anovená. K dispozícii nie sú žiadne údaje.
b pozri časť 5.1. Potreba a časový interval ďalších posilňovacích dávok ešte neboli stanovené.
c pozri časť 5.1.
* Nie sú dostupné údaje u dospelých nad 50 rokov
Spôsob podania
Vakcína sa podáva ako hlboká intramuskulárna injekcia, pokiaľ možno do anterolaterálnej časti stehna
dojčiat alebo do oblasti deltového svalu ramena u starších osôb.
Ak sa v rovnakom čase podáva viac ako jedna vakcína, musia sa použiť rôzne miesta aplikácie injekcie.
Vakcína sa nesmie podávať intravenózne, subkutánne ani intradermálne a nesmie sa miešať v tej istej injekčnej striekačke s inými vakcínami.
Pokyny na manipuláciu s vakcínou pred podaním, pozri časť 6.6.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na liečivá alebo ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Podobne ako pri iných vakcínach sa aplikácia Bexsero musí odložiť u osôb trpiacich závažným akútnym horúčkovým ochorením. Prítomnosť ľahkej infekcie, ako je nádcha, však nemusí byť dôvodom na odloženie očkovania.
Neaplikujte intravaskulárne.
Rovnako ako v prípade všetkých injekčných vakcín, musí byť aj po podaní tejto vakcíny vždy k dispozícii náležitá lekárska starostlivosť a dohľad pre prípad vzniku anafylaktického šoku
Táto vakcína sa nemá podávať osobám s trombocytopéniou alebo akoukoľvek poruchou zrážania krvi, ktorá je kontraindikáciou intramuskulárneho podania, pokiaľ možný prínos jednoznačne nepreváži riziko takéhoto podania.
Neočakáva sa, že Bexsero poskytuje ochranu pred všetkými cirkulujúcimi kmeňmi meningokoka skupiny B (pozri časť 5.1).
Podobne ako pri mnohých vakcínach si musí byť zdravotnícky pracovník vedomý, že po očkovaní dojčiat a detí (mladších ako 2 roky) môže dôjsť k zvýšeniu telesnej teploty. Profylaktické podávanie antipyretík v čase očkovania a tesne po očkovaní môže znížiť výskyt a intenzitu postvakcinačných horúčkových reakcií. Dojčatám a deťom (vo veku menej ako 2 roky) sa majú antipyretiká podávať v súlade s miestnymi nariadeniami.
Nie sú k dispozícii žiadne údaje o použití Bexsero u osôb so zníženou imunitnou odpoveďou. U
imunokompromitovaných jedincov nemusí očkovanie vyvolať ochrannú protilátkovú odpoveď.
Nie sú k dispozícii žiadne údaje o použití Bexsero u osôb starších ako 50 rokov ani u pacientov s chronickými ochoreniami.
Pri podávaní série základného očkovania veľmi nezrelým dojčatám (narodeným ≤ v 28. týždni gravidity), a najmä v prípade predchádzajúcej anamnézy respiračnej nezrelosti, je nutné brať ohľad na možné riziko apnoe a potrebu monitorovania respirácie počas 48 – 72 hodín. V tejto skupine dojčiat je prínos očkovania vysoký, a preto sa očkovaniu netreba brániť a ani sa nemá odkladať.
Kryt hrotu injekčnej striekačky môže obsahovať prírodný gumený latex. Aj keď je riziko vzniku alergickej reakcie veľmi malé, zdravotnícki pracovníci musia zvážiť pomer prínosu a rizika pred podaním tejto vakcíny osobám so známou anamnézou precitlivenosti na latex.
Na začiatku výrobného procesu sa používa kanamycín, ktorý sa v neskorších štádiách výroby odstraňuje. Ak je kanamycín prítomný vo vakcíne, jeho hladiny sú nižšie ako 0,01 mikrogramov na dávku.
4.5 Liekové a iné interakcie
Použitie s inými vakcínami
Bexsero sa môže podávať súčasne s ktorýmikoľvek nasledujúcimi antigénmi buď vo forme
monovalentných, alebo kombinovaných vakcín: vakcína proti diftérii, tetanu, pertussis (acelulárna), Haemophilus influenzae typu b, poliomyelitíde (inaktivovaná), hepatitíde B, heptavalentná konjugovaná pneumokoková vakcína a vakcína proti osýpkam, mumpsu, rubeole a ovčím kiahňam.
