TAMSULOSIN MEDREG cps mdd 60x0,4 mg (blis.PVC/PE/PVDC/Al)

SPC
prípadoch k poklesu krvného tlaku, dôsledkom čoho môže byť v zriedkavých prípadoch
náhle prechodné bezvedomie. Pri prvých príznakoch ortostatickej hypotenzie (závrat, slabosť) si má pacient sadnúť alebo ľahnúť, kým tieto príznaky nevymiznú.

Pred začatím liečby tamsulozínom má byť pacient vyšetrený aby sa vylúčila prítomnosť iného ochorenia prejavujúceho sa rovnakými príznakmi ako benígna hyperplázia prostaty. Pred začiatkom liečby a potom v pravidelných intervaloch sa má vykonávať digitálne rektálne vyšetrenie a v prípade potreby i stanovenie prostatického špecifického antigénu (PSA).

Pri liečbe pacientov s ťažkým poškodením funkcie obličiek (klírens kreatinínu < 10 ml/min) sa má pristupovať opatrne, pretože pre týchto pacientov neboli účinky sledované.

Peroperačný syndróm vlajúcej dúhovky (Intraoperative Floppy Iris Syndrome – IFIS, variant
syndrómu úzkej zrenice) bol pozorovaný počas operácie katarakty a glaukómu u niektorých pacientov, ktorí sú alebo boli liečení tamsulozínom. IFIS môže zvyšovať riziko očných komplikácií počas
a po operácii.

Prerušenie liečby tamsulozínom 1 až 2 týždne pred operáciou katarakty alebo glaukómu sa považuje za prospešné, ale prínos ukončenia liečby nebol potvrdený. IFIS bol hlásený aj u pacientov, u ktorých bola prerušená liečba dlhšie obdobie pred operáciou katarakty.

Neodporúča sa začínať liečbu tamsulozínom u pacientov s plánovanou operáciou katarakty alebo glaukómu.

Počas predoperačného vyšetrenia pacienta má chirurg vykonávajúci operáciu katarakty a oftalmologický tím zvážiť, či pacienti, u ktorých je plánovaná operácia katarakty alebo glaukómu, sa liečia alebo sa liečili tamsulozínom, aby sa zabezpečili potrebné opatrenia na zvládnutie IFIS počas operácie.

Tamsulozín sa nemá podávať spolu so silnými inhibítormi CYP3A4 u pacientov, ktorí sú slabí metabolizéri CYP2D6.

Tamsulozín sa má používať s opatrnosťou v kombinácii so silnými a stredne silnými inhibítormi
CYP3A4 (pozri časť 4.5)

Pomocné  l át ky
Tento liek obsahuje menej ako 1 mmol sodíka (23 mg) v jednej kapsule, t.j. v podstate zanedbateľné množstvo sodíka.

4.5 Liekové a iné interakcie

Interakčné štúdie sa uskutočnili len u dospelých.

Pri súčasnom podávaní tamsulozínium-chloridu s atenololom, enalaprilom alebo teofylínom neboli pozorované žiadne interakcie.

Súčasné podávanie cimetidínu spôsobuje zvýšenie plazmatických koncentrácií tamsulozínu, zatiaľ čo súčasné podávanie furosemidu spôsobuje ich pokles, pokiaľ koncentrácie zostávajú v normálnom rozsahu, dávkovanie nie je potrebné upravovať.

Diazepam, propranolol, trichlórmetiazid, chlórmadinón, amitriptylín, diklofenak, glibenklamid, simvastatín ani warfarín nemenili in vitro voľnú frakciu tamsulozínu v ľudskej plazme. Rovnako nemá tamsulozín vplyv na zmeny voľnej frakcie diazepamu, propranololu, trichlórmetiazidu ani chlórmadinónu.

Diklofenak a warfarín však môžu zvýšiť rýchlosť vylučovania tamsulozínu.

Súčasné podávanie tamsulozínium-chloridu so silnými inhibítormi CYP3A4 môže viesť k zvýšenej expozícii tamsulozínium-chloridu. Súčasné podávanie s ketokonazolom (známy ako silný inhibítor CYP3A4) viedlo k 2,8-násobnému zvýšeniu AUC a 2,2-násobnému zvýšeniu Cmax tamsulozínium- chloridu.
Tamsulozínium-chlorid sa nemá podávať spolu so silnými inhibítormi CYP3A4 u pacientov, ktorí sú slabí metabolizéri CYP2D6.

