AMYVID 800 MBQ/ML INJEKČNÝ ROZTOK sol inj 1x1-10 ml/800-8000 MBq (liek.inj.skl.)

SPC
info/Spc/8958_soubory/image001.jpg" />

O brázok č. 1: Prípady vyšetrenia PET s použitím Amyvidu ukazujú príklady negatívnych skenov (horné dva rady) a pozitívnych skenov (dolné dva rady). Panely v smere zľava doprava ukazujú sagitálne, koronárne a transverálne rezy na PET snímkach. Posledný panel napravo ukazuje zväčšený obraz mozgovej oblasti v rámčeku. Horné dve šípky ukazujú miesto normálne zachovaného šedo-bieleho kontrastu s menšou kortikálnou aktivitou, ktorá je nižšia ako aktivita v priľahlej bielej hmote. Dolné dve šípky ukazujú oblasti so zníženým šedo-bielym kontrastom a so zvýšenou kortikálnou aktivitou, ktorá je porovnateľná s aktivitou v priľahlej bielej hmote.











































O bmedzenia pri používaní
Pozitívny sken nie je sám osebe dostatočný pre stanovenie diagnózy AD alebo iných kognitívnych porúch, pretože depozity neuritických plakov v šedej hmote môžu byť prítomné u asymptomatických starších osôb alebo pri niektorých neurodegeneratívnych demenciách (Alzheimerova choroba, demencia s Lewyho telieskami, demencia pri Parkinsonovej chorobe).
Pre obmedzenie pri použití u pacientov s miernou kognitívnou poruchou (mild cognitive impairment,
MCI) pozri časť 5.1.

Účinnosť Amyvidu pri predvídaní vzniku AD alebo monitorovaní odpovedí na liečbu nebola potvrdená (pozri časť 5.1).

Niektoré skeny môžu byť ťažko interpretovateľné v dôsledku obrazového šumu, atrofie so stenšeným pásom kortexu (cortical ribbon) alebo v dôsledku rozmazania obrazu, čo môže viesť k chybám
v interpretácii. V prípadoch, keď sa nedá presne zistiť umiestnenie šedej hmoty alebo rozhrania medzi šedou a bielou hmotou na PET skene a máme k dispozícii súčasne zaznamenanú snímku zhotovenú počítačovou tomografiou CT alebo magnetickou rezonanciou MR, má hodnotiteľ posúdiť

kombinovanú snímku PET-CT alebo PET-MR, aby sa mohol objasniť vzťah medzi PET rádioaktivitou
a anatómiou šedej hmoty.

V niektorých prípadoch bolo zistené zvýšené vychytávanie v extracerebrálnych štruktúrach, ako sú napríklad slinné žľazy, koža, svaly a kosti (pozri časť 5.2). Posúdenie sagitálnych snímok a súčasne získaných snímok z CT alebo MR môže pomôcť rozlíšiť okcipitálnu kosť od okcipitálnej šedej hmoty.

Po vyšetrení
V priebehu prvých 24 hodín po podaní injekcie má byť obmedzený blízky kontakt s dojčatami a tehotnými ženami.

Špeciálne  upozornenie
Obsah sodíka je vyšší ako 1 mmol (až 37 mg v jednej dávke). Toto treba vziať do úvahy u pacientov,
ktorí majú diétu s nízkym obsahom sodíka.

Tento liek obsahuje 10 objemových % etanolu (alkoholu), t. j. až 790 mg v jednej dávke, čo zodpovedá 20 ml piva alebo 8 ml vína na jednu dávku.
Toto množstvo môže byť škodlivé pre osoby trpiace alkoholizmom a má sa brať do úvahy aj
u tehotných a dojčiacich žien a u skupín osôb s vysokým rizikom, akými sú pacienti s ochorením pečene alebo epilepsiou.

4.5 Liekové a iné interakcie

Neuskutočnili sa žiadne interakčné štúdie in vivo.

Väzobné štúdie in vitro nepreukázali ovplyvnenie väzby florbetapiru (18F) na β-amyloidové plaky
v prítomnosti ďalších obvyklých liekov, ktoré užívajú pacienti s AD.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Ženyv reprodukčnom veku
V prípade plánovaného podania rádiofarmák u žien v reprodukčnom veku je dôležité zistiť, či táto žena je alebo nie je tehotná. Každá žena, ktorej vynechala menštruácia, môže byť pokladaná za tehotnú, až do času kým nie je dokázaný opak. V prípade pochybností o jej možnej gravidite (ak žene vynechala menštruácia, ak je menštruácia veľmi nepravidelná atď.), pacientke by sa mali ponúknuť alternatívne metódy, ktoré nevyužívajú ionizujúce žiarenie (ak sú k dispozícii).

Gravidita
Postupy využívajúce rádioaktívne nuklidy vykonávané u tehotných žien sú spojené s dávkou žiarenia, ktorej je vystavený aj plod. Preto by mali byť v období gravidity vykonávané iba nevyhnutné vyšetrenia, u ktorých pravdepodobný prínos výrazne presahuje riziko, ktorému je vystavená matka a plod.
Neuskutočnili sa žiadne štúdie u tehotných žien. Neuskutočnili sa žiadne štúdie u zvierat, ktoré by
skúmali reprodukčný účinok florbetapiru (18F) (pozri časť 5.3).

Laktácia
Nie je známe, či sa florbetapir (18F) počas dojčenia vylučuje do ľudského mlieka. Pred podaním rádiofarmák dojčiacej matke treba zvážiť možnosť neskoršieho podania rádioaktívneho nuklidu, keď matka prestane dojčiť, a treba tiež zvážiť, aké je najvhodnejšie rádiofarmakum vzhľadom k sekrécii
aktivity do materského mlieka. Ak sa podanie rádiofarmaka považuje za potrebné, dojčenie sa má na
24 hodín prerušiť a odsaté mlieko zlikvidovať.
V priebehu počiatočných 24 hodín po podaní injekcie treba vylúčiť úzky kontakt s deťmi. Fertilita
Neuskutočnili sa žiadne štúdie fertility.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Netýka sa.

4.8 Nežiaduce účinky

Zhrnutie profilu bezpečnosti
Nežiaduce reakcie boli získané z klinických štúdií s Amyvidom, do ktorých bolo zaradených
555 pacientov a v ktorých bol Amyvid ako injekčný roztok podaný v 665 prípadoch. Neboli hlásené žiadne závažné nežiaduce reakcie súvisiace s podaním Amyvidu.

Zhrnutie údajovonežiaducichreakciách
Frekvencie výskytu nežiaducich reakcií sú definované ako veľmi časté (≥1/10); časté (≥1/100 až
<1/10); menej časté (≥1/1000 až <1/100); zriedkavé (≥1/10000 až <1/1000); veľmi zriedkavé
(<1/10000); neznáme (nedajú sa určiť z dostupných údajov). Hoci sa môžu v skutočnosti vyskytovať
v nižších frekvenciách než je uvedené nižšie, rozsah zdrojovej databázy neumožnil vykonať priradenie nižších frekvenčných kategórií než je kategória “menej časté” (≥1/1000 až <1/100).

Poruchy nervového systému
Časté: bolesti hlavy
Menej časté: dysgeúzia (porucha chuti)

Vaskulárne poruchy
Menej časté: návaly tepla

Gastrointestinálne poruchy
Menej časté: nauzea (nevoľnosť)

Poruchy kože a podkožného tkaniva
Menej časté: pruritus (svrbenie), urtikária (žihľavka)

Všeobecné poruchy a ťažkosti v mieste podania
Menej časté: vyrážka v mieste podania infúzie

Expozícia ionizujúcemu žiareniu súvisí s rozvojom zhubných nádorov a s rizikom vzniku dedičných defektov. Pri podaní odporúčanej aktivity 370 MBq florbetapiru (18F) je odhad účinnej dávky 7 mSv, a preto sa očakáva, že tieto nežiaduce účinky sa vyskytnú len s nízkou pravdepodobnosťou.

