r />
DávkovanieDospelí:1 tuba s dýzou denne.
Jedna dávka sa podáva 5 až 20 minút pred požadovaným účinkom.
Spôsob podávaniaRektálne použitie.
Špička tuby sa má nalomiť.
Dýza sa má zaviesť do konečníka a celý obsah tuby sa má stlačením vyprázdniť, dýza sa má potom vytiahnuť, pričom tuba má zostať stlačená.
4.3 KontraindikáciePrecitlivenosť na liečivá alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.
Liek sa nemá používať v prípade obštrukcie čriev alebo bolesti brucha bez známej príčiny.
Súbežná liečba vápnikom alebo katióny meniacou živicou obsahujúcou polystyrénsulfonan sodný (pozri časť 4.5).
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaníUpozorneniaAk príznaky pretrvávajú viac ako niekoľko dní, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc a vyhnúť sa dlhodobému používaniu. Liečba zápchy liekmi je len doplnkovým opatrením k zdravému životnému štýlu zahŕňajúcemu:
· vysoký príjem vlákniny rastlinného pôvodu a tekutín,
· odporúčania týkajúce sa fyzickej aktivity a cvikov na svalovinu čriev.
Kombinácie, ktoré sa neodporúčajúTento liek sa nesmie používať v kombinácii s vápnikom alebo katióny meniacou živicou obsahujúcou polystyrénsulfonan sodný (na perorálne a rektálne podávanie): riziko nekrózy čriev, ktorá môže byť fatálna.
Opatrenia pri používaní:Odporúča sa predísť používaniu lieku v prípade prepuknutia hemoroidov, análnych fisúr alebo hemoragickej rektokolitídy.
Ak sa liek používa u pacientov so zápalovými alebo ulceróznymi ochoreniami hrubého čreva alebo s akútnymi gastrointestinálnymi ochoreniami, má sa postupovať veľmi opatrne.
4.5 Liekové a iné interakcieInterakcia s vápnikom a katióny meniacou živicou obsahujúcou polystyrénsulfonan sodnýSúbežné podávanie sorbitolu a vápnika a katióny meniacej živice obsahujúcej polystyrénsulfonan sodný (na perorálne/rektálne podávanie) je kontraindikované: riziko nekrózy čriev, ktorá môže byť fatálna.
Medzi podaním ostatných rektálnych liekov a liekom Microlax sa má urobiť odstup, pretože sa tieto lieky môžu z gastrointestinálneho traktu vyplaviť a nevstrebať sa.
4.6 Fertilita, gravidita a laktáciaGraviditaK dispozícii nie sú žiadne adekvátne údaje a dobre kontrolované štúdie u gravidných žien.
Keďže existuje pravdepodobnosť obmedzeného systémového vstrebávania tohto lieku pri odporúčanom používaní, neočakávajú sa žiadne nežiaduce účinky počas používania v priebehu gravidity.
DojčenieNie je známe, či sa citronan sodný, laurylsulfoacetát sodný a sorbitol vylučujú do materského mlieka.
Keďže existuje pravdepodobnosť obmedzenej systémovej absorpcie tohto lieku pri odporúčanom používaní, neočakávajú sa žiadne nežiaduce účinky u novorodencov/dojčiat počas používania v priebehu dojčenia.
Z tohto dôvodu sa použitie tohto lieku počas gravidity a dojčenia môže zvažovať len, ak je to nevyhnutné.
FertilitaV štúdiách vykonaných u potkanov a králikov (len pri sorbitole) sa nepreukázal žiadny vplyv na fertilitu (pozri časť 5.3).
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať strojeTento liek nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinkyNežiaduce liekové reakcie zistené po uvedení lieku s obsahom sorbitolu, citronanu sodného a laurylsulfoacetátu sodného na trh sú uvedené v tabuľke nižšie. Frekvencia výskytu nežiaducich liekových reakcií je uvedená podľa nasledovných konvencií:
· veľmi časté (≥ 1/10)
· časté (≥ 1/100 až < 1/10)
· menej časté (≥ 1/1 000 až < 1/100)
· zriedkavé (≥ 1/10 000 až < 1/1 000)
· veľmi časté (< 1/10 000)
· neznáme (nedá sa určiť z dostupných údajov)
Orgánový systém Kategória frekvencie
| Nežiaduca udalosť
|
Poruchy imunitného systému Neznáme
| reakcie z precitlivenosti (napr. žihľavka)
|
Poruchy gastrointestinálneho traktu Neznáme
| bolesť bruchaa nepríjemný pocit v anorektálnej oblasti hnačka
|
a: zahŕňa nepríjemný pocit v bruchu, bolesť brucha a bolesť v hornej časti brucha u pacienta
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcieHlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v
Prílohe V.
