OCTAGAM 10 % sol inf 3x100 ml (fľ.skl.)

né v časti 4.1)

Odporúčaná dávka je 0,2 - 0,4 g/kg každé tri až štyri týždne.
Ustálené hladiny IgG sa musia merať a hodnotiť v spojitosti s výskytom infekcie. Dávka sa musí prispôsobiť podľa potreby. aby sa dosiahla optimálna ochrana proti infekciám, zvýšenie môže byť potrebné u pacientov s pretrvávajúcou infekciou; o znížení dávky možno uvažovať vtedy, keď pacient ostáva bez infekcie.

Primárna imunitná trombocytopénia

Existujú dve alternatívne schémy liečby:

· 0,8 – 1 g/kg podané prvý deň; táto dávka sa môže zopakovať raz v priebehu 3 dní
· 0,4 g/kg podávané denne dva až päť dní.
V prípade relapsu možno liečbu zopakovať.

Guillainov-Barrého syndróm:

0,4 g/kg/deň po dobu 5 dní (v prípade relapsu je možné dávku zopakovať).

Kawasakiho choroba:

Podávajú sa 2,0 g/kg ako jednorazová dávka. Pacienti majú byť súčasne liečení kyselinou acetylsalicylovou.

Chronická zápalová demyelinizačná polyradikuloneuropatia (CIDP):
Začiatočná dávka: 2 g/kg telesnej hmotnosti rozdelené na 2–5 po sebe idúcich dní.
Udržiavacie dávky: 1 g/kg počas 1–2 po sebe idúcich dní každé tri týždne.
Liečebný účinok by sa mal vyhodnotiť po každom cykle; ak sa po 6 mesiacoch neprejaví žiaden liečebný účinok, liečba sa musí prerušiť.
Ak je liečba účinná, dlhodobá liečba musí byť predmetom uváženia lekára založenom na pacientovej odpovedi a udržiavacej odpovedi. Dávkovanie a intervaly možno bude treba prispôsobiť individuálnemu priebehu choroby.

Multifokálna motorická neuropatia (MMN)

Začiatočná dávka: 2 g/kg telesnej hmotnosti podávané 2 až 5 po sebe nasledujúcich dní.
Udržiavacia dávka: 1 g/kg každé 2 až 4 týždne alebo 2 g/kg každé 4 až 8 týždňov.
Liečebný účinok sa musí vyhodnotiť po každom cykle; ak po 6 mesiacoch sa nedá pozorovať liečebný účinok, liečba sa musí prerušiť.
Ak je liečba účinná, o dlhodobej liečbe rozhodne ošetrujúci lekár na základe pacientovej reakcie a reakcie na udržiavaciu dávku.

Odporúčané dávkovanie je zhrnuté v nasledujúcej tabuľke:

Indikácia
Dávka
Frekvencia podávania injekcií
Substitučná liečba:


Syndrómy primárnej imunodeficiencie
Začiatočná dávka: 0,4–0,8 g/kg

Udržiavacia dávka:
0,2–0,8 g/kg

každé 3–4 týždne
Sekundárne imunodeficiencie (ako je uvedené v 4.1.)

0,2–0,4 g/kg
každé 3–4 týždne
Imunomodulácia:


Primárna imunotrombocytopénia
0,8–1,0 g/kg

alebo

0,4 g/kg/d
v 1. deň, možno raz zopakovať v priebehu 3 dní


po dobu 2–5 dní
Guillainov-Barrého syndróm
0,4 g/kg/d
po dobu 5 dní
Kawasakiho choroba
2 g/kg
v jednej dávke spolu s kyselinou acetylsalicylovou
Chronická zápalová demyelinizačná polyradikuloneuropatia (CIDP)
Začiatočná dávka:
2 g/kg

Udržiavacia dávka:
1g/kg
v rozdelených dávkach po dobu 2–5 dní


každé 3 týždne po dobu 1–2 dní
Multifokálna motorická neuropatia (MMN)
Začiatočná dávka:
2 g/kg

Udržiavacia dávka:
1 g/kg

alebo
2 g/kg

počas 2–5 po sebe nasledujúcich dňoch



každé 2–4 týždne

alebo
každé 4–8 týždňov počas 2–5 dní
Pediatrická populácia

Dávkovanie u detí a dospievajúcich (0 - 18 ročných) sa nelíši od dospelých, pretože dávkovanie pre každú indikáciu sa stanovuje podľa telesnej hmotnosti a upravuje podľa klinického výsledku vyššie uvedených stavov.

Poškodenie pečene
Nie sú dôkazy, ktoré by si vyžadovali prispôsobenie dávky.

Poškodenie obličiek
Žiadne prispôsobenie dávky, pokiaľ si to nevyžaduje klinický stav, pozri časť 4.4.

Starší pacienti
Žiadne prispôsobenie dávky, pokiaľ si to nevyžaduje klinický stav, pozri časť 4.4.
Spôsob podávania

Na intravenózne použitie.

