hladké svalstvo tráviaceho traktu, čo môže vyvolať vracanie alebo hnačku, ktoré sú pri použití karboprost trometamolu na prerušenie tehotenstva alebo v popôrodnom období bežné. Karboprost trometamolu môže vyvolať prechodné zvýšenie telesnej teploty. Veľké dávky karboprost trometamolu vyvolávajú zvýšenie krvného tlaku pravdepodobne v dôsledku kontrakcií hladkého svalstva cievnej steny. Pri dávkach karboprost trometamolu používaných na prerušenie gravidity nie je tento účinok klinicky významný. U niektorých pacientok môže karboprost trometamolu vyvolať prechodnú bronchokonstrikciu.
Pacientkám sa podalo intramuskulárne 250 mg karboprostu v dvojhodinových intervaloch. Priemerná vrcholová plazmatická koncentrácia v krvi bola 2060 pg/ml pol hodiny po prvej injekcii, dve hodiny po prvej injekcii tesne pred druhou injekciou sa dosiahla priemerná koncentrácia 770 pg/ml. Priemerná plazmatická koncentrácia pol hodiny po druhej injekcii bola mierne vyššia ako po podaní prvej injekcie (2663 pg/ml) a poklesla na priemer 1047 pg/ml dve hodiny po druhej injekcii. Päť žien, ktoré porodili spontánne v termíne, bolo ihneď po pôrode liečených jednou injekciou 250 mg karboprostu. Vzorky periférnej krvi sa odoberali niekoľkokrát počas štyroch hodín a hladiny karboprost trometamolu sa stanovovali rádioimunoesejou. Najvyššia koncentrácia karboprost trometamolu sa zaznamenala u dvoch pacientok 15 minút po podaní (3009 pg/ml a 2916 pg/ml), u dvoch pacientok po 30 minútach (3097 pg/ml a 2792 pg/ml), a u jednej pacientky po 60 minutách (2718 pg/ml).
Terapeutické indikácieIntramuskulárne podanie
PotratPROSTIN
® 15M injekčný roztok (carboprostum trometamoli) sa indikuje na ukončenie tehotenstva od 8. týždňa a aj počas druhého trimestra gestácie vypočítaného od prvého dňa posledného normálneho menštruačného cyklu. Takisto sa indikuje u nasledujúcich stavov, ktoré sú vo vzťahu k potratu v druhom trimestri:
· Nemožnosť vypudenia plodu pri liečbe inou metódou.
· Predčasný odtok plodovej vody pri použití intrauterinnej metódy, kedy došlo k vyplaveniu lieku s plodovou vodou a činnosť maternice sa nedostavila alebo je nedostatočná.
· Potreba opakovaného intrauterinného podania lieku na vypudenie plodu.
· Neúmyselný alebo spontánny odtok plodovej vody, ak nie je plod životaschopný a pri chýbaní zodpovedajúcej aktivity maternice pre jeho vypudenie.
Zamĺknutý potratPROSTIN
® 15M injekčný roztok sa takisto indikuje na vyprázdnenie maternice u pacientok so zamĺknutým potratom v druhom trimestri gravidity.
Popôrodné krvácaniePROSTIN
® 15M injekčný roztok sa indikuje na liečbu popôrodného krvácania, ktoré je spôsobené atóniou maternice, ktoré neodpovedá na konvenčné metódy liečby.
Intraamniotické podanie
PROSTIN
® 15M injekčný roztok sa indikuje na intraamniotické podanie na vyvolanie potratu od 13. týždňa a v druhom trimestri tehotenstva, vypočítaného od prvého dňa posledného normálneho menštruačného cyklu.
Kontraindikácie· Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek zložku lieku.
· Akútne zápalové ochorenie malej panvy.
· Pacientkám so známym aktívnym ochorením srdca, pľúc, obličiek alebo pri ochoreniach pečene.
· Liek sa nepodáva počas tehotenstva a dojčenia, čo vyplýva z indikácií.
