AGAPURIN tbl obd 38900x100 mg (in bulk-vre.PE)

sa používa?

2. Čo obsahuje AGAPURIN ?

3. Skôr ako užijete AGAPURIN?

4. Ako užívať AGAPURIN?

5. Aké sú možné nežiaduce účinky lieku AGAPURIN?

6. Ako odporúčame uchovávať liek AGAPURIN?

7. Ďalšie informácie.



AGAPURIN® (pentoxifyllinum) obalené tablety


1. ČO JE AGAPURIN A NA ČO SA POUŽÍVA?

Pentoxifylín je látka zo skupiny xantínových derivátov; zlepšuje prietok krvi cievnym riečišťom tým, že zväčšuje pružnosť červených a bielych krviniek, potlačuje zhlukovanie krvných doštičiek, znižuje viskozitu krvi a tlmí nežiaducu zvýšenú prezápalovú aktivitu bielych krviniek. Takto zlepšuje krvný obeh a vyživovanie tkanív v miestach zhoršeného prietoku.

Liek sa používa u dospelých pri poruchách prekrvenia periférnych tkanív vyvolaných zhoršením prietoku periférnymi tepnami, pri poškodení tkanív z nedostatočnej výživy (napr. bercové vredy), pri poruchách prekrvenia mozgu (mozgová artérioskleróza, stavy po cievnych mozgových príhodách), ďalej pri poruchách cievneho zásobovania oka a vnútorného ucha.


2. ČO OBSAHUJE AGAPURIN?

Obsahuje liečivo: pentoxifyllinum (pentoxifylín) 100 mg v 1 obalenej tablete

Ďalšie zložky sú: lactosum monohydricum (monohydrát laktózy), maydis amylum (kukuričný škrob), talcum (mastenec), magnesii stearas (magnéziumstearát), silica colloidalis anhydrica (koloidný bezvodý oxid kremičitý), carmellosum natricum (sodná soľ karmelózy), saccharosum (sacharóza), acaciae gummi pulveratum (arabská guma), titanii dioxidum (oxid titaničitý).



Neužívajte AGAPURIN:
- pri známej precitlivenosti na liečivo alebo na niektorú z pomocných látok,
- pri silnom krvácaní,
- pri krvácaní do mozgu a do očnej sietnice,
- pri ťažkých poruchách zrážavosti krvi.


Pri čerstvom srdcovom infarkte, pri výrazne nízkom krvnom tlaku a pri poruchách srdcového rytmu možno liek užívať len vtedy, keď je to nevyhnutné. Liek sa neodporúča užívať počas tehotenstva a dojčenia.
Keď sa stavy uvedené v tomto odseku u vás vyskytnú až v priebehu užívania lieku, informujte o tom svojho ošetrujúceho lekára.


Buďte zvlášť opatrný pri užívaní lieku AGAPURIN:
U pacientov s nízkym tlakom krvi alebo so srdcovou chorobou môže po podaní Agapurinu klesnúť krvný tlak a výnimočne môžu nastať stenokardické ťažkosti (bolesti za hrudnou kosťou), preto je potrebné počas liečby
sledovať krvný tlak. U diabetikov liečených inzulínom alebo perorálnymi antidiabetikami sa môže pri podaní vysokej dávky prípravku zväčšiť zníženie hladiny glukózy v krvi, preto je nevyhnutné počas liečby Agapurinom ich dávky
upravovať.


Užívanie lieku AGAPURIN s jedlom a nápojmi
Liek sa užíva počas jedla, nerozhryzený a nerozdrvený, zapíja sa trochou tekutiny.


Gravidita
Skôr ako začnete užívať akýkoľvek liek, poraďte sa s lekárom. Užívanie lieku AGAPURIN sa počas tehotenstva neodporúča.


Dojčenie
Skôr ako začnete užívať akýkoľvek liek, poraďte sa s lekárom. Užívanie lieku AGAPURIN sa počas dojčenia neodporúča.


Vedenie vozidla a obsluha strojov

Liek AGAPURIN nemá žiadny vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.