4.9 Predávkovanie

Keďže každá dávka obsahuje len malé množstvo florbetapiru (18F), neočakáva sa, že predávkovanie povedie k farmakologickým účinkom. V prípade predávkovania ožiarením sa má dávka absorbovaná pacientom, pokiaľ je to možné, znížiť zvýšením eliminácie rádioaktívneho nuklidu z tela častým močením a častou defekáciou. Môže byť užitočné odhadnúť veľkosť dávky, ktorá bola aplikovaná.



5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: diagnostické rádiofarmaká, centrálny nervový systém, ATC kód: V09AX05

Spôsob účinku
Florbetapir (18F) sa viaže na neuritické ß-amyloidové plaky. Štúdie väzby látok používajúce tradičné neuropatologické metódy farbenia mozgov mŕtvych pacientov s AD preukázali štatisticky významné
(p < 0,0001) korelácie medzi väzbou florbetapiru (18F) in vitro a depozitmi zhluku β-amyloidu. In vivo
bola u pacientov v terminálnej fáze života posudzovaná korelácia medzi vychytávaním florbetapiru (18F) v kortikálnej šedej hmote a celkovým rozsahom ß-amyloidu pomocou protilátky 4G8 proti amyloidu, ktorá farbí ß-amyloid nachádzajúci sa ako v neuritických tak aj v difúznych plakoch. Väzba florbetapiru (18F) in vivo na ß-amyloidové štruktúry alebo iné časti mozgu či receptory ostáva
neznáma.

Farmakodynamickéúčinky
Pri nízkych chemických koncentráciách prítomných v Amyvide, nemá florbetapir (18F) žiadnu zistiteľnú farmakologickú aktivitu.

V ukončených klinických štúdiách prebiehalo kvantitatívne meranie vychytávania florbetapiru (18F) v 6 preddefinovaných oblastiach mozgovej kôry (precuneus, frontálne, anteriórne cingulum, posteriórne cingulum, parietálne a temporálne), ktoré sa meralo pomocou štandardizovaných hodnôt vychytávania (standardized uptake values, SUV). Pomery priemernej kortikálnej SUV (SUVRs,
v porovnaní s malým mozgom) sú vyššie u pacientov s AD ako tieto pomery u zdravých
dobrovoľníkov. Priemerné hodnoty kortikálneho SUVR v porovnaní s malým mozgom u pacientov s AD vykazujú kontinuálne a podstatné zvýšenie od času nula do 30 minút po podaní, iba s malými následnými zmenami až do 90 minút od podania injekcie. U pacientov liečených obvyklými liekmi na AD neboli pozorované žiadne rozdiely vo výsledných hodnotách SUVR v porovnaní s pacientmi, ktorí žiadnu liečbu na AD nedostávali.

Klinickáúčinnosť
Pivotná štúdia u 59 pacientov v terminálnej fáze života bola zameraná na stanovenie diagnostickej účinnosti Amyvidu pri detekcii hustoty kortikálnych neuritických plakov (žiadna až riedka oproti strednej až vysokej). Výsledky PET snímok boli porovnané s maximálnou hustotou neuritických plakov v rezoch frontálnej, temporálnej alebo parientálnej kôry pri autopsii vykonanej u pacientov do
24 mesiacov od PET vyšetrenia. Stav kognitívnych funkcií pacientov sa nedal spoľahlivo zmerať.
U všetkých 59 subjektov viedlo zaslepené hodnotenie snímok uskutočnené 5 lekármi so špecializáciou
v odbore nukleárnej medicíny vo väčšine prípadov k senzitivite odpočtu (read sensitivity)
92 % (95 % CI: 78-98 %) a špecifickosti 100 % (95 % CI: 80-100 %). V štúdii so 47 mladými (< 40- ročnými) zdravými dobrovoľníkmi, u ktorých sa predpokladá neprítomnosť β-amyloidu, boli všetky PET snímky s  Amyvidom negatívne.

Senzitivita a špecifickosť detekcie kortikálneho neuritického plaku Amyvidom sa ďalej hodnotila vo dvoch ďalších štúdiách, v ktorých rôzne skupiny hodnotiteľov interpretovali snímky od subjektov, ktorí boli sledovaní až do autopsie v pivotnej štúdii. Ich výsledky tesne korelovali s výsledkami získanými v pivotnej štúdii. Zhoda medzi hodnotiteľmi vyhodnotená pomocou hodnoty Fleiss’ kappa sa pohybovala v rozpätí od 0,75 do 0,85.
V jednej dlhodobej štúdii podstúpilo 142 pacientov (s klinickou diagnózou MCI, AD alebo
s normálnymi kognitívnymi funkciami) základné PET vyšetrenie s florbetapirom (18F) a boli sledovaní
počas nasledujúcich 3 rokov, aby bol vyhodnotený vzťah medzi zobrazením pomocou Amyvidu a zmenami diagnostického stavu.

Diagnostická účinnosť vyšetrenia PET florbetapirom (18F) je uvedená tabuľke nižšie:

Súhlas s počiatočnou diagnózou MCI

Súhlas s počiatočnou diagnózou klinickej AD



Senzitivita

N=51 N=31




Špecifickosť


P ozitívny
pravdepodobnostný pomer
19/51 = 37,3 %
(95 % CI: 24,1-51,9 %)
21/31 = 67,7 %
(95 % CI: 51,3-84,2 %)
Použitie non-MCI prípadov
( k ogn itívne normálni & klinická AD)
69/100 = 69,0 %
(95 % CI: 59,9-78,1%)
Použitie non-AD prípadov
( k ogn itívne normálni & MCI)
91/120 = 75,8 %
(95 % CI: 68,2-83,5 %)

1,20 (95 % CI: 0,76-1,91)

2,80 (95 % CI: 1,88-4,18)

( Positive likelihood ratio)


U 9 pacientov(19 %), ktorí boli klinicky diagnostikovaní ako MCI pri vstupe do štúdie, došlo o 36
mesiacov neskôr ku konverzii na klinickú AD. Šesť (35 %) pacientov s MCI zo 17, ktorí mali pozitívny PET sken, bolo o 36 mesiacov neskôr diagnostikovaných ako klinicky pravdepodobná AD, v porovnaní s 3 pacientmi(10 %) z 30, ktorých sken bol negatívny. Senzitivita skenu s Amyvidom na preukázanie pomeru konverzie MCI do AD u 9 konvertovaných pacientov bola 66,7 % (95 % CI: 35-
88 %), špecifickosť u 38 nekonvertovaných pacientov bola 71,0 % (95 % CI: 55-83 %) a pozitívny
pravdepodobnostný pomer (positive likelihood ratio) bol 2,31 (95 % CI: 1,2-4,5). Dizajn tejto štúdie neumožňuje stanoviť riziko progresie z MCI do klinickej AD.

Deti a dospievajúci
Európska agentúra pre lieky udelila odklad z povinnosti predložiť výsledky štúdií pre Amyvid vo všetkých vekových podskupinách detí a dospievajúcich, keďže Amyvid nie je určený na použitie u detí a dospievajúcich.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Distribúcia
Florbetapir (18F) sa v priebehu niekoľkých minút po podaní injekcie distribuuje do celého organizmu
a potom sa rýchlo metabolizuje.

Vychytávanievorgánoch
K maximálnemu vychytávaniu florbetapiru(18F) v mozgu dochádza v priebehu niekoľkých minút po podaní injekcie, s následným rýchlym vyplavením z mozgu v priebehu prvých 30 minút po podaní
injekcie. Orgánmi s najvyššou expozíciou sú orgány, v ktorých dochádza k eliminácii z organizmu, najmä žlčník, pečeň a črevá.

