MIACALCIC 100 IU/1 ML sol ifc 5x1 ml/100 IU

pacientov. Lososí kalcitonín možno podávať pred spaním, aby sa znížil výskyt nauzey alebo vracania, ktoré sa môžu objaviť najmä na začiatku liečby.
Prevencia akútnej straty kostnej hmoty
Odporúčané dávkovanie je 100 IU denne alebo 50 IU dvakrát denne, podávané subkutánne alebo intramuskulárne, počas 2 až 4 týždňov. Na začiatku opätovnej mobilizácie možno dávku znížiť na 50
IU denne. Liečba má pokračovať až do dosiahnutia úplnej mobility pacientov.
Pagetova choroba
Odporúčané dávkovanie je 100 IU denne, podávané subkutánne alebo intramuskulárne. Klinické
a biochemické zlepšenie sa však dosiahlo pri minimálnom dávkovacom režime 50 IU trikrát do týždňa. Dávkovanie sa má upraviť podľa individuálnych potrieb pacienta. Trvanie liečby závisí od indikácie
a odpovede pacienta na liečbu. Účinok kalcitonínu možno monitorovať stanovením vhodných markerov prestavby kostí, ako je sérová alkalická fosfatáza alebo vylučovanie hydroxyprolínu alebo deoxypyridinolínu močom. Keď sa stav pacienta zlepší, dávku možno znížiť.
Hyperkalciémia vyvolaná malignitou
Odporúčaná začiatočná dávka je 100 IU každých 6 až 8 hodín, podaná subkutánnou alebo intramuskulárnou injekciou. Okrem toho možno lososí kalcitonín podať intravenóznou injekciou po predchádzajúcej rehydratácii.
Ak odpoveď na liečbu nie je uspokojivá po jednom alebo dvoch dňoch, možno dávku zvýšiť na

intravenóznou infúziou trvajúcou najmenej 6 hodín 10 IU/kg telesnej hmotnosti v 500 ml 0,9% roztoku chloridu sodného.
Použitie u starších pacientov a u pacientov s poškodením funkcie pečene a obličiek Skúsenosti s použitím kalcitonínu u starších pacientov neposkytli dôkazy o zníženej znášanlivosti alebo potrebe upraviť dávkovanie. To isté platí pre pacientov so zmenenou funkciou pečene. Metabolický klírens je oveľa nižší u pacientov s terminálnym zlyhaním obličiek ako u zdravých osôb. Klinický význam tohto zistenia však nie je známy (pozri časť 5.2 Farmakokinetické vlastnosti).

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na kalcitonín (pozri časť 4.8 Nežiaduce účinky) alebo na ktorúkoľvek pomocnú látku lieku (pozri časť 6.1 Zoznam pomocných látok).
Kalcitonín je kontraindikovaný aj u pacientov s hypokalciémiou.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Pretože kalcitonín je peptid, je možnosť systémových alergických reakcií, a reakcie alergického typu vrátane ojedinelých prípadov anafylaktického šoku sa zaznamenali u pacientov po podaní kalcitonínu. Takéto reakcie treba odlíšiť od celkového alebo miestneho sčervenenia, ktoré je bežným, nie alergickým účinkom kalcitonínu. U pacientov s podozrením na precitlivenosť na kalcitonín treba uvážiť vykonanie kožného testu pred začatím liečby kalcitonínom.

4.5 Liekové a iné interakcie

Hladiny vápnika v sére môžu po podaní kalcitonínu prechodne klesnúť pod normálne hodnoty, najmä na začiatku liečby u pacientov s abnormálne rýchlou prestavbou kostí. Tento účinok sa zníži, keď poklesne aktivita osteoklastov. Treba však postupovať opatrne u pacientov, ktorí dostávajú súčasne liečbu srdcovými glykozidmi alebo blokátormi kalciových kanálov. Dávkovanie týchto liekov možno bude treba upraviť vzhľadom na to, že ich účinky sa môžu meniť pri zmene koncentrácií bunkových elektrolytov.
Použitie kalcitonínu v kombinácii s bisfosfonátmi môže mať za následok zníženie vápnika ich aditívnym účinkom.

