pade používanie doplnkovej kontracepcie nie je nevyhnutné.
Žena tiež môže začať užívať Azaliu najneskôr deň po intervale bez užívania tabliet, bez náplasti alebo po intervale s placebo tabletami jej predchádzajúcej kombinovanej perorálnej kontracepcie, no počas prvých siedmich dní užívania tabliet sa odporúča použiť naviac bariérovú metódu.
Prechod z čisto progestagénovej metódy (minitableta, injekcia, implantát) alebo z intrauterinného systému uvoľňujúceho progestagén (IUS)Žena môže prejsť z čisto progestagénovej tablety v ktorýkoľvek deň (z implantátu alebo IUS v deň jeho odstránenia, z injekčnej formy, keď bude potrebná ďalšia injekcia); ďalšie kontraceptívne opatrenia nie sú potrebné.
Manažment vynechanej tabletyKontraceptívna ochrana sa môže zoslabiť, ak uplynulo viac ako 36 hodín medzi dvoma tabletami. Ak používateľka mešká s užitím ktorejkoľvek tablety menej ako 12 hodín, zabudnutú tabletu musí užiť hneď, ako si spomenie, a nasledujúcu tabletu musí užiť vo zvyčajnom čase. Ak sa omeškala viac ako 12 hodín, musí používať doplnkovú kontraceptívnu metódu počas nasledujúcich 7 dní. Ak na tablety zabudla počas prvého týždňa a došlo k pohlavnému styku v týždni predtým, ako zabudla užiť tablety, musí sa zvážiť možnosť otehotnenia.
Postup v prípade gastrointestinálnych ťažkostíV prípade závažných gastrointestinálnych ťažkostí, absorpcia liečiva môže byť neúplná a musia sa naviac použiť ďalšie kontraceptívne opatrenia.
Ak počas 3-4 hodín po užití tablety dôjde k vracaniu, aplikuje sa ten istý postup ako pri vynechaní tablety.
Deti a dospievajúciBezpečnosť a účinnosť dezogestrelu u dospievajúcich mladších ako 18 rokov sa ešte nestanovila. Nie sú k dispozícii žiadne údaje.
Spôsob podaniaNa perorálne podanie.
4.3 Kontraindikácie- Známe tehotenstvo alebo podozrenie naň.
- Aktívne venózne tromboembolické ochorenie.
- Súčasné ťažké ochorenie pečene alebo ťažké ochorenie pečene v anamnéze, až kým sa hodnoty pečeňových funkcií nevrátia na normálne hodnoty.
- Známe malignity závislé od pohlavných steroidov alebo podozrenie na ne.
- Nediagnostikované krvácanie z pošvy.
- Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaníAk je prítomný akýkoľvek zo stavov/rizikových faktorov spomenutých nižšie, musí sa zvážiť prínos užívania progestagénu voči možným rizikám u každej jednotlivej ženy a prediskutovať so ženou predtým, ako sa rozhodne začať užívať dezogestrel. V prípade zhoršenia, znovu objavenia alebo prvého výskytu ktoréhokoľvek z týchto stavov musí sa žena spojiť so svojím lekárom. Lekár musí potom rozhodnúť, či sa užívanie dezogestrelu má ukončiť.
Riziko karcinómu prsníka vo všeobecnosti stúpa s rastúcim vekom. Počas užívania kombinovaných perorálnych kontraceptív (COC) je riziko vzniku karcinómu prsníka mierne zvýšené. Toto zvýšené riziko postupne klesá počas 10 rokov po ukončení užívania kombinovaných perorálnych kontraceptív a nie je vo vzťahu s dĺžkou užívania, ale s vekom ženy, kedy používala COC. Predpokladaný počet prípadov diagnostikovaných u 10 000 žien, ktoré užívajú kombinované COC (až do 10 rokov od ukončenia) v porovnaní so ženami, ktoré nikdy neužívali hormonálnu kontracepciu počas toho istého obdobia, bol vypočítaný pre jednotlivé vekové skupiny a je uvedený v tabuľke.
