a na čo sa používa
2. Čo potrebujete vedieť predtým, ako užijete MeniSerc
3. Ako užívať MeniSerc
4. Možné vedľajšie účinky
5. Ako uchovávať MeniSerc
6. Obsah balenia a ďalšie informácie
1. Čo je Meniserc a na čo sa používaČo je MeniSercMeniSerc obsahuje betahistín. MeniSerc je liek, nazývaný analóg histamínu.
Na čo sa používa MeniSercLiečba Ménièrovej choroby, ktorá sa prejavuje nasledovnými príznakmi:
- závrat (vertigo) a pocit nevoľnosti alebo nevoľnosť (nauzea alebo vracanie);
- hučanie, pískanie, zvonenie v ušiach (tinnitus);
- strata alebo zhoršenie sluchu.
Pocit závratu vzniká, keď časť vnútorného ucha, ktoré kontroluje rovnováhu, nepracuje správne (tzv. vestibulárne vertigo).
Ako MeniSerc účinkujeMeniSerc zvyšuje prietok krvi vo vnútornom uchu. To znižuje nárast tlaku.
2. Čo potrebujete vedieť predtým, ako užijete MeniSercNeužívajte MeniSerc- ak ste alergický na betahistín alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto lieku (uvedených v časti 6);
- ak vám lekár povedal, že máte nádor nadobličiek (nazývaný feochromocytóm).
Neužívajte tento liek, ak sa vyššie uvedené vzťahuje na vás. Ak si nie ste istý, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom skôr, ako užijete MeniSerc.
Upozornenia a opatreniaSkôr ako užijete MeniSerc, overte si u svojho lekára či:
- máte alebo ste mali v minulosti vred na žalúdku;
- máte bronchiálnu astmu.
Ak sa vyššie uvedené vzťahuje na vás (alebo si nie ste istý), poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom skôr, ako užijete MeniSerc. Váš lekár vás bude možno chcieť starostlivejšie sledovať počas užívania MeniSercu.
Deti a dospievajúciMeniSerc sa neodporúča pre deti a mladistvých do 18 rokov.
Iné lieky a MeniSercAk teraz užívate, alebo ste v poslednom čase užívali, či práve budete užívať ďalšie lieky, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.
Predovšetkým informujte svojho lekára alebo lekárnika, ak užívate niektorý z nasledujúcich liekov:
• antihistaminiká (lieky proti alergii) - môžu znížiť účinok MeniSercu. Aj MeniSerc môže znížiť účinok antihistaminík;
• inhibítory monoaminooxidázy (MAOIs) - používajú sa na liečbu depresie alebo Parkinsonovej choroby. Tieto lieky môžu zvýšiť účinok MeniSercu.
Ak sa niečo z vyššie uvedeného vzťahuje na vás (alebo nie ste si istí), poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom skôr, ako začnete užívať MeniSerc.
MeniSerc a jedlo a nápoje MeniSerc môžete užívať s jedlom alebo bez neho. MeniSerc môže vyvolať mierne žalúdočné problémy (uvedené v časti 4.). Užívanie MeniSercu s jedlom môže zmierniť žalúdočné problémy.
Tehotenstvo, dojčenie a plodnosťNie je známe, či má MeniSerc vplyv na plod:
· prestaňte MeniSerc užívať a povedzte svojmu lekárovi, ak ste otehotneli alebo si myslíte, že ste tehotná;
· neužívajte MeniSerc v tehotenstve, pokiaľ váš lekár nerozhodol, že je to nutné.
Nie je známe, či sa MeniSerc vylučuje do materského mlieka:
· neužívajte MeniSerc počas dojčenia, pokiaľ váš lekár nerozhodol, že je to nutné.
Vedenie vozidiel a obsluha strojovNie je pravdepodobné, že by MeniSerc ovplyvnil vašu schopnosť viesť vozidlo alebo obsluhovať stroje.
Pamätajte však, že ochorenie, kvôli ktorému užívate MeniSerc (Ménièrova choroba alebo vertigo) u vás môže vyvolať príznaky, ako sú závrat a vracanie, ktoré môžu ovplyvniť vašu schopnosť viesť vozidlo a obsluhovať stroje.
3. Ako užívať MeniSerc Vždy užívajte tento liek presne tak, ako vám povedal váš lekár. Ak si nie ste niečím istý, overte si to u svojho lekára alebo lekárnika.
· Váš lekár upraví dávku podľa vášho stavu.
· Pokračujte v užívaní svojho lieku. Chvíľu trvá, kým liek začne účinkovať.
Ako sa MeniSerc podáva· Tabletu zapite vodou.
· MeniSerc môžete užívať s jedlom alebo bez neho. MeniSerc môže vyvolať mierne žalúdočné problémy (uvedené v časti 4.). Užívanie MeniSercu s jedlom môže zmierniť žalúdočné problémy.
Koľko MeniSercu sa užívaDostupné sú dve sily MeniSercu: MeniSerc 16 mg a MeniSerc 24 mg. Zvyčajná dávka je:
· MeniSerc 16 mg – pol až 1 tableta 3-krát denne;
· MeniSerc 24 mg – 1 tableta 2-krát denne.
