vylučovania bol závislý na dávke a pohyboval sa medzi 45-100 minútami.

Po intravenóznom podaní betaagalzidázy dospelým pacientom v infúzii po dobu asi 300 minút
a v dávke 1 mg/kg telesnej hmotnosti každé dva týždne, sa pohybovali priemerné Cmax plazmatických koncentrácií od 2000-3500 ng/ml a AUCinf medzi 370-780 µg.min/ml. Vss kolísal medzi 8,3-40,8 l, plazmatický klírens medzi 119-345 ml/min a priemerný polčas vylučovania medzi 80-120 minútami.

Farmakokinetické parametre lieku Fabrazyme boli taktiež vyhodnotené u 15 pediatrických pacientov (8,5 až 16 rokov, hmotnosť 27,1 až 64,9 kg). Hmotnosť tela nemala vplyv na klírens lieku Fabrazyme v tejto populácii pacientov. Základná hladina klírensu bola 77 ml/min s objemom distribúcie počas ustáleného štádia (volume of distribution at steady-state, Vss) 2,6 l; polčas bol 55 min. Po IgG sérokonverzii, klesol klírens na 35 ml/min, Vss vzrástol na 5,4 l a polčas stúpol na 240 min. Sieťový efekt týchto zmien po sérokonverzii bol 2- až 3-násobný nárast expozície na základe AUC aCmax. Po sérokonverzii sa pri zvýšených dávkach nepozorovali u pacientov žiadne nečakané okolnosti týkajúce sa bezpečnosti.

Betaagalzidáza je bielkovina a očakáva sa, že k jej metabolickej degradácii dochádza peptidovou hydrolýzou. Teda sa neočakáva, že zhoršená funkcia pečene ovplyvní klinicky významne farmakokinetiku betaagalzidázy. Vylučovanie betaagalzidázy obličkami je zrejme iba menej významnou časťou jej odstraňovania.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Predklinické údaje neodhalili špeciálne riziko u človeka, ako vyplýva zo štúdií sledujúcich farmakológiu bezpečnosti, jednorazovú toxicitu, toxicitu po opakovaných dávkach a toxicitu na vývoj embrya/plodu. Štúdie o iných fázach vývoja neboli vykonané. Genotoxický a karcinogénny potenciál sa nepredpokladá.



6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Manitol
Monohydrát dihydrogenfosforečnanu sodného
Heptahydrát hydrogenfosforečnanu sodného.

6.2 Inkompatibility

Pretože nie sú k dispozícii štúdie o kompatibilite, Fabrazyme sa nesmie miešať s inými liekmi v tej istej infúzii.
6.3 Čas použiteľnosti

3 roky.

Rekonštituované a zriedené roztoky
Z mikrobiologického hľadiska sa liek má použiť ihneď. Pokiaľ sa nepoužije ihneď, za jeho použitie a podmienky pred použitím zodpovedá používateľ. Rekonštituovaný roztok nemôže byť uchovávaný
a ihneď sa má nariediť. Nariedený roztok môže byť uchovávaný najviac 24 hodín pri teplote 2°C-8°C.

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte v chladničke (2 °C-8 °C).

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Fabrazyme 35 mg sa dodáva v 20 ml liekovkách z číreho skla typu I. Uzáver sa skladá zo zátky zo silikonizovaného butylu a z hliníkového uzáveru s plastickým odtrhávacím viečkom.

Veľkosti balenia: 1, 5 a 10 liekoviek v kartónovom obale. Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené do obehu.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Prášok na infúzny koncentrát sa musí rekonštituovať s vodou na injekciu, rozriediť s intravenóznym
0,9% roztokom chloridu sodného a potom podať v intravenóznej infúzii.
Použite aseptickú techniku.

1. Počet injekčných liekoviek na rekonštitúciu sa určí podľa telesnej hmotnosti pacienta a príslušné
množstvo liekoviek sa vyberie z chladničky, aby dosiahli izbovú teplotu (počas približne 30
minút). Každá liekovka lieku Fabrazyme je určená iba na jednorazové použitie.

Rekonštitúcia

2. Každú injekčnú liekovku Fabrazyme 35 mg rekonštituujte so 7,2 ml vody na injekciu;
vystríhajte sa silného dopadu vody na injekciu na prášok a zabráňte peneniu roztoku. Dosiahnete toho pomalým pridávaním (po kvapkách) vody po stenách injekčnej liekovky, nie priamo na lyofilizovaný prášok. Každú injekčnú liekovku premiešajte miernym rotačným pohybom
a nakláňaním zo strany na stranu. Injekčnú liekovku neprevracajte, ani s ňou netrepte.

3. Rekonštituovaný roztok obsahuje 5 mg betaagalzidázy v jednom mililitri a vyzerá ako číry bezfarebný roztok. Rekonštituovaný roztok má pH približne 7,0. Pred ďalším riedením vizuálne skontrolujte rekonštituovaný roztok v každej injekčnej liekovke na prítomnosť častíc látky
a zmenu farby. Nepoužívajte roztok, ktorý obsahuje častice alebo ktorý má zmenenú farbu.

4. Po rekonštitúcii sa odporúča ihneď rozpustiť obsah injekčnej liekovky, aby sa minimalizoval na
čase závislý vznik bielkovinových častíc.

5. Všetky nepoužité lieky alebo odpad vzniknutý z liekov majú byť zlikvidované v súlade s miestnymi požiadavkami.

Riedenie

6. Pred pridaním rekonštituovaného roztoku lieku Fabrazyme požadovaného pre dávku pacienta sa odporúča z infúzneho vaku odobrať odpovedajúci objem 0,9% roztoku chloridu sodného pre intravenózne roztoky.
7. Z infúzneho vaku odstráňte nadbytočný vzduch, aby sa minimalizovala plocha rozhrania vzduch/kvapalina.

8. Pomaly odoberajte 7,0 ml (odpovedá 35 mg) rekonštituovaného roztoku z každej injekčnej liekovky, až kým dosiahnete objem potrebný pre dávku pacienta. Nepoužívajte filtračné ihly a zabráňte speneniu roztoku.

9. Potom pomaly vstrekujte rekonštituovaný roztok priamo do intravenózneho roztoku 0,9% chloridu sodného (nie do zostávajúceho vzduchového priestoru) na končený objem 500 ml. Jemne opatrným prevracaním alebo miernym stláčaním premiešajte infúzny roztok. Infúznym vakom netrepte, ani s ním príliš rýchlo nepohybujte.

Podávanie

10. Odporúča sa podávať nariedený roztok cez prietokový 0,2 µm filter s nízkou väzbou bielkovín, ktorý odstráni prípadné bielkovinové častice, avšak nezníži aktivitu betaagalzidázy. Počiatočná rýchlosť infúzie nemá byť vyššia ako 0,25 mg/min. (15 mg/hod.), aby sa minimalizoval potenciálny výskyt reakcií spojených s infúziou. Potom, čo spoľahlivo zistíme znášanlivosť pacienta, môžeme postupne zvyšovať rýchlosť ďalších infúzií.



7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Genzyme B.V., Gooimeer 10, NL-1411 DD Naarden, Holandsko.



8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA

EU/1/01/188/001-003



9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIE REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 03.08.2001
Dátum posledného predĺženia registrácie: 03/08/2006



10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

Podrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej liekovej agentúry
(EMEA) http://www.emea.europa.eu.
1. NÁZOV LIEKU

Fabrazyme 5 mg, prášok na infúzny koncentrát



2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Každá injekčná liekovka lieku Fabrazyme obsahuje nominálnu hodnotu 5 mg betaagalzidázy. Po rekonštitúcii so 1,1 ml vody na injekcie obsahuje každá injekčná liekovka lieku Fabrazyme 5 mg/ml betaagalzidázy. Rekonštituovaný roztok sa musí ďalej riediť (pozri časť 6.6).

Betaagalzidáza je rekombinantná forma ľudskej α-galaktozidázy A a je vyrábaná rekombinantnou DNA technológiou za použitia cicavčej bunkovej kultúry ovária čínskeho morčaťa (Chinese Hamster Ovary, CHO). Poradie aminokyselín rekombinantnej formy a tiež poradie nukleotidov, ktorým je zakódované, sú identické s prirodzenou formou α-galaktozidázy.



3. LIEKOVÁ FORMA

Prášok na infúzny koncentrát.
Biely až sivobiely, lyofilizovaný koláč alebo prášok



4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

Fabrazyme je indikovaný pre dlhodobú enzýmovú substitučnú liečbu u pacientov s potvrdenou diagnózou Fabryho choroby (deficit α-galaktozidázy A).

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Liečba liekom Fabrazyme sa má uskutočniť pod dohľadom lekára, ktorý má skúsenosti s liečbou pacientov s Fabryho chorobou, alebo s inými dedičnými metabolickými chorobami.

Odporúčaná dávka lieku Fabrazyme je 1 mg/kg telesnej hmotnosti podávaná raz za každé dva týždne ako intravenózna infúzia. Ďalšie informácie sú uvedené v časti 6.6.

V klinických štúdiách sa použili alternatívne dávkovacie schémy. Podľa jednej z týchto štúdií môže, po počiatočnej dávke 1,0 mg/kg každé 2 týždne po dobu 6 mesiacov, u konkrétnych pacientov dávka
0,3 mg/kg každé 2 týždne, udržiavať klírens GL-3 v niektorých typoch buniek. Zatiaľ však nebola stanovená dlhodobá klinická významnosť týchto zistení (pozri časť 5.1).

