COLDASTOP int nao 1x20 ml

.j., µ-tocoferoli acetas (µ-tokoferol–vitamín E acetát) 20 mg, Terpineolum (terpineol) 2 mg, Aurantii etheroleum (pomarančový éterický olej) 2 mg, Citri etheroleum (citrusový éterický olej)
4 mg v 1 ml (= 30 kvapiek).
 pomocné látky: Isopropyl myristate ( izopropylmyristát ), cetearyloctanoát (alkylestery mastných kyselín), butylated hydroxyanisole (butylhydroxyanizol E320), butylated hydroxytoluol (butyl-hydroxytoluol E 321), arachidis oleum (arašidový olej),

Farmakoterapeutická skupina

Otorinolaryngologikum

Charakteristika

Vďaka svojim prírodným zložkám má nosová roztoková instilácia Coldastop liečivé a regeneračné účinky na podráždenú, akútne alebo chronicky poškodenú nosovú sliznicu. Bolo preukázané zníženie tvorby príškvarov a chrást, obnovenie prirodzeného sekrečného povlaku na povrchu sliznice a obnovenie sekrečného transportu. Tieto procesy sú prejavom regenerácie nosovej sliznice a funkčnej schopnosti riasinkového epitelu, na čom sa podieľajú vitamíny A a E, obsiahnuté v nosovej roztokovej instilácii Coldastop.
Vitamín A je nevyhnutný pre fyziologickú obnovu sliznice. Metaplastické zmeny, ktoré sú typické pre suchú rinitídu, sa môžu privedením retinolesteru do buniek a jeho metabolizovaním na aktívne metabolity spätne diferencovať ako fyziologický respiračný epitel. Lokálnou aplikáciou sa dosiahnu vysoké lokálne koncentrácie vitamínu A, ktoré sa nedajú dosiahnuť pri perorálnom podaní bez rizika toxických účinkov. Vitamín A chráni sliznicu a zvyšuje jej obranyschopnosť. Vitamín A sa lepšie absorbuje za prítomnosti vitamínu E. Táto kombinácia sa osvedčila najmä pri atrofizujúcich a degeneratívnych procesoch nosovej sliznice. Éterické oleje, nachádzajúce sa v nosovej roztokovej instilácii Coldastop, majú mierne dezinfekčný účinok a okrem toho dodávajú nosovej roztokovej instilácii príjemnú chuť a vôňu.
Suchá rinitída vedie k tvorbe príškvarov a chrást. Rastlinné oleje, nachádzajúce sa v nosovej roztokovej instilácii Coldastop, odstraňujú tieto chrasty a príškvary šetrne, bez poškodenia citlivého riasinkového epitelu. V porovnaní s vodnými roztokmi sa ukázalo, že pri lokálnej aplikácii vitamínu A v olejovom roztoku sa dosahuje výrazne lepší účinok. Olej zostáva na nosovej sliznici až deväťkrát dlhšie než vodné roztoky.

Indikácie

Regeneračná liečba akútneho alebo chronického poškodenia nosovej sliznice, napr. po nadmernom užívaní liekov vyvolávajúcich dekongesciu (vysušenie) nosovej sliznice, ako aj pri chronickej rinitíde (nádche) s nízkou sekréciou (suchá rinitída), s ulceráciou (tvorbou vredov) sliznice a/alebo tvorbou príškvarov a chrást v nosovom vchode, na vnútornej ploche nosových krídiel a nosohltana. Je určený aj na následné ošetrenie a doliečovanie po operáciách nosa, napr. ako mulová tamponáda - Coldastop po operáciách nosovej prepážky.

Kontraindikácie

Nepoužívať v prípadoch známej precitlivenosti na niektorú zo zložiek nosovej roztokovej instilácie Coldastop. Nosovú roztokovú instiláciu Coldastop by nemali užívať deti mladšie ako 3 roky.

Nežiaduce účinky

Ojedinele môže vdýchnutie nosovej roztokovej instilácie Coldastop dráždiť ku kašľu.

Interakcie

Nie sú známe.

Dávkovanie a spôsob podávania

Dospelí a deti od 3 rokov: 2-3 kvapky nakvapkať do každej nosovej dierky, trikrát denne.'

Spôsob podávania a doba používania:

Nosovú roztokovú instiláciu Coldastop nakvapkať kvapadlom do každej nosovej dierky pri zaklonenej hlave. Prípadne možno použiť aplikátor, ktorý nie je súčasťou balenia. Po kvapnutí sa nosová roztoková instilácia miernym tlakom na obe nosové krídla rozptýli po celej nosovej sliznici.
Ak nosová roztoková instilácia zatečie aj na sliznicu nosohltanu, dá sa to považovať za súčasť liečby a liečebný účinok sa zvyšuje.
Obsah jednej liekovky nosovej roztokovej instilácie Coldastop je zvyčajne postačujúci na 2-3 týždenné ošetrenie.Môže sa používať dlhodobo, alebo na prerušovanú liečbu.

Špeciálne upozornenia

Nie sú potrebné.

Varovanie

Liek sa nesmie používať po uplynutí času použiteľnosti vyznačeného na obale

Liek uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.

Balenie

Hnedá sklenená liekovka s obsahom 20 ml, s kvapadlom v uzávere.

Uchovávanie

Nosová roztoková instilácia Coldastop obsahuje prírodné zložky, preto sa niekedy môže javiť, ako mierne zakalená. Jej účinok a znášanlivosť tým, nie je ovplyvnená. Po opakovanom otvorení liekovky prichádza nosová roztoková instilácia Coldastop do styku so vzdušným kyslíkom, takže asi po 6 – 7 týždňoch od prvého otvorenia sa môže zmeniť jej vôňa. Z týchto dôvodov sa odporúča spotrebovať nosovú roztokovú instiláciu Coldastop do 6 – 7 týždňov od prvého otvorenia. Daná doba použiteľnosti platí pre neotvorenú liekovku.

Skladovať pri teplote do 25 ºC.

Dátum poslednej revízie textu

marec 2007
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.