Klinické štúdie preukázali, že imunitné odpovede súčasne podaných vakcín neovplyvnilo súbežné podanie Bexsero, čo sa zakladá na neznížení mier protilátkovej odpovede v porovnaní so samostatným podaním bežných vakcín. Nekonzistentné výsledky boli pozorované v štúdiách odpovedí na vakcínu
s inaktivovaným poliovírusom typu 2 a konjugovanú pneumokokovú vakcínu sérotyp 6B a boli zaznamenané nižšie titre protilátok proti antigénu pertusového pertaktínu, ale tieto údaje nepoukazujú na klinicky signifikantnú interferenciu.
Vzhľadom na zvýšené riziko horúčky, citlivosti v mieste aplikácie injekcie, zmeny stravovacích zvyklostí a podráždenosti, keď Bexsero bolo podané súčasne s vakcínami uvedenými vyššie, ak je to možné, odporúča sa samostatné očkovanie. Profylaktické použitie paracetamolu znižuje výskyt a
závažnosť horúčky bez vplyvu na imunogenicitu vakcíny Bexsero alebo bežných vakcín. Vplyv iných antipyretík ako paracetamolu na imunitnú odpoveď sa neskúmal.
Súbežná aplikácia Bexsero s inými ako vyššie spomenutými vakcínami sa neskúmala.
Ak sa Bexsero podáva súbežne s inými vakcínami, musia sa použiť rôzne miesta aplikácie injekcie
(pozri časť 4.2).
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
Nie sú k dispozícii dostatočné klinické údaje o použití vakcíny počas gravidity.
Potenciálne riziko pre gravidné ženy nie je známe. Napriek tomu očkovaniu netreba brániť, ak existuje jednoznačné riziko vystavenia meningokokovej infekcii.
V štúdii, v ktorej samice králika dostávali Bexsero v dávkach približne 10-násobne vyšších ako ekvivalent ľudskej dávky založený na telesnej hmotnosti, sa nezistili žiadne dôkazy o toxicite pre matku alebo plod, materinské správanie, fertilitu žien alebo postnatálny vývoj.
Laktácia
Informácie o bezpečnosti vakcíny pre ženy a ich deti počas dojčenia nie sú k dispozícii. Pred
vykonaním rozhodnutia o imunizácii počas dojčenia sa musí preskúmať pomer prínos-riziko.
U očkovaných králičích matiek ani u ich mláďat sa počas 29 dní laktácie nepozorovali žiadne nežiaduce reakcie. Vakcína Bexsero bola imunogénna u zvieracích matiek očkovaných pred laktáciou a protilátky sa zachytili aj u ich mláďat, ale hladiny protilátok v mlieku neboli stanovené.
Fertilita
Nie sú k dispozícii žiadne údaje o vplyve na fertilitu u ľudí.
V štúdiách na zvieratách sa nepreukázali žiadne vplyvy na fertilitu samíc.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Bexsero nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Avšak niektoré z účinkov uvedených v časti 4.8 „Nežiaduce účinky“ môžu prechodne ovplyvniť schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
Súhrn bezpečnostného profilu
Bezpečnosť vakcíny Bexsero bola hodnotená v 8 štúdiách vrátane 7 randomizovaných kontrolovaných
skúšaní so 6 427 osobami (vo veku od 2 mesiacov), ktoré dostali aspoň jednu dávku Bexsero. Spomedzi osôb, ktoré dostali Bexsero, bolo 4 843 dojčiat a malých detí a 1 584 dospievajúcich a dospelých. Z dojčiat, ktoré dostali sériu základného očkovania, dostalo 1 630 v druhom roku života posilňovaciu dávku.
U dojčiat a detí (vo veku menej ako 2 roky) boli najčastejšie lokálne a systémové nežiaduce reakcie pozorované v klinických skúšaniach citlivosť a erytém v mieste aplikácie injekcie, horúčka a podráždenosť.
V klinických štúdiách sa u dojčiat objavovala horúčka častejšie vtedy, keď sa vakcína Bexsero podávala súčasne s bežnými vakcínami (obsahujúcimi nasledujúce antigény: 7-valentný pneumokokový konjugát, diftéria, tetanus, pertussis /acelulárna/, hepatitída B, poliomyelitída
/inaktivovaná/ a Haemophilus influenzae typu b) ako v prípadoch, keď bola podaná samotne. Vyššia miera použitia antipyretík sa rovnako zaznamenala u dojčiat očkovaných Bexserom a bežnými vakcínami. Pri podaní samotnej vakcíny Bexsero bola frekvencia výskytu horúčky podobná ako frekvencia jej výskytu spojená s podávaním bežných vakcín dojčatám počas klinických skúšaní. Ak sa objavila horúčka, obvykle mala predvídateľný charakter, pričom väčšinou odznela do jedného dňa po očkovaní.