Nežiaduce účinkyIntramuskulárne podanie
Nežiaduce účinky injekčného roztoku PROSTIN
® 15M sú vo všeobecnosti prechodné a reverzibilné po ukončení liečby. Najčastejšie pozorované nežiaduce účinky majú vzťah k jeho kontraktilnému účinku na hladké svaly.
Podanie lieku proti vracaniu alebo hnačke pred podaním alebo súčasne s podaním injekčného roztoku PROSTIN
® 15M významne znížilo vysoký výskyt nežiaducich gastrointestinálnych účinkov zvyčajných pri podávaní všetkých prostaglandínov pri potrate. Ich podanie by malo byť integrálnou súčasťou liečby žien v prípade navodenia potratu injekčným roztokom PROSTIN
® 15M.
Nežiaduce účinky injekčného roztoku PROSTIN
® 15M pozorované pri podaní na vyvolanie potratu, z ktorých nie všetky majú jednoznačný vzťah k podaniu lieku, sú nižšie uvedené podľa klesajúcej tendencie:
Vracanie, hnačka, nauzea, začervenanie alebo návaly, mrazenie alebo zimnica, kašeľ, bolesti hlavy, kŕče, endometritída, čkanie, bolesti podobné ako pri dysmenorey, parestézie, bolesti chrbta, svalov, citlivosť prsníkov, bolesti v očí, ospalosť, dystónia, bronchospazmus, bolesť v mieste vpichu, tinitus, vazovagálny syndróm, sucho v ústach, hyperventilácia, poruchy dýchania, hemateméza, poruchy chuti, infekcie močového systému, septický šok, tortikolis, letargia, hypertenzia a hypotenzia, bradykardia, tachykardia, perforovaný uterus, ruptúra, poruchy spánku, pocit ťažoby na hrudníku, dušnosť, perforácia zadnej časti krčka maternice, slabosť, potenie, rozmazané videnie, bolesti v epigastriu, nadmerný smäd, zášklby očných viečok, dávenie, sucho v hrdle, pocit dusenia, tyreotoxická kríza, synkopa, palpitácia, závraty, infekcia horných dýchacích ciest, kŕče v dolných končatinách, úzkosť, bolesti na hrudníku, zadržanie častí placenty, pocit skráteného dychu, pocit plnosti v krku, inverzia maternice, nervozita, sipot, únava.
Najčastejšími komplikáciami po aplikácii injekčného roztoku PROSTIN
® 15M na vyvolanie potratu, ktoré si vyžadovali prídavnú liečbu po prepustení z nemocnice boli endometritída, zadržanie časti placenty, nadmerné krvácanie z maternice.
Intraamniotické podanie
Nežiaduce účinky boli prechodné a reverzibilné po prerušení liečby. Najčastejšie pozorované nežiaduce účinky pri používaní injekčného roztoku PROSTIN
® 15M pri potratoch boli v spojitosti s jeho kontraktilným účinkom na hladké svalstvo.
Nežiaduce účinky zistené počas používania injekčného roztoku PROSTIN
® 15M na vyvolanie potratu (nie všetky v priamej spojitosti s liekom) sú uvedené podľa klesajúcej frekvencie: vracanie, hnačka, nauzea, bolesti hlavy, endometritída, bolesti podobné ako pri dysmenorey, slabosť, hyperventilácia. Pri podaní lieku PROSTIN
Ò15M je potrebné myslieť na to, že ojedinele sa po podaní niektorých prostaglandínov pozoroval kardiovaskulárny kolaps.