Octagam 10 % sa podáva intravenóznou infúziou so začiatočnou rýchlosťou 0,01 ml/kg telesnej hmotnosti za minútu počas 30 minút. Pozri časť 4.4. V prípade nežiaducich účinkov sa musí buď spomaliť rýchlosť podávania, alebo prerušiť infúzia. Pri dobrej tolerancii sa rýchlosť môže postupne zvýšiť na maximum 0,12 ml/kg telesnej hmotnosti za minútu.

Aby bol infúziou podaný všetok liek, ktorý môže zostávať v infúznych hadičkách, na konci infúzie možno prepláchnuť infúzne hadičky buď 0,9 % fyziologickým roztokom, alebo 5 % roztokom dextrózy.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na liečivo (ľudské imunoglobulíny) alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok (pozri časť 4.4 a 6.1).
Pacienti so selektívnou IgA deficienciou, ktorá vyvinula protilátky proti IgA počas podávania lieku obsahujúceho IgA môže vyústiť do anafylaxie.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Tento liek obsahuje 90 mg maltózy na ml ako excipient. Interferencia maltózy pri testoch glukózy v krvi môže spôsobiť falošne zvýšené hodnoty glukózy a následne, pri nevhodnom podaní inzulínu, môže vyústiť do život ohrozujúcej hypoglykémie a smrti. Taktiež môžu zostať neliečené prípady skutočnej hypoglykémie, ak je hypoglykemický stav maskovaný falošne zvýšenými hodnotami glukózy (pozrite si časť 4.5). Informácie týkajúce sa akútneho renálneho zlyhania nájdete nižšie.

Sledovateľnosť
Aby sa zlepšila (do)sledovateľnosť biologického lieku, má sa zrozumiteľne zaznamenať názov a číslo šarže podaného lieku.
Predbežné opatrenia pred použitím
Možným komplikáciám sa dá často vyhnúť, keď sa presvedčíme, že pacienti:
· nie sú citliví na normálny ľudský imunoglobulín pomalým injekčne podávaním lieku (1 ml/kg/h);
· sú počas priebehu infúzie monitorovaní, či sa u nich neobjavia nejaké príznaky. Najmä pacienti, ktorým doposiaľ nebol podaný normálny ľudský imunoglobulín, alebo pacienti, ktorí prechádzajú z alternatívneho lieku obsahujúceho IVIg alebo medzi predchádzajúcou a terajšou infúziou bol dlhý interval musia byť počas prvej infúzie a počas prvej hodiny po prvej infúzii sledovaní, aby sa detegovali možné nežiaduce príznaky. Všetkých ostatných pacientov je treba pozorovať aspoň po dobu 20 minút po podaní.
Podanie IVIg si vyžaduje u všetkých pacientov:
· primeranú hydratáciu pred začiatkom infúzie IVIg
· monitorovanie objemu moču
· monitorovanie hladín kreatinínu v sére
· vyhýbanie sa slučkovým diuretikám.
V prípade nežiaduceho účinku musí sa buď znížiť rýchlosť podávania alebo prerušiť infúzia. Požiadavky potrebnej liečby závisia od povahy a závažnosti nežiaducich účinkov.
Reakcie na infúziu
Niektoré nežiaduce reakcie na liek (napr. bolesť hlavy, návaly horúčavy, zimnica, myalgia, sipot, tachykardia, bolesť v krížoch, nauzea a hypotenzia) môžu byť spôsobené rýchlosťou infúzie. Odporúčaná rýchlosť infúzie popísaná v časti 4.2 sa musí prísne dodržiavať. Pacientov treba starostlivo monitorovať a sledovať na vznik akýchkoľvek symptómov, ktoré sa môžu vyskytnúť počas celého podávania infúzie.

Nežiaduce reakcie sa môžu vyskytnúť častejšie:

· u pacientov, ktorí dostávajú normálne ľudské imunoglobulíny po prvý raz alebo, v zriedkavých prípadoch, ak je zmenený liek obsahujúci normálny ľudský imunoglobulín alebo ak po predchádzajúcej infúzii uplynie dlhší interval
· u pacientov s neliečenou infekciou alebo skrytým chronickým zápalom

Precitlivenosť

Reakcie precitlivenosti sú zriedkavé.

Anafylaxia sa môže vyvinúť u pacientov
· s nedetekovateľnými IgA, ktorí majú protilátky proti IgA
· ktorí znášali predchádzajúcu liečbu s normálnym ľudským imunoglobulínom.
V prípade šoku treba zaviesť štandardnú protišokovú terapiu.

Tromboembolizmus

Existujú klinické dôkazy súvislosti medzi podávaním IVIg a tromboembolickými príhodami ako je infarkt myokardu, cerebrálna vaskulárna príhoda (vrátane mŕtvice), pľúcna embólia a hlboká venózna trombóza, ktoré sa považujú za súvisiace s relatívnym zvýšením viskozity krvi u rizikových pacientov následkom vysokého prítoku imunoglobulínu. Pri predpisovaní a podávaní IVIg obéznym pacientom a pacientom s už existujúcimi rizikovými faktormi trombotických príhod (ako je pokročilý vek, hypertenzia, diabetes mellitus a cievne ochorenie alebo trombotická príhoda v anamnéze, pacienti so získanými alebo dedičnými trombofilickými poruchami, dlhodobo imobilizovaní pacienti, pacienti s ťažkou hypovolémiou, pacienti s ochoreniami zvyšujúcimi viskozitu krvi) je potrebná opatrnosť.

