bunkovou leukémiou 3,4% za obdobie 10 rokov. Najvyšší výskyt ďalších malígnych afekcií pri podávaní LITAKu dosiahol 6,5% s mediánom doby sledovania 8,4 roku. Preto sa musí pacientov liečených kladribínom pravidelne sledovať.
Hematológia
Počas prvého mesiaca po liečbe je myelosupresia najvýraznejšia a môže byť potrebná transfúzia červených krviniek alebo krvných doštičiek. Pacienti so symptómami supresie kostnej drene musia byť liečení s opatrnosťou, pretože možno očakávať ďalšiu supresiu funkcie kostnej drene. U pacientov s aktívnymi alebo suspektnými infekciami sa musia starostlivo zvážiť riziká a výhody liečby. U pacientov so sprievodnou infiltráciou kostnej drene alebo predchádzajúcou myelosupresívnou liečbou je zvýšené riziko vážnej myelotoxicity a dlhodobej imunosupresie. V takýchto prípadoch sa musí znížiť dávku a pacienta pravidelne sledovať. Pancytopénia je zvyčajne reverzibilná a intenzita aplázie kostnej drene závisí od dávky. Počas liečby kladribínom a v priebehu 6 mesiacov po liečbe sa očakáva zvýšený výskyt oportúnnych infekcií. Počas liečby kladribínom a 2–4 mesiace po nej je nevyhnutné starostlivé a pravidelné sledovanie periférneho krvného obrazu, aby sa zistili potenciálne
nežiaduceúčinky a následné komplikácie (anémia, neutropénia, trombocytopénia, infekcie, hemolýza alebo krvácanie) a pozorovanie regenerácie krvi. U pacientov liečených na vlasatobunkovú leukémiu sa často vyskytuje horúčka neznámeho pôvodu a objavuje sa prevažne počas prvých 4 týždňov liečby. Pôvod febrilných stavov sa musí vyšetriť vhodnými laboratórnymi a rádiologickými testmi. Menej než tretina febrilných príhod je spojená s dokázanou infekciou. V prípade horúčky spôsobenej infekciami alebo agranulocytózou je indikovaná antibiotická liečba.
Renálne a hepatálne funkcie
Neexistujú údaje o použití LITAKu u pacientov so zhoršenou funkciou obličiek alebo pečene. Klinické skúsenosti sú veľmi obmedzené a bezpečnosť LITAKu u týchto pacientov nie je dostatočne známa (pozri časť 5.2 Farmakokinetické vlastnosti).
Opatrnosť je nutná pri liečbe starších pacientov a pacientov so známou alebo suspektnou dysfunkciou obličiek alebo pečene. Pre všetkých pacientov liečených LITAKom sa odporúča klinicky indikovaná pravidelná kontrola renálnej a hepatálnej funkcie.
Prevencia tumor lysis syndrómu (rýchla smrť buniek)
U pacientov s vysokou nádorovou záťažou by sa profylaktická liečba alopurinolom s cieľom regulovať sérové hladiny kyseliny močovej a adekvátnu alebo zvýšenú hydratáciu mala zahájiť 24 hodín pred začatím chemoterapie. Počas 2 týždňov sa odporúča denná perorálna dávka 100 mg allopurinolu. V prípade, že nahromadenie kyseliny močovej v sére prevyšuje normálnu hladinu, je možné zvýšiť dávku allopurinolu na 300 mg/deň.
Poškodenie fertility
Muži liečení kladribínom by nemali splodiť dieťa až do6 mesiacov po ukončení liečby a mali by sa poradiť o zamrazení semena pred liečbou, pretože v dôsledku liečby kladribínom môže vzniknúť neplodnosť (pozri časť 5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti).
4.5 Liekové a iné interakcie
Kvôli potenciálnemu zvýšeniu hematologickej toxicity a supresie kostnej drene by sa kladribíne nemal používať spolu s inými myelosupresívnymi liekmi. Skrížené reakcie s inými antineoplastikami in vitro (napr. doxorubicín, vinkristín, cytarabín, cyklofosfamid) a in vivo neboli pozorované. Jedna in vitro štúdia však zistila skríženú rezistenciu medzi kladribínom a chlórmetíniumchloridom (chlormetínu); u cytarabínu jeden autor popísal in vivo krížovú reakciu bez straty aktivity. V dôsledku podobného vnútrobunkového metabolizmu sa môže vyskytnúť krížová rezistencia s inými analógmi nukleozidov, napr. fludarabínom alebo 2'-deoxykoformycínom. Preto sa neodporúča súčasne podávať analógy nukleozidov a kladribíne. Bolo dokázané, že kortikosteroidy, podávané v kombinácii s kladribínom zvyšujú riziko silných infekcií a preto by sa nemali podávať súčasne. Keďže možno očakávať interakcie s liekmi, ktoré podliehajú vnútrobunkovej fosforylácii, napr. antivirotiká, alebo s inhibítormi príjmu adenozínu, neodporúča sa ich podávanie súčasne s kladribínom.
4.6 Gravidita a laktácia
Kladribicín spôsobuje závažné vrodené chyby, keď je podávaný počas gravidity. Štúdie na zvieratách a in vitro štúdie s humánnymi bunkovými líniami preukázali teratogenitu a mutagenitu kladribínu. Cladribine je počas gravidity kontraindikovaný. Ženy vo fertilnom veku musia používať účinnú antikoncepciu počas liečby kladribínom. V prípade otehotnenia počas liečby kladribínom musí byť žena informovaná o potenciálnom ohrození plodu.
Nie je známe, či sa kladribíne vylučuje do materského mlieka. Kvôli možnosti vážnych nežiadúcich účinkov u dojčiat je kladribíne počas dojčenia kontraindikovaný. Preto je dojčenie počas liečby kladribínom alebo po nej kontraindikované.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Cladribine môže silne zhoršiť výkonnosť pacienta. V prípade ospalosti alebo závratov sa treba vyhýbať
vedeniu motorových vozidiel alebo obsluhovaniu strojov.
4.8 Nežiaduce účinky
K veľmi častým nežiadúcim účinkom, ktoré boli pozorované počas troch najrelevantnejších klinických štúdií LITAKu u 279 pacientov liečených s rôznymi indikáciami a u 62 pacientov s vlasatobunkovou leukémiou (hairy cell leukémia, HCL) patrili myelosupresia, najmä silná neutropénia (41% (113/279),
98% (HCL, 61/62)), silná trombocytopénia {21% (58/279), 50% (HCL, 31/62)} a silná anémia {14% (21/150), 55% (HCL, 34/62)}, ako aj silná imunosupresia/lymfopénia {63% (176/279), 95% (HCL,
59/62)}, infekcie {39% (110/279), 58% (HCL, 36/62)} a horúčka (až 64%).