U dospievajúcich a dospelých boli najčastejšie pozorované lokálne a systémové nežiaduce reakcie bolesť v mieste aplikácie injekcie, malátnosť a bolesť hlavy.
Pri nasledujúcich dávkach v rámci očkovacej schémy nebolo pozorované žiadne zvýšenie výskytu ani závažnosti nežiaducich reakcií.
Tabuľkový zoznam nežiaducich reakcií
Nežiaduce reakcie (po základnom očkovaní alebo posilňovacej dávke), ktoré sa považovali minimálne
za možno súvisiace s očkovaním, boli kategorizované podľa frekvencie výskytu.
Frekvencie výskytu sú definované nasledovne: Veľmi časté: (≥ 1/10)
Časté: (≥1/100 až <1/10) Menej časté: (≥1/1 000 až <1/100) Zriedkavé: (≥1/10 000 až <1/1 000) Veľmi zriedkavé: (<1/10 000)
V rámci každej frekvenčnej skupiny sú nežiaduce účinky zobrazené v poradí podľa klesajúcej závažnosti.
Dojčatá a deti (do veku 10 rokov)
Poruchy metabolizmu a výživy
Veľmi časté: poruchy príjmu potravy
Poruchy nervového systému
Veľmi časté: spavosť, neobvyklý plač
Menej časté: kŕče (vrátane febrilných kŕčov)
Poruchy ciev
Menej časté: bledosť (zriedkavé po posilňovacej dávke) Zriedkavé: Kawasakiho syndróm
Poruchy gastrointestinálneho traktu
Veľmi časté: hnačka, vracanie (menej časté po posilňovacej dávke)
Poruchy kože a podkožného tkaniva
Veľmi časté: vyrážky (menej časté po posilňovacej dávke) Menej časté: ekzém, urtikária
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Veľmi časté: horúčka (≥38 °C), citlivosť v mieste aplikácie injekcie (vrátane závažnej citlivosti v mieste aplikácie injekcie definovanej ako plač pri pohybe končatinou, do ktorej bola podaná vakcína), erytém v mieste aplikácie injekcie, opuch v mieste aplikácie injekcie, indurácia v mieste aplikácie injekcie, podráždenosť
Menej časté: horúčka (≥40 °C)
Dospievajúci (od 11 rokov veku) a dospelí
Poruchy nervového systému
Veľmi časté: bolesť hlavy
Poruchy gastrointestinálneho traktu
Veľmi časté: nevoľnosť
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Veľmi časté: bolesť v mieste aplikácie injekcie (vrátane závažnej bolesti v mieste aplikácie injekcie definovanej ako neschopnosť vykonávať bežné denné činnosti), opuch v mieste aplikácie injekcie, indurácia v mieste aplikácie injekcie, erytém v mieste aplikácie injekcie, malátnosť
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
Veľmi časté: myalgia, artralgia
4.9 Predávkovanie
Skúsenosti s predávkovaním sú obmedzené. V prípade predávkovania sa odporúča sledovanie vitálnych funkcií a prípadná symptomatická liečba.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: meningokokové vakcíny, ATC kód: J07AH09
Spôsob účinku
Cieľom imunizácie vakcínou Bexsero je stimulovať tvorbu baktericídnych protilátok, ktoré
rozpoznávajú vakcínové antigény NHBA, NadA, fHbp a PorA P1.4 (imunodominantný antigén prítomný v zložke OMV), a ktoré podľa predpokladu chránia pred invazívnym meningokokovým ochorením (IMO). Pretože tieto antigény vyjadrujú variabilitu rôznych kmeňov, meningokoky, ktoré vytvárajú dostatočné hladiny týchto antigénov, sú citlivé na zničenie protilátkami, ktorých tvorbu stimuluje vakcína. Systém na typizáciu meningokokových antigénov (MATS) bol vyvinutý na zisťovanie súvislosti medzi antigénovými profilmi rôznych kmeňov meningokokov skupiny B a ničením týchto kmeňov v analýze baktericídnosti séra s ľudským komplementom (hSBA). Preskúmanie približne 1 000 rozličných izolátov invazívnych meningokokov skupiny B zozbieraných v rokoch 2007 – 2008 v 5 európskych krajinách preukázalo, že vhodný MATS typ antigénu, ktorý je krytý vakcínou, malo v závislosti od krajiny pôvodu 73 % až 87 % izolátov meningokoka skupiny B. Zistilo sa, že celkovo 78 % (95 % interval spoľahlivosti od 63 – 90 %) z približne 1 000 kmeňov malo potenciálne citlivé vakcínou indukované protilátky.
