width="265" valign="top">Opatrenie
Úprava dávky
| < 5,0
| Zvýšenie
| 25 mg EOD* na 25 mg raz denne 25 mg raz denne na 50 mg raz denne
|
5,0 – 5,4
| Udržiavanie
| Bez úpravy dávky
|
5,5 – 5,9
| Zníženie
| 50 mg raz denne na 25 mg raz denne 50 mg každý deň na 25 mg EOD* 25 mg EOD* až do vysadenia
|
≥ 6,0
| Vysadenie
| Nevzťahuje sa
|
* EOD: Každý druhý deň
Po vysadení eplerenónu z dôvodu hladiny sérového draslíka ≥ 6,0 mmol/l, je možné eplerenón znovu nasadiť v dávke 25 mg každý druhý deň, keď hladina draslíka klesne pod 5,0 mmol/l.
Pediatrická populácia
K dispozícii nie sú žiadne údaje, na základe ktorých by bolo možné odporúčať užívanie eplerenónu
u detí a dospievajúcich, a preto sa užívanie v tejto vekovej skupine neodporúča.
Starší pacienti
Pri starších pacientoch nie je potrebná počiatočná úprava dávky. Vzhľadom na postupné znižovanie renálnej funkcie s vekom je u starších pacientov zvýšené riziko hyperkaliémie. Toto riziko sa môže ešte zvýšiť v prípade súčasného výskytu ochorenia, ktoré zvyšuje systémovú expozíciu, najmä poškodenie pečene ľahkého až stredného stupňa. Odporúča sa pravidelné monitorovanie sérovej hladiny draslíka (pozri časť 4.4).
Zníženie funkcie obličiek
U pacientov s ľahkým znížením funkcie obličiek nie je potrebná úprava počiatočnej dávky. Odporúča sa pravidelné monitorovanie sérovej hladiny draslíka (pozri časť 4.4). Eplerenón sa nedá dialyzovať.
Zníženie funkcie pečene
U pacientov s ľahkým až stredným znížením funkcie pečene nie je potrebná úprava počiatočnej dávky. Vzhľadom na zvýšenú systémovú expozíciu na eplerenón u pacientov s ľahkým až stredným znížením funkcie pečene, odporúča sa u týchto pacientov časté a pravidelné sledovanie sérovej hladiny draslíka, najmä vo vyššom veku (pozri časť 4.4).
Súbežná liečba
V prípade súbežnej liečby pomocou ľahkých až stredných inhibítorov CYP3A4, napr. amiodarón, diltiazem a verapamil, sa môže začať s počiatočnou dávkou 25 mg raz denne. Dávka nemá prekročiť 25 mg raz denne (pozri časť 4.5). Eplerenón sa môže podávať s jedlom, alebo bez jedla (pozri časť 5.2).
4.3 Kontraindikácie
· Hypersenzitivita na eplerenón, alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok (pozri časť 6.1).
· Pacienti s počiatočnou hladinou sérového draslíka > 5,0 mmol/l .
· Pacienti so strednou až ťažkou renálnou insuficienciou (klírens kreatinínu < 50 ml/min).
· Pacienti s ťažkou pečeňovou insuficienciou (Childova-Pughova trieda C).
· Pacienti, ktorí užívajú draslík šetriace diuretiká, doplnky výživy s obsahom draslíka alebo silné inhibítory CYP 3A4 (napr. itrakonazol, ketokonazol, ritonavir, nelfinavir, klaritromycín, telitromycín a nefazodón) (pozri časť 4.5).
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri užívaní
Hyperkaliémia
V súlade s jeho mechanizmom účinku sa pri užívaní eplerenónu môže vyskytnúť hyperkaliémia. Hladina draslíka v sére sa musí sledovať u všetkých pacientov na začiatku liečby a pri zmene dávkovania. Následne sa odporúča pravidelné sledovanie, hlavne u pacientov s rizikom rozvoja hyperkaliémie, ako napríklad u (starších) pacientov s renálnou insuficienciou (pozri časť 4.2) a pacientov s diabetom. Po začatí liečby eplerenónom sa neodporúča užívanie doplnkov výživy s obsahom draslíka z dôvodu zvýšeného rizika hyperkaliémie. Bolo preukázané, že zníženie dávky eplerenónu znižuje sérovú koncentráciu draslíka. Jedna štúdia preukázala, že pridanie hydrochlorotiazidu k liečby eplerenónom vyvažuje zvýšenie sérovej hladiny draslíka.
