Yasnal obsahuje liečivo donepezílium‑chlorid. Yasnal (donepezílium‑chlorid) patrí do skupiny liekov, nazývaných inhibítory acetylcholínesterázy. Donepezil zvyšuje hladinu acetylcholínu (látky, ktorá je v mozgu súčasťou pamäťových funkcií), tým, že spomaľuje jeho rozpad.
Používa sa na liečbu príznakov demencie u ľudí, ktorým bola diagnostikovaná mierna až stredne závažná Alzheimerova choroba. Príznaky zahŕňajú zhoršovanie straty pamäti, zmätenosť a zmeny správania. V dôsledku toho je pre osoby trpiace Alzheimerovou demenciou čoraz ťažšie vykonávať bežné denné aktivity.
Yasnal je určený len pre dospelých pacientov.
Nasledujúce vedľajšie účinky boli zaznamenané u ľudí užívajúcich Yasnal.
Ak pri užívaní Yasnalu pociťujete ktorýkoľvek z nasledujúcich účinkov, povedzte to svojmu lekárovi.
Závažné vedľajšie účinky:
Ak spozorujete tieto závažné vedľajšie účinky, okamžite to musíte povedať svojmu lekárovi. Možno budete potrebovať bezodkladné lekárske ošetrenie.
- poškodenie pečene, napr. hepatitída. Príznakmi hepatitídy sú pocit nevoľnosti a nevoľnosť, strata chuti do jedla, celkový pocit nepohody, horúčka, svrbenie, zožltnutie kože a očných bielok a tmavo sfarbený moč (môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb).
- žalúdočný alebo dvanástnikový vred. Príznakmi vredov sú bolesť žalúdka a nevoľnosť (zažívacie problémy), ktorá je lokalizovaná medzi pupkom a hrudnou kosťou (môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb).
- krvácanie do žalúdka alebo čriev. Toto môže spôsobiť, že vaša stolica má čierne dechtové sfarbenie alebo môže byť s viditeľnou prímesou krvi (môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb).
- epileptické záchvaty (svalové zášklby) alebo kŕče (môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb).
- horúčka so stuhnutím svalov, potením alebo zníženou hladinou vedomia (porucha nazývaná „neuroleptický malígny syndróm“) (môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb).
- svalová slabosť, citlivosť alebo bolesť, najmä ak sa vyskytujú súčasne, pocit choroby, vysoká teplota alebo tmavý moč. Tieto účinky môžu byť zapríčinené nezvyčajným rozkladom svalov, ktorý môže ohroziť život a môže viesť k problémom s obličkami (ochorenie, ktoré sa nazýva rabdomyolýza) (môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb).
Ďalšie vedľajšie účinky:
Veľmi časté vedľajšie účinky (môžu postihovať viac ako 1 z 10 osôb):
- hnačka,
- nevoľnosť (pocit na vracanie),
- bolesť hlavy.
Časté vedľajšie účinky (môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb):
- svalové kŕče,
- únava,
- nespavosť (insomnia),
- prechladnutie,
- nechutenstvo,
- halucinácie (videnie a počutie vecí, ktoré tam v skutočnosti nie sú),
- nezvyčajné sny vrátane nočných môr,
- nepokoj,
- agresívne správanie,
- mdloby,
- závrat,
- nepríjemný pocit v žalúdku,
- vyrážka,
- svrbenie,
- nekontrolovaný únik moču,
- bolesť,
- úrazy (pacienti môžu byť náchylnejší k pádom a náhodnému zraneniu).
Menej časté (môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb):
- spomalený tep,
- zvýšená tvorba slín.
Zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb):
- stuhnutosť, tras alebo nekontrolovateľné pohyby, najmä tváre a jazyka, ale aj končatín.