Pri zdravotných kontrolách sa pozorujú relatívne nízke hladiny retencie florbetapiru (18F) v mozgovej
kôre a malom mozgu. Regionálne analýzy mozgu vykazujú mierne vyššie hodnoty retencie
v spodinovom mozgovom jadre, putamene a hipokampe. Najvyššia miera vychytávania je pozorovaná
v oblastiach, ktoré sú tvorené predovšetkým bielou hmotou (mostík a centrum semiovale).
U subjektov s AD boli pozorované významné vyššie hodnoty vychytávania v kortikálnych oblastiach a putamene ako u kontrolnej vzorky. U subjektov s AD dochádza, rovnako u kontrolnej vzorky, k nízkej retencii v malom mozgu a k vysokej retencii vo Varolovom moste a v centre semiovale.

Biofyzikálny podklad retencie florbetapiru (18F) v bielej hmote v živom ľudskom mozgu sa nedá spoľahlivo vysvetliť. Predpokladá sa, že k retencii v bielej hmote môže prispievať pomalší klírens rádiofarmaka, pretože v bielej hmote je regionálne mozgové prekrvenie menej ako polovičné oproti mozgovej kôre. V niektorých prípadoch sa vychytávanie pozorovalo aj v extracerebrálnych štruktúrach, akými sú napríklad koža na hlave, slinné žľazy, svaly a lebečná kosť. Dôvod tohto vychytávania nie je známy, ale môže byť spôsobený akumuláciou florbetapiru (18F), niektorého z jeho rádioaktívnych metabolitov alebo krvnou rádioaktivitou.

Eliminácia:
K eliminácii dochádza hlavne cestou klírensu pečene a vylučovaním do žlčníka a čriev. Dá sa tiež pozorovať určitá akumulácia vylučovania cez močový mechúr. Rádioaktivita v moči je prítomná vo forme polárnych metabolitov florbetapiru (18F).

Polčasrozpadu:
Florbetapir (18F) sa po aplikácii intravenóznej injekcie veľmi rýchlo odstraňuje z krvného obehu. Do
20-tej minúty po podaní ostáva v krvi menej než 5 % rádioaktivity aplikovanej injekčne vo forme 18F
a do 45-tej minúty po podaní sú ešte prítomné menej ako 2 %. Reziduálny 18F v krvnom obehu
v priebehu 30-90 minútového zobrazovacieho obdobia je prítomný väčšinou vo forme polárnych zlúčenín 18F. Rádioaktívny polčas rozpadu 18F je 110 minút.

Poškodenieobličiek/pečene
Farmakokinetika u pacientov s poškodením obličiek alebo pečene nebola ešte stanovená.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Toxikologická  a bezpečnostnáfarmakológia  u zvierat
Predklinické údaje získané na základe konvenčných farmakologických štúdií bezpečnosti, toxicity
po podaní jednej dávky aj po opakovanom podávaní, v ktorých bol použitý florbetapir [nerádioaktívna forma florbetapiru (18F)], neodhalili žiadne špeciálne riziko pre ľudí. Štúdia s akútnymi dávkami bola uskutočnená u potkanov, kde bolo stanovené NOAEL (no observable adverse effect level – žiadna pozorovateľná úroveň nežiaducich účinkov) je minimálne 100-krát vyššie ako je maximálna dávka pre ľudí. Potenciálna toxicita spojená s podávaním denných opakovaných intravenóznych injekcií florbetapiru počas 28 dní sa testovala na potkanoch a psoch, a zistilo sa, že NOAEL je aspoň 25-krát vyššia než maximálna dávka pre ľudí.

Pri vyšetrení bakteriálnych reverzných mutácií in vitro (Ames test) bolo pozorované zvýšenie počtu revertujúcich kolónií u 2 z 5 kmeňov exponovaných florbetapiru. V štúdii chromozomálnych aberácií in vitro s kultivovanými ľudskými periférnymi lymfocytmi florbetapir neviedol ku zvýšeniu percentuálneho podielu buniek so štrukturálnymi aberáciami pri 3-hodinovej expozícii s aktiváciou alebo bez aktivácie; ale expozícia trvajúca 22 hodín vyvolala zvýšenie počtu štrukturálnych aberácií vo všetkých testovaných koncentráciách. Potenciálna genotoxicita florbetapiru in vivo bola vyhodnotená v štúdii mikrojadier (micronucleus study) u potkanov. V tomto teste neviedol florbetapir pri podávaní dvakrát denne 3 po sebe idúce dni pri najvyššej dosiahnuteľnej dávke 372 µg/kg/deň ku zvýšeniu počtu polychromatických erytrocytov s mikrojadrami. Táto dávka je približne 500-krát vyššia ako maximálna ľudská dávka a neboli pri nej zistené žiadne znaky mutagenity.

Neuskutočnili sa žiadne štúdie dlhodobého karcinogénneho potenciálu, fertility alebo reprodukčnej
toxicity florbetapiru (18F) u zvierat.

Neuskutočnili sa žiadne toxikologické štúdie ani farmakologickej bezpečnosti s florbetapirom (18F)
u zvierat.



6 FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1. Zoznam pomocných látok

etanol, čistý nátriumaskorbát chlorid sodný voda na injekciu

6.2. Inkompatibility

Nevykonali sa štúdie kompatibility, preto sa tento liek nesmie miešať s inými liekmi.

6.3. Čas použiteľnosti

7,5 hodiny od času vykonania kalibrácie.

6.4. Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Tento liek nevyžaduje pri uchovávaní žiadne osobitné teplotné podmienky.

Podmienky uchovávania po prvom otvorení, pozri časť 6.3.
Tento liek sa musí uchovávať v súlade s národnými predpismi pre rádioaktívne materiály.

6.5. Druh obalu a obsah balenia

Amyvid sa dodáva v baleniach s jednotlivými injekčnými liekovkami z číreho borosilikátového skla typu 1 s objemom 10 ml alebo 15 ml, s chlorobutyl-elastomérovými zátkami pokrytými FluroTecom® a s hliníkovými uzávermi.

Jedna viacdávková injekčná liekovka s objemom 10 ml obsahuje 1 až 10 ml roztoku, čo zodpovedá
800 až 8000 MBq v dni a v čase kalibrácie.
Jedna viacdávková injekčná liekovka s objemom 15 ml obsahuje 1 až 15 ml roztoku, čo zodpovedá
800 až 12000 MBq v dni a v čase kalibrácie.

V dôsledku rozdielov vo výrobnom procese je možné, že injekčné liekovky niektorých šarží produktu sú distribuované s prepichnutou gumovou zátkou.

Každá liekovka je uzavretá v ochrannej nádobe zodpovedajúcej hrúbky na obmedzenie expozície vonkajšieho žiarenia na minimum.

Veľkosť balenia: 1 injekčná liekovka

6.6. Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Všeobecnéupozornenie:
Rádiofarmaká majú v určenom klinickom prostredí prijímať, používať a podávať len oprávnené poverené osoby. Ich príjem, uchovávanie, používanie, preprava a likvidácia podliehajú právnym úpravám a/alebo príslušným schváleniam (licenciám) vydaným kompetentných štátnym úradom.

Rádiofarmaká sa majú pripravovať spôsobom, ktorý je v súlade s požiadavkami radiačnej bezpečnosti
a farmaceutickej kvality. Je potrebné vykonať patričné aseptické bezpečnostné opatrenia.
Liekovka sa nesmie používať, ak sa kedykoľvek počas prípravy tohto lieku naruší jej celistvosť. Postupy pri podávaní lieku sa musia vykonávať tak, aby bolo riziko kontaminácie lieku a riziko
ožiarenia obsluhujúcich osôb obmedzené na minimum. Použitie ochraných prostriedkov je povinné.

