DOTAGRAF 0,5 MMOL/ML INJEKČNÝ ROZTOK sol inj 1x10 ml (liek.inj.skl.)

SPC
br />
MRI ostatných orgánov a angiografia:
Odporúčaná dávka intravenóznej injekcie na získanie diagnosticky primeraného kontrastu predstavuje 0,1 mmol/kg (t.j. 0,2 ml/kg).
Angiografia: Vo výnimočných prípadoch (napr. ak sa nepodarí získať dostatočné zobrazenie rozsiahlej cievnej oblasti) je možné podať ďalšiu injekciu 0,1 mmol/kg telesnej hmotnosti, čo zodpovedá 0,2 ml/kg telesnej hmotnosti. Ak sa však očakáva podanie dvoch po sebe nasledujúcich dávok Dotagrafu pred začatím angiografie, môže byť vhodné podať 0,05 mmol/kg telesnej hmotnosti, čo zodpovedá 0,1 ml/kg telesnej hmotnosti v každej dávke, v závislosti od dostupného zobrazovacieho zariadenia.

Osobitné skupiny pacientov

Porucha funkcie obličiek
Pacientom s miernou až stredne závažnou poruchou funkcie obličiek (GFR ³ 30 ml/min/1,73m2) sa podáva dávka pre dospelých.

Dotagraf by sa mal použiť u pacientov so závažnou poruchou funkcie obličiek (GFR < 30 ml/min/1,73 m2) a u pacientov v perioperačnom období pri transplantácii pečene iba po starostlivom zvážení možného rizika a prínosu a v prípadoch, keď sú informácie o diagnóze nevyhnutné a nie je možné ich získať pomocou MRI bez zvýšenia kontrastu (pozri časť 4.4). Ak je potrebné použiť Dotagraf, nemala by byť dávka vyššia ako 0,1 mmol/kg telesnej hmotnosti. Na jedno snímkovanie by sa mala použiť len jedna dávka. Vzhľadom na skutočnosť, že chýbajú informácie o opakovanom podaní, nemali by sa injekcie Dotagrafu opakovať častejšie ako raz za 7 dní.

Starší pacienti (vek 65 rokov a viac)
Dávku nie je potrebné upravovať. U starších pacientov sa vyžaduje opatrnosť (pozri časť 4.4).

Porucha funkcie pečene
Takýmto pacientom sa podáva dávka pre dospelých. Odporúča sa opatrnosť, najmä v perioperačnom období pri transplantácii pečene (pozri vyššie - Porucha funkcie obličiek).

Pediatrická populácia

Pre všetky indikácie okrem angiografie platí dávka 0,1 mmol/kg telesnej hmotnosti.

Vzhľadom na nedostatočne vyvinutú funkciu obličiek u novorodencov do 4. týždňa veku a u dojčiat do 1 roku sa u takýchto pacientov má Dotagraf používať iba po starostlivom uvážení a dávka nemá byť vyššia ako 0,1 mmol/kg telesnej hmotnosti. Na jedno snímkovanie sa má použiť len jedna dávka. Vzhľadom na skutočnosť, že chýbajú informácie o opakovanom podaní, nemajú sa injekcie Dotagrafu opakovať častejšie ako raz za 7 dní.

Dotagraf sa neodporúča na angiografiu u detí do 18 rokov veku, pretože nie sú k dispozícii informácie o účinnosti a bezpečnosti pri tejto indikácii.

Neodporúča sa používať na celotelové MRI u detí do 6 mesiacov veku.

Spôsob podávania

Tento liek je určený len na intravenózne podávanie.
Rýchlosť infúzie: 3-5 ml/min (vyššie rýchlosti až do 120 ml/min., t.j. 2 ml/sek., sa môžu používať pri angiografii).
Optimálne zobrazenie: do 45 minút po injekcii
Optimálny sled snímok: T1 - vážený obraz
Kontrastná látka sa má podávať intravaskulárne, podľa možností ležiacemu pacientovi. Po podaní je potrebné pacienta minimálne pol hodiny sledovať, pretože podľa skúsenosti sa väčšina nežiaducich účinkov vyskytne v tomto období.

