maternice pred chirurgickým prerušením gravidity v priebehu prvého trimestra
200 mg mifepristonu (jedna tableta) a po 36 až 48 hodinách (nie však neskôr) nasleduje chirurgické prerušenie gravidity.
3- Príprava na pôsobenie analógov prostaglandínu pri prerušení gravidity zo zdravotných dôvodov600 mg mifepristonu (t. j. 3 tablety po 200 mg) sa podá jednorazovo perorálne 36 až 48 hodín pred plánovaným podaním prostaglandínu a podanie sa bude opakovať tak často, ako je indikované.
4- Vyvolanie pôrodu pri vnútromaternicovom úmrtí plodu 600 mg mifepristonu (t. j. 3 tablety po 200 mg) sa podá jednorazovo perorálne každý deň, počas 2 po sebe nasledujúcich dní.
Pôrod by sa mal vyvolať obvyklými metódami, ak nezačal do 72 hodín po prvom podaní mifepristonu.
4.3 KontraindikácieTento liek sa NESMIE NIKDY predpisovať v nasledujúcich situáciách.
PRI VŠETKÝCH INDIKÁCIÁCH
- chronické zlyhanie nadobličiek,
- precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok,
- ťažká astma nekontrolovaná liečbou,
- dedičná porfýria.
Pri indikácii: medikamentózne prerušenie pokročilej gravidity- gravidita nepotvrdená ultrazvukovým vyšetrením alebo biologickými testami,
- gravidita je dlhšia ako 63 dní od poslednej menštruácie,
- podozrenie na mimomaternicovú graviditu,
- kontraindikácia zvoleného analógu prostaglandínu.
Pri indikácii: zmäkčenie a dilatácia krčka maternice pred chirurgickým prerušením gravidity:- gravidita nepotvrdená ultrazvukovým vyšetrením alebo biologickým testom,
- gravidita trvajúca 84 dní od poslednej menštruácie alebo dlhšie
- podozrenie na mimomaternicovú graviditu.
Príprava na pôsobenie analógov prostaglandínu pri prerušení gravidity zo zdravotných dôvodov (po prvom trimestri)- kontraindikácie zvoleného analógu prostaglandínu
Vyvolanie pôrodu pri vnútromaternicovom úmrtí ploduV prípade potreby kombinácie prostaglandínu, pozri kontraindikácie zvoleného analógu prostaglandínu.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaníUpozornenie
Ak nie sú k dispozícii špecifické štúdie, Mifegyne sa neodporúča používať u pacientok so:
- zlyhaním obličiek
- zlyhaním pečene
- malnutríciou
1- Medikamentózne prerušenie pokročilej vnútromaternicovej gravidityTáto metóda vyžaduje aktívne zapojenie ženy, ktorá musí byť informovaná o požiadavkách príslušnej metódy:
- o nutnosti kombinovania liečby s prostaglandínom, podaným pri druhej návšteve,
- o potrebe následnej kontrolnej návštevy (3. návšteva) do 14 až 21 dní po podaní Mifegynu za účelom kontroly úplného vypudenia plodu,
- o možnom zlyhaní metódy s nutnosťou ukončenia gravidity inou metódou.
V prípade, keď ku gravidite dochádza so zavedeným vnútromaternicovým telieskom, teliesko sa musí pred podaním lieku Mifegyne odstrániť.
K vypudeniu plodu môže dôjsť aj pred podaním prostaglandínu (približne v 3 % prípadov). To nevylučuje návštevu za účelom kontroly úplného vypudenia plodu a vyprázdnenia maternice.
·
Riziká spojené s metódou-
ZlyhaniaVzhľadom na nezanedbateľné riziko zlyhania, ku ktorému dochádza v 1,3 až 7,5 % prípadov, je povinná kontrolná návšteva, aby sa potvrdilo, či došlo k úplnému vypudeniu plodu.
V zriedkavých prípadoch, keď nedôjde k úplnému vypudeniu, môže byť nutný chirurgický zákrok.
Účinnosť metódy sa znižuje s rastúcim počtom predchádzajúcich pôrodov (paritou) a následne so zvyšujúcim vekom ženy.
