Na čo sa BRAUNOL používa?
Braunol je antiseptický a dezinfekčný prípravok s obsahom jódovaného povidónu. Je určený na prevenciu a liečbu infekcií neporušenej alebo porušenej kože a slizníc u dospelých, detí a u donosených novorodencov. Použitie Braunolu:
Na jednorazové použitie:
Dezinfekcia neporušenej pokožkya vnútorného aj vonkajšieho traktu močovopohlavného systému, antiseptikum sliznice, ako napríklad pred operáciami, biopsiami, injekciami, punkciami, odbermi krvi a cievkovaním močového mechúra.
Na opakované, časovo ohraničené použitie:
Antiseptické ošetrenie rán (napr. povrchy rán, preležaniny, vredy predkolenia), popáleniny, infikované a superinfikované (postihnuté opakovanou infekciou zvonku) kožné ochorenia, pri katetrizácii močového mechúra.
Hygienická a chirurgická dezinfekcia rúk.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...
Nežiaduce účinky
Významné nežiaduce účinky alebo príznaky, ktorým by ste mali venovať pozornosť a opatrenia k vykonaniu nápravy, ak sa u vás vyskytnú
Veľmi zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 ľudí) :
- kožné reakcie spôsobené precitlivenosťou (alergia), ako napríklad kontaktné alergické reakcie neskorého typu, ktoré sa môžu prejaviť svrbením, pálením, sčervenaním, pľuzgierikmi a podobne,
- akútne reakcie imunitného systému (anafylaktické reakcie) s poklesom krvného tlaku a/alebo s dýchacími ťažkosťami a/alebo s rýchlym opuchom kože alebo sliznice (angioedém).
Ukončite použitie Braunolu a okamžite informujte svojho lekára, ak sa u vás vyskytol niektorý z vyššie uvedených nežiaducich účinkov.
Ďalšie vedľajšie účinky
Veľmi zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 ľudí):
- K nezanedbateľnému príjmu jódu môže dôjsť v prípade dlhodobého používania Braunolu na rozsiahlych poranených alebo popálených plochách. V ojedinelých prípadoch môže u pacientov s predchádzajúcimi ochoreniami štítnej žľazy vzniknúť zvýšená funkcia štítnej žľazy (jódom indukovaná hypertyreóza), niekedy s príznakmi, ako napríklad zrýchlený tep alebo vnútorný nepokoj (pozri časť 2).
Neznáme (častosť sa nedá odhadnúť z dostupných údajov):
- Po absorpcii veľkého množstva jódovaného povidónu (napr. pri liečbe popálenín) bol popísaný výskyt poruchy elektrolytov a osmolarity séra, zlyhanie obličiek, ako aj prekyslenie krvi (metabolická acidóza).