AZARGA 10 MG/ML + 5 MG/ML OČNÉ SUSPENZNÉ KVAPKY int opu 1x5 ml (fľ.PE)

SPC
ek z pomocných látok.
• Bronchiálna astma, anamnéza bronchiálnej astmy, alebo závažná chronická obštrukčná choroba pľúc.
• Sínusová bradykardia, druhý alebo tretí stupeň atrioventrikulárneho bloku, symptomatické srdcové zlyhávanie alebo kardiogénny šok.
• Závažná alergická rinitída a bronchiálna hyper-reaktivita; precitlivelosť na ostatné beta-blokátory.
• Hyperchloremická acidóza (pozri časť 4.2).
• Závažné renálne poškodenie.
• Precitlivelosť na sulfónamidy (pozri časť 4.4).

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Systémové účinky
Podobne ako ostatné topicky aplikované oftalmologické činidlá, brinzolamid a timolol sa absorbujú systémovo. V dôsledku beta-adrenergnej zložky, timololu, sa môžu vyskytovať rovnaké typy kardiovaskulárnych a pulmonálnych nežiaducich účinkov, aké sa prejavujú so systémovými
beta-adrenergnými blokátormi. Zlyhanie srdca je potrebné primerane kontrolovať pred začatím terapie timololom. U pacientov s anamnézou závažného ochorenia srdca je potrebné sledovať príznaky zlyhania srdca a kontrolovať ich tepovú frekvenciu. Po podaní maleátu timololu boli uvedené respiračné reakcie a kardiálne reakcie, vrátane smrti spôsobenej bronchospazmom u pacientov
s astmou a, zriedka, smrti v súvislosti so zlyhaním srdca. Beta-adrenergné blokátory je potrebné podávať obozretne u pacientov náchylných na spontánnu hypoglykémiu alebo u pacientov s labilnou, na inzulíne závislou cukrovkou, pretože beta-adrenergné blokátory môžu maskovať príznaky
a symptómy akútnej hypoglykémie. Taktiež môžu maskovať príznaky hypertyreoidizmu a spôsobovať zhoršenie Prinzmetal angíny (známej tiež ako "variant angina" alebo "angina inversa"), závažné poruchy periférnych a centrálnych cirkulačných ochorení a hypotenziu.

AZARGA obsahuje sulfónamid brinzolamid. Rovnaké typy nežiaducich účinkov, ktoré sú pripisované sulfónamidom, sa môžu vyskytovať pri topickom podávaní. Pri perorálnych inhibítoroch karboanhydrázy boli uvedené acido-bázické poruchy. Ak sa vyskytnú príznaky závažných reakcií alebo hypersenzitivity, prerušte používanie tohto lieku.

Je tu potenciál pre aditívny účinok pri známych systémových účinkoch inhibície karboanhydrázy
u pacientov, ktorým sa podáva perorálny inhibítor karboanhydrázy a AZARGA. Súčasné podávanie
AZARGA a perorálnych inhibítorov karboanhydrázy sa neskúmalo a neodporúča sa (pozri časť 4.5).

Anafylaktické reakcie
Pri používaní beta-adrenergných blokátorov pacienti s anamnézou atopie alebo s anamnézou závažnej anafylaktickej reakcie na rozmanité alergény nemusia reagovať na zvyčajné dávky adrenalínu použité na liečbu anafylaktických reakcií.

Sprievodná terapia
Môžu sa vyskytnúť interakcie timololu s inými liekmi (pozri časť 4.5).

Účinok na vnútroočný tlak alebo známe účinky systémovej beta blokády sa môžu zosilniť, ak sa AZARGA podáva pacientom, ktorí už dostali niektorý z perorálnych beta-adrenergných blokátorov. Použitie dvoch lokálnych beta-adrenergných blokátorov alebo dvoch lokálnych inhibítorov karboanhydrázy sa neodporúča.

Účinky na oko
Sú len obmedzené skúsenosti s prípravkom AZARGA pri liečbe pacientov s pseudoexfoliatívnym glaukómom alebo pigmentovým glaukómom. Je potrebné byť obozretným pri liečbe týchto pacientov a odporúča sa prísne monitorovanie vnútroočného tlaku.