Pripravte si injekčnú striekačku s ihlou. Odstráňte plastový disk. Po vyčistení zátky tampónom namočeným v alkohole, prepichnite zátku s ihlou. Odoberte množstvo kontrastnej látky potrebné na vyšetrenie a aplikujte ho intravenózne.
Len na jednorazové použitie, nepoužitý roztok treba zlikvidovať.
Pred použitím je potrebné injekčný roztok vizuálne skontrolovať. Použiť sa môže iba číry roztok bez viditeľných častíc.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na kyselinu gadoterovú, na meglumín alebo na ktorýkoľvek liek s obsahom gadolínia.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Kyselina gadoterová sa nesmie podávať vo forme subarachnoidálnych (alebo epidurálnych) injekcií.

Je potrebné dodržať zvyčajné opatrenia pre vyšetrenie pomocou MRI, napríklad vylúčenie pacientov s kardiostimulátormi, feromagnetickými cievnymi svorkami, infúznymi pumpami, nervovými stimulátormi, kochleárnymi implantátmi alebo s podozrením na prítomnosť cudzích kovových telies v tele, predovšetkým v oku.

Precitlivenosť

· Podobne ako u iných kontrastných látok s obsahom gadolínia sa môžu vyskytnúť hypersenzitívne reakcie (pozri časť 4.8). Väčšina týchto reakcií sa objaví do pol hodiny po injekčnom podaní kontrastnej látky. Avšak, rovnako ako u iných kontrastných látok tejto triedy, nemožno vylúčiť výskyt oneskorených reakcií až po niekoľkých dňoch.
· U hypersenzitívnych pacientov alebo takých, u ktorých sa v minulosti vyskytla reakcia na kontrastnú látku je zvýšené riziko výskytu závažných reakcií. Pred aplikáciou akejkoľvek kontrastnej látky je potrebné opýtať sa pacienta na alergickú anamnézu (napr. senná nádcha, žihľavka, astma...). U týchto pacientov, treba rozhodovať o použití Dotagrafu až po starostlivom vyhodnotení pomeru rizika a prínosu.
· Ako je známe z používania kontrastných látok s obsahom jódu, reakcie spôsobené precitlivenosťou môžu byť silnejšie u pacientov, ktorí užívajú beta-blokátory, a to najmä v prípade prieduškovej astmy. Takíto pacienti nemusia reagovať na štandardnú liečbu reakcií spôsobených precitlivenosťou pomocou beta-agonistov.
· Počas vyšetrenia musí byť pacient pod lekárskym dozorom. Ak sa vyskytne reakcia spôsobená precitlivenosťou, treba podávanie kontrastnej látky ihneď prerušiť a podľa potreby nasadiť špecifickú liečbu. Z tohto dôvodu je potrebné počas celého vyšetrenia udržiavať prístup do žily. Aby bolo možné urobiť okamžité núdzové opatrenia, je potrebné mať pripravené k dispozícii potrebné lieky (napríklad epinefrín a antihistaminiká), endotracheálnu trubicu a respirátor.

Porucha funkcie obličiek

Pred podaním Dotagrafu sa odporúča, aby boli všetci pacienti vyšetrení pomocou laboratórnych testov na renálnu dysfunkciu.

Hlásili sa prípady nefrogénnej systémovej fibrózy (NSF) súvisiacej s používaním niektorých kontrastných látok s obsahom gadolínia u pacientov s akútnou alebo chronickou závažnou poruchou funkcie obličiek (GFR < 30 ml/min/1,73 m2). U pacientov po transplantácii pečene je riziko obzvlášť vysoké, pretože v tejto skupine sa často vyskytuje akútne zlyhanie obličiek. Nakoľko v súvislosti s Dotagrafom existuje možnosť výskytu NSF, má sa u pacientov so závažnou poruchou funkcie obličiek a u pacientov v perioperačnom období pri transplantácii pečene používať iba po starostlivom zvážení pomeru rizika a prínosu a tiež v prípadoch, kedy sú informácie o diagnóze nevyhnutné avšak nie je možné ich získať pomocou MRI bez zvýšenia kontrastu.

Na odstránenie kyseliny gadoterovej z tela krátko po jej podaní, môže byť užitočná hemodialýza. Neexistujú dôkazy, ktoré by podporovali zavedenie hemodialýzy na prevenciu alebo liečbu NSF u pacientov, u ktorých sa doposiaľ hemodialýza nevykonávala.

Starší pacienti

Keďže u starších pacientov môže byť zhoršený renálny klírens kyseliny gadoterovej, je obzvlášť dôležité pacientov vo veku od 65 rokov vyšetriť na renálnu dysfunkciu.

