SOLIRIS 300 MG INFÚZNY KONCENTRÁT con inf 1x30 ml/300 mg (liek.inj.skl.)

SPC
odobná ako v prípade pacientov, ktorým bolo podávané placebo, avšak nedá sa vylúčiť nárast počtu a závažnosti infekcií, zvlášť v dôsledku enkapsulovaných baktérií. Pacientom musia byť poskytnuté informácie z písomnej informácie pre používateľov lieku na zlepšenie ich informovanosti o potenciálnych závažných infekciách a o ich príznakoch a symptómoch.

Infúzne reakcie: Rovnako ako u všetkých terapeutických proteínov môže podávanie lieku Soliris vyvolávať infúzne reakcie alebo imunogénnosť, ktorá môže spôsobovať alergické reakcie alebo precitlivenosť (vrátane anafylaxie), hoci sa v štúdiách lieku Soliris na pacientoch s PNH i bez PNH poruchy imunitného systému v dobe do 48 hodín od podania lieku Soliris neodlišovali od prípadov liečených placebom. V klinických skúškach nemali žiadni pacienti s PNH infúznu reakciu, ktorá by si vyžiadala ukončenie podávania lieku Soliris. U každého pacienta so závažnými infúznymi reakciami sa podávanie lieku Soliris musí prerušiť a musí sa podať vhodná liečebná terapia.

Imunogénnosť: U pacientov liečených liekom Soliris boli pozorované vo všetkých štúdiách s PNH aj bez PNH ojedinelé protilátkové reakcie nízkeho titru s frekvenciou (3,4 %), podobne ako pri liečbe placebom (4,8 %). U žiadnych pacientov nebola hlásená po terapii liekom Soliris tvorba neutralizujúcich protilátok, žiadna korelácia medzi tvorbou protilátok a klinickou reakciou alebo nežiaducimi účinkami nebola pozorovaná.

Imunizácia Pred nasadením terapie liekom Soliris sa odporúča, aby pacienti s PNH dostali imunizáciu v súlade s aktuálnymi pravidlami imunizácie. Okrem toho všetci pacienti musia byť zaočkovaní proti meningokoku najmenej 2 týždne pred liečbou liekom Soliris. Odporúčajú sa tetravalentné konjugované vakcíny, ak sú dostupné (pozri meningokokové ochorenie).
Antikoagulačná terapia: Liečba liekom Soliris by nemala meniť manažment antikoagulácie. Laboratórne monitorovanie: Pacientov s PNH je nutné sledovať na znaky a príznaky intravaskulárnej
hemolýzy vrátane úrovní laktátdehydrogenázy (LDH) v sére. Pacientov s PNH, ktorí sú liečení liekom
Soliris, je nutné sledovať na intravaskulárnu hemolýzu meraním úrovní LDH a ich dávkovanie si môže vyžadovať úpravu v rámci odporúčaného 14+/-2 dňového dávkovacieho plánu počas udržiavacej fázy (maximálne každých 12 dní).

Ukončenie liečby: Pacienti, ktorí predčasne ukončia liečbu liekom Soliris, musia byť monitorovaní na znaky a príznaky závažnej intravaskulárnej hemolýzy. Závažná hemolýza je určená sérovými hladinami LDH väčšími ako bola hladina pred liečbou, a ak sa pozoruje čokoľvek z nasledujúceho: viac ako 25 % absolútny pokles veľkosti klonu PNH (bez zriedenia v dôsledku transfúzie) do jedného týždňa alebo ešte skôr; hladina hemoglobínu < 5 mg/dl alebo pokles > 4 gm/dl do týždňa alebo ešte skôr; angína; zmena duševného stavu; 50 % zvýšenie sérovej hladiny kreatinínu; alebo trombóza. Sledujte najmenej 8 týždňov každého pacienta, ktorý ukončil liečbu liekom Soliris, a to kvôli detekcii závažnej hemolýzy a ďalších reakcií.

Ak sa po ukončení liečby liekom Soliris vyskytne závažná hemolýza, zvážte nasledujúce procedúry/liečbu: krvná transfúzia (RBC) alebo výmenná transfúzia, ak PNH RBC je > 50 % celkového RBC na základe prietokovej cytometrie; antikoagulácia; kortikosteroidy; alebo opakované nasadenie lieku Soliris. V klinických štúdiách PNH 16 pacientov predčasne ukončilo liečebný režim liekom Soliris. Nebola zaznamenaná závažná hemolýza.

Pomocné látky: Tento liek obsahuje 5,00 mmolu sodíka v 1 dávke (1 injekčná liekovka). Túto skutočnosť treba vziať do úvahy v prípade pacientov, ktorí majú diétu s obmedzením sodíka.

4.5 Liekové a iné interakcie

Neuskutočnili sa žiadne interakčné štúdie.
4.6 Gravidita a laktácia

Gravidita:
Nie sú k dispozícii žiadne klinické údaje o gravidných ženách vystavených účinku lieku Soliris. Reprodukčné štúdie, skúmajúce eculizumab na zvieratách, neboli uskutočnené (pozri časť 5.3).
Je známe, že ľudský IgG preniká cez placentálnu bariéru, a preto eculizumab môže potenciálne spôsobiť inhibíciu terminálneho komplementu vo fetálnom obehu. Preto by sa mal liek Soliris podávať gravidnej žene len ak je to nevyhnutné. Ženy vo fertilnom veku musia počas liečby a 5 mesiacov po liečbe používať primerané antikoncepčné metódy.

Laktácia:
Nie je známe, či sa eculizumab vylučuje do ľudského mlieka. Pretože mnohé lieky a imunoglobulíny sa vylučujú do ľudského mlieka a vzhľadom na potenciál závažných nežiaducich účinkov na dojčatá by sa laktácia mala prerušiť počas liečby a 5 mesiacov po liečbe.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Neboli uskutočnené žiadne štúdie ovplyvnenia schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

4.8 Nežiaduce účinky

Eculizumab na liečbu PNH bol študovaný v troch klinických štúdiách, na ktorých sa zúčastnilo 195
pacientov liečených eculizumabom a väčšina týchto pacientov bola zapojená do rozšírenej štúdie E05-
001. Uskutočnila sa jedna pivotná skúška, porovnávajúca liečebnú skupinu, ktorá dostávala eculizumab s liečebnou skupinou, ktorá dostávala placebo.

K najčastejšie hláseným nežiaducim reakciám patrí bolesť hlavy, nazofaryngitída, nauzea, pyrexia, myalgia, únava a herpes simplex, pričom každá z nich sa vyskytuje v prípade 5 alebo viacerých pacientov zo 100.

Nežiaduce účinky s veľmi častým (≥1/10) alebo častým výskytom (>5/100 a < 10/100) pri použití eculizumabu, hlásené celkom u 140 pacientov v C04-001 a C04-002, sú uvedené v zozname podľa tried orgánových systémov použitím preferovaných termínov v tabuľke 1. Nežiaduce účinky boli z hľadiska závažnosti prevažne slabé až mierne. Menej časté alebo zriedkavé udalosti sa nedajú odhadnúť vzhľadom na obmedzenú expozíciu pacientov (195 PNH pacientov).
V rámci jednotlivých skupín frekvencií sú nežiaduce účinky usporiadané v poradí klesajúcej závažnosti..