Kultivačne negatívna horúčka po liečbe kladribínom sa vyskytuje u 10-40% pacientov s vlasatobunkovou leukémiou a zriedkavo sa pozoruje u pacientov s inými neoplastickými poruchami. Kožné vyrážky (2–31%) sa popisujú hlavne u pacientov s ďalšou súbežnou medikáciou, spôsobujúcou vyrážky (antibiotiká a/alebo allopurinol). Počas liečby kladribínom boli popísané gastrointestinálne nežiadúce účinky ako nauzea (5 – 28%), zvracanie (1 – 13%) a hnačka (3 – 12%) a tiež únava (2 –
48%), bolesti hlavy (1 – 23%) a znížená chuť do jedla (1 – 22%). Nie je pravdepodobné, že by LITAK
spôsoboval alopéciu; počas liečby LITAKom bola u 4/523 pacientov pozorovaná mierna a prechodná alopécia trvajúca niekoľko dní, ale nedala sa jednoznačne pripísať kladribínu.
V uvedenej tabuľke sú vymenované hlásené nežiadúce účinky, vrátane informácie o ich frekvencii.
Frekvencie sú definované takto: veľmi časté (>1/10), časté (>1/100, <1/10, menej časté (>1/1000,
<1/100), zriedkavé (>1/10 000, <1/1000), veľmi zriedkavé (<1/10 000), vrátane ojedinelých hlásení. Intenzita nežiadúcich účinkov je uvedená v texte pod tabuľkou.
Infekcie a nákazy Veľmi časté: infekcie* (napr. zápal pľúc*, septikémia*)
Benígne, malígne
a nešpecifikované nádory
Časté: ďalšie malignity*
Cievne poruchy Veľmi časté: pancytopénia/myelosupresia*, purpura
Časté: petechie, hemorágie*
Poruchy imunitného systému
Poruchy metabolizmu a výživy
Poruchy nervového systému
Veľmi časté: imunosupresia* Menej časté: hemolytická anémia*
Veľmi zriedkavé: reakcia štepu voči príjemcovi *, rýchla
smrť buniek (tumor lysis syndróm)* Veľmi časté: znížená chuť do jedla
Veľmi časté: bolesti hlavy, závraty
Časté: nespavosť, úzkosť
Menej časté: somnolencia, parestéza, slabosť, letargia, polyneuropatia, zmätenosť, ataxia
Veľmi zriedkavé: depresia, epileptický záchvat
Ochorenie oka Menej časté: konjunktivitída
Veľmi zriedkavé: blefaritída
Poruchy srdca Časté: tachykardia, srdcový šelest, hypotenzia, epistaxa, ischémia myokardu*
Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Veľmi časté: abnormálne dychové ozvy, abnormálne hrudníkové ozvy, kašeľ
Časté: zadýchavanie, intersticiálna infiltrácia pľúc väčšinou následkom infekčnej etiológie, mukozitída
Menej časté: faryngitída
Veľmi zriedkavé: embólia pľúc
Gastrointestinálne poruchy Veľmi časté: nauzea, zvracanie, zápcha, hnačka
Časté: gastrointestinálne bolesti, plynnatosť
Poruchy pečene a žlčových ciest
Poruchy kože a podkožného tkaniva
Poruchy kostrového svalstva, spojivových tkanív a kostí Celkové poruchy a reakcie
v mieste podania
* pozri popisnú časť dole.
Časté: reverzibilné, väčšinou slabé zvýšenie bilirubínu a transamináz
Veľmi zriedkavé: cholecystitída
Veľmi časté: vyrážky, lokálny exantém, diaforéza Časté: pruritus, kožné bolesti, erytém, žihľavka Menej časté: flebitída
Časté: myalgia, artralgia, artritída, bolesti kostí
Veľmi časté: reakcie na mieste vpichu, horúčka, únava, triaška, asténia
Časté: edém, nepokoj, bolesť
Menej časté: kachexia
Veľmi zriedkavé: amyloidóza
Nehematologické nežiadúce účinky sú vo všeobecnosti mierne až stredne silné. Liečba nauzey
antiemetikami zvyčajne nie je potrebná. Reakcie kožného a podkožného tkaniva sú väčšinou mierne alebo stredne silné a prechodné, zvyčajne odoznejú v 30-dňovom intervale cyklu.
Keďže pacienti s aktívnou vlasatobunkovou leukémiou majú väčšinou zhoršený krvný obraz, najmä nízke počty neutrofilov, viac než 90% prípadov má prechodnú silnú neutropéniu (< 1,0 x 109/l). Použitie hematopoetických rastových faktorov nezlepšuje regeneráciu počtu neutrofilov ani neznižuje výskyt horúčky. Silné trombocytopénie (< 50 x 109/l) sa pozorujú asi u 20% až 30% všetkých pacientov. Očakáva sa lymfocytopénia trvajúca niekoľko mesiacov a imunosupresia so zvýšeným rizikom výskytu infekcií. Regenerácia cytotoxických T-lymfocytov a NK-buniek trvá 3 až 12 mesiacov. Úplná regenerácia pomocných T-lymfocytov a B-lymfocytov sa predlžuje až na 2 roky.
Cladribine indukuje silnú a dlhotrvajúcu redukciu CD4+ and CD8+ T-lymfocytov. V súčasnosti nie sú k dispozícii skúsenosti s možnými dlhodobými následkami tejto imunosupresie.
Príležitostne sa popisuje vážna dlhodobá lymfocytopénia, ktorú však nebolo možné dať do súvisu s neskoršími infekčnými komplikáciami. Najčastejšie vážne komplikácie s čiastočne fatálnym následkami sú oportúnne infekcie (napr. pneumocystis carinii, toxoplasmosa gondii, listerióza, kandidóza, infekcia herpesvírusom, cytomegalovírusom a atypickými mykobaktériami). Štyridsať percent pacientov liečených LITAKom v dávke 0,7 mg/kg telesnej hmotnosti na cyklus trpelo infekciami. Tieto boli v priemere vážnejšie než infekcie, ktoré sa prejavili u 27% všetkých pacientov, ktorým bola podávaná redukovaná dávka 0,5 mg/kg telesnej hmotnosti na cyklus. Štyridsaťtri percent pacientov s vlasatobunkovou leukémiou malo infekčné komplikácie pri štandardnom režime dávkovania. Jedna tretina týchto infekcií sa musí považovať za vážnu (napr. septikémia, zápal pľúc). Poznáme najmenej 10 prípadov s akútnou autoimúnnou hemolytickou anémiou. Všetci pacienti boli úspešne liečení kortikosteroidmi.