U pacientov s rizikom nežiaducich tromboembolických reakcií sa IVIg lieky majú podávať s minimálnou rýchlosťou infúzie a použiteľnou dávkou.

Akútne renálne zlyhanie

U pacientov dostávajúcich liečbu IVIg boli zaznamenané prípady akútneho renálneho zlyhania. Vo väčšine prípadov sa zistila prítomnosť rizikových faktorov ako už existujúca renálna insuficiencia, diabetes mellitus, hypovolémia, nadváha, súbežná liečba nefrotoxickými liekmi alebo vek nad 65 rokov.
Obličkové parametre sa musia vyhodnotiť pred infúziou IVIg, najmä u pacientov, u ktorých sa predpokladá potenciálne zvýšené riziko pre vývoj akútneho obličkového zlyhania, a opäť pri vhodných intervaloch. U pacientov, u ktorých hrozí nebezpečenstvo akútneho obličkového zlyhania, je treba IVIg lieky podávať s minimálnou rýchlosťou infúzie a v reálnej dávke.

V prípade renálneho zlyhania treba zvážiť prerušenie podávania IVIg.
Hoci tieto prípady renálnej dysfunkcie a akútneho renálneho zlyhania boli spájané s použitím mnohých schválených IVIg liekov obsahujúcich rôzne pomocné látky, ako je sacharóza, glukóza a maltóza, na lieky obsahujúce sacharózu ako stabilizátor pripadá neúmerne vysoký podiel z celkového počtu prípadov. U rizikovej skupiny pacientov preto treba zvážiť používanie IVIg liekov, ktoré neobsahujú takéto pomocné látky. Octagam 10 % obsahuje maltózu (pozri zoznam pomocných látok vyššie).

Syndróm aseptickej meningitídy (AMS)

V súvislosti s liečbou IVIg bol hlásený výskyt syndrómu aseptickej meningitídy. Syndróm zvyčajne začína v priebehu niekoľkých hodín až 2 dní po liečbe IVIg. Vyšetrenia cerebrospinálneho moku sú často pozitívne s pleocytózou až niekoľko tisíc buniek na mm3, prevažne zo série granulocytov, a zvýšené úrovne proteínov až niekoľko stoviek mg/dl.
AMS sa môže vyskytovať častejšie v spojení s vysokou dávkou (2 g/kg) liečby IVIg.

Pacientov, u ktorých sa prejavia takéto príznaky a symptómy, treba podrobiť dôkladnému neurologickému vyšetreniu vrátane vyšetreniu cerebrospinálneho moku, aby sa vylúčili aj iné príčiny meningitídy.

Prerušenie IVIg liečby vyústilo v priebehu niekoľkých dní do remisie bez následkov.
Hemolytická anémia

Lieky IVIg môžu obsahovať protilátky krvnej skupiny, ktoré sa môžu správať ako hemolyzíny a môžu vyvolať in vivo povlak imunoglobulínu na červených krvinkách, čo môže spôsobiť pozitívnu priamu antiglobulínovú reakciu (Coombsovtest) a zriedkavo hemolýzu. Hemolytická anémia môže viesť k ďalšej IVIg liečbe vzhľadom k zvýšeniu sekvestrácie červených krviniek (ERY).. U príjemcov IVIg by sa mali monitorovať klinické príznaky hemolýzy (pozrite si časť 4.8.).
Neutropénia/leukopénia
Po liečení IVIg bolo zaznamenané prechodné zníženie počtu neutrofilov a/alebo epizódy neutropénie, občas závažnej. Tieto sa obvykle vyskytujú počas hodín alebo dní po podaní IVIg a spontánne vymizli v rozpätí 7 až 14 dní.
Akútne poškodenia pľúc pri transfúzii (TRALI)
U pacientov, ktorým bolo podané IVIg, bolo niekoľko hlásení o akútnom nekardiogénnom pľúcnom edéme [Transfusion Related Acute Lung Injury (TRALI)]. TRALI je charakterizované ťažkou hypoxiou, dyspnoe, tachypnoe, cyanózou, horúčkou a hypotenziou. Symptómy TRALI sa typicky rozvinú za alebo v priebehu 6 hodín transfúzie, často po 1–2 hodinách. Preto musia byť príjemcovia pred podaním IVIg monitorovaní a infúzia IVIg sa musí okamžite prerušiť v prípade pľúcnych nežiaducich účinkov. TRALI je potenciálne život ohrozujúci stav, ktorý si vyžaduje okamžité ošetrenie na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Ovplyvnenie sérologických testov

Po podaní imunoglobulínu sa z krvi pacienta pri testoch môže objaviť prechodný pasívny vzostup protilátok, čo môže mať za následok falošne pozitívne výsledky sérologických testov.

