ťažkosti na psychosomatickom podklade
Degan sa používa na zmiernenie stredne závažných až závažných gastrointestinálnych porúch, ktoré majú rôzny psychosomatický pôvod.
• Migréna
Degan pôsobí na centrálny nervový systém, preto sa môže použiiť pri liečbe migrény.
• Profylaxia nauzey a vracania pri chemoterapii
Degan je indikovaný na profylaxiu nauzey a vracania zapríčinených emetogénnou protinádorovou chemoterapiou.
• Prevencia postoperačnej nauzey a vracania
Liek je určený na profylaxiu postoperačnej nauzey a vracania, obzvlášť keď nie je vhodné odsávanie nasogastrickou sondou.
•
Diabetická gastrická stázaDegan je indikovaný na zmiernenie symptómov spojených s akútnou a recidivujúcou diabetickou gastrickou stázou.
4.2. Dávkovanie a spôsob podávaniaZvyčajná perorálna dávka je 10 mg Deganu 3 x denne, 30 minút pred jedlom. Podľa klinickej odpovede pacienta sa môže podať 10 mg dávka Deganu tiež intramuskulárne alebo intravenózne (počas 1až 2 minút).
Dávky u detí a mladistvých sa môžu znížiť nasledovne :
15 – 19 rokov
| 5 mg 3x denne (pri telesnej hmotnosti 30 – 59 kg) alebo 10 mg 3x denne (pri telesnej hmotnosti nad 60 kg)
|
9 – 14 rokov
| 5 mg 3x denne
|
5 – 9 rokov
| 2,5 mg 3x denne
|
3 – 5 rokov
| 2 mg 2 – 3x denne
|
1 – 3 rokov
| 1 mg 2 –3x denne
|
menej ako 1 rok
| 1 mg 2x denne
|
Všeobecne, denná dávka nemá presiahnuť 0,5 mg/kg telesnej hmotnosti.
Vyššie ako zvyčajné dávkovacie režimy sa používajú na prevenciu nauzey a vracania, ktoré sú spojené s chemoterapiou.
Pred začatím chemoterapie sa majú podať 2 mg Deganu/kg telesnej hmotnosti kontinuálnou intravenóznou infúziou (15 – 30 minút) a pokračovať udržiavacou dávkou 3 – 5 mg/kg telesnej hmotnosti podávanou kontinuálnou intravenóznou infúziou každých 8 – 12 hodín.
Alternatívne sa môžu podať 2 mg Deganu/kg telesnej hmotnosti intravenóznou infúziou (počas
minimálne 15 minút) pred začatím chemoterapie a opakovať každé 2 hodiny.
Celková denná dávka podaná buď kontinuálnou alebo prerušovanou infúziou nesmie prekročiť
10 mg/kg telesnej hmotnosti. Ak je jednorazová dávka vyššia ako 10 mg, Degan injekčný roztok sa musí rozriediť v 50 ml parenterálneho infúzneho roztoku.
Dávkovanie u pacientov s poruchou funkcie obličiekU pacientov s poruchou funkcie obličiek s klírens kreatinínu menej ako 40 ml/min má byť podaná polovičná dávka ako u pacientov s normálnou činnosťou obličiek.
Dávkovanie hemodialyzovaným pacientovPo ukončení hemodialýzy nie je potrebné podávať ďalšiu dávku.
4.3. KontraindikácieDegan sa nesmie podávať pri krvácaní z gastrointestinálneho traktu, mechanickej obštrukcii alebo perforácii a v prípadoch, kedy by mohla byť stimulácia gastrointestinálneho traktu nebezpečná. Degan je kontraindikovaný u pacientov s feochromocytómom, pretože môže spôsobiť uvoľnenie katecholamínov z tumoru a hypertenznú krízu.
Degan je kontraindikovaný u pacientov so známou precitlivenosťou na metoklopramid alebo na niektorú z pomocných látok, u epileptikov a u pacientov užívajúcich ďalšie lieky, ktoré pravdepodobne zapríčiňujú extrapyramídové symptómy.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaníDegan sa má podávať s veľkou opatrnosťou pacientom s depresiou v anamnéze, predovšetkým pri suicidálnych tendenciách.
Extrapyramídové symptómy, ktoré sa prejavujú najmä ako dystonické reakcie, sa vyskytujú približne u 1 z 500 pacientov. Tieto sa zvyčajne pozorujú počas prvých 24 – 48 hodín liečby
metoklopramidom. Častejšie sa vyskytujú u detí a mladistvých a ešte častejšie sú pri vyššom
dávkovaní v profylaxii vracania pri chemoterapii.
Počas liečby metoklopramidom sa môže rozvinúť tardívna dyskinéza. Hoci sa tieto symptómy vyskytujú najviac medzi staršími pacientmi, obzvlášť medzi staršími ženami, nie je možné predvídať, u ktorého pacienta sa symptómy rozvinú. Riziko rozvoja symptómov a ich frekvencia sa
zvyšujú s dĺžkou terapie a s celkovou kumulovanou dávkou. Môžu sa vyskytnúť symptómy podobné parkinsonovským. Ich výskyt je častejší počas prvých 6 mesiacov od začiatku terapie metoklopramidom, zriedkavo po dlhšej dobe. Tieto symptómy všeobecne ustúpia počas
2 – 3 mesiacov po prerušení liečby metoklopramidom. Degan sa musí opatrne podávať pacientom s preexistenciou Parkinsonovej choroby.