Vážne nežiadúce účinky ako ileus, vážne zlyhanie pečene, zlyhanie obličiek, zlyhanie srdca, fibrilácia predsiení, dekompenzácia srdca, apoplexia, neurologické poruchy reči a prehĺtania, tumor lysis syndróm (rýchla smrť buniek) s akútnym zlyhaním obličiek, transfúzna reakcia štepu voči príjemcovi, Stevens–Johnsonov syndróm / Lyellov syndróm (toxická epidermálna nekrolýza), hemolytická anémia, hypereozinofília (s erytematóznymi kožnými vyrážkami, pruritom a edémom tváre) sú zriedkavé.
Väčšina úmrtí spojených s týmto liekom nastáva v dôsledku infekčných komplikácií. Iné zriedkavé prípady s fatálnym koncom, popísané v súvislosti s chemoterapiou LITAKom boli ďalšie malignity, cerebro- a kardiovaskulárne infarkty, reakcie štepu voči príjemcovi spôsobené početnými transfúziami neožiarenej krvi, tumor lysis syndróm s hyperurikémiou, metabolická acidóza a akútne zlyhanie obličiek.
4.9 Predávkovanie
Častými symptómami predávkovania sú nauzea, zvracanie, hnačka, silný útlm kostnej drene (vrátane anémie, trombocytopénie, leukopénie a agranulocytózy), akútna obličková nedostatočnosť ako aj ireverzibilné neurotoxické stavy (paraparéza, quadriparéza), Guillan–Barrého syndróm and Brown– Séquardov syndróm. Akútne ireverzibilné neurotoxické a nefrotoxické stavy boli popísané u individuálnych pacientov liečených dávkou, ktorá bola ≥ 4 krát vyššia než dávkovanie odporúčané pre vlasatobunkovú leukémiu.
Neexistuje žiadna špecifická liečba antidotami. Indikovanú liečbu predávkovania kladribínom predstavuje okamžité prerušenie liečby, starostlivé sledovanie a prijatie vhodných podporných opatrení (transfúzia krvi, dialýza, hemofiltrácia, protiinfekčná liečba, atď.). Pacienti, ktorí boli vystavení predávkovaniu kladribínom by mali byť hematologicky sledovaní aspoň počas štyroch týždňov.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: analóg purínu (cytostatický liek) ATC kód: L01BB04
LITAK obsahuje ako liečivo kladribíne, analóg nukleozidu purínu, ktorý pôsobí ako antimetabolit. Jednoduchá substitúcia chlóru vodíkom na pozícii 2 odlišuje kladribíne od jeho prirodzeného pendantu –
2'-deoxyadenozínu. Vďaka nej je molekula rezistentná voči deaminácii adenozín deaminázou.
Bunková rezistencia a senzitivita
Cladribine je predliečivo (prodrug), ktoré je po parenterálnom podaní rýchlo prijímané bunkami a je deoxycytidín kinázou (dCK) intracelulárne fosforylované na aktívny nukleotid
2-chlorodeoxyadenozín-5'-trifosfát (CdATP). Hromadenie aktívneho CdATP sa pozoruje prevažne
v bunkách s vysokou aktivitou dCK a nízkou aktivitou deoxynukleotidázy, najmä v lymfocytoch a iných hematopoetických bunkách. Cytotoxicita kladribínu je závislá na dávke. Zdá sa, že nehematologické tkanivá nie sú postihnuté, čo vysvetľuje nízky výskyt nehematopoetickej toxicity tohto cytostatického lieku.
Na rozdiel od iných analógov nukleozidov je kladribíne toxický v rýchlo proliferujúcich bunkách ako aj v odpočívajúcich bunkách. V bunkových líniách solídnych nádorov nebol pozorovaný cytotoxický účinok kladribínu. Mechanizmus účinku kladribíne sa pripisuje inkorporácii CdATP do závitníc DNA: syntéza novej DNA v deliacich sa bunkách je blokovaná a opravný mechanizmus DNA je inhibovaný, čo má za následok hromadenie zlomov závitnice DNA a zníženie koncentrácie NAD (nikotínamid adenín dinukleotid) a ATP dokonca aj v odpočívajúcich bunkách. Okrem toho CdATP inhibuje ribonukleotid reduktázu, enzým, ktorý je zodpovedný za konverziu ribonukleotidov na deoxyribonukleotidy. Bunková smrť nastáva v dôsledku nedostatku energie a apoptózy.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Klinická farmakokinetika
Absorpcia
Po parenterálnom podaní kladribíne preukazuje úplnú biodostupnosť; priemerná plocha pod krivkou koncentrácie (AUC) v plazme po kontinuálnej alebo prerušovanej 2-hodinovej intravenóznej infúzii a po subkutánnej injekcii je porovnateľná.
Distribúcia
Rovnovážnaplazmatická koncentrácia kladribínu dosahuje asi 7 ng/ml a dosahuje sa za 5 až 8 hodín od začiatku 2-hodinovej infúzie. Maximálna plazmatická koncentrácia Cmax 48 ng/ml sa v priemere nameria 112 minút po infúzii. Po subkutánnej bolusovej injekcii sa maximálna plazmatická koncentrácia Cmax 91 ng/ml v priemere dosahuje už po 20 minútach (dávka: 0,14 mg/kg telesnej hmotnosti/deň). V ďalšej štúdii, používajúcej dávku 0,10 mg/kg telesnej hmotnosti/deň maximálna koncentrácia Cmax v plazme po intravenóznej infúzii dosiahla 5,1 ng/ml (tmax: 12 hodín) v porovnaní s 51 ng/ml po subkutánnej bolusovej injekcii (tmax: 25 minút). Klinická relevantnosť rôznych vrcholových plazmatických koncentrácií po intravenóznom a subkutánnom podaní kladribínu nebola skúmaná.
