GALLIAPHARM gen rnk 1x1,48 GBq (generátor v púzdre)

SPC
byť rádioaktívne označený.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Roztok chloridu galitého (68Ga) nie je indikovaný na priame podávanie pacientom, ale používa sa na rádiooznačovanie in vitro rôznych molekúl prenášačov

U každého pacienta musí byť expozícia žiareniu odôvodnená pravdepodobným prínosom.
Podaná aktivita musí byť v každom prípade čo najnižšia potrebná na dosiahnutie požadovaného účinku.

Všeobecné varovanie

Informácie o osobitných upozorneniach a opatreniach pri používaní liekov označených 68Ga nájdete v súhrne charakteristických vlastností lieku/písomnej informácii pre používateľa pre daný liek, ktorý má byť rádioaktívne označený.

4.5 Liekové a iné interakcie

Neuskutočnili sa žiadne interakčné štúdie chloridu galitého (68Ga) s inými liekmi, pretože chlorid galitý (68Ga) je prekurzorový roztok na rádioaktívne označovanie liekov.

Informácie o interakciách pri používaní liekov označených 68Ga nájdete v súhrne charakteristických vlastností lieku/písomnej informácii pre používateľa pre daný liek, ktorý má byť rádioaktívne označený.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Ženy vo fertilnom veku

Ak je indikované podávanie rádioaktívnych liekov u žien vo fertilnom veku, je dôležité zistiť, či je žena tehotná. U každej ženy, ktorej vynechala menštruácia, sa predpokladá, že je tehotná, pokiaľ sa nedokáže opak. Ak máte pochybnosti o jej možnej gravidite (ak žene vynechala menštruácia, ak je menštruácia veľmi nepravidelná, atď.), je potrebné pacientke ponúknuť alternatívne metódy, ktoré nevyužívajú ionizované žiarenie (ak sú dostupné).

Gravidita

Postupy s rádionuklidmi, ktoré sa vykonávajú na tehotných ženách, zahŕňajú aj dávku žiarenia na plod. Počas gravidity je preto potrebné vykonávať iba nevyhnutné vyšetrenie, kde očakávaný prínos ďaleko presahuje riziko vznikajúce pre matku a pre plod.

Dojčenie

Pred podaním rádioaktívneho lieku dojčiacej matke je potrebné zvážiť, či je možné vyšetrenie primerane oddialiť, až pokým matka neprestane dojčiť. Ak je podanie považované za potrebné, je potrebné prerušiť dojčenie a odsaté mlieko zlikvidovať.

Ďalšie informácie o používaní liekov označených 68Ga počas gravidity a laktácie nájdete v súhrne charakteristických vlastností lieku/písomnej informácii pre používateľa pre daný liek, ktorý má byť rádioaktívne označený.

Fertilita

Ďalšie informácie o používaní liekov označených 68Ga vzhľadom na fertilitu nájdete v súhrne charakteristických vlastností lieku/písomnej informácii pre používateľa pre daný liek, ktorý má byť rádioaktívne označený.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje po podaní liekov označených 68Ga nájdete v súhrne charakteristických vlastností lieku/písomnej informácii pre používateľa pre daný liek, ktorý má byť rádioaktívne označený.

4.8 Nežiaduce účinky

Možné nežiaduce účinky po podaní liekov označených 68Ga budú závisieť od konkrétneho použitého lieku. Tieto informácie nájdete v súhrne charakteristických vlastností lieku/písomnej informácii pre používateľa pre daný liek, ktorý má byť rádioaktívne označený.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v Prílohe V.

4.9 Predávkovanie

Náhodné podanie eluátu s obsahom 0,1 mol/l kyseliny chlorovodíkov môže spôsobiť lokálne venózne podráždenie a v prípade paravenóznej injekcie aj nekrózu tkaniva. Katéter alebo postihnuté miesto prepláchnite izotonickým fyziologickým roztokom.

Po neúmyselnom podaní eluátu sa neočakávajú žiadne toxické účinky spôsobené voľným 68Ga. Podané voľné 68Ga sa takmer úplne rozpadá na neaktívne 68Zn už za krátky čas (97 % sa rozpadne v priebehu 6 hodín). V tomto čase sa 68Ga hromadí obzvlášť v krvi/v plazme (naviazané na transferín) a v moči. Pacienta je potrebné hydratovať, aby sa zvýšilo vylučovanie 68Ga a odporúča sa vykonať nútenú diurézu, ako aj časté vyprázdnenie mechúra.
Dávku žiarenia u ľudí je možné odhadnúť pomocou informácií uvedených v časti 11.


5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Iné diagnostické rádiofarmaká, ATC kód: V09X

Farmakodynamické vlastnosti liekov označených 68Ga pripravených rádioaktívnym označovaním s GalliaPharm pred podaním budú závisieť od konkrétneho lieku, ktorý má byť rádioaktívne označený. Pozrite si súhrn charakteristických vlastností lieku/písomnej informácii pre používateľa pre daný liek, ktorý má byť rádioaktívne označený.

Pediatrická populácia

Európska agentúra pre lieky udelila výnimku z povinnosti predložiť výsledky štúdií s GalliaPharm vo všetkých podskupinách pediatrickej populácie na základe nedostatočného terapeutického prínosu v porovnaná s existujúcimi liečbami(informácie o použití v pediatrickej populácii, pozri časť 4.2). Táto výnimka sa však nevzťahuje na diagnostické alebo terapeutické používanie produktu v spojení s molekulou prenášača.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Roztok chloridu galitého (68Ga) nie je indikovaný na priame použitie u pacientov, ale je indikovaný na rádioaktívne označovanie rôznych molekúl prenášačov in vitro. Farmakokinetické vlastnosti liekov označených 68Ga preto budú závisieť od konkrétneho lieku, ktorý má byť rádioaktívne označený.
Napriek tomu, že roztok chloridu galitého (68Ga) nie je indikovaný na priame použitie u pacientov, jeho farmakokinetické vlastnosti boli skúmané u potkanov.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Toxikologické vlastnosti liekov označených 68Ga pripravených rádioaktívnym označovaním pomocou roztoku chloridu galitého (68Ga) pred podaním, budú závisieť od konkrétneho lieku, ktorý má byť rádioaktívne označený.