-
KrvácaniePacientka musí byť informovaná o výskyte predĺženého vaginálneho krvácania (v priemere asi 12 dní alebo dlhšie po podaní lieku Mifegyne), ktoré môže byť silné. Ku krvácaniu dochádza takmer vo všetkých prípadoch, v žiadnom prípade však nie je dôkazom úplného vypudenia plodu.
Pacientka musí byť poučená, že nemá cestovať veľmi ďaleko od zdravotníckeho zariadenia, kde jej bol liek predpísaný, pokiaľ sa nepotvrdí úplné vypudenie plodu. Pacientka dostane presné pokyny o tom, koho má kontaktovať a kam má ísť v prípade výskytu akýchkoľvek problémov, hlavne v prípade veľmi silného vaginálneho krvácania.
Kontrolná návšteva sa musí uskutočniť v období od 14 do 21 dní po podaní lieku Mifegyne, aby sa vhodnými prostriedkami (klinické vyšetrenie, ultrazvukové vyšetrenie a meranie hladiny beta-hCG) overilo, že vypudenie plodu bolo úplné a vaginálne krvácanie sa zastavilo. V prípade, že krvácanie (aj slabé) po kontrolnej návšteve pretrváva, je jeho ukončenie potrebné skontrolovať v priebehu niekoľkých dní.
Pri podozrení na pokračujúcu graviditu môže byť potrebné ultrazvukové vyšetrenie, aby sa vyhodnotila životaschopnosť plodu.
Pretrvávanie vaginálneho krvácania v tomto období by mohlo znamenať neúplný potrat alebo nediagnostikovanú mimomaternicovú graviditu, preto by sa mala zvážiť vhodná liečba.
V prípade pokračujúcej gravidity diagnostikovanej po kontrolnej návšteve bude žene navrhnutá iná metóda prerušenia gravidity.
Keďže ku silnému krvácaniu, ktoré vyžaduje hemostatickú kyretáž, dochádza v 0 až 1,4 % prípadov počas medikamentóznej metódy prerušenia gravidity, osobitnú starostlivosť je potrebné venovať pacientkam s
hemostatickýmiporuchami, zníženou zrážanlivosťou alebo
anémiou. O použití medikamentóznej alebo chirurgickej metódy sa má rozhodnúť po konzultácii so špecialistom podľa typu hemostatickej poruchy a stupňa anémie.
-
InfekciaPo medikamentóznom prerušení gravidity, keď bolo použitých 200 mg mifepristonu, po ktorom nasledovalo nepovolené vaginálne podanie tabliet misoprostolu na perorálne použitie, boli hlásené veľmi zriedkavé prípady fatálneho alebo závažného toxického šoku spôsobeného mikroorganizmami ako
Clostridium sordellii endometritis,
Escherichia coli, vyskytujúceho sa s horúčkou alebo bez horúčky alebo ďalších obvyklých symptómov infekcie. Lekári si majú byť vedomí tejto potenciálnej fatálnej komplikácie.
2- Zmäkčenie a dilatácia krčka maternice pred chirurgickým prerušením gravidityNa dosiahnutie maximálnej účinnosti liečby musí po použití lieku Mifegyne nasledovať najneskôr do 36 až 48 hodín chirurgické prerušenie gravidity.
·
Riziká spojené s metódou- Krvácanie
Žena bude informovaná o riziku vaginálneho krvácania, ktoré môže byť po podaní Mifegynu silné. Má byť informovaná o riziku potratu pred chirurgickým zákrokom (aj keď minimálnom): bude poučená o tom, kam má ísť za účelom kontroly úplného vypudenia plodu alebo v naliehavom prípade.
Keďže ku silnému krvácaniu, ktoré vyžaduje hemostatickú kyretáž, dochádza u 1 % pacientok, osobitnú starostlivosť je potrebné venovať pacientkam s hemostatickými poruchami , zníženou zrážanlivosťou krvi alebo závažnou anémiou.
- Ďalšie riziká
Ide o riziká spojené s chirurgickým zákrokom.
3- Vo všetkých prípadochPoužitie lieku Mifegyne vyžaduje stanovenie Rh faktora a prevenciu Rh aloimunizácie, ako aj ďalšie všeobecné opatrenia vykonávané počas každého prerušenia gravidity.
V priebehu klinických skúšok dochádzalo ku ďalšej spontánnej gravidite v období medzi vypudením embrya a obnovením menštruačného cyklu.