Pasívny prenos protilátok k antigénom erytrocytov napr. A, B, D môže interferovať s určitými sérologickými testami na protilátky červených krviniek napr. priamym antiglobulínovým testom (DAT, priamy Coombsov test).

Prenosné činidlá

Štandardné opatrenia na prevenciu prenosu infekcií pri použití liekov z ľudskej krvi alebo plazmy zahŕňajú selekciu darcov, skríning individuálnych odberov a poolov plazmy na špecifické markery infekcie a použitie účinných inaktivačných/eliminačných postupov pri výrobnom procese. Napriek tomu pri podávaní liekov pripravených z ľudskej krvi alebo plazmy nemožno úplne vylúčiť prenos infekčných činiteľov. Platí to aj pre neznáme alebo novoobjavované vírusy alebo iné patogény.

Tieto opatrenia sa považujú za účinné proti obaleným vírusom ako je HIV, HBV a HCV.

Použité opatrenia môžu mať obmedzený účinok proti neobaleným vírusom ako je vírus HAV alebo parvovírus B19.

Existujú upokojujúce klinické skúsenosti tykajúce sa absencie prenosu hepatitídy A alebo parvovírusu B19 pri podávaní imunoglobulínov a predpokladá sa tiež, že obsah protilátok významne prispieva k vírusovej bezpečnosti.

Dôležitá informácia o niektorých zložkách Octagamu
Tento liek obsahuje 69 mg sodíka v 100 ml, čo zodpovedá 3,45 % WHO odporúčaného maximálneho denného príjmu 2 g sodíka pre dospelú osobu.
(Falošne) zvýšená sedimentácia erytrocytov

U pacientov, ktorí dostávajú IVIG ako liečbu, môže byť sedimentácia erytrocytov (ESR) falošne zvýšená (nezápalové zvýšenie).

Preťaženie (objemové) obehového systému

Preťaženie (objemové) obehového systému môže nastať, keď objem infúziou podaného IVIG (alebo akéhokoľvek iného produktu odvodeného z krvi alebo plazmy) a iných súčasne podaných infúzií spôsobí akútnu hypervolémiu a akútny pľúcny edém.

Lokálne reakcie v mieste vpichu:

Boli identifikované lokálne reakcie v mieste vpichu, medzi ktoré môže patriť extravazácia, erytém v mieste infúzie, svrbenie v mieste infúzie a podobné príznaky.

Pediatrická populácia
Uvedené upozornenia a opatrenia sa týkajú dospelých aj detí.

4.5 Liekové a iné interakcie

Oslabené živé vírusové vakcíny

Podanie imunoglobulínu môže znížiť na dobu 6 týždňov až 3 mesiacov účinnosť živých oslabených vírusových vakcín ako sú vakcíny proti osýpkam, rubeole, mumpsu a ovčím kiahňam. Po podaní tohto lieku treba pred podaním živých oslabených vírusových vakcín dodržať tento trojmesačný odstup. V prípade vakcíny proti osýpkam môže toto oslabenie pretrvávať až 1 rok. Preto treba skontrolovať stav protilátok u pacientov, ktorí dostanú vakcínu proti osýpkam.
Slučkové diuretiká
Vyhnite sa súbežnému užívaniu slučkových diuretík

Testovanie krvnej glukózy

Niektoré typy systémov na testovanie glukózy (napríklad založené na metódach pyrolchinolínchinón glukózodehydrogenázy (GDH-PQQ) alebo na glukózovom farbive oxidoreduktáze) v krvi môžu nesprávne interpretovať maltózu (90 mg/ml), ktorú Octagam 10 % obsahuje, ako glukózu. Môže to mať za následok falošne zvýšené stanovené hodnoty počas infúzie a v priebehu približne 15 hodín po skončení infúzie a, v dôsledku toho, nesprávne podávanie inzulínu, spôsobujúce život ohrozujúcu hypoglykémiu či dokonca fatálnu hypoglykémiu.

Okrem toho môžu prípady pravej hypoglykémie zostať neliečené, ak je hypoglykemický stav maskovaný falošne zvýšenými hodnotami pri stanovovaní glukózy. S ohľadom na túto skutočnosť sa stanovovanie glukózy v krvi pri podávaní Octagam 10 % alebo iných parenterálnych liekov s obsahom maltózy musí uskutočňovať metódou špecifickou na glukózu.
Informácie o systéme výrobku na testovanie glukózy, vrátane testovacích prúžkov, je potrebné starostlivo si preštudovať a určiť, či je systém vhodný na používanie s parenterálnymi liekmi obsahujúcimi maltózu. V prípade akejkoľvek neistoty sa obráťte na výrobcu testovacieho systému a zistite, či je systém vhodný na používanie s parenterálnymi liekmi obsahujúcimi maltózu.

