CALCIUM BBP sol inj 10x10 ml/1 g (amp.skl.)

omocné látky: acidum hydrochloricum 35% (kyselina chlorovodíková 35%) a natrii hydroxidum (hydroxid sodný) na úpravu pH , aqua ad iniectabilia (voda na injekciu).

Farmakoterapeutická skupina

Soli a ióny na parenterálne použitie

Charakteristika

Ióny vápnika sú potrebné pre excitabilitu a uvoľňovanie neurotransmiterov v nervovom a svalovom tkanive, pre svalovú kontrakciu, funkciu srdca a zrážanie krvi, sprostredkujú intracelulárne účinky mnohých hormónov. Udržujú integritu bunkových membrán, znižujú patologicky zvýšenú permeabilitu krvných kapilár pri anafylaktickej reakcii. Glukonan vápenatý zvyšuje hladinu vápnika v organizme.
Farmakokinetické údaje
Z celkového množstva vápnika v krvi je asi 50 % v aktívnej ionizovanej forme, 5 % je viazaných na organické anióny a 45 % na bielkoviny. Vápnik v krvi je v dynamickej rovnováhe s vápnikom v tkanivách. Vylučuje sa predovšetkým močom, pričom sa značná časť reabsorbuje v tubuloch obličky. Vylučuje sa aj pankreatickou šťavou, žlčou, stolicou, potom a slinami. Prechádza placentárnou bariérou a vylučuje sa do materského mlieka. Glukonanová zložka sa biotransformuje v pečeni. To však neovplyvňuje rýchlosť disociácie liečiva po i.v. podaní. Po podaní glukonanu vápenatého sa výrazne zvýši vylučovanie vápnika močom v prvých 24-48 hodinách.

Indikácie

- Hypokalciémia rôzneho pôvodu (spazmofília, tetania, osteomalácia, osteoporóza, hojenie fraktúr).
- Akútne alergické choroby.
- Chronické zápalové ochorenia, zápalové a postradiačné edémy v hltane a hrtane.
- Svrbiace dermatózy, mokvajúce a generalizované ekzémy.
- Intoxikácia blokátormi vápnikových kanálov (napr. verapamilom).

Kontraindikácie

Hyperkalciémia, hyperkalciúria (hyperparatyreoidizmus, predávkovanie vitamínu D, tumory spôsobujúce dekalcifikáciu ako plazmocytóm, kostné metastázy), ťažká insuficiencia obličiek, náhly vzostup sérových hladín vápnika, pri osteoporóze vyvolanej imobilizáciou pacienta, galaktozémia, dlhodobá terapia novorodencov a malých detí, terapia kardioglykozidmi (s výnimkou ťažkej symptomatickej hypokalciémie), anafylaktická reakcia s príznakmi hroziaceho šoku.
Tehotenstvo a dojčenie
Údaje o teratogenite a embryotoxicite neboli publikované. Vápnik prechádza do materského mlieka.

Nežiaduce účinky

Príliš rýchle intravenózne podanie vápenatého prípravku vedie k rade príznakov: začervenanie tváre, návaly tepla, periférna vazodilatácia, potenie, hypotenzia alebo hypertenzia, nepravidelná srdcová činnosť, nauzea, dávenie, kriedová chuť v ústach. Pálenie, bolesť, začervenanie a raš v mieste injekcie môžu byť príznakom extravazalného prestupu injikovanej látky.
Subkutánne, intramuskulárne alebo extravaskulárne podanie môže viesť ku kalcifikácii tkanív alebo k nekrózam. Zvlášť náchylní k tomuto nežiaducemu účinku sú novorodenci.

Interakcie

Vápnik zosilňuje účinok srdcových glykozidov. Tiazidové diuretiká zvyšujú renálnu reabsorpciu kalcia, znižujú jeho vylučovanie močom a môžu spôsobiť hyperkalciémiu. Súčasné podanie furosemidu môže viesť u novorodencov k hyperkalciúrii a nefrokalcinóze. Roztoky glukonanu vápenatého sú inkompatibilné s mnohými inými liekmi, tvoria s nimi málo rozpustné soli, preto sa nemajú miešať a podávať súčasne s ďalšími liečivami.

Dávkovanie a spôsob podávania

a) Dávkovanie deťom:
Dávky závisia od veku, druhu výživy a hodnôt kalciémie. Jednotlivá dávka pre deti do 1 roka je 100 - 200 mg (1-2 ml) v 5 ml izotonického roztoku chloridu sodného alebo 5 % roztoku glukózy, pre deti 1-6 ročné 200 - 500 mg (2-5 ml) a pre deti 6-15 ročné 500 - 1000 mg (5-10 ml). Injekčný roztok sa musí podať prísne intravenózne, pretože u detí môžu vzniknúť tkanivové nekrózy.
b) Dávkovanie dospelým:
Dávkovanie pri prevencii a liečbe hypokalciémie je individuálne podľa potrieb pacienta. Pri akútnej symptomatickej hypokalciémii sa dospelým pacientom podáva prísne intravenózne 10 až 20 ml v priebehu 10 až 15 minút, potom nasleduje udržiavacia infúzia vápnika 1 - 2 mg/kg/h v roztoku 5 % glukózy (30 až 50 ml Calcium Biotika sol inj. v 500 ml 5 % glukózy). Trvanie infúzie závisí od dosiahnutých hodnôt kalciémie. V ostatných indikáciách sa spravidla podáva 10 až 20 ml intravenózne, výnimočne intragluteálne, denne alebo každý druhý až tretí deň.'
Injekcie sa majú podávať zohriate na teplotu tela, veľmi pomaly (3-10 min).
Rýchlosť podávania nemá byť väčšia ako 5 ml za minútu (45 mg vápnika za minútu).

Špeciálne upozornenia

Injekcie sa majú aplikovať zohriate na teplotu tela veľmi pomaly (3-10 min). Výnimkou je kardiálna resuscitácia, kde sa intravenózny bolus podáva veľmi rýchlo. Intramuskulárne sa deťom nesmie podávať a podľa možnosti by sa tento spôsob podania nemal používať ani u dospelých (pozri časť Nežiaduce účinky).
S ohľadom na možnosť výskytu kryštálu v injekčnom roztoku, ktorý môže vzniknúť až po určitom čase, je potrebné venovať zvýšenú pozornosť vzhľadu roztoku pred jeho použitím. Pred každým použitím je potrebné opticky skontrolovať, či ampula neobsahuje kryštál alebo zákal. V takomto prípade injekčný roztok nesmie byť aplikovaný!
Predávkovanie
Príznaky: Vzniká hyperkalciémia, návaly tepla, poruchy chuti, periférna vazodilatácia, anorexia, nauzea, hypotenzia alebo hypertenzia, vomitus, bolesti brucha, svalová slabosť, psychické poruchy, polydipsia, polyúria.
Liečba: Spočíva v podaní saluretík (furosemid alebo kyselina etakrynová). Súčasne sa môže podať diuretikum šetriace kálium. Tiazidové diuretiká sú kontraindikované. Objem cirkulujúcej tekutiny a dostatočná hydratácia sa udržuje infúziou izotonického roztoku.

Varovanie

Liek sa nesmie použiť po uplynutí času použiteľnosti, ktorý je vyznačený na obale.

Balenie

10 ampúl po 10 ml

Uchovávanie

Uchovávať pri teplote od +10 °C do +25 °C.
Liek musí byť uložený mimo dosahu a dohľadu detí.

Dátum poslednej revízie

Marec 2009
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Naposledy ste si pozerali
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.