Tamsulozínium-chlorid sa má používať s opatrnosťou v kombinácii so silnými alebo stredne silnými inhibítormi CYP3A4.
Súčasné podávanie tamsulozínium-chloridu s paroxetínom, silným inhibítorom CYP2D6, viedlo k 1,3-
násobnému zvýšeniu Cmax a 1,6-násobnému zvýšeniu AUC tamsulozínu, ale toto zvýšenie sa nepovažuje za klinicky významné.

Súbežné podávanie iných antagonistov a1-adrenoreceptorov môže viesť k hypotenzným účinkom.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Tamsulozín nie je indikovaný na použitie u žien.

Poruchy ejakulácie boli zaznamenané v krátkodobých a dlhodobých klinických štúdiách
s tamsulozínom. Po povolení uvedenia lieku na trh boli hlásené prípady ako porucha ejakulácie, spätná ejakulácia a zlyhanie ejakulácie.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Neuskutočnili sa žiadne štúdie o účinkoch na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Avšak pacienti majú byť informovaní o potenciálnom výskyte závratov.

4.8 Nežiaduce účinky

Trieda organových systémov podľa MEDRA
Časté
(≥1/100 až
<1/10
Menej časté
(≥1/1 000 až
<1/100)
Zriedkavé
(≥1/10 000 až
<1/1 000)
Veľmi zriedkavé (<1/10 000)
Neznáme
(z dostupných údajov)
Poruchy nervového
systému
závrat
(1,3 %)
bolesť hlavy
Synkopa


Poruchy oka




rozmazané
videnie, zhoršené videnie
Poruchy srdca

palpitácie





a srdcovej
činnosti






P oruchy ciev

ortostatická
hypotenzia



P oruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína

rinitída


epistaxa
P oruchy gastrointesti-
nálneho traktu

zápcha,
hnačka, nevoľnosť,
vracanie


sucho v ústach
P oruchy kože a podkožného tkaniva

vyrážka,
svrbenie,
žihľavka
angioedém
Stevensov-
Johnsonov
syndróm
multiformný
erytém, exfoliatívna
dermatitída
P oruchy
reprodukčného systému a prsníkov
poruchy
ejakulácie, retrográdna ejakulácia, zlyhanie ejakulácie


priapizmus

C elkové
poruchy a reakcie v
mi e ste podania

asténia




Počas sledovania po uvedení na trh sa zaznamenali v priebehu operácie katarakty alebo glaukómu
prípady úzkej zrenice, známe tiež ako peroperačný syndróm vlajúcej dúhovky (IFIS), ktorý súvisel s liečbou tamsulozínom (pozri tiež časť 4.4).

Skúsenosti po uvedení na trh: Okrem nežiaducich udalostí uvedených vyššie, bola hlásená v súvislosti s použitím tamsulozínu atriálna fibrilácia, arytmia, tachykardia a dyspnoe. Keďže tieto spontánne hlásené udalosti sú z celosvetových skúseností po uvedení lieku na trh, ich frekvenciu a úlohu tamsulozínu v ich príčinnej súvislosti nemožno spoľahlivo určiť.

 Hl ás eni e  podozr ení  na  nežiaduc e  r ea kcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili
akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v Prílohe V.

4.9 Predávkovanie

 Sympt ó my
Predávkovanie tamsulozínom môže viesť k závažným hypotenzným účinkom. Závažné hypotenzné účinky boli pozorované pri rôznych úrovniach predávkovania.

 Lie čba
V prípade, ak sa po predávkovaní vyskytne akútna hypotenzia, je potrebné vykonať opatrenia
na podporu kardiovaskulárneho systému. Krvný tlak a pulz je možné vrátiť na normálne hodnoty uložením pacienta do ležiacej polohy. Ak by to nepomohlo, je možné podať látky zväčšujúce objem
a v prípade potreby aj vazopresory. Je potrebné monitorovať funkciu obličiek a vykonať všeobecné
podporné opatrenia. Nie je pravdepodobné, že by dialýza mohla pomôcť, pretože tamsulozín sa vo veľmi vysokej miere viaže na plazmatické bielkoviny.

V snahe zabrániť vstrebávaniu je možné vyvolať vracanie. Pri predávkovaní veľkým množstvom lieku je možné urobiť výplach žalúdka a môže sa podať aktívne uhlie a osmotické laxatívum, napríklad síran sodný.



5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti


Farmakoterapeutická skupina: Antagonista a1-adrenoreceptorov, ATC kód: G04CA02. Liek je určený výlučne na liečbu ochorenia prostaty.

 Me chani zmus úč i nku
Tamsulozín sa selektívne a kompetitívne viaže na postsynaptické a1-adrenoreceptory, zvlášť
na podtypy a1A  a a1D. Dochádza tak k relaxácii hladkého svalstva prostaty a uretry.'