Pediatrická populácia

Uvedené interakcie sa týkajú dospelých aj detí.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Bezpečnosť použitia tohto lieku počas gravidity u ľudí sa v klinicky kontrolovaných skúškach neoverovala, preto sa liek musí u gravidných a dojčiacich žien používať s opatrnosťou. IVIg lieky preukázateľne prechádzajú placentou, vo zvýšenej miere v treťom trimestri. Klinické skúsenosti s imunoglobulínmi nasvedčujú, že sa neočakávajú škodlivé účinky na priebeh gravidity, plod ani novorodenca.

Dojčenie

Imunoglobulíny sa vylučujú do ľudského mlieka. Nepredpokladajú sa žiadne negatívne účinky na dojčených novorodencov/deti.

Fertilita

Klinické skúsenosti s imunoglobulínmi naznačujú, že nemusíme očakávať žiadne škodlivé vplyvy na fertilitu.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Octagam nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Pacienti, u ktorých sa počas liečby prejavia nežiaduce reakcie, by mali počkať, kým takéto reakcie odznejú a až potom viesť motorové vozidlo alebo obsluhovať stroje.

4.8 Nežiaduce účinky

Zhrnutie bezpečnostného profilu
Nežiaduce reakcie zapríčinené normálnymi ľudskými imunoglobulínmi (v klesajúcej frekvencii) zahrňujú (pozri tiež časť 4.4):
· triaška, bolesť hlavy, mdloby, horúčka, vracanie, alergické reakcie, nevoľnosť, artralgia, nízky krvný tlak a mierna bolesť v krížoch,
· reverzibilné hemolytické reakcie; najmä u pacientov s krvnými skupinami A, B a AB a (zriedkavo) hemolytickú anémiu, ktorá si vyžaduje transfúziu.

· (zriedkavo) náhly pokles krvného tlaku a v ojedinelých prípadoch anafylaktický šok, aj keď sa u pacienta neprejavila žiadna precitlivenosť pri predchádzajúcom podaní.
· (zriedkavo) prechodné kožné reakcie (vrátane kožného lupus erythematosus – výskyt je neznámy).
· (veľmi zriedkavo) tromboembolické reakcie, ako infarkt myokardu, porážka, pľúcny embolizmus, trombóza hlbokých žíl.
· prípady reverzibilnej aseptickej meningitídy prípady zvýšených sérových hladín kreatinínu a/alebo výskyt akútneho zlyhania obličiek.

· prípady akútneho poškodenia pľúc pri transfúzii (TRALI).
.

Tabuľkový zoznam nežiaducich reakcií

Tabuľka uvedená nižšie je v súlade s klasifikáciou orgánových systémov MedDRA (system organ clasification, SOC a preferovaná úroveň terminológie).

Frekvencie výskytu boli hodnotené podľa nasledovných konvencií: veľmi časté
(≥ 1/10); časté (≥ 1/100 až < 1/10); menej časté (≥ 1/1000 až < 1/100); zriedkavé (≥ 1/10000 až < 1/1000); veľmi zriedkavé (< 1/10,000), neznáme (nedajú sa odhadnúť z dostupných údajov).

V každej orgánovej triede sú nežiaduce reakcie uvedené v poradí podľa klesajúcej závažnosti.
Frekvencia nežiaducich reakcií na liek v klinických štúdiách s Octagamom:

Klasifikácia orgánových systémov MedDRA (SOC) podľa postupnosti:
Nežiaduca reakcia
Frekvencia na pacienta
Frekvencia na infúziu
Poruchy imunitného systému (pozri časť 4.4)
precitlivenosť
veľmi častá
častá
Poruchy nervového systému
bolesť hlavy
veľmi častá
častá
Poruchy gastrointestinálneho traktu
nevoľnosť
častá
menej častá
Poruchy kože a spojivového tkaniva
ekzém
častá
menej častá
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
bolesť chrbta
častá
menej častá
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
horúčka;
únava;
reakcia v mieste podania injekcie
zimnica;
bolesť v hrudi
častá
častá
častá

častá
menej častá
menej častá
menej častá
menej častá

menej častá
menej častá

Nasledujúce reakcie boli hlásené na základe skúseností s Octagamom po jeho uvedení na trh.
Frekvencie reakcií hlásených po uvedení na trh nie je pomocou dostupných údajov možné odhadnúť.