Tabuľka 1: Nežiaduce udalosti zaznamenané počas štúdií C04-001 a C04-002
Nežiaduca udalosť Preferovaný termín
Trieda orgánových systémov Veľmi časté (≥1/10): Časté (5/100 – 1/10)
Infekcie a infestácie Infekcia močového traktu
Nazofaryngitída
Infekcia horných dýchacích ciest
Infekcia dýchacieho traktu
Herpes simplex Sínusitída Vírusová infekcia Gastroenteritída



Psychické poruchy Insomnia
Poruchy nervového systému Závraty
Bolesť hlavy
Respiračné a torakálne poruchy a poruchy mediastínia


Gastrointestinálne poruchy Hnačka
Nauzea
Epistaxa Faryngolaryngeálna bolesť Kašeľ
Vracanie
Abdominálna bolesť
Bolesť v hornej časti brucha
Zápcha
Poruchy kože a podkožného tkaniva Vyrážka
Pruritus



Poruchy kostrovej a svalovej sústavy
Bolesť chrbta
Myalgia
a spojivového tkaniva Artralgia
Bolesť v končatinách
Svalové kŕče



Celkové ochorenia a reakcie v
mieste podania
Úrazy, otravy a procedurálne komplikácie
Pyrexia Ochorenie podobné chrípke
Únava
Pomliaždenina


V štúdii C04-001 boli najčastejšími zaznamenanými nežiaducimi účinkami eculizumabu bolesti hlavy.
Bolesti hlavy boli pozorované u 44,2 % (19/43 pacientov) pacientov liečených eculizumabom a 27,3 % (12/44 pacientov) pacientov liečených placebom. Boli slabé/mierne u všetkých pacientov, okrem 1 pacienta liečeného eculizumabom a 1 liečeného placebom. Bolesti hlavy boli väčšinou mierne a nepretrvávali po úvodnej fáze podávania lieku Soliris. Okrem toho sa pri liečbe liekom Soliris vyskytovali s frekvenciou vyššou o 5 % alebo viac v porovnaní s placebom nasledujúce nežiaduce účinky: nazofaryngitída (25,0 %), nevoľnosť (17,1 %), pyrexia (14,3 %), myalgia (7,9 %), únava (7,9 %) a herpes simplex (5,7 %). Žiadne dôkazy zvýšeného výskytu infekcie pri štúdiách PNH s eculizumabom v porovnaní s placebom neexistujú vrátane závažných infekcií, ťažkých infekcií alebo komplexných infekcií.

Najzávažnejšou nežiaducou udalosťou bola meningokoková septikémia v prípade dvoch zaočkovaných PNH pacientov (pozri časť 4.4).

Nízke titre protilátok sa zistili v prípade 2 % pacientov s PNH, liečených liekom Soliris. Tak ako v prípade všetkých proteínov, je tu potenciál imunogenicity.

Bezpečnostné údaje z iných klinických štúdií
Podporné bezpečnostné údaje boli získané v 11 klinických štúdiách, na ktorých sa zúčastnilo 716 pacientov vystavených pôsobeniu eculizumabu v šiestich populáciách ochorení iných ako PNH. Bol medzi nimi jeden nezaočkovaný pacient s diagnózou idiopatickej membránovej glomerulonefropatie, ktorý mal meningokokovú meningitídu. S ohľadom na ďalšie nežiaduce účinky a pri zohľadnení všetkých dvojito zaslepených štúdií kontrolovaných placebom s pacientmi s diagnostikovanými ochoreniami inými ako PNH (N = 526 pacientov liečených liekom Soliris; N=221 pacientov liečených placebom), nežiaduce účinky lieku Soliris, hlásené s frekvenciou 2 % alebo vyššou ako frekvencia hlásená s placebom, boli: infekcia horných dýchacích ciest, exantém a trauma.

4.9 Predávkovanie

Neboli hlásené žiadne prípady predávkovania.



5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Imunomodulátory, kód ATC: L04AA25.

Soliris je rekombinantná humanizovaná monoklonálna protilátka IgG2/4k, ktorá sa viaže na ľudský proteín komplementu C5 a inhibuje aktiváciu terminálneho komplementu. Protilátka lieku Soliris obsahuje ľudské konštantné oblasti a myšie oblasti, určujúce komplementaritu, naštepené do ľudských variabilných oblastí s ľahkými a ťažkými reťazcami. Soliris je zložený z dvoch ťažkých reťazcov amínokyseliny 448 a z dvoch ľahkých reťazcov amínokyseliny 214 a má molekulovú hmotnosť približne 148 kDa.

Soliris je vytvorený v systéme expresie myšieho myelómu (bunková línia NS0) a purifikovaný pomocou afinitnej chromatografie a chromatografie výmeny iónov. Výrobný proces látky hromadného produktu tiež zahŕňa špecifickú vírusovú inaktiváciu a kroky odstránenia.

Mechanizmus pôsobenia
Eculizumab, účinná látka lieku Soliris, je inhibítor terminálového komplementu, ktorý sa s vysokou afinitou viaže špecificky na proteín komplementu C5, čím inhibuje jeho štiepenie na C5a a C5b a zabraňuje generovaniu komplexu terminálneho komplementu C5b-9. Soliris preto obnovuje reguláciu terminálneho komplementu v krvi pacientov s PNH a inhibuje intravaskulárnu hemolýzu sprostredkovanú terminálnym komplementom u pacientov s PNH. Eculizumab zachováva počiatočné komponenty aktivácie komplementu, ktoré sú esenciálne pre opsonizáciu mikroorganizmov a klírens imúnnych komplexov.

Podávanie lieku Soliris vedie k rýchlemu a trvalému zníženiu aktivity terminálneho komplementu. Sérové koncentrácie eculizumabu približne 35 mikrogramov/ml sú v podstate dostatočné na úplnú inhibíciu intravaskulárnej hemolýzy, sprostredkovanej komplementom, v prípade väčšiny PNH pacientov.

Podávanie lieku Soliris viedlo k rýchlemu a trvalému zníženiu hemolytickej aktivity, sprostredkovanej komplementom.

Klinické štúdie
Bezpečnosť a účinnosť lieku Soliris v prípade PNH pacientov s hemolýzou sa hodnotila v randomizovanej, dvojito zaslepenej 26 týždňovej štúdii, kontrolovanej placebom (C04-001). PNH pacienti boli liečení liekom Soliris aj v štúdii, trvajúcej 52 týždňov, s jednou skupinou (C04-002) a v jednej dlhodobej rozšírenej štúdii (E05-001). Pacienti boli pred liečbou liekom Soliris zaočkovaní proti meningitíde. Vo všetkých štúdiách bola dávka lieku Soliris 600 mg výskumného lieku každých 7
± 2 dni počas 4 týždňov, po ktorej nasledovalo neskôr 900 mg každých 7 ± 2 dni, a potom 900 mg každých 14 ± 2 dni počas celej doby trvania štúdie. Liek Soliris sa podával formou intravenóznej infúzie v trvaní 25 - 45 minút.