Podávanie rádiofarmák sa spája s rizikom pre ďalšie osoby (vrátane tehotných zdravotníckych pracovníčok) z vonkajšieho ožiarenia alebo kontaminácie v dôsledku rozliatia moču, zvratkov atď. Preto je nevyhnutné prijať bezpečnostné opatrenia na ochranu pred žiarením v súlade s národnými právnymi predpismi.

Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku treba zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami na
rádioakívne materilály.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Eli Lilly Nederland B.V., Grootslag 1-5, NL-3991 RA Houten, Holandsko



8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO (ČÍSLA)




9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie:



10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU



11. DOZIMETRIA

Odhad absorbovaných dávok ionizovaného žiarenia v orgánoch a tkanivách priemerného dospelého pacienta (70 kg) na 370 MBq florbetapiru (18F) s použitím štandardných metód dozimetrických výpočtov (ICRP Ročník 30). Neboli vykonané žiadne predpoklady týkajúce sa vylučovania močového mechúra.





































ORGÁN/TKANIVO
Absorbovaná dávka na jednotku podanej
rádioaktivity (µGy/MBq)
priemer
nadobličky
13,6
mozog
10,0
prsia
6,2
stena žlčníka
143,0
stena dolnej časti hrubého čreva
27,8
tenké črevo
65,5
stena žalúdka
11,7
stena hornej časti hrubého čreva
74,4
srdcová stena
12,7
obličky
13,0
pečeň
64,4
pľúca
8,5
svalstvo
8,6
vaječníky
17,6
pankreas
14,4
červená kostná dreň
14,3
osteogénne bunky
27,6
koža
5,9
slezina
8,9
semenníky
6,8
týmus
7,3
štítna žľaza
6,8
stena močového mechúra
27,1
maternica
15,6
celé telo
11,6
účinná dávka (µSv/MBq)a
18,6

a  Predpokladaný faktor kvality (Q) 1 na konverziu absorbovanej dávky na účinnú dávku pre 18F.

Účinná dávka po podaní dávky 370 MBq dospelej osobe s telesnou hmotnosťou 70 kg je asi 7 mSv. Ak sa simultánne vykonáva aj CT snímkovanie ako súčasť PET procedúry, zvýši sa expozícia ionizačnému žiareniu o množstvo závislé od nastavenia použitého pri získavaní CT. Pre podanú aktivitu 370 MBq je typická dávka žiarenia do cieľového orgánu (mozgu) 3,7 mGy.

Pre podanú rádioaktivitu 370 MBq sú typické dávky žiarenia do kritických orgánov 53 mGy pre
žlčník, 27,5 mGy pre stenu hornej časti hrubého čreva, 10,3 mGy pre stenu dolnej časti hrubého čreva,
24,2 mGy pre tenké črevo a 23,8 mGy pre pečeň.



12. POKYNY NA PRÍPRAVU RÁDIOFARMÁK

Spôsob prípravy


Pred použitím je potrebné balenie skontrolovať a aktivita má byť patričným spôsobom zmeraná
aktivimetrom.

Odbery sa majú vykonávať za aseptických podmienok. Liekovky sa nesmú otvárať pred dezinfekciou zátky liekovky. Roztok sa má odoberať cez zátku pomocou jednorazových injekčných striekačiek vybavených ochranným odtienením a jednorazovou sterilnou ihlou alebo pomocou schváleného automatizovaného aplikačného systému. Používajte iba polypropylénové/HDPE striekačky. Ak je celistvosť liekovky porušená, produkt sa nesmie použiť.

Amyvid môže byť asepticky zriedený injekčným roztokom chloridu sodného 9 mg/ml (0,9 %)
v maximálnom riediacom pomere 1 : 5. Zriedený roztok sa musí použiť do 4 hodín od zriedenia.

Kontrola kvality


Roztok sa pred použitím musí vizuálne skontrolovať. Použiť možno iba číry roztok bez viditeľných
častíc.
Podrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej agentúry pre lieky
http://www.ema.europa.eu/.

1. NÁZOV LIEKU

Amyvid 1900 MBq/ml injekčný roztok



2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Každý ml injekčného roztoku obsahuje v dni a v čase kalibrácie (ToC) 1900 MBq florbetapiru (18F).

Aktivita jednej injekčnej liekovky sa pohybuje v rozpätí od 1900 MBq do 28 500 MBq v dni a v čase kalibrácie.

Fluór (18F) sa s polčasom rozpadu približne 110 minút rozkladá na stabilný kyslík (18O) vyžiarením pozitrónu s energiou 635 keV a následným vyžiarením anihilačných fotónov s energiou 511 keV.

Pomocné látky so známym účinkom:
Tento liek obsahuje 79 mg/ml etanolu a až 37 mg sodíka.

Úplný zoznam pomocných látok pozri v časti Error! Reference source not found..



3. LIEKOVÁ FORMA

Injekčný roztok
Číry, bezfarebný roztok



4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.2 Terapeutické indikácie

Tento liek je určený len na diagnostické použitie.
Amyvid je rádiofarmakum indikované na vyšetrenie pozitrónovou emisnou tomografiou (Positron Emission Tomography, PET) na zobrazenie hustoty β-amyloidových neuritických plakov v mozgu dospelých pacientov s kognitívnou poruchou, ktorí sú vyšetrovaní z hľadiska možného ochorenia na Alzheimerovu chorobu (Alzheimer disease, AD) alebo iných príčin kognitívnej poruchy.
Amyvid sa má používať v súlade s klinickým vyšetrením.

Negatívny sken obsahuje veľmi malé množstvo plakov alebo žiadne plaky, čo je stav, ktorý nezodpovedá diagnóze AD. Pre obmedzenie v interpretácii pozitívneho skenu pozri časti 4.4 a 5.1

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

O PET sken s použitím florbetapiru (18F) môžu požiadať iba lekári so skúsenosťami s liečbou neurodegeneratívnych porúch.

Snímky získané pomocou Amyvidu majú interpretovať iba hodnotitelia vyškolení v hodnotení PET snímok s florbetapirom (18F). V prípade, keď sa nedá presne zistiť poloha šedej hmoty a rozhranie šedej a bielej hmoty na PET skene, sa u pacientov odporúča použiť súčasne zaznamenaná snímka zhotovená počítačovou tomografiou (CT) alebo magnetickou rezonanciou (MR), aby vznikla kombinovaná snímka PET-CT alebo PET-MR (pozri časť 4.4, Interpretácia snímok).

Dávkovanie:
Odporúčaná dávka pre dospelého človeka s telesnou hmotnosťou 70 kg je 370 MBq florbetapiru (18F).
Objem injekcie nemá byť menší ako 1 ml ani väčší ako 10 ml.

Špeciálne skupiny pacientov

Starší pacienti
Neodporúča sa úprava dávky v závislosti od veku.

Pacienti s poruchami obličiek a pečene:
Treba starostlivo zvážiť aktivitu, ktorá má byť podaná, pretože u týchto pacientov môže dôjsť
k zvýšenej expozícii žiarenia. Pozri časť 4.4

Neboli vykonané žiadne extenzívne štúdie dávkového rozmedzia ani úpravy dávok lieku u normálnych a špeciálnych populácií pacientov. Farmakokinetika florbetapiru (18F) u pacientov s poruchami
obličiek a pečene nebola stanovená.

Deti a dospievajúci
Neexistuje žiadne relevantné použitie Amyvidu u detí ani u dospievajúcich.

Spôsobpodania
Na intravenózne použitie. Na viacdávkové použitie.
Aktivita florbetapiru (18F) sa musí tesne pred injekčným podaním zmerať pomocou aktivimetra
(kalibrátora dávok).