Pri podávaní Deganu sa musí venovať pozornosť pacientom s poruchou funkcie obličiek.
Ak sa Degan podáva pacientom s cirhózou pečene, je potrebná opatrnosť, pretože metoklopramid zvyšuje hladinu aldosterónu, čo je spojené s prechodnou retenciou sodíka.
Degan sa nemá podávať pri porfýrii.
Pri podávaní metoklopramidu pacientom s hypertenziou a pacientom s akútnou anastomózou
čreva je potrebná opatrnosť.
Počas liečby metoklopramidom je potrebné sa vyhnúť konzumácii alkoholu.
4.5.
Liekové a iné interakcie
Pri súčasnom podávaní Deganu s alkoholom, sedatívami, hypnotikami, anestetikami a
trankvilizérmi sa môže vyskytnúť zvýšený sedatívny účinok.
Degan sa nemá podávať pacientom, ktorí užívajú inhibítory monoaminooxidázy.
Pretože Degan ovplyvňuje čas pasáže potravy črevným traktom a tým aj mieru absorpcie, u pacientov s diabetes mellitus sa vyžaduje úprava dávok perorálnych antidiabetík alebo inzulínu.
4.6. Gravidita a laktácia
Gravidita
Bezpečnosť použitia u tehotných žien nie je dokázaná. Degan sa môže použiť počas tehotenstva len ak prínos pre matku preváži možné riziko pre plod.
Laktácia
Metoklopramid sa nemá podávať počas dojčenia.
Deti
Metoklopramid sa neodporúča pacientom mladším ako 14 rokov, s výnimkou niektorých indikácií
(prevencia ťažkého vracania spojeného s chemoterapiou, rádioterapiou, na uľahčenie intubácie, na premedikáciu), dávka sa musí starostlivo titrovať.
4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Metoklopramid môže vyvolať ospalosť, únavu a závraty. Lekár a lekárnik má pacienta varovať, že metoklopramid môže zhoršiť mentálne a/alebo fyzické schopnosti potrebné pri vedení motorového vozidla alebo pri práci so strojmi, zvlášť v kombinácii s alkoholom.
4.8. Nežiaduce účinky
Keď sa Degan podáva vo zvyčajných terapeutických dávkach, nežiaduce účinky sú zriedkavé, mierne a prechodné. Výskyt nežiaducich účinkov koreluje s dávkou a dĺžkou podávania metoklopramidu.
U 10% pacientov sa vyskytuje únava, ospalosť, nepokoj.
Môže sa vyskytnúť zmätenosť, bolesť hlavy, črevné poruchy (nauzea, vracanie, hnačka), urtikária a sucho v ústach. Po parenterálnom podaní sa môžu vyskytnúť lokálne reakcie (bolesť, flebitída
v mieste vpichu).
Extrapyramídové reakcie sa vyskytujú zriedkavo (0,2%), najčastejšie sa manifestujú ako akútne dystonické reakcie a to najmä u mladých žien, ktorým sa podáva 30 – 40 mg metoklopramidu
denne. Výskyt nežiaducich účinkov je obmedzený, ak denná dávka nepresiahne 500 μg/kg telesnej hmotnosti. Pri ťažších extrapyramídových reakciách sa musí liek vysadiť.
U starších pacientov sa môžu najmä pri vyšších dávkach rozvinúť symptómy podobné
parkinsonovským a oneskorené dyskinézy. Môže sa vyskytnúť hypotenzia, hypertenzia alebo depresia.
Degan môže zvyšovať sekréciu prolaktínu a spôsobiť gynekomastiu a galaktoreu. Hlásené bolo prechodné zvýšenie plazmatických koncentrácií aldosterónu.
4.9 Predávkovanie
Symptómy pri predávkovaní môžu zahŕňať ospalosť, dezorientáciu a extrapyramídové reakcie,v menšej miere aj mimovoľné pohyby.
Extrapyramídové reakcie sa môžu kontrolovať podávaním anticholinergík, antiparkinsoník alebo antihistaminík s anticholinergnými vlastnosťami. Symptómy obyčajne vymiznú za 24 hodín.
Dialýzou sa odstráni relatívne málo metoklopramidu.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1. Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: Antiemetikum, prokinetikum, metoklopramid
ATC kód: A03FA01
Metoklopramid má cholinomimetické a aj dopaminergné účinky. Pôsobí antiemeticky a stimuluje motilitu hornej časti gastrointestinálneho traktu. Metoklopramid zvyšuje napätie a amplitúdu kontrakcií ezofágu, zvyšuje kľudové napätie spodného ezofageálneho sfinkteru a tým pôsobí preventívne na gastrický reflux. Zvyšuje amplitúdu kontrakcií žalúdka a svalové napätie vyúsťuje do zrýchleného vyprázdňovania žalúdka. Uvoľňuje sfinkter pyloru a zvyšuje peristaltiku tenkého čreva, čo vyvolá zrýchlenú pasáž potravy.'