Pediatrická populácia

Novorodenci a dojčatá
Vzhľadom na nedostatočne vyvinutú funkciu obličiek u novorodencov do 4. týždňa veku a u dojčiat do 1 roku sa má Dotagraf u týchto pacientov používať iba po starostlivom uvážení.
U novorodencov a dojčiat sa má potrebná dávka podávať ručne.

Kardiovaskulárne ochorenie

U pacientov so závažným kardiovaskulárnym ochorením je potrebné pred podávaním Dotagrafu starostlivo zvážiť riziko a prínos, nakoľko sú v súčasnosti dostupné iba obmedzené údaje.

Poruchy CNS

Podobne ako u iných kontrastných látok s obsahom gadolínia je u pacientov s nízkym prahom pre vznik záchvatov potrebná mimoriadna opatrnosť. Treba vykonať príslušné opatrenia, napríklad podrobné sledovanie. Vopred treba pripraviť všetky pomôcky a lieky potrebné na uvoľnenie akýchkoľvek prípadných kŕčov.

4.5 Liekové a iné interakcie

Nepozorovali sa žiadne interakcie s inými liekmi. Neuskutočnili sa formálne štúdie interakcií s liekmi.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Údaje o používaní kyseliny gadoterovej u gravidných žien nie sú k dispozícii. Štúdie na zvieratách nepotvrdili žiadne priame alebo nepriame škodlivé účinky vzhľadom na reprodukčnú toxicitu (pozri časť 5.3). Dotagraf sa nemá používať počas gravidity, iba ak klinický stav pacientky vyžaduje použitie kyseliny gadoterovej.

Dojčenie

Kontrastné látky s obsahom gadolínia sa vylučujú do materského mlieka vo veľmi malých množstvách (pozri časť 5.3). Pri klinických dávkach sa neočakávajú žiadne účinky na dojča vzhľadom na malé množstvo vylúčené do materského mlieka a nízku absorpciu z čreva. Pokračovanie v dojčení alebo prerušenie dojčenia na obdobie 24 hodín po podaní Dotagrafu má byť na uvážení lekára a dojčiacej matky.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Nerobili sa štúdie o vplyve na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Ambulantní pacienti musia mať počas vedenia vozidla alebo pri obsluhe stroja na pamäti, že sa môže náhodne vyskytnúť nevoľnosť.

4.8 Nežiaduce účinky

Vedľajšie účinky spojené s používaním kyseliny gadoterovej sú zvyčajne mierne až stredne závažné, a sú prechodného charakteru. K najčastejšie pozorovaným reakciám patrí pocit tepla, chladu a/alebo bolesť v mieste vpichu.

Počas klinických skúšaní sa veľmi často vyskytla bolesť hlavy a parestézia (>1/10), často sa zaznamenala nevoľnosť, vracanie a kožné reakcie, ako erytematózna vyrážka a svrbenie (>1/100 až <1/10).

Od uvedenia na trh boli, po podaní kyseliny gadoterovej, najčastejšie hlásené tieto nežiaduce účinky: nevoľnosť, vracanie, svrbenie a reakcie precitlivenosti.

Pokiaľ ide o reakcie precitlivenosti, k najčastejšie pozorovaným reakciám patria kožné reakcie, ktoré môžu byť lokálne, rozšírené alebo po celom tele.

Tieto reakcie sa vyskytujú najčastejšie ihneď (počas injekcie alebo do hodiny po začatí injekcie), niekedy sú oneskorené (hodinu až niekoľko dní po injekcii), a v tomto prípade sa prejavujú ako kožné reakcie.

Okamžité reakcie majú jeden alebo viac účinkov, ktoré sa prejavujú zároveň alebo postupne, najčastejšie ide o kožné, respiračné a/alebo kardiovaskulárne reakcie. Každý príznak môže upozorňovať na začínajúci šok a môže veľmi zriedkavo viesť k smrti.

V súvislosti s kyselinou gadoterovou sa hlásili ojedinelé prípady nefrogénnej systémovej fibrózy; väčšinou išlo o pacientov, ktorým sa súčasne podávala aj iná kontrastná látka s obsahom gadolínia (pozri časť 4.4).

Nežiaduce reakcie sú uvedené v nasledujúcej tabuľke, a to podľa skupiny orgánov a podľa frekvencie výskytu, a sú odstupňované nasledovne: veľmi časté (³1/10), časté (³1/100 až <1/10), menej časté (³1/1000 až <1/100), zriedkavé (³1/10 000 až <1/1 000), veľmi zriedkavé (<1/10 000), neznáme (z dostupných údajov). Uvedené údaje pochádzajú z klinických skúšaní (ak sú dostupné), alebo zo skúšania, v rámci ktorého sa pozorovala skupina 82 103 pacientov.

