PABAL sol inj 5x1 ml/100 µg (liek.inj.)

fúzie dochádza k rýchlemu zníženiu účinku.


V prípade, že po podaní karbetocínu krvácanie uteru pretrváva, musí sa určiť jeho príčina. Do úvahy je treba vziať také dôvody, ako sú zachytené fragmenty placenty, neprimerané vyprázdnenie alebo zošitie maternice alebo poruchy zrážania krvi.


Karbetocín je určený len na jednorazové podanie. V prípade pretrvávajúcej hypotónie alebo atónie maternice a následného nadmerného krvácania treba uvážiť prídavnú liečbu oxytocínom a/alebo ergometrínom. Nie sú k dispozícii údaje o ďalších dávkach karbetocínu alebo o použití karbetocínu pri pretrvávajúcej atónii maternice po podaní oxytocínu.


Štúdie na zvieratách ukázali, že karbetocín má istý antidiuretický účinok (vazopresívnu aktivitu: <0,025 IU/ampulku) a preto nemožno vylúčiť možnosť hyponatrémie, najmä u pacientok, ktoré zároveň dostávajú veľké objemy intravenóznych tekutín. Je nevyhnutné včas rozoznať príznaky, ako ospalosť, apatia a bolesť hlavy, aby sa predišlo kŕčom a kóme.


Vo všeobecnosti sa karbetocín musí užívať opatrne pri migréne, astme a kardiovaskulárnej chorobe alebo v inom stave, v ktorom rýchle hromadenie extracelulárnej vody môže vytvoriť nebezpečnú situáciu pre systém, ktorý je už nadmerne zaťažený. Rozhodnutie o podaní karbetocínu môže lekár urobiť až po starostlivom zvážení potenciálneho úžitku, ktorý karbetocín môže poskytnúť v týchto osobitných prípadoch.


U tehotenského diabetes mellitus sa zatiaľ nevykonali žiadne špecifické štúdie. Účinnosť karbetocínu podaného po vaginálnom pôrode tiež nebola stanovená.



4.5. Liekové a iné interakcie


Počas klinických skúšok bol karbetocín podaný spolu s radom analgetík, spazmolytík a liekov používaných na epidurálnu alebo spinálnu anestéziu a nezistili sa žiadne liekové interakcie. Neuskutočnili sa žiadne špecifické interakčné štúdie.


Keďže karbetocín je štrukturálne veľmi blízky oxytocínu, nemožno vylúčiť výskyt interakcií, ktoré sú známe v spojitosti s oxytocínom:


Bola zaznamenaná ťažká hypotenzia, keď bol oxytocín podaný 3 až 4 hodiny po profylaktickom podaní vazokonstriktora spolu s kaudálnou blokovou anestéziou.

V kombinácii s ergotovými alkaloidmi ako metylergometrín, oxytocín a karbetocín môžu posilniť hypertenzný účinok týchto liekov. Podanie oxytocínu alebo metylergometrínu po karbetocíne môže byť spojené s nebezpečenstvom kumulatívnej expozície.


Keďže sa zistilo, že prostaglandíny potencujú účinok oxytocínu, predpokladá sa, že to isté sa môže stať s karbetocínom. Preto sa neodporúča spolu užívať prostaglandíny
a karbetocín. Ak sa podávajú súčasne, je potrebné pacienta starostlivo monitorovať.


Niektoré inhalačné anestetiká, ako halotan a cyklopropán, môžu zvýšiť hypotenzný účinok a oslabiť účinok karbetocínu na uterus. Počas súčasného používania
s oxytocínom boli zaznamenané arytmie.



4.6. Gravidita a laktácia


Počas tehotenstva je použitie karbetocínu kontraindikované pre indukciu pôrodu (pozri
časť 4.3).


Počas klinických skúšok neboli zaznamenané signifikantné účinky na uvoľňovanie mlieka. Zistilo sa, že z plazmy do mlieka dojčiacich matiek prechádzajú malé
množstvá karbetocínu (pozri časť 5.2). Predpokladá sa, že malé množstvá karbetocínu,
ktoré prechádzajú do mledziva alebo materského mlieka po jedinej injekcii karbetocínu a sú následne požité dieťaťom, sa rozložia črevnými enzýmami.



4.7. Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje


Netýka sa.