Intracelulárna koncentrácia kladribínu prevyšuje jeho plazmatickú koncentráciu 128 až 375- krát. Priemerný objem distribúcie kladribínu je 9,2 l/kg. Viazanie kladribínu plazmatickými bielkovinami je
v priemere 25%, s veľkou interindividuálnou variáciou (5 – 50%). V štúdiách s intravenóznym
podávaním dosahujú intratekálne koncentrácie kladribínu v priemere 18–25% plazmatických koncentrácií. Po intermitentnej 2-hodinovej infúzii, resp. kontinuálnej intravenóznej infúzii (dávka:
0,12 mg/kg telesnej hmotnosti/deň) boli v mozgovomiechovom moku namerané vrcholové
koncentrácie 6, resp. 2 ng/ml. U jediného pacienta, ktorému bol LITAK podaný subkutánnym bolusom dosiahla intratekálna koncentrácia po 2 hodinách 8,75% plazmatickej koncentrácie, ale sú však potrebné ďalšie skúsenosti.
Metabolizmus
Intracelulárny kladribíne je prevažne metabolizovaný deoxycytidín kinázou na
2-chlorodeoxyadenozín-5'-monofosfát, ktorý je nukleozid monofosfát kinázou ďalej fosforylovaný na difosfát a nukleozid difosfát kinázou na aktívny metabolit 2-chlorodeoxyadenozín-5'-trifosfát (CdATP).
Eliminácia
Farmakokinetické štúdie u ľudí ukázali, že krivka plazmatickej koncentrácie kladribínu vyhovuje 2- alebo 3-kompartmentovému modelu s a- a β-polčasom v priemere 35 minút resp. 6,7 hodiny.
Terminálny plazmatický polčas t1/2 dosahoval po kontinuálnom intravenóznom podávaní počas 7 dní (0,10 mg/kg telesnej hmotnosti/deň) 7-10 hodín a v priemere 19,5 hodiny po intermitentnej 2- hodinovej intravenóznej infúzii počas 5 po sebe nasledujúcich dní (0,14 mg/kg telesnej hmotnosti/deň). Biexponenciálny pokles sérových koncentrácií kladribínu po subkutánnej bolusovej injekcii je porovnateľný s parametrami eliminácie po 2-hodinovej intravenóznej infúzii s počiatočným polčasom 2 hodiny, resp. terminálnym polčasom 11 hodín. Čas intracelulárnej retencie nukleotidov kladribínu in vivo je jasne protrahovaný v porovnaní s časom retencie v plazme: v leukemických bunkách boli namerané polčasy t1/2 spočiatku 15 hodín a následne viac ako 30 hodín.
Cladribin je eliminovaný hlavne obličkami. Vylúčenie nemetabolizovaného kladribínu obličkami nastáva do 24 hodín a predstavuje 15% dávky po 2-hodinovej intravenóznej aplikácii, resp. 18% dávky po subkutánnom podaní. Osud zvyšku nie je známy. Priemerný plazmatický klírens dosahuje pri dávke 0,10 mg/kg telesnej hmotnosti/deň po intravenóznej infúzii 794 ml/min a po subkutánnej bolusovej injekcii 814 ml/min.
Farmakokinetika u špeciálnych skupín pacientov
Neexistujú štúdie s použitím kladribínu u pacientov s poruchami obličiek alebo pečene (pozri tiež časť
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania, a časť 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní). Klinické skúsenosti sú veľmi obmedzené a bezpečnosť LITAKu u týchto pacientov nie je dostatočne stanovená. LITAK je kontraindikovaný u pacientov so slabým alebo miernym zhoršením renálnych funkcií alebo miernym až vážnym zhoršením hepatálnych funkcií.
Použitie LITAKu u detí nebolo skúmané. Skúsenosti s pacientami staršími ako 75 rokov sú obmedzené. Starší pacienti by mali byť liečení na základe individuálneho posúdenia a starostlivého sledovania krvných obrazov a renálnych a hepatálnych funkcií.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Cladribine je mierne akútne toxický pre myši, s LD50 150 mg/kg pri intraperitoneálnom podaní.
V štúdiách s opicami druhu Cynomolgus, ktoré dostávali 7- a 14-dňovú kontinuálnu intravenóznu infúziu, boli cieľovými orgánmi imunitný systém (³ 0,3 mg/kg/deň), kostná dreň, koža, sliznice, nervový systém, semenníky (³ 0,6 mg/kg/ deň) a obličky (³ 1 mg/kg/ deň). Ak výsledky neboli fatálne, ukazovali, že väčšina alebo všetky tieto účinky by po ukončení expozície boli pomaly reverzibilné.
Cladribine je teratogénny u myší (pri dávke 1,5–3,0 mg/kg/deň, podanej na 6.-15. deň gravidity). Vplyv na osifikáciu sterna bol pozorovaný pri dávke 1,5 a 3,0 mg/kg/deň. Zvýšená resorpcia, redukovaná veľkosť živo narodených mláďat, znížená hmotnosť plodu a zvýšený výskyt fetálnych malformácií hlavy, trupu a končatín boli pozorované pri dávke 3,0 mg/kg/deň. U králikov je kladribíne teratogénny pri dávke 3,0 mg/kg/deň (podanej na 7.–19. deň gravidity). Pri tomto dávkovaní boli pozorované ťažké anomálie končatín ako aj signifikantné zníženie priemernej hmotnosti plodu. Znížená osifikácia bola pozorovaná pri 1,0 mg/kg/deň.
Karcinogenéza/mutagenéza
Dlhodobé štúdie na zvieratách s cieľom vyhodnotenia karcinogénneho potenciálu kladribínu neboli uskutočnené. Na základe dostupných údajov nie je možné vyhodnotiť karcinogénne riziko kladribínu pre ľudí.
Cladribine je cytotoxický liek, ktorý je mutagénny pre kultivované cicavčie bunky. Cladribine sa zabudováva do závitníc DNA a inhibuje syntézu a opravu DNA. Vystavenie účinkom kladribínu indukuje fragmentáciu DNA a bunkovú smrť rôznych normálnych a leukemických buniek a bunkových línií pri koncentráciách od 5 nM do 20 µM.
Zhoršenie fertility
Vplyv kladribínu na fertilitu u zvierat nebol študovaný. Avšak jedna štúdia toxicity, uskutočnená na opiciach druhu Cynomolgus ukázala, že kladribíne potláča dozrievanie rýchlo sa regenerujúcich
buniek, vrátane testikulárnych buniek. Účinok kladribínu na fertilitu u ľudí nie je známy. Možno očakávať, že antineoplastiká ako kladribíne, ktoré interferujú so syntézou DNA, RNA a proteínov budú mať nepriaznivý vplyv na gametogenézu u ľudí (pozri časť 4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní).