 Far makod ynami cké úč i nky
Tamsulozín zvyšuje maximálny prietok moču. Zmierňuje obštrukciu uvoľňovaním hladkého svalstva
v prostate a v uretre, čím zlepšuje vyprázdňovacie symptómy.
Zlepšuje tiež uskladňovacie symptómy, pri ktorých hrá dôležitú úlohu nestabilita močového mechúra. Tieto účinky na uskladňovacie a vyprázdňovacie symptómy pretrvávajú počas dlhodobej terapie.
Nutnosť chirurgickej liečby alebo katetrizácie sa signifikantne oddiali.

Antagonisty a1-adrenoreceptorov môžu znižovať krvný tlak prostredníctvom znižovania periférnej rezistencie. Počas štúdií s tamsulozínom sa nepozorovalo žiadne klinicky významné zníženie krvného tlaku.

 Pedi at ri cká popul áci a
Vykonalo sa dvojito zaslepené, randomizované, placebom kontrolované klinické skúšanie s rôznym dávkovaním u detí s neurogénnym močovým mechúrom. Spolu bolo 161 detí (vo veku od 2 do 16
rokov) randomizovaných a liečených 1 až 3 úrovňami dávky tamsulozínu (nízka [0,001 až
0,002 mg/kg], stredná [0,002 až 0,004 mg/kg] a vysoká [0,004 až 0,008 mg/kg] alebo placebom.
Primárnym ukazovateľom bol počet pacientov, u ktorých klesla hodnota tlakového bodu úniku (LPP) pod < 40 cm H2O založená na dvoch hodnoteniach v jeden deň. Sekundárne ukazovatele: skutočná alebo percentuálna zmena od začiatku skúšania v tlakovom bode úniku, zlepšenie alebo stabilizácia hydronefrózy, alebo hydrouréteru, alebo zmeny v objeme vycievkovaného moču a počet mokrých intervalov v čase katetrizácie podľa záznamu v katetrizačnom denníku. Neboli zistené žiadne štatisticky významné rozdiely medzi skupinou, ktorá užívala placebo a ktoroukoľvek z troch dávkovacích skupín, ani pre primárne, ani pre sekundárne ukazovatele. Nebola pozorovaná žiadna odozva na dávku pre nijakú úroveň dávkovania.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia
Tamsulozín sa absorbuje z čreva a jeho biologická dostupnosť je takmer úplná. Absorpcia tamsulozínu sa znižuje, ak je liek podaný krátko po jedle. Rovnomernosť absorpcie môže byť podporená užívaním tamsulozínu vždy po tom istom dennom jedle. Kinetika tamsulozínu je lineárna.

Po jednorazovej dávke tamsulozínu podanej po výdatnom jedle, sa maximum hodnôt v plazme dosiahne približne za 6 hodín. Rovnovážny stav je dosiahnutý na piaty deň pri opakovanom podávaní, kedy je Cmax u pacientov o dve tretiny vyššia ako po jednorazovej dávke. Hoci sa to pozorovalo u starších pacientov, ten istý výsledok možno očakávať aj u mladších osôb.

Medzi pacientmi je značná variabilita v hodnotách tamsulozínu v plazme po jednorazovom aj po
opakovanom podaní dávky.

 Di str i búcia
U mužov sa približne 99 % tamsulozínu viaže na plazmatické bielkoviny. Distribučný objem je malý
(približne 0,2 l/kg).

 Bi otr ansf or mác ia
Účinok prvého prechodu pečeňou je u tamsulozínu malý, metabolizuje sa pomaly. Väčšina tamsulozínu sa nachádza v plazme vo forme nezmeneného liečiva. Metabolizuje sa v pečeni.

U potkanov nespôsobuje podanie tamsulozínu takmer žiadnu indukciu mikrozomálnych pečeňových enzýmov.

Ani jeden z metabolitov nie je účinnejší ako pôvodné liečivo.

 Eli mi náci a
Tamsulozín a jeho metabolity sú hlavne vylučované močom, približne 9 % podanej dávky je uvoľnených v nezmenenej forme.

Po jednorazovej dávke tamsulozínu po jedle a v rovnovážnom stave u pacientov boli namerané polčasy eliminácie približne 10 a 13 hodín v uvedenom poradí.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Skúšania zamerané na toxicitu jednorazového a viacnásobného podávania tamsulozínu boli uskutočnené na myšiach, potkanoch a psoch. U potkanov sa navyše sledovala reprodukčná toxicita, u myší a potkanov sa skúmala karcinogenita a v in vivo aj in vitro podmienkach sa skúmala genotoxicita.