4.6 Gravidita a laktácia

Kalcitonín sa neskúšal u tehotných žien. Kalcitonín sa má používať v gravidite, len ak lekár považuje liečbu za absolútne nevyhnutnú.
Nie je známe, či sa liečivo vylučuje do mlieka u ľudí. U zvierat lososí kalcitonín znižuje tvorbu mlieka a vylučuje sa do mlieka (pozri časť 5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti). Preto sa dojčenie neodporúča počas liečby.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Nie sú údaje o účinkoch injekčného kalcitonínu na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Injekčný kalcitonín môže vyvolať prechodné závraty (pozri časť 4.8 Nežiaduce účinky), ktoré môžu zhoršiť reakcie pacienta. Preto je treba upozorniť pacientov na možný vznik prechodných závratov. V takom prípade nemajú viesť vozidlo alebo obsluhovať stroje.

4.8 Nežiaduce účinky

Odhad výskytu: veľmi časté (>1/10); časté (>1/100, <1/10); menej časté (>1/1 000, <1/100); zriedkavé (>1/10 000, <1/1 000); veľmi zriedkavé (<1/10 000), zahŕňajúce ojedinelé hlásenia. Gastrointestinálne poruchy
Veľmi časté: Nauzea s vracaním alebo bez neho sa pozoruje u približne 10% pacientov liečených kalcitonínom. Účinok je zjavnejší na začiatku liečby a spravidla sa zmierňuje alebo zmizne pri pokračujúcej liečbe alebo pri znížení dávky. Ak je to potrebné, možno podať antiemetikum. Nauzea a vracanie sú zriedkavejšie, ak sa injekcia podá večer alebo po jedle.
Menej časté: hnačka
Cievne poruchy

Veľmi časté: Sčervenenie kože (na tvári alebo hornej časti tela). Nie sú to alergické reakcie. Spôsobuje
ich farmakologický účinok a zvyčajne sa pozorujú 10 až 20 minút po podaní.
Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Menej časté: miestne zápalové reakcie v mieste podania subkutánnej alebo intramuskulárnej injekcie
Poruchy kože a podkožného tkaniva
Menej časté: kožný exantém
Poruchy nervového systému
Menej časté: chuť po kove v ústach, závraty
Poruchy obličiek a močových ciest
Menej časté: diuréza
Poruchy metabolizmu a výživy
Zriedkavé: U pacientov s rýchlou prestavbou kostí (pri Pagetovej chorobe a u mladých pacientov) sa môže vyskytnúť prechodný, zvyčajne asymptomatický pokles kalciémie medzi 4. a 6. hodinou po podaní.
Vyšetrenia
Zriedkavé: Neutralizujúce protilátky proti kalcitonínu sa vytvoria zriedka. Tvorba týchto protilátok sa obvykle nespája so stratou klinickej účinnosti, hoci ich prítomnosť u malého percentuálneho podielu pacientov po dlhodobej liečbe kalcitonínom môže mať za následok zníženie odpovede na liek. Zdá sa, že prítomnosť protilátok nesúvisí s alergickými reakciami, ktoré sú zriedkavé. Regulácia kalcitonínových receptorov nadol môže mať tiež za následok zníženie klinickej odpovede u malého percentuálneho podielu pacientov po dlhodobej liečbe.
Poruchy imunitného systému
Veľmi zriedkavé: závažné reakcie alergickej povahy, ako je bronchospazmus, edém jazyka a hrtana a ojedinelé prípady anafylaktického šoku