Klasifikácia orgánových systémov MedDRA (SOC) podľa postupnosti:
Nežiaduca reakcia (úroveň preferovaných termínov)
Frekvencia
Poruchy krvi a lymfatického systému
hemolytická anémia
leukopénia;
neznáma
neznáma
Poruchy imunitného systému (pozri časť 4.4)
anafylaktický šok;
anafylaktická reakcia;
anafylaktoidná reakcia;
angioedém;
edém tváre
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
Poruchy metabolizmu a výživy
nahromadenie tekutín;
(pseudo)hyponatriémia
neznáma
neznáma
Psychické poruchy
stav zmätenosti;
nepokoj;
úzkosť;
nervozita
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
Poruchy nervového systému
cievna mozgová príhoda (pozri časť 4.4);
aseptická meningitída;
strata vedomia;
porucha reči;
migréna;
závrat;
hypoestézia;
parestézia;
fotofóbia;
triaška
neznáma

neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
Poruchy zraku
poškodenie zraku
neznáma
Poruchy srdca
infarkt myokardu (pozri časť 4.4);
angína pectoris;
bradykardia;
tachykardia;
palpitácie;
cyanóza
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
Cievne poruchy
trombóza (pozri časť 4.4);
zlyhanie krvného obehu;
periférne zlyhanie obehu;
flebitída;
hypotenzia;
hypertenzia;
bledosť
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína'
zlyhanie dýchacej sústavy;
pľúcna embólia (pozri časť 4.4);
pľúcny edém;
bronchospazmus;
hypoxia;
dýchavičnosť;
kašeľ
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
Poruchy gastrointestinálneho traktu
vracanie;
hnačka;
bolesť brucha
neznáma
neznáma
neznáma
Poruchy kože a spojivového tkaniva
exfoliácia kože;
žihľavka;
vyrážka;
erytematózna vyrážka;
dermatitída;
svrbenie;
alopécia;
erytém
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
bolesť kĺbov;
bolesť svalov;
bolesť končatín;
bolesť krku;
svalové kŕče;
svalová slabosť;
muskuloskeletálna stuhnutosť
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
Poruchy obličiek a močovej sústavy
akútne zlyhanie obličiek (pozri časť 4.4);
bolesť obličiek
neznáma

neznáma
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
edém;
ochorenie podobné chrípke
návaly tepla;
začervenanie;
pocit chladu;
pocit tepla;
hyperhidróza;
malátnosť
nepríjemný pocit na hrudi;
asténia;
letargia;
pocit pálenia;
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
neznáma
Laboratórne a funkčné vyšetrenia
zvýšenie pečeňových enzýmov;
falošne pozitívna hladina glukózy v krvi (pozri časť 4.4);
neznáma
neznáma

Opis vybraných nežiaducich reakcií

Opis vybraných nežiaducich udalostí, ako sú reakcie z precitlivenosti, tromboembolizmus, akútne zlyhanie obličiek, syndróm aseptickej meningitídy a hemolytická anémia, je uvedený v časti 4.4.

Pediatrická populácia

V klinických štúdiách s Octagamom bolo najviac nežiaducich reakcií pozorovaných u detí hodnotených ako mierne a množstvo z nich zodpovedalo jednoduchým opatreniam ako zníženie rýchlosti infúzie alebo dočasné prerušenie infúzie. Pokiaľ ide o typ nežiaducej reakcie, všetky boli prisúdené liekom IVIG. Najčastejšou nežiaducou reakciou pozorovanou v pediatrickej populácii boli bolesti hlavy.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v Prílohe V.

4.9 Predávkovanie

Predávkovanie môže vyvolať zahustenie tekutín a hyperviskozitu, najmä u rizikových pacientov, vrátane starších osôb alebo pacientov so zhoršenou činnosťou srdca alebo obličiek (pozri časť 4.4)..


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: imunoséra a imunoglobulíny: normálne ľudské imunoglobulíny na intravenózne použitie
ATC kód: J06BA02

Normálny ľudský imunoglobulín obsahuje hlavne imunoglobulín G (IgG) so širokým spektrom protilátok proti infekčným činiteľom.

Normálny ľudský imunoglobulín obsahuje protilátky IgG vyskytujúce sa u normálnej populácie.

Obvykle sa pripravuje z poolu plazmy od najmenej 1000 darcov. Má distribúciu podtried imunoglobulínu G úmerne blízku distribúcii v natívnej ľudskej plazme. Adekvátnymi dávkami tohto lieku možno obnoviť abnormálne nízke úrovne imunoglobulínu IgG na normálnu úroveň.
Mechanizmus účinku pri indikáciách odlišných od substitučnej liečby nie je úplne vyjasnený.

Klinické štúdie
V otvorenej prospektívnej multicentrickej štúdii fázy III sa účinnosť a bezpečnosť študovala u pacientov s idiopatickou (imunitnou) trombocytopenickou purpurou (ITP). V 2 po sebe nasledujúcich dňoch sa Octagam 10 % podával infúziou v dávke 1 g/kg/deň a pacienti boli pozorovaní po dobu 21 dní a pri následnej návšteve na 63. deň po infúzii. Hematologické parametre sa vyhodnocovali na 2., 7., 14. a 21. deň.

Do analýzy bolo zaradených celkom 31 subjektov; 15 subjektov malo chronickú ITP, 15 bolo nedávno diagnostikovaných a 1 subjekt bol nesprávne zaradený do skúšky (nemal ITP), preto bol z analýzy účinnosti vyradený.

Klinická odpoveď bola zistená celkom u 25 subjektov (83 %). Vyššia klinická odpoveď bola pozorovaná v skupine novo diagnostikovaných (93 %) ako v skupine s chronickou ITP (73 %). U subjektov s klinickou odpoveďou bola stredná hodnota času do trombocytickej odpovede 2 dni s rozsahom od 1 do 5 dní.

