KALCIZEN FORTE tbl flm 60x600 mg/800 IU (blis.PVC/Al)

SPC
Deti a dospievajúci
Liek Calcium/Colecalciferol Béres nie je určený pre deti a dospievajúcich.

Spôsob podávania
Odporúča sa užiť filmom obalenú tabletu celú a zapiť pohárom vody alebo džúsu, v priebehu jednej hodiny a pol po jedle. Deliaca ryha iba pomáha rozlomiť tabletu, aby sa dala ľahšie prehltnúť a neslúži na rozdelenie na rovnaké dávky.

4.3 Kontraindikácie

- Precitlivenosť na liečivá alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1 (vrátane alergie na sóju alebo na arašidy v dôsledku rizika skríženej alergie).
- Hyperkalciémia a/alebo hyperkalciúria alebo choroby a/alebo stavy vedúce k hyperkalciémii a/alebo hyperkalciúrii (napr. myelóm, kostné metastázy, primárna hyperparatyreóza).
- Nefrolitiáza/nefrokalcinóza
- Závažná porucha funkcie obličiek alebo zlyhávanie obličiek (rýchlosť glomerulárnej filtrácie: <30 ml/min/1,73 m2).
- Hypervitaminóza D

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Počas dlhodobej liečby sa majú sledovať hladiny vápnika v sére a renálne funkcie na základe stanovení kreatinínu v sére.
Sledovanie je obzvlášť dôležité u starších pacientov so súbežnou liečbou kardioglykozidmi alebo diuretikami (pozri časť 4.5) a u pacientov s výraznou tendenciou k tvorbe kameňov. Liečba sa musí ukončiť v prípade výskytu hyperkalciémie alebo prejavov poruchy funkcie obličiek. Ak hodnoty vápnika v moči prekročia 7,5 mmol/24 h (300 mg/24 h) odporúča sa dočasné prerušenie liečby.

Vitamín D sa má používať s opatrnosťou u pacientov s poruchou funkcie obličiek a má sa sledovať účinok na hladiny vápnika a fosfátov. Je potrebné vziať do úvahy riziko kalcifikácie mäkkých tkanív. U pacientov so závažnou poruchou funkcie obličiek alebo ich zlyhávaním sa vitamín D vo forme cholekalciferolu nemetabolizuje ako obvykle a je potrebné zvoliť inú formu vitamínu D (pozri časť 4.3)

U pacientov trpiacich sarkoidózou je potrebné starostlivo zvážiť predpísanie lieku Calcium/Colecalciferol Béres kvôli riziku zvýšenia metabolizmu vitamínu D na jeho aktívnu formu. U týchto pacientov je potrebné sledovať obsah vápnika v sére a moči.

U imobilných pacientov s osteoporózou je potrebné starostlivo zvážiť predpísanie lieku Calcium/Colecalciferol Béres v dôsledku zvýšeného rizika hyperkalciémie.

Pri predpisovaní iných liekov s obsahom vitamínu D sa má zohľadniť obsah vitamínu D (800 IU) v lieku. Ďalšie dávky vápnika alebo vitamínu D sa majú užívať pod prísnym lekárskym dohľadom. V takýchto prípadoch je nevyhnutné často sledovať hladiny vápnika v sére a exkréciu vápnika močom.

Pri užití veľkého množstva vápnika s absorbovateľnou zásadou môže dôjsť k tzv. „milk-alkali“ syndrómu (Burnettov syndróm), teda k hyperkalciémii, alkalóze a poruche funkcie obličiek.

Pretože príjem vápnika vo veľkej miere závisí od stravovacích návykov, odporúča sa prehodnotiť potrebu a rozsah dopĺňania vápnika pravidelne a v prípade významnej zmeny stravovacích návykov.

Calcium/Colecalciferol Béres obsahuje sacharózu.
Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami intolerancie fruktózy, glukózo-galaktózovej
malabsorpcie alebo deficitu sacharázy a izomaltázy nesmú užívať tento liek.

4.5 Liekové a iné interakcie

Tiazidové diuretiká znižujú exkréciu vápnika močom. V priebehu súbežnej liečby tiazidovými diuretikami sa má v dôsledku zvýšeného rizika hyperkalciémie pravidelne sledovať vápnik v sére.

Systémové kortikosteroidy znižujú absorpciu vápnika. Počas ich súbežného užívania môže byť nevyhnutné zvýšiť dávku lieku Calcium/Colecalciferol Béres.