4.9 Predávkovanie

Je známe, že nauzea, vracanie, návaly horúčavy a závraty závisia od dávky, keď sa kalcitonín podáva parenterálne. Jednorazové dávky (až do 10 000 IU) injekčného lososieho kalcitonínu nemali okrem nauzey a vracania a zosilnenia farmakologických účinkov iné nežiaduce účinky.
Ak sa objavia príznaky predávkovania, liečba má byť symptomatická.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antagonisty parathormónu, ATC kód: H05BA01 (lososí kalcitonín). Preukázalo sa, že farmakologické vlastnosti syntetických a rekombinantných peptidov sú kvalitatívne a kvantitatívne rovnocenné.
Kalcitonín je kalciotropný hormón, ktorý bráni resorpcii kostí priamym účinkom na osteoklasty. Tlmením aktivity osteoklastov prostredníctvom svojich špecifických receptorov znižuje lososí kalcitonín resorpciu kostí. Kalcitonín preukázal analgetickú účinnosť vo farmakologických štúdiách na zvieracích modeloch.
Pri ochoreniach so zrýchlenou resorpciou kostí, ako je Pagetova choroba a akútna strata kostnej hmoty po náhlej imobilizácii, kalcitonín výrazne spomaľuje kostný obrat.'
Histomorfometrické štúdie na kostiach človeka aj zvierat ukázali, že kalcitonín nespôsobuje poruchy mineralizácie.
Pokles resorpcie kostí, na ktorý možno usudzovať zo zníženého vylučovania hydroxyprolínu a deoxypyridinolínu močom, sa pozoruje po liečbe kalcitonínom u zdravých dobrovoľníkov aj u pacientov s ochoreniami kostí vrátane Pagetovej choroby a osteoporózy.
Pokles vápnika účinkom kalcitonínu je spôsobený znížením vyplavovania vápnika z kostí do extracelulárnej tekutiny a tlmením spätnej resorpcie vápnika v obličkových tubuloch.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Všeobecná charakteristika liečiva
Lososí kalcitonín sa rýchlo absorbuje a eliminuje.
Maximálne koncentrácie v plazme sa dosahujú v priebehu prvej hodiny po podaní.

Štúdie na zvieratách ukázali, že kalcitonín sa po parenterálnom podaní metabolizuje primárne proteolýzou v obličkách. Metabolity nemajú špecifickú biologickú aktivitu kalcitonínu.
Biologická dostupnosť po subkutánnej alebo intramuskulárnej injekcii u ľudí je vysoká a podobná pri oboch spôsoboch podania (71% a 66%).
Kalcitonín má krátky polčas absorpcie a eliminácie, 10 – 15 minút a 50 – 80 minút. Lososí kalcitonín sa primárne a takmer výlučne odbúrava v obličkách, pri čom vznikajú farmakologicky neúčinné fragmenty jeho molekuly. Preto je metabolický klírens oveľa nižší u pacientov s terminálnym zlyhaním obličiek ako u zdravých osôb. Klinický význam tohto zistenia však nie je známy.
Väzba na bielkoviny plazmy je 30 až 40%.
Charakteristika u pacientov
Je vzťah medzi subkutánne podanou dávkou kalcitonínu a maximálnou koncentráciou v plazme. Po parenterálnom podaní 100 IU kalcitonínu je maximálna koncentrácia v plazme medzi 200 a 400 pg/ml. Vysoké hladiny v krvi sa môžu spájať so zvýšeným výskytom nauzey a vracania.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Vykonali sa obvyklé dlhodobé štúdie toxicity, reprodukčnej toxicity, mutagenity a karcinogenity na laboratórnych zvieratách. Lososí kalcitonín nemá embryotoxický, teratogénny a mutagénny potenciál. Zvýšený výskyt adenómov hypofýzy sa zaznamenal u potkanov, ktoré dostávali 1 rok syntetický lososí kalcitonín. Považuje sa to za druhovo špecifický účinok, ktorý nie je klinicky významný.
Lososí kalcitonín neprechádza cez placentárnu bariéru.
U dojčiacich zvierat, ktoré dostávali kalcitonín, sa pozoroval útlm tvorby mlieka. Kalcitonín sa vylučuje do mlieka.


6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Acidum aceticum 96%, natrii acetas trihydricus, natrii chloridum, aqua ad iniectabilia.

6.2 Inkompatibility

Nie sú známe.

6.3 Čas použiteľnosti

5 rokov
Ampulky sa majú po otvorení okamžite použiť a neuchovávať otvorené, pretože neobsahujú konzervačnú látku.

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Ampulky Miacalcic sa majú uchovávať pri teplote + 2°C až + 8°C a chrániť pred mrazom.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Ampulky z bezfarebného skla typu I, písomná informácia pre používateľov, papierová skladačka;
5 x 50 IU/1 ml, 5 x 100 IU/1 ml

6.6 Pokyny na použitie a zaobchádzanie s liekom

Len na lekársky predpis.


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Novartis s.r.o., Praha, Česká republika



8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

56/0014/75-S


9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE / PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Registrácia predĺžená do: 01.05.2010


10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

Apríl 2005
Vybrané lieky
Nevybrali ste žiadny liek.
vyber
Naposledy ste si pozerali
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.