br />· Tenznej bolesti hlavy.
· Gynekologických poruchách - dysmenorea.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávaniaDospelí: Obvyklá denná dávka je 120 - 240 mg perorálne v 2 - 3 rozdelených dávkach.
Deti: Použitie drotaverínu u detí nebolo v klinických štúdiách vyhodnotené.
4.3 Kontraindikácie· precitlivenosť na drotaverín alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1
· ťažké zlyhanie obličiek alebo pečene
· ťažká srdcová insuficiencia (syndróm nízkeho srdcového výdaja)
· deti mladšie ako 1 rok
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaníPodávanie lieku pri hypotenzii si vyžaduje zvýšenú opatrnosť.
Vzhľadom na obsah laktózy, pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, lapónskeho deficitu laktázy alebo glukózo-galaktózovej malabsorpcie nesmú užívať tento liek.
Použitie drotaverínu u detí nebolo v klinických štúdiách vyhodnotené.
4.5 Liekové a iné interakcieInhibítory fosfodiesterázy, napr. papaverín, znižujú antiparkinsonický účinok levodopy.
Drotaverín môže znížiť antiparkinsonický účinok levodopy, môže teda zhoršiť tremor a rigiditu.
4.6 Fertilita, gravidita a laktáciaK dispozícii je iba obmedzené množstvo údajov o gravidných pacientkách. Štúdie na zvieratách nepreukázali priame alebo nepriame škodlivé účinky na graviditu, ani na embryonálny/fetálny vývoj (pozri časť 5.3). No jednako, pri predpisovaní lieku gravidným ženám je potrebná opatrnosť.
U zvierat sa vylučovanie drotaverínu do mlieka neskúmalo. Preto sa podávanie drotaverínu počas dojčenia neodporúča.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať strojePri perorálnom podávaní odporúčaných terapeutických dávok nebolo dokázané.
V prípade skúsenosti s akýmikoľvek nežiaducimi účinkami je pre vedenie vozidla a obsluhu strojov potrebné individuálne zváženie.
4.8 Nežiaduce účinkyNasledujúce nežiaduce účinky sú rozdelené podľa orgánových tried a na základe frekvencie výskytu sa delia na: veľmi časté (≥1/10), časté (≥1/100 až <1/10), menej časté (≥1/1 000 až <1/100), zriedkavé (≥1/10 000 až <1/1 000), veľmi zriedkavé (<1/10 000), neznáme (z dostupných údajov).
Poruchy gastrointestinálneho traktu:Zriedkavé: nauzea, zápcha
Poruchy nervového systému:Zriedkavé: bolesti hlavy, vertigo a nespavosť
Poruchy srdca a srdcovej činnosti:Zriedkavé: palpitácie, hypotenzia
Poruchy imunitného systému:
Zriedkavé: alergické reakcie (angioedém, urtikária, vyrážka, pruritus) (pozri časť 4.3)
4.9 PredávkovanieV prípade predávkovania musí byť pacient pozorne sledovaný, liečba má byť symptomatická a podporná.
Predávkovanie drotaverínom sa spája s poruchami srdcového rytmu a vedenia vzruchu vrátane kompletnej blokády Tawarových ramienok a zastavenia srdca, ktoré môže byť fatálne.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: Spazmolytikum, Drotaverín; ATC kód: A03AD02
Drotaverín je izochinolínový derivát, ktorého výrazný spazmolytický účinok spočíva v inhibícii fosfodiesterázy IV (PDE IV). Fosfodiesteráza IV je enzým zodpovedný za hydrolýzu cAMP na AMP. Inhibícia tohoto enzýmu vedie k zvýšenej koncentrácii cAMP, čím sa spúšťa celá kaskáda mechanizmov ako je uvedené ďalej v texte. Vysoká koncentrácia cAMP aktivuje cAMP dependentnú proteín kinázu fosforylujúcu kinázu ľahkých myozínových reťazcov (MLCK - myosin light chain kinase). Fosforylácia MLCK vedie k zníženiu jej afinity ku komplexu Ca
2+- kalmodulín, a neaktívna forma MLCK udržuje sval v stave relaxácie. cAMP tiež ovplyvňuje koncentráciu cytoplazmatického Ca
2+ stimuláciou transportu vápenatých iónov do extracelulárneho priestoru a do sarkoplazmatického retikula. Toto zníženie koncentrácie vápenatých iónov v cytoplazme prostredníctvom cAMP vysvetľuje jeho antagonistické účinky voči kalciu.
In vitro inhibuje drotaverín PDE IV, ale nie izoenzýmy PDE III a PDE V. PDE IV sa javí ako enzým zodpovedný za zníženie kontraktibility hladkého svalstva, čo naznačuje, že selektívne inhibítory PDE IV môžu byť účinné v terapii hypermotility a mnohých chorôb spojených so spastickými stavmi gastrointestinálneho traktu.
Enzým zodpovedný za hydrolýzu cAMP v srdcovej a cievnej svalovine je predovšetkým PDE III, čo vysvetľuje, prečo je drotaverín účinné spazmolytikum bez terapeutického vplyvu na srdcovocievny systém a vážnych kardiovaskulárnych nežiaducich účinkov.
5.2 Farmakokinetické vlastnostiU ľudí sa maximálna plazmatická koncentrácia drotaverínu dosahuje približne po 45 - 60 minútach, čo naznačuje rýchlu absorpciu drotaverínu. Dávka 37 mg drotaverínu bola podaná perorálne v 20 ml vodného roztoku. Na základe merania rádioaktivity sa zistilo, že dochádza k takmer úplnej absorpcii. Maximálna plazmatická koncentrácia je 45 - 90 min po podaní, polčas absorpcie je 12 min. Po perorálnom podaní 80 mg drotaveríniumchloridu sa maximálna plazmatická koncentrácia (136 - 320 ng/ml) dosahuje po 2 hod.
