Na čo sa INFLUVAC TETRA 092020 používa?
Influvac Tetra je očkovacia látka. Táto očkovacia látka vás alebo vaše dieťa pomáha chrániť proti influenze (chrípke), predovšetkým u ľudí, ktorí majú predpoklad vysokého rizika pridružených komplikácií. Influvac Tetra je určený dospelým a deťom vo veku od 3 rokov. Používanie Influvacu Tetra má byť založené na oficiálnych odporúčaniach.
Po podaní očkovacej látky Influvac Tetra človeku, vyvolá imunitný systém (prirodzený obranný systém tela) tvorbu vlastnej obrany (protilátky) proti ochoreniu. Žiadna zložka očkovacej látky nemôže vyvolať chrípku.
Chrípka je ochorenie, ktoré sa môže rýchlo šíriť a je vyvolaná odlišnými typmi kmeňov, ktoré sa môžu každý rok meniť. Toto je dôvod, prečo by ste vy alebo vaše dieťa mali byť zaočkovaný každý rok. Najväčšie riziko ochorenia na chrípku je počas zimných mesiacov, medzi októbrom a marcom. Ak ste vy alebo vaše dieťa neboli zaočkovaný na jeseň, je stále rozumné dať sa zaočkovať až do jari, keďže je tu stále riziko ochorenia na chrípku. Váš lekár bude schopný odporučiť vám alebo vášmu dieťaťu najlepší čas na zaočkovanie.
Influvac Tetra bude vás alebo vaše dieťa chrániť pred štyrmi kmeňmi vírusu, ktoré sú obsiahnuté v očkovacej látke, od približne 2. až 3. týždňa po podaní injekcie.
Inkubačná doba chrípky je niekoľko dní, preto ak ste vy alebo vaše dieťa vystavený vírusu chrípky bezprostredne pred alebo po očkovaní, môžete napriek tomu ochorieť.
Očkovacia látka vás alebo vaše dieťa nebude chrániť proti bežnému nachladnutiu, aj keď niektoré príznaky sú podobné chrípke.
Pre viac informácií si prečítajte príbalový leták...
Nežiaduce účinky
Ihneď vyhľadajte svojho lekára, ak sa u vás vyskytne ktorýkoľvek z nasledovných vedľajších účinkov – možno budete potrebovať neodkladnú lekársku starostlivosť:
Častosť výskytu: neznáme
Závažné alergické reakcie
- ktoré vyžadujú okamžitú lekársku starostlivoť, sú spojené s nízkym krvným tlakom, zrýchleným a plytkým dýchaním, zrýchlenou srdcovou frekvenciou a slabým pulzom, studenou vlhkou pokožkou, závratom, ktoré vedú až ku kolapsu (šoku)
- opuch, ktorý je navýraznejší na hlave a krku, vrátane tváre, pier, jazyka, hrdla alebo akejkoľvek inej časti tela, a ktorý môže spôsobiť ťažkosti s prehĺtaním alebo dýchaním (angioedém)
Ďalšie vedľajšie účinky
Počas klinických štúdií s Influvacom Tetra a z výsledkov skúseností po uvedení na trh trivalentnej (obsahujúcej tri kmene chrípky) očkovacej látky proti chrípke Influvac, boli pozorované nasledovné vedľajšie účinky:
Veľmi časté: môžu postihovať viac ako 1 z 10 osôb
- bolesť hlavy a, b
- únava a
- lokálna reakcia: bolesť v mieste podania očkovacej látky a
Časté: môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb
- potenie a
- bolesť svalov (myalgia) a, bolesť kĺbov (artralgia) a
- celkový pocit choroby (nevoľnosť) a, tras a
- lokálne reakcie: začervenanie a, opuch a, podliatiny (ekchymóza) a, stvrdnutie (indurácia) v okolí miesta podania injekcie s očkovacou látkou a
Menej časté: môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb
Neznáme: (častosť výskytu nemožno odhadnúť z dostupných údajov)
- kožné reakcie, ktoré sa môžu rozšíriť po tele, vrátane svrbenia kože (svrbenie, žihľavka) a vyrážky
- zápal krvných ciev, ktorý môže viesť ku kožným vyrážkam (vaskulitída) a vo veľmi zriedkavých prípadoch k prechodným ťažkostiam s obličkami
- bolesť lokalizovaná pozdĺž nervových vlákien (neuralgia), poruchy vnímania dotyku, bolesti, tepla a chladu (parestézia), kŕče (záchvaty) spojené s horúčkou, neurologické poruchy, ktoré môžu mať za následok stuhnutie krku, zmätenosť, znecitlivenie, bolesť a slabosť končatín, stratu rovnováhy, stratu reflexov, paralýzu (ochrnutie) časti alebo celého tela (encefalomyelitída, neuritída, Guillainov-Barrého syndróm)
- prechodné zníženie počtu určitých typov častíc v krvi, nazývaných krvné doštičky; nízky počet týchto častíc môže viesť k nadmernému vzniku podliatin alebo krvácaniu (dočasná trombocytopénia); krátkodobý opuch uzlín v krku, v podpazuší alebo v slabinách (dočasná lymfadenopatia)
Poznámka:
a) Tieto reakcie zvyčajne vymiznú v priebehu 1 – 2 dní bez potreby liečby.
b) U starších dospelých (nad 61 rokov) hlásené ako časté.