4.9 PredávkovanieZ analýzy údajov týkajúcich sa používania intrarektálnych liekových foriem s týmito liečivami po ich uvedení na trh a taktiež z údajov vo vedeckej literatúre neboli zistené žiadne príznaky predávkovania.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: klyzmatá, ATC kód: A06AG11
Citronan sodný zmäkčuje tvrdú fekálnu hmotu tým, že penetruje do fekálnej hmoty a uvoľňuje naviazanú vodu. Laurylsulfoacetát sodný zlepšuje zvlhčujúce a penetračné vlastnosti roztoku a sorbitol zvyšuje uvoľňovanie vody vyvolané účinkom citronanu sodného.
5.2 Farmakokinetické vlastnostiČas do nástupu účinku: 5 až 20 minút.
Predpokladá sa obmedzená systémová absorpcia, distribúcia a metabolizmus liečiv a liečivá sa vylučujú stolicou.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnostiPri lieku Microlax sa preukázala zanedbateľná toxicita u psov, ktorým sa klinickou (rektálnou) cestou podania podávali opakované dávky. Farmakologická štúdia bezpečnosti u psov sa vykonala s citrátovým roztokom (kyselina citrónová a citronan sodný v molárnom pomere 1:5,25) v dávke 1,33 mmol/kg/hod podávanej intravenózne. Pozoroval sa znížený krvný tlak a predĺženie QT‑intervalu ako dôsledok poklesu hladiny Ca
2+ v krvi z dôvodu chelatotvorného účinku citrátu (tolerovateľná rýchlosť intravenózneho podávania citrátu u psov pri vedomí je 0,33 mmol/kg/hod). Vzhľadom na podávanie lieku sa tvorba chelátu s Ca
2+ v krvi nepovažuje za klinické riziko pre pacientov.'
Z údajov v literatúre sa preukázalo, že v štúdiách toxicity po opakovaných dávkach podávaných perorálnou cestou podania mali liečivá vo všeobecnosti nízku toxicitu.
V štúdiách toxicity po opakovaných dávkach sa pri citronane sodnom nehlásili žiadne nežiaduce účinky až do dávky 1 500 mg/kg/deň. V štúdii toxicity po opakovaných dávkach s laurylsulfoacetátom sodným u potkanov sa nepreukázali žiadne náznaky systémovej toxicity pri dávkach až do 75 mg/kg/deň. V štúdiách toxicity po opakovaných dávkach u králikov bol sorbitol dobre tolerovaný.
Citronan sodný a sorbitol nemali genotoxický účinok v skúškach
in vitro a aj
in vivo. Laurylsulfoacetát sodný nemá genotoxické účinky v skúškach
in vitro.
Citronan sodný a laurylsulfoacetát sodný nemali karcinogénne účinky u potkanov. Na základe dlhodobých štúdií sledujúcich zloženie potravy vykonaných u potkanov, sorbitol nemal karcinogénny účinok.
Citronan sodný nemal teratogénne účinky u potkanov. Po perorálnom podaní laurylsulfoacetátu sodného v dávke 1 000 mg/kg/deň u potkanov sa nehlásili žiadne teratogénne účinky. Sorbitol nemal teratogénne účinky u králikov a potkanov pri podávaní do potravy (až do 20 % sorbitolu).
Pri perorálnej liečbe u potkanov citronan sodný nespôsoboval reprodukčnú toxicitu. V štúdiách reprodukčnej a vývinovej toxicity po perorálnej dávke u potkanov sa nezaznamenal žiadny účinok na rast, fertilitu a reprodukčnú výkonnosť pri hladinách dávky laurylsulfoacetáte sodného až do 1 000 mg/kg/deň. V predklinických štúdiách vykonaných u potkanov pri expozícii sorbitolu v potrave sa nehlásil žiaden účinok na párenie, graviditu, reprodukčnú výkonnosť, mláďatá alebo histopatológiu, súvisiaci s liečbou.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE6.1 Zoznam pomocných látokGlycerol
Kyselina sorbová
Čistená voda
6.2 InkompatibilityNeaplikovateľné.
6.3 Čas použiteľnosti3 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanieŽiadne zvláštne upozornenia na uchovávanie.
6.5 Druh obalu a obsah balenia 5 ml v jednodávkovom obale s dýzou (LDPE). Balenia po 4, 6, 12 alebo 50 jednodávkových obalov.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciuŽiadne zvláštne požiadavky.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCIIMcNeil AB
Box 941, 251 09 Helsingborg
Švédsko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO61/0299/17-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIEDátum prvej registrácie:
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU10/2017