LEUPRORELIN SANDOZ 5 MG IMPLANTÁT imp 5x5 mg (striek.inj.napl.plast.)

SPC
iles/image002.png" align="left" hspace="12" alt="Text Box: " />Piest v injekčnej striekačke úplne vytiahnite pokiaľ to ide („stop poloha“). Počas tohto postupu budete počuť niekoľkokrát kliknutie. Potom odstráňte ochranný kryt z injekčnej ihly.
Všimnite si, prosím: Piest je možné zatlačiť a podať implantát len v prípade, že bol predtým úplne vytiahnutý v „stop polohe“!
Text Box:

4. Držte telo injekčnej striekačky jednou rukou. Druhou rukou stlačte pacientovi kožu. Vpichnite celú ihlu pod miernym uhlom, takmer paralelne, s lícovou stranou ihly smerom hore do subkutánneho tkaniva prednej časti brušnej steny pod líniou pupka.

Text Box:
5. Opatrne povytiahnite injekčnú striekačku približne 1 cm späť (punkčný kanál pre implantát). Aby ste vpichli implantát do punkčného kanála, zatlačte piest na doraz pokiaľ nezapadne na miesto a je počuť kliknutie.

Text Box:
6. Vytiahnite injekčnú ihlu. Aby ste sa uistili, že implantát bol zavedený správne, skontrolujte, či je biely koniec piestu viditeľný na hrote injekčnej ihly.



Hladiny prostatického špecifického antigénu (PSA) a celkové koncentrácie testosterónu v sére sa musia stanoviť na začiatku liečby a po 3-mesačnom používaní Leuprorelinu Regiomedica 5 mg implantátu. Karcinóm prostaty je citlivý na androgény pri koncentráciách testosterónu na kastračnej úrovni (≤ 0,5 ng/ml) po 3 mesiacoch and ak poklesli hodnoty PSA. Skorý výrazný pokles v hodnotách PSA (približne 80% z východiskovej hodnoty) je možné považovať za dobrý prognostický indikátor v dlhodobej odpovedi na liečbu po vysadení androgénu. Následne je indikovaná hormonálno-ablatívna liečba (napr. Leuprorelin Regiomedica 5 mg implantát).

Pokiaľ hodnoty PSA zostanú nezmenené alebo stúpnu u pacientov so supresiou testosterónu, karcinóm prostaty nie je citlivý na liečbu androgénom. V takýchto prípadoch nie je vhodné pokračovať v hormonálno-ablatívnej liečbe.

Ak sa však u pacienta zaznamenala klinická odpoveď (napr. zlepšenie symptómov bolesti a komplikácií vyvolaných dyzúriou, zmenšenie veľkosti prostaty), musí sa zvážiť možnosť falošne negatívneho výsledku. V týchto zriedkavých prípadoch, má podávanie Leuprorelinu Regiomedica 5 mg implantátu pokračovať ďalšie 3 mesiace a hodnoty PSA sa majú kontrolovať. Okrem toho sa majú u pacienta pozorne monitorovať klinické symptómy.

Liečba pokročilého, hormonálne závislého karcinómu prostaty s Leuprorelinom Regiomedica 5 mg implantátom je obvykle dlhodobá.

Terapeutický úspech sa má v pravidelných intervaloch hodnotiť (najmä ak sa objavia známky progresie, napriek adekvátnej liečbe) formou klinických vyšetrení (palpačné vyšetrenie prostaty cez konečník, sonografia, scintigrafia skeletu/ sken skeletu, počítačová tomografia) a kontrolou hladín fosfatázy a/alebo PSA a sérového testosterónu.

4.3 Kontraindikácie


Precitlivenosť na leuprorelín alebo na ktorýkoľvek iný analóg hormónu uvoľňujúceho gonadotropín (GnRH) alebo na kyselinu polymliečnu (PLA).

Liečba Leuprorelinom Regiomedica 5 mg implantátu nie je indikovaná v prípade hormonálne rezistentného karcinómu.

Po chirurgickej kastrácii nevyvoláva Leuprorelin Regiomedica 5 mg implantát žiadny ďalší pokles hladín testosterónu.

