Orabloc je liek používaný na lokálne znecitlivenie (lokálnu anestéziu) v zubnom lekárstve.
Tento liek obsahuje liečivá artikaín (lokálne anestetikum) a adrenalín (epinefrín). Adrenalín (epinefrín) zužuje krvné cievy. Tým sa znižuje prietok krvi v mieste, kde vám lekár pichne injekciu (lokálna anémia). Tak sa znižuje krvácanie počas ošetrenia a predlžuje sa účinok lokálnej anestézie.
Orabloc sa používa u dospelých, dospievajúcich a detí od 4 rokov na lokálne znecitlivenie pri zubných zákrokoch, zahŕňajúcich:
- odstránenie jedného alebo viacerých zubov bez komplikácií;
- odstránenie zubných kazov;
- prípravu zubného pahýľa na korunku.
Časté (môžu postihovať menej ako 1 z 10 ľudí):
Nevoľnosť, vracanie, poruchy citlivosti na dotyk (parestézia), zníženie citlivosti v ústach a v oblasti tváre (hypestézia), bolesť hlavy, ktorú pravdepodobne spôsobuje epinefrín.
Menej časté (môžu postihovať menej ako 1 zo 100 ľudí):
Zrýchlenie srdcovej činnosti (tachykardia), závraty.
Neznáme (častosť výskytu sa nedá odhadnúť z dostupných údajov):
- Poruchy srdcového rytmu, zvýšenie krvného tlaku, pokles krvného tlaku, spomalenie srdcovej činnosti (bradykardia), zlyhávanie srdca a šok (môže byť život ohrozujúci).
- V závislosti od dávky (najmä pri nadmerných dávkach alebo neúmyselnej injekcii do krvnej cievy) sa môžu vyskytnúť poruchy nervového systému, napr.:
- nepokoj, nervozita;
- ospalosť, ktorá môže prejsť do straty vedomia, kómy;
- poruchy dýchania, ktoré môžu prejsť do zástavy dýchania;
- svalový tras, svalové zášklby, ktoré môžu prejsť do kŕčov.
- Počas podania injekcie lokálneho anestetika do oblasti hlavy alebo krátko po nej sa môžu objaviť dočasné poruchy videnia (rozmazané videnie, slepota, dvojité videnie).
- Poškodenie nervov (napr. tvárového nervu) a zníženie citlivosti chuti v ústach a v oblasti tváre nie sú vedľajšími účinkami, ktoré môžu byť vyvolané samotným Orablocom. Tieto vedľajšie účinky sa môžu objaviť pri akomkoľvek zubnom zákroku, a preto ich nie je možné vylúčiť. Sú podmienené nervovou dráhou v oblasti podania injekcie alebo nesprávnou injekčnou technikou.
- Neúmyselné podanie injekcie do krvnej cievy môže vo veľmi zriedkavých prípadoch spôsobiť nedostatočné zásobovanie tkanív kyslíkom, ktoré vedie k odumretiu týchto tkanív.
- Môžu sa vyskytnúť reakcie z precitlivenosti (alergické reakcie a reakcie podobné alergickým reakciám), ktoré sa prejavia ako opuch alebo zápal v mieste podania injekcie. Reakcie z precitlivenosti, ktoré sa netýkajú iba miesta podania injekcie:
- sčervenanie;
- svrbenie;
- zápal spojivového tkaniva;
- nachladnutie;
- opuch tváre (vo forme Quinckeho edému) s opuchom hornej a/alebo dolnej pery a/alebo líc;
- opuch v oblasti hrtana s pocitom zovretia a problémami pri prehĺtaní;
- žihľavka;
- problémy s dýchaním, ktoré môžu prejsť do anafylaktického šoku.
- Vzhľadom na obsah disiričitanu sodného sa môžu veľmi zriedkavo, predovšetkým u pacientov s prieduškovou astmou, objaviť reakcie z precitlivenosti prejavujúce sa ako vracanie, hnačka, dýchavičnosť, akútne astmatické záchvaty, poruchy vedomia alebo šok.
- Problémy s dýchaním (tachypnoe – zrýchlené dýchanie, bradypnoe – spomalené dýchanie), ktoré môžu viesť k zástave dýchania.
Ďalšie vedľajšie účinky u detí
U malých detí je v porovnaní s dospelými z dôvodu predĺženého znecitlivenia úst po zubnom zákroku zvýšené riziko sebauhryznutia, ktoré môže viesť k poškodeniu mäkkých tkanív.
Ak sa u vás vyskytne vedľajší účinok náhle alebo so silnou reakciou, okamžite sa obráťte na svojho lekára. Je to veľmi dôležité, pretože niektoré vedľajšie účinky (napr. pokles krvného tlaku alebo problémy s dýchaním) môžu byť život ohrozujúce.