Veková skupina
| Predpokladaný počet prípadov u používateliek COC
| Predpokladaný počet prípadov u žien, ktoré COC nepoužívali
|
16-19 rokov
| 4,5
| 4
|
20-24 rokov
| 17,5
| 16
|
25-29 rokov
| 48,7
| 44
|
30-34 rokov
| 110
| 100
|
35-39 rokov
| 180
| 160
|
40-44 rokov
| 260
| 230
|
Riziko u používateliek čisto progestagénových tabliet je zrejme podobné ako u používateliek kombinovaných perorálnych kontraceptív. Avšak u používateliek čisto progestagénových tabliet sú dôkazy menej evidentné. V porovnaní so všeobecným rizikom vzniku karcinómu prsníka je zvýšené riziko spojené s kombinovanými perorálnymi kontraceptívami nízke. Prípady karcinómu prsníka diagnostikované u používateliek kombinovaných perorálnych kontraceptív sú menej pokročilé ako u žien, ktoré COC neužívali. Zvýšené riziko u používateliek COC môže byť spôsobené včasnejšou diagnostikou, biologickými účinkami tablety alebo kombináciou oboch.
Nakoľko biologický účinok progestagénu na karcinóm pečene nemožno vylúčiť, u žien s karcinómom pečene sa sa musí zhodnotiť individuálny pomer prospechu a rizika.
Ak sa vyskytnú akútne alebo chronické poruchy funkcie pečene, žena musí navštíviť špecialistu, aby ju vyšetril a poradil jej.
Epidemiologické štúdie spájajú užívanie kombinovaných perorálnych kontraceptív so zvýšeným výskytom venózneho trombembolizmu (VTE, hlboká venózna trombóza a pľúcna embólia). I keď klinický dôkaz tohto tvrdenia pre dezogestrel používaný ako kontraceptívum bez estrogénovej zložky nie je známy, v prípade trombózy sa musí užívanie Azalie prerušiť. Tiež treba zvážiť prerušenie užívania Azalie pri dlhotrvajúcej imobilizácii v dôsledku operácie alebo choroby.
Ženy s anamnézou trombembolickej choroby si musia byť vedomé možnosti rekurencie tohto ochorenia.
Hoci progestagény môžu mať účinok na periférnu inzulínovú rezistenciu a glukózovú toleranciu, nie je žiadny dôkaz o potrebe zmeny terapeutického režimu u diabetičiek, ktoré používajú čisto progestagénové tablety. Avšak, pacientky diabetičky majú byť počas prvých mesiacov používania starostlivo sledované.
Ak sa počas používania Azalie vyvinie trvalá hypertenzia alebo ak signifikantne zvýšený krvný tlak neodpovedá adekvátne na antihypertenzívnu liečbu, musí sa zvážiť vysadenie Azalie.
Liečba Azaliou vedie k zníženiu sérových hladín estradiolu na úroveň zodpovedajúcu včasnej folikulárnej fáze. Dodnes ale nie je známe, či tento pokles má nejaký klinicky významný účinok na kostnú denzitu.
Ochrana pred mimomaternicovou graviditou nie je u tradičných čisto progestagénových tabliet taká dobrá ako pri kombinovaných perorálnych kontraceptívach, čo má súvis s vyšším výskytom ovulácií počas užívania čisto progestagénových tabliet. Napriek tomu, že Azalia trvale inhibuje ovuláciu, u žien s amenoreou alebo bolesťami brucha sa má v diferenciálnej diagnostike vziať do úvahy možnosť mimomaternicovej gravidity.
Zriedkavo sa môže vyskytnúť chloazma, najmä u žien s anamnézou chloasma gravidarum. Ženy so sklonom ku chloazme sa majú počas užívania Azalie vyhýbať slnku a ultrafialovému žiareniu.
Počas gravidity a počas užívania pohlavných steroidov sa hlásili nasledovné stavy, no ich súvislosť s používaním progestagénov nebola preukázaná: žltačka a/alebo svrbenie súvisiace s cholestázou, vznik žlčových kameňov, porfýria, systémový lupus erythematosus, hemolyticko-uremický syndróm, Sydenhamova chorea, herpes gestationis, strata sluchu spôsobená otosklerózou, (hereditárny) angioedém.
