Na čo sa BUDELIN NOVOLIZER používa?
Budelin Novolizer sa používa na pravidelnú liečbu pretrvávajúcej astmy.
POZNÁMKA:
Budelin Novolizer sa nesmie používať na liečbu náhle vzniknutých záchvatov dýchavičnosti (akútny astmatický záchvat alebo status asthmaticus (astmatické záchvaty, ktoré sa objavujú veľmi často a/alebo pretrvávajú počas niekoľkých dní)).
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...
Nežiaduce účinky
Často sa môžu objavovať mierne podráždenia sliznice sprevádzané ťažkosťami pri prehĺtaní, chrapotom a kašľom.
Liečba inhalačným budezonidom môže viesť k vzniku hubového ochorenia v ústach a v hrdle. Skúsenosti preukázali, že sa táto hubová infekcia objavuje menej často, ak sa inhalácia vykoná pred jedlom a/alebo sa po inhalácii ústa vypláchnu vodou alebo sa vyčistia zuby. Vo väčšine prípadov tento stav odpovedá na miestu liečbu antimykotikami bez vysadenia liečby Budelinom Novolizer.
Tak ako pri iných inhalačných liečbach, v zriedkavých prípadoch sa môže objaviť kŕč priedušiek (paradoxný bronchospazmus) prejavujúci sa dočasným okamžitým zvýšením sipotu po podaní dávky. Len v takomto prípade musíte používanie Budelinu Novolizer vysadiť bez predchádzajúce porady a okamžite musíte kontaktovať svojho lekára.
Inhalácia väčších dávok počas dlhého obdobia môže viesť k zvýšenej náchylnosti na vznik infekcie. Môže sa narušiť schopnosť prispôsobiť sa stresovej situácii.
Infekcie a nákazy:
Časté:hubové ochorenie v ústach a hrdle (orofaryngeálna kandidóza).
Poruchy imunitného systému:
Zriedkavé:alergické reakcie (precitlivenosť) a opuch tváre, očí, pier, úst a hrdla (angioedém).
Poruchy endokrinného systému:
Veľmi zriedkavé:potlačenie funkcie kôry nadobličiek (supresia nadobličiek).
Psychické poruchy:
Častosť neznáma, ale môžu sa tiež objaviť: problémy so spánkom, depresia alebo pocit strachu, nezvyčajné správanie, nepokoj, nervozita, nadmerné nabudenie alebo podráždenosť. Tieto účinky sa objavia s väčšou pravdepodobnosťou u detí. Nadmerné nutkanie vykonávať nejakú činnosť sprevádzané duševným nepokojom (psychomotorická hyperaktivita).
Poruchy oka:
Veľmi zriedkavé:šedý zákal, sivý zákal.
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína:
Časté:chrapot a kašeľ.
Zriedkavé:zhoršenie dýchavičnosti bezprostredne po inhalácii, sprevádzané kŕčom priedušiek (takzvaný paradoxný bronchospazmus).
Poruchy gastrointestinálneho traktu:
Časté:podráždenie sliznice v ústach a ťažkosti s prehĺtaním.
Poruchy kože a podkožného tkaniva:
Zriedkavé:kožné reakcie ako napr. žihľavka (urtikária), ekzém, miestny zápal kože (dermatitída), svrbenie (pruritus), začervenanie kože spôsobené nadmerným prietokom krvi krvnými cievami (erytém) a tvorba modrín.
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva:
Zriedkavé:spomalenie rastu u detí a dospievajúcich.
Veľmi zriedkavé:zníženie hustoty kostného tkaniva.
Monohydrát laktózy obsahuje malé množstvá mliečnych bielkovín, a preto môže vyvolať alergické reakcie.