Počiatočná rýchlosť infúzie nemá byť väčšia ako 0,25 mg/min (15 mg/hod.), aby sa minimalizoval možný výskyt reakcií spojených s infúziou. Potom, čo je spoľahlivo potvrdená znášanlivosť pacienta, môže sa rýchlosť infúzie pri ďalších infúziách postupne zvyšovať.

U pacientov s renálnou insuficienciou nie sú potrebné úpravy dávok. Štúdie u pacientov s pečeňovou insuficienciou neboli vykonané.
Bezpečnosť a účinnosť lieku Fabrazyme u pacientov starších ako 65 rokov nebola stanovená. U týchto pacientov nemôžu byť odporúčané žiadne dávkovacie režimy.
Pediatrickí pacienti
Štúdie na deťoch vo veku 0-7 rokov neboli vykonané a keďže bezpečnosť a účinnosť nebola doteraz stanovená, nemôže byť v tejto chvíli odporučený žiadny harmonogram dávkovania pre túto
pediatrickú skupinu pacientov. Pre deti vo veku 8-16 rokov nie je potrebná žiadna úprava dávky.

4.3 Kontraindikácie

Život ohrozujúca precitlivenosť (anafylaktická reakcia) na liečivo alebo na niektorú z pomocných látok.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Keďže betaalgidáza (r-hαGAL) je rekombinantný proteín, očakáva sa tvorba IgG protilátok
u pacientov s nízkou aktivitou alebo bez reziduálnej aktivity enzýmu. U väčšiny pacientov sa IgG protilátky proti r-hαGAL vytvoria zvyčajne do 3 mesiacov po prvej infúzii lieku Fabrazyme. Postupom času väčšina séropozitívnych pacientov vykazovala v klinických skúškach klesajúci trend v titroch (na základe ≥ 4-násobného zníženia titru od merania v najvyššom až po posledné meranie) (40% pacientov) toleranciu (nedetekovateľné množstvo protilátok potvrdené 2 následnými rádioimunoprecipitačnými (RIP) analýzami) (14% pacientov) alebo ustálený stav (plató) (35% pacientov).

U pacientov s protilátkami proti r-hαGAL je zvýšená pravdepodobnosť výskytu reakcií spojených s infúziou (infusion-associated reactions, IARs), ktoré sú definované ako výskyt akejkoľvek nežiaducej udalosti v deň aplikácie infúzie. Títo pacienti musia byť pri opakovanom podaní betaagalzidázy liečení s opatrnosťou (pozri časť 4.8). Je potrebné pravidelné monitorovanie statusu protilátok.

V klinických skúškach, sa u 67% pacientov vyskytla minimálne jedna reakcia spojená s infúziou (pozri časť 4.8). Frekvencia IARs z časom klesala. Pacienti, u ktorých došlo v priebehu klinických štúdií k miernym alebo stredne závažným reakciám z precitlivenosti pri liečbe betaagalzidázou, pokračovali v liečbe po znížení rýchlosti infúzie (~0,15 mg/min; 10 mg/hod.) a po podaní antihistaminík, paracetamolu, ibuprofenu a/alebo kortikosteroidov pred liečbou.

Tak ako u každého proteínového prípravku na intravenózne použitie, je možný vznik reakcií z precitlivenosti alergického typu.

U malého počtu pacientov sa vyskytli reakcie naznačujúce okamžitú hypersenzitivitu (typu I). Ak sa vyskytne závažná alergická reakcia alebo reakcia anafylaktického typu, je potrebné zvážiť okamžité prerušenie podávania lieku Fabrazyme a zahájiť príslušnú liečbu. Je potrebné zachovávať súčasné lekárske štandardy pre akútnu liečbu.V klinickej skúške bol pod dohľadom Fabrazyme opakovane podaný všetkým 6 pacientom pozitívnym na IgE protilátky alebo mali pozitívny kožný test na IgE. V tejto skúške bola počiatočne znovu podaná nízka dávka lieku a pri nižšej rýchlosti infúzie (1/2 terapeutickej dávky s 1/25 počiatočnou štandardnou odporúčanou rýchlosťou). Ak pacient znáša infúziu, môže byť dávka zvýšená až na terapeutickú dávku 1 mg/kg a rýchlosť infúzie môže byť, podľa znášanlivosti, pomaly so stúpajúcim titrom zvýšená.

Účinnosť liečby liekom Fabrazyme na obličky môže byť obmedzená u pacientov s pokročilým ochorením obličiek.

Nevykonali sa žiadne štúdie, ktoré by hodnotili možný vplyv lieku Fabrazyme na poškodenie fertility.

4.5 Liekové a iné interakcie

Neuskutočnili sa žiadne interakčné štúdie a in vitro štúdie na metabolizmus. Na základe metabolizmu betaagalzidázy nie je pravdepodobné, že by dochádzalo k interakciám medzi betaagalzidázou a liekmi metabolizovanými cez cytochróm P450.
Fabrazyme sa nemá podávať s chlorochínom, amiodaronom, benokvinom alebo gentamicínom vzhľadom na teoretické riziko inhibície intracelulárnej aktivity α-galaktozidázy.

4.6 Gravidita a laktácia

Nie sú k dispozícii dostatočné údaje o použití lieku Fabrazyme u gravidných žien.

Štúdie na zvieratách nepreukázali priame alebo nepriame škodlivé účinky na embryonálny/fetálny vývoj (pozri oddiel 5.3).

Fabrazyme má byť užívaný počas gravidity iba v nevyhnutných prípadoch.

Betaagalzidáza sa môže vylučovať do materského mlieka. Pretože neexistujú údaje o účinku betaagalzidázy na novorodencov, ktorým sa dostala do organizmu materským mliekom, odporúča sa skončiť dojčenie pri používaní lieku Fabrazyme.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Neuskutočnili sa žiadne štúdie s liekom Fabrazyme na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

4.8 Nežiaduce účinky

Nežiaduce účinky, ktoré majú súvislosť s užívaním lieku Fabrazyme v dávkach 1 mg/kg, boli hlásené z klinických skúšok celkom u 168 pacientov (154 mužov a 14 žien) liečených liekom Fabrazyme minimálne jednou infúziou alebo až po dobu maximálne 5 rokov sú uvedené podľa jednotlivých orgánových tried a frekvencie (veľmi časté ≥1/10, časté ≥1/100 až <1/10 a menej časté ≥1/1000 až
<1/100) v nasledujúcej tabuľke. Výskyt nežiaducich účinkov je u jednotlivých pacientov definovaný ako menej častý na základe relatívne malého počtu liečených pacientov. V nižšie uvedenej tabuľke sú v kategórii frekvencie „neznáme“ uvedené aj nežiaduce účinky hlásené len počas obdobia po uvedení na trh. Nežiaduce účinky boli z hľadiska svojej závažnosti väčšinou mierne až stredne ťažké.
Incidencia súvisiacich nežiadúcich účinkov liečboy liekom Fabrazyme


Trieda orgánových
systémov
Veľmi
časté
Časté Menej časté Neznáma
frekvencia
Infekcie a nákazy nazofaryngitída rinitída


Poruchy
imunitného systému Poruchy nervového systému



bolesť hlavy, parestéza



závraty, somnolencia, hypoestézia, pocit pálenia, letargia, synkopa,



hyperestézia, tremor
anafylaktická
reakcia
Ochorenia oka --- zvýšené slzenie svrbenie očí, očná hyperémia
Ochorenia ucha a labyrintu
--- hučanie v ušiach, vertigo
opuch ucha, bolesť
ucha


Ochorenia srdca
a poruchy srdcovej
činnosti
--- tachykardia,
palpitácia, bradykardia
sínusová
bradykardia
Cievne poruchy --- sčervenanie, hypertenzia, bledosť, hypotenzia, návaly horúčavy
periférne pociťovanie chladu
---
Ochorenia dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
--- dyspnoe, prekrvenie nosovej sliznice, stiahnutie hrdla, kašeľ, sipot, zhoršené dyspnoe
bronchospazmus, faryngolaryngeáln a bolesť, rinorea, tachypnoe, prekrvenie
horných dýchacích ciest
---
Poruchy
a ochorenia gastrointestinálneho traktu
nauzea, vracanie
bolesť brucha, bolesť v hornej časti brucha, abdominálny diskomfort, žalúdočný diskomfort, orálna hypoestézia, hnačka
dyspepsia, dysfágia ---
Poruchy kože a podkožného tkaniva



Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
--- pruritus, urtikária, vyrážka, erytém, systémový pruritus, angioneurotický edém, makulárno-
papulózna vyrážka, opuch tváre
--- bolesť v končatinách, myalgia, artralgia, bolesť chrbta, svalové kŕče, napnutie svalov,
livedo reticularis, erytematózna vyrážka, svrbiaca vyrážka, škvrny na pokožke, kožný diskomfort



muskuloskeletárna bolesť
leukocytoklastická vaskulitída



---
muskuloskeletárna stuhnutosť



Celkové ochorenia
a reakcie v mieste podania
triaška,
pyrexia, pocit chladu
únava, diskomfort
na hrudníku, pocit horúčavy, periférny edém, bolesť, asténia, bolesť na hrudníku, opuch tváre, hypertermia
pocit horúčavy a
chladu, ochorenie podobné chrípke, bolesť v mieste infúzie, reakcia v mieste infúzie, trombóza v mieste infúzie,
nevoľnosť, edém
---
Pre účely tejto tabuľky sa ≥1% definuje ako udalosti vyskytujúce sa u 2 a viac pacientov.
Terminológia nežiaducich účinkov je vytvorená na základe Medical Dictionary for Regulatory Activities
(MedDRA).


