>Jednotky:
IR (index reaktivity): Extrakt alergénov s titrom 100 IR/ml, ktorý v kožnom vpichovom teste pomocou ihly Stallerpoint vyvolá u 30 osôb senzibilizovaných na daný alergén červenú škvrnu s priemerom 7 mm (geometrický priemer). Kožná reaktivita sa u týchto osôb zároveň prejavuje pozitívnou odpoveďou na vpichový test s 9 % kodeínfosfátom alebo histamínom v koncentrácii 10 mg/ml.
Liečivo zodpovedá manitolom spracovanému lyofilizovanému extraktu alergénu, alebo glycerínom a manitolom spracovanému roztoku extraktu alergénu.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMARoztok na sublingválne použitie.
Číry, bezfarebný až žltohnedý roztok (farba závisí od alergénu a jeho koncentrácie).
4. KLINICKÉ ÚDAJE4.1 Terapeutické indikácieAlergie typu I podľa klasifikácie Gella a Coombsa, ktoré sa prejavujú najmä rinitídou, konjunktivitídou, rinokonjunktivitídou alebo astmou (miernou až stredne závažnou) so sezónnym alebo celoročným priebehom.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania·
Podmienky použitiaŠpecifickú imunoterapiu (SIT) treba začať čo najskôr po stanovení diagnózy. Liečba je oveľa účinnejšia, keď sa začne včas.
Alergénová imunoterapia sa neodporúča u detí vo veku do 5 rokov.
U sezónnych alergií sa odporúča začať liečbu pred začiatkom peľovej sezóny a pokračovať až do konca sezóny.
U trvalých alergií sa odporúča celoročné udržiavanie liečby.
·
Dávkovanie a liečebná schémaDávkovanie nezávisí od veku, ale môže sa prispôsobiť špecifickej individuálnej reaktivite každého pacienta.
Liečba má dve časti:
- začiatočnú fázu (iniciálnu), počas ktorej sa postupne zvyšuje dávka
- udržiavaciu liečbu konštantnou dávkou
Spôsob podávaniaOdporúča sa užiť liek do prázdnych úst, bez jedla a nápoja, jedenkrát počas dňa.
Kvapky extraktu sa aplikujú stlačením dávkovacej pumpy, ktorú treba umiestniť priamo pod jazyk a stlačiť. Roztok sa nechá pôsobiť pod jazykom 2 minúty, potom sa má prehltnúť.
Deti majú kvapky užívať pod dohľadom dospelej osoby.
Po použití náustok treba vyčistiť.
Pred každým použitím skontrolujte dátum exspirácie, zloženie a koncentráciu. Údaje sa musia zhodovať s informáciami na lekárskom predpise.
V prípade podávania prípravku pripraveného pre konkrétneho pacienta sa musí pred podaním prípravku vždy skontrolovať aj meno pacienta.
Začiatočná (iniciálna) liečba: zvyšovanie dávkyDávky sa užívajú denne vo zvyšujúcich sa množstvách až po dosiahnutie udržiavacej dávky podľa nasledujúcej liečebnej schémy:
10 IR/ml Modré viečko
| 300 IR/ml Fialové viečko
|
Deň
| Počet stlačení
| Dávka (IR)
| Deň
| Počet stlačení
| Dávka (IR)
|
1 2 3 4 5
| 1 2 3 4 5
| 2 4 6 8 10
| 6 7 8 9
| 1 2 3 4
| 60 120 180 240
|
Táto liečebná schéma je iba orientačná a môže sa modifikovať podľa aktuálneho zdravotného stavu a reaktivity pacienta.
Udržiavacia liečba: konštantná dávkaHneď po ukončení začiatočnej fázy liečby sa podáva udržiavacia dávka:
- buď denne: 120 IR až 240 IR, čo zodpovedá 2 až 4 stlačeniam dávkovacej pumpy injekčnej liekovky s koncentráciou 300 IR/ml
- alebo 3-krát týždenne: 240 IR, čo zodpovedá 4 stlačeniam dávkovacej pumpy injekčnej liekovky s koncentráciou 300 IR/ml.
Vo všeobecnosti sa lepšie dodržiava denné podávanie ako podávanie trikrát týždenne. Preto sa odporúča denné podávanie.