Súbežná liečba iónomeničovými živicami, ako je kolestyramín alebo laxatívami, ako je parafínový olej, môže znížiť vstrebávanie vitamínu D z gastrointestinálneho traktu.

Uhličitan vápenatý môže ovplyvniť absorpciu súbežne užívaných tetracyklínov a chinolónových antibiotík. Preto sa majú tetracyklínové a chinolónové antibiotiká užívať najmenej dve hodiny pred alebo štyri až šesť hodín po perorálnom užití lieku Calcium/Colecalciferol Béres.

Hyperkalciémia môže zvýšiť toxicitu kardioglykozidov počas liečby vápnikom a vitamínom D. Počas súbežného užívania sa má sledovať elektrokardiogram (EKG) a hladiny vápnika v sére.

Ak sa súbežne s liekom Calcium/Colecalciferol Béres užívajú bisfosfonáty alebo fluorid sodný, tieto lieky sa majú užiť najmenej tri hodiny pred užitím lieku Calcium/Colecalciferol Béres, keďže môže dôjsť k zníženiu gastrointestinálnej absorpcie.

Rifampicín, fenytoín alebo barbituráty môžu znížiť aktivitu vitamínu D3, keďže zvyšujú rýchlosť jeho metabolizmu.

Cytotoxický aktinomycín a antimykotické deriváty imidazolu znižujú aktivitu vitamínu D3 inhibíciou enzýmu 1-alfa-hydroxylázy, ktorý transformuje 25-hydroxy-vitamín D3 na 1,25-dihydroxy-vitamín D3 v obličkách.

Soli vápnika môžu znížiť absorpciu železa, zinku alebo stroncia. Preto sa má železo, zinok alebo stroncium užívať s odstupom dvoch hodín od užitia vápnika.

Soli vápnika môžu znížiť absorpciu estramustínu alebo hormónov štítnej žľazy. Medzi užitím týchto liekov a užitím lieku Calcium/Colecalciferol Béres by mali uplynúť najmenej 2 hodiny.

Kyselina šťaveľová (nachádzajúca sa v špenáte, šťaveli a rebarbore) a kyselina fytová (nachádzajúca sa v celozrnných obilninách) môžu inhibovať absorpciu vápnika prostredníctvom tvorby nerozpustných zlúčenín s iónmi vápnika. Pacient nemá užívať vápnik v priebehu dvoch hodín po požití jedál bohatých na kyselinu šťaveľovú a kyselinu fytovú.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Fertilita
Endogénna hladina vápnika a vitamínu D v normálnom rozpätí nemá žiadne známe škodlivé účinky na plodnosť. O vplyve lieku Calcium/Colecalciferol Béres na plodnosť nie sú k dispozícii žiadne údaje.

Gravidita
Calcium/Colecalciferol Béres sa vo všeobecnosti počas tehotenstva neodporúča, ale v prípade nedostatku vápnika a vitamínu D3 sa môže užívať.
Počas tehotenstva nemá denná dávka presiahnuť 2 500 mg vápnika a 4 000 IU (medzinárodných jednotiek, z angl. International Unit) vitamínu D.
Štúdie na zvieratách preukázali, že vysoké dávky vitamínu D majú toxické účinky na reprodukciu (pozri časť 5.3).
U gravidných žien je nevyhnutné vyhnúť sa predávkovaniu vápnikom alebo vitamínom D, keďže dlhodobá hyperkalciémia počas gravidity môže viesť k retardácii fyzického a psychického vývinu dieťaťa, k supravalvulárnej stenóze aorty a k retinopatii u dieťaťa. Nič nenasvedčuje tomu, že by bol vitamín D3 v terapeutických dávkach u ľudí teratogénny.

Dojčenie
Počas dojčenia sa môže liek Calcium/Colecalciferol Béres užívať. Vápnik a vitamín D prechádzajú do materského mlieka. Tento fakt je potrebné zvážiť v prípade ďalšieho podávania vitamínu D dojčaťu.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Neexistujú žiadne údaje o účinku tohto lieku na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Avšak pri odporúčaných dávkach je takýto účinok nepravdepodobný.

4.8 Nežiaduce účinky

Nežiaduce účinky uvedené nižšie sú zoradené podľa tried orgánových systémov a frekvencie výskytu. Frekvencie výskytu sú definované nasledovne: menej časté ( 1/1 000 až < 1/100), zriedkavé (1/10 000 až < 1/1 000) alebo veľmi zriedkavé (< 1/10 000).