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
chlorid sodný hydroxid sodný
kyselina chlorovodíková voda na injekcie
6.2 Inkompatibility
LITAK sa nesmie miešať s inými liekmi.
6.3 Čas použiteľnosti
4 roky.
Z mikrobiologického hľadiska, ak otvorenie nevylučuje riziko mikrobiologickej kontaminácie, sa liek musí použiť ihneď. Ak sa nepoužije ihneď, za uchovávanie počas používania a za podmienky skladovania zodpovedá používateľ.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie Uchovávajte pri 2°C – 8°C (v chladničke). Neuchovávajte v mrazničke.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
10 ml sklenená injekčná liekovka typu I s gumenou zátkou (bromobutyl) a hliníkové vyklápacie viečko.
Balenia obsahujú 1 alebo 5 liekoviek, z ktorých každá obsahuje 5 ml roztoku.
6.6 Pokyny na použitie a zaobchádzanie s liekom a likvidáciu
Musí sa dodržiavať správny postup zaobchádzania s antineoplastickými liekmi a postup ich likvidácie. S cytotoxickými liekmi sa musí zaobchádzať opatrne. Zabráňte kontaktu gravidnýchžien s týmito liekmi.
Pri zaobchádzaní s LITAKom a jeho podávaní sa odporúča použitie jednorazových rukavíc a ochranného odevu. Ak dôjde ku kontaktu LITAKu s pokožkou alebo sliznicou, postihnutý povrch ihneď opláchnite veľkým množstvom vody.
U parenterálnych liekov by sa pred použitím mala zrakom skontrolovať prítomnosť čiastočiek a strata zafarbenia.
Liekovky sú určené len na jednorazové použitie. Zvyšok obsahu sa musí zlikvidovať náležitým spôsobom.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Lipomed GmbH Schönaugasse 11
D-79713 Bad Säckingen
Nemecko
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/ PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU
PRÍLOHA II
A. DRŽITEĽ POVOLENIA NA VÝROBU ZODPOVEDNÝ ZA UVOĽNENIE ŠARŽE
B. PODMIENKY REGISTRÁCIE
A. DRŽITEĽ POVOLENIA NA VÝROBU ZODPOVEDNÝ ZA UVOĽNENIE ŠARŽE
Meno a adresa výrobcu zodpovedného za uvoľnenie šarže
Lipomed GmbH
Schönaugasse 11
D-79713 Bad Säckingen
Nemecko
B. PODMIENKY REGISTRÁCIE
· PODMIENKY ALEBO OBMEDZENIA TÝKAJÚCE SA DODÁVKY A POUŽITIA, KTORÉ SA VZŤAHUJÚ NA DRŽITEĽA ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Liek na lekársky predpis s obmedzením predpisovania (pozri prílohu I: Súhrn charakteristických vlastností lieku, 4.2).
· ĎALŠIE PODMIENKY
Držiteľ rozhodnutia o registrácii musí informovať Európsku komisiu o plánoch, týkajúcich sa uvedenia lieku do obehu, ktorý bol povolený týmto rozhodnutím.
PRÍLOHA III
OZNAČENIE OBALU A PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATEĽOV
A. OZNAČENIE OBALU
ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BYŤ UVEDENÉ NA VONKAJŠOM OBALE ALEBO, AK LIEK NEMÁ VONKAJŠÍ OBAL, NA VNÚTORNOM OBALE
VONKAJŠÍ OBAL (BALENIE S 1 INJEKČNOU LIEKOVKOU)
1. NÁZOV LIEKU
LITAK 2 mg/ml injekčný roztok
kladribín
2. LIEČIVO
5 ml roztoku na injekciu obsahuje 10 mg kladribínu (2 mg/ml)
3. ZOZNAM POMOCNÝCH LÁTOK
Obsahuje chlorid sodný, hydroxid sodný, kyselinu chlorovodíkovú a vodu na injekcie
4. LIEKOVÁ FORMA A OBSAH
1 injekčná liekovka obsahuje 5 ml injekčného roztoku
5. SPÔSOB A CESTA PODANIA
Subkutánne použitie
Pred použitím si prečítajte písomnú informáciu pre používateľov
6. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE, ŽE LIEK SA MUSÍ UCHOVÁVAŤ MIMO DOSAHU A DOHĽADU DETÍ
Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí
7. INÉ ŠPECIÁLNE UPOZORNENIA, AK JE TO POTREBNÉ
Zaobchádzajte s opatrnosťou (pozri písomnú informáciu pre používateľov)
Len na jednorazové použitie
8. DÁTUM EXSPIRÁCIE
EXP
9. ŠPECIÁLNE PODMIENKY NA UCHOVÁVANIE
Uchovávajte pri 2°C – 8°C (v chladničke)
Neuchovávajte v mrazničke
10. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIA NA LIKVIDÁCIU NEPOUŽITÝCH LIEKOV ALEBO ODPADOV Z NICH VZNIKNUTÝCH, AK JE TO VHODNÉ
Akákoľvek časť obsahu, ktorá zvýši po použití sa musí zlikvidovať predpísaným spôsobom
11. NÁZOV A ADRESA DRŽITEĽA ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Lipomed GmbH
Schönaugasse 11
D-79713 Bad Säckingen
Nemecko
12. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
EU/1/04/275/001
13. ČÍSLO VÝROBNEJ ŠARŽE
Č. šarže:
14. ZATRIEDENIE LIEKU PODĽA SPÔSOBU VÝDAJA
Liek len na lekársky predpis
15. POKYNY NA POUŽITIE
Používajte podľa pokynov lekára
ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BYŤ UVEDENÉ NA VONKAJŠOM OBALE ALEBO, AK LIEK NEMÁ VONKAJŠÍ OBAL, NA VNÚTORNOM OBALE
VONKAJŠÍ OBAL (KRABIČKA S 5 LIEKOVKAMI)
1. NÁZOV LIEKU
LITAK 2 mg/ml injekčný roztok
kladribín
2. LIEČIVO
5 ml roztoku na injekciu obsahuje 10 mg kladribínu (2 mg/ml)
3. ZOZNAM POMOCNÝCH LÁTOK