4.8. Nežiaduce účinky


Nežiaduce účinky zaznamenané u karbetocínu počas klinických skúšaní boli rovnakého typu a frekvencie, ako nežiaduce účinky pozorované u oxytocínu, podaného po cisárskom reze vykonanom v spinálnej alebo epidurálnej anestézii.

Databáza tried orgánových
systémov
Veľmi časté
≥ 1/10
Časté
≥ 1/100 a < 1/10
Poruchy krvi a lymfatického
systému

Anémia
Poruchy srdca


Gastrointestinálne poruchy
Nauzea, bolesť brucha
Chuť kovu, vracanie
Celkové poruchy a reakcie
v mieste podania
Pocit tepla
Mrazenie, bolesť
Poruchy kostrového svalstva,
spojivových tkanív a kostí

Bolesť chrbta
Poruchy nervového systému
Bolesť hlavy, tremor
Závrat
Poruchy dýchacej sústavy,
hrudníka a mediastína

Bolesť hrudníka, dyspnoe
Poruchy kože a podkožného
tkaniva
Pruritus

Cievne poruchy
Hypotenzia, sčervenanie




V ojedinelých prípadoch bolo počas klinických skúšaní pozorované potenie
a tachykardia.





4.9. Predávkovanie


Predávkovanie karbetocínom môže vyvolať hyperaktivitu maternice v alebo bez závislosti na precitlivenosti na tento liek.


Hyperstimulácia prejavujúca sa silnými (hypertonickými) alebo predĺženými (tetanickými) sťahmi v dôsledku predávkovania oxytocínom môže viesť k ruptúre maternice alebo popôrodnému krvácaniu.


Predávkovanie oxytocínom môže u ťažkých prípadov viesť k hyponatrémii a vodnej intoxikácii, najmä ak je spojená so súčasným nadmerným príjmom tekutín. Keďže karbetocín je analógom oxytocínu, nemožno vylúčiť možnosť podobnej príhody.


Liečenie predávkovania karbetocínom pozostáva zo symptomatickej a podpornej terapie. Keď sa dostavia príznaky predávkovania, matku je treba napojiť na kyslík.


V prípade intoxikácie vodou je podstatné obmedziť príjem tekutiny, podporiť diurézu, napraviť elektrolytickú rovnováhu a kontrolovať kŕče, ktoré sa môžu prípadne dostaviť.



5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI


5.1. Farmakodynamické vlastnosti


Farmakoterapeutická skupina: Oxytocín a analógy
ATC kód: H01BB03


Farmakologické a klinické vlastnosti karbetocínu sú vlastnosťami dlho účinkujúceho agonistu oxytocínu.


Podobne ako oxytocín, karbetocín sa selektívne viaže na receptory oxytocínu
v hladkom svalstve uteru, stimuluje jeho rytmické kontrakcie, zvyšuje frekvenciu existujúcich kontrakcií a zvyšuje tonus muskulatúry uteru.


U maternice po pôrode je karbetocín schopný zvýšiť počet a silu spontánnych maternicových kontrakcií. Nástup kontrakcií maternice po karbetocíne je rýchly, pričom pevná kontrakcia sa dostaví do dvoch minút.


Jediná 100-mikrogramová intravenózna dávka karbetocínu podaná po pôrode dieťaťa postačuje na to, aby udržala primerané maternicové kontrakcie, ktoré sú prevenciou atónie maternice a nadmerného krvácania, porovnateľné s infúziou oxytocínu trvajúcou niekoľko hodín.


5.2. Farmakokinetické vlastnosti


Karbetocín sa vyznačuje dvojfázovou elimináciou po vnútrožilovom podaní
s lineárnou farmakokinetikou v rozsahu dávok od 400 do 800 mikrogramov. Konečný polčas eliminácie je približne 40 minút. Renálny klírens nezmenenej formy je nízky, iba <1% injektovanej dávky sa nezmenené vylúči obličkami.


Plazmatické koncentrácie karbetocínu boli u 5 zdravých dojčiacich matiek detegovateľné po 15 min a vrcholili do 60 minút pri maxime 1035 ± 218 pg/ml. Maximálna koncentrácia v mlieku bola približne 56-krát nižšia ako v plazme po 120 min.