Reakcie spojené s infúziou pozostávajú najčastejšie z horúčky a triašky. Ďalšie príznaky tvorili mierna
alebo stredne ťažká dyspnoe, pocit tlaku v hrdle, mierna bolesť na hrudníku, sčervenanie, pruritus, urtikária, edém tváre, angioneurotický edém, nádcha, bronchospazmus, tachypnoe, dýchavica, hypertenzia, hypotenzia, tachykardia, palpitácie, bolesti brucha, nauzea, vracanie, bolesti súvisiace s infúziou vrátane bolestí končatín, myalgia a bolesti hlavy.

Reakcie spojené s infúziou boli zvládnuté znížením rýchlosti infúzie spolu s podaním nesteroidných antiflogistík, antihistaminík a/alebo kortikosteroidov. U 67% pacientov sa vyskytla minimálne jedna reakcia spojená s infúziou. Frekvencia týchto reakcií s časom klesala. Väčšina týchto reakcií sa dá prisudzovať tvorbe protilátok IgG a aktivácii komplementu. U obmedzeného počtu pacientov boli nájdené IgE protilátky (pozri časť 4.4).

Pediatrickí pacienti
Na základe obmedzených informácií sa predpokladá, že bezpečnostný profil liečby liekom Fabrazyme u pediatrických pacientov (nad 7 rokov) nie je odlišný od bezpečnostného profilu u dospelých.

4.9 Predávkovanie

Neboli hlásené žiadne prípady predávkovania. V klinických štúdiách sa použili dávky až do
3 mg/kg telesnej hmotnosti.



5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: produkty zažívacieho systému a metabolizmu – enzýmy. ATC kód: A16AB04 betaagalzidáza.

Fabryho choroba je dedičné heterogénne multisystémové progresívne ochorenie, postihujúca mužov aj ženy. Je charakterizovaná deficitom α-galakozidázy. Znížená alebo chýbajúca aktivita α-galaktozidázy má za následok hromadenie globotriaosylceramidu (GL-3) v lyzozómoch viacerých typoch buniek, vrátane buniek endotelu a parenchýmu, čo môže v konečnom štádiu viesť k život ohrozujúcim klinickým stavom v dôsledku obličkových, srdcových alebo cerebrovaskulárnych komplikácií. Odôvodnenie pre enzýmovú substitučnú liečbu spočíva v obnovení úrovne enzymatickej aktivity, dostatočnej na hydrolýzu akumulovaného substrátu, čím sa predchádza, stabilizuje, alebo odvracia progresívne zhoršovanie funkcií týchto orgánov skôr, ako sa objavia ireverzibilné poškodenia.
Po intravenóznej infúzii sa betaagalzidáza rýchlo odstraňuje z obehu a je vychytávaná cievnym endotelom a bunkami parenchýmu do lyzozómov, pravdepodobne pomocou manózo-6-fosfátu, manózy a receptormi pre asialoglykoproteín.

Účinnosť a bezpečnosť Fabrazyme bola stanovená v jednej štúdii s deťmi, v jednej štúdii zameranej na určenie dávky, v dvoch dvojito slepých, placebom kontrolovaných štúdiách a jednej otvorenej rozšírujúcej štúdie u pacientov mužského aj ženského pohlavia. V štúdii na určenie dávky boli vyhodnocované účinky dávok 0,3; 1,0 a 3,0 mg/kg podávané raz každé dva týždne a dávky 1,0 a 3,0 mg/kg podávané raz každé dva dni. Pri všetkých dávkach bolo v obličkách, srdci, pokožke a plazme pozorované v zníženie GL-3. Odstraňovanie plazmového GL-3 bolo uskutočnené v závislosti na
dávke; pri dávke 0,3 mg/kg bolo odstraňovanie menej konzistentné. Okrem toho záviseli od dávky aj reakcie spojené s infúziou.

V prvej placebom kontrolovanej klinickej štúdii bol Fabrazyme účinný pri odstraňovaní GL-3
z vaskulárneho endotelu obličiek po liečbe trvajúcej 20 týždňov.Tento klírens sa dosiahol u 69% (20/29) pacientov liečených liekom Fabrazyme, avšak nebol pozorovaný v placebo skupine (p<0,001). Tento nález bol podporený štatisticky signifikantným kombinovaným poklesom inklúzií GL-3
v obličkách, srdci a koži a v jednotlivých orgánoch u pacientov liečených betaagalzidázou v porovnaní s pacientami, ktorí dostávali placebo (p<0,001). Trvalý klírens GL-3 z cievneho endotelu obličiek po
liečbe betaagalzidázou bol do väčších detailov preukázaný v otvorenej rozšírujúcej štúdii. Toto bolo
preukázané u 47 zo 49 patientov (96%) s dostupnými údajmi v 6. mesiaci a u 8 z 8 patientov (100%)
s dostupnými údajmi na konci štúdie (celkovo až 5 rokov liečby). Klírens GL-3 bol taktiež preukázaný v niektorých ďalších typoch buniek. Plazmatické hladiny GL-3 sa počas liečby rýchle normalizovali zostali normálne počas 5 rokov.

Funkcia obličiek, meraná glomerulárnou filtráciou a hladinou kreatinínu v sére ako aj proteinúriou zostala stabilná u väčšiny pacientov. Avšak, účinok liečby liekom Fabrazyme na funkciu obličiek bol obmedzený u niektorých pacientov s pokročilým ochorením obličiek.

Aj keď nebola prevedená žiadna špecifická štúdia na určenie účinkov na neurologické príznaky a symptómy, výsledky taktiež naznačujú, že sa u pacientov môže dosiahnuť zmenšenie bolesti
a zvýšenie kvality života po liečbe náhradou enzýmu.

V ďalšej dvojito slepej, placebom kontrolovanej štúdii vykonanej s 82 pacientmi sa hodnotilo, či
Fabrazyme znižuje výskyt obličkových, srdcových alebo cerebrovaskulárnych ochorení a úmrtí
z týchto príčin. U pacientov liečených Fabrazyme bol počet klinických zásahov významne nižší ako
u pacientov užívajúcich placebo (zníženie rizika = 53% cieľová populácia (p=0,0577), zníženie rizika
= 61% protokolárna populácia (p=0,0341)). Tieto výsledky boli rovnaké medzi jednotlivými skupinami obličkových, srdcových alebo cerebrovaskulárnych ochorení.

Výsledky týchto štúdií potvrdzujú, že Fabrazyme 1 mg/kg, podávaný každý druhý týždeň, je prospešný u hlavných klinických príznakoch u pacientov s Fabryho chorobou v skorých a pokročilých štádiách. Pretože toto ochorenie je pomaly progresívne, skorá detekcia a liečba môžu mať rozhodujúcu úlohu pre dosiahnutie najlepších klinických výsledkov.

V otvorenej rozširujúcej pediatrickej štúdii, bolo šestnásť pacientov s Fabryho chorobou (8-16 rokov,
14 chlapcov a 2 dievčatá) liečených po dobu jedného roka. Klírens GL-3 v povrchovom cievnom endotele bol preukázaný u všetkých pacientov, u ktorých bola pozorovaná akumulácia GL-3 pri základnom meraní. U 2 dievčat bola pozorovaná nízka alebo žiadna akumulácia GL-3 v povrchovom cievnom endotele pri základnom meraní. Z tohto dôvodu je možné tento záver vzťahovať len na pacientov mužského pohlavia.

Do ďalšej štúdie bolo zahrnutých 21 pacientov mužského pohlavia za účelom sledovania klírensu GL-
3 v obličkách a pokožke v alternatívnej dávkovacej schéme. Po podávaní dávky 1 mg/kg každý druhý týždeň po dobu 24 týždňov udržiavala u väčšiny pacientov dávkovacia schéma 0,3 mg/kg každé dva týždne po dobu 18 mesiacov v kapilárnom endotele obličky, iných typoch bunky obličky a pokožky (povrchový kapilárny endotel pokožky) klírens bunkového GL-3. Pri nižšej dávke však môžu
u niektorých pacientov protilátky IgG zohrávať určitú rolu s ohľadom na klírens GL-3. Obmedzenia návrhu tejto štúdie (malý počet pacientov) neumožňujú prijať definitívne závery týkajúce sa udržiavania dávkovacej schémy, ale tieto zistenia naznačujú, že po počiatočnej dávke 1,0 mg/kg každé dva týždne by mohla byť dávka 0,3 mg/kg každé dva týždne u niektorých pacientov postačujúca na udržanie klírensu GL-3.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Po intravenóznom podaní betaagalzidázy dospelým pacientom v dávkach 0,3 mg; 1 mg a 3 mg/kg telesnej hmotnosti sa zvýšili hodnoty plochy pod krivkou (AUC) viac ako proporcionálne podanej dávke, vzhľadom na pokles klírensu, čo ukazuje na saturovaný klírens. Polčas vylučovania bol závislý na dávke a pohyboval sa medzi 45-100 minútami.

Po intravenóznom podaní betaagalzidázy dospelým pacientom v infúzii po dobu asi 300 minút
a v dávke 1 mg/kg telesnej hmotnosti každé dva týždne, sa pohybovali priemerné Cmax plazmatických koncentrácií od 2000-3500 ng/ml a AUCinf medzi 370-780 µg.min/ml. Vss kolísal medzi 8,3-40,8 l, plazmatický klírens medzi 119-345 ml/min a priemerný polčas vylučovania medzi 80-120 minútami.