Obsahuje chlorid sodný, hydroxid sodný, kyselinu chlorovodíkovú a vodu na injekciu
4. LIEKOVÁ FORMA A OBSAH
5 liekoviek, každá obsahuje 5 ml roztoku na injekciu
5. SPÔSOB A CESTA (CESTY) PODANIA
Subkutánne použitie
Pred použitím si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa
6. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE, ŽE LIEK SA MUSÍ UCHOVÁVAŤ MIMO DOSAHU A DOHĽADU DETÍ
Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí
7. INÉ ŠPECIÁLNE UPOZORNENIE (UPOZORNENIA), AK JE TO POTREBNÉ
Manipulujte opatrne (pozri písomnú informáciu pre používateľa)
Len na jedno použitie
8. DÁTUM EXSPIRÁCIE
EXP
9. ŠPECIÁLNE PODMIENKY NA UCHOVÁVANIE
Uchovávajte pri 2°C – 8°C (v chladničke)
Neuchovávajte v mrazničke
10. ŠPECIÁLNE UPOZORNENIA NA LIKVIDÁCIU NEPOUŽITÝCH LIEKOV ALEBO ODPADOV Z NICH VZNIKNUTÝCH, AK JE TO VHODNÉ
Akákoľvek časť obsahu, ktorá zvýši po použití sa musí zlikvidovať predpísaným spôsobom
11. NÁZOV A ADRESA DRŽITEĽA ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Lipomed GmbH
Schönaugasse 11
D-79713 Bad Säckingen
Nemecko
12. REGISTRAČNÉ ČÍSLO (ČÍSLA)
EU/1/04/275/002
13. ČÍSLO VÝROBNEJ ŠARŽE
Č. šarže:
14. ZATRIEDENIE LIEKU PODĽA SPÔSOBU VÝDAJA
Liek len na lekársky predpis
15. POKYNY NA POUŽITIE
Používajte podľa pokynov lekára
MINIMÁLNE ÚDAJE, KTORÉ MAJÚ BYŤ UVEDENÉ NA MALOM VNÚTORNOM OBALE'
ŠTÍTOK NA LIEKOVKE
1. NÁZOV LIEKU A CESTA PODANIA
LITAK 2 mg/ml injekčný roztok
kladribín
Subkutánne použitie
2. SPÔSOB PODÁVANIA
Pred použitím si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa
3. DÁTUM EXSPIRÁCIE
EXP
4. ČÍSLO VÝROBNEJ ŠARŽE
Č. šarže:
5. OBSAH V HMOTNOSTNÝCH, OBJEMOVÝCH ALEBO KUSOVÝCH JEDNOTKÁCH
5 ml
B. PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATEĽOV
PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATEĽOV Pozorne si prečítajte celú písomnú informáciu skôr, ako začnete používať váš liek.
Túto písomnú informáciu si uschovajte. Možno bude potrebné, aby ste si ju znovu prečítali. Ak máte ďalšie otázky, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika.
Tento liek bol predpísaný iba vám a nemali by ste ho dávať nikomu inému. Môže mu uškodiť, dokonca aj vtedy, ak má rovnaké príznaky ako vy.
V tejto písomnej informácií pre používateľov
1. Čo je LITAK a na čo sa používa
2. Skôr ako použijete LITAK
3. Ako používať LITAK
4. Možné nežiadúce účinky
5 Uchovávanie lieku LITAK
6. Ako podávať injekciu lieku LITAK
LITAK 2 mg/ml injekčný roztok kladribín
Liečivo je kladribíne. Každá injekčná liekovka obsahuje 10 mg kladribínu v 5 ml roztoku (2 mg/ml roztoku).
Ďalšie zložky sú chlorid sodný, natrii hydroxidum (hydroxid sodný), acidum hydrochloricum
(kyselina chlorovodíková) a aqua pro injectione (voda na injekciu).
Držiteľ rozhodnutia o registrácii
Lipomed GmbH Schönaugasse 11
D-79713 Bad Säckingen
Nemecko
Výrobca
Lipomed GmbH Schönaugasse 11
D-79713 Bad Säckingen
Nemecko
1. ČO JE LITAK A NA ČO SA POUŽÍVA
LITAK je injekčný roztok. K dispozícii sú balenia s 1 alebo 5 injekčnými liekovkami, obsahujúce 5 ml roztoku. Roztok je číry a bezfarebný.
Lekár vám predpísal LITAK na liečbu vlasatobunkovej leukémie a malígneho ochorenia bielych krviniek.
2. SKÔR AKO UŽIJETE LITAK Neužívajte LITAK:
· keď ste precitlivený (alergický) na kladribíne alebo niektorú z ďalších zložiek lieku LITAK,
· ak ste tehotná alebo dojčíte,
· ak máte menej ako 16 rokov,
· ak trpíte miernou až vážnou dysfunkciou obličiek alebo pečene,
· ak užívate iné lieky, ktoré inhibujú tvorbu krviniek v kostnej dreni.
Prosím upozornite svojho lekára
Ak ste trpeli alebo trpíte:
· infekciami,
· horúčkou
· ochoreniami pečene
· ochoreniami obličiek
Skôr ako užijete LITAK, mali by ste vedieť, že
- liečbu LITAKom vám predpísal kvalifikovaný lekár, ktorý má skúsenosti s chemoterapiou rakoviny.
Ak trpíte infekčným ochorením, bude ho liečiť pred liečbou LITAKom. Ak počas liečby LITAKom alebo po nej zbadáte akékoľvek príznaky horúčky alebo infekcie (napr. symptómy podobné chrípke), musíte ihneď informovať svojho lekára. Pred zahájením liečby LITAKom a počas liečby vám lekár bude pravidelne kontrolovať krvný obraz, aby zistil, či je pokračovanie liečby pre vás bezpečné. Okrem toho bude kontrolovať správne fungovanie pečene a obličiek. Lekár môže rozhodnúť, že dostanete transfúziu krvi alebo ďalšie lieky, obsahujúce liečivo alopurinol na zníženie nadbytku kyseliny močovej. Ak chcete splodiť dieťa, informujte o tom svojho lekára pred zahájením liečby LITAKom. Do 6 mesiacov po ukončení liečby LITAKom by ste nemali splodiť dieťa. Ošetrujúci lekár vám môže poradiť pokiaľ ide o možnosť uchovať hlbokozmrazenú spermu.