Ak užívate viac ako jednu tabletu denne, rozložte dávku rovnomerne na celý deň. Napríklad užite jednu tabletu ráno a jednu večer.
Snažte sa užívať tablety v rovnaký čas každý deň. To zaistí, že sa hladina lieku v tele ustáli. Užívanie v rovnaký čas vám tiež pomôže nezabudnúť na užitie vašich tabliet.
Ak užijete viac MeniSercu, ako máteAk ste užili viac MeniSercu, ako ste mali, možno budete pociťovať nevoľnosť (pocit na vracanie), ospalosť alebo vás bude bolieť brucho. Ak máte obavy, poraďte sa so svojím lekárom.
Ak zabudnete užiť MeniSerc· Ak zabudnete užiť svoju dávku, zabudnutú dávku vynechajte. Vezmite si ďalšiu dávku v obvyklom čase.
• Neužívajte dvojnásobnú dávku, aby ste nahradili vynechanú dávku.
Ak prestanete užívať MeniSercNeprestaňte užívať MeniSerc bez konzultácie s lekárom, aj keď sa začnete cítiť lepšie.
Ak máte akékoľvek ďalšie otázky týkajúce sa použitia tohto lieku, opýtajte sa svojho lekára alebo lekárnika.
4. Možné vedľajšie účinkyTak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Pri užívaní MeniSercu sa môžu vyskytnúť nasledovné vedľajšie účinky.
Alergické reakcieAk máte alergickú reakciu, prestaňte užívať MeniSerc a vyhľadajte lekára alebo choďte okamžitedo nemocnice. Príznaky môžu zahŕňať:
• červenú alebo vriedkovitú kožnú vyrážku alebo zapálenú svrbivú kožu;
• opuch tváre, pier, jazyka alebo krku;
• pokles krvného tlaku;
• stratu vedomia;
• ťažkosti s dýchaním.
Prestaňteužívať MeniSerc avyhľadajtelekára alebochoďteokamžite do nemocnice, ak spozorujeteniektorýz vyššieuvedenýchpríznakov.'
Ďalšie vedľajšie účinky
Časté (postihujú menej ako 1 z 10 osôb):
• pocit nevoľnosti (nauzea);
• tráviace ťažkosti (dyspepsia);
• bolesť hlavy.
·
Ďalšie vedľajšieúčinky, ktoré boli hlásené pri užívaní MeniSercu:
mierne žalúdočné problémy, ako je vracanie, bolesť brucha, nafúknutý žalúdok (pocit zvýšeného brušného tlaku a objemu) a nadúvanie. Užívanie MeniSercu s jedlom môže pomôcť zmierniť žalúdočné ťažkosti.
Hlásenie vedľajších účinkovAk sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľa. Vedľajšie účinky môžete hlásiť aj priamo prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v
Prílohe V. Hlásením vedľajších účinkov môžete prispieť k získaniu ďalších informácií o bezpečnosti tohto lieku.
5. Ako uchovávať MeniSerc Tento liek uchovávajte mimo dohľadu a dosahu detí.
Nepoužívajte tento liek po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na označení obalu po EXP (skratka používaná pre dátum exspirácie). Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v danom mesiaci.
Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne teplotné podmienky na uchovávanie. Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred vlhkosťou.
Nelikvidujte lieky odpadovou vodou alebo domovým odpadom. Nepoužitý liek vráťte do lekárne. Tieto opatrenia pomôžu chrániť životné prostredie.
6. Obsah balenia a ďalšie informácieČo MeniSerc obsahuje - Liečivo je betahistini dihydrochloridum (betahistíniumdichlorid) 16 mg alebo 24 mg v 1 tablete.
- Ďalšie zložky sú mikrokryštalická celulóza, manitol, monohydrát kyseliny citrónovej, koloidný bezvodý oxid kremičitý, mastenec.
Ako vyzerá MeniSerc a obsah baleniaMeniSerc 16: biele až takmer biele okrúhle obojstranne vypuklé tablety so skosenými okrajmi a s deliacou ryhou ne jednej strane. Po oboch stranách deliacej ryhy je nápis 267. Tableta môže byť rozdelená na rovnaké polovice.
MeniSerc 24: biele až takmer biele okrúhle obojstranne vypuklé tablety so skosenými okrajmi a s deliacou ryhou na jednej strane. Po oboch stranách deliacej ryhy je nápis 289. Tableta môže byť rozdelená na dve časti na uľahčenie prehltnutia a nie na rozdelenie do dvoch rovnakých dávok.
MeniSerc je dostupný v balení 60 tabliet (MeniSerc 16) alebo 20, 50 alebo 100 tabliet (MeniSerc 24). Tablety sú balené v blistroch z PVC/PVDC s hliníkovou krycou fóliou.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
Držiteľ rozhodnutia o registrácii TS Pharma s.r.o., Lazovná 68, 974 01 Banská Bystrica, Slovenská republika
Táto písomná informácia pre používateľa bola naposledy aktualizovaná v júli 2014.