Leuprorelin Regiomedica 5 mg implantát je kontraindikovaný u žien a pediatrických pacientov.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní


Leuprorelin Regiomedica 5 mg implantát sa má používať len pod dohľadom lekára, ktorý má skúsenosti s protinádorovou liečbou a má k dispozícii vhodné zariadenia na monitorovanie odpovede na liečbu.

Leuprorelin spôsobuje prechodné zvýšenie sérových koncentrácií testosterónu počas prvého týždňa liečby. To môže viesť k „vzplanutiu“ alebo progresii rastu nádoru a môže zahŕňať zhoršenie symptómov alebo nástup nových symptómov (výskyt alebo zosilnenie ostalgie, obštrukcia močového traktu a jej následky, kompresia miechy, slabosť alebo parestézia v nohách, lymfoedém). Tieto symptómy zvyčajne ustúpia v priebehu ďalšej liečby.

Na zníženie rizika „vzplanutia“ sa môže podať antiandrogén 3 dni pred začiatkom liečby leuprorelínom a v liečbe sa má pokračovať prvé 2 až 3 týždne počas liečby leuprorelínom. Bolo zaznamenané, že takáto liečba je preventívnym opatrením následkov počiatočného vzostupu hladiny testosterónu v sére.

Pacienti s vertebrálnymi alebo cerebrálnymi metastázami a/alebo pacienti s obštrukciou močového traktu majú byť obzvlášť pozorne monitorovaní, najlepšie v nemocnici, najmä počas prvých týždňov liečby. V ojedinelých prípadoch sa u týchto pacientov pozorovala kompresia miechy a poruchy funkcie obličiek.

Monitorovanie sérových hladín testosterónu závisí od analytickej metódy. Pri klinickom a terapeutickom rozhodovaní sa má zvážiť aj typ analytickej metódy a jej presnosť.

4.5 Liekové a iné interakcie


Nie sú známe žiadne interakcie s inými látkami.

4.6 Gravidita a laktácia


Leuprorelin Regiomedica 5 mg implantát je určený len na použitie u pacientov mužského pohlavia.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje


Pokiaľ nebudú dostupné ďalšie údaje, uvádzajú sa informácie týkajúce sa častého výskytu únavy, najmä na začiatku liečby. Tento účinok môže byť spojený so základným nádorovým ochorením.
Tento liek, aj keď sa používa podľa inštrukcií, môže ovplyvniť schopnosť reagovať v takom rozsahu, že môže byť narušená schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. V ešte väčšej miere toto platí v kombinácii tohoto lieku s alkoholom.

4.8 Nežiaduce účinky


V dôsledku vysadenia pohlavných hormónov sa môžu nežiaduce účinky rozvinúť. Frekvencia výskytu vedľajších účinkov je definovaná nasledovne:
Veľmi časté: ³ 1/10
Časté: ³ 1/100 až < 1/10
Menej časté: ³ 1/1000 až < 1/100
Zriedkavé: ³ 1/10 000 až < 1/1000
Veľmi zriedkavé: < 1/10 000
Neznáme: z dostupných údajov

Najčastejšími vedľajšími účinkami, ktoré sa vyskytujú počas liečby s leuprorelínom sú návaly horúčavy a zvýšená diaforéza. Tieto sa vyskytujú s frekvenciou 40% a 30%.

Poruchy imunitného systému
Menej časté: celkové alergické reakcie (horúčka, kožná vyrážka, svrbenie, anafylaktické reakcie)

Poruchy endokrinného systému
Časté: gynekomastia

Poruchy metabolizmu a výživy
Časté: znížená chuť do jedla
Zriedkavé: zmeny metabolického stavu u diabetikov (zvýšenie alebo zníženie hladín glukózy v krvi)

Psychické poruchy
Časté: depresia, poruchy spánku

Poruchy nervového systému
Časté: bolesť hlavy, parestézia
Zriedkavé: vertigo, prechodná dysgeúzia
Veľmi zriedkavé: apoplexia hypofýzy po úvodnom podaní leuprorelínu pacientom s adenómom hypofýzy*