5.3. Predklinické údaje o bezpečnosti


V porovnaní s oxytocínom má karbetocín nižší účinok na vylučovanie a uvoľňovanie mlieka u zvierat. Štúdium intravenóznej aplikácie na zvieratách ukázalo, že karbetocín má zanedbateľný hemodynamický účinok a jeho antidiuretická aktivita predstavuje len jednu tretinu aktivity oxytocínu.


V rámci štúdií akútnej toxicity LD50 nemohla byť stanovená. Dávky, ktoré boli 7000- krát vyššie ako terapeutické dávky karbetocínu, boli dobre znášané. Počas štvortýždňových štúdií toxicity na potkanoch a psoch pri dávkach do 1 mg/kg/deň, ktoré sú 700-krát vyššie ako terapeutické dávky, neboli pozorované žiadne toxické účinky.


Štúdie reprodukčnej toxicity na potkanoch s každodenným podávaním lieku od narodenia až do 21. dňa laktácie ukázali zníženie prírastku telesnej hmotnosti mláďat. Žiadne iné toxické účinky neboli pozorované. Indikácia nezdôvodňovala uskutočnenie štúdií plodnosti alebo embryotoxicity.


Vzhľadom na jednodávkový charakter indikácie sa štúdie karcinogenicity karbetocínu neuskutočnili.


V testoch in vitro a in vivo sa tento produkt nejavil ako mutagénny.




6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE


6.1. Zoznam pomocných látok


Chlorid sodný
Ľadová kyselina octová pre prispôsobenie pH. Voda na injekciu.


6.2. Inkompatibility


Keďže sa neuskutočnili štúdie kompatibility, tento liek sa nesmie zmiešavať s inými liekmi.


6.3. Čas použiteľnosti


2 roky.
Čas použiteľnosti po prvom otvorení obalu:
Po prvom otvorení ampulky: roztok sa musí ihneď použiť.


6.4. Špeciálne upozornenia na uchovávanie



Ampulky uchovávajte v pôvodnom vonkajšom obale kvôli ochrane pred svetlom.
Uchovávajte v chladničke pri 2 až 8°C. Nezmrazujte.


6.5. Druh obalu a obsah balenia


Sklenená ampulka typu I s bielym identifikačným kruhom a modrou bodkou naznačujúcou vopred narezanú oblasť, obsahujúca 1 ml injekčného roztoku.

6.6. Špeciálne opatrenia na likvidáciu


PABAL je len na intravenózne použitie.
Používať sa smú len číre roztoky bez akýchkoľvek nerozpustných čiastočiek.


Nepoužitý výrobok alebo odpadový materiál sa musí likvidovať v súlade s miestnymi predpismi.



7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII


Ferring Léčiva, a.s.
Jesenice u Prahy, Česká republika


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO



9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE / PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE



10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU


PRÍLOHA Č.4 K ROZHODNUTIU O REGISTRÁCII, EV. Č.: 2719/2005

O ZNAČENIE OBALU


ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BYŤ UVEDENÉ NA VONKAJŠOM OBALE ALEBO, AK LIEK NEMÁ VONKAJŠÍ OBAL, NA VNÚTORNOM OBALE


ŠKATUĽA Z LEPENKY


1. NÁZOV LIEKU


PABAL
Karbetocín


2. LIEČIVO


1 ml obsahuje:
Karbetocín 100 μg
(Oxytocínová aktivita približne 50 IU na jednu ampulku. Vazopresorová aktivita <0.025 IU
na jednu ampulku).


3. ZOZNAM POMOCNÝCH LÁTOK


1 ml obsahuje:
Chlorid sodný 9,0 mg
Ľadová kyselina octová na pH 3,8
Voda na injekciu do 1,0 ml


4. LIEKOVÁ FORMA A OBSAH


Karbetocín 100 mikrogramov v 1 ml


5. SPÔSOB A CESTA PODANIA


5 x 1 ml ampulky na intravenóznu injekciu


6. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE, ŽE LIEK SA MUSÍ UCHOVÁVAŤ MIMO DOSAHU A DOHĽADU DETÍ


Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.


7. INÉ ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE, AK JE TO POTREBNÉ


8. DÁTUM EXSPIRÁCIE


EXP (mesiac/rok)


9. ŠPECIÁLNE PODMIENKY NA UCHOVÁVANIE


Ampulky uchovávajte v pôvodnom vonkajšom obale kvôli ochrane pred svetlom.
Uchovávajte v chladničke pri 2 až 8ºC. Nezmrazujte.


10. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIA NA LIKVIDÁCIU NEPOUŽITÝCH LIEKOV ALEBO ODPADOV Z NICH VZNIKNUTÝCH, AK JE TO VHODNÉ


11. NÁZOV A ADRESA DRŽITEĽA ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII


Ferring Léčiva, a.s.
Jesenice u Prahy, Česká republika


12. REGISTRAČNÉ ČÍSLO




13. ČÍSLO VÝROBNEJ ŠARŽE


Číslo šarže


14. ZATRIEDENIE LIEKU PODĽA SPÔSOBU VÝDAJA


Výdaj lieku viazaný na lekársky predpis


15. POKYNY NA POUŽITIE'


MINIMÁLNE ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BYŤ UVEDENÉ NA BLISTROCH ALEBO STRIPOCH


OZNAČENIE AMPULKY


1. NÁZOV LIEKU A CESTA PODANIA


PABAL
Karbetocín injekcie


2. SPÔSOB PODANIA


Len na i.v. použitie


3. DÁTUM EXSPIRÁCIE


EXP (mesiac/rok)


4. ČÍSLO VÝROBNEJ ŠARŽE


Číslo šarže


5. OBSAH V HMOTNOSTNÝCH, OBJEMOVÝCH ALEBO V KUSOVÝCH JEDNOTKÁCH


Karbetocín 100 μg v 1ml



Uchovávajte pri teplotách medzi 2 – 8°C.


PRÍLOHA Č.3 K ROZHODNUTIU O REGISTRÁCII, EV. Č.: 2719/2005

P ÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATEĽOV


PABAL
100 mikrogramov v 1 ml Injekčný roztok Karbetocín


Informácie pre pacientov


Zapamätajte si


Pozorne si prečítajte celú písomnú informáciu skôr, ako dostanete injekciu PABALu.


Túto písomnú informáciu si uschovajte. Možno bude potrebné, aby ste si ju znovu prečítali.


Ak máte ďalšie otázky, obráťte sa na svojho lekára, pôrodnú asistentku alebo zdravotnú sestru.


Ak máte závažné nežiaduce účinky, alebo ak spozorujete akýkoľvek vedľajší účinok, ktorý nie je uvedený v tejto písomnej informácii, povedzte to lekárovi, pôrodnej asistentke alebo zdravotnej sestre.


Tento liek môže predpísať len lekár.


Obsah tejto písomnej informácie pre používateľov:
1. Čo je PABAL a na čo sa používa
2. Skôr, než vám podajú PABAL
3. Ako vám podajú PABAL
4. Možné vedľajšie účinky
5. Uchovávanie PABALu
6. Ďalšie informácie


1. ČO JE PABAL A NA ČO SA POUŽÍVA


PABAL sa používa na liečbu žien, ktoré práve porodili dieťa cisárskym rezom.
U niektorých žien po cisárskom reze kontrakcia (zmršťovanie) maternice (uterus) neprebieha dosť rýchlo. To zvyšuje pravdepodobnosť, že krvácajú viac, ako je to normálne. PABAL podnieti maternicu ku kontrakcii, a tým znižuje nebezpečenstvo krvácania.


Aktívnou zložkou PABALu je karbetocín. Podobá sa látke nazývanej oxytocín, ktorá sa tvorí v tele prirodzeným spôsobom, aby vyvolala sťahy maternice počas pôrodu dieťaťa.





2 SKÔR, AKO VÁM PODAJÚ PABAL


PABAL sa nesmie podať skôr, ako sa dieťa narodí.


Pokiaľ vám podajú PABAL, lekár musí poznať celý váš medicínsky status. Musíte lekára upozorniť na akýkoľvek nový príznak, ktorý sa objaví počas liečby PABALom.


PABAL sa nesme používať, ak


• ste alergická na karbetocín alebo ktorúkoľvek zložku PABALu (pozri časť 6).
• máte nejakú chorobu pečene alebo obličiek.
• máte preklampsiu (vysoký krvný tlak počas tehotenstva) alebo eklampsiu (tehotenská otrava krvi).
• máte akúkoľvek závažnú srdcovú nemoc.
• máte epilepsiu.
• ste niekedy zle reagovala na oxytocín (podaný niekedy vo forme kvapiek alebo injekcie počas alebo po pôrode).