AZARGA sa neskúmal u pacientov s glaukómom s úzkym uhlom a jeho použitie sa u týchto pacientov neodporúča.

Perorálne inhibítory karboanhydrázy môžu u starších pacientov oslabovať schopnosť vykonávať úlohy vyžadujúce mentálnu čulosť a/alebo fyzickú koordináciu. AZARGA sa absorbuje systémovo a preto sa toto môže vyskytnúť pri topickom podávaní.

Možná úloha brinzolamidu na funkciu endotelu rohovky sa neskúmala u pacientov s ohrozenými rohovkami (predovšetkým u pacientov s nízkym počtom endotelových buniek). Konkrétne sa nerobili výskumy u pacientov, ktorí nosia kontaktné šošovky a odporúča sa starostlivé monitorovanie týchto pacientov pri používaní brinzolamidu, pretože inhibítory karboanhydrázy môžu ovplyvňovať hydratáciu rohovky a nosenie kontaktných šošoviek môže predstavovať zvýšené riziko pre rohovku. Odporúča sa starostlivé monitorovanie pacientov s ohrozenými rohovkami, ako sú pacienti s diabetes mellitus alebo s dystrofiou rohovky.

Uvádza sa, že benzalkóniumchlorid, ktorý sa bežne používa ako konzervačný prostriedok
v oftalmologických produktoch, spôsobuje bodkovitú keratopatiu a/alebo toxickú ulceratívnu keratopatiu. Keďže AZARGA obsahuje benzalkóniumchlorid, pri častom alebo dlhodobom používaní sa vyžaduje prísny monitoring

AZARGA obsahuje benzalkóniumchlorid, ktorý môže spôsobovať podráždenie oka a je známe, že odfarbuje mäkké kontaktné šošovky. Je potrebné zamedziť kontaktu s mäkkými kontaktnými šošovkami. Pacienti musia byť poučení, aby si pred aplikáciou AZARGA vybrali kontaktné šošovky a počkali 15 minút po instilácii dávky predtým, ako si ich znova založia.

4.5 Liekové a iné interakcie

S AZARGA sa neuskutočnili žiadne interakčné štúdie.

AZARGA obsahuje brinzolamid, inhibítor karboanhydrázy, a hoci sa podáva topicky, absorbuje sa systémovo. Uvádzajú sa poruchy acido-bázickej rovnováhy pri perorálnych inhibítoroch karboanhydrázy. U pacientov, ktorým sa podáva AZARGA je potrebné vziať do úvahy možnosť interakcií.

Izoenzýmy cytochrómu P-450, zodpovedné za metabolizmus brinzolamidu, zahŕňajú
CYP3A4 (hlavný), CYP2A6, CYP2B6, CYP2C8 a CYP2C9. Očakáva sa, že inhibítory CYP3A4, ako je ketokonazol, itrakonazol, clotrimazol, ritonavir a troleandomycín, budú inhibovať metabolizmus brinzolamidu prostredníctvom CYP3A4. Odporúča sa obozretnosť, ak sa súčasne podávajú inhibítory CYP3A4. Avšak akumulácia brinzolamidu je nepravdepodobná, pretože hlavnou cestou je renálna eliminácia. Brinzolamid nie je inhibítorom izoenzýmov cytochrómu P-450.

Existuje možnosť aditívnych účinkov, ktoré majú za následok hypotenziu a/alebo výraznú bradykardiu, ak sa očné instilácie s timololom podávajú súčasne s perorálnymi blokátormi vápnikových kanálov, guanetidínom alebo beta-blokátormi, antiarytmikami, digitalisovými glykozidmi alebo parasympatomimetikami.
Hypertenzná reakcia na náhle vysadenie klonidínu môže byť zosilnená pri používaní beta-blokátorov. Zosilnená systémová beta-blokáda (napr. znížená tepová frekvencia) sa uvádza počas kombinovanej
liečby inhibítormi CYP2D6 (napr. quinidín, cimetidín) a timololom.

Beta-blokátory môžu zvyšovať hypoglykemický účinok antidiabetických liekov. Beta-blokátory môžu maskovať príznaky a symptómy hypoglykémie (pozri časť 4.4).