Aby sa zabránilo prípadnej expozícii následnej gravidity mifepristonu, odporúča sa, aby počas ďalšieho menštruačného cyklu nedošlo k počatiu. Preto je potrebné po podaní misoprostonu začať používať spoľahlivé antikoncepčné metódy.
Opatrenia pri používaní
1- Vo všetkých prípadochV prípade podozrenia na akútne zlyhanie nadobličiek sa odporúča podať dexametazón. 1 mg dexametazónu antagonizuje dávku 400 mg mifepristonu.
Vzhľadom na antiglukokortikoidnú aktivitu mifepristonu sa účinnosť dlhodobej liečby kortikosteroidmi, vrátane inhalovaných kortikosteroidov u astmatických pacientok, môže počas 3 až 4 dní po podaní Mifegynu znížiť. Liečba sa má upraviť.
Ku zníženiu účinnosti metódy môže teoreticky dôjsť z dôvodu antiprostaglandínových vlastností nesteroidných protizápalových liekov (NSA) vrátane aspirínu (kyselina acetylsalicylová). Obmedzené dôkazy naznačujú, že súčasné podanie NSA v rovnaký deň, keď dôjde ku podaniu dávky prostaglandínu neovplyvňuje nepriaznivo účinky mifepristonu alebo prostaglandínu na cervikálne zrenie alebo maternicovú kontraktilitu, ani neznižuje klinickú účinnosť medikamentózneho prerušenia gravidity.
2- Medikamentózne prerušenie pokročilej vnútromaternicovej gravidityPo intramuskulárnom podaní analógov prostaglandínu boli hlásené zriedkavé, ale závažné kardiovaskulárne príhody. Z tohto dôvodu je potrebná opatrnosť pri liečení žien s rizikovými faktormi kardiovaskulárneho ochorenia alebo s potvrdeným kardiovaskulárnym ochorením.
Spôsob podania prostaglandínuPočas podania a tri hodiny po podaní musí byť pacientka monitorovaná v zdravotníckom zariadení, aby sa zachytili potenciálne akútne účinky podania prostaglandínu. Zdravotnícke zariadenie musí byť vybavené vhodným zdravotníckym príslušenstvom.
Pri prepúšťaní zo zdravotníckeho zariadenia musia všetky ženy dostať vhodné lieky podľa potreby a musia byť riadne poučené o možných znakoch a príznakoch, ktoré sa môžu u nich vyskytnúť a musia mať priamy telefonický alebo lokálny prístup ku zdravotníckemu zariadeniu.
3- Pri sekvenčnom použití lieku Mifegyne – prostaglandínu, podľa indikácieOpatrenia týkajúce sa použitia prostaglandínu je potrebné dodržiavať všade, kde je to relevantné.
4.5 Liekové a iné interakcieNeuskutočnili sa žiadne interakčné štúdie. Na základe metabolizmu tohto lieku prostredníctvom CYP3A4 je pravdepodobné, že ketokonazol, itrakonazol, erytromycín a grapefruitový džús môžu inhibovať jeho metabolizmus (zvýšenie sérových hladín mifepristonu). Okrem toho rifampicín, dexametazón, ľubovník bodkovaný a niektoré antikonvulzívne lieky (fenytoín, fenobarbital, karbamazepín) môžu indukovať metabolizmus mifepristonu (zníženie sérových hladín mifepristonu).
Na základe informácií oinhibícii
in vitro, súčasné podanie mifepristonu môže viesť ku zvýšeniu sérových hladín liekov, ktoré sú substrátmi CYP3A4. Vzhľadom na pomalé vylučovanie mifepristonu z tela môže byť táto interakcia pozorovaná dlhší čas po podaní. Preto je potrebné postupovať opatrne, keď sa mifepriston podáva s liekmi, ktoré sú substrátmi CYP3A4 a majú úzky terapeutický rozsah, vrátane niektorých liekov používaných počas celkovej anestézie.
4.6 Fertilita, gravidita a laktáciaU zvierat (pozri časť 5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti) bráni abortívny účinok mifepristonu správnemu vyhodnoteniu teratogénneho účinku molekuly.
Pri subabortívnych dávkach boli pozorované ojedinelé prípady malformácií u králikov, nie však u potkanov alebo myší, no bolo ich veľmi málo na to, aby ich bolo možné považovať za významné, alebo aby sa mohli pripísať mifepristonu.