Klinická účinnosť
Účinnosť Bexsero sa nehodnotila v klinických skúšaniach. Účinnosť vakcíny sa predpokladá na
základe preukázania indukcie odpovedí sérových baktericídnych protilátok na každý z antigénov vakcíny (pozri časť Imunogenicita).
Imunogenicita
Odpovede sérových baktericídnych protilátok na každý z antigénov vakcíny, NadA, fHbp, NHBA a
PorA P1.4 bol hodnotený pomocou súboru štyroch referenčných kmeňov meningokoka skupiny B. Baktericídne protilátky proti týmto kmeňom sa merali pomocou analýzy baktericídnosti séra s
použitím ľudského séra ako zdroja komplementu (hSBA). Nie sú dostupné údaje zo všetkých očkovacích schém pri použití referenčného kmeňa pre NHBA.
Štúdie primárnej imunogenicity sa väčšinou viedli ako randomizované, kontrolované, multicentrické klinické skúšania. Imunogenicita sa hodnotila u dojčiat, detí, dospievajúcich a dospelých.
Imunogenicita u dojčiat a detíV štúdiách u dojčiat dostali účastníci tri dávky Bexsero buď vo veku 2, 4 a 6 mesiacov,
alebo 2, 3 a 4 mesiace a posilňovaciu dávku v druhom roku života, najskôr vo veku 12 mesiacov. Vzorky séra sa získavali pred očkovaním, mesiac po tretej dávke (pozri Tabuľku 2) a mesiac po posilňovacej dávke (pozri Tabuľku 3). V predĺžení štúdie sa hodnotilo pretrvávanie imunitnej odpovede jeden rok po posilňovacej dávke (pozri Tabuľku 3). Predtým neočkované deti dostali dve dávky v druhom roku života, s hodnotením pretrvávania prítomnosti protilátok jeden rok po druhej
dávke (pozri Tabuľku 4). Imunogenicita po dvoch dávkach bola zdokumentovaná aj v ďalšej štúdii u
dojčiat vo veku 6 mesiacov až 8 mesiacov v čase zaradenia do štúdie (pozri Tabuľka 4).
Imunogenicita u dojčiat vo veku od 2 mesiacov do 6 mesiacovVýsledky imunogenicity jeden mesiac po troch dávkach Bexsero podaných vo
veku 2, 3, 4 a 2, 4, 6 mesiacov sumarizuje Tabuľka 2. Pri obidvoch očkovacích schémach vakcíny Bexsero boli odpovede baktericídnych protilátok jeden mesiac po tretej dávke proti referenčným kmeňom meningokokov vysoké proti antigénom fHbp, NadA a PorA P1.4. Baktericídne odpovede proti antigénu NHBA boli u dojčiat očkovaných v schéme 2, 4 a 6-mesiac taktiež vysoké, ale tento antigén sa javil byť menej imunogénny pri schéme 2, 3 a 4-mesiac. Klinické dôsledky zníženej imunogenicity antigénu NHBA pri tejto schéme nie sú známe.
Tabuľka 2. Odpovede sérových baktericídnych protilátok 1 mesiac po očkovaní treťou dávkou vakcíny Bexsero vo veku 2, 3, 4 alebo 2, 4, 6 mesiacov Antigén
|
| Štúdia V72P13 2, 4, 6 mesiacov
| Štúdia V72P12 2, 3, 4 mesiace
| Štúdia V72P16 2, 3, 4 mesiace
|
fHbp
| % séropozitívnych* (95 % IS)
| N=1149 100% (99-100)
| N=273 99% (97-100)
| N=170 100% (98-100)
|
hSBA GMT** (95 % IS)
| 91 (87-95)
| 82 (75-91)
| 101 (90-113)
|
NadA
| % séropozitívnych (95 % IS)
| N=1152 100% (99-100)
| N=275 100% (99-100)
| N=165 99% (97-100)
|
hSBA GMT (95 % IS)
| 635 (606-665)
| 325 (292-362)
| 396 (348-450)
|
PorA P1.4
| % séropozitívnych (95 % IS)
| N=1152 84% (82-86)
| N=274 81% (76-86)
| N=171 78% (71-84)
|
hSBA GMT (95 % IS)
| 14 (13-15)
| 11 (9,14-12)
| 10 (8,59-12)
|
NHBA
| % séropozitívnych (95 % IS)
| N=100 84% (75-91)
| N=112 37% (28-46)
| N=35 43% (26-61)
|
hSBA GMT (95 % IS)
| 16 (13-21)
| 3,24 (2,49-4,21)
| 3,29 (1,85-5,83)
|
* % séropozitívnych = percento jedincov, ktorí dosiahli hSBA ≥ 1:5.
