konvexné čiastočne priehľadné tvrdé pastilky.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Na podpornú liečbu zápalov slizníc faryngeálnej oblasti, ktoré sú sprevádzané charakteristickými symtómami, ako sú bolesti hrdla, sčervenenie alebo opuch.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dospelí a deti od 6 rokov nechajú pomaly rozpustiť v ústach 1 pastilku každé 2-3 hodiny. Maximálna denná dávka je 6 pastiliek.
Bez odporúčania lekára sa Neo-angin čerešňa nemá používať dlhšie než 3-4 dni.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na liečivá alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok lieku.
Nie je vhodný pre deti mladšie ako 6 rokov.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní.
Neo-angin čerešňa obsahuje farbivo Ponso 4R (E 124), ktoré môže vyvolať alergické reakcie.
Obsahuje aj 2,58 g izomaltu (náhradné sladidlo). Toto sa má zohľadniť u pacientov s cukrovkou. Pacienti so zriedkavou dedičnou poruchou intolerancie fruktózy nesmú užívať tento liek.
Izomalt môže mať mierne laxatívny účinok.
4.5 Liekové a iné interakcie
Pri perorálnej liečbe nie sú známe žiadne významné interakcie.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Gravidita
U gravidných žien nie sú k dispozícii žiadne klinické údaje s Neo-anginom čerešňa.
Štúdie na zvieratách nepreukázali priame ani nepriame škodlivé účinky na graviditu, embryonálny/fetálny vývoj, pôrod alebo postnatálny vývoj. V dôsledku nedostatočných informácií nemožno úplne vylúčiť riziko pre plod, preto je potrebné, aby sa gravidné ženy pred použitím lieku poradili s lekárom.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Nie je známe.
4.8 Nežiaduce účinky
Nežiaduce účinky sú uvedené podľa triedy orgánových systémov a frekvencie. Frekvencie sú definované ako:
Veľmi časté (³1/10)
Časté (³1/100 až <1/10)
Menej časté (³1/1 000 až <1/100)
Zriedkavé (³1/10 000 až <1/1 000)
Veľmi zriedkavé (<1/10 000)
Po použití lieku Neo-angin čerešňa sa pozorovali nasledovné nežiadúce účinky:
Veľmi zriedkavé: podráždenie ústnej a žalúdočnej sliznice.
Teoreticky sú možné aj alergické reakcie.
4.9 Predávkovanie
Nehlásili sa žiadne prípady predávkovania.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: antiseptikum.
ATC kód: R02AA20
Neo-angin čerešňa je antiseptikum a mierne analgetikum hrdla založené na kombinácii dichlórbenzénmetanolu, amylmetakrezolu a levomentolu.
Farmakologické účinky použitých antiseptík sú účinné proti patogénom infikujúcim sliznicu úst a hltana. Najbežnejšie patogény, ktoré vyvolávajú faryngitídu sú grampozitívne a gramnegatívne baktérie, ako sú stafylokoky, pneumokoky, fuzobaktérie a najmä Staphylococus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Haemophilus influenzae a Branhamella catarrhalis. Niekedy ju vyvolávajú patogénne huby a kvasinky, najmä Candida albicans.
Levomentol dopĺňa účinok oboch uvedených liečiv svojím analgetickým účinkom, ktorý je založený na stimulácii chladových receptorov v sliznici.
Bez ohľadu na použité zloženie Neo-angin čerešňa spája tri účinné zložky. Liek sa používa na liečbu miernych infekcií v ústach a hrdle. Umožňuje účinnú včasnú liečbu, čím znižuje potrebu antibiotík. Tieto infekcie vyúsťujú do rôznych typov zápalov so symptómami chorôb z prechladnutia, stomatitíd, moniliáz, gingivitíd, faryngitíd, laryngitíd, tonzilitíd ako aj angíny. Obidva typy zloženia, spájajú tri liečivá, napr. dichlórbenzénmetanol, amylmetakrezol a levomentol. Dichlórbenzénmetanol patrí medzi benzolové deriváty a amylmetakrezol medzi fenolové deriváty. Levomentol je syklycký monoterpén. Hlavný účinok dichlórbenzénmetanolu a amylmetakrezolu spočíva v ich povrchovej aktivite. Obidve liečivá interagujú s membránami buniek, resp. s lipidmi v bunkových membránach, čo vysvetľuje ich účinnosť proti baktériam a hubám.
V dôsledku uvedených vlastností Neo-angin čerešňa potláča a zmierňuje symptómy miernych zápalových katarálnych infekcií úst a hrdla. Dobre sa znáša a má príjemnú chuť.
Na základe dlhodobých skúseností s opakovaným užívaním lieku sa nepredpokladá zníženie citlivosti rôznych patogénov voči lieku.
Náhradné sladidlo izomalt nie je kariogénny.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Liečivá v lieku Neo-angin čerešňa majú lokálny antiseptický a slabý lokálne anestetický účinok pri cmúľaní pastiliek a ich pomalom rozpúšťaní v ústach. Adhezivita liečiv k slizniciam je dobrá, pretože majú dobré povrchovo-aktívne vlastnosti, ktoré umožňujú ich predĺžený účinok na sliznici. Všetky zložky lieku sú rýchlo absorbovateľné a rýchlo sa vylučujú z organizmu.'
Degradácia dichlórbenzénmetanolu prebieha cez 2,4-dichlorobenzoovú kyselinu, ktorá sa vylučuje ako kyselina (napr. kyselina benzoová) alebo ako konjugát s glycínom prostredníctvom obličiek. Amylmetakrezol sa čiastočne oxiduje na zodpovedajúcu karboxylovú kyselinu a vylučuje sa obličkami ako glukuronid. Levomentol sa vylučuje močom a žlčou aj vo forme glukuronidu.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Kombinácia liečiv nemá známe špecifické riziká.
Výsledky štúdií s dichlórbenzénmetanolom a amylmetakrezolom naznačujú, že obidve antiseptiká, jednotlivo alebo v kombinácii nemajú toxické alebo mutagénne vlastnosti. Toxikologické štúdie s dichlórbenzénmetanolom a amylmetakrezolom nepreukázali mutagénny potenciál. Z hľadiska nízkeho obsahu liečiv obsiahnutých v pastilkách a ich vysokých hodnôt LD50 liek nepredstavuje žiadne riziko poškodenia zdravia pri správnom užívaní.
Levomentol je dostatočne dobre známym netoxickým a neškodným liečivom. V testoch reprodukčnej toxicity levomentol nevykazoval teratogénne a embryotoxické riziko.
Hodnotenie rizika a prínosu kombinácie uvedených liečiv je pozitívne a vhodné na účelnú liečbu uvedených indikácií.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Silica mäty piepornej, izomalt, kyselina vínna, Ponso 4R (E 124), indigokarmín (E 132), čerešňová aróma.
6.2 Inkompatibility
Neaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti
2 roky.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte pri teplote do 25 °C.
Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred vlhkosťou.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
Vnútorný obal: PVC/PVdC blister a hliníková fólia.
Vonkajší obal: Papierová škatuľka.
Obsah: Balenie po 24 alebo 48 tvrdých pastiliek.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
Žiadne zvláštne požiadavky.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Divapharma GmbH
Motzener Strasse 41
D-122 77 Berlín
Nemecko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
69/0901/94-S
9. DÁTUM REGISTRÁCIE
29.12.1994
10. DÁTUM POSLEDNEJ REVÍZIE TEXTU
September 2011