Ak čokoľvek z toho platí o vás, povedzte to lekárovi.


Lekár musí byť osobitne opatrný pri používaní PABALu, ak


• dostávate migrénu.
• máte astmu.
• máte problémy so srdcom alebo obehom (ako napr. vysoký krvný tlak).
• máte nejaký iný zdravotný problém.


Ak čokoľvek z toho platí o vás, povedzte to lekárovi. Iné lieky a PABAL
Informujte lekára, či užívate alebo ste posledne užívali akékoľvek iné lieky – včítane takých, ktoré ste si kúpili bez lekárskeho predpisu.


3 AKO VÁM PODAJÚ PABAL
PABAL sa podáva ako injekcia do niektorej žily bezprostredne potom, čo sa vaše dieťatko narodilo cisárskym rezom pri epidurálnej alebo spinálnej anestézii. Dávkou je jedna ampulka (100 mikrogramov).


Ak niekto dostane primnoho PABALu



Ak nejaká pacientka dostane náhodou primnoho PABALu, jej maternica sa môže tak prudko
sťahovať, že sa poškodí alebo veľmi krváca. Môže tiež trpieť na ospalosť, apatiu a bolesti hlavy, spôsobené hromadením vody v jej tele. Budú ju liečiť inými liekmi a v prípade potreby podstúpi chirurgický zákrok.


4 MOŽNÉ VEDĽAJŠIE ÚČINKY
Tak ako všetky lieky, aj PABAL môže mať vedľajšie účinky, no nie u každého sa dostavia. Najbežnejšie vedľajšie účinky sa môžu prejaviť aspoň u 10 zo 100 žien, ktorým podali
PABAL. Medzi ne patria:
• pocit nevoľnosti (nauzea) alebo nevoľnosť (vracanie)
• bolesť v bruchu (žalúdku)
• svrbenie
• sčervenanie (červená pokožka)
• pocit tepla
• nízky krvný tlak
• bolesti hlavy
• labilita (chvenie)


Iné vedľajšie účinky, ktoré môžu postihnúť 1 až 10 z každých 100 žien zahrnujú:
• závrat
• bolesť v chrbte alebo hrudi
• chuť kovu v ústach
• anémia
• dýchavičnosť
• mrazenie


Príležitostne sa môže u niektorých ženy dostaviť rýchle búšenie srdca alebo potenie. PABAL
môže spôsobiť hromadenie vody v tele, ktoré môže viesť k ospalosti, apatii a bolesti hlavy.


Ak spozorujete akýkoľvek neželaný účinok (aj taký, ktorý nie je spomenutý v tomto letáčiku)
alebo sa po podaní PABALu necítite dobre -
→ povedzte to lekárovi, pôrodnej asistentke alebo zdravotnej sestre.


5 UCHOVÁVANIE PABALU

PABAL sa uchováva v chladničke medzi 2°C až 8°C, chránený pred svetlom v pôvodnom lepenkovom obale. Nesmie sa zmrazovať.
PABAL sa nesmie užívať po dátume exspirácie, ktorý je vytlačený na lepenkovom obale a na ampulke.



6 ĎALŠIE INFORMÁCIE


PABAL


PABAL sa dodáva v baleniach po piatich 1 ml ampulkách, pripravených pre vnútrožilovú injekciu. Každá ampulka obsahuje roztok 100 mikrogramov aktívnej zložky: karbetocín. Roztok obsahuje aj pomocné látky: vodu, chlorid sodný a kyselinu octovú (na prispôsobenie kyslosti roztoku). PABAL obsahuje menej ako 1 mmol chloridu sodného (23 mg) v jednej dávke, takže je v podstate „bez sodíka“.
PABAL sa smie používať len v dobre zariadených špecializovaných pôrodných oddeleniach. Držiteľom rozhodnutia o registrácii je FERRING-LÉČIVA, a.s., zastúpenie pre Slovenskú
republiku, Šulekova 23, 811 03 Bratislava


PABAL vyrába: Ferring GmbH, Wittland 11, Kiel, Nemecko


Akúkoľvek ďalšiu informáciu o tomto lieku môžete získať u držiteľa rozhodnutia o registrácii.


PABAL 100 mikrogramov v 1 ml injekčného roztoku


Posledná úprava tejto písomnej informácie:
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.