sti dávky, a to už v dávkach, pri ktorých sa ešte neprejaví zvýšenie pulzovej frekvencie. Tachykardia sa môže prejaviť až pri vysokých dávkach (15 mg/kg/min).
Farmakokinetické údaje
K nástupu účinku dochádza počas 1-2 minút, pri zníženej rýchlosti infúzie treba počítať až s 10 minútami. Účinok trvá niekoľko minút. Plazmatický polčas je asi 2 minúty. Hepatická inaktivácia dobutamínu spočíva v metylácii katecholového jadra a v konjugácii (glukuronidy). Eliminácia dobutamínu a jeho metabolitov je primárne renálna. Doba podávania infúzie by nemala presahovať 72 hodín.
Indikácie
Dobutamín je indikovaný v situáciách, kedy je nevyhnutná inotropná podpora myokardu z dôvodu hypoperfúzneho stavu s minútovým vývrhovým objemom srdca nedostatočným pre potreby cirkulácie. Je indikovaný i ako inotropná podpora myokardu v prípade rizika pľúcneho mestnania a edému pri abnormálne zvýšenom plniacom tlaku ľavej komory. Užíva sa pri liečbe hypoperfúznych stavov primárne srdcového pôvodu, ako sú akútne srdcové zlyhanie z rôznych príčin (napr. akútny infarkt myokardu, liekmi spôsobený pokles kontraktility myokardu-vysoké dávky betablokátorov) a akútna dekompenzácia chronického srdcového zlyhania, najmä pri ischemickej chorobe srdca, kardiomyopatiách, kardiogénnom šoku a stavoch po chirurgických výkonoch. Ďalej sa užíva pri akútnych hypoperfúznych stavoch vzniknutých sekundárne ako následok traumy, chirurgického výkonu, sepsy alebo hypovolémie, pokiaľ stredný arteriálny tlak poklesne pod 70 torrov a pulmonálny kapilárny tlak je 18 torrov a viac a nie je dostatočná obehová odpoveď na doplnenie krvného objemu a zvýšenie ventrikulárneho plniaceho tlaku. Ďalšou indikáciou môže byť nízky minútový vývrhový objem vzniknutý sekundárne pri mechanickej ventilácii s PEEP. Dobutamín môže byť použitý na simuláciu fyzickej záťaže pri diagnostike ischemickej choroby srdca, pacient musí byť súčasne monitorovaný ako pri štandardnom teste s fyzickou záťažou, vrátane kontinuálneho EKG záznamu, ďalej pri záťažovom dobutamínovom echokardiografickom teste.
Kontraindikácie
Precitlivenosť na dobutamín.
Hypertrofická kardiomyopatia, najmä s obštrukciou.
Iná mechanická prekážka plnenia a /alebo vyprázdňovania komôr (tamponáda perikardu, ťažká aortálna stenóza).
Ťažká hypovolémia. Súčasné podávanie inhibítorov MAO (možnosť závažných nežiaducich účinkov ako hypertenzná kríza, obehové zlyhanie, arytmie).
Nežiaduce účinky
K nežiaducim účinkom dobutamínu patria bolesť hlavy, bolesti na hrudi, zvýšenie systolického krvného tlaku, nauzea, palpitácia, dyspnoe. Nežiaduce účinky závislé od dávke sa obvykle nepozorujú pri dávkovaní nižšom ako 10 mg/kg/min.
Interakcie
Súčasné podávanie halogenovaných inhalačných anestetík na báze uhľovodíkov (napr. halotanu) môže zvýšiť pohotovosť pre vznik komorových arytmií senzibiláciou myokardu. Súčasné užívanie betablokátorov môže antagonizovať b1-adrenergný účinok dobutamínu, ale periférny odpor sa pritom môže zvýšiť. Súčasné užívanie nitroprusidu môže zvýšiť minútový vývrhový objem a znížiť tlak v zaklinení. Súčasné užívanie oxytocínu môže spôsobiť vážnu hypertenziu.
Dávkovanie
S ohľadom na krátky polčas (2,4 minúty) je potrebný kontinuálny prívod vnútrožilovou infúziou.
Plazmatická koncentrácia dobutamínu sa ustáli asi po 10 minútach.
Odporučené dávky na zvýšenie minútového vývrhového objemu srdca sú v rozpätí od 2,5 do 10 μg/kg/min. Nezriedka sú k úprave hemodynamiky potrebné dávky 20 μg/kg/min a vzácne boli použité dávky až 40 μg/kg/min. Tento spôsob dávkovania podľa hmotnosti pacienta je vhodný najmä u detí pri súčasnom prísnom monitorovaní. Maximálna doporučená dávka pre deti je 40 μg/kg/min.
U dospelých zvyčajne začíname dávkou 100-200 μg/min a v závislosti od klinickej situácie a reakcií pacienta môžeme dávku zvyšovať až na 1000-2000 μg/min i viac, v závislosti od klinickej a hemodynamickej odpovede pacienta.