Zníženie funkcie obličiek
U pacientov so zníženou funkciou obličiek vrátane pacientov s diabetickou mikroalbuminúriou sa musí koncentrácia draslíka pravidelne sledovať. Riziko hyperkaliémie sa zvyšuje so znižovaním renálnej funkcie. Aj keď údaje zo štúdie EPHESUS na pacientoch s DM 2. typu sú obmedzené, na tomto malom počte pacientov bolo pozorované zvýšenie výskytu hyperkaliémie. Preto sa musia títo pacienti liečiť s vynaložením veľkej opatrnosti. Eplerenón sa nedá eliminovať hemodialýzou.
Zníženie funkcie pečene
U pacientov so stredným stupňom zníženia funkcie pečene (Childova-Pughova trieda A a B) nebolo pozorované zvýšenie sérovej koncentrácie draslíka nad hladinu 5,5 mmol/l. U pacientov s ľahkým až stredne ťažkým znížením funkcie pečene sa musí sledovať hladina elektrolytov. Užívanie eplerenónu u pacientov s ťažkým znížením funkcie pečene nebolo podrobené skúmaniu a jeho užívanie je teda kontraindikované (pozri časť 4.3).
Aktivátory CYP3A4
Súbežné podávanie eplerenónu so silnými aktivátormi CYP3A4 sa neodporúča (pozri časť 4.5).
Počas liečby eplerenónom sa nemá užívať lítium, cyklosporín, takrolimus (pozri časť 4.5).
Laktóza
Tablety obsahujú monohydrát laktózy. Pacienti so zriedkavou dedičnou intoleranciou galaktózy, laponskou deficienciou laktázy alebo malabsorpciou glukózy-galaktózy nemajú užívať tento liek.
4.5 Liekové a iné interakcie
Farmakodynamické interakcie
Draslík šetriace diuretiká a výživové doplnky s obsahom draslíka
Vzhľadom na zvýšené riziko hyperkaliémie sa eplerenón nesmie podávať pacientom, ktorí užívajú draslík šetriace diuretiká a výživové doplnky s obsahom draslíka (pozri časť 4.3). Draslík šetriace diuretiká môžu potenciovať účinok antihypertenzív a iných diuretík.
Lítium
Štúdie liekových interakcií eplerenónu neboli vykonané s lítiom. Avšak u pacientov, ktorí užívali lítium súčasne s diuretikami a ACE inhibítormi sa uvádzajú prípady toxicity spojenej s lítiom (pozri časť 4.4). Eplerenón sa nesmie podávať súčasne s lítiom. Ak sa zdá, že takáto kombinácia je potrebná, je potrebné sledovať plazmatickú koncentráciu lítia (pozri časť 4.4).
Cyklosporín, takrolimus
Cyklosporín a takrolimus môžu spôsobiť zníženie obličkových funkcií a zvýšenie rizika hyperkaliémie. Eplerenón sa nesmie používať súčasne s cyklosporínom ani takrolimom. V prípade potreby sa pri podávaní cyklosporínu a takrolimu pacientom, ktorí užívajú eplerenón, odporúča dôsledné sledovanie sérovej hladiny draslíka a obličkových funkcií (pozri časť 4.4).
Nesteroidné antiflogistiká (NSAID)
Liečba pomocou NSAID môže viesť k akútnemu zlyhaniu obličiek v dôsledku priameho účinku na glomerulárnu filtráciu, najmä u rizikových pacientov (starších prípadne dehydratovaných pacientov). Pacienti, ktorí užívajú eplerenón súčasne s NSAID, musia mať zabezpečenú adekvátnu hydratáciu a pred začatím liečby sa musí vyšetriť ich renálna funkcia.