4.6 Gravidita a laktácia

Gravidita
Nie sú k dispozícii dostatočné údaje o používaní brinzolamidu u gravidných žien. Štúdie na zvieratách preukázali reprodukčnú toxicitu (pozri časť 5.3). Možné riziko pre človeka nie je známe.

Dobre kontrolované epidemiologické štúdie so systémovým použitím beta-blokátorov nepreukázali malformačné účinky, avšak u plodov a novorodencov sa pozorovali niektoré farmakologické účinky, ako je bradykardia. Údaje o obmedzenom počte exponovaných gravidných žien nepoukazujú na žiadne vedľajšie účinky timololu v očných instiláciách na graviditu alebo na zdravie
plodu/novonarodeného dieťaťa, ale bradykardia a arytmia boli uvedené v jednom prípade u plodu ženy liečenej timololom, očnou instiláciou. Nateraz nie sú k dispozícii žiadne ďalšie relevantné epidemiologické údaje.
AZARGA by sa nemal používať počas gravidity, ak to nie je nevyhnutne potrebné. Laktácia
Nie je známe, či sa brinzolamid vylučuje do materského mlieka u človeka. Štúdie na zvieratách
preukázali exkréciu brinzolamidu do materského mlieka. Timolol sa vylučuje do materského mlieka. Avšak pri terapeutických dávkach AZARGA sa neočakávajú žiadne účinky u dojčených novorodencov/detí. AZARGA sa počas dojčenia môže používať.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje

Tak ako pri iných očných instiláciách, dočasné rozmazané videnie alebo iné zrakové poruchy môžu ovplyvniť schopnosť viesť motorové vozidlo alebo obsluhovať stroje. Ak sa po instilácii objaví rozmazané videnie, pacient musí pred vedením motorového vozidla alebo obsluhovaním stroja počkať, pokým sa mu zrak nevyjasní.

Perorálne inhibítory karboanhydrázy môžu u starších pacientov oslabovať schopnosť vykonávať úlohy vyžadujúce mentálnu čulosť a/alebo fyzickú koordináciu (pozri časť 4.4).

4.8 Nežiaduce účinky

Súhrn bezpečnostného profilu
V dvoch klinických pokusoch s dobou trvania 6 a 12 mesiacov, do ktorých bolo zaradených
394 pacientov liečených AZARGA, bolo najčastejšie uvádzaným nežiaducim účinkom prechodné rozmazané videnie po instilácii (3,6%), ktoré trvalo od niekoľkých sekúnd po niekoľko minút.

Tabuľkové zhrnutie nežiadúcich účinkov
Nasledujúce nežiadúce účinky sú klasifikované podľa nasledujúcej konvencie: veľmi časté (≥1/10), časté ≥1/100 až <1/10), menej časté (≥1/1 000 až <1/100), zriedkavé (≥1/10 000 až <1/1 000) alebo veľmi zriedkavé (<1/10 000). V rámci každého zoskupenia frekvencie výskytu sú nežiaduce účinky uvedené zostupne, vzhľadom na ich závažnosť.

Klasifikácia systémových orgánov
Preferované výrazy podľa MedDRA
Psychiatrické poruchy a ochorenia
Menej časté: insomnia
Poruchy nervového systému
Časté: dysgeúzia
Ochorenia oka
Časté: rozmazané videnie, bolesť oka, podráždenie oka, pocit cudzieho telieska v očiach
Menej časté: erózia rohovky, bodkovitý zápal rohovky, suché oko, očný sekrét, svrbenie oka, očná hyperémia, blefaritída, alergická konjunktivitída, ochorenie rohovky, sčervenanie prednej očnej komory, konjunktiválna hyperémia, chrastavenie okrajov očných viečok, astenopia, abnormálny pocit v oku, svrbenie očných viečok, alergická blefaritída, erytém očného viečka
Cievne poruchy
Menej časté: znížený krvný tlak
Ochorenia dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Menej časté: chronická obštrukčná choroba pľúc, faryngolaryngeálna bolesť, rinorea, kašeľ
Poruchy kože a podkožného tkaniva
Menej časté: ochorenie vlasov, plochý lišaj

Opis vybraných nežiadúcich účinkov
Dysgeúzia (trpká alebo nezvyčajná chuť v ústach po instilácii) bola často uvádzaným systémovým nežiaducim účinkom spojeným s používaním AZARGA počas klinických pokusov.. Toto je pravdepodobne spôsobené prechodom očnej instilácie do nosohltana cez nazolakrimálny kanál
a možno to prisúdiť brinzolamidu. Nazolakrimálna oklúzia alebo mierne privretie očného viečka po instilácii môže napomôcť pri znížení výskytu tohto účinku (pozri časť 4.2).

