čne sa pred aj počas liečby týmto liekom skontroluje aj hladina železa vo vašej krvi. Ak je hladina železa príliš nízka, lekár vám predpíše prípravok so železom.
Ak sa cítite unavený a slabý alebo ak sa u vás objaví dýchavičnosť, konzultujte to so svojím lekárom. Tieto príznaky môžu naznačovať, že je liečba týmto liekom neúčinná. Váš lekár skontroluje, či nemáte iné príčiny anémie a môže vám spraviť krvné testy alebo vyšetriť kostnú dreň.
Váš zdravotnícky pracovník vždy zaznamená presne ten liek, ktorý používate. To môže pomôcť poskytnúť ďalšie informácie o bezpečnosti liekov, ako je tento.
Zdraví ľudia by Eporatio nemali užívať. Užívanie tohto lieku zdravými ľuďmi môže nadmerne zvýšiť niektoré parametre v krvi a popritom vyvolať problémy so srdcom alebo krvnými cievami, čo môže byť život ohrozujúce.
Ané mia spô s ob ená chr on ický m zly han ím o bl ičiek
Ak ste pacient s chronických zlyhaním obličiek, lekár skontroluje, či konkrétny parameter krvi (hemoglobín) nepresahuje definovanú úroveň. Ak sa tento parameter príliš zvýši, môžu sa objaviť problémy so srdcom alebo cievami, čo zvyšuje riziko úmrtia.
Ak ste pacientom s chronickým zlyhaním obličiek, a hlavne v prípade, ak dostatočne nereagujete na Eporatio, váš lekár skontroluje vašu dávku Eporatia, pretože opakované zvyšovanie vašej dávky Eporatia v prípade chýbajúcej reakcie na liečbu môže zvýšiť riziko výskytu problémov so srdcom alebo cievami a mohlo by zvýšiť riziko srdcového infarktu, cievnej mozgovej príhody a úmrtia.
Ak vám tvrdnú cievy v obličkách (nefroskleróza), ale nepotrebujete dialýzu, váš lekár zváži, či je pre vás liečba vhodná. Toto sa deje z toho dôvodu, že sa nedá s absolútnou istotou vylúčiť možné zhoršenie ochorenia obličiek.
Ak podstupujete dialýzu, používajú sa lieky na prevenciu krvného zrážania. Ak sa liečite Eporatiom, dávka antikoagulačného lieku sa možno bude musieť zvýšiť. Inak môže zvýšený počet červených krviniek blokovať arterio-venózny kanálik (umelé spojenie medzi artériou a žilou, ktoré sa chirurgicky pripraví u dialyzovaných pacientov).
Anémia u pacientov s rakovinou
Ak ste pacient s rakovinou, mali by ste vedieť, že tento liek môže pôsobiť ako rastový faktor pre krvné bunky a v niektorých prípadoch môže mať negatívny účinok na vašu rakovinu. V závislosti od individuálnej situácie môže byť vhodnejšie použiť transfúziu krvi. Porozprávajte sa o tom so svojím lekárom.
Deti a dospievajúci
Nepodávajte tento liek deťom a dospievajúcim mladším ako 18 rokov, pretože neexistujú žiadne údaje
dokazujúce, že je tento liek bezpečný a účinný v tejto vekovej skupine.
Iné lieky a Eporatio
Ak teraz užívate, alebo ste v poslednom čase užívali, či práve budete užívať ďalšie lieky, povedzte to
svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.
Tehotenstvo a dojčenie
Eporatio sa netestoval na tehotných ženách. Je dôležité, aby ste svojmu lekárovi oznámili, že ste tehotná, môžete byť tehotná alebo plánujete otehotnieť, pretože váš lekár môže rozhodnúť o tom, že nesmiete užívať tento liek.
Nie je známe, či liečivo prechádza do materského mlieka. Preto váš lekár môže rozhodnúť, že počas dojčenia tento liek nesmiete užívať.
Vedenie vozidiel a obsluha strojov
Tento liek neovplyvňuje schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
Eporatio obsahuje sodík
Tento liek obsahuje menej ako 1 mmol sodíka (23 mg) v naplnenej injekčnej striekačke, t. j. v podstate
zanedbateľné množstvo sodíka.
3. Ako používať Eporatio
Vašu liečbu týmto liekom začína lekár so skúsenosťami s indikáciami uvedenými vyššie.
Vždy používajte tento liek presne tak, ako vám povedal váš lekár alebo lekárnik. Ak si nie ste niečím
istý, overte si to u svojho lekára alebo lekárnika.
Odporúčaná dávka je…
Dávka Eporatia (vyjadrená v medzinárodných jednotkách alebo IU) závisí od stavu ochorenia, od
vašej telesnej hmotnosti a spôsobu podania injekcie (pod kožu [subkutánna injekcia] alebo do žily
[intravenózna injekcia]). Lekár vám určí správnu dávku.