Poruchy ciev
Veľmi časté: návaly horúčavy
Zriedkavé: zmeny hodnôt krvného tlaku (hypertenzia alebo hypotenzia), trombóza

Poruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastína
Zriedkavé: pľúcna embólia

Poruchy gastrointestinálneho traktu
Časté: nauzea
Menej časté: diarea

Poruchy kože a podkožného tkaniva
Menej časté: suchosť kože a slizníc
Zriedkavé: alopécia

Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva
Veľmi časté: ostalgia
Časté: artralgia alebo dorsalgia, myasténia, perineálna bolesť, bolesť v hornej oblasti brucha

Poruchy obličiek a močových ciest
Časté: noktúria, dyzúria

Poruchy reprodukčného systému a prsníkov
Veľmi časté: zníženie alebo strata libida a potencie, zmenšenie veľkosti semenníkov
Menej časté: bolesť semenníkov

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania
Veľmi časté: zvýšená diaforéza, reakcie v mieste podania injekcie, napr. Začervenanie, bolesť, edém, svrbenie, ktoré počas nasledujúcej liečby zvyčajne vymizne
Časté: únava, periférny edém, celková slabosť.

Iné
Veľmi časté: prírastok telesnej hmotnosti
Časté: úbytok telesnej hmotnosti

Laboratórne a funkčné vyšetrenia
Časté: Zvýšenie hodnôt enzýmov, ako sú laktátdehydrogenáza (LDH), transaminázy (ALT, AST), gama glutamyltransferáza a alkalická fosfatáza, ktoré môže byť aj prejavom základného ochorenia.

*Apoplexia hypofýzy:
Počas postmarketingového sledovania boli hlásené zriedkavé prípady apoplexie hypofýzy (sekundárny klinický syndróm infarktu hypofýzy) po podaní agonistov hormónu uvoľňujúceho gonadotropín. Vo väčšine týchto prípadov bol diagnostikovaný adenóm hypofýzy, hlavne po apoplexii hypofýzy vyskytujúcej sa v priebehu 2 týždňov po podaní prvej dávky a u niektorých v priebehu prvej hodiny po podaní. V týchto prípadoch sa apoplexia hypofýzy prejavila ako náhla bolesť hlavy, vracanie, zmeny videnia, oftalmoplégia, psychické zmeny a niekedy kardiovaskulárny kolaps. Takáto situácia vyžaduje okamžitú lekárska pomoc.

Poznámky
Odpoveď na liečbu Leuprorelinom Regiomedica 5 mg implantátom je možné monitorovať meraním sérových hladín testosterónu, kyslej fosfatázy a PSA (prostatický špecifický antigén). Na začiatku liečby hladiny testosterónu najskôr stúpnu, ale následne počas 2 týždňov klesajú. Po 2 - 4 týždňoch sú hladiny testosterónu porovnateľné s hladinami, ktoré sa boli zaznamenané po bilaterálnej orchiektómii, a na tejto úrovni pretrvávajú počas celej liečby.

Hypogonadizmus vyskytujúci sa počas dlhodobej liečby s analógmi GnRH alebo po orchiektómii môže viesť k osteoporóze so zvýšeným rizikom fraktúr. Adjuvantné podávanie bisfosfonátov rizikovým pacientom môže zabrániť demineralizácii kostí.

Na začiatku liečby sa môžu zvýšiť hladiny kyseliny fosfátovej, čo je prechodný stav. Po niekoľkých týždňoch sa zvyčajne opäť dosiahnu normálne hodnoty alebo takmer normálne hodnoty.

Tak ako iné LHRH analógy, aj leuprorelín spôsobuje prechodné zvýšenie koncentrácií testosterónu v sére počas prvého týždňa alebo dvoch týždňov liečby. Z tohto dôvodu sa má počas prvých týždňov liečby u pacientov s vertebrálnymi metastázami a/alebo obštrukciou močových ciest alebo hematúriou zvážiť možné zhoršenie známok a symptómov ochorenia. Ak sa tieto stavy zhoršia, môže to viesť k neurologickým problémom, ako sú slabosť a/alebo parestézia dolných končatín alebo zhoršenie symptómov týkajúcich sa močového traktu (pozri časť 4.4).