Farmakokinetické parametre lieku Fabrazyme boli taktiež vyhodnotené u 15 pediatrických pacientov (8,5 až 16 rokov, hmotnosť 27,1 až 64,9 kg). Hmotnosť tela nemala vplyv na klírens lieku Fabrazyme v tejto populácii pacientov. Základná hladina klírensu bola 77 ml/min s objemom distribúcie počas ustáleného štádia (volume of distribution at steady-state, Vss) 2,6 l; polčas bol 55 min. Po IgG sérokonverzii, klesol klírens na 35 ml/min, Vss vzrástol na 5,4 l a polčas stúpol na 240 min. Sieťový efekt týchto zmien po sérokonverzii bol 2- až 3-násobný nárast expozície na základe AUC aCmax. Po sérokonverzii sa pri zvýšených dávkach nepozorovali žiadne nečakané okolnosti týkajúce sa bezpečnosti.

Betaagalzidáza je bielkovina a očakáva sa, že k jej metabolickej degradácii dochádza peptidovou hydrolýzou. Teda sa neočakáva, že zhoršená funkcia pečene ovplyvní klinicky významne farmakokinetiku betaagalzidázy. Vylučovanie betaagalzidázy obličkami je zrejme iba menej významnou časťou jej odstraňovania.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Predklinické údaje neodhalili špeciálne riziko u človeka, ako vyplýva zo štúdií sledujúcich farmakológiu bezpečnosti, jednorazovú toxicitu, toxicitu po opakovaných dávkach a toxicitu na vývoj embrya/plodu. Štúdie o iných fázach vývoja neboli vykonané. Genotoxický a karcinogénny potenciál sa nepredpokladá.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Manitol
Monohydrát dihydrogenfosforečnanu sodného
Heptahydrát hydrogenfosforečnanu sodného.

6.2 Inkompatibility

Pretože nie sú k dispozícii štúdie o kompatibilite, Fabrazyme sa nesmie miešať s inými liekmi v tej istej infúzii.

6.3 Čas použiteľnosti

3 roky.
Rekonštituované a zriedené roztoky
Z mikrobiologického hľadiska sa liek má použiť ihneď. Pokiaľ sa nepoužije ihneď, za jeho použitie a podmienky pred použitím zodpovedá používateľ. Rekonštituovaný roztok nemôže byť uchovávaný
a ihneď sa má nariediť. Nariedený roztok môže byť uchovávaný najviac 24 hodín pri teplote 2°C-8°C.

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte v chladničke (2 °C-8 °C).

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Fabrazyme 5 mg sa dodáva v 5 ml liekovkách z číreho skla typu I. Uzáver sa skladá zo zátky zo silikonizovaného butylu a z hliníkového uzáveru s plastickým odtrhávacím viečkom.

Veľkosti balenia: 1, 5 a 10 liekoviek v kartónovom obale. Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené do obehu.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Prášok na infúzny koncentrát sa musí rekonštituovať s vodou na injekciu, rozriediť s intravenóznym
0,9% roztokom chloridu sodného a potom podať v intravenóznej infúzii.
Použite aseptickú techniku.

1. Počet injekčných liekoviek na rekonštitúciu sa určí podľa telesnej hmotnosti pacienta a príslušné množstvo liekoviek sa vyberie z chladničky, aby dosiahli izbovú teplotu (počas približne 30 minút). Každá liekovka lieku Fabrazyme je určená iba na jednorazové použitie.

Rekonštitúcia

2. Každú injekčnú liekovku Fabrazyme 5 mg rekonštituujte so 1,1 ml vody na injekciu; vystríhajte sa silného dopadu vody na injekciu na prášok a zabráňte peneniu roztoku. Dosiahnete toho pomalým pridávaním (po kvapkách) vody po stenách injekčnej liekovky, nie priamo na lyofilizovaný prášok. Každú injekčnú liekovku premiešajte miernym rotačným pohybom
a nakláňaním zo strany na stranu. Injekčnú liekovku neprevracajte, ani s ňou netrepte.

3. Rekonštituovaný roztok obsahuje 5 mg betaagalzidázy v jednom mililitri a vyzerá ako číry bezfarebný roztok. Rekonštituovaný roztok má pH približne 7,0. Pred ďalším riedením vizuálne skontrolujte rekonštituovaný roztok v každej injekčnej liekovke na prítomnosť častíc látky
a zmenu farby. Nepoužívajte roztok, ktorý obsahuje častice alebo ktorý má zmenenú farbu.

4. Po rekonštitúcii sa odporúča ihneď rozpustiť obsah injekčnej liekovky, aby sa minimalizoval na
čase závislý vznik bielkovinových častíc.

5. Všetky nepoužité lieky alebo odpad vzniknutý z liekov majú byť zlikvidované v súlade s miestnymi požiadavkami.

Riedenie

6. Pred pridaním rekonštituovaného roztoku lieku Fabrazyme požadovaného pre dávku pacienta sa odporúča z infúzneho vaku odobrať odpovedajúci objem 0,9% roztoku chloridu sodného pre intravenózne roztoky.

7. Z infúzneho vaku odstráňte nadbytočný vzduch, aby sa minimalizovala plocha rozhrania vzduch/kvapalina.
8. Pomaly odoberajte 1,0 ml (odpovedá 5 mg) rekonštituovaného roztoku z každej injekčnej liekovky, až kým dosiahnete objem potrebný pre dávku pacienta. Nepoužívajte filtračné ihly a zabráňte speneniu roztoku.

9. Potom pomaly vstrekujte rekonštituovaný roztok priamo do intravenózneho roztoku 0,9% chloridu sodného (nie do zostávajúceho vzduchového priestoru) na končený objem 500 ml. Jemne opatrným prevracaním alebo miernym stláčaním premiešajte infúzny roztok. Infúznym vakom netrepte, ani s ním príliš rýchlo nepohybujte.

Podávanie

10. Odporúča sa podávať nariedený roztok cez prietokový 0,2 µm filter s nízkou väzbou bielkovín, ktorý odstráni prípadné bielkovinové častice, avšak nezníži aktivitu betaagalzidázy. Počiatočná rýchlosť infúzie nemá byť vyššia ako 0,25 mg/min. (15 mg/hod.), aby sa minimalizoval potenciálny výskyt reakcií spojených s infúziou. Potom, čo spoľahlivo zistíme znášanlivosť pacienta, môžeme postupne zvyšovať rýchlosť ďalších infúzií.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Genzyme B.V., Gooimeer 10, NL-1411 DD Naarden, Holandsko.



8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA

EU/1/01/188/004-006



9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIE REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 03.08.2001
Dátum posledného predĺženia registrácie: 03/08/2006



10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

Podrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej liekovej agentúry
(EMEA) http://www.emea.europa.eu.



PRÍLOHA II



A. VÝROBCA (VÝROBCOVIA) BIOLOGICKÉHO LIEČIVA (BIOLOGICKÝCH LIEČIV) A DRŽITEĽ (DRŽITELIA) POVOLENIA NA VÝROBU ZODPOVEDNÝ (ZODPOVEDNÍ) ZA UVOĽNENIE ŠARŽE

B. PODMIENKY REGISTRÁCIE
A. VÝROBCA (VÝROBCOVIA) BIOLOGICKÉHO LIEČIVA (BIOLOGICKÝCH LIEČIV) A DRŽITEĽ (DRŽITELIA) POVOLENIA NA VÝROBU ZODPOVEDNÝ (ZODPOVEDNÍ) ZA UVOĽNENIE ŠARŽE

Meno a adresa výrobcu (výrobcov) biologického liečiva (biologických liečiv)

Genzyme Corp.
51 New York Avenue
Framingham
MA 01701-9322
Spojené štáty americ

Genzyme Corp.
76 New York Avenue
Framingham
MA 01701-9322
Spojené štáty americ

Genzyme Corp.
500 Soldiers Field Road
Allston
MA 02134
Spojené štáty americ

Meno a adresa výrobcu (výrobcov) zodpovedného (zodpovedných) za uvoľnenie šarže

Genzyme Ltd.
37 Hollands Road
Haverhill
Suffolk CB9 8PU Spojené kráľovstvo



B. PODMIENKY REGISTRÁCIE

• PODMIENKY ALEBO OBMEDZENIA TÝKAJÚCE SA DODÁVKY A POUŽITIA, KTORÉ SA VZŤAHUJÚ NA DRŽITEĽA ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Liek na lekársky predpis s obmedzením predpisovania (pozri prílohu I: Súhrn charakteristických vlastností lieku, 4.2).

• PODMIENKY ALEBO OBMEDZENIA S OHĽADOM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVANIE LIEKU

Neaplikovateľné.

• ĎALŠIE PODMIENKY

PSUR treba predkladať každé tri roky.



PRÍLOHA III

OZNAČENIE OBALU A PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATEĽOV



A. OZNAČENIE OBALU
ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BYŤ UVEDENÉ NA VONKAJŠOM OBALE ALEBO, KARTÓNOVÝ OBAL, 1 LIEKOVKA, 5 LIEKOVIEK, 10 LIEKOVIEK



1. NÁZOV LIEKU

Fabrazyme 35 mg, prášok na infúzny koncentrát
betaagalzidáza



2. LIEČIVO/ LIEČIVÁ

Jedna injekčná liekovka obsahuje 35 mg betaagalzidázy.