AZARGA obsahuje brinzolamid, ktorý je sulfónamidovým inhibítorom karboanhydrázy so systémovou absorpciou. Gastrointestinálne účinky, účinky na nervový systém, hematologické, renálne a metabolické účinky sú vo všeobecnosti spojené so systémovými inhibítormi karboanhydrázy. Rovnaký typ nežiaducich účinkov, aký je možné pripísať perorálnym inhibítorom karboanhydrázy, sa môže vyskytovať pri topickom podávaní.

AZARGA obsahuje brinzolamid a timolol (vo forme maleátu timololu). Ďalšie nežiaduce účinky spojené s použitím jednotlivých zložiek, pozorované pri klinických pokusoch a v postmarketingovej praxi, ktoré sa môžu prípadne objaviť pri použití AZARGA, zahŕňajú:



Brinzolamid 10 mg/ml
Timolol 5 mg/ml
Klasifikácia systémových orgánov
Preferované výrazy podľa MedDRA
Infekcie a nákazy
nazofaryngitída, faryngitída, sínusitída, rinitída

Ochorenia krvi a lymfatického systému
znížený počet červených krviniek, zvýšený obsah krvného chloridu

Poruchy imunitného systému:
Hypersenzitivita

Poruchy metabolizmu a výživy

hypoglykémia
Psychiatrické poruchy
apatia, depresia, skleslá nálada, znížené libido, nočná mora, nervozita
depresia
Poruchy nervového systému
somnolencia, motorická dysfunkcia, amnézia, zhoršenie pamäte, závrat, parestézia, tras, bolesť hlavy, znížená citlivosť, strata chuti
cerebrálna ischémia, cerebrovaskulárna príhoda, synkopa, ťažká myasténia, parestézia, bolesť hlavy, závrat
Ochorenia oka
keratitída, keratopatia, zvýšený pomer pohárika/terča očného nervu, porucha epitelu rohovky, ochorenie epitelu rohovky, zvýšený vnútroočný tlak, napla- veniny v oku, sfarbenie rohovky, edém rohovky, konjunktivitída, meibomitída, diplopia, uprený pohľad, fotofóbia, fotopsia, znížená zraková ostrosť, pterýgium, očné ťažkosti, suchá keratokonjunktivitída, znížená citlivosť oka, pigmentácia skléra, subkonjunktiválna cysta, zvýšené slzenie, poruchy videnia, opuch oka, očná alergia, madaróza, ochorenia očných viečok, edém očných viečok
konjunktivitída, diplopia, pokles očných viečok, keratitída, poruchy videnia
Ochorenia ucha a labyrintu
pískanie v ušiach (tinnitus), závrat

Ochorenia srdca a poruchy srdcovej činnosti
kardio-respiračné ťažkosti, angina pectoris, bradykardia, nepravidelná tepová frekvencia, arytmia, palpitácie, tachykardia, zvýšená tepová frekvencia
zástava srdca, zlyhanie srdca, arytmia, atrioventrikulárny
blok, bradykardia, palpitácie
Cievne poruchy
zvýšený krvný tlak, hypertenzia
hypotenzia
Ochorenia dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
dyspnoe, astma, bronchiálna hyperaktivita, epistaxa, podráždenie hrdla, nazálna kongescia, kongescia horného respiračného traktu, postnazálne kvapkanie, kýchanie, vyschnutý nos
respiračné zlyhanie, bronchospazmus, dyspnoe, nazálna kongescia


Gastrointestinálne poruchy
Suché ústa, ezofagitída, vracanie, diarea, nauzea, dyspepsia, bolesť hornej časti brucha, zažívacie ťažkosti, žalúdočné ťažkosti,
častá defekácia, gastrointestinálne ťažkosti, znížená orálna citlivosť, orálna parestézia, plynatosť
diarea, nauzea
Ochorenia pečene a žlčových ciest
neobvyklé testy funkcie pečene