Podávanie lieku môže byť spojené s prechodnou horúčkou, ktorá môže byť spôsobená ovplyvnením termoregulácie na úrovni hypotalamu. Odlíšenie endometritídy po aborte od horúčky indukovanej liekom je ťažké, so vzrastajúcou klinickou skúsenosťou sa však rozdiely stávajú zrejmejšie a možno ich zhrnúť nasledovne:
| Horúčka pri endometritíde
| Horúčka indukovaná liekom PROSTINÒ 15M
|
1.
| Čas vzniku: Typicky na 3. deň po potrate (38 °C alebo viac).
| Medzi 1. až 16. hodinou po podaní prvej injekcie.
|
2.
| Trvanie: Neliečená horúčka trvá a infekcia sa šíri v malej panve.
| Po prerušení liečby sa teplota spontánne vracia do normy.
|
3.
| Retencia: Plodové obaly sú často zadržané v hrdle alebo dutine maternice.
| K zvýšeniu teploty dochádza bez ohľadu na retenciu obalov.
|
4.
| Histológia: Endometrium je infiltrované lymfocytmi s ložiskami nekrózy a krvácania.
| Aj keď stroma endometria môže byť edematózna a prekrvená, zápal nie je prítomný.
|
5.
| Maternica: Často býva zväčšená a mäkká, pri tlaku na fundus alebo palpácii cervixu bolestivá.
| Involúcia pokračuje normálne a maternica nie je bolestivá.
|
6.
| Výtok: Častý je výtok a zapáchajúce lochiá.
| Normálne lochiá.
|
7.
| Kultivácia z cervixu: Samotná prítomnosť mikroorganizmov bez prítomnosti klinických známok sepsy neoprávňuje stanoviť diagnózu septického potratu. Včasne po potrate môžu byť kultivácie pozitívne aj u pacientok bez infekcie. V diferenciálnej diagnóze má význam pretrvávanie kultivačnej pozitivity spolu s klinickými prejavmi infekcie.
| |
8.
| Krvný obraz: Endometritídu a hypertermiu vyvolanú liekom PROSTINÒ15M nemožno len na základe leukocytózy a leukogramu odlíšiť, pretože počet leukocytov môže byť zvýšený tak pri infekcii ako aj vplyvom liečiva. U pacientov s liekom indukovanou horúčkou bez klinických a bakteriologických známok infekcie postačuje zvýšený príjem tekutín. Žiadne ďalšie empirické opatrenia nie sú potrebné, lebo horúčka indukovaná liekom je vždy prechodná a spontánne ustúpi.
| |
| | | |
Dávkovanie a spôsob podávania'
Parenterálne lieky sa musia vyšetriť zrakom na prítomnosť čiastočiek alebo zmenu farby, prípadne či roztok alebo obal dovoľuje podanie lieku.
Intramuskulárne podanie
PotratÚvodná dávka 250 mg injekčného roztoku PROSTIN
® 15M sa musí podať hlboko intramuskulárne tuberkulínovou injekčnou striekačkou. Nasledujúce dávky 250 mg/ml sa majú podávať v dvoj- až trojhodinových intervaloch v závislosti od odpovede maternice. Na úvod sa môže podať testovacia dávka 100 mg. Ak sa kontrakcie maternice považujú za nedostatočné po niekoľkých dávkach 250 mg, dávka sa môže zvyšovať po 50 mg do maximálnej dávky 500 mg na dávku každé 2 – 3 hodiny.
Pri niektorých zamĺknutých potratoch môže byť dávka 125 mg rovnako účinná ako 250 mg.
Neodporúča sa prekročiť celkovú dávku 12 mg a kontinuálne podávanie dlhšie ako 2 dni.
Popôrodné krvácanie
Na úvod sa má podať 250 mg/ml injekčného roztoku PROSTIN
® 15M hlboko intramuskulárne. V klinických štúdiách vo väčšine prípadov došlo k odpovedi už po jednej dávke. V niektorých prípadoch došlo k úspechu až po opakovanom podávaní v intervaloch 15 až 90 minút. Potrebu ďalších injekcií a interval medzi dávkami musí stanoviť jedine pôrodník na základe klinického obrazu. Celková dávka nemá prekročiť 2 mg (8 dávok).
Intraamniotické podanie
PotratDávka 2,5 mg/10 ml injekčného roztoku PROSTIN® 15M sa podáva sterilnou striekačkou transabdominálne do amniového vaku. Podávanie má byť pomalé a dlhšie ako 5 minút. Počas podávania sa musí pravidelne voľným refluxom kontrolovať čírosť obsahu amniotickej tekutiny. Ak sa objaví krv v tekutine, liek sa v tomto mieste nesmie ďalej podávať.