5 ml eluátu GalliaPharm obsahuje potenciálne maximum 1 850 MBq 68Ga a 18,5 kBq 68Ge (0,001 % prienik), čo zodpovedá 1,2 ng gália a 0,07 ng germánia.

Toxikologické štúdie preukázali, že pri jednej intravenóznej injekcii 20 – 38 mg Ga/kg u potkanov alebo 15 ‑ 35 mg Ga/kg u králikov podaných vo forme mliečnanu gália neboli pozorované žiadne úmrtia. Nebola stanovená dávka, po ktorej sa nevyskytuje toxicita ani po opakovanom podávaní, LD50 je však 67,5 mg Ga/kg u potkanov a 80 mg Ga/kg u myší pri dennom dávkovaní dusičnanu galitého po dobu 10 dní. Tento liek nie je určený na pravidelné ani nepretržité podávanie.

Štúdia farmakokinetických vlastností vykonaná u potkanov preukázala, že po intravenóznom podaní u potkanov sa chlorid galitý (68Ga) pomaly vylučoval z krvi s biologickým polčasom rozpadu 188 hodín u samcov a 254 hod u samíc potkanov. Dôvodom je, že voľné Ga3+ sa správa podobne ako Fe3+. Biologický polčas rozpadu je však oveľa dlhší ako fyzikálny polčas rozpadu 68Ga (67,71 min), pri 188 hod alebo 254 hod sa takmer všetko 68Ga rozpadlo na neaktívne 68Zn. Napríklad za 6 hod sa rozpadne približne 97 % úvodného množstva 68Ga.

68Ga sa vylučuje hlavne v moči a časť sa hromadí v pečeni a v obličkách. Orgány s najvyššou rádioaktivitou 68Ga, okrem krvi, plazmy a moču, sú pečeň (1,5 % vstreknutého množstva na gram u samíc potkanov a 0,8 % vstreknutého množstva na gram u samcov potkanov po 60 min) a pľúca, slezina a kosť (0,8 ‑ 1,1 % IA/g u samíc potkanov a 0,5 % IA/g u samcov potkanov po 60 min). U samíc potkanov je rádioaktivita 68Ga v samičích pohlavných orgánoch, t. j. v maternici a vo vaječníkoch, porovnateľná s rádioaktivitou pozorovanou v pľúcach (1,1 ‑ 1,3 % IA/g). U samcov potkanov je rádioaktivita 68Ga v semenníkoch veľmi nízka (≤ 2 % IA/g kedykoľvek).

Rádioaktivita vyplývajúca z prieniku 68Ge je u potkanov extrémne nízka, pričom najvyššia rádioaktivita 68Ge sa pozoruje v moči a v pečeni (≤ 2 × 10-4 % vstreknutej dávky na gram, 5 min až 3 hod po injekcii).

Na základe údajov 68Ga u samíc a samcov potkanov sa odhadovaná účinná dávka pre 57 kg vážiacu ženu 0,0483 mSv/MBq a pre 70 kg vážiaceho muža 0,0338 mSv/MBq.


Neboli pozorované žiadne teratogénne účinky ani toxicita u matky u škrečkov, ktorí dostali 30 mg Ga alebo 40 mg Ge na kg intravenózne v 8. deň gestácie.

Mutagénny alebo karcinogénny potenciál nebol pre tento liek skúmaný.

Celkovo boli pozorované účinky v predklinických štúdiách len pri expozíciách považovaných za dostatočne presahujúce maximálnu expozíciu u človeka, čo prináša malý význam pre klinické použitie.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

· Matrix: oxid titaničitý.
· Vak s elučným roztokom: sterilná ultračistá 0,1 mol/l kyselina chlorovodíková.

6.2 Inkompatibility

Rádioaktívne označovanie molekúl prenášačov pomocou chloridu galitého (68Ga) je veľmi citlivé na prítomnosť nečistôt stopových kovov.

Je veľmi dôležité, aby bolo všetko sklo, ihly striekačiek atď. použité na prípravu rádioaktívne označeného lieku riadne vyčistené, aby ste zabezpečili vylúčenie prítomnosti nečistôt stopových kovov. Používajte iba ihly striekačiek (napríklad nekovové) s overenou odolnosťou pri riedení kyseliny, aby ste minimalizovali úroveň nečistôt stopových kovov.

Odporúča sa nepoužívať nepoťahované chlórbutylové zátky pre liekovky s eluátom, pretože by mohli
obsahovať značné množstvo zinku, ktorý je extrahovaný z kyslého eluátu.

6.3 Čas použiteľnosti

Rádionuklidový generátor: 12 mesiacov po dátume kalibrácie.
Dátum kalibrácie a dátum exspirácie sú uvedené na označení.

Eluát chloridu galitého (68Ga): Po eluovaní eluát okamžite použite.

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Rádionuklidový generátor: Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 25 °C.

Rádiofarmaká je potrebné uchovávať v súlade s národnými predpismi pre rádioaktívne materiály.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Sklenená kolóna pozostáva z borosilikátovej sklenenej skúmavky (Eur. liekopis, typ I) a PEEK (polyéteréterketón) koncoviek, ktoré sú pripojené k PEEK prívodným a výstupným hadičkám cez HPLC prípojku, ktorú je možné dotiahnuť prstami. Tieto hadičky sú pripojené k dvom objímkam, ktoré prechádzajú cez vonkajšie puzdro generátora GalliaPharm.

Kolóna je umiestnená v olovom tienenej zostave. Tienená zostava je zabezpečená vonkajším puzdrom z nehrdzavejúcej ocele s dvomi rukoväťami.