V štúdii C04-001 (TRIUMPH) PNH pacienti najmenej so 4 transfúziami počas predchádzajúcich 12
mesiacov (prietoková cytometria potvrdila najmenej 10 % PNH buniek a počet trombocytov najmenej
100 000/mikroliter) boli randomizovaní buď na liečbu liekom Soliris (n = 43) alebo placebom (n =
44). Všetci pacienti pred randomizáciou podstúpili vstupné pozorovanie na potvrdenie potreby RBC transfúzie a na zistenie koncentrácie hemoglobínu (set-point), ktorá by definovala hemoglobínovú stabilizáciu každého pacienta a výsledky transfúzie. Set-point hemoglobínu bol menší alebo rovný 9 g/dl v prípade pacientov so symptómami a menší alebo rovný 7 g/dl v prípade pacientov bez symptómov. Primárnymi parametrami účinnosti bola stabilizácia hemoglobínu (pacienti, ktorí si udržali koncentráciu hemoglobínu nad set-pointom hemoglobínu a počas celého 26-týždňového obdobia sa vyhli RBC transfúzii) a potreba krvnej transfúzie. K sekundárnym parametrom patrila únava a kvalita života spojená so zdravím. Hemolýza bola sledovaná zvlášť meraním sérových hladín LDH a pomer PNH RBC bol sledovaný pomocou prietokovej cytometrie. Pacienti, ktorí vo východiskovom bode dostávali antikoagulanty a systémové kortikosteroidy, pokračovali v tejto liečbe. Hlavné východiskové charakteristiky boli vyvážené (pozri tabuľku 2).
V nekontrolovanej štúdii C04-002 (SHEPHERD) PNH pacienti najmenej s jednou transfúziou počas predchádzajúcich 24 mesiacov, s počtom trombocytov najmenej 30 000 na mikroliter, dostávali Soliris počas 52-týždňového obdobia. Súčasná liečba zahŕňala antitrombotické lieky v prípade 63 % pacientov a systémové kortikosteroidy v prípade 40 % pacientov. Východiskové charakteristiky sú uvedené v tabuľke 2.

Tabuľka 2: Demografia a charakteristiky pacientov v C04-001 a C04-002
C04-001 C04-002

Parameter Placebo
N = 44

Soliris
N = 43

Soliris
N = 97

Priemerný vek (štand. odchýlka) 38,4 (13,4) 42,1 (15,5) 41,1 (14,4)

Pohlavie - ženské (%) 29 (65,9) 23 (53,5) 49 (50,5)

História aplastickej anémie alebo MDS (%) 12 (27,3) 8 (18,7) 29 (29,9)

Konkominantné antikoagulanciá (%) 20 (45,5) 24 (55,8) 59 (61)

Konkomitantné steroidné/imunosupresívne
terapie (%) 16 (36,4) 14 (32,6) 46 (47,4)

Predčasné ukončenie terapie 10 2 1

PRBC za predchádzajúcich 12 mesiacov
(medián (Q1,Q3)) 17,0 (13,5 25,0) 18,0 (12,0 24,0) 8,0 (4,0 24,0)

Stredná úroveň Hgb (g/dl) pri zadanej hodnote
(štand. odchýlka)

7,7 (0,75) 7,8 (0,79) –

Úrovne LDH pred liečbou (medián, U/L) 2 234,5 2 032,0 2 051,0

Voľný hemoglobín na začiatku (medián, mg/dl) 46,2 40,5 34,9


V štúdii TRIUMPH sa v prípade pacientov liečených liekom Soliris pozorovala významne znížená (p<
0,001) hemolýza, ktorá viedla k zlepšeniu anémie, čo vyplýva zo zvýšenej stabilizácie hemoglobínu, a k zníženej potrebe RBC transfúzií v porovnaní s pacientmi liečenými placebom (pozri tabuľku 3). Tieto účinky sa pozorovali v prípade pacientov v každej z troch predštudijných vrstiev RBC transfúzie (4-14 jednotiek; 15-25 jednotiek; > 25 jednotiek). Po 3 týždňoch liečby liekom Soliris pacienti hlásili menšiu únavu a zlepšenú kvalitu života spojenú so zdravím. Vzhľadom na veľkosť skúmanej vzorky a trvanie štúdie nemohli byť určené účinky lieku Soliris na trombotické udalosti. V štúdii SHEPHERD dokončilo štúdiu 96 z 97 zapojených pacientov (jeden pacient zomrel v dôsledku trombotickej udalosti). Zníženie intravaskulárnej hemolýzy, merané sérovými hladinami LDH, bolo počas obdobia liečby trvalé a viedlo k menšiemu počtu transfúzií, k zníženej potrebe RBC transfúzií a k menšej únave. Pozri tabuľku 3.

Tabuľka 3: Výsledky účinnosti v štúdiách C04-001 a C04-002

C04-001 C04-002*



Percento pacientov so

Placebo
N = 44

Soliris
N = 43 Hodnota P

Soliris
N = 97 Hodnota P
stabilizovanými hladinami hemoglobínu na konci štúdie

Transfundovaná PRBC počas
0 49 < 0,001 N/A
liečby (medián) 10 0 < 0,001 0,0 < 0,001

Prevencia transfúzií počas liečby 0 51 < 0,001 51 < 0,001
(%)

Úrovne LDH na konci štúdie
(medián, U/L) 2 167 239 < 0,001 269 < 0,001

LDH AUC na konci štúdie
(medián, U/L x deň) 411 822 58 587 < 0,001 -632 264 < 0,001

Voľný hemoglobín na konci
štúdie (medián, mg/dl) 62 5 < 0,001 5 < 0,001

FACIT-Únava (veľkosť účinku) 1,12 < 0,001 1,14

*Výsledky štúdie C04-002 sa vzťahujú na porovnania pred liečbou a po liečbe.

Zo 195 pacientov, ktorí začínali v štúdii C04-001, C04-002 a v ďalších pôvodných štúdiách, PNH pacienti, liečení liekom Soliris, boli zapojení do dlhodobej rozšírenej štúdie (E05-001). Všetci pacienti si udržali zníženie intravaskulárnej hemolýzy počas celej doby expozície lieku Soliris v trvaní 10 až
54 mesiacov. Pri liečbe liekom Soliris sa pozorovalo menej trombotických udalostí ako počas rovnakého časového obdobia pred liečbou. Avšak toto zistenie sa dokázalo v nekontrolovaných klinických skúškach.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Farmakokinetika a metabolizmus lieku:

Metabolizmus: Humánne protilátky podliehajú endocytovej digescii v bunkách retikuloendoteliálneho systému. Eculizumab obsahuje iba v prírode sa vyskytujúce aminokyseliny a nemá žiadne známe aktívne metabolity. Humánne protilátky sú prevažne katabolyzované lyzozómovými enzýmami na malé peptidy a aminokyseliny.

Vylučovanie: Neboli uskutočnené žiadne špecifické štúdie na hodnotenie exkrécie/vylučovania lieku Soliris cez pečeň, obličky, pľúca alebo tráviaci trakt. V normálnych obličkách protilátky nie sú vylučované a svojou veľkosťou sú vylúčené z filtrácie.

Farmakokinetické parametre:

V prípade 40 pacientov s PNH bola uskutočnená 1-kompartmentová modelová analýza na odhad farmakokinetických parametrov po viacerých dávkach. Priemerný klírens bol 0,31 ± 0,12 ml/h/kg, priemerný distribučný objem bol 110,3 ± 17,9 ml/kg a priemerný polčas eliminácie bol 11,3 ± 3,4 dni. Na základe týchto údajov sa predpokladá začiatok rovnovážneho stavu približne 49 - 56 dní.