Gravidita
LITAK nesmiete používať, ak ste tehotná alebo ak chcete otehotnieť, pretože môže poškodiť nenarodené dieťa. Počas liečby a najmenej tri mesiace po ukončení liečby LITAKom musíte používať vhodnú antikoncepciu. Ak otehotniete počas liečby, musíte ihneď informovať svojho lekára.
Dojčenie
Počas liečby LITAKom nesmiete dojčiť.
Vedenie vozidla a obsluha strojov
LITAK má veľký vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje, pretože môže spôsobiť ospalosť alebo závraty. Ak sa cítite ospalý/á alebo máte závrat, nesmieteviesť vozidlo alebo obsluhovať stroje.
Užívanie iných liekov
Buďte zvlášť opatrní, ak súčasne s LITAKom užívate iné lieky ovplyvňujúce tvorbu krviniek (napr. iné protirakovinové lieky alebo steroidy).
Upozornite svojho lekára:
· ak užívate iné lieky predpísané lekárom na akékoľvek iné ochorenie (napr. antivírusové lieky),
· ak užívate iné lieky, ktoré ste si kúpili bez lekárskeho predpisu.
3. AKO POUŽÍVAŤ LITAK
LITAK vám bude podávaný injekčne pod kožu (subkutánne použitie). LITAK sa musí podávať každý deň približne v rovnakom čase. Lekár vypočíta správne dávkovanie a detailne vám vysvetlí časový plán liečby. Dávkovanie závisí od vašej telesnej hmotnosti. Odporúčaným dávkovaním je jedna aplikácia LITAKu v dávke 0,14 mg na kg telesnej hmotnosti denne po dobu päť po sebe nasledujúcich dní.
LITAK je dodávaný ako hotový roztok na subkutánnu (podkožnú) injekciu. Odporúčaná dávka sa natiahne priamo striekačkou a injikuje sa bez zriedenia. Pred podaním nechajte LITAK zohriať na izbovú teplotu.
Nepoužívajte injekčné liekovky, ktoré sú poškodené alebo obsahujú roztok, ktorý nie je číry alebo ktorý obsahuje akékoľvek čiastočky.
S liekom LITAK je nutné zaobchádzať opatrne. Zabráňte kontaktu tehotných žien s liekom LITAK. Pri zaobchádzaní s liekom LITAK a jeho podávaní sa odporúča použitie jednorazových rukavíc a ochranného odevu. Ak dôjde ku kontaktu Lieku LITAK s kožou alebo očami, postihnutý povrch ihneď opláchnite veľkým množstvom vody.
Ak si LITAK injikujete sami, budete poučení o tom, ako pripraviť a podať injekciu. Podrobný návod na subkutánnu injekciu je uvedený na konci tejto písomnej informácie pre používateľov.
LITAK sa nesmie miešať s inými liekmi.
V prípade, že si injikujete nesprávnu dávku alebo ak ste si zabudli podať injekciu, oznámte to ihneď
svojmu lekárovi.
4. MOŽNÉ NEŽIADÚCE ÚČINKY
Tak ako všetky lieky, aj LITAK môže mať nežiadúce účinky. Nežiadúce účinky sa môžu vyskytnúť počas liečby alebo po nej. Váš lekár s vami prediskutuje nežiadúce účinky Lieku LITAK a vysvetlí vám riziká a prínosy liečby.
Možné nežiaduce účinky:
(Frekvencia nežiaducích účinkov je definovaná takto: veľmi časté (viac než 1 z 10 osôb), časté (viac než 1 zo 100 osôb a menej ako 1 z 10 osôb), menej časté (viac než 1 z 1000 osôb a menej než 1 zo 100 osôb), zriedkavé (viac než 1 z 10 000 osôb a menej než 1 z 1000 osôb), veľmi zriedkavé (menej než
1 z 10 000 osôb, vrátane ojedinelých hlásení).
· Poruchy krvi a imunitného systému:
Sú to veľmi časté nežiaduce účinky liečby LITAKom v dôsledku jeho inhibície tvorby krviniek v kostnej dreni. V krvi môže byť zistený nižší počet niektorých bielych krviniek (neutrofilov, krvných doštičiek a lymfocytov). V krvi môže byť nedostatok červených krviniek (anémia — málokrvnosť). Môže sa oslabiť imunitný systém (imunosupresia). To môže spôsobiť horúčku (vysokú telesnú teplotu), pretože organizmus je náchylnejší na infekčné ochorenie.
Časté: Nižší počet krvných doštičiek môže spôsobiť nezvyčajné krvácanie (napr. krvácanie nosa alebo kože).
Menej časté: Predčasne indukovaná deštrukcia červených krviniek.
Veľmi zriedkavé: Odmietavá reakcia na transfúziu krvi a škodlivé účinky v dôsledku zničenia nádoru.
· Poruchy nervového systému:
Veľmi časté: Bolesti hlavy, závraty, ospalosť.
Časté: Nespavosť, úzkosť.
Menej časté: Ospalosť, otupenosť a tŕpnutie kože, slabosť, nečinnosť, poruchy periférnych nervov, zmätenosť, zhoršená schopnosť koordinácie pohybov.
Veľmi zriedkavé: Depresia, epileptický záchvat.
· Ochorenia oka:
Menej časté: Zápal oka (konjunktivitída).
Veľmi zriedkavé: Opuch očného viečka.
· Poruchy srdca:
Časté: Zvýšená tepová frekvencia, srdcový šelest, nízky krvný tlak, znížené zásobovanie srdcového svalu krvou.
· Poruchy dýchacej sústavy:
Veľmi časté: Abnormálne dychové ozvy (breath sounds), abnormálne ozvy v hrudníku, kašeľ. Časté: plytké dýchanie, opuch (infiltrácie) pľúcneho tkaniva v dôsledku infekcie, zápal ústnej dutiny a jazyka.
Menej časté: Bolesti hrdla.
Veľmi zriedkavé: Krvná zrazenina v pľúcach (pľúcna embólia — upchatie pľúcnych ciev).
· Nežiaduce účinky na gastrointestinálny trakt a pečeň:
Veľmi časté: Pocit prichádzajúcej choroby a skutočné ochorenie, zvracanie, zápcha a hnačka. Časté: Žalúdočnočrevné bolesti a prítomnosť nadmerného množstva plynu v žalúdku alebo črevách (flatulencia — plynnatosť), väčšinou mierne zvýšenie hodnôt pečeňových testov (bilirubínu, transamináz), ktoré sa po ukončení liečby vrátia do normálu.