Dávka sa podáva ako injekcia intravenózneho bolusu, po ktorom nasleduje prepláchnutie injekčným roztokom chloridu sodného 9 mg/ml (0,9 %), aby sa zaistilo podanie celej dávky.

Aplikácia Amyvidu pomocou krátkeho intravenózneho katétra (približne 4 cm alebo menej) znižuje potenciálnu adsorpciu účinnej látky do katétra.

Aplikácia florbetapiru (18F) musí byť intravenózna, aby sa predišlo ožiareniu v dôsledku lokálneho preniknutia mimo cievy a tiež aby nedošlo k artefaktom pri snímkovaní.

Snímkovanie:
Desaťminútové PET snímkovanie sa má začať robiť približne 30 - 50 minút po aplikácii intravenóznej injekcie Amyvidu. Pacient má ležať na chrbte s umiestnením hlavy v zornom poli PET skeneru tak, aby bol vycentrovaný mozog vrátane malého mozgu. Na obmedzenie pohybov hlavy môžeme použiť pásku alebo iné flexibilné upnutie hlavy. Rekonštrukcia má zahŕňať korekciu útlmu s výslednou veľkosťou transaxiálnych pixelov medzi 2,0 a 3,0 mm.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na florbetapir (18F) alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Odôvodnenieindividuálnejprospešnosti/rizika
U každého pacienta musí byť expozícia žiarenia odôvodnená pravdepodobnou prospešnosťou. Aplikovaná aktivita má byť v každom prípade taká nízka, aby ešte umožnila získať potrebné diagnostické informácie.

Poruchaobličiekaporuchapečene
U týchto pacientov treba starostlivo zvážiť pomer prospešnosti a rizika, pretože môže dôjsť ku zvýšenej expozícii žiarenia. Florbetapir (18F) sa primárne vylučuje prostredníctvom hepatobiliárneho systému a u pacientov s poruchou pečene môže nastať zvýšená expozícia žiareniu. Pozri tiež časť 4.2.

D eti a dospievajúci
Pre informácie o použití u detí a dospievajúcich pozri časti 4.2 alebo 5.1.

InterpretáciasnímokzískanýchpomocouAmyvidu
Snímky získané pomocou Amyvidu majú interpretovať iba posudzovatelia s praxou v hodnotení PET snímok s florbetapirom (18F). Negatívny sken zobrazuje veľmi malé množstvo alebo žiadne kortikálne β-amyloidové plaky. Pozitívny sken zobrazuje strednú až vysokú hustotu. Boli pozorované chyby v odhadoch hustoty mozgových β-amyloidových neuritických plakov, vrátane falošne negatívnych výsledkov.

Hodnotenie snímok by malo prebiehať hlavne v transaxiálnej orientácii, treba však mať aj prístup
k sagitálnej a koronárnej rovine. Odporúča sa, aby hodnotenie snímok zahŕňalo všetky transaxiálne rezy mozgu s použitím čiernobielej stupnice s maximálnou intenzitou stupnice nastavenou na maximálnu intenzitu všetkých mozgových pixelov.

Interpretácia negativity alebo pozitivity snímky sa vykonáva vizuálnym porovnaním aktivity v kortikálnej šedej hmote s aktivitou priľahlej bielej hmoty mozgovej kôry (pozri Obrázok č. 1).

Negatívne skeny majú vyššiu aktivitu v bielej hmote než v šedej, čo vytvára zreteľný šedo-biely
kontrast. Pozitívny sken bude mať buď:
a) dve alebo viac mozgových oblastí (každá väčšia ako jeden kortikálny gyrus), v ktorých je znížený alebo chýbajúci šedo-biely kontrast. Takto najčastejšie vyzerá pozitívny sken;
b) jedna alebo viac oblastí, v ktorých je aktivita šedej hmoty intenzívna a jasne prevyšuje aktivitu v priľahlej bielej hmote.



O brázok č. 1: Prípady vyšetrenia PET s použitím Amyvidu ukazujú príklady negatívnych skenov (horné dva rady) a pozitívnych skenov (dolné dva rady). Panely v smere zľava doprava ukazujú sagitálne, koronárne a transverálne rezy na PET snímkach. Posledný panel napravo ukazuje zväčšený obraz mozgovej oblasti v rámčeku. Horné dve šípky ukazujú miesto normálne zachovaného šedo-bieleho kontrastu s menšou kortikálnou aktivitou, ktorá je nižšia ako aktivita v priľahlej bielej hmote. Dolné dve šípky ukazujú oblasti so zníženým šedo-bielym kontrastom a so zvýšenou kortikálnou aktivitou, ktorá je porovnateľná s aktivitou v priľahlej bielej hmote.











































O bmedzenia pri používaní
Pozitívny sken nie je sám osebe dostatočný pre stanovenie diagnózy AD alebo iných kognitívnych porúch, pretože depozity neuritických plakov v šedej hmote môžu byť prítomné u asymptomatických starších osôb alebo pri niektorých neurodegeneratívnych demenciách (Alzheimerova choroba, demencia s Lewyho telieskami, demencia pri Parkinsonovej chorobe).
Pre obmedzenie pri použití u pacientov s miernou kognitívnou poruchou (mild cognitive impairment,
MCI) pozri časť 5.1.

Účinnosť Amyvidu pri predvídaní vzniku AD alebo monitorovaní odpovedí na liečbu nebola potvrdená (pozri časť 5.1).

Niektoré skeny môžu byť ťažko interpretovateľné v dôsledku obrazového šumu, atrofie so stenšeným pásom kortexu (cortical ribbon) alebo v dôsledku rozmazania obrazu, čo môže viesť k chybám
v interpretácii. V prípadoch, keď sa nedá presne zistiť umiestnenie šedej hmoty alebo rozhrania medzi šedou a bielou hmotou na PET skene a máme k dispozícii súčasne zaznamenanú snímku zhotovenú počítačovou tomografiou CT alebo magnetickou rezonanciou MR, má hodnotiteľ posúdiť

kombinovanú snímku PET-CT alebo PET-MR, aby sa mohol objasniť vzťah medzi PET rádioaktivitou
a anatómiou šedej hmoty.

V niektorých prípadoch bolo zistené zvýšené vychytávanie v extracerebrálnych štruktúrach, ako sú napríklad slinné žľazy, koža, svaly a kosti (pozri časť 5.2). Posúdenie sagitálnych snímok a súčasne získaných snímok z CT alebo MR môže pomôcť rozlíšiť okcipitálnu kosť od okcipitálnej šedej hmoty.

Povyšetrení
V priebehu prvých 24 hodín po podaní injekcie má byť obmedzený blízky kontakt s dojčatami a tehotnými ženami.

Špeciálneupozornenie
Obsah sodíka je vyšší ako 1 mmol (až 37 mg v jednej dávke). Toto treba vziať do úvahy u pacientov, ktorí majú diétu s nízkym obsahom sodíka.

Tento liek obsahuje 10 objemových % etanolu (alkoholu), t. j. až 790 mg v jednej dávke, čo zodpovedá 20 ml piva alebo 8 ml vína na jednu dávku.
Toto množstvo môže byť škodlivé pre osoby trpiace alkoholizmom a má sa brať do úvahy aj u
tehotných a dojčiacich žien a u skupín osôb s vysokým rizikom, akými sú pacienti s ochorením pečene
alebo epilepsiou.

4.5 Liekové a iné interakcie

Neuskutočnili sa žiadne interakčné štúdie in vivo.