Farmakodynamická aktivita priamo koreluje s koncentráciami eculizumabu v sére a s udržiavaním úrovní po celý čas ≥ 35 mikrogramov na 1 ml, čo má za následok v podstate úplné zablokovanie hemolytickej aktivity u väčšiny pacientov.

Osobitné populácie:

Neboli uskutočnené oficiálne štúdie na hodnotenie farmakokinetiky lieku Soliris podávaného
špeciálnym populáciám pacientov podľa pohlavia, rasy, veku (pediatrických alebo geriatrických), alebo podľa poruchy funkcie obličiek alebo pečene.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Špecifickosť eculizumabu pre C5 v ľudskom sére bola hodnotená v dvoch štúdiách in vitro.

Krížová reaktivita eculizumabu s tkanivami bola hodnotená posúdením viazania na súbor 38 humánnych tkanív. Expresia C5 v súbore humánnych tkanív skúmaných v tejto štúdii zodpovedá publikovaným správam o expresii C5, pretože C5 bol hlásený v hladkom svalstve, priečne
pruhovanom svalstve a v epiteli obličkového proximálneho tubulu. Nebola pozorovaná žiadna neočakávaná krížová reaktivita s tkanivami.

V 26-týždňovej štúdii toxicity uskutočnenej na myšiach s náhradnou protilátkou na myšací C5 liečba nemala vplyv na žiadne skúmané parametre toxicity. Hemolytická aktivita v priebehu štúdie bola účinne blokovaná u samičiek i samčekov myší.

Reprodukčné štúdie s eculizumabom na zvieratách neboli uskutočnené. Neboli pozorované žiadne účinky jednoznačne súvisiace s liečbou v štúdiách reproduktívnej toxikológie na myšiach s náhradnou inhibítorovou protilátkou na terminálny komplement.

Keď boli matky vystavené protilátke počas organogenézy, u 230 potomkov narodených matkám, ktoré boli vystavené vyššej dávke protilátky (približne 4-násobok maximálnej odporúčanej dávky lieku Soliris pre ľudí, na základe porovnania s telesnou hmotnosťou), sa pozorovali dva prípady retinálnej dysplázie a jeden prípad umbilikálnej hernie; avšak táto expozícia nezvýšila stratu plodu ani mieru úmrtia novorodencov.

Neuskutočnili sa žiadne štúdie na zvieratách na vyhodnotenie genotoxického a karcinogenického potenciálu eculizumabu ani jeho účinku na fertilitu.



6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Dihydrogenfosforečnan sodný Hydrogenfosforečnan sodný Chlorid sodný
Polysorbát 80
Voda na injekcie

6.2 Inkompatibility

Tento liek sa nesmie miešať s inými liekmi okrem tých, ktoré sú uvedené v časti 6.6.

6.3 Čas použiteľnosti

2 roky.

Po zriedení by sa mal liek ihneď použiť. Avšak chemická a fyzikálna stabilita bola dokázaná v priebehu 24 hodín pri teplote 2 – 8 °C.

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte v chladničke pri teplote 2 – 8 °C. Neuchovávajte v mrazničke.
Na ochranu pred svetlom uchovávajte v pôvodnom balení.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

30 ml koncentrátu v injekčnej liekovke (sklenená, typ I) so zátkou (butyl, silikonizovaný) a s tesnením
(hliník) s vyklápacím viečkom (polypropylén).

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Soliris musí byť podávaný zdravotníckym pracovníkom. Liečba liekom Soliris nesmie byť nasadená bez predchádzajúceho očkovania proti Neisseria meningitidis najmenej 2 týždne pred začiatkom podávania lieku. Všetkým pacientom sa musí podať meningokoková vakcína najmenej dva týždne pred prvou dávkou lieku Soliris (pozri časť 4.4).

Pred podávaním sa roztok lieku Soliris musí vizuálne skontrolovať na prítomnosť pevných častíc a zmenu sfarbenia.

Pokyny:
Zriedenie roztoku sa musí vykonať v súlade s pravidlami dobrej praxe, zvlášť vzhľadom na asepsu.

Odsajte celé množstvo lieku Soliris z injekčnej liekovky (liekoviek) použitím sterilnej injekčnej striekačky.

Preneste odporúčanú dávku do infúzneho vaku.

Liek Soliris rozrieďte na konečnú koncentráciu 5 mg/ml tak, že do infúzneho vaku pridáte riedidlo
0,9 % chlorid sodný, 0,45 % chlorid sodný alebo 5 % dextróz.
Konečné množstvo rozriedeného roztoku 5 mg/ml je 120 ml pre 600 mg dávky alebo 180 ml na 900 mg dávky. Roztok musí byť číry a bezfarebný.

Infúzny vak obsahujúci riedený roztok jemne premiešavajte, aby ste zaručili dôkladné zmiešanie lieku s riedidlom.
Pred podávaním nechajte rozriedený roztok ohriať sa na izbovú teplotu pôsobením okolitého vzduchu. Zlikvidujte všetok nepoužitý liek, ktorý ostal v injekčnej liekovke, pretože liek neobsahuje žiadne
konzervačné látky.

Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku má byť zlikvidovaný v súlade s miestnymi požiadavkami.



7. DRŽITEĽ POVOLENIA NA UVEDENIE NA TRH

Alexion Europe SAS
54-56 avenue Hoche
75008 Paríž
FRANCÚZSKO



8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO (ČÍSLA)



9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

<{DD/MM/RRRR}> <{DD. mesiac RRRR}>



10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

{MM/RRRR}



<Podrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej liekovej agentúry
(EMEA) http://www.emea.europa.eu>



PRÍLOHA II

A. VÝROBCOVIA BIOLOGICKÉHO LIEČIVA A DRŽITEĽ POVOLENIA NA VÝROBU ZODPOVEDNÝ ZA UVOĽNENIE ŠARŽE

B. PODMIENKY REGISTRÁCIE
A. VÝROBCOVIA BIOLOGICKÉHO LIEČIVA A DRŽITEĽ POVOLENIA NA VÝROBU ZODPOVEDNÝ ZA UVOĽNENIE ŠARŽE

Meno a adresa výrobcov biologického liečiva


Lonza Biologics, Inc.
101 International Drive
Pease International Tradeport
Portsmouth, New Hampshire 03801
U.S.A.

Lonza Biologics, plc.
228 Bath Road
Slough
Berkshire SL1 4DX Spojené kráľovstvo

Alexion Pharmaceuticals, Inc.
352 Knotter Drive
Cheshire, Connecticut 06410
U.S.A.



Meno a adresa výrobcu zodpovedného za uvoľnenie šarže


Almac Pharma Services
22 Seagoe Industrial Estate Craigavon BT63 5QD Spojené kráľovstvo



B. PODMIENKY REGISTRÁCIE

• PODMIENKY ALEBO OBMEDZENIA TÝKAJÚCE SA DODÁVKY A POUŽITIA, KTORÉ SA VZŤAHUJÚ NA DRŽITEĽA POVOLENIA NA UVEDENIE NA TRH

Výdaj lieku viazaný na lekársky predpis s obmedzením predpisovania (pozri prílohu I: Súhrn charakteristických vlastností lieku, časť 4.2).