** GMT = priemerný geometrický titer.
Údaje o pretrvávaní prítomnosti baktericídnych protilátok 8 mesiacov po očkovaní vakcínou Bexsero vo veku 2, 3 a 4 mesiace a 6 mesiacov po očkovaní vakcínou Bexsero vo veku 2, 4 a 6 mesiacov (časový bod pred posilňovacou dávkou), a údaje o posilňovacej dávke získané po štvrtej dávke vakcíny Bexsero podanej vo veku 12 mesiacov sú zhrnuté v Tabuľke 3. V Tabuľke 3 sú uvedené aj
údaje o pretrvávaní imunitnej odpovede jeden rok po posilňovacej dávke. Potreba ďalších posilňovacích dávok na zachovanie dlhodobejšej ochrannej imunity nebola stanovená.
Tabuľka 3. Odpovede sérových baktericídnych protilátok po posilňovacej dávke podanej 12 mesiacov po základnej sérii podanej vo veku 2, 3, 4 alebo 2, 4 a 6 mesiacov a pretrvávanie prítomnosti baktericídnych protilátok jeden rok po posilňovacej dávkeAntigén
|
| 2, 3, 4, 12 mesiacov
| 2, 4, 6, 12 mesiacov
|
fHbp
| pred posilňovacou dávkou* % séropozitívnych** (95 % IS) hSBA GMT*** (95 % IS)
| N=81 58% (47-69) 5,79 (4,54-7,39)
| N=426 82% (78-85) 10 (9,55-12)
|
1 mesiac po posilňovacej dávke % séropozitívnych (95 % IS) hSBA GMT (95 % IS)
| N=83 100% (96-100) 135 (108-170)
| N=422 100% (99-100) 128 (118-139)
|
12 mesiacov po posilňovacej dávke % séropozitívnych (95 % IS) hSBA GMT (95 % IS)
| -
| N=299 62% (56-67) 6,5 (5,63-7,5)
|
NadA
| pred posilňovacou dávkou % séropozitívnych (95 % IS) hSBA GMT (95 % IS)
| N=79 97% (91-100) 63 (49-83)
| N=423 99% (97-100) 81 (74-89)
|
1 mesiac po posilňovacej dávke % séropozitívnych (95 % IS) hSBA GMT (95 % IS)
| N=84 100% (96-100) 1558 (1262-1923)
| N=421 100% (99-100) 1465 (1350-1590)
|
12 mesiacov po posilňovacej dávke % séropozitívnych (95 % IS) hSBA GMT (95 % IS)
| -
| N=298 97% (95-99) 81 (71-94)
|
PorA P1.4
| pred posilňovacou dávkou % séropozitívnych (95 % IS) hSBA GMT (95 % IS)
| N=83 19% (11-29) 1,61 (1,32-1,96)
| N=426 22% (18-26) 2,14 (1,94-2,36)
|
1 mesiac po posilňovacej dávke % séropozitívnych (95 % IS) hSBA GMT (95 % IS)
| N=86 97% (90-99) 47 (36-62)
| N=424 95% (93-97) 35 (31-39)
|
12 mesiacov po posilňovacej dávke % séropozitívnych (95 % IS) hSBA GMT (95 % IS)
| -
| N=300 17% (13-22) 1,91 (1,7-2,15)
|
NHBA
| pred posilňovacou dávkou % séropozitívnych (95 % IS) hSBA GMT (95 % IS)
| N=69 25% (15-36) 2,36 (1,75-3,18)
| N=100 61% (51-71) 8,4 (6,4-11)
|
1 mesiac po posilňovacej dávke % séropozitívnych (95 % IS) hSBA GMT (95 % IS)
| N= 67 76% (64-86) 12 (8,52-17)
| N=100 98% (93-100) 42 (36-50)
|
12 mesiacov po posilňovacej dávke % séropozitívnych (95 % IS) hSBA GMT (95 % IS)
| -
| N=291 36 % (31 – 42 %) 3,35 (2,88-3,9)
|
* časový bod pred posilňovacou dávkou reprezentuje pretrvávanie prítomnosti baktericídnych protilátok 8 mesiacov po očkovaní vakcínou Bexsero vo veku 2, 3 a 4 mesiace a 6 mesiacov po očkovaní vakcínou Bexsero vo veku 2, 4 a 6 mesiacov.
