ka. Tento liek je vo forme očnej instilácie s predĺženým účinkom. Používa sa pri ochorení oka spojenom s vysokým vnútroočným tlakom a pri chronickom glaukóme s otvoreným uhlom.
2. SKÔR AKO POUŽIJETE CARTEOL LP 1% ALEBO CARTEOL LP 2% Nepoužívajte CARTEOL LP 1% alebo CARTEOL LP 2%
:- keď ste precitlivený na karteolol alebo na niektorú z ďalších zložiek CARTEOL LP 1% alebo CARTEOL LP 2%
- keď máte astmu, choré pľúca alebo priedušky
- keď máte nedostatočnú funkciu srdca
- pri kardiogénnom šoku
- pri poruchách srdcového rytmu ako je nízka tepová frekvencia so sieňovo-komorovým blokom II. alebo III. stupňa
- pri Prinzmetalovej angíne (začiatok srdcovej angíny)
- ak ste pacient so syndrómom chorého sínu (vrátane sinoatriálneho bloku)
- pri spomalenej srdcovej činnosti (<45-50 úderov srdca za minútu) –nižší ako normálny pulz
- pri Raynaudovej chorobe a poruche periférnej cirkulácie (problémy cirkulácie postihujú prsty, ktoré znecitlivejú a nastanú problémy periférnej tepny)
- pri neliečenom feochromocytóme (nadmerná produkcia hormónu, ktorý vyvoláva vážnu hypertenziu)
- pri nízkom krvnom tlaku
- ak užívate floktafenín
- ak užívate sultoprid (liek zvyčajne predpisovaný psychiatrom).
Buďte zvlášť opatrný pri používaní CARTEOL LP 1% alebo CARTEOL LP 2%:
Upozornite lekára, ak:- užívate systémové betablokátory ako amiodarón, bepridil, verapimil a diltiazem
- ste náchylný na vážnu anafylaktickú reakciu z akéhokoľvek dôvodu, alebo sa podrobujete desenzibilizačnej liečbe
- máte cukrovku: je nutné častejšie sledovať hladinu cukru v krvi a brať do úvahy, že príznaky a prejavy hypoglykémie môžu byť maskované, napr. búšením srdca, potením
- trpíte psoriázou alebo tyreotoxikózou
- ak podstupujete operačný zákrok, oznámte anestéziológovi, že beriete tento liek
- už užívate inú betablokátorovú očnú instiláciu, pretože súbežné používanie dvoch betablokátorových instilácií sa neodporúča.
Pacienti používajúci kontaktné šošovky
Počas liečby betablokátorovou očnou instiláciou môže dôjsť k neznášanlivosti kontaktných šošoviek kvôli zníženej sekrécii sĺz, k čomu pri užívaní betablokátorov bežne dochádza. Konzervačný prostriedok benzalkóniumchlorid môže spôsobiť podráždenie oka, môže sa usadzovať do kontaktných šošoviek a meniť ich farbu. Preto sa táto očná instilácie nemá používať, ak nosíte mäkké kontaktné šošovky. Šošovky si pred aplikáciou lieku vyberte a nasaďte si ich až 15 minút po nakvapkaní očnej instilácie.
Používanie u detí a mladistvých do 18 rokov
Táto očná instilácia nie je vhodná na užívanie u predčasne narodených detí, novorodencov, detí a mladistvých do 18 rokov.
Tehotenstvo
CARTEOL LP 1% alebo CARTEOL LP 2% sa môže používať počas tehotenstva. V prípade, že sa používa na konci tehotenstva, musí byť novorodenec niekoľko dní sledovaný, pretože liek pôsobí tiež na plod.
Skôr ako začnete v tehotenstve užívať akýkoľvek liek, poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Dojčenie
Tento liek sa vylučuje do materského mlieka. Z tohto dôvodu sa odporúča, pokiaľ dojčiace ženy musia liek používať, aby prerušili dojčenie.
Skôr ako začnete počas dojčenia užívať akýkoľvek liek, poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Športovci:Tento liek obsahuje liečivo, ktoré môže zapríčiniť pozitívne výsledky pri antidopingových testoch.
Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje:Táto očná instilácia spôsobuje po nakvapkaní do oka rozmazané videnie. Schopnosť viesť motorové vozidláalebo obsluhovať stroje môže byť preto znížená.