Užívanie iných liekov

Ak užívate, alebo ste v poslednom čase užívali ešte iné lieky, aj tie, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis, informujete o tom svojho lekára.
Účinky lieku AGAPURIN a iných súčasne užívaných liekov sa môžu navzájom ovplyvňovať. Váš lekár by preto mal byť informovaný o všetkých liekoch, ktoré v súčasnosti užívate alebo začnete užívať, a to na lekársky predpis i bez neho. Skôr ako začnete s liekom AGAPURIN užívať nejaký voľne predajný liek, poraďte sa s ošetrujúcim lekárom.
AGAPURIN môže zvyšovať účinok liekov proti vysokému tlaku a zosilňovať pokles krvného tlaku v kombinácii s
niektorými ďalšími liekmi. AGAPURIN tiež zvyšuje účinnosť liekov znižujúcich krvnú zrážavosť a používaných na liečbu cukrovky.



Vždy užívajte liek presne podľa pokynov svojho lekára.
Presné dávkovanie vždy určí lekár. Na začiatku liečby sa obvykle užívajú 3-krát denne 2 obalené tablety. Pri výraznom znížení krvného tlaku alebo pri dlhodobej liečbe sa dávka znižuje na 3-krát denne 1 obalenú tabletu.
U detí a mladistvých do 18 rokov je málo klinických skúseností, preto sa neodporúča podávať pentoxifylín. Pri nedostatočnej funkcii obličiek sa podávajú redukované dávky približne o 1/3 až 1/2.
Redukcia dávky (podľa individuálnej znášanlivosti) je potrebná aj u pacientov s ťažkou poruchou funkcie pečene.
Najvyššia dávka: odporúča sa neprekročiť dávku 1 200 mg/deň.
'


Užili ste viac tabliet lieku AGAPURIN ako ste mali?


Predávkovanie sa prejaví nevoľnosťou, závratmi, znížením tepovej frekvencie, poklesom krvného tlaku. Môže sa vyskytnúť i horúčka, strata vedomia, krvácanie do tráviacej trubice. Liečba je symptomatická.

Pri podozrení na predávkovanie alebo náhodnom požití lieku dieťaťom sa poraďte s lekárom.



Zabudli ste užiť tabletu lieku AGAPURIN?


Pokiaľ zabudnete užiť svoju obvyklú dávku, vezmite si ju hneď ako si spomeniete, nasledujúcu dávku užite vo zvyčajnom čase. Ak sa blíži čas podania nasledujúcej dávky, vynechajte zabudnutú dávku a užite až nasledujúcu bežnú dávku (túto dávku nezvyšujte!). Nikdy neužívajte dvojitú dávku.


Následky prerušenia liečby liekom AGAPURIN:

Bez súhlasu lekára sami liečbu neprerušujte!



5. AKÉ SÚ MOŽNÉ NEŽIADÚCE ÚČINKY LIEKU AGAPURIN?


Liek sa zvyčajne dobre znáša, zriedkavo sa môžu vyskytnúť tráviace ťažkosti (nevoľnosť, vracanie, bolesti a tlak v žalúdku), závraty a pocity návalu tepla v tvári (asi u 4 – 6 % pacientov); zriedkavo svrbenie a sčervenanie kože. Poruchy srdcového rytmu, príznaky anginy pectoris (bolesť za hrudnou kosťou) a pokles krvného tlaku sa objavujú veľmi ziedkavo, hlavne pri vyšších dávkach. Veľmi zriedkavo sa môže objaviť krvácanie (napr. do kože, slizníc alebo tráviaceho systému), najmä u pacientov užívajúcich súčasne s Agapurinom lieky znižujúce krvnú zrážavosť. Pri prípadnom výskyte nežiaducich účinkov alebo iných neobvyklých reakciách, sa o ďalšom užívaní lieku poraďte s lekárom.


6. AKO ODPORÚČAME UCHOVÁVAŤ LIEK AGAPURIN?


Liek uchovávajte v suchu pri teplote 15 až 25°C, chráňte pred svetlom. Liek uchovávajte mimo dosahu detí.
Liek nepoužívajte po uplynutí času použiteľnosti vyznačenom na obale.
7. ĎALŠIE INFORMÁCIE



Držiteľ rozhodnutia o registrácii

Zentiva a. s., Hlohovec, Slovenská republika



Ak potrebujete akúkoľvek informáciu o tomto lieku kontaktujte, prosím, miestneho zástupcu držiteľa rozhodnutia o registrácii:

ZENTIVA a.s.

Westend tower, Dúbravská cesta 2

SK - 841 04 Bratislava 4

Tel: +421 2 5931 6013



Táto písomná informácia pre používateľov bola schválená v marci 2006



Logo Zentiva

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.