. Dôležitú úlohu má pri udržiavaní správnej funkcie srdca, obličiek, dýchania, krvnej zrážavosti a bunkovej a cievnej priepustnosti. Je dôležitý aj pri hormonálnej regulácii, pri vstrebávaní vitamínu B
12 a pri vylučovaní žalúdočnej šťavy.
IndikácieVITACALCIN sa používa ako súčasť liečby:
- osteoporózy rôzneho pôvodu,
- osteomalácie (mäknutia kostí) z nedostatku vápnika,
- všetkých stavov, charakterizovaných zníženým nasýtením organizmu vápnikom (príčinou môže byť znížený príjem alebo vstrebávanie vápnika, znížená funkcia prištítnych žliaz, karcinóm štítnej žľazy a iné),
- všetkých stavov charakterizovaných zvýšenou potrebou vápnika, napr. v II. a III. trimestri tehotenstva, počas dojčenia, rekonvalescencie, hojenia zlomenín, v období rastu,
- u pacientov s chronickou nedostatočnosťou obličiek, užívajúcich vápnik ako viazač fosfátov.
- VITACALCIN sa používa aj ako podporná liečba pri alergických stavoch.
Liek môžu užívať dospelí, deti od 3 rokov, mladiství, tehotné aj dojčiace ženy.
KontraindikácieVITACALCIN nie je vhodné podávať pri známej precitlivenosti na liečivo alebo niektorú z pomocných látok, pri zvýšenej hladine vápnika v krvi a zvýšenom vylučovaní vápnika močom, pri predávkovaní liekmi proti zlyhaniu srdca, pri sarkoidóze, zvýšenej funkcii prištítnych žiaz, ťažkom poškodení funkcie obličiek so zvýšenou koncentráciou dusíkatých látok v krvi, pri ťažkom odvodnení organizmu, rakovinovom ochorení vrátane krvného s kostnými metastázami. Vzhľadom na liekovú formu nie je vhodné podávať tablety deťom do 3 rokov.
Ak sa stavy uvedené v tomto odseku u vás vyskytnú až počas užívania lieku, informujte o tom svojho ošetrujúceho lekára.
Nežiaduce účinkyPri odporúčanom dávkovaní sa nežiaduce účinky objavujú len výnimočne. Ojedinelými nežiaducimi účinkami lieku sú zažívacie ťažkosti (smäd, nechutenstvo, vracanie, zápcha, bolesti žalúdka).
Častejší výskyt nežiaducich účinkov sa pozoruje ako dôsledok predávkovania, t. j. dlhodobého užívania neprimerane vysokých dávok (viac ako 8 tabliet denne), čo môže viesť k nadmerne vysokým hladinám vápnika v krvi a v moči s rizikom poškodenia obličiek a k zníženej hladine fosfátov v krvi a v moči, ku zníženiu krvného tlaku, k malátnosti, srdcovej arytmii, nechutenstvu, bolestiam svalov.
Výnimočne sa môžu objaviť reakcie z precitlivenosti na vápnik (sčervenanie, žihľavka, opuch).
Pri prípadnom výskyte nežiaducich účinkov alebo iných nezvyčajných reakcií sa o ďalšom užívaní lieku poraďte s lekárom.
InterakcieÚčinky lieku VITACALCIN a iných súčasne užívaných liekov sa môžu navzájom ovplyvňovať. Váš lekár by preto mal byť informovaný o všetkých liekoch, ktoré v súčasnosti užívate alebo ktoré začnete užívať, a to na lekársky predpis i bez neho.
Užívanie vápnika spôsobuje, že niektoré antibiotiká (napr. tetracyklíny, kanamycín) sa vstrebávajú pomalšie a majú slabší účinok.
Podávanie vyšších dávok vápnika oslabuje účinok liekov na srdcovo-cievne choroby (skupina blokátorov vápnikových kanálov, napr. verapamil).
Pri súčasnom podávaní vápnika a kalcitonínu vápnik pôsobí proti účinku kalcitonínu. VITACALCINje potrebné podať 4 hodiny po aplikácii kalcitonínu.
Pri súčasnom užívaní vápnika a fenytoínu alebo fluoridu sodného dochádza ku vzájomnému znižovaniu ich hladín v sére.
Vstrebávanie vápnika zvyšuje vitamín D, estrogény v antikoncepčných liekoch alebo v hormonálnej terapii.
Súčasné podávanie vysokých dávok vitamínu A (vyše 25 000 medzinárodných jednotiek) zvyšuje pravdepodobnosť nadmerne zvýšenej hladiny vápnika v krvi.
Vstrebávanie vápnika znižujú lieky obsahujúce kyselinu fytovú, kyselinu šťaveľovú, soli horčíka, draslíka a sodíka.