** % séropozitívnych = percento jedincov, ktorí dosiahli hSBA ≥ 1:5.
*** GMT = priemerný geometrický titer
Imunogenicita u detí vo veku od 6 do 11 mesiacov, od 12 do 23 mesiacov a od 2 do 10 rokovImunogenicita po dvoch dávkach podaných v dvojmesačnom odstupe deťom vo veku od 6 mesiacov
do 26 mesiacov bola zdokumentovaná v troch štúdiách, ktorých výsledky sú zhrnuté v Tabuľke 4. Miery sérologickej odpovede a GMT hSBA proti každému antigénu vakcíny boli vysoké a podobné po dvojdávkovej sérii u dojčiat vo veku 6 – 8 mesiacov a u detí vo veku 13 – 15 a 24 – 26 mesiacov.
Údaje o pretrvávaní prítomnosti protilátok jeden rok po dvoch dávkach podaných vo veku 13 a 15 mesiacov sú zhrnuté v Tabuľke 4.
Tabuľka 4. Odpovede sérových baktericídnych protilátok po očkovaní vakcínou Bexsero vo veku 6 a 8 mesiacov, 13 a 15 mesiacov alebo 24 a 26 mesiacov, a pretrvávanie prítomnosti baktericídnych protilátok jeden rok po dvoch dávkach podaných vo veku 13 a 15 mesiacov
Antigén
|
| Vekové rozpätie
|
Od 6 do 11 mesiacov
| Od 12 do 23 mesiacov
| Od 2 do 10 rokov
|
Vek pri podaní vakcíny
|
6, 8 mesiacov*
| 13, 15 mesiacov
| 24, 26 mesiacov
|
fHbp
| 1 mesiac po 2. Dávke % séropozitívnych** (95 % IS) hSBA GMT*** (95 % IS)
| N=23
100% (85-100)
250 (173-361)
| N=163
100% (98-100)
271 (237-310)
| N=105
100% (97-100)
220 (186-261)
|
12 mesiacov po 2. Dávke % séropozitívnych (95 % IS) hSBA GMT (95 % IS)
|
-
| N=68
74% (61-83)
14 (9,4-20)
|
-
|
NadA
| 1 mesiac po 2. Dávke % séropozitívnych (95 % IS) hSBA GMT (95 % IS)
| N=23
100% (85-100)
534 (395-721)
| N=164
100% (98-100)
599 (520-690)
| N=103
99% (95-100)
455 (372-556)
|
12 mesiacov po 2. Dávke % séropozitívnych (95 % IS) hSBA GMT (95 % IS)
|
-
| N=68
97% (90-100)
70 (47-104)
|
-
|
PorA P1.4
| 1 mesiac po 2. Dávke % séropozitívnych (95 % IS) hSBA GMT (95 % IS)
| N=22
95% (77-100)
27 (21-36)
| N=164
100% (98-100)
43 (38-49)
| N=108
98% (93-100)
27 (23-32)
|
12 mesiacov po 2. Dávke % séropozitívnych (95 % IS) hSBA GMT (95 % IS)
|
-
| N=68
18% (9-29)
1,65 (1,2-2,28)
|
-
|
NHBA
| 1 mesiac po 2. Dávke % séropozitívnych (95 % IS) hSBA GMT (95 % IS)
|
-
| N=46
63% (48-77)
11 (7,07-16)
| N=100
97% (91-99)
38 (32-45)
|
12 mesiacov po 2. Dávke % séropozitívnych (95 % IS) hSBA GMT (95 % IS)
|
-
| N=65
38% (27-51)
3,7 (2,15-6,35)
|
-
|
* % séropozitívnych = percento jedincov, ktorí dosiahli hSBA ≥ 1:4 (v rozpätí veku
od 6 do 11 mesiacov) a hSBA ≥ 1:5 (v rozpätí veku od 12 do 23 mesiacov a od 2 do 10 rokov).
** GMT = priemerný geometrický titer.
V ďalšej skupine 67 detí hodnotených po očkovaní vakcínou Bexsero vo veku 40 až 44 mesiacov
v dvoch predĺženiach štúdií (N=36) a (N=29 – 31, jednotlivo) sa pozorovalo zvýšenie titrov hSBA
štyroch referenčných antigénov. Percentá séropozitívnych jedincov boli 100 % pre fHbp a
NadA; 94 % a 90 % pre PorA P1.4; 89 % a 72 % pre NHBA.