Ané mia spô s ob ená chr on ický m zly han ím o bl ičiek
Injekcie sa podávajú pod kožu alebo do žily. Hemodialyzovaní pacienti zvyčajne dostanú injekciu na konci dialýzy cez arterio-venózny kanálik. Pacientom, ktorý nedostávajú dialýzu, sa zvyčajne podáva injekcia pod kožu. Váš lekár vám bude pravidelne robiť krvné testy a upraví vám dávkovanie alebo preruší liečbu, ak je to potrebné. Hodnoty hemoglobínu v krvi nesmú prekročiť hodnotu 12 g/dl
(7,45 mmol/l). Váš lekár použije na liečbu príznakov anémie najnižšiu možnú účinnú dávku. Ak nebudete dostatočne reagovať na Eporatio, váš lekár skontroluje vašu dávku a povie vám, či je potrebné zmeniť vaše dávky Eporatia.
Liečba Eporatiom sa delí do dvoch štádií:
a) Úprava anémie
Úvodná dávka na injekciu pod kožu je 20 IU na kg telesnej hmotnosti, podáva sa 3-krát do týždňa. Ak je to potrebné, lekár vám dávku zvýši v mesačných intervaloch.
Úvodná dávka na injekciu do žily je 40 IU na kg telesnej hmotnosti, podáva sa 3-krát do týždňa. Ak je to potrebné, lekár vám dávku zvýši v mesačných intervaloch.
b) Udržiavanie postačujúcich hladín červených krviniek
Ak sa už dosiahol dostačujúci počet červených krviniek, udržiavaciu dávku potrebnú na uchovanie konštantného čísla určí váš lekár.
Ak sa injekcia podáva pod kožu, týždenná dávka sa môže podávať buď ako 1 injekcia za týždeň alebo
ako 3 oddelené injekcie za týždeň.
Ak sa injekcia podáva do žily, vaša dávka sa môže zmeniť na 2 injekcie týždenne. Ak sa zmení frekvencia podávania, môže byť potrebná úprava dávky.
Liečba Eporatiom je normálne dlhodobá liečba.
Maximálna dávka nesmie prekročiť 700 IU na kg telesnej hmotnosti za týždeň.
Anémia u pacientov s rakovinou
Injekcie sa podávajú pod kožu. Injekcia sa podáva jeden krát do týždňa. Začiatočná dávka je
20 000 IU. Váš lekár vám bude pravidelne robiť krvné testy a upraví vám dávkovanie alebo preruší liečbu, ak je to nevyhnutné. Hodnoty hemoglobínu v krvi nesmú prekročiť hodnoty 12 g/dl
(7,45 mmol/l). Zvyčajne budete Eporatio užívať až 1 mesiac po ukončení chemoterapie.
Maximálna dávka nesmie prekročiť 60 000 IU.
Ako sa podávajú injekcie?
Tento liek sa podáva ako injekcia použitím naplnenej injekčnej striekačky. Injekcia sa podáva buď do žily (intravenózna injekcia), alebo do tkaniva hneď pod kožu (subkutánna injekcia).
Ak dostávate Eporatio ako injekciu pod kožu, lekár vám môže navrhnúť, aby ste sa naučili ako si ju podávať sami. Váš lekár alebo sestra vás naučia, ako to urobiť. Nepokúšajte sa podať si sami tento liek bez predchádzajúceho tréningu. Niektoré informácie, ktoré potrebujete na používanie naplnenej injekčnej striekačky nájdete na konci tejto písomnej informácie pre používateľa (pozri časť „7. Informácie o podaní si injekcie“). Správna liečba vášho ochorenia si však vyžaduje úzku a nepretržitú spoluprácu s vaším lekárom.
Každá naplnená injekčná striekačka je na jednorazové použitie.
Ak použijete viac Eporatia, ako máte
Nezvyšujte dávku, ktorú vám predpísal lekár. Ak si myslíte, že ste si vpichli viac Eporatia, ako ste mali, kontaktujte svojho lekára. Je veľmi nepravdepodobné, že to bude závažné. Aj pri veľmi vysokých hladinách v krvi sa nepozorovali žiadne príznaky otravy.
Ak zabudnete použiť Eporatio
Ak ste zabudli na injekciu alebo ste si vpichli len málo látky, obráťte sa na svojho lekára. Neužívajte
dvojnásobnú dávku, aby ste nahradili vynechanú dávku.
Ak prestanete používať Eporatio
Predtým, ako prestanete používať tento liek, obráťte sa na svojho lekára.
Ak máte akékoľvek ďalšie otázky týkajúce sa použitia tohto lieku, opýtajte sa svojho lekára, lekárnika
alebo zdravotnej sestry.
4. Možné vedľajšie účinky
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Z
ávažné vedľajšie účinky:
- Závažne zvýšený tlak krvi:
Ihneď oznámte svojmu lekárovi, ak máte bolesti hlavy, najmä náhlu a bodavú bolesť hlavy, ktorá sa podobá migréne, ste zmätený, máte poruchy reči, nestabilnú chôdzu, svalové zášklby alebo kŕče. Môžu to byť príznaky závažne zvýšeného tlaku krvi (sú menej časté u pacientov
s chronickým zlyhaním obličiek, môžu postihnúť až 1 z 10 ľudí), napriek tomu, že zvyčajne máte tlak krvi normálny alebo nízky. Musí sa ihneď liečiť.