V klinickej praxi boli v prípade mifepristonu podaného ako samotný liek alebo spolu s prostaglandínmi pozorované zriedkavé prípady malformácií dolných končatín (medzi nimi „konská noha“ (club –foot)). Množstvo údajov je však príliš obmedzené na to, aby bolo možné stanoviť, či je molekula ľudským teratogénom.
V dôsledku toho:
- ženy majú byť informované, že vzhľadom na riziko zlyhania medikamentóznej metódy prerušenia gravidity a neznámeho rizika pre plod, je kontrolná návšteva povinná (pozri časť 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní).
- Ak je pri kontrolnej návšteve diagnostikované zlyhanie metódy (životaschopná pokračujúca gravidita) a ak s tým pacientka súhlasí, prerušenie gravidity bude vykonané inou metódou.
- Ak si pacientka praje pokračovať v gravidite, údaje, ktoré sú k dispozícii, sú príliš obmedzené na zdôvodnenie systematického prerušenia ohrozenej gravidity. V takom prípade sa zavedie ultrazvukové sledovanie gravidity s osobitnou pozornosťou venovanou končatinám.
LaktáciaMifepriston je lipofilná látka a teoreticky sa môže vylučovať do materského mlieka. K dispozícii však nie sú žiadne údaje. V dôsledku toho sa mifepriston nemá užívať počas laktácie.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať strojeNeuskutočnili sa žiadne štúdie o vplyve na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinkyPoruchy nervového systémuZriedkavé:- Bolesť hlavy
Poruchy gastrointestinálneho traktuVeľmi časté:- Nevoľnosť, vracanie, hnačka (tieto gastrointestinálne príznaky spojené s použitím prostaglandínu sú často hlásené).
Časté:- Kŕče, ľahké alebo strednej intenzity.
Poruchy kože a podkožného tkanivaMenej časté- Precitlivenosť: kožné vyrážky menej časté (0,2 %).
Zriedkavé- Boli tiež hlásené jednotlivé prípady urtikárie, erytrodermie, nodózneho erytému, toxickej epidermálnej nekrolýzy.
Veľmi zriedkavé- Angioedém
Infekcie a nákazyČasté:
- Infekcia po interupcii. Podozrenie na infekcie alebo potvrdené infekcie (endometritída, zápalové ochorenie panvy) boli hlásené u menej ako 5 % žien.
Veľmi zriedkavé:- Po medikamentóznom prerušení gravidity, keď bolo použitých 200 mg mifepristonu, po ktorom nasledovalo nepovolené vaginálne podanie tabliet misoprostolu na perorálne použitie, boli hlásené veľmi zriedkavé prípady fatálneho alebo závažného toxického šoku spôsobeného mikroorganizmom
Clostridium sordellii endometritis,
Escherichia coli, vyskytujúceho sa
s horúčkou
alebo bez horúčky alebo ďalších obvyklých symptómov infekcie. Lekári si majú byť vedomí tejto potenciálnej fatálnej komplikácie (pozri časť 4.4. Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní).
Poruchy cievMenej časté:- Hypotenzia (0,25 %)
Celkové poruchy a reakcie v mieste podaniaZriedkavé:- Nevoľnosť, vagálne symptómy (návaly tepla, závraty, zimnice), horúčka.
Poruchy reprodukčného systému a prsníkovVeľmi časté:- Veľmi časté sú maternicové kontrakcie alebo kŕče (10 až 45 %) niekoľko hodín po podaní prostaglandínu.
Časté:- Ku silnému krvácaniu dochádza v 5 % prípadov a môže vyžadovať hemostatickú kyretáž až v 1,4 % prípadoch.
Zriedkavé:- Počas umelého prerušenia gravidity v druhom trimestri alebo vyvolania pôrodu kvôli úmrtiu plodu v maternici počas tretieho trimestra bola po podaní prostaglandínu menej často hlásená ruptúra maternice. Výskyt týchto prípadov bol hlásený hlavne u žien po viacerých pôrodoch alebo u žien s jazvou po cisárskom reze.
4.9 PredávkovanieNeboli hlásené žiadne prípady predávkovania.
V prípade náhodného požitia veľkého množstva lieku by sa mohli vyskytnúť znaky zlyhania nadobličiek. Príznaky akútnej intoxikácie môžu vyžadovať liečbu odborným lekárom vrátane podania dexametazónu. '
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: INÉ POHLAVNÉ HORMÓNY A MODULÁTORY GENITÁLNEHO SYSTÉMU/ANTIPROGESTÍNY
ATC kód: G03XB01.