Lekárske vyšetrenia/konzultáciePred začatím alebo opätovným zahájením používania Azalie sa musí urobiť kompletná anamnéza (vrátane rodinnej) a musí sa vylúčiť tehotenstvo. Má sa odmerať krvný tlak a urobiť fyzikálne vyšetrenie v súlade s kontraindikáciami (pozri časť 4.3) a upozorneniami (pozri časť 4.4). Ženu treba taktiež upozorniť na to, aby si starostlivo prečítala písomnú informáciu pre používateľky a dodržiavala všetky uvedené odporučenia. Počet a charakter ďalších vyšetrení má byť založený na zavedených praktických postupoch a musí sa individuálne prispôsobiť každej žene.
Ženy musia byť upozornené na to, že Azalia ich nechráni pred HIV infekciou (AIDS) a inými pohlavne prenosnými chorobami.
Znížená účinnosť Účinnosť Azalie môže byť znížená v prípade napríklad vynechania tabliet obsahujúcich hormón (pozri časť 4.2), gastrointestinálnych ťažkostí počas užívania tabliet s obsahom hormónu (pozri časť 4.2) alebo súbežne prebiehajúcej liečby (pozri časť 4.5).
Zmeny v charaktere vaginálneho krvácaniaPri použití čisto progestagénového kontraceptíva môže u niektorých žien dochádzať k častejšiemu alebo dlhšie trvajúcemu vaginálnemu krvácaniu, zatiaľ čo u iných môže byť krvácanie náhodné alebo môže úplne chýbať. Tieto zmeny sú často dôvodom na to, že žena metódu odmietne, alebo je metóda pre ňu nevyhovujúca. Akceptovanie charakteru krvácania možno zlepšiť tým, že ženám, ktoré sa rozhodli užívať Azaliu, sa v tejto oblasti ponúkne starostlivé poradenstvo. Hodnotenie vaginálneho krvácania sa má uskutočňovať na ad hoc báze a môže zahŕňať vyšetrenie na vylúčenie malignity alebo gravidity.
Azalia filmom obalené tablety obsahuje 67,445 mg laktózy (vo forme monohydrátu laktózy), a preto sa nesmie podávať pacientkam so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, laponského deficitu laktázy alebo glukózo-galaktózovej malabsorpcie.
4.5 Liekové a iné interakcieInterakcie medzi hormonálnymi kontraceptívami a inými liekmi môžu viesť k medzimenštruačnému krvácaniu a/alebo zlyhaniu kontracepcie. Nasledujúce interakcie boli hlásené v literatúre (najmä s kombinovanými kontraceptívami, ale ojedinelo aj s čisto progestagénovými kontraceptívami).
Hepatálny metabolizmus: Interakcie môžu vzniknúť s liekmi indukujúcimi mikrozomálne enzýmy, čo môže mať za následok zvýšený klírens pohlavných hormónov (ako sú hydantoíny (napr. fenytoín), barbituráty (napr. fenobarbital), primidón, karbamazepín, rifampicín a pravdepodobne aj oxkarbazepín, topiramát, rifabutín, felbamát, ritonavir, nelfinavir, griseofulvín a prípravky obsahujúce ľubovník bodkovaný (
Hypericum perforatum).
Maximálna indukcia enzýmov nie je pozorovaná počas 2-3 týždňov, potom však môže pretrvávať aj 4 týždne po vysadení liekov.
Ženy liečené akýmkoľvek z týchto liekov majú dočasne používať k Azalii naviac bariérovú metódu kontracepcie.
S liečivami indukujúcimi mikrozomálne enzýmy sa musí počas súbežného užívania liečiv a 28 dní po ich vysadení používať bariérová metóda kontracepcie. U žien s dlhodobou liečbou induktormi pečeňových enzýmov sa musí zvážiť nehormonálna metóda kontracepcie.