Ak potrat nenastane a ošetrujúci lekár sa domnieva, že je indikovaný, druhá injekcia 2,5 mg sa môže podať intraamnioticky o 24 hodín.
Celková dávka lieku PROSTIN
® 15M nesmie prekročiť 5 mg.
UpozorneniaPROSTIN
® 15M injekčný roztok sa má používať len pri striktnom dodržiavaní odporúčaného dávkovania v nemocnici. Nepôsobí zrejme priamo na fetoplacentárnu jednotku, a preto sa nemá podávať v situácii, kedy plod v maternici dosiahol životaschopnosť. Nemá sa považovať za abortívum.
Skúšky na zvieratách, ktorým bol liek podávaný vo vysokých dávkach niekoľko týždňov ukázali, že prostaglandíny triedy E a F môžu navodiť proliferáciu kostnej hmoty. Tento jav bol pozorovaný tiež u novorodencov dlhodobo liečených prostaglandínom E1. O ovplyvnení kostí pri krátkodobom podávaní lieku PROSTIN
® 15M nie sú žiadne dôkazy.
Vzhľadom na výskyt neúplných spontánnych potratov sa môže aj pri umelom prerušení tehotenstva pomocou lieku PROSTIN
® 15M očakávať neúplný potrat asi u 20 % prípadov.
Aj keď výskyt poškodenia cervixu je veľmi malý, cervix sa má vždy po potrate dôkladne vyšetriť.
Podávanie lieku môže byť spojené s prechodnou horúčkou, ktorá môže byť spôsobená ovplyvnením termoregulácie na úrovni hypotalamu. Zvýšenie teploty o viac ako 1,1°C sa pri odporúčanom dávkovaní vyskytlo asi u 1/8 pacientok. Vo všetkých prípadoch došlo po skončení liečby k úprave teploty do normy. Odlíšenie endometritídy po aborte od horúčky indukovanej liekom je ťažké, so vzrastajúcou klinickou skúsenosťou sa však rozdiely stávajú zrejmejšie.
Len v mimoriadnych prípadoch možno liek použiť u pacientok s astmou v anamnéze (riziko bronchokonstrikcie) a s pľúcnym ochorením (možnosť zníženia pľúcneho krvného prietoku a zvýšenia tlaku v arteria pulmonalis). U pacientok s kardiovaskulárnym ochorením treba starostlivo zvážiť pomer rizika a prospechu liečby (riziko poklesu krvného tlaku až rozvoj kardiovaskulárneho kolapsu, bradykardia)
Pri použití lieku u pacientok s anamnézou astmy, hypotenzie, hypertenzie, kardiovaskulárnych, obličkových alebo pečeňových chorôb, pri anémii, iktere alebo diabete sa PROSTIN
® 15M injekčný roztok musí podávať s opatrnosťou.
Rovnako ako iné oxytotiká aj PROSTIN
® 15M injekčný roztok sa musí opatrne podávať u pacientiek s poškodenou (zjazvenou) maternicou.
Počas tretieho trimestra tehotenstva má uterus narastajúcu citlivosť na exogénne prostaglandíny. Minimálna účinná dávka injekčného roztoku PROSTIN
® 15M schopného spôsobiť vyprázdnenie maternice v priebehu 3. trimestra sa nestanovila.
Liek obsahuje benzylalkohol. Pri benzylalkohole bola popísaná súvislosť so vznikom fatálneho “gasping syndrómu” u nedonosených detí.
VarovanieLiek sa nesmie používať po uplynutí času použiteľnosti uvedenom na obale.
Balenie1 ampulka x 1 ml
10 ampuliek x 1 ml.
UchovávanieUchovávajte v chladničke pri teplote 2°C – 8°C.
Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.
Dátum poslednej revízie textu: Jún 2007