Imunogenicita u dospievajúcich (od 11 rokov veku) a dospelých
Dospievajúci dostali dve dávky vakcíny Bexsero s jedno-, dvoj- alebo šesťmesačným odstupom medzi
dávkami; tieto údaje sú zhrnuté v tabuľkách 5 a 6. V štúdiách u dospelých sa získali aj údaje po dvoch dávkach vakcíny Bexsero podávaných s jednomesačným alebo dvojmesačným odstupom medzi dávkami (pozri Tabuľku 5).
Pri očkovacích schémach s dvomi dávkami podávanými s odstupom jeden alebo dva mesiace'
sa preukázali podobné imunitné odpovede u dospelých aj dospievajúcich. Podobné odpovede sa pozorovali aj u dospievajúcich, ktorým sa podávali dve dávky Bexsero s odstupom šiestich mesiacov.
Tabuľka 5. Odpovede sérových baktericídnych protilátok u dospievajúcich alebo dospelých jeden mesiac po podaní dvoch dávok vakcíny Bexsero podľa rôznych dvojdávkových schém Antigén
|
| Dospievajúci
| Dospelí
|
0, 1 mesiac
| 0, 2 mesiace
| 0, 6 mesiacov
| 0, 1 mesiac
| 0, 2 mesiace
|
fHbp
| % séropozitívnych* (95 % IS)
| N=638 100% (99-100)
| N=319 100% (99-100)
| N=86 100% (99-100)
| N=28 100% (88-100)
| N=46 100% (92-100)
|
hSBA GMT** (95 % IS)
| 210 (193-229)
| 234 (209-263)
| 218 (157-302)
| 100 (75-133)
| 93 (71-121)
|
NadA
| % séropozitívnych (95 % IS)
| N=639 100% (99-100)
| N=320 99% (98-100)
| N=86 99% (94-100)
| N=28 100% (88-100)
| N=46 100% (92-100)
|
hSBA GMT (95 % IS)
| 490 (455-528)
| 734 (653–825)
| 880 (675–1147)
| 566 (338–948)
| 144 (108–193)
|
PorA P1.4
| % séropozitívnych (95 % IS)
| N=639 100% (99-100)
| N=319 100% (99-100)
| N=86 100% (96–100)
| N=28 96% (82-100)
| N=46 91% (79–98)
|
hSBA GMT (95 % IS)
| 92 (84–102)
| 123 (107–142)
| 140 (101–195)
| 47 (30–75)
| 32 (21–48)
|
NHBA
| % séropozitívnych (95 % IS)
| N=46 100% (92–100)
| N=46 100% (92-100)
| -
| -
| -
|
hSBA GMT (95 % IS)
| 99 (76–129)
| 107 (82–140)
| -
| -
| -
|
* % séropozitívnych = percento jedincov, ktorí dosiahli hSBA ≥ 1:4.
** GMT = priemerný geometrický titer.
V štúdii u dospievajúcich boli baktericídne odpovede po dvoch dávkach vakcíny Bexsero stratifikované podľa toho, či bola východisková hodnota hSBA menej ako 1:4 alebo rovná alebo väčšia ako 1:4. Miery sérologickej odpovede a percentá jedincov s minimálne 4-násobným zvýšením titra hSBA oproti východiskovému stavu jeden mesiac po druhej dávke vakcíny Bexsero sú zhrnuté v Tabuľke 6. Po očkovaní vakcínou Bexsero bolo vysoké percento jedincov séropozitívnych a
dosiahlo 4-násobné zvýšenia titrov hSBA, nezávisle od predchádzajúceho stavu očkovania.