Väzobné štúdie in vitro nepreukázali ovplyvnenie väzby florbetapiru (18F) na β-amyloidové plaky
v prítomnosti ďalších obvyklých liekov, ktoré užívajú pacienti s AD.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Ženyvreprodukčnomveku
V prípade plánovaného podania rádiofarmák u žien v reprodukčnom veku je dôležité zistiť, či táto žena je alebo nie je tehotná. Každá žena, ktorej vynechala menštruácia, môže byť pokladaná za tehotnú, až do času kým nie je dokázaný opak. V prípade pochybností o jej možnej gravidite (ak žene vynechala menštruácia, ak je menštruácia veľmi nepravidelná atď.), pacientke by sa mali ponúknuť alternatívne metódy, ktoré nevyužívajú ionizujúce žiarenie (ak sú k dispozícii).

Gravidita
Postupy využívajúce rádioaktívne nuklidy vykonávané u tehotných žien sú spojené s dávkou žiarenia, ktorej je vystavený aj plod. Preto by mali byť v období gravidity vykonávané iba nevyhnutné vyšetrenia, u ktorých pravdepodobný prínos výrazne presahuje riziko, ktorému je vystavená matka a plod.
Neuskutočnili sa žiadne štúdie u tehotných žien. Neuskutočnili sa žiadne štúdie u zvierat, ktoré by skúmali reprodukčný účinok florbetapiru (18F) (pozri časť 5.3).

Laktácia
Nie je známe, či sa florbetapir (18F) počas dojčenia vylučuje do ľudského mlieka. Pred podaním rádiofarmák dojčiacej matke treba zvážiť možnosť neskoršieho podania rádioaktívneho nuklidu, keď matka prestane dojčiť, a treba tiež zvážiť, aké je najvhodnejšie rádiofarmakum vzhľadom k sekrécii
aktivity do materského mlieka. Ak sa podanie rádiofarmaka považuje za potrebné, dojčenie sa má na
24 hodín prerušiť a odsaté mlieko zlikvidovať.

V priebehu počiatočných 24 hodín po podaní injekcie treba vylúčiť úzky kontakt s deťmi.

Fertilita
Neuskutočnili sa žiadne štúdie fertility.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Netýka sa.

4.8 Nežiaduce účinky

Zhrnutieprofilubezpečnosti
Nežiaduce reakcie boli získané z klinických štúdií s Amyvidom, do ktorých bolo zaradených
555 pacientov a v ktorých bol Amyvid ako injekčný roztok podaný v 665 prípadoch. Neboli hlásené žiadne závažné nežiaduce reakcie súvisiace s podaním Amyvidu.

Zhrnutieúdajovonežiaducichreakciách
Frekvencie výskytu nežiaducich reakcií sú definované ako veľmi časté (≥1/10); časté (≥1/100 až
<1/10); menej časté (≥1/1000 až <1/100); zriedkavé (≥1/10000 až <1/1000); veľmi zriedkavé
(<1/10000); neznáme (nedajú sa určiť z dostupných údajov). Hoci sa môžu v skutočnosti vyskytovať
v nižších frekvenciách než je uvedené nižšie, rozsah zdrojovej databázy neumožnil vykonať priradenie nižších frekvenčných kategórií než je kategória “menej časté” (≥1/1000 až <1/100).

Poruchy nervového systému
Časté: bolesti hlavy
Menej časté: dysgeúzia (porucha chuti)

Vaskulárne poruchy
Menej časté: návaly tepla

Gastrointestinálne poruchy
Menej časté: nauzea (nevoľnosť)

Poruchy kože a podkožného tkaniva
Menej časté: pruritus (svrbenie), urtikária (žihľavka)

Všeobecné poruchy a ťažkosti v mieste podania
Menej časté: vyrážka v mieste podania infúzie

Expozícia ionizujúcemu žiareniu súvisí s rozvojom zhubných nádorov a s rizikom vzniku dedičných defektov. Pri podaní odporúčanej aktivity 370 MBq florbetapiru (18F) je odhad účinnej dávky 7 mSv, a preto sa očakáva, že tieto nežiaduce účinky sa vyskytnú len s nízkou pravdepodobnosťou.'

4.9 Predávkovanie

Keďže každá dávka obsahuje len malé množstvo florbetapiru (18F), neočakáva sa, že predávkovanie povedie k farmakologickým účinkom. V prípade predávkovania ožiarením sa má dávka absorbovaná pacientom, pokiaľ je to možné, znížiť zvýšením eliminácie rádioaktívneho nuklidu z tela častým močením a častou defekáciou. Môže byť užitočné odhadnúť veľkosť dávky, ktorá bola aplikovaná.



5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1. Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: diagnostické rádiofarmaká, centrálny nervový systém, ATC kód:
V09AX05

Spôsobúčinku
Florbetapir (18F) sa viaže na neuritické ß-amyloidové plaky. Štúdie väzby látok používajúce tradičné

neuropatologické metódy farbenia mozgov mŕtvych pacientov s AD preukázali štatisticky významné
(p < 0,0001) korelácie medzi väzbou florbetapiru (18F) in vitro a depozitmi zhluku β-amyloidu. In vivo bola u pacientov v terminálnej fáze života posudzovaná korelácia medzi vychytávaním florbetapiru (18F) v kortikálnej šedej hmote a celkovým rozsahom ß-amyloidu pomocou protilátky 4G8 proti
amyloidu, ktorá farbí ß-amyloid nachádzajúci sa ako v neuritických tak aj v difúznych plakoch. Väzba
florbetapiru (18F) in vivo na ß-amyloidové štruktúry alebo iné časti mozgu či receptory ostáva neznáma.

Farmakodynamickéúčinky
Pri nízkych chemických koncentráciách prítomných v Amyvide, nemá florbetapir (18F) žiadnu zistiteľnú farmakologickú aktivitu.

V ukončených klinických štúdiách prebiehalo kvantitatívne meranie vychytávania florbetapiru (18F) v 6 preddefinovaných oblastiach mozgovej kôry (precuneus, frontálne, anteriórne cingulum, posteriórne cingulum, parietálne a temporálne), ktoré sa meralo pomocou štandardizovaných hodnôt vychytávania (standardized uptake values, SUV). Pomery priemernej kortikálnej SUV (SUVRs,
v porovnaní s malým mozgom) sú vyššie u pacientov s AD ako tieto pomery u zdravých dobrovoľníkov. Priemerné hodnoty kortikálneho SUVR v porovnaní s malým mozgom u pacientov s AD vykazujú kontinuálne a podstatné zvýšenie od času nula do 30 minút po podaní, iba s malými následnými zmenami až do 90 minút od podania injekcie. U pacientov liečených obvyklými liekmi
na AD neboli pozorované žiadne rozdiely vo výsledných hodnotách SUVR v porovnaní s pacientmi,
ktorí žiadnu liečbu na AD nedostávali.

Klinickáúčinnosť
Pivotná štúdia u 59 pacientov v terminálnej fáze života bola zameraná na stanovenie diagnostickej účinnosti Amyvidu pri detekcii hustoty kortikálnych neuritických plakov (žiadna až riedka oproti strednej až vysokej). Výsledky PET snímok boli porovnané s maximálnou hustotou neuritických plakov v rezoch frontálnej, temporálnej alebo parientálnej kôry pri autopsii vykonanej u pacientov
do 24 mesiacov od PET vyšetrenia. Stav kognitívnych funkcií pacientov sa nedal spoľahlivo zmerať.
U všetkých 59 subjektov viedlo zaslepené hodnotenie snímok uskutočnené 5 lekármi so špecializáciou
v odbore nukleárnej medicíny vo väčšine prípadov k senzitivite odpočtu (read sensitivity)
92 % (95 % CI: 78-98 %) a špecifickosti 100 % (95 % CI: 80-100 %). V štúdii so 47 mladými (< 40- ročnými) zdravými dobrovoľníkmi, u ktorých sa predpokladá neprítomnosť β-amyloidu, boli všetky PET snímky s  Amyvidom negatívne.