Príslušenstvo dodávané s generátorom:
- 1 PP (polypropylén) vak s 250 ml sterilnej ultračistej 0,1 mol/l kyseliny chlorovodíkovej
- 2 × adaptér 1/16“ k samčiemu LUER (PEEK)
- 2 × hadička (60 cm) (PEEK)
- 3 × prípojka dotiahnuteľná prstami 1/16” 10-32 (PEEK)
- 1 × prípojka dotiahnuteľná prstami 1/16” M6 (PEEK)
- 1 × zberač s uzatváracím kohútikom (TPX = polymetylpentén/HDPE = polyetylén s vysokou hustotou)
- 1 × ventilovaný hrot (ABS = akrylonitril-butadién-styrén/PE = polyetylén)

Veľkosti balenia:

Rádionuklidové generátory sa dodávajú s týmto množstvom aktivity 68Ge v deň kalibrácie: 0,74 GBq, 1,11 GBq, 1,48 GBq, 1,85 GBq.

Prierez rádionuklidového generátora GalliaPharm



Puzdro z nehrdzavejúcej ocele
Hadičky kvapaliny
Kolóna TiO2
Prívodný port




Výstupný port
Predná doska s prívodným a výstupným portom
Olovené tienenie
Rukoväť


Pohľad spredu na rádionuklidový generátor GalliaPharm


Predná doska s prívodným a výstupným portom
Puzdro z nehrdzavejúcej ocele
Prívodný port




Výstupný port


Veľkosť: 230 mm × 132 mm × 133 mm (V × Š × H)
Hmotnosť: približne 14 kg

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Všeobecné varovania

Rádiofarmaká smú prijímať, používať a podávať len oprávnené osoby v špeciálnom klinickom prostredí. Ich prijímanie, uchovávanie, používanie, preprava a likvidácia podliehajú predpisom a/alebo príslušným povoleniam príslušnej oficiálnej organizácie.

Rádiofarmaká sa musia pripravovať spôsobom, ktorý spĺňa požiadavky na bezpečnosť žiarenia a farmaceutickú kvalitu. Je potrebné zaviesť príslušné aseptické bezpečnostné opatrenia.

Generátor sa nesmie v žiadnom prípade rozkladať, pretože by to mohlo spôsobiť poškodenie interných súčastí a viesť k úniku rádioaktívneho materiálu.
Administratívne postupy je potrebné vykonať tak, aby minimalizovali riziko kontaminácie lieku a ožiarenia obsluhujúcich osôb. Je povinné príslušné tienenie.

Podávanie rádiofarmák predstavuje riziko pre ostatné osoby v dôsledku externého žiarenia alebo kontaminácie rozliatym močom, zvratkami, atď. Je preto potrebné zaviesť bezpečnostné opatrenia na ochranu pred žiarením v súlade s národnými predpismi.

Pred likvidáciou generátora je potrebné odhadnúť jeho reziduálnu aktivitu.

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s miestnymi požiadavkami.


7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Eckert & Ziegler Radiopharma GmbH
Robert-Rössle-Str. 10
13125 Berlín
Nemecko


8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

88/0262/17-S


9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie:


10. DÁTUM REVÍZIE TEXTU

10/2017


11. DOZIMETRIA

Dávka žiarenia prijímaná rôznymi orgánmi po intravenóznom podaní lieku označeného 68Ga závisí od konkrétneho lieku, ktorý má byť rádioaktívne označený. Informácie o dozimetrii žiarenia pre každý liek po podaní rádioaktívne označeného prípravku nájdete v súhrne charakteristických vlastností lieku pre daný liek.

Dozimetrické tabuľky nižšie hodnotia podiel nekonjugovaného 68Ga na dávke žiarenia po podaní lieku označeného 68Ga alebo po neúmyselnom intravenóznom vstreknutí roztoku chloridu galitého (68Ga).

Odhady dozimetrie vychádzajú z distribučnej štúdie u potkanov a výpočty boli vykonané pomocou OLINDA – Organ Level Internal Dose Assessment Code – kód na hodnotenie vnútornej dávky orgánov. Časové intervaly pre meranie boli 5 minút, 30 minút, 60 minút, 120 minút a 180 minút.
Tabuľka 3: Absorbovaná dávka na jednotku podanej aktivity – ženy

Absorbovaná dávka na jednotku podanej rádioaktivity (mSv/MBq)
Orgán

Dospelá osoba
(57 kg)
15 rokov
(50 kg)
10 rokov
(30 kg)
5 rokov
(17 kg)
1 rok
(10 kg)
Novorode-nec
(5 kg)
Nadobličky
0,0114
0,0112
0,0164
0,0238
0,0403
0,0782
Mozog
0,0180
0,0159
0,0176
0,0206
0,0292
0,0667
Prsníky
0,0059
0,0058
0,0110
0,0163
0,0269
0,0545
Stena žlčníka
0,0096
0,0092
0,0127
0,0201
0,0390
0,0750
Stena LLI
0,0032
0,0032
0,0050
0,0077
0,0133
0,0292
Tenké črevo
0,0039
0,0039
0,0062
0,0099
0,0178
0,0376
Stena žalúdka
0,0057
0,0056
0,0088
0,0133
0,0250
0,0502
Stena ULI
0,0040
0,0039
0,0067
0,0104
0,0199
0,0425
Stena srdca
0,1740
0,1940
0,3010
0,4830
0,8730
1,7200
Obličky
0,0385
0,0421
0,0600
0,0888
0,1600
0,4150
Pečeň
0,0972
0,0974
0,1480
0,2200
0,4270
0,9890
Pľúca
0,1860
0,2240
0,3190
0,4930
0,9840
2,7100
Sval
0,0073
0,0076
0,0131
0,0319
0,0622
0,0954
Vaječníky
0,0188
0,0203
0,0566
0,0988
0,2250
0,4590
Pankreas
0,0187
0,0218
0,0406
0,0547
0,1120
0,3400
Červená kostná dreň
0,0225
0,0256
0,0415
0,0777
0,1770
0,5710
Osteogenické bunky
0,1160
0,1140
0,1840
0,3100
0,7350
2,3500
Pokožka
0,0029
0,0029
0,0044
0,0067
0,0122
0,0271
Slezina
0,0055
0,0056
0,0086
0,0130
0,0238
0,0492
Týmus
0,0100
0,0102
0,0133
0,0190
0,0297
0,0570
Štítna žľaza
0,2210
0,2980
0,4600
1,0200
1,9300
2,6300
Stena močového mechúra
0,0023
0,0022
0,0038
0,0063
0,0110
0,0222
Maternica
0,0792
0,0802
1,3400
2,0300
3,6900
1,4700
Celé telo
0,0177
0,0178
0,0289
0,0468
0,0920
0,2340