Trimetoprim
Súčasné podávanie trimetoprimu a eplerenónu zvyšuje riziko hyperkaliémie. Monitorovanie sérovej koncentrácie draslíka a obličkových funkcií je potrebné najmä u pacientov so znížením obličkových funkcií a u starších pacientov.
ACE inhibítory, antagonisty receptorov angiotenzínu II (AIIA)
Eplerenón a ACE inhibítory alebo antagonisty receptorov angiotenzínu II sa môžu súčasne podávať len s vynaložením veľkej opatrnosti. Kombinácia eplerenónu s týmito liekmi môže zvyšovať riziko hyperkaliémie u pacientov s rizikom zníženia obličkovej funkcie, napr. u starších pacientov. Odporúča sa dôkladné sledovanie sérovej koncentrácie draslíka a renálnej funkcie.
Alfa1- blokátory (napr. prazosín, alfuzosín)
V prípade kombinácie alfa1- blokátorov s eplerenónom vzniká potenciál zvýšeného hypotenzívneho účinku alebo posturálnej hypotenzie. Počas súčasného podávania alfa1- blokátorov sa odporúča klinické monitorovanie z hľadiska posturálnej hypotenzie.
Tricyklické antidepresíva, neuroleptiká, amifostín, baklofén
Súčasné podávanie týchto liekov s eplerenónom môže potenciálne zvyšovať antihypertenzívne účinky a riziko posturálnej hypotenzie.
Glukokortikoidy, tetracosactid
Súčasné podávanie týchto liekov s eplerenónom môže potenciálne znižovať antihypertenzívne účinky (zadržiavanie sodíka a tekutín).
Farmakokinetické interakcie
Štúdie in vitro naznačujú, že eplerenón nie je inhibítorom izoenzýmov CYP1A2, CYP2C19, CYP2C9, CYP2D6, alebo CYP3A4. Eplerenón nie je substrátom ani inhibítorom P-glykoproteínu.
Digoxín
Systémová expozícia (AUC) voči digoxínu sa pri súčasnom užívaní s eplerenónom zvyšuje o 16 % (90 % CI: 4 % - 30 %). Pri dávkovaní digoxínu na hornej hranici terapeutického rozmedzia je potrebná zvýšená opatrnosť.
Warfarín
V prípade warfarínu neboli pozorované žiadne klinicky významné farmakokinetické interakcie. Pri dávkovaní warfarínu na hornej hranici terapeutického rozmedzia je potrebné vynaložiť veľkú opatrnosť.
Substráty CYP3A4
Výsledky farmakokinetických štúdií so substrátmi CYP3A4, t. j. midazolamom a cisapridom, nepreukázali žiadne signifikantné farmakokinetické reakcie pri súčasnom podávaní týchto liekov
s eplerenónom.
Inhibítory CYP3A4
Silné inhibítory CYP3A4
Pri súčasnom podávaní eplerenónu s liekmi, ktoré blokujú enzým CYP3A4 môžu nastať signifikantné farmakokinetické reakcie. Silný inhibítor CYP3A4 (ketokonazol 200 mg 2 ´ denne) spôsobil 441 % nárast hodnoty AUC eplerenónu (pozri časť 4.3). Súčasné užívanie eplerenónu so silnými inhibítormi CYP3A4, ako sú ketokonazol, itrakonazol, ritonavir, nelfinavir, klaritromycín, telitromycín a nefazodón, je kontraindikované (pozri časť 4.3).
Ľahké až stredné inhibítory CYP3A4
Súbežné podávanie s erytromycínom, saquinavirom, amiodarónom, diltiazemom, verapamilom a flukonazolom spôsobilo signifikantné farmakokinetické interakcie so zvýšením AUC v rozsahu od 98 % do 187 %. Dávka eplerenónu teda pri súčasnom podávaní ľahkých až stredných inhibítorov CYP3A4 nemá prekročiť 25 mg (pozri časť 4.2).