Zriedkavé: Silne znížená funkcia pečene.
Veľmi zriedkavé: Zápal žlčníka.
· Poruchy obličiek:
Zriedkavé: Znížená funkcia obličiek.
· Reakcie kože:
Veľmi časté: kožné vyrážky, opuch, sčervenanie a bolestivosť v okolí miesta infekcie, potenie.
Časté: Svrbenie, svrbľavé kožné vyrážky (žihľavka) a bolesť kože.
Menej časté: Zápal žíl.
Kožné reakcie sú väčšinou mierne až stredné a zvyčajne po niekoľkých dňoch odznejú.
· Celkové poruchy:
Veľmi časté: Únava, triaška, znížená chuť do jedla.
Časté: Opuch tkanív (edém), nevoľnosť, bolesti (bolesti svalov, kĺbov a kostí).
Menej časté: Podvýživa.
Veľmi zriedkavé: Znížená funkcia orgánov v dôsledku vysokých množstiev telom produkovanej špecifickej látky (glykoproteínu).
· Nemožno vylúčiť opakovaný výskyt malígneho ochorenia.
Môže sa prejaviť jeden alebo viaceré uvedené príznaky; ak sa objavia, musíte informovať svojho lekára.
Ak spozorujete nežiaduce účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii, informujte o nich svojho lekára alebo lekárnika.
5. UCHOVÁVANIE LITAKu
Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí. Uchovávajte pri 2°C – 8°C (v chladničke). Neuchovávajte v mrazničke.
Nepoužívajte po dátume exspirácie, uvedenom na štítku injekčnej liekovky a vonkajšom obale.
6. AKO PODÁVAŤ INJEKCIU LIEKU LITAK
Táto časť obsahuje informáciu o tom, ako si podávať injekciu Lieku LITAK. Je dôležité, aby ste sa nepokúšali podávať si injekciu skôr, než ste boli poučení svojim lekárom alebo zdravotnou sestrou. Striekačky sa musia likvidovať v neprepichnuteľnom zásobníku. Ak máte akékoľvek otázky v súvislosti s podávaním injekcie, požiadajte o pomoc svojho lekára alebo zdravotnú sestru.
Ako si sám/sama podám injekciu LITAK?
Injekciu si musíte podať do tkaniva tesne pod kožou. Táto injekcia sa nazýva subkutánnou. Váš lekár
Vám povie, koľko Lieku LITAK potrebujete a ako často a kedy si ho máte podať.
Potrebné vybavenie
Na to, aby ste si sami podali podkožnú injekciu, budete potrebovať:
· jednu injekčnú liekovku Lieku LITAK (alebo dve injekčné liekovky, ak musíte injikovať viac ako
5 ml),
· jednu sterilnú injekčnú striekačku (napr. 10 ml injekčnú striekačku typu LUER),
· jednu sterilnú injekčnú ihlu (napr. 0,5 x 19 mm, 25 G x ¾’’),
· tampóny namočené v alkohole,
· neprepichnuteľný zásobník na bezpečnú likvidáciu použitej striekačky.
Čo musím urobiť predtým, ako si podám podkožnú injekciu Lieku LITAK?
1. Pred injekciou nechajte LITAK zohriať na izbovú teplotu.
2. Dôkladne si umyte ruky.
3. Nájdite si pohodlné, dobre osvetlené miesto a uložte na dosah ruky všetko, čo potrebujete.
Ako si pripravím injekciu?
Skôr, ako si injikujete LITAK, musíte urobiť nasledovné kroky:
1. Odstráňte červenú ochrannú čiapočku z injekčnej liekovky Lieku LITAK. Gumenú zátku injekčnej liekovky neodstraňujte. Očistite gumenú zátku injekčnej liekovky alkoholovým tampónom. Vyberte striekačku z obalu tak, aby ste sa nedotkli jej špičky. Vyberte ihlu z obalu a pevne ju nastoknite na špičku striekačky. Odstráňte chránič ihly tak, aby ste sa ihly nedotkli.
2. Pretlačte ihlu cez gumenú zátku injekčnej liekovky a obráťte injekčnú liekovku a striekačku hore dnom. Ubezpečte sa, či je špička ihly ponorená do roztoku.
3. Vytiahnutím piestu natiahnite do striekačky správne množstvo Lieku LITAK (váš lekár vám povie, koľko ml Lieku LITAK si budete musieť injikovať).
4. Vytiahnite ihlu z injekčnej liekovky.
5. Uistite sa, či v striekačke nezostal vzduch: obráťte ju ihlou hore a vzduch vytlačte.
6. Presvedčite sa, či máte v striekačke potrebný objem.
7. Ihneď si podajte injekciu.
Kam si mám podať injekciu?
Tu sú znázornené najvhodnejšie miesta na
podanie injekcie: horná časť stehien a brucho, s výnimkou oblasti okolo pupka. Ak vám injekciu podáva niekto iný, môže použiť aj vonkajšiu stranu ramien alebo bedrá.
Ako si podám injekciu?
1. Dezinfikujte si kožu použitím tampónu
namočeného v alkohole, počkajte, kým miesto uschne a uchopte kožu medzi palec a ukazovák, ale nestlačte ju.
2. Ihlu úplne zapichnite do kože v uhle asi 45°, ako je to znázornené na obrázku.
3. Jemne povytiahnite piest, aby ste sa presvedčili, že ste neprepichli žiadnu krvnú cievu.
Ak v striekačke spozorujete krv, vytiahnite ihlu a opäť ju vpichnite na inom mieste.
4. Tekutinu injikujte pomaly a rovnomerne asi po dobu jednej minúty, pričom kožu neustále pridržiavajte.
5. Po injikovaní tekutiny ihlu vytiahnite.
6. Vložte striekačku do neprepichnuteľného zásobníka. Pre každú injekciu použite novú striekačku aj injekčnú ihlu. Liekovky sú len na jedno použitie. Každý zvyšok po použití vráťte svojmu lekárovi alebo lekárnikovi na likvidáciu.
Likvidácia použitých striekačiek
Použité striekačky vložte do neprepichnuteľného zásobníka a uchovajte ho mimo dosahu a dohľadu detí.
Neprepichnuteľný zásobník zlikvidujte podľa pokynov svojho lekára, zdravotnej sestry alebo lekárnika.
Použité striekačky nevyhadzujte do bežného domového odpadu.
Táto piísomná informácia pre používateľov bola schválená …………….