Mifepriston je syntetický steroid s antiprogestačným účinkom v dôsledku konkurencie s progesterónom na progesterónových receptoroch.
Pri perorálnych dávkach v rozmedzí od 3 do 10 mg/kg inhibuje mifepriston účinok endogénneho alebo exogénneho progesterónu u rôznych živočíšnych druhov (potkan, myš, králik a opica). Tento účinok sa prejavuje vo forme prerušenia gravidity u hlodavcov.
U žien pri dávkach vyšších alebo rovných 1 mg/kg mifepristonu antagonizuje endometriálne a myometrálne účinky progesterónu. Počas gravidity spôsobuje zvýšenú citlivosť myometria na kontrakcie vyvolané účinkom prostaglandínu. Predbežná liečba mifepristonom počas prvého trimestra umožňuje dilatáciu a otvorenie krčka maternice. Aj keď klinické údaje preukázali, že mifepriston uľahčuje dilatáciu krčka, k dispozícii nie sú žiadne údaje, ktoré by naznačovali, že toto má za následok zníženie počtu včasných alebo neskorších komplikácií procesu dilatácie.
V prípade včasného prerušenia gravidity kombinácia analógu prostaglandínu aplikovaná v sekvenčnom režime po mifepristone vedie ku zvýšeniu úspešnosti na približne 95 percent prípadov a urýchľuje vypudenie plodu.
V klinických skúškach sa výsledky mierne líšia v závislosti od použitého prostaglandínu a času aplikácie.
Keď sa 600 mg mifepristonu kombinuje so 400 μg misoprostolu, podávaného perorálne až do 49 dní od poslednej menštruácie, miera úspešnosti sa pohybuje okolo 95 %. S vaginálne aplikovaným gemeprostom sa dosahuje do 49 dní od poslednej menštruácie až 98 %, a 95 % až do 63 dní od poslednej menštruácie.
Počet zlyhaní sa líši podľa klinických skúšok a typu použitého prostaglandínu. Pri sekvenčnom podaní lieku Mifegyne a následnom podaní analógu prostaglandínu dochádza ku zlyhaniu v 1,3 až 7,5 % prípadov, z ktorých je:
- 0 až 1,5 % pokračujúcich gravidít
- 1,3 až 4,6 % čiastočný potrat s neúplným vypudením plodu
- 0 až 1,4 % hemostatická kyretáž
Pri graviditách do 49 dní od poslednej menštruácie porovnávacie štúdie medzi 200 mg a 600 mg mifepristonu v kombinácii so 400 μg misoprostolu podanými perorálne, pri dávke 200 mg nemôžu vylúčiť o niečo vyššie riziko pokračujúcej gravidity.
Pri graviditách do 63 dní od poslednej menštruácie porovnávacie štúdie medzi 200 mg a 600 mg mifepristonu v kombinácii s 1 mg gemeprostu podaným vaginálne predpokladajú, že 200 mg mifepristonu môže byť rovnako účinných ako 600 mg mifepristonu:
· Celkový pomer potratov pri 200 mg a 600 mg bol 93,8 %, resp. 94,3 %, u žien s < 57 dní od poslednej menštruácie (n = 777, WHO 1993) a 92,4 %, resp. 91,7 % u žien od 57 do 63 dní od poslednej menštruácie (n = 896, WHO 2001).
· Podiel pokračujúcej gravidity pri 200 mg a 600 mg bol 0,5 %, resp. 0,3 % u žien s < 57 dní od poslednej menštruácie, a 1,3 %, resp. 1,6 % u žien od 57 do 63 dní od poslednej menštruácie.
Kombinácie mifepristonu s analógmi prostaglandínu inými ako je misoprostol a gemeprost sa neskúmali.
Počas prerušenia gravidity zo zdravotných dôvodov
po prvom trimestri, mifepriston podaný v dávke 600 mg 36 až 48 hodín pred prvým podaním prostaglandínov znižuje interval medzi vyvolaním a potratom, a tiež znižuje dávky prostaglandínu potrebné na vypudenie plodu.