- Alergické reakcie:
Boli hlásené alergické reakcie ako je kožná vyrážka, vyvýšené miesta na koži, ktoré svrbia
a závažné alergické reakcie so slabosťou, poklesom tlaku krvi, ťažkosťami s dýchaním
a opuchom tváre (frekvenciu nemožno odhadnúť z dostupných údajov). Ak si myslíte, že máte reakciu tohto typu, prestaňte používať injekcie Eporatia a ihneď vyhľadajte lekársku pomoc.
Môžete sa stretnúť s nasledovnými ďalšími vedľajšími účinkami: Časté ( mô žu p osti hn úť menej ako 1 z 10 ľud í) - bolesť hlavy,
- vysoký tlak krvi,
- príznaky podobné chrípke, ako je horúčka, zimomriavky, pocit slabosti, únava,
- kožné reakcie, ako je vyrážka, svrbenie alebo reakcie v mieste podania.
Časté u pacientov s nádorový m o cho rením ( môžu po stih nú ť menej ako 1 z 10 ľud í) - bolesť kĺbov.
Časté u pacientov s chronický m zly han ím činn osti o bličiek ( môžu p osti hn úť menej ako 1 z 10 ľud í)- krvné zrazeniny v arterio-venóznom kanáliku u dialyzovaných pacientov.
Neznáme u pacientov s nádorovým ochorením (frekvenciu nemožno odhadnúť
z dostupných údajov)- tromboembolické príhody, napr. zvýšené zrážanie krvi.
Vedľaj šie úči nky , kto ré sa po zoro vali s po dobn ými li ek mi, avšak s tý mto liek om zatiaľ n ie - veľmi zriedkavo boli u pacientov, ktorí sa liečili inými epoetínmi hlásené prípady stavu, ktorý sa nazýva čistá aplázia červených krviniek (PRCA). PRCA znamená, že telo prestalo alebo znížilo produkciu červených krviniek, čo spôsobuje závažnú anémiu. Ak má váš lekár podozrenie alebo potvrdil, že máte tento stav, nesmiete sa liečiť Eporatiom alebo iným epoetínom.
Hlásenie vedľajších účinkov
Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára, lekárnika alebo zdravotnú sestru. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľa. Vedľajšie účinky môžete hlásiť aj priamo prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v
Prílohe V. Hlásením vedľajších účinkov môžete prispieť k získaniu ďalších informácií o bezpečnosti tohto lieku.
5. Ako uchovávať EporatioTento liek uchovávajte mimo dohľadu a dosahu detí.
Nepoužívajte tento liek po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na vonkajšom obale a na naplnenej
injekčnej striekačke po EXP. Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v danom mesiaci. Uchovávajte v chladničke (2 °C – 8 °C).
Neuchovávajte v mrazničke.
Naplnenú injekčnú striekačku uchovávajte vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom.
Eporatio môžete vybrať z chladničky a uchovávať pri izbovej teplote do 25 oC, maximálne počas 7 dní bez toho, aby ste prekročili čas použiteľnosti. Ak už ste liek z chladničky vybrali, musíte ho v tomto období použiť alebo sa musí zlikvidovať.
Nepoužívajte tento liek, ak spozorujete, že je zakalený alebo sú v ňom častice.
Nelikvidujte lieky odpadovou vodou alebo domovým odpadom. Nepoužitý liek vráťte do lekárne. Tieto opatrenia pomôžu chrániť životné prostredie.
6. Obsah balenia a ďalšie informácie
Čo Eporatio obsahuje
- Liečivo je epoetín theta.
Eporatio 1 000 IU/0,5 ml: Jedna naplnená injekčná striekačka obsahuje 1 000 medzinárodných jednotiek (IU) (8,3 mikrogramov) epoetínu theta v 0,5 ml injekčného roztoku, čo zodpovedá
2 000 medzinárodným jednotkám (IU) (16,7 mikrogramom) v ml.
Eporatio 2 000 IU/0,5 ml: Jedna naplnená injekčná striekačka obsahuje 2 000 medzinárodných jednotiek (IU) (16,7 mikrogramov) epoetínu theta v 0,5 ml injekčného roztoku, čo zodpovedá
4 000 medzinárodným jednotkám (IU) (33,3 mikrogramom) v ml.
Eporatio 3 000 IU/0,5 ml: Jedna naplnená injekčná striekačka obsahuje 3 000 medzinárodných jednotiek (IU) (25 mikrogramov) epoetínu theta v 0,5 ml injekčného roztoku, čo zodpovedá
6 000 medzinárodným jednotkám (IU) (50 mikrogramom) v ml.
Eporatio 4 000 IU/0,5 ml: Jedna naplnená injekčná striekačka obsahuje 4 000 medzinárodných jednotiek (IU) (33,3 mikrogramov) epoetínu theta v 0,5 ml injekčného roztoku, čo zodpovedá
8 000 medzinárodným jednotkám (IU) (66,7 mikrogramom) v ml.
Eporatio 5 000 IU/0,5 ml: Jedna naplnená injekčná striekačka obsahuje 5 000 medzinárodných jednotiek (IU) (41,7 mikrogramov) epoetínu theta v 0,5 ml injekčného roztoku, čo zodpovedá
10 000 medzinárodným jednotkám (IU) (83,3 mikrogramom) v ml.