• PODMIENKY ALEBO OBMEDZENIA S OHĽADOM NA BEZPEČNÉ A ÚČINNÉ POUŽÍVANIE LIEKU

1. Držiteľ povolenia na uvedenie na trh (MAH) schváli podrobnosti distribučného systému spolu s národnými kompetentnými úradmi, pričom takýto program musí implementovať národne, aby sa zabezpečilo, že:

• predpísanie lieku bude možné len po skontrolovaní, či bol pacient účinne zaočkovaný proti meningokokom, a to na základe písomného potvrdenia,
• pred predpísaním lieku všetci zdravotnícki pracovníci dostanú informácie o nasledujúcich kľúčových obavách týkajúcich sa bezpečnosti:

c Bolesť hlavy
c Reakcia na infúziu
c Infekcia v dôsledku Neisserie a celková infekcia
c Riziko závažnej hemolýzy po ukončení liečby eculizumabom a navrhnutý manažment
c Gravidita a potreba primeranej antikoncepcie v prípade žien vo fertilnom veku
c Imunogenicita
c Narušená funkcia obličiek a pečene.

2. Držiteľ povolenia na uvedenie na trh schváli pred zavedením lieku implementáciu kartového systému pacienta v každom členskom štáte. Táto karta pacienta bude poskytovať detaily o príznakoch a symptómoch infekcie, ako aj pokyn pre pacienta, aby ihneď vyhľadal lekársku pomoc. Karta bude tiež obsahovať informácie pre zdravotníckych pracovníkov o tom, že pacient je liečený liekom Soliris.

3. Držiteľ povolenia na uvedenie na trh navrhne podrobnú metodológiu pre zdravotníckych pracovníkov a pre pozorovanie pacienta. Okrem stanovenia, či sú poskytnuté informácie o eculizumabe dostatočné, navrhnutý dotazník preskúma ďalšie metódy na stanovenie účinnosti programu na minimalizovanie rizík (napr. prieskumy na sledovanie vakcinácie). Tiež sa bude zvažovať hodnotenie cieľov distribúcie vzdelávacích materiálov.

• ĎALŠIE PODMIENKY

Držiteľ rozhodnutia o registrácii musí zabezpečiť fungovanie systému pharmacovigilance skôr, ako bude produkt uvedený na trh a tento systém má fungovať tak dlho, kým sa bude produkt uvedený na trh používať.

Držiteľ povolenia na uvedenie na trh sa zaviazal uskutočniť štúdie a ďalšie aktivity pharmacovigilance, podrobne opísané v pláne Pharmacovigilance. Podľa smernice CHMP o Systémoch manažmentu rizík pre lieky na humánne použitie by sa mal zabezpečiť aktualizovaný plán manažmentu rizík.



PRÍLOHA III

OZNAČENIE OBALU A PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATEĽOV



A. OZNAČENIE OBALU
ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BYT UVEDENÉ NA VONKAJŠOM OBALE A VNÚTORNOM OBALE
Štítok na obale



1. NÁZOV LIEKU


Soliris 300 mg infúzny koncentrát
Eculizumab



2. LIEČIVO (LIEČIVÁ)


Každá 30 ml injekčná liekovka obsahuje 300 mg eculizumabu (10 mg/ml)

Eculizumab je humanizovaná monoklonálna protilátka IgG2/4k vytvorená bunkovou líniou NS0
prostredníctvom technológie rekombinantnej DNA.

Po zriedení je konečná koncentrácia roztoku, ktorý má byť podaný formou infúzie, 5 mg/ml.



3. ZOZNAM POMOCNÝCH LÁTOK


Chlorid sodný, hydrogenfosforečnan sodný, dihydrogenfosforečnan sodný, polysorbát 80 a voda
pre injekcie.
Ďalšie informácie nájdete v písomnej informácii pre používateľov



4. LIEKOVÁ FORMA A OBSAH

Infúzny koncentrát
1 x 30 ml (10 mg/ml)



5. SPÔSOB A CESTA (CESTY) PODANIA LIEKU


Na intravenózne použitie.
Pred použitím sa musí rozriediť.
Pred použitím si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa.



6. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE, ŽE LIEK SA MUSÍ UCHOVÁVAŤ MIMO DOSAHU A DOHĽADU DETÍ


Uchovávať mimo dosahu a dohľadu detí.



7. INÉ ŠPECIÁLNE (UPOZORNENIA) UPOZORNENIA, AK JE TO POTREBNÉ



8. DÁTUM EXSPIRÁCIE


EXP:
Liek po zriedení treba použiť do 24 hodín.
9. ŠPECIÁLNE PODMIENKY NA UCHOVÁVANIE


Uchovávajte v chladničke (2°C – 8°C).
Neuchovávajte v mrazničke.
Na ochranu pred svetlom uchovávajte v pôvodnom balení.



10. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIA NA LIKVIDÁCIU NEPOUŽITÝCH LIEKOV ALEBO ODPADOV Z NICH VZNIKNUTÝCH, AK JE TO VHODNÉ


Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku má byť zlikvidovaný v súlade s miestnymi
požiadavkami.

11. NÁZOV A ADRESA DRŽITEĽA POVOLENIA NA UVEDENIE NA TRH


Držiteľ povolenia na uvedenie na trh:
Alexion Europe SAS
54-56 avenue Hoche
75008 PARÍŽ Francúzsko



12. REGISTRAČNÉ ČÍSLO (ČÍSLA)


EU/0/00/000/000



13. ČÍSLO VÝROBNEJ ŠARŽE


Č. šarže



14. ZATRIEDENIE LIEKU PODĽA SPÔSOBU VÝDAJA


Výdaj lieku viazaný na lekársky predpis.



15. POKYNY NA POUŽITIE



16. INFORMÁCIE V BRAILLOVOM PÍSME


Zdôvodnenie neuvádzať informáciu v Braillovom písme sa akceptuje.

MINIMÁLNE ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BYŤ UVEDENÉ NA BLISTROCH ALEBO STRIPOCH JEDNOTKY

Sklenená injekčná liekovka, typ I, na jedno použitie



1. NÁZOV LIEKU A CESTA (CESTY) PODANIA


Soliris 300 mg infúzny koncentrát
Eculizumab
Na intravenózne použitie



2. SPÔSOB PODÁVANIA


Rozriediť pred použitím.
Pred použitím si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa.



3. DÁTUM EXSPIRÁCIE


EXP:



4. ČÍSLO VÝROBNEJ ŠARŽE


Č. šarže



5. OBSAH V HMOTNOSTNÝCH, OBJEMOVÝCH ALEBO V KUSOVÝCH JEDNOTKÁCH


30 ml (10 mg/ml)



6. INÉ



B. PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATEĽOV
PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATEĽOV

Soliris 300 mg, koncentrát na infúzny roztok
Eculizumab

Pozorne si prečítajte celú písomnú informáciu skôr, ako začnete užívať tento liek.
- Túto písomnú informáciu si uschovajte. Možno bude potrebné, aby ste si ju znovu prečítali.
- Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika.
- Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný alebo ak spozorujete vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľov oznámte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

Písomná informácia pre používateľov obsahuje:
1. Čo je Soliris a na čo sa používa
2. Skôr ako použijete Soliris
3. Ako používať Soliris
4. Možné vedľajšie účinky
5. Ako uchovávať Soliris
6. Ďalšie informácie



1. ČO JE SOLIRIS A NA ČO SA POUŽÍVA

Účinná látka lieku Soliris je eculizumab a patrí do liekovej triedy nazývanej monoklonálne protilátky. Eculizumab sa viaže na špecifický proteín v tele, ktorý spôsobuje zápal a inhibuje ho.