3. ZOZNAM POMOCNÝCH LÁTOK

Pomocné látky:
manitol
monohydrát dihydrogenfosforečnanu sodného heptahydrát hydrogenfosforečnanu sodného



4. LIEKOVÁ FORMA A OBSAH

1 injekčná liekovka s práškom na infúzny koncentrát.
5 injekčných liekoviek s práškom na infúzny koncentrát.
10 injekčných liekoviek s práškom na infúzny koncentrát.



5. SPÔSOB A CESTA

Na vnútrožilové použitie.
Pred použitím si prečítajte písomnú informáciu pre používateľov.



6. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE, ŽE LIEK SA MUSÍ UCHOVÁVAŤ MIMO DOSAHU A DOHĽADU DETÍ

Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.



7. INÉ ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE/UPOZORNENIA, AK JE TO POTREBNÉ

Len na jedno použitie.



8. DÁTUM EXSPIRÁCIE

EXP {mm/rrrrr}
9. ŠPECIÁLNE PODMIENKY NA UCHOVÁVANIE


Uchovávajte v chladničke (2 °C – 8 °C).



10. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIA NA LIKVIDÁCIU NEPOUŽITÝCH LIEKOV ALEBO ODPADOV Z NICH VZNIKNUTÝCH, AK JE TO VHODNÉ

Všetok nepoužitý roztok má byť zlikvidovaný.



11. NÁZOV A ADRESA DRŽITEĽA ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Držiteľ rozhodnutia o registrácii:
Genzyme Europe B.V. Gooimeer 10
NL-1411 DD Naarden
Holandsko



12. REGISTRAČNÉ ČÍSLO/ČÍSLA

EU/1/01/188/001
EU/1/01/188/002
EU/1/01/188/003



13. ČÍSLO VÝROBNEJ ŠARŽE

Č. šarže {číslo}:



14. ZATRIEDENIE LIEKU PODĽA SPÔSOBU VÝDAJA

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.



15. POKYNY NA POUŽITIE



16. INFORMÁCIE V BRAILLOVOM PÍSME
MINIMÁLNE ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BYŤ UVEDENÉ NA MALOM VNÚTORNOM OBALE

LIEKOVKA



1. NÁZOV LIEKU A CESTA PODANIA

Fabrazyme 35 mg, prášok na infúzny koncentrát
betaagalzidáza
Na vnútrožilové použitie.



2. SPÔSOB PODÁVANIA



3. DÁTUM EXSPIRÁCIE

EXP {mesiac/rok}



4. ČÍSLO VÝROBNEJ ŠARŽE

Č.šarže {číslo}:



5. OBSAH V HMOTNOSTNÝCH, OBJEMOVÝCH ALEBO V KUSOVÝCH JEDNOTKÁCH



6. INÉ

Genzyme Europe B.V. – NL
Uchovávajte v chladničke (2 °C – 8 °C).
ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BYŤ UVEDENÉ NA VONKAJŠOM OBALE ALEBO,

KARTÓNOVÝ OBAL, 1 LIEKOVKA, 5 LIEKOVIEK, 10 LIEKOVIEK



1. NÁZOV LIEKU

Fabrazyme 5 mg, prášok na infúzny koncentrát
betaagalzidáza



2. LIEČIVO/ LIEČIVÁ

Jedna injekčná liekovka obsahuje 5 mg betaagalzidázy.



3. ZOZNAM POMOCNÝCH LÁTOK

Pomocné látky:
manitol
monohydrát dihydrogenfosforečnanu sodného heptahydrát hydrogenfosforečnanu sodného



4. LIEKOVÁ FORMA A OBSAH

1 injekčná liekovka s práškom na infúzny koncentrát.
5 liekoviek s práškom na infúzny koncentrát.
10 liekoviek s práškom na infúzny koncentrát.



5. SPÔSOB A CESTA/CESTY PODANIA,

Na vnútrožilové použitie.
Pred použitím si prečítajte písomnú informáciu pre používateľov.



6. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE, ŽE LIEK SA MUSÍ UCHOVÁVAŤ MIMO DOSAHU A DOHĽADU DETÍ

Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.



7. INÉ ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE/UPOZORNENIA, AK JE TO POTREBNÉ

Len na jedno použitie.



8. DÁTUM EXSPIRÁCIE

EXP {mm/rrrrr}
9. ŠPECIÁLNE PODMIENKY NA UCHOVÁVANIE


Uchovávajte v chladničke (2 °C – 8 °C).



10. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIA NA LIKVIDÁCIU NEPOUŽITÝCH LIEKOV ALEBO ODPADOV Z NICH VZNIKNUTÝCH, AK JE TO VHODNÉ

Všetok nepoužitý roztok má byť zlikvidovaný.



11. NÁZOV A ADRESA DRŽITEĽA ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Držiteľ rozhodnutia o registrácii:
Genzyme Europe B.V. Gooimeer 10
NL-1411 DD Naarden
Holandsko



12. REGISTRAČNÉ ČÍSLO/ČÍSLA

EU/1/01/188/004
EU/1/01/188/005
EU/1/01/188/006



13. ČÍSLO VÝROBNEJ ŠARŽE

Č. šarže {číslo}:



14. ZATRIEDENIE LIEKU PODĽA SPÔSOBU VÝDAJA

Výdaj likeu je viazaný na lekársky predpis.



15. POKYNY NA POUŽITIE



16. INFORMÁCIE V BRAILLOVOM PÍSME
MINIMÁLNE ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BYŤ UVEDENÉ NA MALOM VNÚTORNOM OBALE

LIEKOVKA



1. NÁZOV LIEKU A CESTA PODANIA

Fabrazyme 5 mg, prášok na infúzny koncentrát
betaagalzidáza
Na vnútrožilové použitie.



2. SPÔSOB PODÁVANIA



3. DÁTUM EXSPIRÁCIE

EXP {mesiac/rok}



4. ČÍSLO VÝROBNEJ ŠARŽE

Č.šarže {číslo}:



5. OBSAH V HMOTNOSTNÝCH, OBJEMOVÝCH ALEBO V KUSOVÝCH JEDNOTKÁCH



6. INÉ

Genzyme Europe B.V. – NL
Uchovávajte v chladničke (2 °C – 8 °C).



B. PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATEĽOV
PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATEĽOV

Fabrazyme 35 mg, prášok na infúzny koncentrát
betaagalzidáza

Pozorne si prečítajte celú písomnú informáciu skôr, ako začnete používať tento liek.
- Túto písomnú informáciu si uschovajte. Možno bude potrebné, aby ste si ju znovu prečítali.
- Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika.
- Tento liek bol predpísaný Vám. Nedávajte ho nikomu inému. Môže mu uškodiť, dokonca aj vtedy, ak má rovnaké príznaky ako Vy.
- Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný alebo ak spozorujete vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľov, povedzte to, prosím, svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.



V tejto písomnej informácii pre používateľov:
1. Čo je Fabrazyme a na čo sa používa
2. Skôr ako použijete Fabrazyme
3. Ako používať Fabrazyme
4. Možné vedľajšie účinky
5. Ako uchovávať Fabrazyme
6. Ďalšie informácie



1. ČO JE FABRAZYME A NA ČO SA POUŽÍVA

Fabrazyme sa používa ako liečba, ktorou sa nahrádza enzým u Fabryho choroby, kde úroveň aktivity enzýmu α-galaktozidázy chýba, alebo je nižšia ako normálne. Ak máte Fabryho chorobu, nie je
z buniek Vášho tela odstraňovaná tuková látka nazývaná globotriaosylceramid (GL-3) a tá sa začína zhromažďovať v stene krvných ciev Vašich orgánov.

Fabrazyme je indikovaný na dlhodobú enzýmovú substitučnú liečbu u pacientov s potvrdenou diagnózou Fabryho choroby.

2. SKÔR AKO ZAČNETE POUŽÍVAŤ FABRAZYME Nepoužívajte Fabrazyme
Ak máte alergickú anafylaktickú reakciu na betaagalzidázu, alebo ak ste alergický (precitlivený) na niektorú z ďalších zložiek Fabrazyme.

Buďte zvlášť opatrný pri užívaní lieku Fabrazyme
Ak sa liečite s Fabrazyme, môžu sa u Vás vyvinúť reakcie spojené s infúziou. Reakcia spojená
s infúziou je akýkoľvek vedľajší účinok, ktorý vznikne pri infúzii alebo do konca dňa podania infúzie (pozri bod 4 „Možné vedľajšie účinky“). Ak zažijete takúto reakciu, musíte okamžite informovať svojho lekára. Môžete potrebovať ďalšie lieky na zabránenie alergickej reakcie (napr. antihistaminiká alebo parecetamol).

Rôzne skupiny pacientov užívajúcich liek Fabrazyme
Informácie v tejto písomnej informácii sa vzťahujú na všetky skupiny pacientov vrátane detí, dospievajúcich, dospelých aj starších ľudí.
Užívanie iných liekov
Nie sú známe interakcie s inými liekmi.
Fabrazyme sa nemá podávať s chlorochínom, amiodaronom, benokvinom alebo gentamicínom vzhľadom na teoretické riziko zníženia aktivity α-galaktozidázy. Ak užívate alebo ste v poslednom čase užívali ešte iné lieky, vrátane liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, prosím, oznámte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

Používanie lieku Fabrazyme s jedlom a nápojmi
Interakcie s jedlom a nápojmi nie sú pravdepodobné.