Účinná dávka (mSv/MBq)
0,0483
0,0574
0,1230
0,2090
0,4100
0,7170

Tabuľka 4: Absorbovaná dávka na jednotku podanej aktivity – muži

Absorbovaná dávka na jednotku podanej rádioaktivity (mSv/MBq)
Orgán

Dospelá osoba
(70 kg)
15 rokov
(50 kg)
10 rokov
(30 kg)
5 rokov
(17 kg)
1 rok
(10 kg)
Novorode-nec
(5 kg)
Nadobličky
0,0093
0,0112
0,0165
0,0235
0,0377
0,0749
Mozog
0,0134
0,0137
0,0148
0,0170
0,0241
0,0563
Prsia
0,0062
0,0074
0,0142
0,0213
0,0350
0,0725
Stena žlčníka
0,0081
0,0096
0,0137
0,0213
0,0409
0,0803
Stena dolnej časti hrubého čreva
0,0015
0,0020
0,0031
0,0051
0,0091
0,0204
Tenké črevo
0,0022
0,0029
0,0048
0,0080
0,0146
0,0309
Stena žalúdka
0,0048
0,0066
0,0099
0,0153
0,0287
0,0560
Stena hornej časti hrubého čreva
0,0027
0,0033
0,0058
0,0094
0,0182
0,0385
Stena srdca
0,3030
0,3930
0,6110
0,9830
1,7800
3,4900
Obličky
0,0198
0,0241
0,0345
0,0510
0,0911
0,2310
Pečeň
0,0766
0,1030
0,1570
0,2330
0,4500
1,0400
Pľúca
0,1340
0,2000
0,2850
0,4390
0,8720
2,3800
Sval
0,0051
0,0074
0,0129
0,0326
0,0636
0,0961
Pankreas
0,0187
0,0257
0,0480
0,0646
0,1310
0,4030
Červená kostná dreň
0,0138
0,0154
0,0243
0,0441
0,0980
0,3110
Osteogenické bunky
0,0431
0,0558
0,0901
0,1510
0,3560
1,1300
Pokožka
0,0020
0,0024
0,0036
0,0057
0,0103
0,0232
Slezina
0,0041
0,0056
0,0084
0,0130
0,0227
0,0469
Semenníky
0,0011
0,0018
0,0075
0,0094
0,0138
0,0239
Týmus
0,0139
0,0158
0,0194
0,0276
0,0417
0,0794
Štítna žľaza
0,1980
0,3250
0,5020
1,1200
2,1100
2,8800
Stena močového mechúra
0,0011
0,0013
0,0022
0,0039
0,0070
0,0152
Celé telo
0,0115
0,0147
0,0237
0,0383
0,0748
0,1900







Účinná dávka (mSv/MBq)
0,0338
0,0506
0,0756
0,1340
0,2600
0,5550

Pri tomto produkte, účinná dávka vyplývajúca z neúmyselnej intravenózne vstreknutej aktivity 250 MBq je 12,1 mSv pre dospelú ženú vážiacu 57 kg a 8,45 mSv pre dospelého muža vážiaceho 70 kg.

Údaje z literatúry týkajúce sa dávky žiarenia u pacientov s citrátom 68gália je možné vidieť v tabuľke 5 nižšie a je možné ich používať na odhadnutie distribúcie po neúmyselnej aplikácii neviazaného 68gália z eluátu generátora, napriek tomu, že údaje boli získané pomocou inej soli.



Tabuľka 5: Absorbovaná dávka na jednotku podanej aktivity 68Ga-citrátu (ICRP 53)

Absorbovaná dávka na jednotku podanej rádioaktivity 68Ga-citrátu (mSv/MBq)
Orgán

Dospelá osoba

15 rokov

10 rokov

5 rokov

1 rok

Nadobličky
0,034
0,044
0,064
0,088
0,140
Povrch kosti
0,037
0,048
0,080
0,140
0,310
Prsníky
0,014
0,014
0,023
0,037
0,074
Stena dolnej časti hrubého čreva
0,018
0,022
0,036
0,059
0,110
Tenké črevo
0,064
0,080
0,140
0,230
0,450
Stena žalúdka
0,014
0,017
0,027
0,044
0,084
Stena dornej časti hrubého čreva
0,053
0,064
0,110
0,180
0,360
Obličky
0,026
0,032
0,046
0,068
0,120
Pečeň
0,027
0,035
0,053
0,079
0,150
Pľúca
0,013
0,016
0,025
0,041
0,080
Pankreas
0,014
0,018
0,029
0,047
0,089
Červená kostná dreň
0,046
0,064
0,110
0,210
0,450
Slezina
0,036
0,051
0,080
0,130
0,240
Semenníky
0,013
0,015
0,024
0,039
0,077
Štítna žľaza
0,012
0,015
0,025
0,042
0,081
Stena močového mechúra
0,014
0,016
0,026
0,044
0,081
Iné tkanivá
0,013
0,015
0,025
0,041
0,080






Účinná dávka (mSv/MBq)
0,027
0,034
0,056
0,095
0,190


Expozícia externému žiareniu

Priemerné povrchové alebo kontaktné žiarenie rádionuklidového generátora GalliaPharm je menšie ako 0,14 µSv/h na MBq 68Ge. Napríklad generátor s 1,85 GBq dosiahne maximálnu úroveň povrchovej dávky 260 µSv/h. Vo všeobecnosti sa odporúča generátor uchovávať s pomocným tienením, aby sa minimalizovala dávka pre obsluhujúci personál.