Senzitivita a špecifickosť detekcie kortikálneho neuritického plaku Amyvidom sa ďalej hodnotila vo dvoch ďalších štúdiách, v ktorých rôzne skupiny hodnotiteľov interpretovali snímky od subjektov, ktorí boli sledovaní až do autopsie v pivotnej štúdii. Ich výsledky tesne korelovali s výsledkami získanými v pivotnej štúdii. Zhoda medzi hodnotiteľmi vyhodnotená pomocou hodnoty Fleiss’ kappa sa pohybovala v rozpätí od 0,75 do 0,85.
V jednej dlhodobej štúdii podstúpilo 142 pacientov (s klinickou diagnózou MCI, AD alebo
s normálnymi kognitívnymi funkciami) základné PET vyšetrenie s florbetapirom (18F) a boli sledovaní
počas nasledujúcich 3 rokov, aby bol vyhodnotený vzťah medzi zobrazením pomocou Amyvidu a
zmenami diagnostického stavu.

Diagnostická účinnosť vyšetrenia PET florbetapirom (18F) je uvedená tabuľke nižšie:

Súhlas s počiatočnou diagnózou MCI

Súhlas s počiatočnou diagnózou klinickej AD



Senzitivita

N=51 N=31




Špecifickosť


P ozitívny
pravdepodobnostný pomer
19/51 = 37,3 %
(95 % CI: 24,1-51,9 %)
21/31 = 67,7 %
(95 % CI: 51,3-84,2 %)
Použitie non-MCI prípadov
( k ogn itívne normálni & klinická AD)
69/100 = 69,0 %
(95 % CI: 59,9-78,1%)
Použitie non-AD prípadov
( k ogn itívne normálni & MCI)
91/120 = 75,8 %
(95 % CI: 68,2-83,5 %)

1,20 (95 % CI: 0,76-1,91)

2,80 (95 % CI: 1,88-4,18)

( Positive likelihood ratio)


U 9 pacientov(19 %), ktorí boli klinicky diagnostikovaní ako MCI pri vstupe do štúdie, došlo
o 36 mesiacov neskôr ku konverzii na klinickú AD. Šesť (35 %) pacientov s MCI zo 17, ktorí mali pozitívny PET sken, bolo o 36 mesiacov neskôr diagnostikovaných ako klinicky pravdepodobná AD, v porovnaní s 3 pacientmi(10 %) z 30, ktorých sken bol negatívny. Senzitivita skenu s Amyvidom na preukázanie pomeru konverzie MCI do AD u 9 konvertovaných pacientov bola 66,7 % (95 % CI: 35-
88 %), špecifickosť u 38 nekonvertovaných pacientov bola 71,0 % (95 % CI: 55-83 %) a pozitívny
pravdepodobnostný pomer (positive likelihood ratio) bol 2,31 (95 % CI: 1,2-4,5). Dizajn tejto štúdie neumožňuje stanoviť riziko progresie z MCI do klinickej AD.

Deti a dospievajúci
Európska agentúra pre lieky udelila odklad z povinnosti predložiť výsledky štúdií pre Amyvid vo všetkých vekových podskupinách detí a dospievajúcich, keďže Amyvid nie je určený na použitie u detí a dospievajúcich.

5.2. Farmakokinetické vlastnosti

Distribúcia
Florbetapir (18F) sa v priebehu niekoľkých minút po podaní injekcie distribuuje do celého organizmu
a potom sa rýchlo metabolizuje.

Vychytávanievorgánoch
K maximálnemu vychytávaniu florbetapiru(18F) v mozgu dochádza v priebehu niekoľkých minút
po podaní injekcie, s následným rýchlym vyplavením z mozgu v priebehu prvých 30 minút po podaní injekcie. Orgánmi s najvyššou expozíciou sú orgány, v ktorých dochádza k eliminácii z organizmu, najmä žlčník, pečeň a črevá.

Pri zdravotných kontrolách sa pozorujú relatívne nízke hladiny retencie florbetapiru (18F) v mozgovej
kôre a malom mozgu. Regionálne analýzy mozgu vykazujú mierne vyššie hodnoty retencie
v spodinovom mozgovom jadre, putamene a hipokampe. Najvyššia miera vychytávania je pozorovaná
v oblastiach, ktoré sú tvorené predovšetkým bielou hmotou (mostík a centrum semiovale).
U subjektov s AD boli pozorované významne vyššie hodnoty vychytávania v kortikálnych oblastiach
a putamene ako u kontrolnej vzorky. U subjektov s AD dochádza, rovnako u kontrolnej vzorky,
k nízkej retencii v malom mozgu a k vysokej retencii vo Varolovom moste a v centre semiovale.

Biofyzikálny podklad retencie florbetapiru (18F) v bielej hmote v živom ľudskom mozgu sa nedá spoľahlivo vysvetliť. Predpokladá sa, že k retencii v bielej hmote môže prispievať pomalší klírens rádiofarmaka, pretože v bielej hmote je regionálne mozgové prekrvenie menej ako polovičné oproti mozgovej kôre. V niektorých prípadoch sa vychytávanie pozorovalo aj v extracerebrálnych štruktúrach, akými sú napríklad koža na hlave, slinné žľazy, svaly a lebečná kosť. Dôvod tohto vychytávania nie je známy, ale môže byť spôsobený akumuláciou florbetapiru (18F), niektorého z jeho rádioaktívnych metabolitov alebo krvnou rádioaktivitou.

Eliminácia:
K eliminácii dochádza hlavne cestou klírensu pečene a vylučovaním do žlčníka a čriev. Dá sa tiež pozorovať určitá akumulácia vylučovania cez močový mechúr. Rádioaktivita v moči je prítomná vo forme polárnych metabolitov florbetapiru (18F).

Polčasrozpadu:
Florbetapir (18F) sa po aplikácii intravenóznej injekcie veľmi rýchlo odstraňuje z krvného obehu.
Do 20-tej minúty po podaní ostáva v krvi menej než 5 % rádioaktivity aplikovanej injekčne vo forme
18F a do 45-tej minúty po podaní sú ešte prítomné menej ako 2 %. Reziduálny 18F v krvnom obehu v priebehu 30-90 minútového zobrazovacieho obdobia je prítomný väčšinou vo forme polárnych
zlúčenín 18F. Rádioaktívny polčas rozpadu 18F je 110 minút.

Poškodenieobličiek/pečene
Farmakokinetika u pacientov s poškodením obličiek alebo pečene nebola ešte stanovená.

5.3. Predklinické údaje o bezpečnosti

Toxikologickáabezpečnostnáfarmakológiauzvierat
Predklinické údaje získané na základe konvenčných farmakologických štúdií bezpečnosti, toxicity po podaní jednej dávky aj po opakovanom podávaní, v ktorých bol použitý florbetapir [nerádioaktívna forma florbetapiru (18F)], neodhalili žiadne špeciálne riziko pre ľudí. Štúdia s akútnymi dávkami bola uskutočnená u potkanov, kde bolo stanovené NOAEL (no observable adverse effect level – žiadna pozorovateľná úroveň nežiaducich účinkov) je minimálne 100-krát vyššie ako je maximálna dávka pre ľudí. Potenciálna toxicita spojená s podávaním denných opakovaných intravenóznych injekcií florbetapiru počas 28 dní sa testovala na potkanoch a psoch, a zistilo sa, že NOAEL je aspoň 25-krát vyššia než maximálna dávka pre ľudí.