Aktivátory CYP3A4
Súbežné podávanie ľubovníka bodkovaného (silného aktivátora CYP3A4) s eplerenónom spôsobilo 30 % zníženie AUC eplerenónu. Výraznejšie zníženie AUC eplerenónu môže nastať pri podaní silnejších aktivátorov CYP3A4, ako je napríklad rifampicín. Vzhľadom na riziko zníženia účinnosti eplerenónu sa neodporúča súčasné užívanie silných aktivátorov CYP3A4 (rifampicín, karbamazepín, fenytoín, fenobarbital, ľubovník bodkovaný) s eplerenónom (pozri časť 4.4).
Antacidá
Na základe farmakokinetickej klinickej štúdie sa pri súčasnom podávaní antacíd s eplerenónom neočakávajú žiadne signifikantné interakcie.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita: O užívaní eplerenónu u gravidných žien nie je dostatok údajov. Štúdie na zvieratách nenaznačili žiadne priame ani nepriame nežiaduce účinky súvisiace s graviditou, embryofetálnym vývojom, pôrodom a postnatálnym vývojom (pozri časť 5.3). Pri predpisovaní eplerenónu gravidným ženám je potrebná zvýšená pozornosť.
Laktácia: Nie je známe, či sa eplerenón po perorálnom podaní vylučuje do ľudského materského mlieka. Predklinické údaje však ukazujú, že eplerenón či jeho metabolity sú prítomné v materskom mlieku potkanov a že mláďatá potkanov vystavené takejto expozícii sa vyvíjajú normálne. Vzhľadom na neznámy potenciál nežiaducich účinkov na dojčené dojčatá je potrebné rozhodnúť, či ukončiť dojčenie alebo prerušiť užívanie lieku, so zvážením dôležitosti lieku pre matku.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Neboli zrealizované žiadne štúdie zamerané na účinok eplerenónu na schopnosť viesť vozidlá, alebo obsluhovať stroje. Eplerenón nespôsobuje ospanlivosť ani zníženie kognitívnych funkcií, avšak pri vedení vozidiel alebo obsluhe strojov je potrebné vziať do úvahy, že počas liečby sa môže vyskytnúť závrat.
4.8 Nežiaduce účinky
V štúdii zameranej na účinnosť eplerenónu v liečbe zlyhania srdca po akútnom infarkte myokardu a na prežívanie pacientov (EPHESUS) bola celková incidencia nežiaducich udalostí uvádzaná pri eplerenóne (78,9 %) podobná ako pri placebe (79,5 %). Miera vysadenia liečby z dôvodu nežiaducich udalostí bola v týchto štúdiách 4,4 % u pacientov, ktorí užívali eplerenón, a 4,3 % u pacientov, ktorí dostávali placebo.
Nasledujúce nežiaduce účinky sú prevzaté zo štúdie EPHESUS a ide o nežiaduce účinky, pri ktorých je podozrenie na súvislosť s liečbou a ich výskyt je vyšší ako pri placebe, alebo sú závažné a signifikantne vyššie ako pri placebe. Nežiaduce udalosti sú uvedené podľa orgánových systémov a absolútnej frekvencie. Definícia frekvencie výskytu: časté (≥1/100 až < 1/10); menej časté (≥1/1 000 až< 1/100).
Infekcie a nákazy
Menej časté: pyelonefritída.
Poruchy krvi a lymfatického systému
Menej časté: eozinofília.
Poruchy metabolizmu a výživy
Časté: hyperkaliémia.
Menej časté: dehydratácia, hypercholesterolémia, hypertriglyceridémia, hyponatrémia.
Psychické poruchy
Menej časté: nespavosť.
Poruchy nervového systému
Časté: závrat.
Menej časté: bolesti hlavy.
Poruchy srdca a srdcovej činnosti
Menej časté: atriálna fibrilácia, infarkt myokardu, ľavostranné zlyhanie srdca.
Poruchy ciev
Časté: hypotenzia.
Menej časté: posturálna hypotenzia, arteriálna trombóza dolnej končatiny.
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Menej časté: faryngitída.
Poruchy gastrointestinálneho traktu
Časté: hnačka, nevoľnosť.