12. POKYNY NA PRÍPRAVU RÁDIOFARMÁK

Eluovanie generátora musí prebehnúť v priestoroch, ktoré sú v súlade s národnými predpismi o bezpečnosti pri používaní rádioaktívnych produktov.

Rozbalenie generátora

1. Skontrolujte, či vonkajší obal nie je pri doručení poškodení. Ak je poškodený, vykonajte ster na zistenie žiarenia v poškodenej oblasti. Ak prekročí 40 úderov za sekundu na 100 cm2, informujte pracovníka zodpovedného za bezpečnosť žiarenia.

2. Prestrihnite bezpečnostnú pásku na hornej časti dodaného balenia. Odstráňte vnútornú penovú výstuž z kartónovej škatule. Opatrne oddeľte jednotlivé polovice peny.

3. Opatrne vyberte generátor. Vykonajte test žiarenia.
POZOR: Nebezpečenstvo pádu: Generátor GalliaPharm váži približne 14 kg. Zaobchádzajte s ním opatrne, aby ste sa vyhli možným poraneniam. Ak generátor spadol alebo ak poškodenie pri dodaní zasahuje do vnútorného obalu, skontrolujte prítomnosť únikov a vykonajte ster na otestovanie generátora. Opatrným nakláňaním generátora do 90° vykonajte kontrolu interného poškodenia. Počúvajte, či nezaznie pohyb odlomených alebo uvoľnených častí.

4. Vykonajte ster vložených častí v balení a vonkajšieho povrchu generátora. Ak prekročí 40 úderov za sekundu na 100 cm2, informujte pracovníka zodpovedného za bezpečnosť žiarenia.

5. Skontrolujte, či nie je poškodený zatavený prívodný a výstupný port. Neodstraňujte zátky na portoch, pokiaľ nebudú hadičky pripravené na eluovanie a na inštaláciu.

Optimálne umiestnenie:

  1. Pri inštalácii rádionuklidového generátora GalliaPharm do finálnej polohy, t. j. so zariadením na syntézu alebo na manuálne eluovanie, odporúčame výstupnú hadičku udržať čo najkratšiu, pretože dĺžka tejto hadičky môže ovplyvňovať výťažok v prijímacej alebo reakčnej liekovke.

  1. Pri umiestňovaní generátora GalliaPharm používajte doplňujúce tienenie.

Príprava:

1. Príslušenstvo dodávané s generátorom:
- 1 PP (polypropylén) vak s 250 ml sterilnej ultračistej 0,1 mol/l kyseliny chlorovodíkovej
- 2 × adaptér 1/16“ k samčiemu LUER (PEEK)
- 2 × hadička (60 cm) (PEEK)
- 3 × prípojka dotiahnuteľná prstami 1/16” 10-32 (PEEK)
- 1 × prípojka dotiahnuteľná prstami 1/16” M6 (PEEK)
- 1 × zberač s uzatváracím kohútikom (TPX = polymetylpentén/HDPE = polyetylén s vysokou hustotou)
- 1 × ventilovaný hrot (ABS = akrylonitril-butadién-styrén/PE = polyetylén)

Pri montáži hadičiek a pripojení elučného roztoku ku generátoru používajte rukavice.

2. Prívodný port a hadička: nezabúdajte, že prívodný port má individualizovaný závit, aby sa zabránilo nesprávnemu pripojeniu. K tomuto portu je možné pripojiť iba konkrétnu prípojku 1/16” M6, ktorá sa dá dotiahnuť prstami. Ak chcete zostaviť prívodnú hadičku, pripojte ventilovaný hrot k jednému koncu zberača s uzatváracím kohútikom. K druhému koncu zberača s uzatváracím kohútikom pripojte 1/16” prípojku k samčiemu adaptéru typu LUER. Pripojte PEEK hadičku pomocou prípojky 1/16” 10-32 prípojkou (nie je potrebný žiadny ďalší gumový diel). Odstrihnite PEEK hadičku na potrebnú dĺžku a špeciálnu prípojku 1/16” M6 zatlačte do hadičky (nie je potrebný žiadny ďalší gumový diel), ešte ju však nepripájajte.

3. Výstupný port a hadička: Ak chcete zostaviť výstupnú hadičku, pripojte druhú PEEK hadičku k druhej prípojke 1/16” k adaptéru typu LUER pomocou prípojky 1/16” 10 – 32, ktorá sa doťahuje prstami (nie je potrebný žiadny ďalší gumový diel). Tretiu prípojku 1/16” 10 – 32 zatlačte do pripravenej výstupnej hadičky, ešte ju však nepripájajte.

Obrázok zostaveného elučného príslušenstva pred pripojením ku generátoru GalliaPharm (malé gumové časti slúžia len na zabránenie zošmyknutia prípojok z hadičky).



4. Zaveste PP vak s 250 ml sterilnej ultračistej 0,1 mol/l kyseliny chlorovodíkovej v blízkosti prívodného port, ale nad generátor GalliaPharm.

5. Ventily na zberači s uzatváracím kohútikom otočte do príslušného smeru, aby cez hrot nemohla prenikať žiadna kvapalina. Hrot zatlačte do prípojky na PP vaku, následne pomaly odstráňte všetok vzduch z ventilov na uzatváracom kohútiku a z pripojenej prívodnej hadičky a naplňte sterilnou ultračistou 0,1 mol/l kyselinou chlorovodíkovou. Po naplnení zberača a hadičky, zatvorte ventily na uzatváracom kohútiku, aby ste zastavili prietok.

