CREALB 200 G/L INFÚZNY ROZTOK sol inf 1x50 ml (liek.skl.inj.)

SPC
podávať ľudský albumín, má sa pravidelne monitorovať hemodynamická výkonnosť;
to môže zahŕňať:
- arteriálny krvný tlak a tepová frekvencia
- centrálny venózny tlak
- klinový tlak pľúcnej artérie
- vylučovanie moču
- elektrolyt (hladina elektrolytov)
- hematokrit / hemoglobín

Možno bude potrebné monitorovať rovnováhu tekutín, elektrolyty v sére a acidobázickú rovnováhu pred a počas podávania. Osobitná pozornosť sa musí venovať sodíku v sére u pacientov so zvýšeným neosmotickým uvoľňovaním vazopresínu (syndróm neprimeranej sekrécie antidiuretických hormónov, SIADH) a u pacientov súbežne liečených liekmi - agonistami vazopresínu pre riziko nemocničnej získanej hyponatriémie (pozri časti 4.4, 4.5 a 4.8). Crealb 200 g/l je mierne hypotonický. Monitorovanie sodíka v sére je obzvlášť dôležité pre hypotonické tekutiny.

Pediatrická populácia

Údaje o použití Crealbu 200 g/l u detí a dospievajúcich (0-18 rokov) sú obmedzené; liek sa preto má týmto jedincom podávať iba vtedy, ak prínos jednoznačne preváži potenciálne riziká. Dávkovanie u detí a adolescentov sa má prispôsobiť individuálnym požiadavkám pacienta.

Rýchlosť a objem infúzie závisia od veku, hmotnosti, klinického stavu (napr. popálenín, chirurgického zákroku, poranenia hlavy, infekcií), a súbežnú liečbu má určiť lekár, ktorý má skúsenosti s intravenóznou tekutinovou terapiou u detí (pozri časti 4.4 a 4.8).

Spôsob podávania

Roztok Crealbu 200 g/l sa môže podávať priamo intravenóznou cestou alebo sa môže tiež zriediť v izotonickom roztoku (napríklad 5% glukóza alebo 0,9% chlorid sodný).

Rýchlosť infúzie sa má upraviť podľa individuálnych okolností a indikácie.

Pri výmene plazmy by sa rýchlosť infúzie mala upravovať podľa rýchlosti eliminácie.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Podozrenie na reakcie alergického alebo anafylaktického typu si vyžaduje okamžité ukončenie injekčnej liečby (infúzie). V prípade šoku sa má vykonať štandardné lekárske ošetrenie šoku.

Albumín sa má používať opatrne v podmienkach, v ktorých by hypervolémia a jej dôsledky alebo hemodilúcia mohli predstavovať osobitné riziko pre pacienta. Príklady takýchto podmienok sú:
- dekompenzovaná srdcová nedostatočnosť
- hypertenzia
- varixy pažeráka
- pľúcny edém
- hemoragická diatéza
- ťažká anémia
- obličková a post-obličková anúria

Koloidno- osmotický účinok ľudského albumínu 200 g/l je približne štvornásobný v porovnaní s účinkom krvnej plazmy. Preto sa pri podávaní koncentrovaného albumínu musí dbať na primeranú hydratáciu pacienta. Pacientov treba starostlivo sledovať, aby sa zabránilo preťaženiu krvného obehu a hyperhydratácii.

Roztoky ľudského albumínu 200 g/l majú relatívne nízky obsah elektrolytov v porovnaní s roztokmi ľudského albumínu 40 g/l. Ak sa podáva albumín, má sa monitorovať stav elektrolytov pacienta (pozri časť 4.2) a majú sa podniknúť príslušné kroky na obnovenie alebo udržanie rovnováhy elektrolytov.

Roztoky albumínu sa nesmú riediť vodou na injekcie, pretože to môže u príjemcov spôsobiť hemolýzu.

Ak sa majú nahradiť pomerne veľké objemy roztoku albumínu, sú potrebné kontroly koagulácie a hematokritu. Je potrebné dbať na primeranú substitúciu iných zložiek krvi (koagulačné faktory, elektrolyty, krvné doštičky a erytrocyty).

Ak dávka a rýchlosť infúzie nie sú prispôsobené stavu cirkulácie pacientov, môže sa vyskytnúť hypervolémia. Pri prvých klinických príznakoch kardiovaskulárneho preťaženia (bolestťhlavy, dýchavičnosť, kongescia krčnej žily) alebo zvýšeného krvného tlaku, zvýšeného venózneho tlaku a edému pľúc sa musí infúzia okamžite zastaviť.

Tento liek obsahuje 100 mmol/l sodíka (2,3 g/l). Toto je potrebné vziať do úvahy u pacientov na diéte s kontrolovaným obsahom sodíka.

Infúzia s veľkým objemom sa musí používať pod osobitným dohľadom u pacientov so srdcovým alebo pľúcnym zlyhaním a u pacientov s neosmotickým uvoľňovaním vazopresínu (vrátane SIADH) kvôli riziku hyponatriémie získanej v nemocnici (pozri nižšie).