Eporatio 10 000 IU/1 ml: Jedna naplnená injekčná striekačka obsahuje 10 000 medzinárodných jednotiek (IU) (83,3 mikrogramov) epoetínu theta v 1 ml injekčného roztoku, čo zodpovedá
10 000 medzinárodným jednotkám (IU) (83,3 mikrogramom) v ml.
Eporatio 20 000 IU/1 ml: Jedna naplnená injekčná striekačka obsahuje 20 000 medzinárodných jednotiek (IU) (166,7 mikrogramov) epoetínu theta v 1 ml injekčného roztoku, čo zodpovedá
20 000 medzinárodným jednotkám (IU) (166,7 mikrogramom) v ml.
I Eporatio 30 000 IU/1 ml: Jedna naplnená injekčná striekačka obsahuje 30 000 medzinárodných jednotiek (IU) (250 mikrogramov) epoetínu theta v 1 ml injekčného roztoku, čo zodpovedá
30 000 medzinárodným jednotkám (IU) (250 mikrogramom) v ml.
II Ďalšie zložky sú: dihydrogenposforečnan sodný dihydrát, chlorid sodný, polysorbát 20,
trometamol, kyselina chlorovodíková (6 M) (na úpravu pH) a voda na injekcie.
Ako vyzerá Eporatio a obsah balenia
Eporatio je číry a bezfarebný injekčný roztok v naplnenej injekčnej striekačke spolu s injekčnou ihlou.
Eporatio 1 000 IU/0,5 ml, Eporatio 2 000 IU/0,5 ml, Eporatio 3 000 IU/0,5 ml, Eporatio
4 000 IU/0,5 ml a Eporatio 5 000 IU/0,5 ml: Každá naplnená injekčná striekačka obsahuje 0,5 ml roztoku. Balenia so 6 naplnenými injekčnými striekačkami, 6 naplnenými injekčnými striekačkami s bezpečnostnou ihlou alebo 6 naplnenými injekčnými striekačkami s bezpečnostným zariadením.
Eporatio 10 000 IU/1 ml, Eporatio 20 000 IU/1 ml, Eporatio 30 000 IU/1 ml: Každá naplnená injekčná striekačka obsahuje 1 ml roztoku. Balenia s 1, 4 a 6 naplnenými injekčnými striekačkami, 1, 4
a 6 naplnenými injekčnými striekačkami s bezpečnostnou ihlou alebo 1, 4 a 6 naplnenými injekčnými striekačkami s bezpečnostným zariadením.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
Držiteľ rozhodnutia o registrácii
ratiopharm GmbH Graf-Arco-Straße 3
89079 Ulm
Nemecko
Výrobca
Merckle Biotec GmbH
Dornierstraβe 10
89079 Ulm
Nemecko
Ak potrebujete akúkoľvek informáciu o tomto lieku, kontaktujte miestneho zástupcu držiteľa
rozhodnutia o registrácii:
België/Belgique/Belgien
Teva Pharma Belgium N.V./S.A./AG Tél/Tel: +32 3 820 73 73
Lietuva
UAB "Sicor Biotech" Tel: +370 5 266 0203
България
Тева Фармасютикълс България ЕООД Teл: +359 2 489 95 82
Luxembourg/Luxemburg
ratiopharm GmbH, Allemagne/Deutschland
Tél/Tel: +49 731 402 02
Česká republika
Teva Pharmaceuticals CR, s.r.o. Tel: +420 251 007 111
Magyarország
Teva Gyógyszergyár Zrt. Tel.: +36 1 288 64 00
Danmark
Teva Denmark A/S Tlf: +45 44 98 55 11
Malta
Teva Pharmaceuticals Ireland, L-Irlanda
Tel: +353 51 321740
Deutschland
ratiopharm GmbH Tel: +49 731 402 02
Nederland
Teva Nederland B.V. Tel: +31 800 0228 400
Eesti
UAB "Sicor Biotech" Eesti filiaal
Tel: +372 661 0801
Norge
Teva Norway AS
Tlf: +47 66 77 55 90
Ελλάδα
Teva Ελλάς Α.Ε.
Τηλ: +30 210 72 79 099
Österreich
ratiopharm Arzneimittel Vertriebs-GmbH Tel: +43 1 97 007
España
ratiopharm España, S.A. Tel: +34 91 567 29 70
Polska
Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o. Tel.: +48 22 345 93 00
France
Teva Santé
Tél: +33 1 55 91 78 00
Portugal
ratiopharm, Comércio e Indústria de Produtos
Farmacêuticos, Lda
Tel: +351 21 424 80 00
Hrvatska
Pliva Hrvatska d.o.o. Tel: +385 1 37 20 000
România
Teva Pharmaceuticals S.R.L Tel: +40 21 230 65 24
Ireland Slovenija
Teva Pharmaceuticals Ireland
Tel: +353 51 321740
Pliva Ljubljana d.o.o. Tel: +386 1 58 90 390
Ísland
ratiopharm Oy, Finnland
Sími: +358 20 180 5900
Slovenská republika
TEVA Pharmaceuticals Slovakia s.r.o. Tel: +421 2 57 26 79 11
Italia
Teva Italia S.r.l.