6. Odstráňte zátku z prívodného portu generátora GalliaPharm a pripojte pripravenú a naplnenú prívodnú hadičku so špeciálnou prípojkou 1/16” M6, ktorú je možné dotiahnuť prstami (nie je potrebný žiadny ďalší gumový diel). Zabráňte pevnému ohýbaniu alebo zalomeniu hadičky.

7. Odstráňte zátku z výstupného portu generátora GalliaPharm a pripojte pripravenú výstupnú hadičku s prípojkou 1/16” 10-32, ktorú je možné dotiahnuť prstami (nie je potrebný žiadny ďalší gumový diel). Zabráňte pevnému ohýbaniu alebo zalomeniu hadičky.

8. Generátor GalliaPharm je pripravený na prvé eluovanie.

9. Generátor je navrhnutý tak, aby sa sám nedokázal vypustiť, ak k prívodnému a výstupnému portu nie sú pripojené žiadne hadičky, neodporúča sa však tieto porty nechávať otvorené. Ak je pripojený vak so sterilnou ultračistou 0,1 mol/l kyselinou chlorovodíkovou a je otvorená dráha pre kvapalinu, generátor GalliaPharm bude eluovaný pomocou gravitácie, a preto je potrebná opatrnosť pri prívodnej a výstupnej hadičke, ako aj pri polohách ventilov na uzatváracom kohútiku.

Prvé eluovanie:

1. Pri inštalácii rádionuklidového generátora GalliaPharm do finálnej polohy, t. j. so zariadením na syntézu alebo na manuálne eluovanie, odporúčame výstupnú hadičku udržať čo najkratšiu, pretože dĺžka tejto hadičky môže ovplyvňovať výťažok v prijímacej alebo reakčnej liekovke.

2. Pripravte si ďalšie potrebné materiály:
- Osobné ochranné prostriedky: eluovanie vykonávajte a noste pri tom ochranu očí a rúk a vhodný laboratórny plášť.
- Sterilná striekačka s objemom 10 ml.
- Tienená prijímacia liekovka alebo nádobka s objemom 10 ml alebo viac. Nepoužívajte nepoťahované chlorobutylové zátky, pretože môžu obsahovať značné množstvo zinku, ktorý sa extrahuje kyslým eluátom.

3. Počas zostavovania je potrebné zachovať aseptické podmienky, najmä pri manipulácii s portami. Je to kľúčové pre zachovanie sterility.

4. Striekačku pripojte k hornému portu na zberači s uzatváracím kohútikom a naplňte ju 10 ml sterilnej ultračistej 0,1 mol/l kyseliny chlorovodíkovej z PP vaku, zabráňte však prítomnosti vzduchu v striekačke.

5. K výstupnej hadičke pripojte liekovku alebo inú prijímaciu nádobku pomocou príslušného konektora. Nádobka musí mať dostatočnú veľkosť, aby sa do nej zmestil eluovaný objem.

6. Otočte ventil na zberači s uzatváracím kohútikom v mieste pripojenia striekačky smerom k prívodnému portu na generátore. Zaveďte 10 ml sterilnej ultračistej 0,1 mol/l HCl rýchlosťou nie väčšou ako 2 ml/min. Eluovanie pri vyššej rýchlosti by mohlo skrátiť životnosť generátora. 5 ml eluátu postačuje na úplné eluovanie generátora, na prvé eluovanie sa však odporúča použiť 10 ml. Ak pocítite vysoký odpor, roztok nezavádzajte do generátora nasilu. Ak na eluovanie používate peristaltické čerpadlo, je potrebné ju nastaviť na rýchlosť objemu nepresahujúcu 2 ml/min. Používateľ musí taktiež overiť, aby eluát prúdil bez neobvyklého odporu. Ak si všimnete vysoký odpor, prerušte eluovanie.

Pozor:
- Uistite sa, aby ste eluánt zavádzali cez prívodný port. Nevykonávajte eluovanie generátora GalliaPharm v opačnom smere.
- Účinnosť eluovania (výťažok 68Ga) môže klesnúť, ak sa do kolóny generátora dostane vzduch.

7. Eluát zbierajte do tienenej prijímacej nádobky a merajte roztok pomocou kalibrovaného kalibrátora dávky, aby ste stanovili výťažok. Ak ste zozbierali menej ako 5 ml eluátu, meranie nebude predstavovať celkový možný výťažok generátora. Správne rozložte nameranú aktivitu podľa začiatočného času eluovania. Pre optimálny výťažok generátora vo finálnej polohe sa odporúča stanoviť elučný vrchol pomocou zberu malých častí objemu 0,5 ml.'

8. Prvý eluát sa odporúča zlikvidovať, pretože do neho môže preniknúť 68Ge.

9. Po prvých eluovaniach sa odporúča eluát otestovať na prienik 68Ge porovnaním úrovne aktivity 68Ga a 68Ge. Ďalšie podrobnosti nájdete v Európskom liekopise, monogram 2464.

Nepretržité bežné eluovanie:

1. Zopakujte kroky pre prvé eluovanie, ale použite iba 5 ml na nepretržité bežné eluovanie. Generátor GalliaPharm je určený na eluovanie všetkej dostupnej aktivity 68Ga v objeme 5 ml.

2. Rádionuklidový generátor GalliaPharm eluujte každý pracovný deň pomocou 5 ml sterilnej ultračistej 0,1 mol/l kyseliny chlorovodíkovej.

3. Eluovaný roztok je číry, sterilný a bezfarebný roztok chloridu galitého (68Ga) s pH v rozsahu 0,5 a 2,0 a rádiochemickou čistotou vyššou ako 95 %. Pred použitím skontrolujte čírosť eluátu a zlikvidujte ho, ak roztok nie je číry.