Soliris sa používa na liečbu pacientov s určitým typom ochorenia, ktoré postihuje krvný systém a ktoré sa nazýva paroxyzmálna nočná hemoglobinúria (PNH). Pacienti s PNH môžu mať zničené červené krvinky, čo môže viesť k nízkemu počtu krviniek (anémia), únave, problémom s výkonnosťou, bolesti, tmavému moču, skrátenému dychu a tvorbe krvných zrazenín. Eculizumab môže blokovať zápalovú odpoveď tela a jeho schopnosť zaútočiť na vlastné citlivé PNH krvinky a zničiť ich. Skúsenosti sú len s liečbou pacientov s predchádzajúcou anamnézou transfúzií.



2. SKÔR AKO POUŽIJETE SOLIRIS Nepoužívajte Soliris
- Ak ste alergický (precitlivený) na eculizumab, na proteíny odvodené z myších produktov, ak ste mali alergickú reakciu na iné monoklonálne protilátky alebo na iné zložky lieku Soliris. (Pozri časť 6 Čo Soliris obsahuje).
- Ak ste neboli zaočkovaný proti infekčnej meningitíde.
- Ak máte infekčnú meningitídu.'
- Ak máte ochorenie, ktoré mení váš imunitný systém.

Buďte zvlášť opatrný pri používaní lieku Soliris

Upozornenie na meningitídu:
Liečba liekom Soliris môže znižovať Vašu prirodzenú odolnosť proti infekciám, predovšetkým proti určitým organizmom spôsobujúcim meningitídu.

Pred použitím lieku Soliris sa poraďte s lekárom a presvedčte sa, že najmenej 2 týždne pred začiatkom liečby ste boli zaočkovaný proti Neisseria meningitidis, organizmu, ktorý zapríčiňuje meningitídu, alebo že totoočkovanie proti meningitíde je ešte účinné. Takisto je treba vedieť, že očkovanie nemusí zabrániť tomuto typu infekcie. Váš lekár v súlade s národnými odporúčaniami môže dospieť k záveru, že potrebujete ďalšie opatrenia na prevenciu infekcie.
Príznaky meningitídy
S ohľadom na dôležitosť rýchleho zistenia a liečby určitých druhov infekcií u pacientov, ktorí dostávajú Soliris, dostanete kartu, ktorú budete nosiť so sebou, s prehľadom špecifických spúšťacích príznakov. Táto karta sa nazýva: „Bezpečnostná karta pacienta“.

Ak budete pociťovať niektorý z nasledujúcich príznakov, musíte okamžite informovať Vášho lekára:
- nepríjemné bolesti hlavy s nevoľnosťou alebo vracaním;
- nepríjemné bolesti hlavy so stuhnutým krkom alebo stuhnutým chrbtom;
- horúčka,
- horúčka a exantém,
- konfúzia,
- ostré bolesti svalov v kombinácii s chrípkovými príznakmi
- citlivosť na svetlo.

Liečba meningitídy počas cestovania
Ak cestujete do vzdialeného regiónu, kde sa nemôžete spojiť s Vašim lekárom alebo kde dočasne nemôžete získať lekársku terapiu, Váš lekár vám preventívne môže vydať predpis na antibiotikum proti Neisseria meningitidis, ktoré si zoberiete so sebou. Ak pocítite niektorý spomedzi uvedených príznakov, musíte užiť tabletu antibiotika. Pripomíname, že čo najskôr musíte vyhľadať lekára, aj keď sa po užití tablety antibiotika cítite lepšie.

Infekcie
Ak máte nejaké infekcie, informujte o tom lekára skôr ako použijete Soliris.

Alergické reakcie
Soliris obsahuje proteín a proteíny môžu u niektorých ľudí spôsobovať alergické reakcie.

Používanie lieku Soliris s inými liekmi:
Ak užívate alebo ste v poslednom čase užívali ešte iné lieky vrátane liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, oznámte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

Používanie lieku Soliris s jedlom a s nápojmi:
Interakcie medzi liekom Soliris a jedlom alebo nápojmi sú nepravdepodobné.

Ženy vo fertilnom veku:
Ženy, ktoré môžu otehotnieť, by mali používať primerané antikoncepčné metódy počas liečby a 5 mesiacov po liečbe.

Tehotenstvo a dojčenie
Skôr ako použijete akýkoľvek liek, poraďte sa so svojím lekárom alebo s lekárnikom.

Tehotenstvo
Ak ste tehotná alebo ak plánujete otehotnieť, informujte o tom svojho lekára skôr ako začnete liečbu liekom Soliris. Soliris sa neodporúča počas gravidity.

Dojčenie
Soliris môže prejsť cez materské mlieko do Vášho dieťaťa. Preto ak používate Soliris, nemali by ste dojčiť.

Vedenie vozidla a obsluha strojov:
Účinky na schopnosť viesť vozidlo a obsluhovať stroje neboli študované. Tak ako v prípade všetkých liekov, požiadajte o radu Vášho lekára.

Ľudia vo vyššom veku
Neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by nasvedčovali tomu, že sú potrebné akékoľvek osobitné preventívne opatrenia pri liečbe osôb vo vyššom veku (65 rokov a starší) – hoci skúsenosti sú zatiaľ obmedzené.

Deti a mladiství
Soliris sa nepodával pacientom mladším ako 18 rokov.

Dôležité informácie o niektorých zložkách lieku Soliris
Tento liek obsahuje 5,00 mmolu sodíka v 1 dávke (1 injekčná liekovka). Túto skutočnosť treba vziať
do úvahy v prípade pacientov, ktorí majú diétu s obmedzením sodíka.



3. AKO POUŽÍVAŤ SOLIRIS

Pred začiatkom terapie sa Váš lekár s Vami porozpráva o dôležitosti:
- očkovania proti meningitíde,
- oboznámenia sa s príznakmi spojenými s infekciami, a
- starostlivého sledovania Vaším lekárom po predčasnom ukončení liečby liekom Soliris.

Najmenej 14 dní pred začiatkom Vašej liečby liekom Soliris Vám Váš lekár podá vakcínu proti meningitíde, ak Vám v minulosti ešte nebola podaná, alebo ak je zaočkovanie už neúčinné.

Pokyny na správne použitie
Liečbu Vám bude podávať Váš lekár alebo iný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti infúziou zriedeného roztoku lieku Soliris z injekčnej liekovky pomocou infúzneho vaku cez hadičku priamo do žily. Odporúča sa, aby začiatok Vašej liečby, nazývaný úvodná fáza, trval 5 týždňov a aby po ňom nasledovala udržiavacia fáza:
Úvodná fáza:
• V prvých štyroch týždňoch Vám lekár každý týždeň podá intravenóznu infúziu riedeného lieku Soliris. Každá infúzia bude pozostávať z dávky 600 mg (2 injekčné liekovky po 30 ml) a bude trvať približne 30 minút.
• V piatom týždni Vám lekár podá intravenóznu infúziu riedeného lieku Soliris v dávke 900 mg
(3 injekčné liekovky po 30 ml) a s dobou trvania 30 minút.