Metoklopramid difunduje hematoencefalickou bariérou. Jeho účinok je pravdepodobne výsledkom antagonistického pôsobenia na dopamínové receptory v spúšťacej zóne. Metoklopramid odstraňuje symptómy vznikajúce v dôsledku gastrointestinálnych porúch: nauzea, pocit plnosti, flatulencia a čkanie. Metoklopramid nemá parasympatolytické, antihistamínové, antiserotonínové ani ganglioplegické účinky. Nepôsobí teda na arteriálny tlak, dýchanie atď. Neovplyvňuje tonus
tračníka a žlčníka, a nestimuluje sekréciu žlče, žalúdočných kyselin a pankreatických enzýmov.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Po perorálnom podaní sa metoklopramid rýchlo a dobre absorbuje. Absolútna biologická dostupnosť metoklopramidu po perorálnom podaní je 80%. Maximálne plazmatické koncetrácie sa po perorálnom podaní jednorazovej dávky dosahujú za 1 – 2 hodiny. Približne rovnako dlhý čas je potrebný na dosiahnutie maximálnej koncentrácie aj po podaní jednorazovej dávky za ustáleného rovnovážneho stavu. Plocha pod krivkou (AUC) rastie lineárne so zvyšujúcimi sa dávkami od 20 do
100 mg. Maximálne koncentrácie rastú lineárne v závislosti od dávky, čas potrebný na dosiahnutie maximálnej koncentrácie sa nemení, celkový klírens zostáva nezmenený a bez zmeny zostáva aj rýchlosť eliminácie. Priemerný polčas eliminácie u osôb s normálnou funkciou obličiek je
5 - 6 hodín.
Približne 85% perorálne podanej dávky sa objavuje v moči behom 72 hodín a asi polovica tejto vylúčenej dávky je vo forme voľného alebo konjugovaného metoklopramidu.
Na plazmatické proteíny sa liek viaže len v malej miere (30%). Celkový distribučný objem je vysoký
(asi 3,5 l/kg), čo je v dôsledku rozsiahlej distribúcie lieku do telesných tkanív.
Porucha funkcie obličiek ovplyvňuje klírens metokopramidu, zníženie klírensu kreatinínu koreluje s poklesom plazmatického, renálneho aj nerenálneho klírensu a vzostupom polčasu eliminácie. Z poklesu klírensu v dôsledku zhoršenia činnosti obličiek vyplýva, že kumulácii lieku sa dá zabrániť
znížením udržiavacej dávky.
5.3. Predklinické údaje o bezpečnosti
Metoklopramid zvyšuje koncentráciu prolaktínu, ktorá pretrváva po celý čas chronickéo podávania. Z experimentov na tkanivových kultúrach vyplýva, že približne tretina karcinómov prsníka súvisí
s prolaktínom. Je to potencionálne dôležitý faktor in vitro, pokiaľ sa uvažuje o predpísaní metoklopramidu pacientke s už zisteným karcinómom prsníka. I keď pri podávaní liekov
zvyšujúcich koncentráciu prolaktínu boli popísané poruchy ako galaktorea, amenorea,
gynekomastia a impotencia, klinická významnosť zvýšených koncentrácii prolaktínu zostáva u väčšiny pacientov neznáma. Pri chronickom podávaní metoklopramidu a liekov stimulujúcich tvorbu prolaktínu bol u hlodavcov pozorovaný zvýšený výskyt mammárnych novotvarov. Doposiaľ uskutočnené klinické a epidemiologické štúdie však nedokázali akúkoľvek súvislosť medzi chronickým podávaním týchto liekov a etiopatogenézou karcinómov prsníka. Dostupné dôkazy sú zatiaľ natoľko obmedzené, že nie je možné robiť definitívne závery.
Amesov test mutagenicity uskutočnený s metoklopramidom bol negatívny.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1. Zoznam pomocných látok
Aqua ad iniectabilia, acidum hydrochloricum dilutum (na úpravu pH).
6.2. Inkompatibility
Nie sú známe.
6.3. Čas použiteľnosti
5 rokov.
Liek sa nesmie používať po uplynutí času použiteľnosti, ktorý je vyznačený na obale.
6.4. Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25°C, chráňte pred svetlom. Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.
6.5. Druh obalu a obsah balenia
Degan injekčný roztok je balený v bezfarebných sklenených ampulkách a škatuľkách s priloženou písomnou informáciou pre používateľov.
Veľkosť balenia: 50 ampuliek s obsahom 2 ml.
6.6. Špeciálne opatrenia na likvidáciu
Žiadne zvláštne požiadavky.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Sandoz Pharmaceuticals d.d.
Verovškova 57, 1000 Ljubljana, Slovinsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
20/0162/87- C/S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
1987
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
december 2007