Menej časté: plynatosť, vracanie.
Poruchy kože a podkožného tkaniva
Časté: žihľavka.
Menej časté: svrbenie, zvýšené potenie.
Neznáme: angioneurotický edém.
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
Menej časté: bolesti chrbta, kŕče v dolných končatinách.
Poruchy obličiek a močových ciest
Časté: abnormálne obličkové funkcie.
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov
Menej časté: gynekomastia.
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Menej časté: asténia, nepokoj
Laboratórne a funkčné vyšetrenia
Menej časté: Zvýšenie BUN, zvýšenie kreatinínu.
V štúdii EPHESUS bolo numericky viac prípadov cievnej príhody v skupine starších pacientov (nad 75 rokov). Nezistil sa však štatisticky signifikantný rozdiel medzi výskytom cievnej príhody v skupinách užívajúcich eplerenón (30) v porovnaní s placebom (22).
4.9 Predávkovanie
Neuvádzajú sa žiadne prípady predávkovania eplerenónom u ľudí. Najpravdepodobnejším príznakom predávkovania u ľudí by bola pravdepodobne hypotenzia, alebo hyperkaliémia. Eplerenón sa nedá eliminovať hemodialýzou. Ukázalo sa, že eplerenón sa výrazne viaže na aktívne uhlie. Ak by sa vyskytla symptomatická hypotenzia, je nevyhnutné začať s podpornou liečbou. Ak sa vyvinie hyperkaliémia, je potrebné začať štandardnú liečbu.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: diuretiká, blokátory aldosterónu
ATC kód: C03DA04
Eplerenón má relatívnu selektivitu z hľadiska väzby na receptory na rekombinantné ľudské mineralokortikoidy v porovnaní s jeho väzbou na receptory na rekombinantné ľudské glukokortikoidy, progesterón a androgény. Eplerenón bráni naviazaniu aldosterónu, čo je kľúčový hormón renín-angiotenzín-aldosterónového systému (RAAS), ktorý zodpovedá za reguláciu krvného tlaku a patofyziológiu kardiovaskulárnej choroby.
Bolo preukázané, že eplerenón spôsobuje trvalé zvýšenie plazmatického renínu a sérového aldosterónu, čo je v súlade s inhibíciou negatívnej regulačnej spätnej väzby aldosterónu na sekréciu renínu. Výsledné zvýšenie aktivity plazmatického renínu a aldosterónu v cirkulácii neprekonáva účinky eplerenónu.
V titračných štúdiách zameraných na chronické zlyhanie srdca (klasifikácia NYHA II – IV) spôsobilo pridanie eplerenónu k štandardnej liečbe očakávané zvýšenie hladiny aldosterónu úmerné dávke. Podobne aj v časti štúdie EPHESUS zameranej na kardiorenálne účinky liečba eplerenónom viedla k signifikantnému zvýšeniu koncentrácie aldosterónu. Tieto výsledky potvrdzujú blokádu receptora mineralokortikoidov u týchto populácií. '
Eplerenón bol skúmaný v štúdii zameranej na účinnosť liečby srdcového zlyhania po akútnom infarkte myokardu a na prežívanie pacientov (EPHESUS). EPHESUS je dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná štúdia s trvaním 3 roky u 6632 pacientov s akútnym infarktom myokardu (MI), ľavokomorovou dysfunkciu (hodnotené na základe ejekčnej frakcie ľavej komory [LVEF] ≤40 %) a klinickými príznakmi srdcového zlyhania. Do 3 – 14 dní (medián 7 dní) po akútnom infarkte myokardu bol pacientom k štandardnej terapii doplnený eplerenón alebo placebo v počiatočnej dávke 25 mg jedenkrát denne a dávka bola postupne titrovaná na cieľovú dávku 50 mg jedenkrát denne počas 4 týždňov za predpokladu, že sérová koncentrácia draslíka bola <5,0 mmol/l. Počas štúdie pacienti dostávali štandardnú liečbu vrátane kyseliny acetylsalicylovej (92 %), ACE inhibítorov (90 %), ß-blokátorov (83 %), nitrátov (72 %), slučkových diuretík (66 %) alebo inhibítorov reduktázy HMG CoA (60 %).