Udržiavacia fáza:
• Po piatom týždni Vám lekár bude podávať 900 mg riedeného lieku Soliris každé dva týždne ako dlhodobú terapiu.

Po každej infúzii budete približne jednu hodinu pozorovaný. Pokyny lekára musíte starostlivo dodržiavať.

Ak ste dostali viac lieku Soliris ako ste mali dostať
Ak máte podozrenie, že Vám náhodne bola podaná vyššia ako predpísaná dávka lieku Soliris, poraďte sa s lekárom.

Ak zabudnete prísť na liečbu liekom Soliris
Ak zabudnete prísť, okamžite požiadajte o radu Vášho lekára a pozrite si nasledujúcu časť „Ak prestanete používať Soliris“

Ak prestanete používať Soliris
Prerušenie alebo ukončenie terapie liekom Soliris môže spôsobiť, že príznaky PNH sa Vám vrátia a budú závažnejšie po ukončení liečby liekom Soliris. Ak ukončíte liečbu liekom Soliris, Váš lekár s Vami prediskutuje možné vedľajšie účinky a vysvetlí Vám riziká. Váš lekár Vás bude chcieť aj naďalej podrobne sledovať.
Medzi riziká ukončenia liečby liekom Soliris patrí zvýšený rozklad Vašich červených krviniek, ktorý u Vás môže spôsobiť:
- významný pokles počtu Vašich červených krviniek (anémia),
- zmätenosť alebo zníženie pozornosti,
- bolesti na prsiach alebo angínu,
- zvýšenie úrovne kreatinínu vo Vašom sére (problémy s obličkami), alebo
- trombózu (zrážanie krvi).

Ak máte ktorýkoľvek z týchto symptómov, obráťte sa na svojho lekára.

Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa použitia tohto lieku, opýtajte sa svojho lekára alebo lekárnika.



4. MOŽNÉ VEDĽAJŠIE ÚČINKY

Tak ako všetky lieky, Soliris môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Vedľajšie účinky spôsobené liekom Soliris sú zvyčajne mierne až stredne závažné. Váš lekár s Vami pred liečbou prediskutuje možné vedľajšie účinky a vysvetlí Vám riziká a výhody lieku Soliris.

Ak s istotou neviete, ako sa prejavujú ďalej uvedené vedľajšie účinky, požiadajte vášho lekára o vysvetlenie.

Veľmi časté vedľajšie účinky
(vyskytujú sa aspoň u 1 pacienta z 10): nádcha alebo bolesť hrdla, urinárna infekcia (infekcia močového mechúra), bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, hnačka, bolesť chrbta, bolesť kĺbov, horúčka a modriny.

Časté vedľajšie účinky
(vyskytujú sa u 5 a viac pacientov zo 100 a u menej ako 10 pacientov zo 100): herpes simplex (opar), infekcia sínusov (sínusitída), vírusová infekciu, žalúdočná chrípka (gastroenteritída), infekcia pľúc, nespavosť, kašeľ, boľavé hrdlo, krvácanie z nosa, bolesť brucha, zápcha, vracanie, bolesť v hornej časti brucha, svrbiaca vyrážka, bolesti svalov, bolesti končatín (ruky a nohy), svalové kŕče, únava a ochorenie podobné chrípke.

Ak sa ktorýkoľvek z týchto vedľajších účinkov zhorší alebo ak spozorujete vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľov, informujte o tom svojho lekára alebo lekárnika.



5. AKO UCHOVÁVAŤ SOLIRIS

Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí. Uchovávajte v chladničke pri teplote 2 °C – 8 °C. Neuchovávajte v mrazničke.
Na ochranu pred svetlom uchovávajte v pôvodnom balení.
Nepoužívajte Soliris po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na štítku po písmenách „EXP“. Po zriedení sa produkt musí použiť do 24 hodín.



6. ĎALŠIE INFORMÁCIE

Čo Soliris obsahuje

Účinná látka je eculizumab (300 mg/30 ml v jednej injekčnej liekovke, čo zodpovedá 10 mg/ml).

Ďalšie zložky sú:
- dihydrogenfosforečnan sodný
- hydrogenfosforečnan sodný
- chlorid sodný
- polysorbát 80 (rastlinného pôvodu) Rozpúšťadlo: voda pre injekcie

Ako vyzerá Soliris a obsah balenia
Soliris je infúzny koncentrát (30 ml v jednej injekčnej liekovke – veľkosť 1 balenia). Soliris je číry a bezfarebný roztok.

Držiteľ povolenia na uvedenie na trh a výrobca:
Držiteľ povolenia na uvedenie na trh: Alexion Európa SAS
54-56 Avenue Hoche
75008 Paríž
Francúzsko

Výrobca:
Almac Pharma Servis Seagoe Priemyselný Estate Craigavon BT63 5QD Spojené kráľovstvo

Ak potrebujete akúkoľvek informáciu o tomto lieku, kontaktujte miestneho zástupcu držiteľa povolenia na uvedenie na trh:

België/Belgique/Belgien
Alexion Pharma France
56 avenue Hoche 75008 Paris
France

Tél/Tel: +33 (0) 1 56 60 52 18
alexion.france@alxn.com
Luxembourg/Luxemburg
Alexion Pharma France
56 avenue Hoche 75008 Paris
France

Tél/Tel: +33 (0) 1 56 60 52 18
alexion.france@alxn.com


България
Alexion Pharma France
56 avenue Hoche 75008 Paris
Франция

Teл.: +33 (0) 1 56 60 52 18
alexion.france@alxn.com
Magyarország
Alexion Pharma France
56 avenue Hoche 75008 Paris
Franciaország

Tel: +33 (0) 1 56 60 52 18
alexion.france@alxn.com


Česká republika
Alexion Pharma France
56 avenue Hoche 75008 Paris
Francie

Tel: +33 (0) 1 56 60 52 18
alexion.france@alxn.com
Malta
Alexion Pharma France
56 avenue Hoche 75008 Paris
Franza

Tel: +33 (0) 1 56 60 52 18
alexion.france@alxn.com
Danmark
Alexion Pharma France
56 avenue Hoche 75008 Paris
Frankrig

Tlf: +33 (0) 1 56 60 52 18
alexion.france@alxn.com
Nederland
Alexion Pharma France
56 avenue Hoche 75008 Paris
Frankrijk

Tel: +33 (0) 1 56 60 52 18
alexion.france@alxn.com


Deutschland
Alexion Pharma Germany
Landsberger Strasse 155
80687 Munich
Deutschland

Tel : +49 89 57 95 96 41
alexion.germany@alxn.com
Norge
Alexion Pharma France
56 avenue Hoche 75008 Paris
Frankrike

Tlf: +33 (0) 1 56 60 52 18
alexion.france@alxn.com


Eesti
Alexion Pharma France
56 avenue Hoche 75008 Paris
Prantsusmaa

Tel: +33 (0) 1 56 60 52 18
alexion.france@alxn.com
Österreich
Alexion Pharma Germany
Landsberger Strasse 155
80687 Munich
Deutschland