Počas liečby živočíšnym uhlím môže byť znížená absorpcia steroidov z tablety, a tým aj kontraceptívny účinok. V tomto prípade platia zásady týkajúce sa vynechania tabliet z časti 4.2.
Hormonálne kontraceptíva môžu ovplyvňovať metabolizmus iných liečiv. Teda môžu ich koncentrácie v plazme a tkanivách buď zvyšovať (napr. cyklosporín), alebo znižovať.
Poznámka: Je potrebné sa oboznámiť s odbornými informáciami o súbežne podávaných liekoch, aby sa mohli identifikovať potenciálne interakcie.
Laboratórne vyšetreniaÚdaje získané s COC potvrdili, že kontraceptívne steroidy môžu ovplyvniť výsledky niektorých laboratórnych testov, vrátane biochemických parametrov pečeňových, tyreoidálnych, adrenálnych a renálnych funkcií, sérových hladín proteínov (prenášačov), napr. globulín viažuci kortikosteroidy a lipid/lipoproteínových frakcií, parametre metabolizmu sacharidov a parametre koagulácie a fibrinolýzy. Zmeny však zvyčajne zostávajú v rozmedzí referenčných laboratórnych hodnôt. Nie je známe, či sa to v tomto rozsahu tiež vzťahuje na čisto progestagénové kontraceptíva.
4.6 Fertilita, gravidita a laktáciaGravidita
V štúdiách na zvieratách bolo dokázané, že veľmi vysoké dávky progestagénov môžu viesť k maskulinizácii plodov ženského pohlavia.
Rozsiahle epidemiologické štúdie nedokázali ani zvýšené riziko vrodených chýb u novorodencov žien, ktoré pred tehotenstvom používali kombinované perorálne kontraceptíva, ani teratogénny účinok pri užití kombinovaných perorálnych kontraceptív z nepozornosti vo včasnej gravidite. Údaje farmakobdelosti týkajúce sa rôznych kombinovaných perorálnych kontraceptív obsahujúcich dezogestrel tiež nenaznačujú zvýšené riziko.
Azalia je kontraindikovaná počas tehotenstva.
Keď žena počas užívania Azalie otehotnie, liečba Azaliou sa musí okamžite ukončiť.
Laktácia
Dezogestrel neovplyvňuje tvorbu alebo kvalitu (proteíny, laktózu alebo koncentrácie tukov) materského mlieka. Avšak malé množstvo etonogestrelu (metabolit dezogestrelu) sa vylučuje do mlieka. Týmto spôsobom môže byť 0,01-0,05 mikrogramu etonogestrelu na 1 kg hmotnosti za deň požité dieťaťom (za predpokladu, že dieťa vypije 150 ml mlieka/kg/deň).
K dispozícii sú obmedzené údaje o dlhodobom sledovaní detí, ktorých matky začali užívať Azaliu počas štvrtého až ôsmeho týždňa po pôrode. Boli dojčené 7 mesiacov a sledované do 1,5 roka (n=32) alebo do 2,5 roka (n=14) veku. Hodnotenie rastu a fyzického i psychomotorického vývinu nenaznačilo žiadne rozdiely v porovnaní s dojčenými deťmi, ktorých matky používali medené vnútromaternicové telieska. Na základe dostupných údajov možno Azaliu užívať počas laktácie. Je však potrebné starostlivo sledovať vývin a rast dojčených detí, ktorých matky užívajú Azaliu.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať strojeDezogestrel nemá žiadny alebo len zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť motorové vozidlo a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinkyNajčastejšie hláseným nežiaducim účinkom v klinických štúdiách je nepravidelnosť krvácania. Niektoré druhy nepravidelnosti v krvácaní boli hlásené až u 50 % žien, ktoré používajú dezogestrel. Nakoľko dezogestrel spôsobuje na rozdiel od iných čisto progestagénových tabliet inhibíciu ovulácie takmer v 100 %, nepravidelné krvácanie je častejšie ako pri iných čisto progestagénových tabletách. U 20-30 % žien môže byť krvácanie častejšie, kým u iných 20 % je krvácanie zriedkavejšie alebo úplne chýba. Pošvové krvácanie môže trvať aj dlhšie.