Poruchy metabolizmu a výživy
Menej časté: hyperkalciémia a hyperkalciúria.
Veľmi zriedkavé: „milk-alkali“ syndróm, ktorý sa zvyčajne prejavuje len pri predávkovaní (pozri časť 4.9).

Poruchy gastrointestinálneho traktu
Zriedkavé: obstipácia, flatulencia, nevoľnosť, bolesť brucha, hnačka.

Poruchy kože a podkožného tkaniva
Zriedkavé: pruritus, vyrážky a urtikária.

Iné osobitné populácie
Pacienti s poruchou funkcie obličiek: možné riziko hyperfosfatémie, nefrolitiázy a nefrokalcinózy. Pozri časť 4.4.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v Prílohe V.

4.9 Predávkovanie

Predávkovanie môže viesť k hypervitaminóze (vitamín D) a hyperkalciémii. Symptómy hyperkalciémie môžu zahŕňať hyperkalcinúriu, anorexiu, smäd, nevoľnosť, zvracanie, obstipáciu, bolesť brucha, svalovú slabosť, únavu, psychické poruchy, polydipsiu, polyúriu, bolesť kostí, nefrokalcinózu, obličkové kamene a v závažných prípadoch poruchy srdcového rytmu. Závažná hyperkalciémia môže viesť ku kóme a smrti. Dlhodobé vysoké hladiny vápnika môžu viesť k nezvratnému poškodeniu obličiek a kalcifikácii mäkkých tkanív.

„Milk-alkali“ syndróm (Burnettov syndróm) sa môže prejaviť u pacientov, ktorí požili veľké množstvá vápnika s absorbovateľnou zásadou (napr. hydrogenuhličitan). Príznakmi sú časté nutkanie na močenie, pretrvávajúca bolesť hlavy, strata chuti do jedla, nevoľnosť alebo vracanie, nezvyčajná únava alebo slabosť, hypekalciémia, alkalóza a porucha funkcie obličiek.

Tolerovaný maximálny denný príjem (UL) vitamínu D (cholekalciferol) je 4 000 IU (100 mikrogramov) a UL vápnika 2 500 mg denne. Výsledky štúdie bezpečnosti preukázali, že dlhodobé podávanie v dávke až 4 000 IU vitamínu D3 u dospelých bez nedostatku vitamínu D nespôsobilo hyperkalciémiu alebo hyperkalciúriu. Toxické príznaky pri abnormálne vysokých hladinách vápnika boli pozorované iba pri dlhodobom podávaní vitamínu D v dávke nad 10 000 IU denne.

Liečba hyperkalciémie: liečba vápnikom a vitamínom D sa musí prerušiť. Liečba tiazidovými diuretikami, lítiom, vitamínom A, vitamínom D a kardioglykozidmi sa taktiež musí prerušiť. V prípade potreby vyprázdnenie žalúdka u pacientov s poruchou vedomia. Rehydratácia a podľa závažnosti sa má použiť jednotlivá alebo kombinovaná liečba slučkovými diuretikami, bisfosfonátmi, kalcitonínom a kortikosteroidmi. Je nutné monitorovať elektrolyty v sére, renálne funkcie a diurézu. V závažných prípadoch sa má sledovať EKG a centrálny venózny tlak (CVP).


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI'

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: vápnik, kombinácie s vitamínom D a/alebo s inými liečivami
ATC kód: A12AX

Vitamín D zvyšuje intestinálnu absorpciu vápnika.

Podávanie vápnika a vitamínu D3 (cholekalciferol) pôsobí proti zvýšenému vylučovaniu parathormónu (PTH), ktorého sekrécia je zvýšená pri deficiencii vápnika a vedie k zvýšenej kostnej resorpcii.

Klinická štúdia u hospitalizovaných pacientov s nedostatkom vitamínu D naznačuje, že denný prísun dvoch tabliet vápnika 500 mg/vitamínu D 400 IU v priebehu šiestich mesiacov normalizoval hodnoty 25-hydroxylovaného metabolitu vitamínu D3 a zmiernil sekundárny hyperparatyroidizmus a znížil hladiny alkalických fosfatáz.