Hyponatriémia

Pacienti s neosmotickým uvoľňovaním vazopresínu (napr. pri akútnom ochorení, bolesti, pooperačnom strese, infekciách, popáleninách a ochoreniach centrálneho nervového systému), pacienti s ochorením srdca, pečene a obličiek, pacienti vystavení agonistom vazopresínu a iným liekom, ktoré môžu znížiť sodík v sére (pozri časť 4.5) sú vystavení osobitnému riziku akútnej hyponatriémie. Akútna hyponatriémia môže viesť k akútnej hyponatriemickej encefalopatii (mozgový edém) charakterizovanej bolesťou hlavy, nevoľnosťou, záchvatmi, letargiou a zvracaním. U pacientov s mozgovým edémom existuje osobitné riziko vážneho, nezvratného a život ohrozujúceho poškodenia mozgu. Deti, ženy v plodnom veku a pacienti so zníženou schopnosťou mozgu prispôsobiť sa zmenám (napr. meningitída, intrakraniálne krvácanie, mozgová pomliaždenina a opuch mozgu) sú vystavení osobitnému riziku život ohrozujúceho opuchu mozgu v dôsledku hyponatriémie.

Štandardné opatrenia na zabránenie infekciám vyplývajúcich z používania liekov pripravených z ľudskej krvi alebo plazmy zahŕňajú výber darcov, skríning jednotlivých darovaných materiálov a plazmatických vzoriek na prítomnosť špecifických markerov infekcie a zahrnutie účinných výrobných krokov na inaktiváciu / odstránenie vírusov. Napriek tomu pri podávaní liekov pripravených z ľudskej krvi alebo plazmy nemožno úplne vylúčiť možnosť prenosu infekčných agensov. Platí to aj pre neznáme alebo objavujúce sa vírusy a iné patogény.

Neexistujú žiadne správy o prenose vírusu albumínom vyrobeným zavedenými postupmi podľa špecifikácií Európskeho liekopisu.

Dôrazne sa odporúča, aby sa vždy, keď sa Crealb podáva pacientovi, zaznamenal názov a číslo šarže liekus cieľom zachovať spojenie medzi pacientom a šaržou lieku.

4.5 Liekové a iné interakcie

Lieky, ktoré môžu zvýšiť riziko hyponatriémie
Lieky, ktoré môžu znižovať sodík v sére, môžu zvýšiť riziko získanej hyponatriémie po liečbe intravenóznymi tekutinami nevhodne vyváženými podľa potreby pacienta, pokiaľ ide o objem tekutín a obsah sodíka (pozri časti 4.4, 4.6 a 4.8). Týka sa to liekov, ktoré zvyšujú účinok vazopresínu.

· Lieky stimulujúce uvoľňovanie vazopresínu zahŕňajú: chlórpropamid, klofibrát, karbamazepín, vinkristín, selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu, 3,4-metyléndión-N-metamfetamín, ifosfamid, antipsychotiká, narkotiká.
· Lieky potencujúce pôsobenie vazopresínu zahŕňajú: chlórpropamid, NSAID, cyklofosfamid
· Analógy vazopresínu zahŕňajú: desmopresín, oxytocín, vazopresín, terlipresín

Medzi ďalšie lieky zvyšujúce riziko hyponatriémie patria tiež diuretiká všeobecne a antiepileptiká, ako je oxkarbazepín.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Bezpečnosť Crealbu na použitie v gravidite u ľudí sa v kontrolovaných klinických skúšaniach nestanovila. Klinické skúsenosti s albumínom však naznačujú, že sa neočakávajú žiadne škodlivé účinky na priebeh tehotenstva alebo na plod a novorodenca.

Crealb sa má podávať tehotným ženám so zvýšenou opatrnosťou počas pôrodu, najmä ak sa podáva v kombinácii s oxytocínom, pretože môže existovať zvýšené riziko hyponatriémie (pozri časť 4.4, 4.5 a 4.8).

Fertilita

S Crealbom sa nevykonali žiadne reprodukčné štúdie na zvieratách.

Experimentálne štúdie na zvieratách nepostačujú na vyhodnotenie bezpečnosti s ohľadom na reprodukciu, vývoj embrya alebo plodu, priebeh gravidity a peri a postnatálny vývoj. Albumín je však normálnou súčasťou ľudskej krvi.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Neboli pozorované žiadne účinky na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

4.8 Nežiaduce účinky

Zriedkavo sa vyskytujú mierne reakcie ako návaly tepla, žihľavka, horúčka a nevoľnosť. Tieto reakcie zvyčajne rýchlo zmiznú, keď sa rýchlosť infúzie spomalí alebo sa infúzia zastaví. Veľmi zriedkavo sa môžu vyskytnúť závažné reakcie, ako napríklad šok. V týchto prípadoch sa má infúzia zastaviť a má sa začať vhodná liečba.

Môže sa vyskytnúť hyponatriémia alebo akútna hyponatriemická encefalopatia (pozri časť 4.4, 4.5 a 4.6). Frekvencia výskytu nie je známa.