4. Ak sa generátor nepoužíval 3 dni alebo dlhšie, voľné ióny 68Ge sa časom hromadia v kolóne. Preto sa odporúča kolónu eluovať minimálne raz za 7 – 24 hodín pred eluovaním za účelom označovania. Toto eluovanie vykonajte pomocou 10 ml sterilnej ultračistej 0,1 mol/l kyseliny chlorovodíkovej, aby ste kompletne vypláchli z kolóny všetky nečistoty.

5. Pri bežných eluovaniach sa odporúča eluát otestovať na prienik 68Ge porovnaním úrovne aktivity 68Ga a 68Ge. Ďalšie podrobnosti nájdete v Európskom liekopise, monogram 2464.

Pozor:
- Ak kedykoľvek spozorujete úniky kvapaliny, okamžite zastavte eluovanie a pokúste sa zachytiť unikajúcu kvapalinu.

Generátor 68Ge/68Ga sa dodáva s 250 ml sterilnej ultračistej 0,1 mol/l kyseliny chlorovodíkovej. Toto množstvo väčšinou postačuje minimálne na 40 eluovaní. Generátor 68Ge/68Ga eluujte len pomocou sterilnej ultračistej 0,1 mol/l kyseliny chlorovodíkovej dodávanej držiteľom rozhodnutia o registrácii. Ďalšie vaky je možné kúpiť ako spotrebný materiál o držiteľa rozhodnutia o registrácii.

Výmena vaku so sterilnou ultračistou 0,1 mol/l kyselinou chlorovodíkovou

1. Ak je sterilná ultračistá 0,1 mol/l kyselina chlorovodíková takmer spotrebovaná, je možné ju vymeniť za nový vak so sterilnou ultračistou 0,1 mol/l kyselinou chlorovodíkovou. POZOR: Do generátora 68Ge/68Ga sa nesmie dostať žiadny vzduch. Pred odpojením prázdneho vaku zatvorte všetky ventily na zberači s uzatváracím kohútikom, aby sa do zberača a k hrotu nemohol dostať žiadny vzduch. Vak odpojte z hrotu, Pre každý vak so sterilnou ultračistou 0,1 mol/l kyselinou chlorovodíkovou sa odporúča použiť nový hrot.

2. Aseptické postupy sú kľúčové na zachovanie sterility a musia sa dodržiavať počas celého postupu výmeny.

3. Zaveste nový PP vak s 250 ml sterilnej ultračistej 0,1 mol/l kyseliny chlorovodíkovej v blízkosti prívodného portu nad generátor GalliaPharm.

4. Hrot zatlačte do PP vaku. Opatrne skontrolujte prítomnosť vzduchových bublín a pomaly odstráňte všetok vzduch zo zberača s uzatváracím kohútikom pomocou ventilov. Nie je potrebné odpájať prívodnú hadičku z generátora GalliaPharm alebo zo zberača s uzatváracím kohútikom. Zabráňte preniknutiu vzduchu do generátora 68Ge/68Ga.

5. Po naplnení zberača a hadičky zatvorte ventily, aby ste zastavili prietok. Generátor je pripravený na ďalšie použitie.

Elučný výťažok GalliaPharm

Aktivita uvedená na označení generátora GalliaPharm je vyjadrená v 68Ge dostupnom v deň kalibrácie (12:00 CET). Dostupná aktivita 68Ga závisí od aktivity 68Ge v čase eluovania a času, ktorý uplynul od predchádzajúceho eluovania.

Generátor GalliaPharm v úplnom rovnovážnom stave tvorí výťažok viac ako 60 % 68Ga pomocou elučného objemu 5 ml sterilnej ultračistej 0,1 mol/l kyseliny chlorovodíkovej.

Výstup časom klesne s rozkladom rodičovského nuklidu 68Ge. Napríklad po rozklade 9 mesiacov (39 týždňov) 68Ge poklesne o 50 % (pozri tabuľku 6).

Tabuľka 6: Tabuľka rozkladu pre 68Ge

Uplynutý čas v týždňoch
Faktor rozpadu
Uplynutý čas v týždňoch
Faktor rozpadu
1
0,98
27
0,62
2
0,96
28
0,61
3
0,95
29
0,59
4
0,93
30
0,58
5
0,91
31
0,57
6
0,90
32
0,56
7
0,88
33
0,55
8
0,87
34
0,54
9
0,85
35
0,53
10
0,84
36
0,52
11
0,82
37
0,52
12
0,81
38
0,51
13
0,79
39
0,50
14
0,78
40
0,49
15
0,76
41
0,48
16
0,75
42
0,47
17
0,74
43
0,46
18
0,72
44
0,45
19
0,71
45
0,45
20
0,70
46
0,44
21
0,69
47
0,43
22
0,67
48
0,42
23
0,66
49
0,42
24
0,65
50
0,41
25
0,64
51
0,40
26
0,63
52
0,39

Po eluovaní generátora GalliaPharm sa 68Ga bude hromadiť v dôsledku nepretržitého rozpadu rodičovského nuklidu 68Ge. Generátor potrebuje minimálne 7 hodín na dosiahnutie takmer úplného výťažku po eluovaní, v praxi je však možné generátor eluovať aj po 4 hodinách.