Poruchy kože a podkožného tkaniva
urtikária, vyrážka makulo-
-papulózny ekzantém, celkové svrbenie, alopécia, napätosť kože, dermatitída, erytém
alopécia, vyrážka
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
bolesť chrbta, spazmus svalov, bolesť svalov (myalgia), bolesť kĺbov (artralgia), bolesť
v končatinách

Poruchy obličiek a močovej sústavy
bolesť obličiek, časté močenie
(polakizúria)

Poruchy reprodukčného systému a prsníkov
Erektilná dysfunkcia

Celkové ochorenia a reakcie v mieste podania
bolesť, asténia, ťažoba na hrudníku, únava, nezvyčajné pocity, pocit triašky, iritabilita, bolesť hrudníka, periférny edém, nevoľnosť, reziduá lieku
asténia, bolesť
hrudníka
Úrazy, otravy a komplikácie liečebného postupu
cudzie teliesko v oku


Pediatrická populácia
AZARGA sa neodporúča na použitie u detí vo veku menej ako 18 rokov, z dôvodu nedostatku údajov o bezpečnosti a účinnosti.

4.9 Predávkovanie

Nebol hlásený žiaden prípad predávkovania.

Ak nastane predávkovanie AZARGA, očnou instiláciou, liečba musí byť symptomatická a podporná. Môže nastať elektrolytická nerovnováha, rozvoj stavu acidózy a možné účinky na centrálny nervový systém. Je potrebné monitorovať hladiny elektrolytov v sére (predovšetkým draslíka) a pH-hodnoty'
v krvi. Štúdie ukázali, že dialýza timololu nie je jednoduchá.



5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Antiglaukómový prípravok a miotiká
ATC kód: S01ED51

Mechanizmus účinku
AZARGA obsahuje dve účinné látky: brinzolamid a maleát timololu. Tieto dve zložky znižujú zvýšený IOP primárne znížením sekrécie komorového moku, avšak vykonávajú to rozličným mechanizmom účinku. Kombinovaný účinok týchto dvoch účinných látok má za následok ďalšie zníženie IOP, v porovnaní so samotnou jednou alebo druhou zlúčeninou.

Brinzolamid je účinným inhibítorom ľudskej karboanhydrázy II (CA-II), predominantným
izo-enzýmom v oku. Inhibícia karboanhydrázy v ciliárnom telese oka znižuje sekréciu komorového moku, pravdepodobne spomalením tvorby bikarbonátových iónov s následným znížením transportu sodíka a tekutiny.

Timolol je neselektívnym adrenergným blokátorom, ktorý nevykazuje vnútornú sympatomimetickú, priamu myokard-tlmiacu alebo membránu-stabilizujúcu aktivitu. Tonografické a fluorofotometrické štúdie u človeka naznačili, že jeho predominantný účinok je spojený so znížením tvorby komorového moku a miernym zvýšením plynulosti vytekania.

Farmakodynamické účinky
Klinické účinky:
V dvanásťmesačnom, kontrolovanom klinickom pokuse u pacientov s glaukómom s otvoreným uhlom alebo s očnou hypertenziou, ktorí by podľa názoru výskumníkov mohli mať osoh z kombinovanej terapie a ktorí mali základnú hodnotu priemerného vnútroočného tlaku 25 až 27 mm Hg, účinok na priemerné zníženie vnútroočného tlaku pri podávaní AZARGA dvakrát denne predstavoval 7 až
9 mmHg. Rovnocennosť AZARGA v porovnaní s dorzolamidom 20 mg/ml + timololom 5 mg/ml pri priemernom znížení vnútroočného tlaku bola demonštrovaná počas všetkých časových úsekov pri všetkých vyšetreniach.