Tel : +49 89 57 95 96 41
alexion.germany@alxn.com


Ελλάδα
Alexion Pharma France
56 avenue Hoche 75008 Paris
Γαλλία

Τηλ: +33 (0) 1 56 60 52 18
alexion.france@alxn.com
Polska
Alexion Pharma France
56 avenue Hoche 75008 Paris
Francja

Tel: +33 (0) 1 56 60 52 18
alexion.france@alxn.com


España
Alexion Pharma Spain World Trade Center Edificio Sur - 2a Planta Muelle de Barcelona Barcelona 08039
España

Tel : +34 93 344 32 61
alexion.spain@alxn.com
Portugal
Alexion Pharma Spain World Trade Center Edificio Sur - 2a Planta Muelle de Barcelona Barcelona 08039
Espanha

Tel : +34 93 344 32 61
alexion.spain@alxn.com


France
Alexion Pharma France
56 avenue Hoche 75008 Paris
France

Tel: +33 (0) 1 56 60 52 18
alexion.france@alxn.com
România
Alexion Pharma France
56 avenue Hoche 75008 Paris
Franţa

Tel: +33 (0) 1 56 60 52 18
alexion.france@alxn.com
Ireland
Alexion Pharma UK
3000 Cathedral Hill
Guildford
Surrey GU2 7YB UK

Tel: +44 (0)1 483 24 6641
alexion.uk@alxn.com
Slovenija
Alexion Pharma France
56 avenue Hoche 75008 Paris
Francija

Tel: +33 (0) 1 56 60 52 18
alexion.france@alxn.com


Ísland
Alexion Pharma France
56 avenue Hoche 75008 Paris
Frakkland

Sími: +33 (0) 1 56 60 52 18
alexion.france@alxn.com
Slovenská republika
Alexion Pharma France
56 avenue Hoche 75008 Paris
Francúzsko

Tel: +33 (0) 1 56 60 52 18
alexion.france@alxn.com


Italia
Alexion Pharma Italy
Via Monte di Pieta 21
Milan 20121
Italia

Tel: +39 02 86 337 325
alexion.italy@alxn.com
Suomi/Finland
Alexion Pharma France
56 avenue Hoche 75008 Paris
Ranska

Puh/Tel: +33 (0) 1 56 60 52 18
alexion.france@alxn.com


Κύπρος
Alexion Pharma France
56 avenue Hoche 75008 Paris
Γαλλία

Τηλ: +33 (0) 1 56 60 52 18
alexion.france@alxn.com
Sverige
Alexion Pharma France
56 avenue Hoche 75008 Paris
Frankrike

Tel: +33 (0) 1 56 60 52 18
alexion.france@alxn.com


Latvija
Alexion Pharma France
56 avenue Hoche 75008 Paris
Francija

Tel: +33 (0) 1 56 60 52 18
alexion.france@alxn.com
United Kingdom
Alexion Pharma UK
3000 Cathedral Hill
Guildford
Surrey GU2 7YB UK

Tel: +44 (0)1 483 24 6641
alexion.uk@alxn.com


Lietuva
Alexion Pharma France
56 avenue Hoche 75008 Paris
Prancūzija

Tel: +33 (0) 1 56 60 52 18
alexion.france@alxn.com
Táto písomná informácia pre používateľov bola naposledy schválená v {MM/RRRR}.

Podrobné informácie o tomto lieku sú dostupné na internetovej stránke Európskej agentúry pre lieky
(EMEA): http://www.emea.europa.eu. Sú tam aj odkazy na ďalšie internetové stránky o ojedinelých ochoreniach a ich liečbe.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
---
Pokyny na používanie pre zdravotníckych pracovníkov
Zaobchádzanie s liekom Soliris

Nasledujúce informácie sú určené len pre lekárov a zdravotníckych pracovníkov.

1 Ako sa Soliris dodáva?
Každá injekčná liekovka lieku Soliris obsahuje 300 mg účinnej zložky v 30 ml roztoku produktu.

2 Pred podaním
Riedenie sa má vykonávať v súlade s pravidlami dobrej praxe, zvlášť vzhľadom na asepsu.
Soliris musí na podávanie pripravovať kvalifikovaný zdravotnícky pracovník dodržiavajúci aseptický postup.
• Roztok lieku Soliris vizuálne skontrolujte na prítomnosť pevných častíc a zmenu sfarbenia
• Odsajte požadované množstvo lieku Soliris z injekčnej liekovky (liekoviek) použitím sterilnej injekčnej striekačky.
• Preneste odporúčanú dávku do infúzneho vaku.
• Rozrieďte liek Soliris na konečnú koncentráciu 5 mg/ml (pôvodná koncentrácia vydelená dvomi)
pridaním príslušného množstva riediaceho roztoku do infúzneho vaku. Pre dávky 600 mg použite
60 ml lieku Soliris (10 mg/ml) a pridajte rovnaké množstvo riediaceho roztoku. Na 900 mg použite
90 ml lieku Soliris a pridajte 90 ml riediaceho roztoku.
Konečné množstvo rozriedeného roztoku lieku Soliris 5 mg/ml je 120 ml na 600 mg dávky alebo
180 ml na 900 mg dávky.
Riediace roztoky sú 0,9 % chlorid sodný, 0,45 % chlorid sodný alebo 5 % dextróza vo vode.
• Infúzny vak obsahujúci riedený roztok lieku Soliris jemne premiešavajte, aby ste zaručili dôkladné zmiešanie lieku a riediaceho roztoku.
• Zriedený roztok sa pred podaním môže ohriať na izbovú teplotu (18° – 25°C) pôsobením okolitého vzduchu.
• Zlikvidujte všetok nepoužitý liek, ktorý zostal v injekčnej liekovke, pretože liek neobsahuje žiadne konzervačné látky.
• Rozriedené roztoky lieku Soliris možno uchovávať pri teplote 2 °C – 8 °C najviac 24 hodín pred podávaním.

3 Podávanie
• Soliris nepodávajte formou intravenóznej injekcie push alebo bolus.
• Soliris má byť podávaný iba ako intravenózna infúzia a musí byť pred podávaním riedený na konečnú koncentráciu 5 mg/ml. Zriedené roztoky lieku Soliris sú stabilné 24 hodín pri teplote
2°C – 8°C. Pred podávaním nechajte rozriedený roztok ohriať sa na izbovú teplotu pôsobením okolitého vzduchu. Rozriedený roztok sa nesmie zohrievať v mikrovlnnej rúre ani iným zdrojom tepla ako pôsobením izbovej teploty.
• Riedený roztok lieku Soliris musí byť podávaný intravenóznou infúziou v priebehu 25 – 45 minút gravitačným injekčným čerpadlom alebo infúznym čerpadlom. Počas podávania pacientovi nie je potrebné chrániť riedený roztok lieku Soliris pred svetlom.
Pacient musí byť pozorovaný hodinu po infúzii. Pri výskyte nežiaducej udalosti počas podávania lieku Soliris možno podľa uváženia lekára infúziu spomaliť alebo zastaviť. Ak sa infúzia spomalí, celková dĺžka infúzie by nemala prekročiť dve hodiny.

4 Zvláštne zaobchádzanie a uchovávanie
Injekčné liekovky lieku Soliris sa musia uchovávať v chladničke pri teplote 2 °C – 8 °C, chránené pred svetlom v pôvodnom obale až do času použitia. Nepoužívať po dátume exspirácie vyznačenom na vonkajšom obale.
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.