Tabuľka 6. Percento dospievajúcich so sérologickou odpoveďou a minimálne 4-násobným nárastom baktericídnych titrov jeden mesiac po podaní dvoch dávok vakcíny Bexsero podaných podľa rôznych dvojdávkových schém - stratifikované podľa titrov pred očkovaním
Antigén
|
|
|
0, 1 mesiacov
|
0, 2 mesiacov
|
0, 6 mesiacov
|
fHbp
|
% séropozitívnych* (95 % IS)
|
titer pred očkovaním <1:4
|
N=369 100% (98-100)
|
N=179 100% (98-100)
|
N=55 100% (94-100)
|
titer pred očkovaním ≥1:4
|
N=269 100% (99-100)
|
N=140 100% (97-100)
|
N=31 100% (89-100)
|
% so 4-násobným nárastom (95 % IS)
|
titer pred očkovaním <1:4
|
N=369 100% (98-100)
|
N=179 100% (98-100)
|
N=55 100% (94-100)
|
titer pred očkovaním ≥1:4
|
N=268 90% (86-93)
|
N=140 86% (80-92)
|
N=31 90% (74-98)
|
NadA
|
% séropozitívnych (95 % IS)
|
titer pred očkovaním <1:4
|
N=427 100% (99-100)
|
N=211 99% (97-100)
|
N=64 98% (92-100)
|
titer pred očkovaním ≥1:4
|
N=212 100% (98-100)
|
N=109 100% (97-100)
|
N=22 100% (85-100)
|
% so 4-násobným nárastom (95 % IS)
|
titer pred očkovaním <1:4
|
N=426 99% (98-100)
|
N=211 99% (97-100)
|
N=64 98% (92-100)
|
titer pred očkovaním ≥1:4
|
N=212 96% (93-98)
|
N=109 95% (90-98)
|
N=22 95% (77-100)
|
PorA P1.4
|
% séropozitívnych (95 % IS)
|
titer pred očkovaním <1:4
|
N=427 100% (98-100)
|
N=208 100% (98-100)
|
N=64 100% (94-100)
|
titer pred očkovaním ≥1:4
|
N=212 100% (98-100)
|
N=111 100% (97-100)
|
N=22 100% (85-100)
|
% so 4-násobným nárastom (95 % IS)
|
titer pred očkovaním <1:4
|
N=426 99% (98-100)
|
N=208 100% (98-100)
|
N=64 100% (94-100)
|
titer pred očkovaním ≥1:4
|
N=211 81% (75-86)
|
N=111 77% (68-84)
|
N=22 82% (60-95)
|
NHBA
|
% séropozitívnych (95 % IS)
|
titer pred očkovaním <1:4
|
N=2 100% (16-100)
|
N=9 100% (66-100)
|
-
|
titer pred očkovaním ≥1:4
|
N=44 100% (92-100)
|
N=37 100% (91-100)
|
-
|
% so 4-násobným nárastom (95 % IS)
|
titer pred očkovaním <1:4
|
N=2 100% (16-100)
|
N=9 89% (52-100)
|
-
|
titer pred očkovaním ≥1:4
|
N=44 30% (17-45)
|
N=37 19% (8-35)
|
-
|
* % séropozitívnych = percento jedincov, ktorí dosiahli hSBA ≥ 1:4.
Európska agentúra pre lieky udelila odklad z povinnosti predložiť výsledky štúdií pre vakcínu Bexsero v jednej alebo vo viacerých vekových podskupinách detí a dospievajúcich na prevenciu meningokokového ochorenia spôsobeného baktériou
Neisseria meningitidis skupiny B (pre informácie o použití u detí a dospievajúcich, pozri časť 4.2).
5.2 Farmakokinetické vlastnostiNeaplikovateľné.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnostiPredklinické údaje získané na základe štúdií toxicity po opakovanom podávaní, reprodukčnej toxicity a vývinu neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí.
6
. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Chlorid sodný Histidín Sacharóza
Voda na injekciu. Adsorbent, pozri časť 2.
6.2 Inkompatibility
Nevykonali sa štúdie kompatibility, preto sa tento liek nesmie miešať s inými liekmi.
6.3 Čas použiteľnosti
2 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte v chladničke (2 °C – 8 °C). Neuchovávajte v mrazničke.
Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
0,5 ml suspenzie naplnenej v injekčnej striekačke (sklo typu I) s piestovou zátkou (brómbutylová guma typu I) a ochranným krytom na hrot (guma typu I alebo typu II) s ihlou alebo bez ihly.
Veľkosť balenia 1 alebo 10 injekčných striekačiek. Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené na trh.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Počas uchovávania sa môže vytvoriť jemný šedo-biely sediment v naplnenej injekčnej striekačke obsahujúcej suspenziu.
Pred použitím sa má naplnená injekčná striekačka dobre pretrepať, aby sa vytvorila homogénna suspenzia.
Pred aplikáciou sa má vakcína vizuálne skontrolovať na prítomnosť čiastočiek hmoty a zmenu sfarbenia. V prípade prítomnosti akýchkoľvek cudzorodých čiastočiek a/alebo zmeny fyzikálneho vzhľadu vakcínu zlikvidujte.
Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku treba vrátiť do lekárne.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Novartis Vaccines and Diagnostics S.r.l., Via Fiorentina 1,
53100 Siena, Taliansko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO (ČÍSLA)
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
Dátum prvej registrácie: DD mesiac RRRR
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTUDD/MM/RRRR
Podrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej agentúry pre lieky
http://www.ema.europa.eu