V šesťmesačnej, kontrolovanej klinickej štúdii u pacientov s glaukómom s otvoreným uhlom alebo
s očnou hypertenziou a základnou líniou priemerného vnútroočného tlaku 25 až 27 mm Hg, účinok na priemerné zníženie vnútroočného tlaku pri podávaní AZARGA dvakrát denne predstavoval 7 až
9 mm Hg, a bol až o 3 mm Hg lepší než účinok brinzolamidu 10 mg/ml, podávaného dvakrát denne a až o 2 mm Hg lepší než účinok timololu 5 mg/ml, podávaného dvakrát denne. Pozorovalo sa štatisticky lepšie zníženie priemerného vnútroočného tlaku v porovnaní ako s brinzolamidom, tak aj s timololom vo všetkých časových úsekoch a vyšetreniach v priebehu celej štúdie.

V troch kontrolovaných klinických pokusoch boli očné ťažkosti po instilácii AZARGA signifikantne nižšie než po instilácii dorzolamidu 20 mg/ml + timololu 5 mg/ml.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia
Po topickom očnom podaní sa brinzolamid a timolol absorbujú cez rohovku a do systémového obehu. Vo farmakokinetickej štúdii sa zdravým osobám perorálne podával brinzolamid (1 mg) dvakrát denne počas 2 týždňov, aby sa skrátil čas na dosiahnutie ustáleného stavu pred začatím podávania AZARGA. Po podávaní AZARGA dvakrát denne počas 13 týždňov predstavovala koncentrácia brinzolamidu
v červených krvinkách (red blood cell, RBC) priemerne 18,8 ± 3,29 µM, v týždni 4, 18,1 ± 2,68 µM v týždni 10 a 18,4 ± 3,01 µM v týždni 15, čo naznačovalo, že sa udržiaval ustálený stav koncentrácií brinzolamidu v červených krvinkách.

Pri ustálenom stave boli po podávaní AZARGA stredné hodnoty Cmax a AUC0-12h timololu v plazme o
27% a 28% nižšie (Cmax: 0,824 ± 0,453 ng/ml; AUC0-12h: 4,71 ± 4,29 ng h/ml) v porovnaní
s podávaním timololu 5 mg/ml (Cmax: 1,13 ± 0,494 ng/ml; AUC0-12h: 6,58 ± 3,18 ng h/ml). Nižšia
systémová expozícia timololu po podaní AZARGA nie je klinicky dôležitá. Po podaní AZARGA sa
stredná hodnota Cmax timololu dosiahla po 0,79 ± 0,45 hodinách.

Distribúcia
Proteín plazmy viažuci brinzolamid vykazuje stredné hodnoty (približne 60%). Brinzolamid sa v červených krvinkách oddeľuje z dôvodu jeho vysokej afinity viazania sa k CA-II a v menšom rozsahu k CA-I. Jeho aktívny N-desetyl-metabolit sa taktiež akumuluje v červených krvinkách, kde sa primárne viaže ku CA-I. Afinita brinzolamidu a metabolitu ku RBC a tkanivu CA má za následok nízke koncentrácie v plazme.

Údaje distribúcie v očných tkanivách u králikov ukázali, že timolol sa môže merať v komorovom moku až do 48 hodín po podaní AZARGA. Pri ustálenom stave možno timolol stanoviť v ľudskej plazme počas 12 hodín po podaní AZARGA.

Metabolizmus
Metabolické dráhy pre metabolizmus brinzolamide zahŕňajú N-dealkyláciu, O-dealkyláciu a oxidáciu jeho N-propylového bočného reťazca. N-desetyl-brinzolamid je hlavným metabolitom brinzolamidu, ktorý sa tvorí u človeka, a ktorý sa tiež viaže ku CA-I v prítomnosti brinzolamidu a akumuluje sa
v červených krvinkách. In vitro štúdie ukázali, že metabolizmus brinzolamidu zahŕňa predovšetkým
CYP3A4, ako aj najmenej štyri ďalšie izoenzýmy (CYP2A6, CYP2B6, CYP2C8 a CYP2C9).

Timolol sa metabolizuje prostredníctvom dvoch dráh. Jedna cesta poskytuje etanolamínový bočný reťazec na tiadiazolovom kruhu a druhá poskytuje etanolový bočný reťazec na morfolínovom dusíku a druhý podobný bočný reťazec s karbonylovou skupinou na dusíku. Metabolizmus timololu je primárne sprostredkovaný cez CYP2D6.