Tel: +39 02 89 17 98 1
Suomi/Finland
ratiopharm Oy
Puh/Tel: +358 20 180 5900
Κύπρος
Teva Ελλάς Α.Ε., Ελλάδα
Τηλ: +30 210 72 79 099
Sverige
Teva Sweden AB Tel: +46 42 12 11 00
Latvija
UAB "Sicor Biotech" filiāle Latvijā
Tel: +371 673 23 666
United Kingdom
Teva UK Limited
Tel: +44 1977 628500
Táto písomná informácia pre používateľa bola naposledy aktualizovaná v .
Podrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej agentúry pre lieky
http://www.ema.europa.eu.7. Informácie o podaní si injekcieTáto časť obsahuje informácie o tom, ako si svojpomocne podať injekciu Eporatia. Je dôležité, aby ste si neskúšali aplikovať injekciu sami, pokiaľ ste neabsolvovali u lekára alebo zdravotnej sestry špeciálne školenie. Ak si nie ste istý, že ste si schopný podať injekciu sami alebo máte akékoľvek otázky, požiadajte svojho lekára alebo sestru o pomoc.
Ako sa Eporatio používaInjekciu si budete musieť aplikovať do tkaniva hneď pod kožu. Tento postup sa nazýva podkožná
injekcia.
Pomôcky, ktoré potrebujeteNa svojpomocné podanie injekcie do tkaniva hneď pod kožu budete potrebovať:
- naplnenú injekčnú striekačku Eporatia,
- alkoholové tampóny,
- kúsok gázového obväzu alebo sterilný tampón z gázy,
- nádobu na bezpečnú likvidáciu použitých striekačiek (plastickú nádobu, ktorú vám poskytne
nemocnica alebo lekáreň).
Čo máte spraviť pred podaním injekcie1. Vyberte jeden blister s naplnenou injekčnou striekačkou z chladničky.
2. Otvorte blister a vyberte naplnenú injekčnú striekačku a obal na ihlu z blistra. Naplnenú
injekčnú striekačku nedvíhajte za piest ani za vrchnáčik špičky.
3. Na obale naplnenej injekčnej striekačky skontrolujte dátum exspirácie (EXP). Nepoužívajte
liek, ak dátum exspirácie presiahol posledný deň uvedeného mesiaca.
4. Skontrolujte vzhľad Eporatia. Musí to byť číra a bezfarebná tekutina. Ak obsahuje častice alebo je zakalená, liek nesmiete použiť.
5. Na konci obalu na ihlu je vrchnáčik. Zlomte označený uzáver a odstráňte vrchnáčik (pozri
obrázok 1).
6. Odstráňte vrchnáčik zo špičky naplnenej injekčnej striekačky (pozri obrázok 2).
7. Pripojte ihlu k injekčnej striekačke (pozri obrázok 3). Ešte neodstraňujte obal z ihly.
8. Pre pohodlnejšie podanie injekcie nechajte naplnenú injekčnú striekačku postáť 30 minút, aby dosiahla izbovú teplotu (do 25 °C) alebo ju niekoľko minút držte v rukách.
Nezohrievajte Eporatio žiadnym iným spôsobom (napríklad, nezohrievajte ju v mikrovlnnej rúre alebo v teplej vode).
9.
Neodstraňujte kryt ihly, pokiaľ nie ste pripravený na podanie injekcie.
10. Nájdite si pohodlné a dobre osvetlené miesto. Všetko, čo potrebujete si položte tak, aby ste na to ľahko dosiahli (naplnenú injekčnú striekačku Eporatia, alkoholové tampóny, kúsok gázového obväzu alebo sterilný tampón z gázy a nádobu na bezpečnú likvidáciu).
11.
Dôkladne si umyte ruky.
1
2
3Ako sa pripraviť na injekciuPred podaním injekcie Eporatia musíte spraviť nasledovné:
1. Uchopte injekčnú striekačku a jemne, bez krútenia odstráňte kryt z ihly. Kryt potiahnite tak, ako vidíte na obrázku 4. Nechytajte ihlu, ani netlačte piest.
2. V naplnenej injekčnej striekačke môžete spozorovať malé vzduchové bubliny. Ak sú prítomné vzduchové bubliny, jemne poklepte prstami po injekčnej striekačke, až kým sa vzduchové bubliny vznesú na vrch injekčnej striekačky. Injekčnú striekačku držte ihlou nahor a potlačením piestu nahor vytlačte zo striekačky všetok nadbytočný vzduch.
3. Injekčná striekačka má na svojom tele stupnicu. Potlačte piest na injekčnej striekačke až po
číslo (IU), ktoré zodpovedá dávke Eporatia, ktorú vám predpísal lekár.
4. Znovu skontrolujte, či je dávka Eporatia v injekčnej striekačke správna.
5. Teraz môžete naplnenú injekčnú striekačku použiť.
4
Kam sa má podať injekcia
Najvhodnejšie miesta na podanie injekcie sú:
- predná plocha stehien,
- brucho, okrem oblasti okolo pupka (pozri šedé plochy na obrázku 5).