24 subjektov (77 %) sa Octagam 10 % podával s maximálnou dovolenou rýchlosťou infúzie 0,06 ml/kg/min. Podľa dodatku protokolu bol 2 pacientom v prezentovanej analýze liek podávaný s rýchlosťou 0,08 ml/kg, pričom v oboch prípadoch bez akýchkoľvek príhod. V pokračovaní tejto prebiehajúcej štúdie bol 22 liečeným subjektom liek podávaný s maximálnou dovolenou rýchlosťou infúzie 0,12 ml/kg/min.

Pri 9 zo 62 infúzií (14,5 %) boli pozorované nežiaduce účinky súvisiace s liečebnou infúziou. Najčastejšie vedľajšie účinky súvisiace s liekom boli bolesti hlavy nasledované tachykardiou a horúčkou. Nebol zaznamenaný žiadny prípad hemolýzy súvisiacej so skúmaným liekom. Nebola podávaná žiadna terapia vopred na zmiernenie neznášanlivosti v súvislosti s infúziou.

Chronická zápalová demyelinizačná polyneuropatia (CIDP)

Retrospektívna štúdia zahŕňala údaje od 46 pacientov s chronickou zápalovou demyelinizačnou polyneuropatiou (CIDP), ktorí boli liečení Octagamom 5 %. Analýza účinnosti zahŕňala 24 pacientov, pričom 11 z nich boli neliečení pacienti (skupina 1) a 13 pacienti, ktorí neužívali žiadne imunoglobulíny 12 týždňov pred začatím liečby Octagamom 5 % (skupina 2). Skupina 3 obsahovala 13 ďalších pacientov, ktorí absolvovali predbežnú liečbu imunoglobulínmi (imunoglobulíny podávané počas 12 týždňov pred začatím podávania Octagamu 5 %). Táto liečba sa považovala za účinnú, ak sa ONLS (Celková stupnica obmedzení neuropatie) znížila o minimálne jeden bod v priebehu 4 mesiacov od začiatku liečby. V rámci skupín 1 a 2 sa skóre výrazne znížilo u 41,7 % pacientov (p = 0,02). Len 3 z 13 pacientov (23,08 %) v skupine 3 (predbežne liečení prostredníctvom IVIg) vykazovali zlepšenie ONLS; 10 pacientov zostalo stabilných. Neočakávali sa žiadne badateľné zlepšenia ONLS u pacientov predbežne liečených prostredníctvom IVIg.
Priemerný vek skúmaných pacientov bol 65 rokov, čo je viac ako pri iných štúdiách CIDP. U pacientov starších ako 65 rokov bola miera odozvy nižšia ako u mladších pacientov. Toto zistenie je v súlade s publikovanými údajmi.

Pediatrická populácia

S Octagamom 10 % neboli vykonané žiadne špecifické štúdie u pediatrickej populácie.

Avšak, bola vykonaná prospektívna otvorená štúdia fázy III s Octagamom 5 % u 17 detí/dospievajúcich pacientov (stredný vek 14,0 rokov, rozsah 10,5 až 16,8) s primárnymi poruchami imunodeficiencie. Pacienti boli liečení po dobu 6 mesiacov. Klinická účinnosť bola uspokojivá, pretože počet dní s infekciami alebo horúčkami a počet dní absencie v škole bol nízky,

a typ a závažnosť infekcií boli porovnateľné s výsledkami pozorovaní u normálnej populácie. Neboli pozorované žiadne závažné infekcie, ktoré by viedli k hospitalizácii. Pozoruhodný je aj fakt, že počet výskytu infekcií bol nižší, keď sa úrovne IgG v plazme udržiavali na hodnote približne 6 g/l, než keď boli hladiny IgG v plazme približne 4 g/l.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Po intravenóznom podaní je normálny ľudský imunoglobulín okamžite a v plnom rozsahu biologicky dostupný v obehu príjemcu. Distribuuje sa pomerne rýchlo medzi plazmu a extravaskulárnu tekutinu. Približne po 3-5 dňoch sa dosahuje rovnováha medzi intra- a extravaskulárnymi kompartmentmi.

Normálny ľudský imunoglobulín má priemerný polčas v rozsahu od 26 do 41 dní, pri stanoveniach u pacienta s imunodeficienciou. Tento polčas môže byť u rôznych pacientov rozdielny, predovšetkým pri primárnej imunodeficiencii. Pre Octagam 10 % sa nezískali žiadne formálne farmakokinetické údaje u pacientov s imunodeficienciou.
IgG a komplexy IgG sa rozštiepia v bunkách retikuloendoteliálneho systému.