Tabuľka 7 zobrazuje faktor hromadenia pre aktivitu 68Ga, ktorý je možné eluovať po uplynutí času v rozsahu 0 až 410 minút od predchádzajúceho eluovania:

Tabuľka 7: Faktory hromadenia 68Ga

Uplynutý čas v minútach
Faktor hromadenia
Uplynutý čas v minútach
Faktor hromadenia
0
0,00
210
0,88
10
0,10
220
0,89
20
0,19
230
0,91
30
0,26
240
0,91
40
0,34
250
0,92
50
0,40
260
0,93
60
0,46
270
0,94
70
0,51
280
0,94
80
0,56
290
0,95
90
0,60
300
0,95
100
0,64
310
0,96
110
0,68
320
0,96
120
0,71
330
0,97
130
0,74
340
0,97
140
0,76
350
0,97
150
0,78
360
0,97
160
0,81
370
0,98
170
0,82
380
0,98
180
0,84
390
0,98
190
0,86
400
0,98
200
0,87
410
0,98



Príklady
Generátor 1,85 GBq má vek 12 týždňov. Podľa tabuľky 6 je možné aktivitu 68Ge v kolóne vypočítať takto:

1,85 GBq × 0,81 = 1,499 GBq

Pri úplnom rovnovážnom stave je aktivita 68Ga v kolóne tiež 1,499 GBq.

Generátor je eluovaný a získaná aktivita 68Ga je 1,049 GBq, čo zodpovedá bežnému výťažku 70 %.

Rovnaký generátor je eluovaný 4 hodiny neskôr. 7 hodín potrebných na dosiahnutie rovnovážneho stavu 68Ge/68Ga ešte neuplynulo a hromadenie aktivity 68Ga v kolóne je možné vypočítať pomocou tabuľky 7 takto:

1,499 GBq × 0,91 = 1,364 GBq

Pri bežnom výťažku 70 % 68Ga je získaná aktivita takáto:

1,364 GBq × 0,70 = 955 MBq

Poznámka:
Aktivitu 68Ga v eluáte je možné merať, aby ste skontrolovali kvalitu vzhľadom na identitu a obsah. Aktivita sa musí merať ihneď po eluovaní, je však možné ju merať až 5 cyklov polčasu rozpadu po eluovaní.

Z dôvodu krátkeho polčasu rozpadu 68Ga, ktorý je 67,71 minút, uplynutý čas medzi eluovaním a meraním aktivity je potrebné upraviť podľa rozpadu, aby bolo možné stanoviť skutočný výťažok v čase eluovania pomocou tabuľky rozpadu 68Ga, tabuľka 8.

Príklad
Je eluovaný nový generátor 1,85 GBq. Aktivita 68Ga nameraná 10 minút po eluovaní bola 1,169 GBq.

Výťažok v čase eluovania je možné získať vydelením nameranej aktivity príslušným faktorom uplynulého času uvedeného v tabuľke 8:
1,169 GBq/0,903 = 1,295 GBq

Zodpovedá to 70 % výťažku 68Ga v čase eluovania:
1,295 GBq/1,85 GBq × 100 % = 70 %


Tabuľka 8: Tabuľa rozpadu 68Ga

Uplynutý čas v minútach
Faktor rozpadu
Uplynutý čas v minútach
Faktor rozpadu
1
0,990
35
0,700
2
0,980
36
0,693
3
0,970
37
0,686
4
0,960
38
0,679
5
0,950
39
0,672
6
0,941
40
0,665
7
0,931
41
0,658
8
0,922
42
0,652
9
0,912
43
0,645
10
0,903
44
0,639
11
0,894
45
0,632
12
0,885
46
0,626
13
0,876
47
0,619
14
0,867
48
0,613
15
0,868
49
0,607
16
0,850
50
0,601
17
0,841
51
0,595
18
0,832
52
0,589
19
0,824
53
0,583
20
0,816
54
0,577
21
0,807
55
0,571
22
0,799
56
0,565
23
0,791
57
0,559
24
0,783
58
0,554
25
0,775
59
0,548
26
0,767
60
0,543
27
0,759
61
0,537
28
0,752
62
0,532
29
0,744
63
0,526
30
0,737
64
0,521
31
0,729
65
0,516
32
0,722
66
0,510
33
0,714
67
0,505
34
0,707
68
0,500



Kontrola kvality

Pred rádioaktívnym označovaním je potrebné skontrolovať čírosť roztoku, pH a rádioaktivitu.

Prienik 68Ge

Pri každom eluovaní sa z kolóny vymýva malé množstvo 68Ge. Prienik 68Ge sa vyjadruje ak percentuálny podiel na celkovom 68Ga eluovanom z kolóny, s korekciou podľa rozpadu. Prienik 68Ge nie je vyšší ako 0,001 % eluovanej aktivity 68Ga. Prienik pre tento generátor bežne začína už pri 0,0001 % v bode uvoľňovania a počtom eluovaní sa mierne zvyšuje. Pre udržanie nízkeho prieniku je potrebné generátor eluovať minimálne raz za pracovný deň. Ak sa používa podľa týchto pokynov, prienik by mal zostať nižší ako 0,001 % počas 12 mesiacov. Na testovanie prieniku 68Ge je potrebné porovnať úroveň aktivity 68Ga a 68Ge v eluáte. Ďalšie podrobnosti nájdete v Európskom liekopise, monogram 2464.

Varovanie: Prienik 68Ge sa môže zvýšiť nad 0,001 %, ak generátor nebol eluovaný dlhšie ako 2 dni. Ak sa generátor nepoužíval 3 dni alebo dlhšie, je potrebné ho najskôr eluovať pomocou 10 ml sterilnej ultračistej 0,1 mol/l kyseliny chlorovodíkovej 7 – 24 hodín pred zamýšľaným použitím.

Životnosť tohto generátora bola hodnotená prostredníctvom každodenného eluovania s 5 ml sterilnej ultračistej 0,1 mol/l kyseliny chlorovodíkovej. Nepoužívajte iné eluáty ani objemy.

Ďalšie lieky s rovnakým názvom

Názov lieku V Pacient
GALLIAPHARM gen rnk 1x0,74 GBq (generátor v púzdre) Rp n/a
GALLIAPHARM gen rnk 1x1,11 GBq (generátor v púzdre) Rp n/a
GALLIAPHARM gen rnk 1x1,85 GBq (generátor v púzdre) Rp n/a
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.