Po niekoľkých mesiacoch liečby je krvácanie zriedkavejšie. Informovanosť, poradenstvo a vedenie menštruačného kalendára môže u ženy zlepšiť akceptáciu typu krvácania. Medzi najčastejšími hlásenými inými nežiaducimi účinkami v klinických štúdiách s dezogestrelom (> 2,5 %) bolo akné, zmeny nálady, bolesť v prsníkoch, nauzea a prírastok hmotnosti. Nižšie v tabuľke uvedené nežiaduce účinky majú podľa výskumníkov zrejmý, pravdepodobný alebo možný súvis s liečbou.
| Frekvencia nežiaducich účinkov
|
Trieda orgánových systémov (MedDRA)*
| Časté ≥1/100
| Menej časté ≥1/1000 až <1/100
| Zriedkavé <1/1000
|
Infekcie a nákazy
| '
| vaginálna infekcia
|
|
Psychické poruchy
| zmeny nálady, zníženie libida, depresívna nálada
|
|
|
Poruchy nervového systému
| bolesť hlavy
|
|
|
Poruchy oka
|
| ťažkosti s nosením kontaktných šošoviek
|
|
Poruchy gastrointestinálneho traktu
| nevoľnosť
| vracanie
|
|
Poruchy kože a podkožného tkaniva
| akné
| alopécia
| vyrážka, urtikária, erythema nodosum
|
Poruchy reprodukčného systému a prsníkov
| bolesť prsníkov, nepravidelné krvácanie, amenorea
| dysmenorea, cysty ovárií
|
|
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
|
| únava
|
|
Abnormálne laboratórne a funkčné vyšetrenia
| prírastok hmotnosti
|
|
|
*MedDRA 14.1
Počas používania Azalie sa môže vyskytnúť výtok z prsníkov. V zriedkavých prípadoch sa hlásila mimomaternicová gravidita (pozri časť 4.4). Okrem toho môže dôjsť k (zhoršeniu) angioedému a/alebo k zhoršeniu dedičného angioedému (pozri časť 4.4).
U žien, ktoré používajú (kombinované) perorálne kontraceptíva bolo hlásených mnoho (závažných) nežiaducich účinkov, ktoré sú detailnejšie rozoberané v časti 4.4. Tieto zahŕňajú venózne trombembolické ochorenia, arteriálne trombembolické ochorenia, hormonálne závislé tumory (napr. tumory pečene, rakovina prsníka) a chloazmu, niektoré z nich sú detailnejšie uvedené v časti 4.4.
4.9 PredávkovanieNie sú žiadne hlásenia závažných škodlivých účinkov po predávkovaní. Príznaky, ktoré sa môžu v tomto prípade vyskytnúť, sú nevoľnosť, vracanie a, u mladých dievčat, slabé vaginálne krvácanie. Nie sú žiadne antidotá a ďalšia liečba má byť symptomatická.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: progestagény, ATC kód: G03AC09
Azalia filmom obalená tableta je čisto progestagénová tableta, ktorá obsahuje progestagén dezogestrel. Tak ako aj iné čisto progestagénové tablety je Azalia filmom obalená tableta najvhodnejšia pre užívanie počas dojčenia a pre ženy, ktoré nesmú alebo nechcú užívať estrogény. Na rozdiel od tradičných čisto progestagénových tabliet je kontraceptívny účinok Azalie filmom obalenej tablety dosiahnutý primárne inhibíciou ovulácie. Medzi ďalšie účinky patrí vzostup viskozity cervikálneho hlienu.
Pri štúdiách počas 2 cyklov, pri použití definície ovulácie ako hladiny progesterónu vyššej ako 16 nmol/l počas 5 následných dní, sa zistilo, že incidencia ovulácie je 1 % (1/103) s 95 % intervalom spoľahlivosti z 0,02 % – 5,29 % v cieľovej skupine (zlyhanie používateliek a metódy). Inhibícia ovulácie sa dosiahla od prvého cyklu používania. V tejto štúdii, keď sa dezogestrel prestal užívať po 2 cykloch (56 následných dní), ovulácia sa dostavila priemerne po 17 dňoch (rozsah 7 – 30 dní).