·
Dĺžka liečbyŠpecifická imunoterapia má pokračovať po dobu 3 až 5 rokov. V prípade sezónnych alergií sa liečba môže opakovať počas niekoľkých sezón.
·
Dočasné prerušenie liečbyPri prerušení menej ako 1 týždeň sa odporúča pokračovať v liečbe na úrovni poslednej dávky. Pri prerušení dlhšom ako 1 týždeň sa odporúča znovu pokračovať v liečbe použitím poslednej injekčnej liekovky a zvyšovať dávku podľa iniciačnej schémy až po dosiahnutie udržiavacej dávky.
4.3 Kontraindikácie- Precitlivenosť na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1;
- Ochorenia imunitnej nedostatočnosti alebo aktívne formy autoimunitných ochorení;
- Malígne ochorenia;
- Pacienti s nekontrolovanou alebo závažnou astmou (FEV1 < 70 % predikovaných hodnôt);
- Zápaly v ústach, ako je orálny lichen planus, orálne ulcerácie alebo orálne mykózy.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaníLiečbu majú predpisovať vyškolení lekári s praxou v alergénovej imunoterapii a po vykonaní príslušného kožného testu a/alebo po imunologickom krvnom vyšetrení.
Pacient musí informovať lekára o všetkých posledných pridružených ochoreniach alebo o zhoršení alergie, tiež o všetkých liekoch, ktoré užíva, vrátane voľnopredajných.
V prípade potreby sa musí pred začiatkom špecifickej imunoterapie klinický stav pacienta stabilizovať adekvátnou liečbou.
Ak sú symptómy u pacienta veľmi závažné, lekár možno bude musieť desenzitizáciu odložiť.
Odporúča sa, aby pacienti, ktorí začnú užívať sublingválne alergény, pokračovali vo svojej obvyklej symptomatickej liečbe (kortikosteroidy, beta-2-mimetiká a H
1 antihistaminiká) tak, ako im predpísal lekár.
Liečba tricyklickými antidepresívami a inhibítormi monoaminooxidázy (MAO) sa má u pacienta vziať do úvahy.
V prípade mykózy, áft, lézií na slizniciach, vypadávania zubov alebo dentálneho chirurgického zákroku, vrátane extrakcie zuba, sa má liečba až do úplného zahojenia prerušiť.
V súvislosti so sublingválnou imunoterapiou sa hlásila eozinofilná ezofagitída. Ak sa počas liečby Staloralom 300 objavia závažné alebo pretrvávajúce gastrofageálne symptómy vrátane dysfágie alebo bolesti na hrudníku, liečba Staloralom 300 sa má prerušiť a pacient má byť vyšetrený svojím lekárom. Liečba sa má znovu začať len na pokyn lekára.
Ak sa u pacienta užívajúceho Staloral 300, vyskytne závažná systémová alergická reakcia, je potrebná liečba adrenalínom (epinefrínom). Pre tieto prípady sú všetky bezpečnostné odporúčania platné pre adrenalín uvedené v príslušných informáciách o lieku pre dané liečivo.
Jedna injekčná liekovka s obsahom 10 ml obsahuje 590 mg chloridu sodného. Má sa to vziať do úvahy u pacientov na diéte s kontrolovaným obsahom sodíka, najmä u detí.
V prípade podávania lieku pripraveného pre konkrétneho pacienta sa musí pred podaním skontrolovať meno pacienta, zloženie, koncentrácia a čas použiteľnosti.
4.5 Liekové a iné interakcieNeuskutočnili sa žiadne interakčné štúdie.
Neboli hlásené žiadne interakcie so Staloralom 300 počas klinických skúšok.
V prípade závažných alergických reakcií môže byť nevyhnutné použitie adrenalínu. U pacientov liečených tricyklickými antidepresívami a inhibítormi monoaminooxidázy (MAO) sa môže zvýšiť riziko nežiaducich účinkov adrenalínu s možnými fatálnymi následkami. Toto riziko sa musí zvážiť ešte pred začiatkom liečby.
Klinické skúsenosti týkajúce sa súbežnej vakcinácie počas liečby Staloralom 300 nie sú k dispozícii. Pacienta je možné očkovať bez prerušenia liečby Staloralom 300, a to po lekárskom zhodnotení stavu pacienta.