Interakcie s inými liekmi
Pokiaľ vám lekár predpísal ešte iný očný liek, dodržujte medzi vkvapkávaním dvoch liekov do oka interval najmenej 15 minút. CARTEOL LP 1% a CATREOL 2% si vkvapkajte vždy ako posledný.
Informujte lekára alebo lekárnika v prípade, že užívate, v poslednej dobe ste užívali alebo budete užívať iné lieky, najmä očné instilácie a taktiež akékoľvek lieky, ktoré nie sú na lekársky predpis. Určite ho informujte, pokiaľ užívate liek s floktafenínom, sultopridom, amiodarónom, bepridilom, verapamilom, diltiazemom a betablokátormi používanými na liečbu ochorení srdca. Obzvlášť dôležité je lekára alebo lekárnika informovať, ak už užívate iný liek na liečbu vysokého očného tlaku.
CARTEOL LP 1% a CATREOL 2% obsahuje konzervačnú látku benzalkóniumchlorid, ktorá .
môže spôsobiť podráždenie oka a pokožky.
- AKO POUŽÍVAŤ CARTEOL LP 1% ALEBO CARTEOL LP 2%?
CARTEOL LP 1% a CARTEOL LP 2% používajte vždy presne podľa pokynov svojho lekára. Liek je určený na podávanie do oka. Obvykle sa používa jedna kvapka do chorého oka 1x denne, ráno.
Avšak váš lekár môže rozhodnúť o inom dávkovaní najmä ak užívate súčasne perorálne betablokátory.
Aplikácia lieku do oka:
- Pred aplikáciou lieku si vždy starostlivo umyte ruky.
- Nedotýkajte sa okrajom fľaštičky oka ani očného viečka.
- Odtiahnite spodné očné viečko zľahka smerom dolu, fľaštičku držte kvapkacím otvorom smerom dolu. Fľaštičku opatrne stlačte a počkajte, kým do odtiahnutého viečka kvapne jedna kvapka. Na okamih oko zatvorte.
- Oko neotvárajte a odstráňte prebytočnú tekutinu.
- Po každom použití fľaštičku pevne uzavrite, aby ste zabránili preniknutiu nečistôt.
Pokiaľ vám lekár predpísal ďalšie očné kvapky, vkvapkajte si ich do oka pred použitím CARTEOL LP 1% alebo CARTEOL LP 2%. Pred podaním každého ďalšieho lieku vyčkajte 15 minút. CARTEOL LP 1% a CARTEOL LP 2% si vždy vkvapnite
ako posledný a to 15 minút po podaní predchádzajúceho lieku.Ak máte dojem, že účinok CARTEOL LP 1% a CARTEOL LP 2% je priveľmi silný alebo priveľmi slabý, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.
Ak ste použili viac CARTEOL LP 1% alebo CARTEOL LP 2%, ako ste mali,alebo pokiaľ ste očnú instiláciu použili ústne, môžu sa u vás prejaviť niektoré z nežiaducich účinkov, ako sú problémy s dýchaním alebo pocit spomalenia tlkotu srdca. PORAĎTE SA OKAMŽITE S LEKÁROM ALEBO LEKÁRNIKOM.
Ak ste zabudli CARTEOL LP 1% alebo CARTEOL LP 2% použiť:Nezdvojujte nasledujúcu dávku, ale aplikujte zabudnutú kvapku čo najskôr. Pokiaľ ste si spomenuli v čase, keď si máte aplikovať ďalšiu dávku, zabudnutú dávku vynechajte. Ďalej pokračujte v podávaní lieku podľa stanovej liečebnej schémy. POKIAĽ MÁTE NEJAKÉ POCHYBNOSTI, SPÝTAJTE SA VÁŠHO LEKÁRA ALEBO LEKÁRNIKA.
CARTEOL LP 1% alebo CARTEOL LP 2% prestal pôsobiť? Pokiaľ prerušíte liečbu, váš vnútroočný tlak sa zvýši, čo môže viesť k poškodeniu vášho zraku. NIKDY NEPRERUŠTE LIEČBU, POKIAĽ STE TO NEPREKONZULTOVALI S LEKÁROM.
- MOŽNÉ VEDĽAJŠIE ÚČINKY
Tak ako všetky lieky,
CARTEOL LP 1% a CARTEOL LP 2% môže mať vedľajšie účinky.