V porovnávacom teste účinnosti (ktorý povoľoval maximálny čas pre vynechanie minitablety 3 hodiny) bol celkový Pearlov index v cieľovej populácii pre dezogestrel 0,4 (95 % interval spoľahlivosti 0,09-1,20), v porovnaní s 1,6 pre 30 μg levonorgestrelu (95 % interval spoľahlivosti 0,42 – 3,96).
Pearlov index pre dezogestrel je porovnateľný s historicky overeným indexom kombinovaných perorálnych kontraceptív v bežnej populácii užívajúcej perorálne kontraceptíva.
Liečba s dezogestrelom vedie k zníženiu hladiny estradiolu na úroveň, ktorá zodpovedá včasnej folikulárnej fáze. Neboli pozorované žiadne klinicky významné účinky na metabolizmus cukrov, tukov a na hemostázu.
Deti a dospievajúci
Nie sú k dispozícii žiadne klinické údaje o účinnosti a bezpečnosti u dospievajúcich mladších ako 18 rokov.
5.2 Farmakokinetické vlastnostiAbsorpciaPo perorálnom užití je dezogestrel rýchlo absorbovaný a konvertovaný na etonogestrel. Pri rovnovážnych podmienkach sa dosiahnu vrcholné sérové hladiny o 1,8 hodiny po požití tablety a absolútna biologická dostupnosť etonorgestrelu je približne 70 %.
DistribúciaEtonorgestrel je v 95,5-99 % viazaný na sérové proteíny, prednostne na albumín a v menšej miere na pohlavné hormóny viažuci globulín.
BiotransformáciaDezogestrel je metabolizovaný hydroxyláciou a dehydrogenáciou na aktívny metabolit etonorgestrel. Etonorgestrel je metabolizovaný konjugáciou so sulfátom a glukuronidom.
ElimináciaEtonorgestrel je vylučovaný s biologickým polčasom asi 30 hodín, bez rozdielu medzi jednorazovým podaním a opakovaným dávkovaním. Rovnovážne hodnoty v plazme sa dosiahnu o 4-5 dní. Sérový klírens po i.v. podaní etonorgestrelu je približne 10 l za hodinu. Etonorgestrel a jeho metabolity, či už vo forme voľných steroidov alebo ako konjugáty, sú vylučované močom a stolicou (pomer 1,5:1). U dojčiacich žien je etonorgestrel vylučovaný do materského mlieka v pomere mlieko/sérum 0,37-0,55. Na základe týchto údajov a pri odhadovanom požití 150 ml mlieka/kg/deň môže byť dieťaťom požitých 0,01-0,05 mikrogramu etonogestrelu.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnostiToxikologické štúdie neodhalili žiadne účinky okrem účinkov, ktoré možno vysvetliť hormonálnymi vlastnosťami dezogestrelu.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE6.1 Zoznam pomocných látokJadro tablety:Monohydrát laktózy,
zemiakový škrob,
povidón K-30,
koloidný oxid kremičitý bezvodý,
kyselina stearová,
magnéziumstearát,
tokoferol alfa.
Obal tablety:Polyvinylalkohol,
oxid titaničitý E171,
makrogol 3000,
mastenec.
6.2 InkompatibilityNeaplikovateľné
6.3 Čas použiteľnosti2 roky.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanieUchovávajte pri teplote do 25 °C.
Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom.
6.5 Druh obalu a obsah baleniaBlister: PVC/PVDC/alumínium blister a puzdrovité vrecúško na uchovávanie
Veľkosť balenia: 1x28, 3x28 filmom obalených tabliet
Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené na trh.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku treba vrátiť do lekárne.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII Gedeon Richter Plc.
Gyömrői út 19-21
1103 Budapešť
Maďarsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLOReg.č.: 17/0357/07-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIEDátum prvej registrácie: 15.10.2007
Dátum posledného predĺženia : 26.06.2012
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTUFebruár 2013