4.9 Predávkovanie


Doposiaľ neboli pozorované žiadne symptómy intoxikácie.

I keď boli v prvých klinických štúdiách použité denné dávky leuprorelíniumacetátu do 20 mg počas 2 rokov, nepozorovali sa žiadne (nové) vedľajšie účinky, než tie, ktoré sa pozorovali po podaní dennej dávky 1 mg alebo po podávaní dávky 11,25 mg v priebehu 3 mesiacov.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI


5.1 Farmakodynamické vlastnosti



Farmakoterapeutická skupina: Hormóny a príbuzné látky, analógy hormónu uvoľňujúceho gonadotropín
ATC kód: L02AE02

Leuprorelíniumacetát, liečivo lieku Leuprorelin Regiomedica 5 mg implantát, je syntetický analóg prirodzene sa vyskytujúceho hypotalamového hormónu uvoľňujúceho luteinizačný hormón (LHRH), ktorý kontroluje uvoľňovanie gonadotropných hormónov - LH (luteinizačný hormón) a FSH (hormón stimulujúci folikuly) z predného laloku hypofýzy. Tieto hormóny stimulujú syntézu gonádových steroidov.

Na rozdiel od fyziologického LHRH, ktorý sa pulzne uvoľňuje v hypotalame, leuprorelíniumacetát - známy aj ako agonista LHRH - kontinuálne blokuje receptory LHRH v hypofýze tak, že dochádza k dlhodobému terapeutickému účinku, a tým po úvodnej krátkodobej stimulácii vyvolá ich desenzibilizáciu ("down regulation"). V dôsledku toho dôjde k reverzibilnej supresii uvoľňovania gonadotropínu v hypofýze a následnému zníženiu hladín testosterónu, a tým k ovplyvneniu rastu tkaniva prostaty, ktoré je postihnuté nádorovými zmenami. Toto tkanivo je prirodzene stimulované dihydrotestosterónom, ktorý sa tvorí redukciou testosterónu v bunkách prostaty.'

Kontinuálne/Neprerušované podávanie leuprorelíniumacetát vedie k zníženiu počtu a/alebo citlivosti (tiež nazývané "down regulation") receptorov v hypofýze, a následne k zníženiu hladín LH, FSH a DHT, čím poklesnú hladiny testosterónu na hodnoty v rozsahu kastračnej úrovne. Toto prebieha bez prechodného zvýšenia hladín testosterónu, ako pri prvej injekcii.

V skúšaniach na zvieratách sa dokázal antiandrogénny účinok a inhibícia rastu karcinómu prostaty.

V súlade s experimentálnymi a klinickými štúdiami mesačná liečba s leuprorelíniumacetátom vyvoláva po počiatočnej stimulácii inhibíciu uvoľňovania gonadotropínu.

U mužov spôsobuje subkutánne podávanie leuprorelíniumacetátu úvodné zvýšenie hodnoty LH (luteinizačný hormón) a FSH (hormón stimulujúci folikuly), čo sa prejaví prechodným zvýšením hladín testosterónu a dihydrotestosterónu.

Počas prvých 3 týždňov liečby sa v ojedinelých prípadoch v klinickom obraze pozorovalo pridružené krátkodobé zhoršenie symptómov. U mužov s karcinómom prostaty sa má zvážiť adjuvantné podávanie antiandrogénov.