Ak vám podáva injekciu niekto iný, môže použiť aj zadnú a bočnú časť ramena (pozri šedé plochy na
obrázku 6).
Aby sa predišlo riziku vzniku bolesti jedného miesta, odporúča sa každý deň meniť miesto vpichu.
5
6Ako si podať injekciu1. Pomocou alkoholového tampónu si vydezinfikujte kožu a medzi palcom a ukazovákom si
uchopte kožu bez toho, aby ste ju príliš stlačili (pozri obrázok 7).
2. Ihlu zaveďte celú do kože tak, ako vám to ukázal váš lekár alebo zdravotná sestra. Uhol medzi
injekčnou striekačkou a kožou nesmie byť príliš úzky (najmenej 45°, pozri časť 8).
3. Roztok vstrekujte do tkaniva pomaly a rovnomerne, pričom kožu držte stále medzi prstami.
4. Po vstreknutí tekutiny, vytiahnite ihlu a pustite kožu.
5. Na niekoľko sekúnd stlačte miesto injekcie kúskom gázového obväzu alebo sterilným gázovým
tampónom.
6. Každú injekčnú striekačku použite len na jeden vpich. V žiadnom prípade nepoužite roztok
Eporatia, ktorý ostal v injekčnej striekačke.
7
8
Pamätajte
Ak máte akékoľvek problémy, požiadajte svojho lekára alebo zdravotnú sestru o pomoc a radu.
Likvidácia použitých injekčných striekačiek- Na použitú striekačku už nevracajte kryt.
- Použité injekčné striekačky vložte do nádoby na bezpečnú likvidáciu použitých injekčných striekačiek a uchovávajte ju mimo dohľadu a dosahu detí.
- Plnú nádobu na bezpečnú likvidáciu použitých injekčných striekačiek zlikvidujte podľa
pokynov lekára, lekárnika alebo zdravotnej sestry.
- Použité injekčné striekačky nikdy nezahadzujte do normálneho odpadkového koša.
7. Informácie o podaní si injekcieTáto časť obsahuje informácie o tom, ako si svojpomocne podať injekciu Eporatia. Je dôležité, aby ste
si neskúšali aplikovať injekciu sami, pokiaľ ste neabsolvovali u lekára alebo zdravotnej sestry špeciálne školenie. Ak si nie ste istý, že ste si schopný podať injekciu sami alebo máte akékoľvek otázky, požiadajte svojho lekára alebo sestru o pomoc.
Ako sa Eporatio používa'
Injekciu si budete musieť aplikovať do tkaniva hneď pod kožu. Tento postup sa nazýva podkožná
injekcia.
Pomôcky, ktoré potrebujeteNa svojpomocné podanie injekcie do tkaniva hneď pod kožu budete potrebovať:
- naplnenú injekčnú striekačku Eporatia,
- alkoholové tampóny,
- kúsok gázového obväzu alebo sterilný tampón z gázy,
- nádobu na bezpečnú likvidáciu použitých striekačiek (plastickú nádobu, ktorú vám poskytne nemocnica alebo lekáreň).
Čo máte spraviť pred podaním injekcie1. Vyberte jeden blister s naplnenou injekčnou striekačkou z chladničky.

2. Otvorte blister a vyberte naplnenú injekčnú striekačku a vrecko na ihlu z blistra. Naplnenú
injekčnú striekačku nedvíhajte za piest ani za vrchnáčik špičky.
3. Na obale naplnenej injekčnej striekačky skontrolujte dátum exspirácie (EXP). Nepoužívajte
liek, ak dátum exspirácie presiahol posledný deň uvedeného mesiaca.
4. Skontrolujte vzhľad Eporatia. Musí to byť číra a bezfarebná tekutina. Ak obsahuje častice alebo je zakalená, liek nesmiete použiť.
5. Na konci vrecka na ihlu sú klapky. Otvorte vrecko na ihlu pomocou klapiek (pozri obrázok 1).
6. Odstráňte vrchnáčik zo špičky naplnenej injekčnej striekačky (pozri obrázok 2).
7. Pripojte ihlu k injekčnej striekačke (pozri obrázok 3). Ešte neodstraňujte obal z ihly.
8. Otvorte bezpečnostný kryt jeho posunutím od ihly smerom k telu striekačky. Bezpešnostný kryt
ostane na mieste, kam ste ho posunuli (pozri obrázok 4).
9. Pre pohodlnejšie podanie injekcie nechajte naplnenú injekčnú striekačku postáť 30 minút, aby dosiahla izbovú teplotu (do 25 °C) alebo ju niekoľko minút držte v rukách.
Nezohrievajte Eporatio žiadnym iným spôsobom (napríklad, nezohrievajte ju v mikrovlnnej rúre alebo v teplej vode).
10.
Neodstraňujte kryt ihly, pokiaľ nie ste pripravený na podanie injekcie.
11. Nájdite si pohodlné a dobre osvetlené miesto. Všetko, čo potrebujete si položte tak, aby ste na to ľahko dosiahli (naplnenú injekčnú striekačku Eporatia, alkoholové tampóny, kúsok gázového obväzu alebo sterilný tampón z gázy a nádobu na bezpečnú likvidáciu).
12.
Dôkladne si umyte ruky.
