FUROSEMID BBP 12,5 MG/ML sol inj 10x10 ml/125 mg (amp.hnedá)

SPC
/>

Farmakoterapeutická skupina

Diuretikum

Charakteristika

Jedno z najúčinnejších diuretík, pôsobí aj u chorých s významným znížením renálnych funkcií. V dávke 250 mg a viac je vhodný na liečenie stavov, pri ktorých je zvyčajné dávkovanie neúčinné.

Farmakokinetické údaje

Po intravenóznom podaní sa diuréza dosiahne asi o 5 minút a trvá približne 2 hodiny. Priemerne 97 % sa viaže na plazmatické bielkoviny. Terapeutické koncentrácie sú v rozsahu 1-6 µg/ml.

Indikácie

Chronické i akútne edémy, pri ktorých nie je účinné bežné dávkovanie, najmä stavy s výrazným znížením renálnych funkcií.
Edémy pri srdcovej nedostatočnosti, nefrotickom (obličkovom) syndróme, pečeňovej cirhóze, neskoršej gestóze (tehotenská toxikóza). Edém pľúc, edém mozgu, arteriálna hypertenzia. V indikovaných prípadoch na vyvolanie osmotickej diurézy (napr. pri otrave barbiturátmi), pri akútnom zlyhaní obličiek a pri zvyšovaní osmotickej diurézy pri chronickom zlyhaní obličiek, hyperkaliémické stavy.
Intravenóznu formu podania volíme vtedy, keď nie je možná perorálna aplikácia (bezvedomie, dávenie), ak je porušená absorpcia z tráviacej sústavy, alebo ak je potrebný rýchly nástup účinku (forsírovaná diuréza pri otravách).

Kontraindikácie

Precitlivenosť na furosemid alebo sulfonamidy, káliová deplécia a hyponatriémia, hypochloremická alkalóza, hypokalciémia. Pri diabete upraviť glykémiu perorálnymi antidiabetikami alebo inzulínom. Pri hyperurikémii podávať súčasne alopurinol. Veľká opatrnosť je potrebná u chorých s ťažkou poruchou pečene.
Tehotenstvo a dojčenie
Furosemid je potenciálne fetotoxický, preto sa tehotným ženám môže aplikovať len výnimočne. Prechádza cez placentárnu bariéru a do materského mlieka, má nežiaduci vplyv na dojča.

Nežiaduce účinky

Pri vyššom dávkovaní sa nežiaduce účinky vyskytujú častejšie a sú výraznejšie. Najčastejšie (asi 6 %) sú poruchy vodnej a elektrolytickej rovnováhy (úbytok draslíka, nízky obsah koncentrácie sodíka v krvi, zvýšená tvorba zásaditých látok spôsobená znížením koncentrácie chloridových aniónov v sére). Zvýšené vylučovanie kalcia znižuje prah kŕčovej pohotovosti (svalové kŕče). Hyperurikémia (zvýšená hladina kyseliny močovej) až záchvaty dny (0,6 %), menej častá je hyperglykémia (vysoká hladina cukru) s glykozúriou (cukor v moči). Z porúch GIT (0,3 %) je to nutkanie na vracanie, bolesti brucha, hnačka, poškodenie funkcie pečene. Parestézie (brnenie), bolesti hlavy, poruchy zraku, sluchu až ohluchnutie
u chorých s poruchou funkcie obličiek (asi 3 %). Kožné erupcie (asi 0,2-3 %), fotosenzibilita, výnimočne Stevensov-Johnsonov a Lyellov syndróm. Ojedinele leukopénia (znížený počet bielych krviniek), aplastická anémia (málokrvnosť z útlmu kostnej drene), agranulocytóza (pokles počtu granulocytov v krvi), neutropénia (pokles počtu neutrofilov v krvi), trombocytopénia (nedostatok krvných doštičiek).

Interakcie

Ak diuretickým účinkom furosemidu vznikne káliová deplécia, môže sa narušiť inotropné pôsobenie súčasne podávaných digitalisových glykozidov, alebo dôjsť k interakcii aj s inými liekmi, ktorých účinnosť je závislá na stave metabolizmu draslíka (napr. kortikosteroidy). Účinok furosemidu sa potenciuje antihypertenzívami. Nevhodná je kombinácia s klofibrátom. Furosemid spomaľuje vylučovanie cefalosporínov, streptomycínu a kanamycínu, tým zvyšuje ich ototoxicitu, pri cefalosporínoch a kanamycíne aj ich nefrotoxicitu. Podávanie furosemidu môže ovplyvniť biochemické vyšetrenie, pretože zvyšuje hladiny glukózy, amylázy, fosfatázy a kyseliny močovej v krvi.

Dávkovanie a spôsob podávania

Liečba sa zvyčajne začína podaním 2 ampúl (250 mg) Furosemidu Biotika Forte. v 250 ml neutrálneho alebo slabo alkalického roztoku (pH viac ako 6,9). Infúzia má trvať asi 1 hodinu, pričom diuréza začína už počas nej. Denná dávka nemá prekročiť 1500 mg. V indikovaných prípadoch je možné zvýšiť dávku až na 2 g denne. Pri infúzii sa nesmie prekročiť rýchlosť 4 mg/min. Pri zložených infúznych roztokoch nesmie pH poklesnúť pod 7, pretože sa liečivo môže vyzrážať. Takéto roztoky sa nesmú použiť.'
Deťom sa podáva intravenózne dávka 1-2 mg/kg denne, v prípade potreby opakovane. Maximálna denná dávka je 6 mg/kg telesnej hmotnosti.

Špeciálne upozornenie

Predávkovanie
Príznaky: Toxické plazmatické hladiny furosemidu sú od 50 µg/ml, letálne koncentrácie nie sú známe. Furosemid môže u pacientov vyvolať hypokaliémiu (nízka koncentrácia draslíka v krvi), akútnu hyponatriémiu (nízka koncentrácia sodíka v krvi) a hypomagneziémiu (nízka koncentrácia horčíka v krvi). Poruchy sa vyznačujú slabosťou, letargiou, somnolenciou (spavosťou), svalovými kŕčmi, posturálnou hypotenziou (nízky tlak objavujúci sa pri prechode do vzpriamenej polohy), zvýšenou hladinou močoviny v sére a zvýšeným hematokritom (objem červených krviniek). Znížená hladina horčíka a draslíka v sére a v tkanivách môže viesť k vzniku srdcových arytmií.
Furosemid vyvoláva vo vysokých dávkach tinnitus a hluchotu. Na prevenciu tohto nežiaduceho účinku je nutné dodržať dávkovanie a rýchlosť podávania, ktorá nemá byť väčšia ako 4 mg/min.
Liečba: Spočíva v úprave porúch vnútorného prostredia.

Varovanie

Liek sa nesmie použiť po uplynutí času použiteľnosti, ktorý je vyznačený na obale.

Balenie

10 ampúl po 10 ml

Uchovávanie

Uchovávať pri teplote od +10 °C do +25 °C, chrániť pred svetlom.
Liek musí byť uložený mimo dosahu a dohľadu detí.

Dátum poslednej revízie textu

Marec 2009
LiekInfo.sk používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľského komfortu. Pokračovaním vyjadrujete svoj súhlas s používaním našich súborov „cookie“.