Oproti tomu, dlhodobá liečba leuprorelíniumacetátom spôsobuje pokles hladín LH a FSH u všetkých pacientov; výsledné hladiny androgénov u mužov sú podobné tým, ktoré sa vyskytujú po bilaterálnej orchiektómii. Tieto zmeny sa vyskytujú prevažne 2 - 3 týždne po začatí liečby a prejavujú sa počas celého trvania liečby. Preto leuprorelíniumacetát možno použiť na zistenie hormonálnej citlivosti karcinómu prostaty a potenciálnych terapeutických hodnôt po orchiektómii. Ak je to potrebné, orchiektómiu je možné nahradiť podávaním leuprorelíniumacetátu na 3-mesačnej báze. Doposiaľ bolo možné udržať kastračné hladiny testosterónu po kontinuálnom podávaní leuprorelíniumacetátu počas 5 rokov.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti


Po zavedení biodegradovateľného Leuprorelinu Regiomedica 5 mg implantátu sa leuprorelíniumacetát (liečivo) priebežne uvoľňuje z polyméru kyseliny mliečnej počas obdobia 182 dní (26 týždňov). Polymér sa absorbuje rovnakým spôsobom ako chirurgický stehový materiál.

V priebehu 2 hodín po jednorazovej subkutánnej aplikácii Leuprorelinu Regiomedica 5 mg implantátu sa namerali maximálne sérové hladiny leuprorelínu 5216 pg/ml (5,2 ng/ml).

Plocha pod krivkou závislosti koncentrácie od času (AUC) počas 3-mesačnej liečby s Leuprorelinom Regiomedica 5 mg implantát bola 32,4 ng/ml.d.

Hladiny leuprorelínu v sére sú detekovateľné ešte 182 dní (26 týždňov) po jeho podaní.

Distribučný objem leuprorelínu u mužov je 36 l; celový klírens je 139,6 ml/min.

U pacientov s poruchami funkcie obličiek alebo pečene boli namerané hladiny leuprorelínu v rámci rozsahu, ktorý sa pozoroval u pacientov s normálnou funkciou obličiek alebo pečene. U niektorých pacientov s chronickým renálnym zlyhaním boli namerané vyššie hladiny leuprorelínu. Toto zistenie sa však nezdá byť klinicky významné.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti


Predklinické štúdie s Leuprorelinom Regiomedica 5 mg implantátom preukázali účinky na reprodukčné orgány, čo sa predpokladalo na základe známych farmakologických vlastností leuprorelínu.

Karcinogenita
U potkanov sa pozorovalo po subkutánnom injekčnom podaní dávok 0,6 – 4 mg/kg/deň počas 12 a 24 mesiacov dávkovo-závislé zväčšenie adenómu hypofýzy. U myší sa tento účinok nepozoroval v priebehu 24 mesačného podávania.

Mutagenita
In vitro a in vivo štúdie s leuprorelíniumacetátom zamerané na detekciu genetických a chromozómových mutácií neodhalili žiadny mutagénny potenciál.

Reprodukčná toxicita
V reprodukčných štúdiách toxicity na králikoch sa pozorovalo zvýšenie mortality pre plod a zníženie telesnej hmotnosti plodu. Účinky na fetálnu mortalitu sú predpokladaný následok farmakodynamického účinku tohto liečiva.

Lokálna tolerancia
Predklinické štúdie na psoch a králikoch preukázali dobrú lokálnu znášanlivosť Leuprorelinu Regiomedica 5 mg implantátu.


6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE


6.1 Zoznam pomocných látok


kyselina polymliečna

6.2 Inkompatibility


Neaplikovateľné.

6.3 Čas použiteľnosti


4 roky.

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie


Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 30°C.

6.5 Druh obalu a obsah balenia


Plastová naplnená injekčná striekačka (polykarbonát) s piestom (akrylonitril-butadién-styrénový kopolymér) a injekčnou ihlou uzavreté vo vrecku, ktoré je pokryté fóliou (polyetylén tereftalát/hliník/PE kompozit).

Veľkosti balenia: 1 x 1 implantát s 5 mg leuprorelínu (vo forme acetátu)
2 x 1 implantát s 5 mg leuprorelínu (vo forme acetátu)
3 x 1 implantát s 5 mg leuprorelínu (vo forme acetátu)
5 x 1 implantát s 5 mg leuprorelínu (vo forme acetátu)

Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené na trh.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom


Žiadne zvláštne požiadavky.


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII


Sandoz Pharmaceuticals d.d.
Verovškova 57
1000 Ľubľana
Slovinsko


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO


56/0564/09-S


9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE


25.9.2009


10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU


november 2009
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.