Pri použití na vyvolanie pôrodu pri úmrtí plodu v maternici samotný mifepriston vyvolá vypudenie plodu do 72 hodín od prvého požitia asi u 60 % prípadov. V takom prípade by podanie prostaglandínu alebo oxytocínu nebolo potrebné.
Mifepriston sa viaže na receptor glukokortikoidov. U zvierat v dávkach od 10 do 25 mg/kg inhibuje účinok dexametazónu. U človeka sa antiglukokortikoidný účinok prejaví pri dávke rovnajúcej sa alebo vyššej než 4,5 mg/kg kompenzačným zvýšením ACTH a kortizolu. Bioaktivita proti glukokortikoidom (GBA) môže byť potlačená niekoľko dní po jednorazovom podaní 200 mg mifepristonu na prerušenie gravidity. Klinické dôsledky tohto sú nejasné, avšak u citlivých žien sa môže vo väčšej miere vyskytnúť vracanie a nevoľnosť.
Mifepriston má slabý antiandrogénny účinok, ktorý sa objavuje iba u zvierat počas predĺženého podávania veľmi vysokých dávok.
5.2 Farmakokinetické vlastnostiPo perorálnom podaní jednorazovej dávky 600 mg sa mifepriston rýchlo vstrebáva. Najvyššia koncentrácia 1,98 mg/l sa dosahuje po 1,30 hod (priemer z 10 pacientok).
Ide o nelineárnu odpoveď na dávku. Po distribučnej fáze je eliminácia spočiatku pomalá, koncentrácia sa v rozmedzí 12 až 72 hodín zníži na polovicu, potom rýchlejšia, pričom polčas eliminácie je 18 hodín. Pri použití rádioreceptorových techník analýz je konečný polčas až 90 hodín vrátane všetkých metabolitov mifepristonu schopných naviazať sa na progesterónové receptory.
Po podaní nízkych dávok mifepristonu (20 mg perorálne alebo intravenózne) je absolútna biologická dostupnosť 69 %.
Pri plazmatickom mifepristone je 98 % väzba na plazmatické proteíny: albumín a hlavne alfa-1-kyslý glykoproteín (AAG), na ktorý sa väzba dá nasýtiť. V dôsledku tejto špecifickej väzby je distribučný objem a plazmatický klírens mifepristonu nepriamo úmerný plazmatickej koncentrácii AAG.
N-demetylácia a terminálna hydroxylácia 17-propynyl reťazca sú primárne metabolické cesty pečeňového oxidačného metabolizmu.
Mifepristón sa vylučuje prevažne stolicou. Po podaní značenej dávky 600 mg sa 10 % celkovej rádioaktivity eliminuje močom a 90 % stolicou.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnostiV toxikologických štúdiách na potkanoch a opiciach v trvaní 6 mesiacov vykazoval mifepriston účinky súvisiace s jeho antihormonálnou aktivitou (proti progesterónom, proti glukokortikoidom a proti androgénom).
V reprodukčných toxikologických štúdiách pôsobí mifepriston ako silné abortívum. U potkanov a myší sa po expozícii plodu nepozoroval teratogénny účinok mifepristonu. U králikov však došlo po expozícii plodu k výskytu izolovaných prípadov závažných abnormalít (lebečná klenba, mozog a miecha). Počet anomálií plodu nebol štatisticky významný a nebol pozorovaný vplyv v závislosti od dávky. U opíc bol počet plodov, ktoré prežili účinok mifepristonu na vyvolanie potratu, nedostatočný na presvedčivé vyhodnotenie.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE6.1 Zoznam pomocných látokBezvodý koloidný oxid kremičitý, kukuričný škrob, povidón, stearan horečnatý, mikrokryštalická celulóza.
6.2 Inkompatibility6.3 Čas použiteľnosti3 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie/
6.5 Druh obalu a obsah baleniaPVC/hliníkové blistrové balenie po 1, 3, 15 alebo 30 tabliet
Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené na trh.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciuNepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku treba vrátiť do lekárne.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCIIEXELGYN
216, Boulevard Saint-Germain
75007 Paríž
Francúzsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO54/0523/12-S
9. DÁTUM PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE Schválenie podľa procedúry
vzájomnéhouznávania (
MRP) udelené dňa 19. augusta 2009 (dátum spoločného predĺženia)
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTUDecember 2012