4.6 Fertilita, gravidita a laktáciaGraviditaNie sú k dispozícii žiadne klinické údaje o použití Staloralu 300 u gravidných žien.
Štúdie na zvieratách nepreukázali reprodukčnú toxicitu (pozri časť 5.3).
Preventívnym opatrením je vyhnúť sa radšej iniciačnej liečbe Staloralom 300 počas gravidity.
Ak dôjde ku gravidite počas liečby, liečba môže pokračovať pod prísnym dohľadom lekára.
DojčenieNie je známe, či sa Staloral 300 vylučuje do ľudského mlieka.
Žiadne štúdie na zvieratách so zameraním na vylučovanie Staloralu 300 do ľudského mlieka vykonané neboli. Riziko u novorodencov/dojčiat nemôže byť vylúčené.
Rozhodnutie, či ukončiť dojčenie alebo ukončiť/prerušiť liečbu Staloralom 300 sa má urobiť po zvážení prínosu dojčenia pre dieťa a prínosu liečby pre ženu.
FertilitaŽiadne štúdie fertility na zvieratách so Staloralom 300 vykonané neboli. Histologicko-patologické vyšetrenia samčích a samičích pohlavných orgánov v niektorých štúdiách toxicity po opakovanom podávaní s extraktmi peľov a roztočov nachádzajúcich sa v Stalorale 300 však neodhalili žiadne nepriaznivé zistenia.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať strojeNie je známy žiadny účinok Staloralu 300 na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinkyDesenzibilizácia môže indukovať nežiaduce alergické účinky, ktoré môžu byť lokálne a/alebo systémové.
Rovnako ako u iných alergénových imunoterapií, môžu sa vyskytnúť závažné nežiaduce reakcie, vrátane závažnej laryngofaryngálnej poruchy alebo systémových alergických reakcií (napr. akútny nástup ochorenia s postihnutím kože, slizníc alebo kombinácia oboch, respiračných ťažkostí, pretrvávajúce gastrointestinálne symptómy alebo pokles krvného tlaku a/alebo pridružené symptómy). Informujte pacientov o pridružených prejavoch a príznakoch a poučte ich, aby v takom prípade okamžite vyhľadali lekársku pomoc a prerušili liečbu. V liečbe môže pacient pokračovať až na pokyn lekára.
Podávaná dávka nemusí byť vždy nevyhnutne tolerovaná. Časom sa môže meniť v závislosti od špecifickej reaktivity jednotlivca a prostredia, v takom prípade sa má opätovne posúdiť schéma dávkovania.
Predchádzajúca liečba antialergikami (napr. antihistaminikami) môže znížiť frekvenciu a závažnosť výskytu nežiaducich účinkov.
V prípade výskytu nežiaduceho účinku sa má liečebný režim prehodnotiť.
Nežiaduce účinky sú uvedené podľa terminológie MedDRA a sú klasifikované podľa triedy orgánových systémov podľa databázy MedDRA a podľa frekvencie výskytu podľa nasledujúcej konvencie:
Veľmi časté: (≥ 1/10)
Časté: (≥ 1/100 až <1/10)
Menej časté: (≥ 1/1 000 až <1/100)
Zriedkavé: (≥ 1/10 000 až <1/1 000)
Veľmi zriedkavé: (<1/10 000)
Trieda orgánových systémov
| Frekvencia
| Nežiaduce reakcie
|
Poruchy krvi a lymfatického systému
| Zriedkavé
| Lymfadenopatia
|
Poruchy imunitného systému
| Menej časté
Zriedkavé
| Hypersenzitivita
Reakcia podobná sérovej chorobe
|
Poruchy nervového systému
| Menej časté
Zriedkavé
| Parestézia
Bolesť hlavy
|
Poruchy oka
| Časté
Menej časté
| Svrbenie oka
Konjunktivitída
|
Poruchy ucha a labyrintu
| Časté
| Svrbenie ucha
|
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
| Časté
Menej časté
| Podráždenie hrdla, edém hltanu, orofaryngálne pľuzgiere, rinitída, kašeľ
Astma, dyspnoe, dysfónia, nazofaryngitída
|
Poruchy gastrointestinálneho traktu
| Časté
| Edém pier a jazyka, svrbenie v ústach, edém v ústach, orálna parestézia, orofaryngálny diskomfort, stomatitída, poruchy slinných žliaz, nauzea, vracanie, bolesť brucha, hnačka
|
Menej časté
| Bolesť v ústach, gastritída, ezofagálny spazmus
|
Poruchy kože a podkožného tkaniva
| Časté
Menej časté
Zriedkavé
| Pruritus, erytém
Urtikária ' Ekzém
|
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
| Zriedkavé
| Artralgia, myalgia
|
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
| Zriedkavé
| Asténia, pyrexia
|
V každom prípade, o výskyte nežiaduceho účinku má pacient počas liečby Staloralom informovať svojho lekára.