Informácie o bezpečnosti s ohľadom na prenos infekčných činiteľov, pozri 4.4.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v Prílohe V.


4.9 Predávkovanie

Ak je dávka a rýchlosť infúzie príliš vysoká, môže sa vyskytnúť hypervolémia. Pri prvých klinických prejavoch kardiovaskulárneho preťaženia (bolesť hlavy, dýchavičnosť, kongescia krčnej žily) alebo zvýšeného krvného tlaku, zvýšeného centrálneho venózneho tlaku a pľúcneho edému sa musí infúzia okamžite zastaviť a musia sa starostlivo sledovať hemodynamické parametre pacienta.'


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: náhrady krvi a plazmatické bielkoviny, ATC kód: B05AA01.

Ľudský albumín predstavuje kvantitatívne viac ako polovicu celkového proteínu v plazme a predstavuje asi 10% aktivity proteínovej syntézy v pečeni.

Fyzikálno-chemické údaje: Ľudský albumín 200 g/l je hyperonkotický k normálnej krvnej plazme.

Najdôležitejšie fyziologické funkcie albumínu sú výsledkom jeho vplyvu na onkotický tlak krvi a transportná funkcia. Albumín stabilizuje objem cirkulujúcej krvi a je nosičom hormónov, enzýmov, liekov a toxínov.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Za normálnych podmienok je celková vymeniteľná zásoba albumínu 4 až 5 g/kg telesnej hmotnosti, z čoho je 40 až 45 % intravaskulárne a 55 až 60 % v extravaskulárnom priestore. Zvýšená kapilárna permeabilita zmení kinetiku albumínu a môže dôjsť k abnormálnej distribúcii v podmienkach, ako sú ťažké popáleniny alebo septický šok.

Za normálnych podmienok je priemerný biologický polčas albumínu asi 19 dní. Rovnováha medzi syntézou a rozkladom sa zvyčajne dosiahne reguláciou spätnej väzby. Eliminácia je prevažne intracelulárna a je spôsobená lyzozómovými proteázami.

U zdravých jedincov menej ako 10% infúzneho albumínu opúšťa intravaskulárny kompartment počas prvých 2 hodín po infúzii. Existuje značný individuálny rozdiel v účinku na objem plazmy. U niektorých pacientov môže plazmatický objem zostať zvýšený niekoľko hodín. U kriticky chorých pacientov však môže albumín unikať z vaskulárneho priestoru v podstatných množstvách a nepredvídateľnou rýchlosťou.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Ľudský albumín je normálnou súčasťou ľudskej plazmy a správa sa ako fyziologický albumín.

U zvierat má testovanie toxicity jednej dávky malý význam a neumožňuje vyhodnotiť toxické alebo letálne dávky alebo vzťah medzi dávkou a účinkom. Testovanie toxicity pri opakovaných dávkach nie je uskutočniteľné v dôsledku vývoja protilátok proti heterológnym proteínom na zvieracích modeloch.

Doteraz nebolo hlásené, že ľudský albumín je spojený s embryofetálnou toxicitou, onkogénnym
alebo mutagénnym potenciálom.

Na zvieracích modeloch neboli opísané žiadne príznaky akútnej toxicity.


6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Kaprylát sodný, chlorid sodný, hydroxid sodný alebo kyselina chlorovodíková, voda na injekcie.

6.2 Inkompatibility

Tento liek sa nesmie miešať s inými liekmi, plnou krvou a balenými červenými krvinkami (okrem roztokov uvedených v časti 6.6).

6.3 Čas použiteľnosti

10 ml: 2 roky
50 ml a 100 ml: 3 roky.
Po prvom otvorení: liek sa má použiť okamžite.

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

10 ml: Uchovávajte v chladničke (2 °C - 8 °C). Neuchovávajte v mrazničke. Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom.
50 ml a 100 ml: Uchovávajte pri teplote do 25 °C. Neuchovávajte v mrazničke. Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

10 ml, 50 ml alebo 100 ml roztoku v injekčnej liekovke (sklo typu II) so zátkou (brómbutyl): veľkosť balenia 1 injekčná liekovka.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Liek môže byť podávaný priamo intravenóznou cestou alebo môže byť tiež nariedený v izotonickom roztoku (napríklad 5% glukóza alebo 0,9% chlorid sodný).

Roztoky albumínu sa nesmú riediť vodou na injekciu, pretože to môže u príjemcov spôsobiť hemolýzu.

Ak sa podávajú veľké objemy, liek sa pred použitím musí zohriať na izbovú alebo telesnú teplotu.

Nepoužívajte roztoky, ktoré sú zakalené alebo majú usadeniny. To môže naznačovať, že proteín je nestabilný alebo že roztok bol kontaminovaný.

Po otvorení obalu sa musí obsah ihneď použiť.

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku má byť zlikvidovaný v súlade s národnými požiadavkami.


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Sanquin Plasma Products B.V.
Plesmanlaan 125
NL-1066 CX Amsterdam
Holandsko


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

Reg.č.: 75/0235/20-S


9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie:


10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

10/2020
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.