Srdcové a cievne poruchy:poruchy srdca (mdloby, búšenie srdca, porucha pravidelnej rytmickej činnosti srdca, zlyhanie srdca, pokles krvného tlaku, spomalenie srdcovej činnosti alebo zhoršenie predchádzajúcich problémov s tepom); poruchy krvného obehu (krívanie, Raynaudova choroba, studené končatiny)'
Očné poruchy:podráždenie očí včítane ľahkého pálenia a bodavého pocitu na začiatku liečby, rozmazané videnie, prekrvenie spojoviek, zápal spojoviek, zápal očných viečok, zápal rohovky, znížená citlivosť rohovky, pocit suchosti očí. Problémy so zrakom, včítane zmeny refrakcie, (niekedy v dôsledku vysadenia miotických liekov), pokles horného očného viečka, dvojité videnie, uvoľnenie cievovky (jedna z membrán obaľujúcich očnú guľu) po operatívnom odstránení zeleného zákalu
Gastrointestinálne poruchy:suchosť v ústach, bolesť žalúdka, bolesť brucha, nevoľnosť, zvracanie, preháňanie
Celkové poruchy a poruchy v mieste podania:bolesť hrudníka, únava, telesná slabosť
Poruchy imunitného systému:systémový lupus erythematosus, príznaky a symptómy alergickej reakcie vrátane anafylaxie, angioedému, žihľavky, lokálnej a celkovej vyrážky.
Poruchy metabolizmu a výživy:hypoglykémia (znížená hladina cukru v krvi)
Poruchy nervovej sústavy a psychické poruchy:bolesť hlavy, závrat, depresia, nespavosť, nočné mory, zhoršenie chorobnej slabosti svalov, znížený pohlavný pud, impotencia
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína:dýchavičnosť (sťažené dýchanie), kašeľ, prieduškové záchvaty
Poruchy kože a podkožného tkaniva:strata vlasov, rôzne kožné problémy včítane svrbenia, alergických reakcií (pozri poruchy imunitného systému), prejavy psoriázy
Biologicky:v zriedkavých prípadoch sa u pacientov rozvinula reaktívna protilátka, spojená s príznakmi lupusu, ktoré sa však po prerušení liečby vrátia do pôvodného stavu.
Pretože liek obsahuje benzalkóniumchlorid, je možný výskyt ekzému a podráždenie pokožky.
Ak spozorujete vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľov, informujte o nich svojho lekára alebo lekárnika.
5. UCHOVÁVANIE CARTEOL LP 1% a CARTEOL LP 2%Liek uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.
CARTEOL LP 1% a CARTEOL LP 2% uchovávajte pri teplote do 25 °C.
Načatú fľaštičku nepoužívajte dlhšie ako 4 týždne po otvorení. Fľaštičku ihneď po použití dôkladne zatvorte.
CARTEOL LP 1% a CARTEOL LP 2% sa nesmie používať po uplynutí doby použiteľnosti vyznačenej na obale. Nespotrebovaný liek vráťte do lekárne.
- ĎALŠIE INFORMÁCIE
Liečivo je:
CARTEOL LP 1%: karteololiumchlorid 10 mg v 1 ml roztoku
CARTEOL LP 2%: karteololiumchlorid 20 mg v 1 ml roztoku
Ďalšie zložky sú: roztok benzalkóniumchloridu (konzervačná látka), kyselina algínová, dihydrogenfosforečnan sodný dihydrát, hydrogenfosforečnan sodný dodekahydrát, chlorid sodný, hydroxid sodný (na úpravu pH), čistená voda
Držiteľ rozhodnutia o registrácii:Dr. Gerhard MannChem.-pharm. Fabrik GmbH
Brunsbütteler Damm 165-173
13581 Berlín, Nemecko
Výrobca: Laboratoire CHAUVIN Dr. Gerhard Mann
Z.I. Ripotier Haut Chem.-pharm. Fabrik GmbH
07200 Aubenas, Francúzsko Brunsbütteler Damm 165-173
13581 Berlín, Nemecko
Balenie:CARTEOL LP 1% - fľaštička s kvapkadlom s obsahom 1 x 3 ml
CARTEOL LP 2%- fľaštička s kvapkadlom s obsahom 1 x 3 ml
CARTEOL LP 2%- fľaštička s kvapkadlom s obsahom 3 x 3 ml
Táto písomná informácia pre používateľov bola schválená v 03/2007