Drotaverín a/alebo jeho metabolity takmer neprechádzajú placentárnou bariérou.
In vitro sa drotaverín viaže vo veľkej miere (95 - 98 %), na plazmatické bielkoviny, predovšetkým na albumín, g- a b-globulíny a na a-(HDL)-lipoproteíny.
Drotaverín je takmer kompletne metabolizovaný O-desetyláciou na monofenolické zlúčeniny. Tieto metabolity sa rýchlo konjugujú s kyselinou glukurónovou. Hlavným metabolitom je 4’-desetyldrotaverín. Taktiež sa zistili 6’-desetyldrotaverín a 4’-desetyldrotaverín.
Drotaverín podlieha u človeka metabolizmu prvého prechodu pečeňou a len 65 % dávky sa dostane do systémového obehu v nezmenenej forme.
Pre stanovenie farmakokinetických parametrov u človeka bol použitý 2-kompartmentový model. Koncový polčas eliminácie drotaverínu je 16 - 22 hodín.
Počas 168 hodín po i.v. podaní sa približne 41 – 45 % vylučuje močom, 31 – 36 % stolicou. V inej štúdii bolo zistené, že močom sa vylučuje 54 – 73 % a stolicou len 10 – 32 % drotaverínu.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti Predklinické údaje vychádzajúce z nasledovných štúdií farmakologickej bezpečnosti, genotoxicity a reprodukčnej toxicity neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí:
· Opierajúc sa o
in vitro a
in vivo štúdie, drotaverín nevyvolal oneskorenie ventrikulárnej repolarizácie.
· Drotaverín bol zbavený genotoxického potenciálu v rozsahu
in vitro a
in vivo štúdií mutagenity, t.j. v Amesovom teste, v teste s lymfómom myší a v mikronukleárnom teste na potkanoch.
· Drotaverín nemá vplyv na fertilitu potkanov, a ani na embryonálny/fetálny vývoj potkanov a králikov.
Akútna toxicitaVýsledky získané pri pokusoch na albinotických myšiach sú zhrnuté v nasledujúcej tabuľke:
Zlúčenina
| LD50 (mg/kg)
|
i.v.'
| s.c.
| p.o.
|
Papaverín
| 31,0
| 290,0
| > 2000,0
|
Perparín
| 27,0
| > 1000,0
| > 3000,0
|
Drotaverín (Izodihydroperparín)
| 19,0
| 95,0
| 1000,0
|
Z tabuľky vyplýva, že najväčší rozdiel medzi akútnou toxicitou sledovaných izochinolínových derivátov je v prípade subkutánneho podania, toto je zrejme dôsledkom ľahšej absorpcie hydratovaných derivátov.
Testy chronickej toxicity a teratogenityDrotaverín sa podával perorálne v dávkach 8 - 16 mg/kg počas štyroch mesiacov psom a laboratórnym potkanom, zvieratá boli vždy rozdelené do dvoch skupín. U žiadneho zo zvierat sa počas trvania štúdie nevyskytli žiadne abnormality. Histologické hodnotenie po ukončení štúdie nedokázalo nijaké prejavy toxicity. V prípade podávania drotaverínu kotným samiciam potkanov, porodili normálne mláďatá v bežnom termíne.
V inej štúdii bol drotaverín podávaný perorálne v 6 opakovaných dávkach 10 mg/kg/deň medzi 7. - 12. dňom kotným samiciam F1 generácie inbredných potkanov kmeňa
R Amsterdam bez škodlivého vplyvu na plod; nebol zistený žiadny prípad smrti alebo malformácie.
Z týchto údajov vyplýva, že drotaverín nemá žiadne teratogénne ani embryotoxické účinky.
Drotaverín bol skúmaný z hľadiska embryotoxicity a teratogenity aj na albinotických potkanoch kmeňa
Wistar a na morčatách. Neboli zistené žiadne rozdiely v porovnaní s kontrolnou skupinou zvierat, ktorým sa drotaverín nepodával. Počet pôrodov zostal v norme a neboli zistené žiadne malformácie, tieto údaje sú tiež platné pre druhú generáciu týchto pokusných zvierat, a preto sa drotaverín u zvierat môže považovať za bezpečný z hľadiska embryotoxicity a teratogenity.
Aj ďalšie výsledky získané na potkanoch sú v zhode s vyššie uvedenými údajmi.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE6.1 Zoznam pomocných látokMagnéziumstearát, mastenec, povidón, kukuričný škrob, monohydrát laktózy.
6.2 InkompatibilityNeaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnostiBlister: 3 roky
Fľaša s dávkovačom: 3 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanieUchovávajte pri teplote do 25 °C, v pôvodnom obale.
6.5 Druh obalu a obsah balenia20, 24, 100 alebo 1000 tabliet v PVC/Al blistri,
papierová škatuľka, písomná informácia pre používateľa.
60 tabliet v polypropylénovej fľaši s polyetylénovou zátkou a s dávkovačom, papierová škatuľka, písomná informácia pre používateľa.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciuŽiadne zvláštne požiadavky.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCIIsanofi-aventis Slovakia s.r.o., Bratislava, Slovenská republika
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO73/0745/92-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/DÁTUM PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE18.12.1992/23.07.2007 – bez časového obmedzenia
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTUApríl 2013