Gravidita/ Dojčenie
Používanie lieku Fabrazyme v tehotenstve sa neodporúča. S používaním lieku Fabrazyme u tehotných žien nie sú žiadne skúsenosti. Liek Fabrazyme môže prechádzať do materského mlieka. Používanie lieku Fabrazyme počas dojčenia sa neodporúča. Fabrazyme sa môže dostať do materského mlieka.
Skôr ako začnete užívať liek, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.



3. AKO POUŽÍVAŤ FABRAZYME

Fabrazyme sa podáva infúziou do žily (intravenóznou infúziou). Dodáva sa ako prášok, ktorý sa pred podaním zmieša so sterilnou vodou (pozri v informácii pre zdravotníckych pracovníkov).'
Fabrazyme sa používa len pod dohľadom lekára, ktorý má znalosti o liečbe Fabryho choroby. Odporúčaná dávka lieku Fabrazyme pre dospelých a deti vo veku 8-16 rokov je 1 mg/kg telesnej
hmotnosti, jedenkrát každé 2 týždne. U pacientov s ochorením obličiek nie sú potrebné žiadne úpravy
dávok.

Ak použijete viac Fabrazyme ako máte
Neboli hlásené žiadne prípady predávkovania liekom Fabrazyme. Dávky až do 3 mg/kg telesnej hmotnosti sa ukázali ako bezpečné.

Ak zabudnete použiť Fabrazyme
Ak ste vynechali infúziu lieku Fabrazyme, spojte sa so svojím lekárom.



4. MOŽNÉ VEDĽAJŠIE ÚČINKY

Tak ako všetky lieky, Fabrazyme môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

V klinických štúdiách boli vedľajšie účinky pozorované najmä počas podávania lieku pacientom alebo krátko po podaní. Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný alebo ak spozorujete vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľov, okamžite informujte svojho lekára.
V klinických skúškach boli hlásené nasledujúce vedľajšie účinky:

Veľmi časté (vyskytujúce sa u viac než 1 pacienta z 10):
• zimnica • abnormálne dotykové pocity (špendlíky a ihly)
• horúčka • nevoľnosť
• bolesť hlavy • vracanie

• pocity chladu

Časté (vyskytujúce sa u 1 pacienta zo 100 až u 1 pacienta z 10):
• bolesti na hrudníku • ospalosť • únava
• • zvýšená srdcová frrekvencia
• návaly
• obtiaže s dýchaním • bolesti brucha • bolesti
• bledosť • bolesti chrbta • pocit tlaku v hrdle
• svrbenie • vyrážky • závrate
• abnormálne slzenie • nízky tep • palpitácie
• pocit slabosti • letargia • znížená citlivosť na bolesť
• hučanie v ušiach • mdloba • pocity pálenia
• opuch nosných slizníc • kašeľ • sipot
• hnačka • bolesti brucha
(diskomfort)
• žihľavka
• sčervenanie • opuch tváre • bolesti končatín
• bolesti svalov • bolesti kĺbov • zápal nosohltana
• zvýšený krvný tlak • znížený krvný tlak • návaly horúčavy


• náhly opuch tváre a
hrdla
• bolesti na hrudníku • pocity horúčavy
• opuch končatín • opuch tváre • hypertermia
• závrat/vertigo • zhoršenie ťažkostí pri dýchaní
• znížená citlivosť úst
• bolesti žalúdka • svalová stuhlosť • stuhlosť kostí, svalov a kĺbov
• svalové kŕče

Menej časté (vyskytujúce sa u 1 pacienta z 1000 až u 1 pacienta zo 100):
• triaška • svrbenie očí • nízka srdcová frekvencia v dôsledku porúch vedenia
• začervenanie očí • opuch uší • zvýšená citlivosť na bolesť
• bolesť v ušiach • kŕč svalstva priedušiek (bronchospazmus)
• opuch horných dýchacích ciest
• bolesti hrdla • nádcha • červená vyrážka
• zrýchlené dýchanie • bolesti na srdci • náhly opuch tváre alebo hrdla
• svrbivá vyrážla • nepríjemné pocity v pokožke (diskomfort)
• pocity tepla a chladu • bolesť kostí, svalov a kĺbov
• sfarbenie pokožky (fialové škvrny)



• chladné končatiny
• obtiaže s prehĺtaním • nádcha • zrážanie krvi v mieste aplikácie
• bolesť v mieste infúzie
• príznaky podobné chrípke
• sfarbenie pokožky
• reakcie v mieste aplikácie
• slabosť • opuch
Neznáma frekvencia
• Závažné alergické reakcie


• závažný zápal ciev

Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný alebo ak spozorujete vedľajšie účinky,
ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľov, povedzte to, prosím, svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.



5. AKO UCHOVÁVAŤ FABRAZYME

Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.

Neotvorené liekovky
Uchovávajte v chladničke (2 °C – 8 °C).
Nepoužívajte Fabrazyme po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na obale po písmenách „EXP“.

Lieky sa nesmú likvidovať odpadovou vodou alebo domovým odpadom. Informujte sa u svojho lekárnika ako zlikvidovať lieky, ktoré už nepotrebujete. Tieto opatrenia pomôžu chrániť životné prostredie.



6. ĎALŠIE INFORMÁCIE

Čo Fabrazyme obsahuje
- Liečivo je betaagalzidáza, jedna injekčná liekovka obsahuje 35 mg.
- Ďalšie zložky sú:
- Manitol
- Monohydrát dihydrogenfosforečnanu sodného
- Heptahydrát hydrogenfosforečnanu sodného

Ako vyzerá Fabrazyme a obsah balenia
Fabrazyme sa dodáva ako biely až sivobiely prášok. Po rekonštitúcii je ako číra bezfarebná tekutina bez obsahu cudzích častíc. Nariedený roztok sa musí ďalej rozriediť. Veľkosti balenia: 1, 5 a 10 liekoviek v obale. Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené do obehu.

Držiteľ rozhodnutia o registrácii a výrobca

Držiteľ registračného rozhodnutia
Genzyme B.V., Gooimeer 10, NL-1411 DD Naarden, Holandsko.

Držiteľ registračného rozhodnutia zodpovedný za prepustenie šarže
Genzyme Ltd., 37 Hollands Road, Haverhill, Suffolk CB9 8PU, Veľká Británia.
Ak potrebujete akúkoľvek informáciu o tomto lieku kontaktujte, prosím, miestneho zástupcu držiteľa rozhodnutia o registrácii.

België/Belgique/Belgien/
Luxembourg/Luxemburg
Genzyme Belgium nv/sa (Belgique/Belgien), Tél/Tel: + 32 2 714 17 11
Italia/Malta
Genzyme Srl (Italia/Italja), Tel: +39 059 349811

България
Търговско представителство на Genzyme
CEE GmbH
Тел. +359 2 971 1001
Magyarország
Genzyme Europe B.V. Képviselet
Tel: +36 1 310 7440

Česká Republika/Slovenská Republika/
Slovenija
Genzyme Europe B.V. organizační složka
(Česká Republika, Republika Češka) Tel: +420 227 133 665
Nederland
Genzyme Europe BV, Tel: +31 35 6991200

Danmark/Norge/Sverige/Suomi/Finland/
Ísland
Genzyme A/S, (Danmark/Tanska/Danmörk), Tlf/Puh./Sími: + 45 32712600
Österreich
Genzyme Austria GmbH, Tel: + 43 1 774 65 38

Deutschland
Genzyme GmbH, Tel: +49 610236740
Polska/Eesti/Latvija/Lietuva
Genzyme Polska Sp. z o. o. (Poola/Polija/Lenkija),
Tel: + 48 22 516 24 30

Ελλάδα/Κύπρος
Genzyme Hellas Ltd. (Ελλάδα)
Τηλ: +30 210 99 49 270
Portugal
Genzyme Portugal,
Tel: +351 21 422 0100

España
Genzyme, S.L.,
Tel: +34 91 6591670
România
Genzyme CEE GmbH- Reprezentanta pentru
Romania
Tel: +40 31 805 2960

France
Genzyme S.A.S,
Tél: + 33 (0) 825 825 863
United Kingdom/Ireland
Genzyme Therapeutics (United Kingdom), Tel: +44 1865 405200



Táto písomná informácia pre používateľov bola naposledy schválená

Podrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej liekovej agentúry (EMEA) http://www.emea.europa.eu/. Sú tam aj odkazy na ďalšie internetové stránky o zriedkavých ochoreniach a ich liečbe.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Nasledujúca informácia je určená len pre lekárov a zdravotníckych pracovníkov.
Návod na použitie – rekonštitúcia, riedenie a podanie

Prášok na infúzny koncentrát sa musí rekonštituovať s vodou na injekciu, rozriediť s intravenóznym
0,9% roztokom chloridu sodného a potom podať v intravenóznej infúzii.
Z mikrobiologického hľadiska sa má prípravok použiť ihneď. Pokiaľ sa nepoužije ihneď, za jeho použitie a podmienky zodpovedá používateľ. Rekonštituovaný roztok nemôže byť uchovávaný
a ihneď sa má nariediť. Nariedený roztok môže byť uchovávaný najviac 24 hodín pri teplote 2°C-8°C.

Použite aseptickú techniku.

1. Počet injekčných liekoviek na rekonštitúciu sa určí podľa telesnej hmotnosti pacienta a príslušné
množstvo liekoviek sa vyberie z chladničky, aby dosiahli izbovú teplotu (počas približne 30
minút). Každá liekovka lieku Fabrazyme je určená iba na jednorazové použitie.