Trieda orgánových systémov
Frekvencia výskytu: nežiaduca reakcia
Poruchy imunitného systému
Menej časté: precitlivenosť, anafylaktická reakcia, anafylaktoidná reakcia
Psychické poruchy
Veľmi zriedkavé: nervozita, úzkosť
Poruchy nervového systému



Veľmi časté: parestézia, bolesť hlavy
Zriedkavé: dysgeúzia
Veľmi zriedkavé: kóma, kŕče, synkopa, presynkopa, závrat, parosmia, tremor
Poruchy oka

Veľmi zriedkavé: zápal spojoviek, prekrvenie očí, rozmazané videnie, zvýšené slzenie, opuch očných viečok
Poruchy srdca asrdcovej činnosti


Veľmi zriedkavé: zástava srdca, bradykardia, tachykardia, arytmia, palpitácie
Poruchy ciev
Veľmi zriedkavé: hypotenzia, hypertenzia, vazodilatácia, bledosť
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Veľmi zriedkavé: zástava dýchania, opuch pľúc, bronchospazmus, laryngospazmus, faryngeálny edém, dyspnoe, upchatý nos, kýchanie, kašeľ, sucho v hrdle
Poruchy gastrointestinálneho traktu

Časté: nevoľnosť, vracanie
Veľmi zriedkavé: hnačka, bolesti brucha, nadmerné vylučovanie slín
Poruchy kože a podkožného tkaniva


Časté: svrbenie, začervenanie, vyrážky
Zriedkavé: urtikária, hyperhidróza
Veľmi zriedkavé: ekzém, angioedém
Neznáme: nefrogénna systémová fibróza
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
Veľmi zriedkavé: kontraktúra svalov, slabosť svalov, bolesti chrbta
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania





Časté: pocit tepla, pocit chladu, bolesť v mieste vpichu
Veľmi zriedkavé: nevoľnosť, bolesť v hrudníku, ťažoba v hrudníku, horúčka, zimnica, opuch tváre, malátnosť, nepríjemný pocit v mieste vpichu, reakcia v mieste vpichu, opuch v mieste vpichu, extravazácia v mieste vpichu, zápal v mieste vpichu (v prípade extravazácie), nekróza v mieste vpichu (v prípade extravazácie), povrchová flebitída
Laboratórne a funkčné vyšetrenia
Veľmi zriedkavé: znížené nasýtenie kyslíkom

V súvislosti s inými intravenózne podávanými kontrastnými látkami používanými pri MRI sa hlásili nasledovné nežiaduce účinky:

Trieda orgánových systémov'
Nežiaduca reakcia
Poruchy krvi a lymfatického systému
hemolýza
Psychické poruchy
zmätenosť
Poruchy oka
prechodná slepota, bolesť očí
Poruchy ucha a labyrintu
hučanie v ušiach, bolesť uší
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
astma
Poruchy gastrointestinálneho traktu
sucho v ústach
Poruchy kože a podkožného tkaniva
bulózna dermatitída
Poruchy obličiek a močových ciest
inkontinencia, renálna tubulárna nekróza, akútne zlyhanie obličiek
Laboratórne a funkčné vyšetrenia
predĺženie intervalu PR na elektrokardiograme, zvýšený obsah železa v krvi, zvýšený obsah bilirubínu v krvi, zvýšený obsah feritínu v sére, abnormálne výsledky pečeňových testov

Nežiaduce účinky u detí
Nežiaduce účinky súvisiace s kyselinou gadoterovou sa u detí vyskytujú menej často. Predpoklad takýchto účinkov je rovnaký ako u účinkov hlásených u dospelých (pozri časť 4.2 a 4.4).

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v Prílohe V.

4.9 Predávkovanie

Kyselinu gadoterovú je možné odstrániť pomocou hemodialýzy. Neexistujú však dôkazy, že hemodialýza je vhodná na prevenciu nefrogénnej systémovej fibrózy (NSF).


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: paramagnetické kontrastné látky
ATC kód: V08 CA 02 (kyselina gadoterová).
Táto kontrastná látka sa nevyznačuje špecifickou farmakodynamickou aktivitou a je biologicky neaktívna.