1 2
3 4
Ako sa pripraviť na injekciu
Pred podaním injekcie Eporatia musíte spraviť nasledovné:
1. Uchopte injekčnú striekačku a jemne, bez krútenia odstráňte kryt z ihly. Kryt potiahnite tak, ako vidíte na obrázku 5. Nechytajte ihlu, ani netlačte piest.
2. V naplnenej injekčnej striekačke môžete spozorovať malé vzduchové bubliny. Ak sú prítomné vzduchové bubliny, jemne poklepte prstami po injekčnej striekačke, až kým sa vzduchové bubliny vznesú na vrch injekčnej striekačky. Injekčnú striekačku držte ihlou nahor a potlačením piestu nahor vytlačte zo striekačky všetok nadbytočný vzduch.
3. Injekčná striekačka má na svojom tele stupnicu. Potlačte piest na injekčnej striekačke až po číslo (IU), ktoré zodpovedá dávke Eporatia, ktorú vám predpísal lekár.
4. Znovu skontrolujte, či je dávka Eporatia v injekčnej striekačke správna.
5. Teraz môžete naplnenú injekčnú striekačku použiť.
5Kam sa má podať injekciaNajvhodnejšie miesta na podanie injekcie sú:
- predná plocha stehien,
- brucho, okrem oblasti okolo pupka (pozri šedé plochy na obrázku 6).
Ak vám podáva injekciu niekto iný, môže použiť aj zadnú a bočnú časť ramena (pozri šedé plochy na
obrázku 7).

Aby sa predišlo riziku vzniku bolesti jedného miesta, odporúča sa každý deň meniť miesto vpichu.
6 7Ako si podať injekciu1. Pomocou alkoholového tampónu si vydezinfikujte kožu a medzi palcom a ukazovákom si
uchopte kožu bez toho, aby ste ju príliš stlačili (pozri obrázok 8).
2. Ihlu zaveďte celú do kože tak, ako vám to ukázal váš lekár alebo zdravotná sestra. Uhol medzi
injekčnou striekačkou a kožou nesmie byť príliš úzky (najmenej 45°, pozri obrázky 9 a 10).
3. Roztok vstrekujte do tkaniva pomaly a rovnomerne, pričom kožu držte stále medzi prstami
(pozri obrázok 11).
4. Po vstreknutí tekutiny, vytiahnite ihlu a pustite kožu.
5. Na niekoľko sekúnd stlačte miesto injekcie kúskom gázového obväzu alebo sterilným gázovým
tampónom.
6.. Zasuňte bezpečnostný kryt smerom k ihle (pozri obrázok 12).
7. Nasmerujte bezpečnostný kryt približne pod uhlom 45° voči rovnému povrchu (pozri obrázok 13).
8. Stlačte ihlu smerom nadol ráznym, rýchlym pohybom, až kým nebudete počuť jasné cvaknutie
(pozri obrázok 14).
9. Zrakom sa uistite, že je ihla úplne zacvaknutá pod poistkou v bezpečnostnom kryte (pozri obrázok 15).
10. Každú injekčnú striekačku použite len na jeden vpich. V žiadnom prípade nepoužite roztok
Eporatia, ktorý ostal v injekčnej striekačke.
8 9
1
0 11
1
2 13
1
4 15
Pamätajte
Ak máte akékoľvek problémy, požiadajte svojho lekára alebo zdravotnú sestru o pomoc a radu.
Likvidácia použitých injekčných striekačiek- Použité injekčné striekačky vložte do nádoby na bezpečnú likvidáciu použitých injekčných striekačiek a uchovávajte ju mimo dohľadu a dosahu detí.
- Plnú nádobu na bezpečnú likvidáciu použitých injekčných striekačiek zlikvidujte podľa
pokynov lekára, lekárnika alebo zdravotnej sestry.
- Použité injekčné striekačky nikdy nezahadzujte do normálneho odpadkového koša.
7. Informácie o podaní si injekcieTáto časť obsahuje informácie o tom, ako si svojpomocne podať injekciu Eporatia. Je dôležité, aby ste
si neskúšali aplikovať injekciu sami, pokiaľ ste neabsolvovali u lekára alebo zdravotnej sestry špeciálne školenie. Ak si nie ste istý, že ste si schopný podať injekciu sami alebo máte akékoľvek otázky, požiadajte svojho lekára alebo sestru o pomoc.
Ako sa Eporatio používa
Injekciu si budete musieť aplikovať do tkaniva hneď pod kožu. Tento postup sa nazýva podkožná
injekcia.
Pomôcky, ktoré potrebujeteNa svojpomocné podanie injekcie do tkaniva hneď pod kožu budete potrebovať:
- naplnenú injekčnú striekačku Eporatia,
- alkoholové tampóny,
- kúsok gázového obväzu alebo sterilný tampón z gázy.
Čo máte spraviť pred podaním injekcie1. Vyberte jeden blister s naplnenou injekčnou striekačkou z chladničky.
2. Otvorte blister a vyberte naplnenú injekčnú striekačku a obal na ihlu z blistra. Naplnenú
injekčnú striekačku nedvíhajte za piest ani za vrchnáčik špičky.