V štúdii EPHESUS boli primárnymi endpointami mortalita zo všetkých príčin a kombinovaný endpoint KV smrti, alebo KV hospitalizácie; zomrelo (zo všetkých príčin) 14,4 % pacientov zaradených do skupiny užívajúcej eplerenón a 16,7 % pacientov zaradených do skupiny užívajúcej placebo, zatiaľ čo 26,7 % pacientov zaradených do skupiny užívajúcej eplerenón a 30,0 % pacientov zaradených do skupiny užívajúcej placebo splnilo kombinovaný endpoint KV smrti alebo hospitalizácie. V štúdii EPHESUS teda eplerenon znižoval riziko smrti z akejkoľvek príčiny o 15 % (RR 0,85; 95 % CI, 0,75 – 0,96; p=0,008) v porovnaní s placebom, a to hlavne vďaka zníženiu kardiovaskulárnej (KV) mortality. Riziko KV smrti alebo KV hospitalizácie sa pri užívaní eplerenónu znížilo o 13 % (RR 0,87; 95 % CI, 0,79 - 0,95; p=0,002). Zníženie absolútneho rizika pre endpointy mortality zo všetkých príčin a KV mortality/hospitalizáciu bola 2,3 resp. 3,3 %. Klinická účinnosť bola primárne preukázaná pri nasadení liečby eplerenónom u pacientov vo veku < 75 rokov. Benefity liečby u pacientov vo veku nad 75 rokov nie sú jasné. Funkčná klasifikácia podľa NYHA sa zlepšila, alebo zostala nezmenená u štatisticky signifikantne väčšieho podielu pacientov, ktorí užívali eplerenón v porovnaní s placebom. Incidencia hyperkaliémie bola 3,4 % v skupine užívajúcej eplerenón v porovnaní s 2,0 % v skupine užívajúcej placebo (p<0,001). Incidencia hypokaliémie bola 0,5 % v skupine užívajúcej eplerenón v porovnaní s 1,5 % v skupine užívajúcej placebo (p<0,001).
U 147 zdravých jedincov, ktorí boli hodnotení počas farmakokinetických štúdií z hľadiska elektrokardiografických zmien neboli zistené žiadne konzistentné účinky eplerenónu na tepovú frekvenciu, trvanie QRS alebo PR alebo QT intervalu.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia a distribúcia
Absolútna biologická dostupnosť eplerenónu je neznáma. Maximálna plazmatická koncentrácia sa dosahuje po približne 2 hodinách. Hodnoty maximálnej plazmatickej koncentrácie (Cmax) a plochy pod krivkou (AUC) sú priamo úmerné veľkosti dávky v rozsahu od 10 do 100 mg a menej než priamo úmerné pri dávkach nad 100 mg. Rovnovážny stav sa dosahuje po 2 dňoch. Absorpciu neovplyvňuje príjem potravy.
Väzba eplerenónu na plazmatické proteíny je cca 50 %, a to hlavne na alfa 1-kyslé glykoproteíny. Zdanlivý distribučný objem v rovnovážnom stave sa odhaduje na 50 (+/- 7) l. Eplerenón sa neviaže prednostne na erytrocyty.
Metabolizmus a vylučovanie
Metabolizmus eplerenónu primárne sprostredkúva CYP3A4. V ľudskej plazme neboli identifikované žiadne aktívne metabolity eplerenónu.
V moči a v stolici sa v nezmenenej forme vylúči menej ako 5 % dávky eplerenónu. Po podaní jednej perorálnej dávky lieku značeného rádioaktívnou značkou sa približne 32 % dávky vylúčilo do stolice a približne 67 % do moču. Polčas eliminácie eplerenónu je približne 3 až 5 hodín. Zdanlivý plazmatický klírens je cca 10 l/hod.