Rekonštitúcia

2. Každú injekčnú liekovku Fabrazyme 35 mg rekonštituujte so 7,2 ml vody na injekciu;
vystríhajte sa silného dopadu vody na injekciu na prášok a zabráňte peneniu roztoku. Dosiahnete toho pomalým pridávaním (po kvapkách) vody po stenách injekčnej liekovky, nie priamo na lyofilizovaný prášok. Každú injekčnú liekovku premiešajte miernym rotačným pohybom
a nakláňaním zo strany na stranu. Injekčnú liekovku neprevracajte, ani s ňou netrepte.

3. Rekonštituovaný roztok obsahuje 5 mg betaagalzidázy v jednom mililitri a vyzerá ako číry bezfarebný roztok. Rekonštituovaný roztok má pH približne 7,0. Pred ďalším riedením vizuálne skontrolujte rekonštituovaný roztok v každej injekčnej liekovke na prítomnosť častíc látky
a zmenu farby. Nepoužívajte roztok, ktorý obsahuje častice alebo ktorý má zmenenú farbu.

4. Po rekonštitúcii sa odporúča ihneď rozpustiť obsah injekčnej liekovky, aby sa minimalizoval na
čase závislý vznik bielkovinových častíc.

5. Všetky nepoužité lieky alebo odpad vzniknutý z liekov majú byť zlikvidované v súlade s miestnymi požiadavkami.

Riedenie

6. Pred pridaním rekonštituovaného roztoku lieku Fabrazyme požadovaného pre dávku pacienta sa odporúča z infúzneho vaku odobrať odpovedajúci objem 0,9% roztoku chloridu sodného pre intravenózne roztoky.

7. Z infúzneho vaku odstráňte nadbytočný vzduch, aby sa minimalizovala plocha rozhrania vzduch/kvapalina.

8. Pomaly odoberajte 7,0 ml (odpovedá 35 mg) rekonštituovaného roztoku z každej injekčnej liekovky, až kým dosiahnete objem potrebný pre dávku pacienta. Nepoužívajte filtračné ihly a zabráňte speneniu roztoku.

9. Potom pomaly vstrekujte rekonštituovaný roztok priamo do intravenózneho roztoku 0,9%
chloridu sodného (nie do zostávajúceho vzduchového priestoru) na odporúčaný konečný objem
500 ml. Jemne opatrným prevracaním alebo miernym stláčaním premiešajte infúzny roztok. Infúznym vakom netrepte, ani s ním príliš rýchlo nepohybujte.

Podávanie

10. Odporúča sa podávať nariedený roztok cez prietokový 0,2 µm filter s nízkou väzbou bielkovín, ktorý odstráni prípadné bielkovinové častice, avšak nezníži aktivitu betaagalzidázy. Počiatočná rýchlosť infúzie nemá byť vyššia ako 0,25 mg/min. (15 mg/hod.), aby sa minimalizoval potenciálny výskyt reakcií spojených s infúziou. Potom, čo spoľahlivo zistíme znášanlivosť pacienta, môžeme postupne zvyšovať rýchlosť ďalších infúzií.
PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATEĽOV

Fabrazyme 5 mg, prášok na infúzny koncentrát
betaagalzidáza

Pozorne si prečítajte celú písomnú informáciu skôr, ako začnete používať tento liek.
- Túto písomnú informáciu si uschovajte. Možno bude potrebné, aby ste si ju znovu prečítali.
- Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika.
- Tento liek bol predpísaný Vám. Nedávajte ho nikomu inému. Môže mu uškodiť, dokonca aj vtedy, ak má rovnaké príznaky ako Vy.
- Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný alebo ak spozorujete vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľov, povedzte to, prosím, svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.



V tejto písomnej informácii pre používateľov:
1. Čo je Fabrazyme a na čo sa používa
2. Skôr ako použijete Fabrazyme
3. Ako používať Fabrazyme
4. Možné vedľajšie účinky
5. Ako uchovávať Fabrazyme
6. Ďalšie informácie



1. ČO JE FABRAZYME A NA ČO SA POUŽÍVA

Fabrazyme sa používa ako liečba, ktorou sa nahrádza enzýmu u Fabryho choroby, kde úroveň aktivity enzýmu α-galaktozidázy chýba, alebo je nižšia ako normálne. Ak máte Fabryho chorobu, nie je
z buniek Vášho tela odstraňovaná tuková látka nazývaná globotriaosylceramid (GL-3) a tá sa začína zhromažďovať v stene krvných ciev Vašich orgánov.

Fabrazyme je indikovaný na dlhodobú enzýmovú substitučnú liečbu u pacientov s potvrdenou diagnózou Fabryho choroby.

2. SKÔR AKO ZAČNETE POUŽÍVAŤ FABRAZYME Nepoužívajte Fabrazyme
Ak máte alergickú anafylaktickú reakciu na betaagalzidázu, alebo ak ste alergický (precitlivený) na niektorú z ďalších zložiek Fabrazyme.

Buďte zvlášť opatrný pri užívaní lieku Fabrazyme
Ak sa liečite s Fabrazyme, môžu sa u Vás vyvinúť reakcie spojené s infúziou. Reakcia spojená
s infúziou je akýkoľvek vedľajší účinok, ktorý vznikne pri infúzii alebo do konca dňa podania infúzie (pozri bod 4 „Možné vedľajšie účinky“). Ak zažijete takúto reakciu, musíte okamžite informovať svojho lekára. Môžete potrebovať ďalšie lieky na zabránenie alergickej reakcie (napr. antihistaminiká alebo parecetamol).

Rôzne skupiny pacientov užívajúcich liek Fabrazyme
Informácie z tohto lístka sa vzťahujú na všetky skupiny pacientov vrátane detí, dospievajúcich, dospelých aj starších ľudí.

Užívanie iných liekov
Nie sú známe interakcie s inými liekmi. Fabrazyme sa nemá podávať s chlorochínom, amiodaronom, benokvinom alebo gentamicínom vzhľadom na teoretické riziko zníženia aktivity α-galaktozidázy. Ak užívate alebo ste v poslednom čase užívali ešte iné lieky, vrátane liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, prosím, oznámte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.
Používanie lieku Fabrazyme s jedlom a nápojmi
Interakcie s jedlom a nápojmi nie sú pravdepodobné.

Gravidita/ Dojčenie
Používanie lieku Fabrazyme v tehotenstve sa neodporúča. S používaním lieku Fabrazyme u tehotných žien nie sú žiadne skúsenosti. Liek Fabrazyme môže prechádzať do materského mlieka. Používanie lieku Fabrazyme počas dojčenia sa neodporúča. Fabrazyme sa môže dostať do materského mlieka. Skôr ako začnete užívať liek, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.



3. AKO POUŽÍVAŤ FABRAZYME

Fabrazyme sa podáva infúziou do žily (intravenóznou infúziou). Dodáva sa ako prášok, ktorý sa pred podaním zmieša so sterilnou vodou (pozri v informácii pre zdravotníckych pracovníkov).

Fabrazyme sa používa len pod dohľadom lekára, ktorý má poznatky o liečbe Fabryho choroby.

Odporúčaná dávka lieku Fabrazyme pre dospelých a deti vo veku 8-16 rokov je 1 mg/kg telesnej hmotnosti, jedenkrát každé 2 týždne. U pacientov s ochorením obličiek nie sú potrebné žiadne úpravy dávok.

Ochorenie obličiek:
U pacientov s ochorením obličiek nie sú potrebné žiadne úpravy dávok.

Ak použijete viac Fabrazyme ako máte:
Neboli hlásené žiadne prípady predávkovania liekom Fabrazyme. Dávky až do 3 mg/kg telesnej hmotnosti sa ukázali ako bezpečné.

Ak zabudnete použiť Fabrazyme:
Ak sa dávka čiastočne alebo v celom množstve nepodá, neužívajte dvojnásobnú dávku, aby ste nahradili vynechanú dávku.



4. MOŽNÉ VEDĽAJŠIE ÚČINKY

Tak ako všetky lieky, Fabrazyme môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

V klinických štúdiách boli vedľajšie účinky pozorované najmä počas podávania lieku pacientom alebo krátko po podaní. Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný alebo ak spozorujete vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľov, okamžite informujte svojho lekára.
V klinických skúškach boli hlásené nasledujúce vedľajšie účinky:

Veľmi časté (vyskytujúce sa u viac než 1 pacienta z 10):
• zimnica • abnormálne dotykové pocity (špendlíky a ihly)
• horúčka • nevoľnosť
• bolesť hlavy • vracanie

• pocity chladu

Časté (vyskytujúce sa u 1 pacienta zo 100 až u 1 pacienta z 10):
• bolesti na hrudníku • ospalosť • únava
• • zvýšená srdcová frrekvencia
• návaly
• obtiaže s dýchaním • bolesti brucha • bolesti
• bledosť • bolesti chrbta • pocit tlaku v hrdle
• svrbenie • vyrážky • závrate
• abnormálne slzenie • nízky tep • palpitácie
• pocit slabosti • letargia • znížená citlivosť na bolesť
• hučanie v ušiach • mdloba • pocity pálenia
• opuch nosných slizníc • kašeľ • sipot
• hnačka • bolesti brucha
• (diskomfort)
• žihľavka
• sčervenanie • opuch tváre • bolesti končatín
• bolesti svalov • bolesti kĺbov • zápal nosohltana
• zvýšený krvný tlak • znížený krvný tlak • návaly horúčavy