Ďalšie hlásené, spontánne nežiaduce účinky sú nasledovné:
sucho v ústach, dysgeuzia (poruchy chuti), orofaryngálny opuch, laryngálny edém, angioedém, závraty, anafylaktický šok, eozinofilná ezofagitída.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcieHlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v
Prílohe V.
4.9 PredávkovaniePri užívaní vyšších denných dávok, ako je odporúčané, sa môže zvýšiť riziko výskytu nežiaducich účinkov, vrátane závažných systémových alebo lokálnych alergických reakcií.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: extrakty alergénov; ATC kód: V01AA.
Roztok alergénových extraktov na sublingválne použitie je určený na špecifickú imunoterapiu pri alergiách na pele, roztoče, plesne alebo alergény živočíšneho a rastlinného pôvodu. Presný mechanizmus pôsobenia alergénov počas alergénovej imunoterapie (AIT) nie je jednoznačne objasnený.
Liečba ATI preukázala indukciu zmien v odpovedi T-lymfocytov, nasledovaných zvýšením alergén-
špecifických IgG4 a/alebo IgG1 a niekedy aj IgA a znížením špecifického IgE. Druhou a pravdepodobne neskoršou imunologickou reakciou je imunitná odchýlka s posunom v odpovedi alergén-špecifických T-buniek.
5.2 Farmakokinetické vlastnostiVäčšia časť alergénov v Stalorale 300 je zmesou proteínov a glykoproteínov. Neexistuje žiadna priama biologická dostupnosť intaktných alergénov v krvi po sublingválnom podaní. Preto sa neuskutočnili žiadne farmakokinetické štúdie na preskúmanie farmakokinetického profilu a metabolizmu Staloralu 300 u zvierat a ani u ľudí.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnostiPredklinické údaje získané na základe obvyklých farmakologických štúdií bezpečnosti, toxicity po opakovanom podávaní, genotoxicity, reprodukčnej toxicity a vývinu vykonaných s alergénovými extraktmi nachádzajúcimi sa v Stalorale 300, neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE6.1 Zoznam pomocných látokmanitol
chlorid sodný
glycerol
čistená voda
6.2 InkompatibilityNeaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti12 mesiacov pred otvorením a 1 mesiac po prvom otvorení.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanieRoztok uchovávajte v chladničke (2 °C – 8 °C). Prepravujte v pôvodnom obale. Počas prepravy musia byť fľaštičky umiestnené vo vertikálnej polohe (uzáverom nahor). Injekčné liekovky sa musia vložiť naspäť do chladničky čo najskôr.
Nepoužívajte extrakt, ktorý bol zmrazený.
6.5 Druh obalu a obsah baleniaRoztoky alergénových extraktov sú balené v 12 ml injekčných liekovkách z hnedého skla typu I, uzatvorených gumovou zátkou a hliníkovým odtrhovacím (tear-off) uzáverom. Injekčné liekovky sú balené v polypropylénových plastových škatuľkách spolu s dávkovacou pumpou v polyetylénovom obale.
Začiatočná liečba: 1 škatuľka obsahuje 3 injekčné liekovky s objemom 10 ml:
1 injekčná liekovka s modrým viečkom: 10 IR/ml
2 injekčné liekovky s fialovým viečkom: 300 IR/ml
Udržiavacia liečba: Každá škatuľka obsahuje 2 injekčné liekovky s objemom 10 ml:
fialové viečko: 300 IR/ml
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekomPozri časť 4.2 “Dávkovanie a spôsob podávania”.
Pred použitím liekovku pretrepte.