Pri vyšetrení bakteriálnych reverzných mutácií in vitro (Ames test) bolo pozorované zvýšenie počtu revertujúcich kolónií u 2 z 5 kmeňov exponovaných florbetapiru. V štúdii chromozomálnych aberácií in vitro s kultivovanými ľudskými periférnymi lymfocytmi florbetapir neviedol ku zvýšeniu percentuálneho podielu buniek so štrukturálnymi aberáciami pri 3-hodinovej expozícii s aktiváciou alebo bez aktivácie; ale expozícia trvajúca 22 hodín vyvolala zvýšenie počtu štrukturálnych aberácií vo všetkých testovaných koncentráciách. Potenciálna genotoxicita florbetapiru in vivo bola vyhodnotená v štúdii mikrojadier (micronucleus study) u potkanov. V tomto teste neviedol florbetapir pri podávaní dvakrát denne 3 po sebe idúce dni pri najvyššej dosiahnuteľnej dávke 372 µg/kg/deň ku zvýšeniu počtu polychromatických erytrocytov s mikrojadrami. Táto dávka je približne 500-krát vyššia ako maximálna ľudská dávka a neboli pri nej zistené žiadne znaky mutagenity.

Neuskutočnili sa žiadne štúdie dlhodobého karcinogénneho potenciálu, fertility alebo reprodukčnej
toxicity florbetapiru (18F) u zvierat.

Neuskutočnili sa žiadne toxikologické štúdie ani farmakologickej bezpečnosti s florbetapirom (18F) u zvierat.



6 FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

etanol, čistý nátriumaskorbát chlorid sodný voda na injekciu

6.2 Inkompatibility

Nevykonali sa štúdie kompatibility, preto sa tento liek nesmie miešať s inými liekmi.

6.3 Čas použiteľnosti

10 hodín od času vykonania kalibrácie.

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Tento liek nevyžaduje pri uchovávaní žiadne osobitné teplotné podmienky.

Podmienky uchovávania po prvom otvorení, pozri časť 6.3.
Tento liek sa musí uchovávať v súlade s národnými predpismi pre rádioaktívne materiály.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Amyvid sa dodáva v baleniach s jednotlivými injekčnými liekovkami z číreho borosilikátového skla typu 1 s objemom 10 ml alebo 15 ml, s chlorobutyl-elastomérovými zátkami pokrytými FluroTecom® a s hliníkovými uzávermi.

Jedna viacdávková injekčná liekovka s objemom 10 ml obsahuje 1 až 10 ml roztoku, čo zodpovedá
1900 až 19000 MBq v dni a v čase kalibrácie.
Jedna viacdávková injekčná liekovka s objemom 15 ml obsahuje 1 až 15 ml roztoku, čo zodpovedá
1900 až 29000 MBq v dni a v čase kalibrácie.

V dôsledku rozdielov vo výrobnom procese je možné, že injekčné liekovky niektorých šarží produktu sú distribuované s prepichnutou gumovou zátkou.

Každá liekovka je uzavretá v ochrannej nádobe zodpovedajúcej hrúbky na obmedzenie expozície vonkajšieho žiarenia na minimum.

Veľkosť balenia: 1 injekčná liekovka

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Všeobecnéupozornenie:
Rádiofarmaká majú v určenom klinickom prostredí prijímať, používať a podávať len oprávnené poverené osoby. Ich príjem, uchovávanie, používanie, preprava a likvidácia podliehajú právnym úpravám a/alebo príslušným schváleniam (licenciám) vydaným kompetentných štátnym úradom.

Rádiofarmaká sa majú pripravovať spôsobom, ktorý je v súlade s požiadavkami radiačnej bezpečnosti a farmaceutickej kvality. Je potrebné vykonať patričné aseptické bezpečnostné opatrenia.
Liekovka sa nesmie používať, ak sa kedykoľvek počas prípravy tohto lieku naruší jej celistvosť. Postupy pri podávaní lieku sa musia vykonávať tak, aby bolo riziko kontaminácie lieku a riziko
ožiarenia obsluhujúcich osôb obmedzené na minimum. Použitie ochraných prostriedkov je povinné.

Podávanie rádiofarmák sa spája s rizikom pre ďalšie osoby (vrátane tehotných zdravotníckych pracovníčok) z vonkajšieho ožiarenia alebo kontaminácie v dôsledku rozliatia  moču, zvratkov atď. Preto je nevyhnutné prijať bezpečnostné opatrenia na ochranu pred žiarením v súlade s národnými právnymi predpismi.

Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku treba zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami na
rádioakívne materilály.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Eli Lilly Nederland B.V., Grootslag 1-5, NL-3991 RA Houten, Holandsko



8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO (ČÍSLA)



9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie:



10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU



11. DOZIMETRIA

Odhad absorbovaných dávok ionizovaného žiarenia v orgánoch a tkanivách priemerného dospelého pacienta (70 kg) na 370 MBq florbetapiru (18F) s použitím štandardných metód dozimetrických výpočtov (ICRP Ročník 30). Neboli vykonané žiadne predpoklady týkajúce sa vylučovania močového mechúra.





































ORGÁN/TKANIVO
Absorbovaná dávka na jednotku podanej rádioaktivity (µGy/MBq)
priemer
nadobličky
13,6
mozog
10,0
prsia
6,2
stena žlčníka
143,0
stena dolnej časti hrubého čreva
27,8
tenké črevo
65,5
stena žalúdka
11,7
stena hornej časti hrubého čreva
74,4
srdcová stena
12,7
obličky
13,0
pečeň
64,4
pľúca
8,5
svalstvo
8,6
vaječníky
17,6
pankreas
14,4
červená kostná dreň
14,3
osteogénne bunky
27,6
koža
5,9
slezina
8,9
semenníky
6,8
týmus
7,3
štítna žľaza
6,8
stena močového mechúra
27,1
maternica
15,6
celé telo
11,6
účinná dávka (µSv/MBq)a
18,6

a  Predpokladaný faktor kvality (Q) 1 na konverziu absorbovanej dávky na účinnú dávku pre 18F.

Účinná dávka po podaní dávky 370 MBq dospelej osobe s telesnou hmotnosťou 70 kg je asi 7 mSv.
Ak sa simultánne vykonáva aj CT snímkovanie ako súčasť PET procedúry, zvýši sa expozícia

ionizačnému žiareniu o množstvo závislé od nastavenia použitého pri získavaní CT. Pre podanú
aktivitu 370 MBq je typická dávka žiarenia do cieľového orgánu (mozgu) 3,7 mGy.

Pre podanú rádioaktivitu 370 MBq sú typické dávky žiarenia do kritických orgánov 53 mGy pre
žlčník, 27,5 mGy pre stenu hornej časti hrubého čreva, 10,3 mGy pre stenu dolnej časti hrubého čreva,
24,2 mGy pre tenké črevo a 23,8 mGy pre pečeň.



12. POKYNY NA PRÍPRAVU RÁDIOFARMÁK

Spôsob prípravy

Pred použitím je potrebné balenie skontrolovať a aktivita má byť patričným spôsobom zmeraná
aktivimetrom.

Odbery sa majú vykonávať za aseptických podmienok. Liekovky sa nesmú otvárať pred dezinfekciou zátky liekovky. Roztok sa má odoberať cez zátku pomocou jednorazových injekčných striekačiek vybavených ochranným odtienením a jednorazovou sterilnou ihlou alebo pomocou schváleného automatizovaného aplikačného systému. Používajte iba polypropylénové/HDPE striekačky. Ak je celistvosť liekovky porušená, produkt sa nesmie použiť.

Amyvid môže byť asepticky zriedený injekčným roztokom chloridu sodného 9 mg/ml (0,9 %)
v maximálnom riediacom pomere 1 : 5. Zriedený roztok sa musí použiť do 4 hodín od zriedenia.

Kontrola kvality


Roztok sa pred použitím musí vizuálne skontrolovať. Použiť možno iba číry roztok bez viditeľných
častíc.
Podrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej agentúry pre lieky
http://www.ema.europa.eu/.
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.