Všeobecný toxický profil, pozorovaný pri vysokých dávkach tamsulozínu, sa zhoduje so známymi farmakologickými účinkami antagonistov α1-adrenoreceptorov.

Pri veľmi vysokých dávkach sa zistili zmeny v EKG u psov. Táto reakcia sa však nepovažuje
za klinicky významnú. Tamsulozín nemá žiadne významné genotoxické vlastnosti.

Pozoroval sa zvýšený výskyt proliferatívnych zmien mliečnych žliaz u samičiek potkanov a myší. Tieto zmeny, ktoré boli pravdepodobne sprostredkované hyperprolaktinémiou a vyskytli sa iba
pri vysokých dávkach, sa nepovažujú za významné.



6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Obsah kapsuly
Celulóza, mikrokryštalická
Kyselina metakrylová s etylakrylátom 1 : 1 kopolymér, 30 % disperzia
Polysorbát 80
Laurylsíran sodný
Trietyl-citrát
Mastenec

Telo kapsuly
Želatína

Indigotín (E 132)
Oxid titaničitý (E 171) Žltý oxid železitý (E172) Červený oxid železitý (E 172) Čierny oxid železitý (E172)

6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3 Čas použiteľnosti

3 roky

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Balenie blistrov: Uchovávajte v pôvodnom obale.
Fľaše: Fľašu udržiavajte dôkladne uzatvorenú.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

PVC/PE/PVDC/Al blistre balené v kartonových škatuľkách a HDPE fľašiach s PP detským bezpečnostným uzáverom obsahujúce 10, 14, 20, 28, 30, 50, 56, 60, 90, 100 alebo 200 kapsúl s riadeným uvoľňovaním.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Žiadne zvláštne požiadavky.



7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Medreg s.r.o.
Na Florenci 2116/15
Nové Město
110 00 Praha 1
Česká republika



8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

Reg. č.: 77/0173/22-S



9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie:



10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

06/2022

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Názov lieku V Pacient
TAMSULOSIN MEDREG cps mdd 10x0,4 mg (blis.PVC/PE/PVDC/Al) Rp n/a
TAMSULOSIN MEDREG cps mdd 14x0,4 mg (blis.PVC/PE/PVDC/Al) Rp n/a
TAMSULOSIN MEDREG cps mdd 20x0,4 mg (blis.PVC/PE/PVDC/Al) Rp n/a
TAMSULOSIN MEDREG cps mdd 28x0,4 mg (blis.PVC/PE/PVDC/Al) Rp n/a
TAMSULOSIN MEDREG cps mdd 30x0,4 mg (blis.PVC/PE/PVDC/Al) Rp n/a
TAMSULOSIN MEDREG cps mdd 50x0,4 mg (blis.PVC/PE/PVDC/Al) Rp n/a
TAMSULOSIN MEDREG cps mdd 56x0,4 mg (blis.PVC/PE/PVDC/Al) Rp n/a
TAMSULOSIN MEDREG cps mdd 90x0,4 mg (blis.PVC/PE/PVDC/Al) Rp n/a
TAMSULOSIN MEDREG cps mdd 100x0,4 mg (blis.PVC/PE/PVDC/Al) Rp n/a
TAMSULOSIN MEDREG cps mdd 200x0,4 mg (blis.PVC/PE/PVDC/Al) Rp n/a
TAMSULOSIN MEDREG cps mdd 10x0,4 mg (fľ.HDPE) Rp n/a
TAMSULOSIN MEDREG cps mdd 14x0,4 mg (fľ.HDPE) Rp n/a
TAMSULOSIN MEDREG cps mdd 20x0,4 mg (fľ.HDPE) Rp n/a
TAMSULOSIN MEDREG cps mdd 28x0,4 mg (fľ.HDPE) Rp n/a
TAMSULOSIN MEDREG cps mdd 30x0,4 mg (fľ.HDPE) Rp n/a
TAMSULOSIN MEDREG cps mdd 50x0,4 mg (fľ.HDPE) Rp n/a
TAMSULOSIN MEDREG cps mdd 56x0,4 mg (fľ.HDPE) Rp n/a
TAMSULOSIN MEDREG cps mdd 60x0,4 mg (fľ.HDPE) Rp n/a
TAMSULOSIN MEDREG cps mdd 90x0,4 mg (fľ.HDPE) Rp n/a
TAMSULOSIN MEDREG cps mdd 100x0,4 mg (fľ.HDPE) Rp n/a
TAMSULOSIN MEDREG cps mdd 200x0,4 mg (fľ.HDPE) Rp n/a
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.