Osobitné skupiny pacientov
Vek, pohlavie a rasa
Farmakokinetika eplerenónu v dávkovaní 100 mg raz denne bola sledovaná u starších (≥ 65 rokov), u mužov a žien a u černošskej populácie. Farmakokinetika eplerenónu sa signifikantne nelíšila medzi mužmi a ženami. V rovnovážnom stave mali starší pacienti zvýšené hodnoty Cmax (22 %) a AUC (45 %) v porovnaní s mladšími (18 až 45 rokov). V rovnovážnom stave boli hodnoty Cmax o 19 % a AUC o 26 % nižšie u černošskej populácie (pozri časť 4.2.).
Renálna insuficiencia
Farmakokinetika eplerenónu bola skúmaná u pacientov s rôznym stupňom renálnej insuficiencie a u dialyzovaných pacientov. V porovnaní s kontrolami hodnoty AUC a Cmax v rovnovážnom stave boli zvýšené o 38 % resp. 24 % u pacientov s ťažkým znížením obličkových funkcií a znížené o 26 % resp. 3 % u dialyzovaných pacientov. Medzi plazmatickým klírensom eplerenónu a klírensom kreatinínu nebola pozorovaná žiadna korelácia. Eplerenón sa nedá eliminovať hemodialýzou (pozri časť 4.4.).
Hepatálna insuficiencia
Farmakokinetika eplerenónu 400 mg bola sledovaná u pacientov so stredne ťažkým (Childova-Pughova trieda B) znížením pečeňových funkcií a porovnávaná so zdravými pacientmi. Hodnoty Cmax a AUC v rovnovážnom stave boli pri eplerenóne zvýšené o 3,6 % resp. 42 % (pozri časť 4.2). Keďže užívanie eplerenónu nebolo skúšané u pacientov s ťažkým znížením pečeňových funkcií, eplerenón je pre túto skupinu pacientov kontraindikovaný (pozri časť 4.3).
Zlyhanie srdca
Farmakokinetika 50 mg eplerenónu bola skúmaná u pacientov so zlyhaním srdca (klasifikácia NYHA II – IV). V porovnaní so zdravými pacientmi zodpovedajúceho veku, hmotnosti a pohlavia boli hodnoty AUC a Cmax v rovnovážnom stave u pacientov so zlyhaním srdca vyššie o 38 % resp. 30 %. V súlade s týmito výsledkami populačná farmakokinetická analýza eplerenónu u podskupiny pacientov zo štúdie EPHESUS naznačuje, že klírens eplerenónu u pacientov so zlyhaním srdca bol podobný ako u zdravých starších pacientov.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Predklinické štúdie zamerané na farmakológiu, genetickú toxicitu, karcinogénny potenciál a toxicitu na reprodukciu neodhalili žiadne osobitné riziká pre ľudí. V štúdiách zameraných na opakovanú dávkovú toxicitu sa u potkanov a psov pozorovala atrofia prostaty pri hladinách o niečo vyšších, než sú hladiny klinickej expozície. Zmeny na prostate nesúviseli s negatívnymi funkčnými následkami. Klinická relevantnosť týchto zistení nie je známa.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Jadro tablety: monohydrát laktózy, mikrokryštalická celulóza (E 101 a E 102), sodná soľ kroskarmelózy, hypromelóza (typ 2910), laurylsíran sodný, mastenec, magnéziumstearát.
Obal tablety: monohydrát laktózy, hypromelóza (typ 2910), oxid titaničitý (E171), makrogol 4000.
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
3 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Tento liek si nevyžuje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Eplerenon STADA je dostupný v PVC/ALU blistrovom balení.
Veľkosť balenia: 10, 20, 30, 50, 90, 100 filmom obalených tabliet.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu
Nepoužitý liek alebo odpad má byť zlikvidovaný v súlade s miestnymi požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
STADA Arzneimittel AG
Stadastrasse 2-18
61118 Bad Vilbel
Nemecko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLA
Eplerenon STADA 25 mg filmom obalené tablety: 50/0361/11-S
Eplerenon STADA 50 mg filmom obalené tablety: 50/0362/11-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIE REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: 30. mája 2011.
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
Február 2014