3. Na obale naplnenej injekčnej striekačky skontrolujte dátum exspirácie (EXP). Nepoužívajte
liek, ak dátum exspirácie presiahol posledný deň uvedeného mesiaca.
4. Skontrolujte vzhľad Eporatia. Musí to byť číra a bezfarebná tekutina. Ak obsahuje častice alebo je zakalená, liek nesmiete použiť.
5. Na konci obalu na ihlu je vrchnáčik. Zlomte označený uzáver a odstráňte vrchnáčik (pozri
obrázok 1).
6. Odstráňte vrchnáčik zo špičky naplnenej injekčnej striekačky (pozri obrázok 2).
7. Pripojte ihlu k injekčnej striekačke (pozri obrázok 3). Ešte neodstraňujte obal z ihly.
8. Pre pohodlnejšie podanie injekcie nechajte naplnenú injekčnú striekačku postáť 30 minút, aby dosiahla izbovú teplotu (do 25 °C) alebo ju niekoľko minút držte v rukách.
Nezohrievajte Eporatio žiadnym iným spôsobom (napríklad, nezohrievajte ju v mikrovlnnej rúre alebo v teplej vode).
9.
Neodstraňujte kryt ihly, pokiaľ nie ste pripravený na podanie injekcie.
10. Nájdite si pohodlné a dobre osvetlené miesto. Všetko, čo potrebujete si položte tak, aby ste na to ľahko dosiahli (naplnenú injekčnú striekačku Eporatia, alkoholové tampóny, kúsok gázového obväzu alebo sterilný tampón z gázy a nádobu na bezpečnú likvidáciu).

11.
Dôkladne si umyte ruky.12 3Ako sa pripraviť na injekciuPred podaním injekcie Eporatia musíte spraviť nasledovné:
1. Uchopte injekčnú striekačku a jemne, bez krútenia odstráňte kryt z ihly. Kryt potiahnite tak, ako vidíte na obrázku 4. Ihla je krytá zasúvateľným bezpečnostným krytom. Nechytajte ihlu ani bezpečnostný kryt a netlačte piest (pozri obrázok 5).
2. V naplnenej injekčnej striekačke môžete spozorovať malé vzduchové bubliny. Ak sú prítomné vzduchové bubliny, jemne poklepte prstami po injekčnej striekačke, až kým sa vzduchové bubliny vznesú na vrch injekčnej striekačky. Injekčnú striekačku držte ihlou nahor a potlačením
piestu nahor vytlačte zo striekačky všetok nadbytočný vzduch.
3. Injekčná striekačka má na svojom tele stupnicu. Potlačte piest na injekčnej striekačke až po číslo (IU), ktoré zodpovedá dávke Eporatia, ktorú vám predpísal lekár.
4. Znovu skontrolujte, či je dávka Eporatia v injekčnej striekačke správna.
5. Teraz môžete naplnenú injekčnú striekačku použiť.
4 5Kam sa má podať injekciaNajvhodnejšie miesta na podanie injekcie sú:
- predná plocha stehien,

- brucho, okrem oblasti okolo pupka (pozri šedé plochy na obrázku 6).
Ak vám podáva injekciu niekto iný, môže použiť aj zadnú a bočnú časť ramena (pozri šedé plochy na
obrázku 7).
Aby sa predišlo riziku vzniku bolesti jedného miesta, odporúča sa každý deň meniť miesto vpichu.
6 7Ako si podať injekciu1. Pomocou alkoholového tampónu si vydezinfikujte kožu a medzi palcom a ukazovákom si
uchopte kožu bez toho, aby ste ju príliš stlačili (pozri obrázok 8).
2. Ihlu s bezpečnostným krytom zaveďte celú do kože rázne a jediným plynulým pohybom tak, ako vám to ukázal váš lekár alebo zdravotná sestra. Uhol medzi injekčnou striekačkou a kožou nesmie byť príliš úzky (najmenej 45°, pozri časť 9). Bezpečnostný kryt ihly sa po vpichnutí ihly do kože úplne zasunie (pozri obrázok 10).
3. Roztok vstrekujte do tkaniva pomaly a rovnomerne, pričom kožu držte stále medzi prstami
(pozri obrázok 11).
4. Po vstreknutí tekutiny, vytiahnite ihlu a pustite kožu. Ihla sa automaticky zakryje bezpečnostným krytom a zasekne, aby ste sa nemohli pichnúť (pozri obrázok 12).

5. Na niekoľko sekúnd stlačte miesto injekcie kúskom gázového obväzu alebo sterilným gázovým tampónom.
6. Každú injekčnú striekačku použite len na jeden vpich. V žiadnom prípade nepoužite roztok
Eporatia, ktorý ostal v injekčnej striekačke.
8 910 1112PamätajteAk máte akékoľvek problémy, požiadajte svojho lekára alebo zdravotnú sestru o pomoc a radu.
Likvidácia použitých injekčných striekačiekPo použití bráni bezpečnostné zariadenie poraneniu pichnutím ihlou, preto nie sú potrebné žiadne špeciálne opatrenia na likvidáciu. Injekčné striekačky s bezpečnostným zariadením odstráňte podľa
pokynov lekára, lekárnika alebo zdravotnej sestry.