Dvojito zaslepená, 18-mesačná placebom kontrolovaná štúdia zahrňujúca 3 270 hospitalizovaných žien vo veku 84 ± 6 rokov, ktorým sa podávala suplementácia vitamínu D (800 IU/deň) a fosforečnanu vápenatého (zodpovedajúci dávke elementárneho vápnika 1 200 mg/deň), ukázala signifikantný pokles sekrécie PTH. Po 18 mesiacoch analýza „intent-to treat“ („s úmyslom liečiť“) ukázala 80 zlomenín bedrového kĺbu v skupine užívajúcej vápnik-vitamín D a 110 zlomenín bedrového kĺbu v skupine, ktorej bolo podávané placebo (p = 0,004). Následné pokračovanie štúdie potvrdilo po 36 mesiacoch u 137 žien minimálne jednu zlomeninu bedrového kĺbu v skupine užívajúcej vápnik-vitamín D (n = 1 176) a u 178 v skupine užívajúcej placebo (n = 1 127, p < 0,02).

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Vápnik

Absorpcia
Množstvo vápnika absorbovaného gastrointestinálnym traktom zodpovedá približne 30 % perorálne podanej dávky.

Distribúcia a biotransformácia
99% obsahu vápnika v tele sa nachádza v častiach kostí a zubov tvorených minerálmi. Zvyšné 1 % sa nachádza v intra- a extracelulárnych tekutinách. Približne 50 % z celkového množstva vápnika v krvi je vo fyziologicky aktívnej ionizovanej forme, z čoho je približne 10 % viazaných v komplexe s citrátom, fosfátom a inými aniónmi, zvyšných 40 % sa viaže na proteíny, najmä albumín.

Eliminácia
Vápnik sa vylučuje stolicou, močom a potom. Renálna exkrécia závisí od glomerulárnej filtrácie a tubulárnej reabsorpcie vápnika.

Vitamín D3

Absorpcia
Vitamín D3 sa absorbuje v tenkom čreve.

Distribúcia a biotranformácia
Cholekalciferol a jeho metabolity cirkulujú v krvi viazané na špecifický globulín. Cholekalciferol sa hydroxyláciou v pečeni mení na aktívnu formu 25-hydroxycholekalciferol. Ďalej sa v obličkách mení na 1,25-dihydroxycholekalciferol. 1,25-dihydroxycholekalciferol je metabolit, zodpovedný za zvýšenie absorpcie vápnika. Vitamín D3, ktorý sa nemetabolizuje, je uskladnený v tukovom a svalovom tkanive.

Eliminácia
Vitamín D3 sa vylučuje močom a stolicou.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Teratogenita bola pozorovaná v štúdiách na zvieratách pri dávkach ďaleko prevyšujúcich terapeutické rozmedzie dávok pre ľudí. Ďalšie relevantné informácie ohľadom stanovenia bezpečnosti, okrem tých, ktoré už boli uvedené v iných častiach SPC, nie sú k dispozícii.

Hodnotenie environmentálneho rizika
Liek nemá žiadne známe škodlivé účinky na životné prostredie.


6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Jadro tablety:
stearát horečnatý,
krospovidón (typ A),
kopovidón,
mikrokryštalická celulóza,
sacharóza,
želatína,
all-rac-alfa-tokoferol (E307),
hydrogenovaný sójový olej,
kukuričný škrob,
oxid kremičitý.

Obal:
žltý oxid železitý (E 172),
červený oxid železitý (E 172),
hypromelóza,
oxid titaničitý (E 171),
makrogol 400,
mastenec.

6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3 Čas použiteľnosti

2 roky.

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 25 °C. Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred vlhkosťou.
 
6.5 Druh obalu a obsah balenia

Filmom obalené tablety sú balené v PVC/Al blistri a papierovej škatuli.
Veľkosť balenia: 30, 60, 90, 120 filmom obalených tabliet

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Béres Pharmaceuticals Ltd.
Mikoviny út 2 – 4, 1037 Budapešť, Maďarsko
Telefón: +36-1-430-5500
Fax: +36-1-250-7251
E-mail: info@beres.hu



8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

39/0261/20-S


9. Dátum prvej registrácie/predĺženia registrácie

Dátum prvej registrácie:


10. Dátum revízie textu

11/2020

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Názov lieku V Pacient
KALCIZEN FORTE tbl flm 30x600 mg/800 IU (blis.PVC/Al) Rp n/a
KALCIZEN FORTE tbl flm 90x600 mg/800 IU (blis.PVC/Al) Rp 3,07
KALCIZEN FORTE tbl flm 120x600 mg/800 IU (blis.PVC/Al) Rp n/a
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.