Pediatrická populácia

S Octagamom 10 % neboli vykonané žiadne špecifické štúdie u pediatrickej populácie.
Bola však vykonaná prospektívna otvorená štúdia fázy III s Octagamom 5 % u 17 detí/dospievajúcich pacientov (stredný vek 14,0 rokov, rozsah 10,5 až 16,8) s primárnymi poruchami imunodeficiencie. Pacienti boli liečení po dobu 6 mesiacov.
Počas tejto liečby bola priemerná hodnota Cmax v pokojnom stave 11,1 ± 1,9 g/l; priemerná konštantná úroveň bola 6,2 ± 1,8 g/l. Koncový polčas celkovej hodnoty IgG bol 36 ± 11 dní so strednou hodnotou 34 dní. Objem distribúcie pre celkový IgG bol 3,7 ± 1,4 l a celkový telesný klírens bol 0,07 ± 0,02 l/deň.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Imunoglobulíny sú normálnou zložkou ľudského organizmu. Štúdie toxicity, genotoxicity a reprodukčnej toxicity po opakovanom podávaní u zvierat sú nerealizovateľné z dôvodu indukcie a interferencie pri rozvoji protilátok na heterológne proteíny. Keďže vykonané klinické skúšky nedokázali žiadny karcinogénny alebo mutagénny potenciál imunoglobulínov, žiadne experimentálne štúdie u heterológnych druhov sa nerobili.


6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Maltóza
Voda na injekcie

6.2 Inkompatibility

Pretože chýbajú štúdie o kompatibilite, tento liek sa nesmie miešať s inými liekmi, ako aj s inými liekmi IVIg..

6.3 Čas použiteľnosti

2 roky
 
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte v chladničke pri teplote (2°C – 8°C). Neuchovávajte v mrazničke.

Uchovávajte injekčnú liekovku/fľašu vo vonkajšom obale na ochranu pred svetlom.
Liek sa môže vybrať z chladničky iba jeden raz a následne uchovávať najviac po dobu 9 mesiacov (počas doby použiteľnosti) pri teplote neprevyšujúcej 25 °C. Na konci tohto obdobia sa liek nesmie sa znova uchovávať v chladničke a musí sa zlikvidovať. Dátum, kedy sa liek vyberie z chladničky, sa musí zaznamenať na vonkajší obal.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Veľkosti balenia:
2 g v 20 ml
5 g v 50 ml
6 g v 60 ml
10 g v 100 ml
20 g v 200 ml
3 x 10 g v 3 x 100 ml
3 x 20 g v 3 x 200 ml
30 g v 300 ml

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

20 ml roztoku v 30 ml injekčnej liekovke,
50 ml roztoku v 70 ml fľaši,
60 ml roztoku v 70 ml fľaši,
100 ml roztoku v 100 ml fľaši,
200 ml roztoku v 250 ml fľaši,
300 ml roztoku v 300 ml fľaši.

Liekovky/fľaše sú vyrobené zo skla typu II a uzatvorené brómbutylovými gumovými zátkami.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Pred použitím musí tento liek dosiahnuť izbovú alebo telesnú teplotu.

Roztok musí byť číry až mierne opalizujúci a bezfarebný až bledožltý.

Nepoužívajte roztoky, ktoré sú zakalené alebo obsahujú usadeninu.

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku má byť zlikvidovaný v súlade s národnými požiadavkami.

Kvôli možnosti bakteriálnej kontaminácie sa všetok nespotrebovaný obsah musí zlikvidovať.


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Octapharma (IP) SPRL
Allée de la Recherche 65
1070 Anderlecht
Belgicko


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

59/0762/09-S


9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 27. decembra 2009
Dátum posledného predĺženia registrácie: 24. júla 2014


10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

12/2019

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Názov lieku V Pacient
OCTAGAM 10 % sol inf 1x20 ml (liek.inj.skl.) Rp 100,87
OCTAGAM 10 % sol inf 1x50 ml (fľ.skl.) Rp 229,35
OCTAGAM 10 % sol inf 1x100 ml (fľ.skl.) Rp 445,74
OCTAGAM 10 % sol inf 1x200 ml (fľ.skl.) Rp 889,38
OCTAGAM 10 % sol inf 1x60 ml (fľ.skl.) Rp n/a
OCTAGAM 10 % sol inf 3x200 ml (fľ.skl.) Rp n/a
OCTAGAM 10 % sol inf 1x300 ml (fľ.skl.) Rp n/a
OCTAGAM 5 % sol inf 1x20 ml/1g (liek.inj.skl.) Rp n/a
OCTAGAM 5 % sol inf 1x50 ml/2,5 g (fľ.skl.infúzna) Rp n/a
OCTAGAM 5 % sol inf 1x100 ml/5 g (fľ.skl.infúzna) Rp n/a
OCTAGAM 5 % sol inf 1x200 ml/10 g (fľ.skl.infúzna) Rp n/a
OCTAGAM 5 % sol inf 2x200 ml/10 g (fľ.skl.infúzna) Rp n/a
OCTAGAM 5 % sol inf 3x200 ml/10 g (fľ.skl.infúzna) Rp n/a
OCTAGAM 5 % sol inf 1x500 ml/25 g (fľ.skl.infúzna) Rp n/a
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.