• náhly opuch tváre a
hrdla
• bolesti na hrudníku • pocity horúčavy
• opuch končatín • opuch tváre • hypertermia
• závrat/vertigo • zhoršenie ťažkostí pri dýchaní
• znížená citlivosť úst
• bolesti žalúdka • svalová stuhlosť • stuhlosť kostí, svalov a kĺbov
• svalové kŕče

Menej časté (vyskytujúce sa u 1 pacienta z 1000 až u 1 pacienta zo 100):
• triaška • svrbenie očí • nízka srdcová frekvencia v dôsledku porúch vedenia
• začervenanie očí • opuch uší • zvýšená citlivosť na bolesť
• bolesť v ušiach • kŕč svalstva priedušiek
• opuch horných dýchacích ciest
• bolesti hrdla • nádcha • červená vyrážka
• zrýchlené dýchanie • bolesti na srdci • náhly opuch tváre alebo hrdla
• svrbivá vyrážla • nepríjemné pocity v pokožke
• (diskomfort)
• pocity tepla a chladu • bolesť kostí, svalov a kĺbov
• sfarbenie pokožky (fialové škvrny)



• chladné končatiny
• obtiaže s prehĺtaním • nádcha • zrážanie krvi v mieste aplikácie
• bolesť v mieste infúzie
• príznaky podobné chrípke
• sfarbenie pokožky
• reakcie v mieste aplikácie
• slabosť • opuch

Neznáma frekvencia
• Závažné alergické reakcie

• závažný zápal ciev
Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný alebo ak spozorujete vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľov, povedzte to, prosím, svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.



5. AKO UCHOVÁVAŤ FABRAZYME

Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.

Neotvorené liekovky
Uchovávajte v chladničke (2 °C – 8 °C).
Nepoužívajte Fabrazyme po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na obale po písmenách „EXP“.

Lieky sa nesmú likvidovať odpadovou vodou alebo domovým odpadom. Informujte sa u svojho lekárnika ako zlikvidovať lieky, ktoré už nepotrebujete. Tieto opatrenia pomôžu chrániť životné prostredie.



6. ĎALŠIE INFORMÁCIE

Čo Fabrazyme obsahuje
- Liečivo je betaagalzidáza, jedna injekčná liekovka obsahuje 5 mg.
- Ďalšie zložky sú:
- Manitol
- Monohydrát dihydrogenfosforečnanu sodného
- Heptahydrát hydrogenfosforečnanu sodného

Ako vyzerá Fabrazyme a obsah balenia
Fabrazyme sa dodáva ako biely až sivobiely prášok. Po rekonštitúcii je ako číra bezfarebná tekutina bez obsahu cudzích častíc. Nariedený roztok sa musí ďalej rozriediť. Veľkosti balenia: 1, 5 a 10
liekoviek v obale. Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené do obehu.

Držiteľ rozhodnutia o registrácii a výrobca

Držiteľ registračného rozhodnutia
Genzyme B.V., Gooimeer 10, NL-1411 DD Naarden, Holandsko.

Držiteľ registračného rozhodnutia zodpovedný za prepustenie šarže
Genzyme Ltd., 37 Hollands Road, Haverhill, Suffolk CB9 8PU, Veľká Británia.
Ak potrebujete akúkoľvek informáciu o tomto lieku kontaktujte, prosím, miestneho zástupcu držiteľa rozhodnutia o registrácii.

België/Belgique/Belgien/
Luxembourg/Luxemburg
Genzyme Belgium nv/sa (Belgique/Belgien), Tél/Tel: + 32 2 714 17 11
Italia/Malta
Genzyme Srl (Italia/Italja), Tel: +39 059 349811

България
Търговско представителство на Genzyme
CEE GmbH
Тел. +359 2 971 1001
Magyarország
Genzyme Europe B.V. Képviselet
Tel: +36 1 310 7440

Česká Republika/Slovenská Republika/
Slovenija
Genzyme Europe B.V. organizační složka
(Česká Republika, Republika Češka) Tel: +420 227 133 665
Nederland
Genzyme Europe BV, Tel: +31 35 6991200

Danmark/Norge/Sverige/Suomi/Finland/
Ísland
Genzyme A/S, (Danmark/Tanska/Danmörk), Tlf/Puh./Sími: + 45 32712600
Österreich
Genzyme Austria GmbH, Tel: + 43 1 774 65 38

Deutschland
Genzyme GmbH, Tel: +49 610236740
Polska/Eesti/Latvija/Lietuva
Genzyme Polska Sp. z o. o. (Poola/Polija/Lenkija),
Tel: + 48 22 516 24 30

Ελλάδα/Κύπρος
Genzyme Hellas Ltd. (Ελλάδα)
Τηλ: +30 210 99 49 270
Portugal
Genzyme Portugal,
Tel: +351 21 422 0100

España
Genzyme, S.L.,
Tel: +34 91 6591670
România
Genzyme CEE GmbH- Reprezentanta pentru
Romania
Tel: +40 31 805.2960

France
Genzyme S.A.S,
Tél: + 33 (0) 825 825 863
United Kingdom/Ireland
Genzyme Therapeutics (United Kingdom), Tel: +44 1865 405200



Táto písomná informácia pre používateľov bola naposledy schválená

Podrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej liekovej agentúry (EMEA) http://www.emea.europa.eu/. Sú tam aj odkazy na ďalšie internetové stránky o zriedkavých ochoreniach a ich liečbe.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Nasledujúca informácia je určená len pre lekárov a zdravotníckych pracovníkov.
Návod na použitie – rekonštitúcia, riedenie a podanie

Prášok na infúzny koncentrát sa musí rekonštituovať s vodou na injekciu, rozriediť s intravenóznym
0,9% roztokom chloridu sodného a potom podať v intravenóznej infúzii.
Z mikrobiologického hľadiska sa má prípravok použiť ihneď. Pokiaľ sa nepoužije ihneď, za jeho použitie a podmienky zodpovedá používateľ. Rekonštituovaný roztok nemôže byť uchovávaný
a ihneď sa má nariediť. Nariedený roztok môže byť uchovávaný najviac 24 hodín pri teplote 2°C-8°C.

Použite aseptickú techniku.

1. Počet injekčných liekoviek na rekonštitúciu sa určí podľa telesnej hmotnosti pacienta a príslušné
množstvo liekoviek sa vyberie z chladničky, aby dosiahli izbovú teplotu (počas približne 30
minút). Každá liekovka lieku Fabrazyme je určená iba na jednorazové použitie.

Rekonštitúcia

2. Každú injekčnú liekovku Fabrazyme 5 mg rekonštituujte 1,1 ml vody injekciu; vystríhajte sa silného dopadu vody na injekciu na prášok a zabráňte peneniu roztoku. Dosiahnete toho pomalým pridávaním (po kvapkách) vody po stenách injekčnej liekovky, nie priamo na lyofilizovaný prášok. Každú injekčnú liekovku premiešajte miernym rotačným pohybom
a nakláňaním zo strany na stranu. Injekčnú liekovku neprevracajte, ani s ňou netrepte.

3. Rekonštituovaný objem obsahuje 5 mg mg betaagalzidázy v jednom mililitri a vyzerá ako číry bezfarebný roztok. Rekonštituovaný roztok má pH približne 7,0. Pred ďalším riedením vizuálne skontrolujte rekonštituovaný roztok v každej injekčnej liekovke na prítomnosť častíc látky
a zmenu farby. Nepoužívajte roztok, ktorý obsahuje častice alebo ktorý má zmenenú farbu.

4. Po rekonštitúcii sa odporúča ihneď rozpustiť obsah injekčnej liekovky, aby sa minimalizoval na
čase závislý vznik bielkovinových častíc.

5. Všetky nepoužité lieky alebo odpad vzniknutý z liekov majú byť zlikvidované v súlade s miestnymi požiadavkami.

Riedenie

6. Pred pridaním rekonštituovaného roztoku lieku Fabrazyme požadovaného pre dávku pacienta sa odporúča z infúzneho vaku odobrať odpovedajúci objem 0,9% roztoku chloridu sodného pre intravenózne roztoky.

7. Z infúzneho vaku odstráňte nadbytočný vzduch, aby sa minimalizovala plocha rozhrania vzduch/kvapalina.

8. Pomaly odoberajte 1,0 ml (odpovedá 5 mg) rekonštituovaného roztoku z každej injekčnej liekovky, až kým dosiahnete objem potrebný pre dávku pacienta. Nepoužívajte filtračné ihly a zabráňte speneniu roztoku.

9. Potom pomaly vstrekujte rekonštituovaný roztok priamo do intravenózneho roztoku 0,9%
chloridu sodného (nie do zostávajúceho vzduchového priestoru) na odporúčaný konečný objem
500 ml. Jemne opatrným prevracaním alebo miernym stláčaním premiešajte infúzny roztok. Infúznym vakom netrepte, ani s ním príliš rýchlo nepohybujte.

Podávanie

10. Odporúča sa podávať nariedený roztok cez prietokový 0,2 µm filter s nízkou väzbou bielkovín, ktorý odstráni prípadné bielkovinové častice, avšak nezníži aktivitu betaagalzidázy. Počiatočná rýchlosť infúzie nemá byť vyššia ako 0,25 mg/min. (15 mg/hod.), aby sa minimalizoval potenciálny výskyt reakcií spojených s infúziou. Potom, čo spoľahlivo zistíme znášanlivosť pacienta, môžeme postupne zvyšovať rýchlosť ďalších infúzií.
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.