Liečivo je sevoflurán. Sevoflurán patrí do skupiny liekov, nazývaných celkové anestetiká. Tieto vyvolávajú dočasný útlm centrálneho nervového systému tela. Tento útlm spôsobuje úplné znecitlivenie, vrátane narkózy – navodeného spánku, čo umožňuje vykonať chirurgický zákrok (operáciu) bez vnímania bolesti alebo strachu.
Sevoflurán je číra, bezfarebná kvapalina, ktorá sa po vložení do špeciálneho prístroja na anestéziu (odparovača) zmení na plyn. Tento sa mieša s kyslíkom, ktorý budete vdychovať. Po vdýchnutí (inhalovaní) sevofluránu sa u dospelých aj u detí navodí a udržiava hlboký, bezbolestný spánok (celková anestézia).
Závažné vedľajšie účinky:
Nasledujúce vedľajšie účinky pri lieku Sojourn sú závažné a v prípade potreby ich počas operácie zvládne, chirurg alebo anestéziológ. Ak po operácii pocítite niektorý z nasledujúcich vedľajších účinkov, okamžite to oznámte lekárovi alebo zdravotnej sestre:
- alergické reakcie s opuchom tváre, jazyka a hrdla a ťažkosťami pri dýchaní, ktoré môžu byť závažné;
- rýchle zvýšenie telesnej teploty (malígna hypertermia);
- sipot a dýchavičnosť.
Ďalšie vedľajšie účinky:
Veľmi časté vedľajšie účinky (môžu postihovať viac ako 1 z 10 osôb):
- agitovanosť (stav nepokoja a rozrušenia), pomalý srdcový rytmus, nízky krvný tlak, kašeľ, nevoľnosť (pocit na vracanie) a vracanie (dávenie).
Časté vedľajšie účinky (môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb):
- ospalosť alebo pocit veľkej ospalosti, bolesť hlavy, závrat, rýchly srdcový rytmus, vysoký krvný tlak, poruchy dýchania, obštrukcia (upchatie) dýchacích ciest, pomalé a plytké dýchanie, kŕče svalov hrdla, zvýšené slinenie, horúčka, zimnica, zvýšený alebo znížený počet bielych krviniek (čo môže mať vplyv na imunitný systém, t.j. zvýšenú náchylnosť k infekciám), zvýšená hladina glukózy (cukru) v krvi, zistená vyšetrením krvi, zvýšené hladiny pečeňových enzýmov, zistené vyšetrením krvi, zvýšené hladiny fluoridu v krvi, zistené vyšetrením krvi a znížená telesná teplota.
Menej časté vedľajšie účinky (môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb):
- zníženie alebo zvýšenie počtu určitých bielych krviniek. Zníženie počtu bielych krviniek môže byť spojené so závratmi, únavou, slabosťou, vredmi v ústach a náchylnosťou k infekciám;
- zmätenosť, búšenie srdca alebo nepravidelný srdcový rytmus, AV blokáda (porucha elektrického vedenia srdca), apnoe (keď prestanete dýchať), astma, hypoxia (nízka hladina kyslíka v krvi) a zvýšené hladiny kreatinínu v krvi (ukazovateľ zhoršenej funkcie obličiek); ako bolo zistené krvným testom.
Neznáme (častosť sa nedá odhadnúť z dostupných údajov):
- záchvaty podobné epilepsii, náhle zášklby, zastavenie srdca, znížená funkcia pečene alebo hepatitída (zápal pečene), vyznačujúce sa napr. stratou chuti do jedla, horúčkou, nevoľnosťou, vracaním, bolesťou brucha, žltačkou a tmavým močom;
- nepríjemné pocity na hrudníku, zvýšený vnútrolebečný tlak, zápal podžalúdkovej žľazy, zvýšenie hladiny draslíka v krvi zistené testom na vzorke krvi, stuhnutosť svalov, žltá koža, zápal obličiek (príznaky môžu zahŕňať horúčku, zmätenosť alebo ospalosť, vyrážku, opuch, viac alebo menej moču ako je normálne a krv v moči) a opuch.
Niekedy badať záchvaty. Môžu sa vyskytnúť pri podávaní sevofluránu alebo až o deň neskôr, počas zotavovania. Vyskytujú sa väčšinou u detí a mladých dospelých.
U detí s Downovým syndrómom, ktoré dostávajú sevoflurán, môže dôjsť ku spomaleniu srdcového rytmu.