Vylučovanie vápnika znižujú močopudné lieky s tiazidom.
Užívanie vápnika znižuje vstrebávanie liekov s obsahom železa a zabraňuje absorpcii etidronátu.
Medzi podávaním uvedených liekov a VITACALCINu by preto mal byť interval 1 − 3 hodiny.
Dlhodobé užívanie vápnika a bikarbonátu sodného môže spôsobiť tzv. milk-alkali syndróm.
Alkohol, nikotín, vláknina a cereálne potraviny znižujú vstrebávanie vápnika v čreve.
Konzumácia kofeínu (viac ako 3 šálky silnej čiernej kávy denne) zvyšuje vylučovanie vápnika.
Dávkovanie a spôsob podávaniaOptimálny prísun vápnika z hľadiska veku a pohlavia uvádzame v tabuľke. V dennej potrave bez konzumácie mlieka a mliečnych výrobkov je približne 500 mg vápnika. Ak z akýchkoľvek dôvodov nie je možné zabezpečiť prísun požadovaného množstva vápnika potravou (pozri tabuľku), je nevyhnutné urobiť tak podávaním lieku s obsahom vápnika. V bežných situáciách pri nedostatku vápnika v potrave a pri prevencii a liečbe osteoporózy sa podávajú 1 − 4 tablety VITACALCINudenne. Pri chronickej poruche funkcie obličiek dávkovanie určí lekár.
Kategórie
| Optimálny denný príjem vápnika (mg)
| Odporúčané dávkovanie pri strave s vylúčením mlieka a mliečnych výrobkov (tableta/deň)
|
Deti:
Muži:
Ženy:
| 0 − 6 mesiacov 6 mesiacov – 1 rok' 1 − 3 roky 3 − 6 rokov 6 − 10 rokov 11 − 24 rokov
25 − 65 rokov nad 65 rokov
− od 25 rokov až po menopauzu, po menopauze s hormonálnou substitučnou liečbou − po menopauze bez hormonálnej substitučnej liečby, nad 65 rokov − tehotné a dojčiace
| 400 600 800 800 800 − 1200 1200 − 1500
1000 1500
1000
1500
1200 − 1500
| * * * 1 x 1 1 x 1 až 3 x 1 3 x 1 až 2 x 2
2 x 1 2 x 2
2 x 1
2 x 2
3 x 1 až 2 x 2
|
| | | |
*U detí do troch rokov dávame prednosť inej forme príjmu vápnika.
Tabletu prehltnite celú a zapite dostatočným množstvom tekutiny. Osoby nad 50 rokov s nedostatočným príjmom vápnika v potrave by mali liek užívať po jedle. Pri dávkovaní 1 x 1 tbl. denne je optimálne užiť liek večer, pri dávkovaní 2 x 1 tbl. alebo 2 x 2 tbl. denne sa užíva ráno a večer. Pri dávkovaní 3 x 1 tbl. denne sa užíva ráno, na obed a večer.
Pacienti s chronickým zlyhaním obličiek, ktorí užívajú liek na viazanie fosfátov, by ho mali užívať počas jedla.
UpozorneniePri dlhodobej aplikácii vápnika je nevyhnutné sledovať hladinu vápnika v moči, prípadne aj v krvi.
Pri pozitívnej anamnéze obličkových kameňov alebo pri stavoch s výrazne zvýšeným vstrebávaním vápnika (napr. pri osteoporóze z nehybnosti) je nevyhnutné pravidelne sledovať hladinu vápnika v krvi a v moči za 24 hodín, zabezpečiť dostatočný príjem tekutín a prevenciu a liečbu možnej infekcie močových ciest.
Tablety VITACALCINu neobsahujú cukor, preto sú vhodné aj pre pacientov s cukrovkou.
Predávkovanie:Medzi včasné príznaky zvýšenej hladiny vápnika v krvi (hyperkalciémie) patrí zápcha, sucho v ústach, pokračujúce bolesti hlavy, zvýšený smäd, zvýšená dráždivosť, strata chuti do jedla, kovová príchuť v ústach, depresia, nezvyčajná slabosť a únava.
Neskorými príznakmi hyperkalciémie sú zmätenosť, ospalosť až otupenosť, zvýšený krvný tlak, svetloplachosť, poruchy srdcového rytmu, vracanie; ťažká hyperkalciémia sa prejaví zmenami na EKG.
Pri predávkovaní alebo náhodnom užití väčšieho množstva lieku dieťaťom sa poraďte s lekárom.
VarovanieLiek nepoužívajte po uplynutí času použiteľnosti vyznačeného na obale.
Balenie60 tabliet
UchovávanieLiek uchovávajte v suchu pri teplote 15 až 25 °C, chráňte pred svetlom.
Liek uschovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.
Dátum poslednej revízieDecember 2007