Exkrécia
Brinzolamid sa primárne vylučuje renálnou exkréciou (približne 60%). Asi 20% z dávky sa vylučuje v moči ako metabolit. Brinzolamid a N-desetyl-brinzolamid sú hlavnými zložkami, ktoré sa našli
v moči spolu so stopovými množstvami (< 1%) N-desmetoxypropyl- a O-desmetyl-metabolitmi.

Timolol a jeho metabolity sa primárne vylučujú obličkami. Približne 20% dávky timololu sa vylučuje močom v nezmenenej forme a zvyšok sa vylučuje močom ako metabolity. Polčas rozpadu (t1/2) timololu v plazme predstavuje 4,8 hodiny po podaní AZARGA.

5.3 Preklinické údaje o bezpečnosti

Brinzolamide

Neklinické údaje s brinzolamidom, založené na konvenčných štúdiách bezpečnosti farmakológie, toxicity opakovanej dávky, genotoxicity a karcinogénneho potenciálu, nepreukázali žiadne špeciálne nebezpečenstvo pre človeka.

Štúdie vývojovej toxicity u králikov s perorálnymi dávkami brinzolamidu do 6 mg/kg/deň
(214-násobok odporúčanej dennej klinickej dávky 28 μg/kg/deň) nepreukázali žiaden vplyv na vývoj plodu, napriek signifikantnej toxicite pre matku. Podobné štúdie u potkanov mali za následok mierne zníženie osifikácie lebky a hrudnej kosti plodov u samíc, ktoré dostávali brinzolamid v dávkach
18 mg/kg/deň (642-násobok odporúčanej dennej klinickej dávky), avšak nie pri 6 mg/kg/deň. Tieto zistenia sa vyskytovali pri dávkach, ktoré spôsobovali metabolickú acidózu so znížením prírastku telesnej hmotnosti u samíc a znížením hmotnosti plodov. S dávkou súvisiace zníženie hmotností plodov bolo pozorované u mláďat samíc, ktorým sa peorálne podával brinzolamid, v rozsahu od mierneho poklesu (okolo 5-6%) pri 2 mg/kg/deň do takmer 14% pri 18 mg/kg/deň. Počas laktácie hladina nespôsobujúca nežiaduce účinky u potomstva predstavovala 5 mg/kg/deň.

Timolol

Neklinické údaje s timololom, založené na konvenčných štúdiách bezpečnosti farmakológie, toxicity
opakovanej dávky, genotoxicity a karcinogénneho potenciálu, nepreukázali žiadne špeciálne nebezpečenstvo pre človeka. Štúdie reprodukčnej toxicity s timololom preukázali spomalenú fetálnu osifikáciu u potkanov bez nežiaducich účinkov na postnatálny vývoj (pri 50 mg/kg/deň alebo
3500-násobku dennej klinickej dávky 14μg/kg/deň) a zvýšenú fetálnu resorpciu u králikov (pri
90 mg/kg/deň alebo 6400-násobku dennej klinickej dávky).

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Zoznam pomocných látok

Benzalkóniumchlorid Manitol (E421) Karbopol 974P Tyloxapol
Kyselina etyléndiamíntetraoctová (EDTA) Chlorid sodný
Kyselina chlorovodíková a/alebo hydroxid sodný (na úpravu pH) Purifikovaná voda

6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3 Čas použiteľnosti

2 roky.

4 týždne po prvom otvorení.

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Tento liek nevyžaduje žiadne špeciálne podmienky na uchovávanie.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

5 ml oválna fľaša z nepriehľadného polyetylénu s nízkou hustotou s dávkovacou zátkou a bielym polypropylénovým uzáverom so závitom (DROP-TAINER) obsahujúca 5 ml suspenzie.

Balenie obsahujúce 1 alebo 3 fľaše. Do obehu nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6 Špeciálne oparenia na likvidáciu

Žiadne zvláštne požiadavky.



7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Alcon Laboratories (UK) Ltd. Pentagon Park
Boundary Way Hemel Hempstead Herts HP2 7UD Veľká Británia


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO (ČÍSLA)


9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

Podrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej liekovej agentúry (EMEA) http://www.emea.europa.eu

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.