Dotagraf je paramagnetická kontrastná látka používaná pri snímkovaní pomocou magnetickej rezonancie. Zvýšenie kontrastu umožňuje kyselina gadoterová, ktorá predstavuje iónový komplex gadolínia zložený z oxidu gadolínia a kyseliny 1,4,7,10-tetraazacyklododekán- N,N’,N’’,N’’’- tetraoctovej (Dota), vo forme meglumínovej soli.

Paramagnetický účinok (relaxivita) sa určuje z účinku na čas relaxácie „spin-mriežka“ (T1) v hodnote asi 3,4 mmol-1.L.sec-1 a na čas relaxácie „spin-spin“ (T2) v hodnote asi 4,27 mmol-1.L.sec-1.

Kyselina gadoterová neprechádza neporušenou hematoencefalickou bariérou a preto sa nehromadí v zdravom mozgovom tkanive alebo v léziách s neporušenou hematoencefalickou bariérou.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Po intravenóznom podaní sa kyselina gadoterová rýchlo distribuuje do extracelulárnych tekutín. Distribučný objem bol približne 18 l, čo je približne rovnaké ako objem extracelulárnej tekutiny. Kyselina gadoterová sa neviaže na bielkoviny ako napr. albumín v sére, a neprechádza neporušenou hematoencefalickou bariérou.
Kyselina gadoterová sa rýchlo vylučuje (89% po 6 hod., 95% po 24 hod.) v nezmenenej forme cez obličky pomocou glomerulárnej filtrácie. Vylučovanie stolicou je minimálne. Metabolity sa nezistili. Polčas vylučovania u pacientov s normálnou funkciou obličiek predstavuje cca 1,6 hod. U pacientov so zhoršenou funkciou obličiek sa polčas vylučovania zvýšil na cca 5 hod. pri klírense kreatinínu 30 až 60 ml/min., a na cca 14 hodín pri klírense kreatinínu 10 až 30 ml/min.
Pokusmi na zvieratách sa preukázalo, že kyselina gadoterová sa dá odstrániť pomocou dialýzy.
U pacientov s normálnou funkciou obličiek je plazmatický polčas približne 90 minút. Kyselina gadoterová sa vylučuje v nezmenenej forme pomocou glomerulárnej filtrácie.
Plazmatický klírens je pri poruche funkcie obličiek znížený.
Kyselina gadoterová sa len veľmi málo vylučuje do materského mlieka a pomaly prechádza cez placentárnu bariéru.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Predklinické údaje získané na základe obvyklých farmakologických štúdií bezpečnosti, toxicity po opakovanom podávaní, genotoxicity alebo reprodukčnej toxicity neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí. Pokusmi na zvieratách sa dokázalo, že vylučovanie kyseliny gadoterovej do materského mlieka je minimálne (menej ako 1% podanej dávky).


6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Meglumín
Dota
Voda na injekciu

6.2 Inkompatibility

Nevykonali sa štúdie kompatibility, preto sa tento liek nesmie miešať s inými liekmi.

6.3 Čas použiteľnosti

3 roky

Chemická a fyzikálna stabilita po otvorení bola preukázaná po dobu 72 hodín pri izbovej teplote. Z mikrobiologického hľadiska sa má liek použiť okamžite. Ak nie je použitý okamžite, za dobu uskladnenia a podmienky skladovania zodpovedá používateľ a normálne by nemala byť dlhšia ako 24 hodín pri teplote 2 až 8° C, ak otvorenie prebehlo za kontrolovaných a potvrdených aseptických podmienok.

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

1 a 10 jednorazových bezfarebných sklenených injekčných liekoviek typu II s objemom 10 ml a 20 ml (naplnených do 15 alebo 20 ml), uzavretých zátkou z brómbutylovej gumy a balených jednotlivo v papierovej škatuľke.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Na záznam z vyšetrenia pacienta sa má nalepiť odlepovací označovací štítok z injekčných liekoviek, aby bolo možné presne zaznamenať, ktorá kontrastná látka obsahujúca gadolínium sa použila. Má sa zaznamenať aj použitá dávka. Ak sa používa elektronická zdravotná dokumentácia, má sa do záznamu z vyšetrenia pacienta zaznamenať názov lieku, číslo šarže a použitá dávka.

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Bayer Pharma AG
Müllerstrasse 178
13353 Berlín
Nemecko


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

48/0453/16-S

9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE



10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

November 2016
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.