Dávka dobutamínu a trvanie liečby sa riadi stavom pacienta, ktorý sa hodnotí predovšetkým podľa hemodynamických kritérií (srdcová frekvencia, rytmus, arteriálny tlak, minútový vývrhový objem, plniace tlaky), znakov pľúcneho mestnania a stavu perfúzie orgánov.
Liečba dobutaminom sa má ukončiť pomalým znižovaním jeho dávok a nie podávanie náhle prerušiť.
Dávkovanie pri teste simulácie fyzickej záťaže pre diagnostiku ICHS:
Používa sa roztok s koncentráciou dobutamínu 1 mg/ml.
Dávka 5 μg/kg/min sa podáva infúznou pumpou po dobu 8 minút, potom sa postupne zvyšuje vždy po 8 minútach o 5 μg/kg/min až do maximálne 20 μg/kg/min. Priebežne je monitorovaný EKG a infúzia musí byť ukončená v prípade arytmie, významnej depresie ST segmentu alebo inej vedľajšej reakcie. Pri echokardiografickom dobutamínovom teste sa môžu použiť dávky až 40 μg/kg/min.
Spôsob podávania
Obsah liekovky sa rozpustí v 10 ml vody na injekciu alebo v 10 ml sterilného 5% roztoku glukózy. Pred použitím sa roztok zriedi na minimálne 50 ml 5% roztokom glukózy, 0,9% roztokom chloridu sodného, Ringerovým roztokom alebo roztokom laktátu sodného. Nariedený infúzny roztok musí byť použitý v priebehu 24 hodín.
Použitá koncentrácia závisí od dávky a spotreby tekutín u pacienta, nesmie však presahovať
5 mg/ml (5 000 mg/ml).
Obsah liekovky nesmie byť riedený alkalickými roztokmi!
Upozornenie
Použitie u detí'
Liek môže byť použitý i u detí na zvládnutie stavov hypoperfúzie pri nízkom minútovom vývrhovom objeme z podobných príčin ako u dospelých. V porovnaní s dospelými môžu deti reagovať odlišne. Tachykardia a hypertenzia sú u detí výraznejšie a častejšie. Tlak v zaklinení pľúcnych kapilár sa často nielen nezníži, ale predovšetkým v 1. roku života naopak vzrastie. Z uvedených dôvodov musí byť pri podávaní u detí presne monitorovaný stav krvného obehu.
Dôležité odporučenia:
1. Pri podávaní dobutamínu je potrebné starostlivo monitorovať EKG, sledovať rýchlosť infúzie, pulzovú frekvenciu, srdcový rytmus a krvný tlak.
2. Pred podávaním dobutamínu je potrebné skorigovať prípadnú hypovolémiu.
3. Účinok dobutamínu je znížený, ak pacient užíva látky s beta-sympatolytickým účinkom.
4. Pri podávaní dobutamínu je potrebné sledovať kaliémiu z dôvodu rizika hypokaliémie.
Ak počas podávania dobutamínu dôjde k prudkému nárastu srdcovej frekvencie, vzostupu krvného tlaku alebo vážnej arytmii, je treba podávanie prerušiť.
Dobutamín môže stimulovať ventrikulárnu ektopickú aktivitu, vzácne spôsobuje ventrikulárnu tachykardiu alebo fibriláciu. Uľahčuje atrioventrikulárne vedenie, a preto u osôb s atriálnym flutterom alebo fibriláciou dochádza k rýchlejšej odpovedi komôr.
Zvláštnu pozornosť treba venovať pacientom s akútnym infarktom myokardu, pretože každé signifikantné zvýšenie srdcovej frekvencie alebo krvného tlaku môže zhoršovať ischémiu myokardu.
Príležitostne bol počas podávania dobutamínu opísaný pokles krvného tlaku, ktorý sa zvyčajne upraví pri znížení dávky alebo prerušení infúzie.
Pri ťažkej hypotenzii komplikujúcej kardiogénny šok by mal byť dobutamín použitý s veľkou opatrnosťou.
Ak je stredný arteriálny tlak nižší ako 70 torrov a nie je zvýšený plniaci tlak ľavej komory, je potrebné pred začatím podania dobutamínu vyriešiť hypovolemický stav podaním vhodných infúznych roztokov. Ak počas podávania dobutamínu ostáva arteriálny tlak nízky alebo sa progresívne znižuje, i keď je plniaci tlak ľavej komory a minútový vývrhový objem primeraný, je potrebné zvážiť súčasné podávanie vazokonstrikčných liekov, ako je dopamín alebo noradrenalín.
Varovanie
Liek sa nesmie používať po uplynutí času použitelnosti, ktorý je vyznačený na obale.
Balenie
Balenie:1 liekovka alebo 10 liekoviek.
Uchovávanie
Liekovky sa uchovávajú pri teplote do 25° C, chránené pred svetlom. Roztoky zriedené pre infúziu musia byť spotrebované do 24 hodín. Ružovenie roztoku naznačuje miernu oxidáciu, ale nedochádza k strate účinnosti, ak je roztok podaný do 24 hodín.
Nevyužité roztoky sa likvidujú.
Dátum poslednej revízie
Január 2010